Letecká budoucnost podle BAE Systems
- 8. 7. 2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Inženýři z britského zbrojního gigantu BAE Systems ukázali na krátkém videu některé futuristické technologie pro vojenské i civilní letouny poloviny 21. století. Nejedná se opravdu o sci-fi, ale o koncepty postavené na soudobých poznatcích z vědy a techniky.
Britští inženýři představili čtyři koncepty letecké techniky budoucnosti: pokročilou 3D tiskárnu schopnou vytisknout robotický dron během mise, transformující se letadlo dlouhého doletu, energetické zbraně zasahující cíle rychlostí světla a speciální tekutinu schopnou zacelit poškozené částí letadla.
Velmi zajímavá je vize 3D tiskárny schopné tisknout drony dle okamžitých požadavků mise. Již dnes dokáží 3D tiskárny za 24 hodin vytisknout malé bezpilotní letadla. Samozřejmě, díly jako motor, elektronika nebo baterie musí byt dodány externě.
Podle BAE Systems se 3D tiskárny roku 2040 stanou natolik pokročilé, že dokáží vytisknout na požádání různorodé bezpilotní létající stroje. Budoucí 3D tiskárna během mise vytiskne létající dron schopný zachraňovat lidí v nouzi, průzkumné bezpilotní letadlo nebo jednoúčelové „kamikadze“ drony pro útoky na pozemní cíle.
Celá 3D tiskárna má být natolik kompaktní, že najde místo v nákladovém prostoru většího dopravního letadla nebo ve standardním dopravním kontejneru. Nereálný není ani přímý tisk elektronických součástek či elektromotorů.
Dalším konceptem je letadlo Transformer. Ve skutečnosti jde o dotažení k dokonalosti ideji létaní letadel ve formacích. Při letu v šípové formaci vznikají na konci křídel vedoucího letounu vzdušné víry. Pokud ve vhodné pozici za vedoucím letadlem letí další stroj, může doslova "surfovat na vzdušném víru" (anglicky termín "vortex surfing") vedoucího letadla a zásadně snížit spotřebu paliva.
Video: Vize letecké techniky poloviny 21. století. / YouTube
BAE Systems navrhuje létající stroj složený ze tři samostatných letadel. Při letu do cíle poletí všechny tři stroje zaklesnuté do sebe pro úsporu paliva. Po příletu do cílové zóny se oddělí a budou plnit předem stanovené úkoly – např. jeden stroj se postará o průzkum, druhý o vzdušné krytí a třetí zaútočí na pozemní cíle. Po splnění úkolů a před cestou domů se opět spojí do jednoho celku.
Zajímavou technologií je speciální adhezní tekutina Survivor proudící uvnitř nanotrubic, které protínají kritické částí letadla, jako např. trup nebo křídlo. Při poškození křídla nepřátelskou palbou dokáže tekutina zacelit poškození. Bližší fyzikální princip této technologie však nebyl objasněn.
Velká budoucnost se přikládá laserům. Výkoné lasery poloviny 21. století dokáží během okamžiku ničit nejrůznější cíle. Díky okamžitému působení na velké vzdálenosti dokáží laserové zbraně ničit nejrůznější leteckou munici, protiletadlové střely nebo letouny protivníka.
"Samozřejmě, že nevíme přesně, jaké druhy technologií budou letadla v roce 2040 používat, ale je skvělé ukázat veřejnosti některé koncepty, které mohou být podle současných technologií projektovány,“ říká Nick Colosimo, futurista a technický ředitel výzkumu a vývoje v BAE Systems.
Zdroj: The Telegraph
Související články
Izraelské drony Hermes 900 pro švýcarské letectvo
Švýcarské ministerstvo obrany pro své letectvo nakoupí izraelská bezpilotní letadla Hermes 900 MALE ...
- 08.06.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
GF7 – Hybrid elektromobilu a tryskového letadla
Slovní spojení elektromobil a tryskové letadlo zní přinejmenším zvláštně. Nikoliv však pro Grega ...
- 13.06.2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Robotické konvoje šetří palivo
Roboti, kam se podíváš! Po robotických autech přicházejí robotické konvoje. Americká firma Peloton ...
- 18.06.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Vážná nehoda stíhačky F-35A Lightning II
Před časem jsme vás informovali o požáru nejnovější ruské stíhačky Suchoj T-50. Tentokrát zachvátil ...
- 25.06.2014
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Ten obrázek mi připoměl rčení: "Kroužek na klíče je unikátní vynález světového významu, který je naprosto nepostradatelný díky tomu, že umožňuje ztratit všechny klíče najednou." ...Zobrazit celý příspěvek
Ten obrázek mi připoměl rčení: "Kroužek na klíče je unikátní vynález světového významu, který je naprosto nepostradatelný díky tomu, že umožňuje ztratit všechny klíče najednou." :-DSkrýt celý příspěvek
Tak vypadá to docela zajímavě, ale vnímám to spíše jako určitou hříčku - především ta idea tří systémů zapojených do sebe mi připadá jako fantaskní. Mnohem raději bych viděl nějaký ...Zobrazit celý příspěvek
Tak vypadá to docela zajímavě, ale vnímám to spíše jako určitou hříčku - především ta idea tří systémů zapojených do sebe mi připadá jako fantaskní. Mnohem raději bych viděl nějaký evropský projekt nadzvukového letounu 5-té či pokud možno 6-té generaceSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...