Lesní požár: Zbraň států i teroristů

Obrázek z časopisu Rumiyah Islámského státu. / ARAB MEDIA přes The Jerusalem Post

Lesní požáry bývají zpravidla způsobeny kombinacemi náhody, lidské neopatrnosti a vysokými teplotami, ale okolnosti a důvody jejich vzniku mohou být i mnohem dramatičtější. Rozsáhlé lesní požáry mohou být dílem nepřátelských státních či nestátních aktérů, ať už jako jedna z forem ekonomické války, terorismu nebo jejich taktického využití v rámci bojové operace.

Letošní léto v Evropě ukázalo ničivý a smrtící potenciál lesních požárů. Švédsko a Řecko bojovaly s rozsáhlými lesními požáry, které způsobily ztráty na životech i majetku. V případě Švédska šlo největší lesní požár za několik desítek let, ve kterém shořelo až 25 tisíc hektarů lesa. Vzhledem k minimálnímu zasažení obydlených oblastí nikdo nezahynul a škody byly vyčísleny na zhruba 1,5 miliardy Kč.



V případě Řecka byla bilance mnohem tragičtější a zahynulo 99 lidí. Škody byly v tomto případě zatím vyčísleny na jednu miliardu Kč. Rozsáhlé lesní požáry zuřily také ve Velké Británii a v Lotyšsku.

Vzhledem ke každoročně narůstajícím teplotám jsou vyššímu riziku lesních požárů vystaveny i oblasti, které byly v minulosti v bezpečí. V červenci byly lesní požáry zaznamenány až u polárního kruhu na rusko-finské hranici.

Požáry a jejich ničivý společenský dopad proto zajímají i teroristy. Al Kajda ve svém časopise Inspire v roce 2012 nabádala k teroristickým útokům v USA, konkrétně například za použití podomácku vyrobených zápalných bomb k zažehnutí lesních požárů. K podobným útokům ve svém časopise Rumiyah na začátku roku vyzval své členy a příznivce Islámský stát.

„Celý svět byl svědkem ničivých požárů, které zpustošily židovské osídlení v Palestině a zničily zhruba 700 židovských domů,“ stojí v islamistickém časopise. „Bez ohledu na motiv, toto úmyslné ničení prokázal lethalitu takto nenáročných operací. Útoky také ukazují, že s některými jednoduchými a snadno přístupnými materiály [hořlavinami - pozn. red.] lze snadno terorizovat celý národ. Jde o snadnou volbu pro každého, kdo má v úmyslu vstoupit do spravedlivé teroristické kampaně.“

Islámský stát dále vyzývá všechny následovníky, aby zaútočili na vhodné cíle, jako jsou bytové domy, lesní plochy sousedící s obytnými oblastmi, továrny vyrábějící automobily, nábytek, oblečení, hořlaviny, benzínové pumpy, nemocnice, bary, kluby, školy, univerzity, stejně jako kostely a „odpadlické mešity, atd.

Rumiyah například detailně vysvětluje, jak připravit molotův koktejl tak, aby dlouho a „lepkavě hořel. Autoři navrhují žhářský útok provést na obytný dům v noci, kdy lidé spí. Autoři tak navrhují zablokovat únikový východy, aby ztráty na životech byly, co největší.

Obavy z pyroterorismu začaly americkou bezpečnostní komunitou rezonovat po 11. září 2001 a vzhledem k poměrně vysokému počtu obyvatel žijících mimo velká města (např. ve státě jako Montana), ne zcela bezdůvodně. Přes to zatím nebylo prokázáno, že by měli islámští radikálové na svědomí jakýkoli z lesních požárů v USA či Evropě.


Lesní požáry v Řecku

Jak ukázala tragická bilance požárů v Řecku, s příznivými povětrnostními podmínkami a vysokou hustotou populace může případný žhář způsobit nejen materiální škody, ale také vysoké ztráty na životech. Účinek může být znásoben v případě, že je požár založen na ostrově.

Z hlediska ekonomické války je efektivita lesních požárů diskutabilní, ale zároveň nabízí způsobení relativně velkých škod při minimálních nákladech útočníka. V evropském měřítku většinou nejde o ekonomicky výrazné škody, pár desítek milionů eur a počty obětí v jednotkách, výjimečně v desítkách.

Ve Spojených státech, zejména pak v Kalifornii jdou však hmotné škody ročně do miliard dolarů a ztráty na životech pravidelně do desítek obětí, civilistů i hasičů. Kromě finančních ztrát dochází i k dlouhodobým škodám na životním prostředí, které sebou nesou další náklady do budoucna.

Navíc při vhodné zvolené mediální strategii ze strany teroristů se mohou ekonomické i společenské dopady požárů zmnohonásobit. Novinové titulky „Teroristé chtějí zničit evropské lesy“ jistě vyvolají odpor obyvatel a následný tlak na politiky, ať nastalou situaci začnou řešit, například trvalou (finačně náročnou) fyzickou ostrahou lesů, nákupem drahých monitorovacích systémů, investic do hasičské techniky, atd.

Minimální nároky na útočníka v kombinaci s téměř nemožností útokům předcházet představuje zajímavou možnost i pro státní aktéry. Lesní požár může být formou odplaty jednoho státu vůči druhému za politická či jiná rozhodnutí. K činu se není třeba přímo přiznat, jelikož i pouhé naznačení vlastní viny zástupcům postiženého státu posílá jasnou zprávu.


Při požáru bytového domu Grenfell v Londýně v roce 2017 zemřelo 72 lidí.

Za zmínku stojí dva příklady využití lesních požárů ve válce. Prvním z nich bylo japonské nasazení ponorek, které měly pomocí palubních děl bombardovat kalifornské pobřeží zápalnou municí s cílem způsobit požáry.

Známější druhoválečnou akcí bylo posílání zápalných balónů z japonských ostrovů směrem k americké pevnině s cílem způsobit lesní požáry. Tato japonská snaha měla sice malý ničivý dopad, ale významný psychologický (viz výše o mediální strategii). Americká armáda byla navíc nucena umístit na východní pobřeží téměř 250 tisíc vojáků k ochraně klíčových oblastí.

Během války ve Vietnamu Spojené státy experimentovaly s různými metodami, jak připravit severovietnamské partyzány o útočiště v hustě zalesněné džungli. Když během období sucha v roce 1968 vypukl požár v lese U Minh, USA požár dále přiživovaly intenzivním bombardováním zápalnými bombami s cílem vyhnat Severovietnamce z úkrytů a přinutit je hasit ohně. V takovém případě se na pozice partyzánů posléze zaměřilo letecké a námořní bombardování.

Případ s U Minh byl však jeden z mála úspěšných, jelikož podmínky džungle neumožňovaly udržování déle trvajícího požáru, který by se dokázal sám šířit.

V podmínkách Evropy je hořlavost lesního porostu řádově vyšší, ale vysoká hustota populace a majetku případné taktické použití lesních požárů omezuje snad až na případ totální války.

Zdroje: The Local, The Greek Observer, Wildfire Today, Jerusalem Post, 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrský Idlíb: teroristé, civilisti a Turecko

Aleppo, východní Ghútá, Homs, Dárá a nyní provincie Idlíb, jedna z posledních bašt islamistických a ...

Kurdové útočí na Islámský stát a bojují za svou budoucnost

Syrské demokratické síly (SDF), jejíchž hlavní složkou jsou kurdské Lidové obranné jednotky (YPG), ...

Právo Palestinců na návrat – je to opravdu právo?

Jeden z hlavních bodů izralesko-palestinského konfliktu, o jehož vyřešení se obě dvě strany marně ...

Nová protiteroristická strategie – ve jménu „America First“

Ve čtvrtek 4. října zveřejnila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa novou Národní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    11:33 17.10.2018

    Izrael má se zápalnými draky, balony, ap. docela velký problém i teď. S podzimem se to sice zlepšilo stran rizik, ale Palestinci se snaží furt, i několikrát denně. Ohrozilo to ...Zobrazit celý příspěvek

    Izrael má se zápalnými draky, balony, ap. docela velký problém i teď. S podzimem se to sice zlepšilo stran rizik, ale Palestinci se snaží furt, i několikrát denně. Ohrozilo to tuším i nějaké vesnice, polí lehlo popelem docela dost.Skrýt celý příspěvek

  • Czertik
    22:06 16.10.2018

    k japoncum a jjich ohnivim balonum tak to je prave mytus, ze byly malo ucine, opak je pravdou, byly ucine az moc :). Jen prave diky fungujici cenzure ktera vskere zpravy o ...Zobrazit celý příspěvek

    k japoncum a jjich ohnivim balonum
    tak to je prave mytus, ze byly malo ucine, opak je pravdou, byly ucine az moc :). Jen prave diky fungujici cenzure ktera vskere zpravy o lesnich pozarech velmi ucine cenzurovala, natoz aby tam napsali o tom, ze je zpusobili japonske balony.
    A protoze japonsti spioni nic o pozarech necetli, usoudili ze to nema zadny efekt a tak program byl zrusen.

    a tek pozarum obecne
    jiste ze jedinu obranou je byt pripraven na vse , bez ohledu na to kdo to zpusobi, jediny rozdil je v tom, ze pokud by to byl terorista, tak zeme kde ma zakladnu taky vypalit, a jestli by to byly jen lesy (aby ochutnaly vlastni medicinu a jako varovani) nebo neco vic presnejsiho (lesy tam nerostou :) ), by uz byl technicky detail.Skrýt celý příspěvek

  • astor
    20:49 16.10.2018

    Požár jako zbraň teroristů? V Čechách nic nového. Vzpomeňte na téměř hysterii v padesátých letech, kdy řádil gang bratrů Mašínů, známých podřezávačů svázaných policajtů, zlodějů a ...Zobrazit celý příspěvek

    Požár jako zbraň teroristů? V Čechách nic nového. Vzpomeňte na téměř hysterii v padesátých letech, kdy řádil gang bratrů Mašínů, známých podřezávačů svázaných policajtů, zlodějů a vrahů účetních, a taky mimo jiné podpalovačů stohů. Prostě ikony bojovníků za demokracii, hodné následování.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:20 16.10.2018

    No tak v lete sa podarilo Palestíncom reálne spôsobiť na území Izraela nejaké požiare zápalnými šarkanmi a balónmi, ale neviem, či sa im podarilo ohroziť aj nejaké obývané územia, ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak v lete sa podarilo Palestíncom reálne spôsobiť na území Izraela nejaké požiare zápalnými šarkanmi a balónmi, ale neviem, či sa im podarilo ohroziť aj nejaké obývané územia, alebo iba vypálili časti polí. Prinajmenšom protipožiarne zložky takýmito akciami vyťažiť môžu. prekvapuje ma, že to v článku nie je zmienené, lebo práve na tom prípade by bolo možné demonštrovať možnú mieru účinnosti jedného typu útokov.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    11:08 16.10.2018

    2 Dusan + ve velkém horkovzdušné, výškové balony Fu-Go nebo jak se jmenovaly - též s tristním výsledkem. V naději očekávali, že oceánský "Jet stream" zanese balony až nad území ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Dusan

    + ve velkém horkovzdušné, výškové balony Fu-Go nebo jak se jmenovaly - též s tristním výsledkem. V naději očekávali, že oceánský "Jet stream" zanese balony
    až nad území USA - výsledkem bylo myslím 6 mrtvých krav, které farmář nahlásil :-)Skrýt celý příspěvek

  • danny
    10:30 16.10.2018

    dusan: tak nějak mi ta představa příjde přitažená za vlasy. Pořád vidím jako značně nebezpečnější standardní šlendrián, jako zapálení střechy tovární haly pří lepení nové krytiny, ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: tak nějak mi ta představa příjde přitažená za vlasy. Pořád vidím jako značně nebezpečnější standardní šlendrián, jako zapálení střechy tovární haly pří lepení nové krytiny, zapálení lesa od nedopalku nebo příliš aktivního člena spolku dobrovolných hasičů, než prohnaný útok teroristické buňky nebo státního aktéra.
    Řešit případné nebezpečí jinak, než pořádnou monitorovací službou a fungující požární ochranou je na hlavu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:53 15.10.2018

    Nezmysel Ak niečo môže horieť ... tak to bude horieť ... Murphyho pravidlo platí a bude platiť. A je úplne nepodstatné či les zapáli blesk, turista, nejaký stroj, alebo nejaký ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezmysel

    Ak niečo môže horieť ... tak to bude horieť ... Murphyho pravidlo platí a bude platiť. A je úplne nepodstatné či les zapáli blesk, turista, nejaký stroj, alebo nejaký terorista ... výsledok je taký istý. Skrátka sa s tým musí počítať a prispôsobiť sa tomu - protipožiarne opatrenia, evakuačné plány a pod.

    Japonci chceli naozaj vyvolať lesné požiare, ale nie pomocou granátov, ale pomocou zápalných bômb zo strojov Yokosuka E14Y, čo boli skladateľné hydroplány, ktoré mali ponorky počas plavby v hangároch. Výsledky boli vpodstate nulové ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...