Čína vede bitvu s USA o ovládnutí světové komunikace

USA vs Čína
Foto: USA vs Čína. V případě průmyslové špionáže to je pro zbývající část světa pověstné :" Z bláta, do louže" / US Army

V těchto dnech přišel bývalý bezpečnostní analytik Pentagonu F. Michael Maloof s velmi závažným obviněním. Podle něj je Čína, resp. Čínská lidová armáda PLA a čínská vláda schopná odposlouchávat až 80 % civilní světové elektronické komunikace. Nejen, že tak má možnost využít získané informace k provádění průmyslové špionáže, ale dokáže také údajně na dálku poškodit některé citlivé prvky elektronické infrastruktury ve vyspělých zemích.

F. Michael Maloof, nyní píšící pro noviny WND, ukazuje prstem především na dvě čínské telekomunikační společnosti Huawei Technologies a ZTE Corporation. Podle komunikačních expertů, které měl možnost Maloof oslovit, právě tyto dvě čínské společnosti instalují v komunikačních sítích svých zákazníků speciální software/hardware umožňující otevření „zádních vrátek“ k elektronické komunikaci.

Jak Huawei Technologies, tak ZTE Corporation dělají servis pro 45 z 50 největších světových telekomunikačních operátorů, a to celkově ve 140 zemích světa. Právě přes těchto 45 světových operátorů teče 80 % světové elektronické komunikace.  Maloof dokonce tvrdí, že se Číňané snaží ovládnout i zbývajících 20 %.

Zajímavá je především firma Huawei. Ta byla až do roku 2000 praktický neznámá mimo Čínu, avšak již v roce 2009 se stala druhou největší světovou telekomunikační firmou. Společnost Huawei vybudovala sítě například pro mexické komunikační operátory nebo také pro britský British Telecom. Jakákoliv komunikace přes tyto operátory má tak být údajně čínskými specialisty zachytitelná a rozluštitelná – pokud není šifrovaná.

Zvláště pak mají být ohroženi jednotlivci a firmy komunikující přes virtuální sítě VPN (virtual private network).  VPN sítě se nejčastěji vytvářejí mezi počítači, jež jsou připojeny k internetu. Lze tak například zajistit připojení firemních přenosných počítačů připojených kdekoliv k internetu do firemního intranetu (vnitřní firemní sítě).

Maloof také připomíná, že neklid panuje především mezi americkými vládními představiteli. Americká vláda proto zadala výboru pro zpravodajské služby (U. S. House Intelligence) za úkol prošetřit obě čínské společnosti a současně zakázala na americkém území budovat sítě založené na technologii společnosti Huawei.

Nesmíme však zapomenout, že Spojené státy rovněž s úspěchem civilní komunikaci odposlouchávají. Jde o známý americký systém Echelon sloužící k zachycování a zpracování komunikace vedené přes komunikační satelity.

Existují dokonce zdokumentované případy, kdy Američané zachycené informace využili pro průmyslovou špionáž proti svým spojencům.  Nejznámějším příkladem je odposlouchávání telefonických rozhovorů mezi evropským Airbusem s vládou Saudské Arábie ohledně dodávek dopravních letounů z roku 1993. Američané získané informace pak využili pro svůj prospěch. Z dodávky za 5 miliard dolarů se nakonec mohl radovat americký Boeing.

Zdroj: WND

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pokroky Číny ve vývoji stealth stíhače

Na internetu se nedávno objevily snímky druhého letového prototypu vyvíjeného čínského stíhače J-20. ...

Sestřely družic: Čínská demonstrace síly

Za studené války vstoupili lidé po souši, vodě a vzduchu do dalšího prostoru – kosmického. Záhy se ...

Nová čínská balistická raketa Dongfeng 16?

V poslední době se objevily zprávy hovořící o nové čínské balistické raketě Dongfeng 16 (DF-16). ...

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...