Letečtí záchranáři se učili, jak ošetřit zraněného v boji

CLS – Combat Life Saver
Foto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

V posádce 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích se tento týden uskutečnil další z řady speciálních zdravotnických výcviků CLS – Combat Life Saver, který učí, jak poskytnout zraněným prvotní neodkladnou pomoc v bojových podmínkách.

Jedním z účastníků výcviku byl i kapitán Zbyněk Partsch z 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Na zdejším oddělení záchranné a výsadkové přípravy slouží jako náčelník první skupiny záchranné přípravy.

Jako palubní záchranář na vrtulníku Mi-171Š zabezpečuje se svými kolegy pro celé území Moravy takzvanou službu SAR (Search and Rescue – leteckou pátrací a záchrannou službu). Ta slouží zejména k záchraně posádek, které se ocitly v tísni. V případě aktivace vrtulník vzlétá do 20 minut přes den, v noci do půl hodiny.

CLS – Combat Life Saver Foto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

Speciální zdravotnický kurz CLS považuje za přínos zejména z toho důvodu, že si během něj zopakuje základní život zachraňující postupy. „Ačkoliv patříme mezi nezdravotnický personál, který prioritně poskytuje technickou pomoc, často býváme první osobou, která se při nehodě dostane ke zraněnému. Musíme tedy být schopni poskytnout základní první pomoc,“ říká Zbyněk Partsch.

Lidem v nouzi Zbyněk pomáhá již 22 let. Před vstupem do armády sloužil 16 let u Hasičského záchranného sboru a pohotovostních jednotek Ministerstva vnitra. Byl nasazen během povodní v roce 1997, 2002 i 2006, kdy jeho úkolem byla evakuace obyvatel ze zatopených oblastí. Přesto o své práci hovoří skromně jako o běžné službě spoluobčanům.

CLS – Combat Life Saver Foto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

Na otázku, jakým způsobem relaxuje po náročné práci, odpovídá s úsměvem: „Ve volném čase dělám vlastně to samé co v práci. Závodně se věnuji parašutismu, zároveň skáču i tandemové seskoky.“ A co na jeho způsob života plný adrenalinu říkají jeho blízcí? „Manželka provádí seskoky se mnou,“ zazní pohotová odpověď.

Strakonické výukové centrum CLS proškolí každoročně více než stovku lidí. Ačkoliv si za dobu své existence získalo velký respekt a uznání, stále se potýká s nedostatečným materiálním vybavením potřebným pro výcvik. Jistou naději na zlepšení slibuje to, že se začátkem letošního roku stalo oficiálním výcvikovým střediskem Vzdušných sil AČR.

CLS – Combat Life Saver Foto: CLS – Combat Life Saver ve Strakonicích. / Autor

Kromě příslušníků 22. základny vrtulníkového letectva se tento týden do výcviku zapojili i vojáci z 24. základny dopravního letectva, 25. protiletadlového raketového pluku či 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

O kurzu CLS jsme přinesli obsáhlou reportáž na stránkách Armádních novin ve článku: Combat Life Saver: Záchrana života pod palbou.

Redakčně upraveno

Zdroj: 25plbr

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polní výcvik 1. mechanizované roty 42. mechanizovaného praporu

Ve dnech 24. -28. 2. 2014 cvičila 1. mechanizovaná rota (1.mr) ve vojenském újezdu BOLETICE.

ROZHOVOR: Zdeňek Zbytek o Armádě ČR a Ukrajině, část 1.

Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...

Kontrola sladěnosti 1. a 2. mechanizované roty 71. mpr s bojovou střelbou

Ve dnech 10. – 14. března 2014 se uskutečnilo jedno z rozhodujících zaměstnání letošního roku pro ...

SIG Sauer 716 pro Armádu České republiky?

Tendr na nákup 246 pušek pro přesnou střelbu pro potřeby Armády ČR pokračuje. Nákup probíhá i přes ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...