KOMENTÁŘ: Neslavné hlasování o státním rozpočtu

KOMENTÁŘ: Neslavné hlasování o státním rozpočtu
Na Velitelském shromáždění Armády ČR 24.11. poděkoval premiér vojákům za pomoc v boji s epidemií. / Vláda ČR (Zvětšit)

Poslanecká sněmovna v pátek ve 13 hodin definitivně rozhodla a schválila státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun. Zákonodárci tak podpořili návrh komunistky Miloslavy Vostré na přesun 10 miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany do vládní rozpočtové rezervy. Protinárodní uskupení s názvem Komunistická strana Čech a Moravy tak může slavit velký úspěch. Prozatím.

Sledoval jsem přenos zasedání dolní komory Parlamentu. Poslankyně Vostrá nedokázala po hlasování zakrýt nadšení nad úspěchem svého návrhu. Při pohledu na ni se mi vybavil její výrok z listopadu loňského roku. Celá česká demokratická společnost si připomínala konec komunistické totality v naší zemi, to, že již třicet let můžeme svobodně dýchat, mluvit i cestovat. Soudružka Vostrá pocítila tehdy nutkavou potřebu se k tomuto výročí rovněž vyjádřit. Na svém profilu na sociální síti zveřejnila myšlenku, kterou považuji za protičeskou a protinárodní: „Rozhodně stojí za to si 17. listopad připomenout. Nemyslím si však, že je co slavit,“ uvedla. Po dnešním úspěchu její politické strany nejspíše důvod ke slavení se svými soudruhy má. Nejen, že KSČM opět podpořila soudruha Bureše, ale zároveň se postarala o to, že naše republika nebude schopna důstojně dostát svým závazkům vůči NATO, protože armáda přijde o peníze na modernizaci a nutné vybavení.

Pro předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou není žádným překvapením, že komunisté jsou v současné době silnějším koaličním partnerem Babišova hnutí ANO než sociální demokracie. „Hrdá strana by teď vypověděla koaliční smlouvu. Toho ale není rohožka schopna,“ uvedla na Twitteru. Vládní ČSSD podrobili kritice také lidovci. „Skvěle! Armáda přijde o deset miliard, protože vládní moc je jen tak velká, jak velké ústupky udělá komunistům,“ uvedla ve svém stanovisku KDU-ČSL. Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura po hlasování uvedl: „Tak dlouho a zásadně byla ČSSD proti odebrání deseti miliard armádě, až hlasovala pro“. Mikuláš Ferjenčík z Pirátské strany napsal na sociální síti s jistou nadsázkou: „Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD.“

Vojáci mají ve věci jasno

Generál Petr Pavel se svěřil na twitteru: „Rozpočet armády je jako domino. Když shodíte jednu kostku, začne se celý plán hroutit. Dnešní zkrácení rozpočtu rozbije celý proces modernizace. Je podrazem na naše vojáky i spojence, oslabením naší bezpečnosti v době krize.“ Generálu Andoru Šándorovi, bývalému náčelníkovi vojenské rozvědky, je z rozhodnutí Poslanecké sněmovny přesunout částku deseti miliard korun do rezerv velmi smutno. V tomto duchu se vyjádřil ještě před hlasováním pro Armádní noviny.

Brigádní generál pochopitelně rozumí tomu, že někteří politici ve sněmovně zdůvodňují škrty v rozpočtu v souvislosti s pandemií nemoci covid. Podle jeho názoru je však velmi špatným signálem, když se armáda zase bere jako rozpočtová rezerva. Již před nedávnem kritizoval Šándor ve sdělovacích prostředcích vládu také za chaos v opatřeních proti covidu, která označil za „salámová opatření“, tedy krájení našich svobod a zavádění restrikcí na základě dat, v nichž se nevyznáme. Položil řečnickou otázku: Proč je to takto postupně? Podle generála Andora Šándora jsme si měli vzít příklad z Izraele. „Pokud bychom to udělali jako v Izraeli, již jsme možná mohli vidět světlo na konci tunelu.“

Opozice se podle Babiše řídí heslem čím hůře, tím lépe     

Dá se předpokládat, že komunističtí poslanci své „vítězství“, kdy se po delším půstu opět zviditelnili, mohou zase jednou slavit. S nimi určitě také trestně stíhaný premiér Andrej Babiš, který po hlasování v Poslanecké sněmovně prohlásil, že má radost. Směrem k „táboru poražených“ pak prohodil, že opozice se u nás řídí heslem „čím hůře pro občany, tím lépe“. To ale podle vlastních slov on nedovolí. Armáda, tvrdil, o peníze nepřijde. Svým chvílemi nesouvislým a nesrozumitelným blábolením nezůstal Babiš nic dlužný své pověsti polistopadového Milouše Jakeše.

Ještě před několika dny se sám premiér přitom dušoval, že se škrty Armády ČR vůbec nedotknou: „Nepřistoupím na to, abychom se zachovali stejně jako předchozí vlády, které, jakmile přišla krize, sebraly peníze armádě. Naši vojáci byli a jsou naprosto klíčoví při boji s epidemií a v dnešním nestabilním světě potřebujeme špičkovou techniku.“ Když však komunisté trvali na škrtech a ČSSD se dlouho tvářila, že škrty v rozpočtu všeobecně neschvaluje, vůbec Babišovi nevadilo, že to, co tvrdil před pár dny, už není pravda. Není to dlouho, co představitelé ČSSD připouštěli, že státní rozpočet bude sice poznamenaný výpadkem, způsobeným koronavirem, ale nesmí to znamenat, že se bude škrtat. Nyní však škrty, které se dotýkají armády, místopředseda vlády Hamáček se svými spolustraníky bez problému odhlasoval.

Doslova tragikomickým dojmem působil pak při projednávání škrtů v rozpočtu ministr obrany Lubomír Metnar, jehož prvořadým posláním je nekompromisně „kopat“ za zájmy svého rezortu. Hlavní myšlenkou jeho vystoupení na brífinku bylo ale konstatování, že má radost ze schválení rozpočtu. Prohlásil také, že není důvod, aby rezignoval.

Dočasná vítězka sněmovního „protiarmádního tažení“ Miloslava Vostrá se na setkání s novináři v podstatě vysmála svým koaličním partnerům, když výslovně prohlásila, že armádě se nic vracet nebude. Nicméně připustila, že Armáda České republiky hraje v současné době pozitivní roli v boji s pandemií nemoci covid. Tradičně smutným dojmem působil další velikán současné politické scény, místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, který si asi dobře uvědomuje, že již v nastávajícím roce žádný rozpočet schvalovat nejspíše nebude, protože nejstarší politická strana u nás se do parlamentu v příštích volbách nemusí dostat. A pokud se to sociální demokracii v roce 2021 přece jen podaří, nebude straně již šéfovat pan Hamáček, kterému se prý v politických kruzích přezdívá novodobý Zdeněk Fierlinger.

Jeho poslanecký kolega, který dosud vede KSČM, Vojtěch Filip, jenž loni na stránkách ruských armádních novin Krasnaja zvezda vystoupil proti zájmům své země, není žádný novodobý Klement Gottwald v tom smyslu, že by byl představitelem dělnického proletariátu. Ale i on bude nejspíše sdílet osud svého o dost mladšího kolegy z Parlamentu ČR, protože po příštích sněmovních volbách jim hrozí, že se stanou politickými důchodci. Oběma jejich stranám – jak vyplývá z nejnovějších průzkumů – hrozí ve volbách totální propad. A to je ta nejlepší zpráva pro naši republiku.

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Protičeská rétorika šéfa českých komunistů v Rusku

Ve zjitřené atmosféře léta roku 1968 zveřejnil deník ústředního výboru Komunistické strany ...

Zneužívání armády proti odpůrcům komunistického režimu

Záhy po převzetí moci v únoru 1948 začali českoslovenští komunisté budovat represivní model ...

KOMENTÁŘ: Komunistickou totalitu nelze zlehčovat

Opět se blíží výročí srpnového vpádu statisícových jednotek Sovětského svazu a jeho čtyř podřízených ...

Komunističtí generálové, kteří nezradili svou vlast

V nedávných dnech si demokraticky smýšlející občané naší země i sousedního Slovenska ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Scotty
    22:45 25.01.2021

    Tak proběhla poslední lednová schůze vlády. Přitom peníze na modernizaci armády se, navzdory četným slibům, stále nachází kde?
    ANO, přímo v .... rezervě.

    Tak proběhla poslední lednová schůze vlády. Přitom peníze na modernizaci armády se, navzdory četným slibům, stále nachází kde?
    ANO, přímo v .... rezervě.

    • Clanek
      08:18 26.01.2021

      Coz se dalo tak nejak cekat, na druhou stranu ani ted bych jeste kalhoty nestahoval. Tahle vlada si totiz dela s celym rozpoctem co se ji zachce, a ze je dnes 10mld v rezerve muze ...Zobrazit celý příspěvek

      Coz se dalo tak nejak cekat, na druhou stranu ani ted bych jeste kalhoty nestahoval. Tahle vlada si totiz dela s celym rozpoctem co se ji zachce, a ze je dnes 10mld v rezerve muze s priblizne stejnou pravdepodobnosti vyustit v to, ze tam zustanou, nebo ze se vrati MO, nebo ze se MO vrati treba 50mld. Zalezi jak se Babis vyspi a co si prectou jeho PR poradci kde v diskusich, co zrovna "tahne" a na cem muze nahnat body.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        10:02 26.01.2021

        Spíš má komouš Filip Babišovy koule stále pevně v hrsti.

        Spíš má komouš Filip Babišovy koule stále pevně v hrsti.

        • Jura99
          08:15 27.01.2021

          v tomto už komouši vyhráli a jsou spokojení ať se stane s těmi 10mld cokoliv. Dokonce Filip zkraje ledna tuším řekl, že pokud vláda nevrátí těch 10mld AČR, tak vláda podvede sama ...Zobrazit celý příspěvek

          v tomto už komouši vyhráli a jsou spokojení ať se stane s těmi 10mld cokoliv. Dokonce Filip zkraje ledna tuším řekl, že pokud vláda nevrátí těch 10mld AČR, tak vláda podvede sama sebe (když ty peníze vrátit slíbila a nemá se k tomu). Takže pokus Filipa o další rétorický úspěch.
          Mě ovšem jako voliče dnešní opozice neuspokojuje ani přístup opozice. Obranu beru jako věc existence státu, nezáleží, že nás dnes akutně nikdo neohrožuje. Opozice ale ani v případě ohrožení rozpočtu obrany nebyla ochotná rozpočet podpořit a přitom pro běžného voliče nebylo čitelné, co na rozpočtu bylo obecně nepřijatelné. Deficit velký je, ale dnes není reálná varianta bez deficitu. Takže opozice postupovala standardně jako v jiných letech opozice každá, tedy hlasovat proti rozpočtu. Tentokrát ale šlo o něco víc, o peníze obrany. Odnáším si z toho, že chodit k volbám je pro mě ztráta času a ideálů.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    12:36 21.12.2020

    Cele to ma dve roviny: 1) je smutne ze si v tomhle state muzou kovani komunisti diktovat podminky a ze jim parlamentni vetsina jde na ruku. Ze na hrade sedi jesitny dedek kopajici ...Zobrazit celý příspěvek

    Cele to ma dve roviny:
    1) je smutne ze si v tomhle state muzou kovani komunisti diktovat podminky a ze jim parlamentni vetsina jde na ruku. Ze na hrade sedi jesitny dedek kopajici za zajmy cizich mocnosti uz jsme si tak nejak smutne zvykl, ale ze tak ted skace i parlament... Proste smutna chvilka.
    2) na druhou stranu bych z toho tragedii pro armadu nedelal z jednoho prosteho duvodu: Bures ted rube rekordni schodky pomalu po pulbilionech / rok. Nedivil bych se kdyby se ze schodku 320mld udelalo 330mld tak nejak za chuze a armada bude na svem. Dulezitejsi nez stopka penez bude stopka (pokud probehne) v priprave projektu na MO. Tady vsichni asi jeste muzeme doufat ze to k tomu nesmeruje, mimojine i proto ze Metnar by v takovrm pripade snad vazne rezignoval. Takhle treba jeste doufa, ja doufam s nim a subjektivne myslim ze sance na uspech (a na sekeru) je to pomerne velka.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    22:35 20.12.2020

    Velmi zajímavá diskuse. I když některé příspěvky přes svou nespornou erudici působí poněkud depresivně (speciálně musím vypíchnout Zbrojíře). Dovolím si jednu poznámku k ...Zobrazit celý příspěvek

    Velmi zajímavá diskuse. I když některé příspěvky přes svou nespornou erudici působí poněkud depresivně (speciálně musím vypíchnout Zbrojíře).

    Dovolím si jednu poznámku k sestavování rozpočtu na r. 2021 obecně. Vzhledem k vývoji situace u nás i ve světě je absolutní nesmysl hádat se o výši deficitu a (ne)přesnost predikce. Jakékoli akademické cvičení je dnes s odstupem 14 dnů zoufale mimo. Jediné, co lze nějak odhadnout, jsou mandatorní výdaje plánované investice. Zbytek je jen generování náhodných čísel, bez ohledu na to, jak složitým postupem se k výsledku dojde.

    Proto se přikláním k názoru, že přenechat Komunistům politické vítězství a přispět ke snížení rozpočtu armády o slíbenou sumu je jasným selháním a nepochopením základní funkce politiky - tedy umění možného.
    Jak bylo jasně vidět při hlasování o daňovém balíčku, dokáže se nad hlasování s Babišem povznést i jeho úhlavní nepřítel. Tentokrát ale rozpočet armády nebyl vyhodnocen jako téma, které by přineslo politické body.Skrýt celý příspěvek

    • ARES
      11:02 21.12.2020

      Názor Zbrojíře není vůbec depresivní, je to zcela realisticky popsaná skutečnost. A bojeschopnost armády nestojí ani nepadá s 10 miliardami státního rozpočtu. Politické tanečky ...Zobrazit celý příspěvek

      Názor Zbrojíře není vůbec depresivní, je to zcela realisticky popsaná skutečnost. A bojeschopnost armády nestojí ani nepadá s 10 miliardami státního rozpočtu. Politické tanečky obou stran v tom žádnou nápravu nepřinesou, obě jsou těmi poraženými. Problém je v (ne)schopnosti armády absorbovat bojovou techniku 21.století a transformovat ji v účinný obranný prostředek.Skrýt celý příspěvek

      • Eagle
        12:48 21.12.2020

        Zbrojíř jistě má realistický pohled na věc ale nemohu souhlasit že by armáda nedokázala absorbovat techniku 21 století. Lidi v AČR mají dostatečný potenciál transformovat ji v ...Zobrazit celý příspěvek

        Zbrojíř jistě má realistický pohled na věc ale nemohu souhlasit že by armáda nedokázala absorbovat techniku 21 století. Lidi v AČR mají dostatečný potenciál transformovat ji v účinný obranny prostředek ( příkladů je hromada) ale bohužel dokud ti nestojí technika v garažích nemáš co transformovat, taktéž ukázat prstem na " tohle chceme, tohle kupte" taky dost dobře nefunguje.Skrýt celý příspěvek

        • ARES
          21:02 21.12.2020

          To, že nestojí technika v garážích, nejsou tou příčinou peníze, ale kvalifikace těch, co o technice rozhodují.

          To, že nestojí technika v garážích, nejsou tou příčinou peníze, ale kvalifikace těch, co o technice rozhodují.

          • Scotty
            23:23 21.12.2020

            Babišově vyslanče, váš guru prostě provedl sviňárnu a je nanejvýš trapné s toho obviňovat všechny ostatní. Zvlášť vojáky kteří musí pracovat s mnohdy zastaralým vybavení ...Zobrazit celý příspěvek

            Babišově vyslanče, váš guru prostě provedl sviňárnu a je nanejvýš trapné s toho obviňovat všechny ostatní. Zvlášť vojáky kteří musí pracovat s mnohdy zastaralým vybavení odpovídajícím spíš osmdesátým létům minulého století. Je nanejvýš trapné když mají obsluhovat, případně svěřit svůj život, technice která je buď beznadějně zastaralá případně vyrobená pro úplně jiný druh armády.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    21:10 20.12.2020

    Nějak nechápu ty, co tu tvrdí, že je demokratická opozice měla hlasovat pro rozpočet a sebrat tak vítr z plachet komunistům a zachránit tak 10 mld. pro armádu. No a jak by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Nějak nechápu ty, co tu tvrdí, že je demokratická opozice měla hlasovat pro rozpočet a sebrat tak vítr z plachet komunistům a zachránit tak 10 mld. pro armádu.

    No a jak by to jako vysvětlili svým voličům a členům, že pro tu hrůzu, na jejíchž tvorbu neměli vliv, zvedli ruku? To je asi jako byste chtěli po většině místních diskutérů, aby šli demonstrovat za zákaz zbrojáků.

    Tohle je odpovědnost premiéra a paní ministryně financí, si tu podporu vyjednat. Taky se to nedělá v druhé půlce prosince. To je ukázka naprostýho diletantství.

    Uvidíme, jestli si pan ministr obrany vytrucuje návrat těch peněz z rozpočtové rezervy. Doufejme, že ano.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      22:13 20.12.2020

      Takeda: demokratická opozice mohla například navrhnout, že pro rozpočet hlasovat nebude, ale odejde ze sálu za předpokladu, že se rozpočet pro armádu navýší na 20. Nebo na 30 mld. ...Zobrazit celý příspěvek

      Takeda: demokratická opozice mohla například navrhnout, že pro rozpočet hlasovat nebude, ale odejde ze sálu za předpokladu, že se rozpočet pro armádu navýší na 20. Nebo na 30 mld. A 100ˇ% by je dostala. A pokud by tam byl někdo co k čemu a chápal základy marketingu, připsali by si pozitivní body, média by jim zatleskala a komanči by setřeli. Navíc by mohli nadále tvrdit, že s tím Andrejovým paskvilem nemají nic společného, jen že zachránily armádu a peníze před rozkradením.Skrýt celý příspěvek

      • Takeda
        05:56 21.12.2020

        No když jste si 100% jistý tím, že se to za a dalo stihnout vyjednat a za b že opozice by chtěla ještě přidat. Vždyť jak tu píše Zbrojíř, MO ty prachy nedovede utrácet efektivně. ...Zobrazit celý příspěvek

        No když jste si 100% jistý tím, že se to za a dalo stihnout vyjednat a za b že opozice by chtěla ještě přidat. Vždyť jak tu píše Zbrojíř, MO ty prachy nedovede utrácet efektivně. Co by teď s takovými penězi dělali?Skrýt celý příspěvek

        • danny
          08:48 21.12.2020

          Takeda: postoj opozice před hlasováním i po něm je čistě o politické sebeprezentaci. S armádou a její schopnosti utrácet nemá nic společného. Prostě v tuto chvíli dospěli k závěru, ...Zobrazit celý příspěvek

          Takeda: postoj opozice před hlasováním i po něm je čistě o politické sebeprezentaci. S armádou a její schopnosti utrácet nemá nic společného. Prostě v tuto chvíli dospěli k závěru, že je pro ně politický výhodné postavit Andreje před dilema - buď rozpočtové provizorium, nebo hlasování s Komanči. A pak mu to omlacovat o hlavu bez ohledu na to, jak se rozhodne. A že si vybere "menší zlo" bylo předvídatelné.
          A já říkám, že kdyby opozici opravdu armáda ležela na srdci, bylo by vyjednání zvýšení otázkou deseti minut. Babiš by po tom skočil a jak to nemá ve zvyku, možná i poděkoval. Strana, která by se k tomu propůjčila, by získala politické body. Víc, než už trochu vycpělou nulovou toleranci.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            09:50 21.12.2020

            Holiči opozice by takovou dohodu nepochopili, takže vítěz by byl Babiš a opozici by to uškodilo. Takhle je politicky poraženým Babiš, protože musel pokleknout před komunisty kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

            Holiči opozice by takovou dohodu nepochopili, takže vítěz by byl Babiš a opozici by to uškodilo. Takhle je politicky poraženým Babiš, protože musel pokleknout před komunisty kvůli pár haléřům.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            09:51 21.12.2020

            Samo sebou voliči, ne holiči. Ať žije autokorekce.

            Samo sebou voliči, ne holiči. Ať žije autokorekce.

          • Scotty
            10:50 21.12.2020

            Opozice by jistě také přijala pokud by Babiš upravil rozpočet podle jejich požadavků. Požadavek na zvýšení rozpočtu je nesmyslný (zvlášť o 20 nebo 30 miliard). Ministr obrany žádal ...Zobrazit celý příspěvek

            Opozice by jistě také přijala pokud by Babiš upravil rozpočet podle jejich požadavků.
            Požadavek na zvýšení rozpočtu je nesmyslný (zvlášť o 20 nebo 30 miliard). Ministr obrany žádal takový rozpočet který je schopný příští rok použít. Dost pochybuji že by takový skokový nárůst dokázali zpracovat a dotáhnout ve smysluplných projektech. Pro armádu bude daleko důležitější pokud jí bude rozpočet růst do dalších let podle předpokladu.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            18:31 21.12.2020

            Danny: To je blábol. Postoj opozice byl čistě o tom, že burešův rozpočet je snůška hausnumer odtržených od reality, které si schillerová vycucala ze svého tučného prstu. Už jsem to ...Zobrazit celý příspěvek

            Danny: To je blábol. Postoj opozice byl čistě o tom, že burešův rozpočet je snůška hausnumer odtržených od reality, které si schillerová vycucala ze svého tučného prstu. Už jsem to tady jednou zmiňoval a znovu to zopakuji. Za prvé při sestavování rozpočtu vycházela z absurdně optimistických predikcí vývoje ekonomiky v příštím roce (např. ČNB vidí růsty HDP podstatně pesimističtěji) a za druhé, přičemž to je ještě mnohem absurdnější, odmítla zohlednit změny v daních, které si vymyslel bureš. To co schillerová předložila do sněmovny není rozpočet, to je hromada kompostu. A není divu, že se krom poslušných burešových podržtašek, uplacených komoušů a nezařazených pitomiovců (snažících se ještě co nejvíc nažrat z koryta, o které co nevidět přijdou) pro tento paskvil hlasovat. Opozice opravdu ale opravdu neřešila žádné změny na poslední chvíli, které si kvůli vlastnímu zviditelnění vydyndali komouši. Nemá totiž smysl řešit přehazování kompostu z jedné strany na druhou, vzhledem k tomu, že faktická situace z rozpočtem je taková, že žádný resort si není jistý kolik bude mít skutečně příští rok k dispozici peněz. (Svědčí o tom i metnarovy výroky o "vracení 10 miliard po novém roce".) Opozice řešila jen a pouze to, že je rozpočt nutno zásadně přepracovat, aby alespoň trochu odpovídal realitě. Což agent bureš odmítl.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            23:37 21.12.2020

            Sklelet: byl by poražen mnohem víc, kdyby účtoval v rozpočtovém provizoriu. A dalším poraženým by byla Česká republika. Není důležité, jak by to zkomplikovalo investice, ale bez ...Zobrazit celý příspěvek

            Sklelet: byl by poražen mnohem víc, kdyby účtoval v rozpočtovém provizoriu. A dalším poraženým by byla Česká republika. Není důležité, jak by to zkomplikovalo investice, ale bez ohledu na délku trvání je to ohromně negativní signál na finanční trhy. A dopady takové zprávičky by byly horší, než ustřelený rozpočet.
            Navíc se obávám, že tuhle nevýhru ještě zúročí. Ve vhodný čas někde vyškrábne nějakou miliardu nebo předvede, jak bylo hrozně prozíravé hodit peníze do rezervy a vytříská z toho kapitál. Do voleb k tomu bude mít spoustu příležitostí.

            Voliči opozice by pochopili to, co by jim opozice dobře prodala. Pokud by to nepochopili, bylo by to selhání marketingového týmu. Ostatně i ten zvolený postup je mezi jejími voliči vnímán s rozpaky.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            23:51 21.12.2020

            Pavel1: co se týče hodnocení rozpočtu, celkem s tebou souhlasím. S čím nesouhlasím, tak že by měl obsahovat daně. Žádný rozpočet schvalovaný po r. 89 (předtím nevím) neobsahoval ...Zobrazit celý příspěvek

            Pavel1: co se týče hodnocení rozpočtu, celkem s tebou souhlasím. S čím nesouhlasím, tak že by měl obsahovat daně. Žádný rozpočet schvalovaný po r. 89 (předtím nevím) neobsahoval vyčíslení daňových dopadů dle novely daňového zákona, který v době schvalování nebyl schválen. Tato výtka je mimo.
            Rozpočet nepsala tlupa babišových podržtašek, ale kvalifikovaní rozpočtáři, kteří pracují na MF v průměru 20 let. A kteří ho psali již pro řadu vlád před touto. Takže to není kompost v žádném případě. A i kdyby, jsou to ti nejlepší, kdo jsou k dispozici.
            Nikdo dnes nedokáže říct, jestli je v odhadech růstu HDP víc mimo MF nebo ČNB. Vždycky je to kombinace extrapolací trendů minulých období, odhadu vývoje v eurozöně, pak se provedou expertní korekce konstant, případně se to přepočítá fensterovou metodou. Vzhledem k tomu, že tady máš nepředvídatelné jevy, jako Covid, Brexit atd... Osobně předpokládám, že jsou mimo obě instituce.
            Takže jestli Alča letos rozhodla o procentu na základě údajů z generátoru náhodných čísel, ani bych jí to nezazlíval.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            23:59 22.12.2020

            A čeho Danny myslíš, že se rozpočet plní? Že se peníze prostě zjeví v trezorech MF nebo ČNB, jak si zřejmě dříve představovali v Řecku. To asi těžko, že. Všechny změny, které mají ...Zobrazit celý příspěvek

            A čeho Danny myslíš, že se rozpočet plní? Že se peníze prostě zjeví v trezorech MF nebo ČNB, jak si zřejmě dříve představovali v Řecku. To asi těžko, že.
            Všechny změny, které mají vliv na daňovou výtěžnost nebo na výdaje se zohledňují v novelách zákona o státním rozpočtu. Je ovšem zcela idiotské schválit rozpočet bez ohledu na plánované změny v daních a 2 (slovy DVA) dny na to ty změny zavést, jak učinil bureš a schillerka. To se jako má za 14 dní projednávat novela zákona o státním rozpočtu? Pokud ano, tak to samo dokonale svědčí o tom co zde píšu, tedy o naprosté nekvalitě rozpočtu. Není to rozpočet je to kompost, který se musí neustále prohrabovat aby se úplně nezapařil. Zvednout pro něj ruku byla totální zhovadilost. Bureš samozřejmě dobře ví, proč zapřahá vůz před koně (nejdřív rozpočet a pak změny v daních). Deficit by totiž byl mnohem větší. Když navyšování deficitu bude pytlíkovat po kouskách, tak mu to nesebere tolik hlasů.
            "Kvalifikování rozpočtáři" na MF už dávno nejsou. Právníci, ekonomové a úředníci s dvaceti a více letými praxemi ze všech ministerstev (nejen MF) a posledních sedm let utíkají horem pádem (proč asi burešovi zbyla jen ta nekompetetní schillerka), odborní členové výborů pro rozpočtové prognózy rezignují pro nesouhlas s nekompetentním sestavováním rozpočtu.
            Tak právě pro to co píšeš, tedy pravděpodobné negativní jevy, je nutné vycházet z pesimistikých variant růstu HDP a nikoli z fanatsmagorického optimismu. Je možné, že se ČNB netrefí, ale je docela dobře možné, že iˇ tato předpověď se ukáže jako přiliš optimistická. Burešovy rozpočtové fantasmagorie jsou založeny na představě že HDP a daňová výtěžnost v roce 2021 bude procházka rozkvetlou loukou zalitou sluncem.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        13:56 21.12.2020

        Danny: Jakékoli odejití ze sálu atd.... není ničím jiným, než alibistickým zvednutím ruky pro. Babiš je ve vládě. Babišova povinnost je navrhnout rozpočet tak, aby byl přijatelný, ...Zobrazit celý příspěvek

        Danny: Jakékoli odejití ze sálu atd.... není ničím jiným, než alibistickým zvednutím ruky pro.

        Babiš je ve vládě. Babišova povinnost je navrhnout rozpočet tak, aby byl přijatelný, vyjednat mu podporu. To prostě neudělal ani trochu. Moální povinnost opozice je jediná: být konstruktivní opozice. Tedy neschazovat návrhy vlády "z principu", ale z věcných důvodů. A to nedělala.

        To, co tady hlásáš je: Babiš klidně nemusí dělat svojí práci dobře, stačí když bude vydírat opozici, aby umožnila přijetí paskvilu tím, že jinak nechá schválit ještě horší paskvil.Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
    18:27 20.12.2020

    sú to machri títo komanči,ako u nás...všetko z ruska je najlepšie,pred revolúciou bolo lepšie ako teraz...a každý jeden z presvedčených komunistov má v jednej ruke iphone,v druhej ...Zobrazit celý příspěvek

    sú to machri títo komanči,ako u nás...všetko z ruska je najlepšie,pred revolúciou bolo lepšie ako teraz...a každý jeden z presvedčených komunistov má v jednej ruke iphone,v druhej kľúče od bmw,plat ako v nemecku,ale so sovieckým zväzom na večné časy... :))
    máme takého jedného experta aj v našom parlamente-ako je ich tam viac,ale tento je kráľ...Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      22:38 20.12.2020

      Hektor, tých "expertov" je tam viacej ...

      Hektor, tých "expertov" je tam viacej ...

  • lemkin
    17:23 20.12.2020

    Jinými slovy se odložil nákup PVO.

    Jinými slovy se odložil nákup PVO.

    • Scotty
      17:55 20.12.2020

      Jinými slovy se odložil nákup PVO, BVP, děl a všeho ostatního na co ještě nejsou podepsané smlouvy.

      Jinými slovy se odložil nákup PVO, BVP, děl a všeho ostatního na co ještě nejsou podepsané smlouvy.

  • J.Vraja
    16:12 20.12.2020

    Bolševik (3,5% preferencí) si užil svých posledních 5 minut slávy, neboť zoufale potřebuje svých posledních pár voličů, odebrané peníze se armádě vrátí a směřujeme k volbám, po ...Zobrazit celý příspěvek

    Bolševik (3,5% preferencí) si užil svých posledních 5 minut slávy, neboť zoufale potřebuje svých posledních pár voličů, odebrané peníze se armádě vrátí a směřujeme k volbám, po nichž capo di tutti capi bude mít problém složit koalici. Jsem optimista.
    Opozice ovšem není povinna hasit vládní bordel a neschopnost. Babiš je prostě čím dál slabší a pokud se vláda má dovolávat hlasu opozice, je to hodně špatné. Je to tedy primárně problém vlády a nikoli opozice.
    Napadají mě slova,jak v roce 63 př.n.l pravil Cicero: římský konsul: "Jak dlouho ještě budeš zneužívat, Catilino, naši trpělivost?"
    My dnes: "Jak dlouho ještě budeš zneužívat, Babiši a spol, naši trpělivost?"
    Tehdy Catilina byl odhalen jako vlastizrádce, a do roka bylo po něm. Jak to proběhne dnes u nás?Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      17:40 20.12.2020

      Babiš vyhraje volby, a bude pověřen sestavením vlády. Dostane na to dva pokusy, které budou neúspěšné. Třetí pokus dostane druhý v pořadí - Bartoš.

      Babiš vyhraje volby, a bude pověřen sestavením vlády. Dostane na to dva pokusy, které budou neúspěšné. Třetí pokus dostane druhý v pořadí - Bartoš.

      • Scotty
        17:57 20.12.2020

        To bude záležet na tom kdo bude předseda sněmovny.

        To bude záležet na tom kdo bude předseda sněmovny.

        • skelet
          18:15 20.12.2020

          První dva pokusy jsou jasné, bo Zeman.

          První dva pokusy jsou jasné, bo Zeman.

          • padre
            18:24 20.12.2020

            Nejvíc bude záležet na rozhodnutích té malé chlupaté kuličky....

            Nejvíc bude záležet na rozhodnutích té malé chlupaté kuličky....

          • skelet
            18:30 20.12.2020

            Došla mi fantazie. To mám být kdo? :)))

            Došla mi fantazie. To mám být kdo? :)))

        • skelet
          18:16 20.12.2020

          Btw. Předpokládám, že předseda sněmovny bude někdo od Stan,.když ODS má senát

          Btw. Předpokládám, že předseda sněmovny bude někdo od Stan,.když ODS má senát

      • J.Vraja
        14:44 21.12.2020

        Dva pokus má prezident a třetí pokus má předseda senátu.Ale bude sranda,až se bude prezident cukat a podají na něj ústavní stížnost.Té se M.Zeman bojí jak čert kříže,neboť ji ...Zobrazit celý příspěvek

        Dva pokus má prezident a třetí pokus má předseda senátu.Ale bude sranda,až se bude prezident cukat a podají na něj ústavní stížnost.Té se M.Zeman bojí jak čert kříže,neboť ji projede na celé čáře.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
    11:09 20.12.2020

    Takže abych shrnul tuto velice plodnou diskusi: Armáda si nic jiného nezaslouží. Bez těch peněz půjde modernizace armády vlastně lépe. Celé je to vina opozice. (Jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže abych shrnul tuto velice plodnou diskusi:
    Armáda si nic jiného nezaslouží.
    Bez těch peněz půjde modernizace armády vlastně lépe.
    Celé je to vina opozice. (Jako vždy)
    Hlasovat s komunisty proti bezpečnostním zájmům státu je naprosto v pořádku.
    Všeci kradnú.
    Chudáci policajti nemají na platy, radary a nové BMW.
    Česko, které se v HDP na obyvatele blíží průměru EU, nemá málem ani na to aby mohlo fungovat.

    Mám to všechno?Skrýt celý příspěvek

    • Razem
      11:11 20.12.2020

      Myslím, že diskuze vám nedělají dobře. Co takhle si vzít na pár dní dovolenou.

      Myslím, že diskuze vám nedělají dobře. Co takhle si vzít na pár dní dovolenou.

    • skelet
      11:31 20.12.2020

      takhle reagují jen už zde profláklí anoisti, komančeros a ruští trolové :)
      Jen jsou prostě hlasití.

      takhle reagují jen už zde profláklí anoisti, komančeros a ruští trolové :)
      Jen jsou prostě hlasití.

    • flanker.jirka
      13:40 20.12.2020

      Scotty Opozice za to ale opravdu může, celou dobu se jen chvástají členstvím v NATO, sotva jim čouhají boty z určitě části těl představitelů této organizace a přesto zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Opozice za to ale opravdu může, celou dobu se jen chvástají členstvím v NATO, sotva jim čouhají boty z určitě části těl představitelů této organizace a přesto zcela dobrovolně nedávali 2% HDP na obranu.
      Babiš na nenavýšení rozpočtu o 10 mld kývnul až po vydírání od komunistů. Opozice je tak "uvědomělá" že je ani komunisti vydírat nemuseli.Skrýt celý příspěvek

      • Pavel1
        14:47 20.12.2020

        Bureš a jeho podržtašky jsou ve vládě už 7 (slovy sedm) let. Kydat špínu na opozici co sám bureš po tuto dobu praktikuje je zcestné a mimo jiné z toho vyplývá, že pokud došlo na ...Zobrazit celý příspěvek

        Bureš a jeho podržtašky jsou ve vládě už 7 (slovy sedm) let. Kydat špínu na opozici co sám bureš po tuto dobu praktikuje je zcestné a mimo jiné z toho vyplývá, že pokud došlo na lezení do NATOvských tělních otvorů, tak to lze přičíst nikoli opozici ale opět burešovi. Mimochodem, ve srovnání s tím co bureš předvádí v Bruselu, jsou postoje ČR v NATO projevem dokonalého sebevědomí a nezávislosti. Za dobu svého premiérování se bureš v jedné extrémně důležité věci zvládl už dvakrát zesrat před von der leyenovou.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          17:44 20.12.2020

          Pavel1 Je rozdíl v tom mlít o spojenectví a alianci a armádu oškubat o prachy a nebo naopak mlít sice ty samé řeči, ale dostat rozpočet z 41 mld korun v roce 2013 na 75,5 mld korun ...Zobrazit celý příspěvek

          Pavel1
          Je rozdíl v tom mlít o spojenectví a alianci a armádu oškubat o prachy a nebo naopak mlít sice ty samé řeči, ale dostat rozpočet z 41 mld korun v roce 2013 na 75,5 mld korun v roce 2020.
          https://www.mocr.army.cz/finan...
          https://www.mocr.army.cz/infor... Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            17:57 20.12.2020

            Za to nemůže ani tak Babiš, jako dění na Ukrajině. Od té doby byl tlak na zvyšování armádních výdajů nepřehlédnutelný.

            Za to nemůže ani tak Babiš, jako dění na Ukrajině. Od té doby byl tlak na zvyšování armádních výdajů nepřehlédnutelný.

          • flanker.jirka
            18:05 20.12.2020

            skelet
            Pod krkem spojence chytil až Trump.

            skelet
            Pod krkem spojence chytil až Trump.

          • skelet
            18:17 20.12.2020

            Ten to už jen završil. Řev armády a médií byl od invaze na Ukrajinu.

            Ten to už jen završil. Řev armády a médií byl od invaze na Ukrajinu.

          • Pavel1
            18:53 20.12.2020

            Rozdíl je především v tapetování odkazů, kterým autor rozumí a odkazů, které si ani nenamáhal ani přečíst či je pochopit. Přičemž podle toho na co sám odkazuješ, tak podíl výdajů ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozdíl je především v tapetování odkazů, kterým autor rozumí a odkazů, které si ani nenamáhal ani přečíst či je pochopit. Přičemž podle toho na co sám odkazuješ, tak podíl výdajů MO k HDP za bureše více klesal než stoupal. Podle tvých vlastních slov tedy bureš "mlel o alianci" a zároveň "škubal armádu". Jinými slovy, jen potvrzuješ to, co jsem uvedl výše.Skrýt celý příspěvek

    • Zbrojir
      16:04 20.12.2020

      Já bych si to dovolil shrnout poněkud jinak: Armáda ČR je součástí resortu MO ČR. Díky organizační struktuře a kompetencím je tím hlavním realizátorem modernizačních projektů ...Zobrazit celý příspěvek

      Já bych si to dovolil shrnout poněkud jinak:

      Armáda ČR je součástí resortu MO ČR. Díky organizační struktuře a kompetencím je tím hlavním realizátorem modernizačních projektů armády právě ministerstvo, resp. jeho útvary. Armáda ČR tedy doplácí na dlouhodobou nekoncepčnost, nehospodárnost, nepřipravenost, alibismus, interní byrokracii, ale i zjevnou laxnost MO ČR při řešení jejích modernizačních projektů. Není v tom ale sama, např. i ta zde zmiňovaná policie je součástí resortu MV, a je to samozřejmě ministerstvo, kdo rozděluje finanční prostředky ze své kapitoly, a že si vždy ponechá více, než by odpovídalo jeho skutečným potřebám, a ostatní se musí uskrovnit, je nasnadě…

      Spoléhání se na zázrak, tedy na nekonečné období hojnosti, je evidentní diletantismus ze strany MO ČR, kapitalismus pravidelně prochází hospodářskými cykly, COVID 19 pouze tento proces urychlil. MO ČR evidentně nebylo na finančně hojnější období dobře připraveno, zjevně nedokázalo s navýšenými rozpočty řádně zacházet, modernizační projekty nebyly připraveny tak, aby mohly být velmi rychle spuštěny, a navýšené finance se na MO ČR doposud utrácely způsobem, který by jinde neprošel, doslova za každou cenu.

      Již v důsledku jarní pandemie muselo být vedení MO ČR varováno, že další negativní dopady na hospodářství se již patrně citelně projeví i v rozpočtu resortu.

      Základním problémem MO ČR jsou velmi zbyrokratizované procesy, alibismus, nedostatek odborníků a prý i velmi špatný stav Sekce vyzbrojování, který je všemi více zainteresovanými popisován téměř jako rozklad.

      Díky spolupůsobení těchto faktorů a urychlené změně v hospodářském cyklu patrně bude proces modernizace Armády skutečně narušen. Opět nic, co neznají i v jiných resortech.

      Spoléhat se jen na politiky, resp. na parlament, a koncentrovat značné výdaje do krátkého časového úseku, navíc již v nejisté hospodářské době, není prozíravé ani zodpovědné, a já proto vidím hlavního viníka za zastarání výzbroje armády především v MO ČR, ovšem nikoli v jednom ministrovi, ale v letité a neblahé praxi ve fungování tohoto úřadu.

      Zde se většina přispěvatelů a čtenářů zajímá o problematiku armády a obrany, a priority vidí jinak, ale ruku na srdce, kdyby se o výdajích na obranu nyní hlasovalo referendem, dopadlo by to pro Armádu ČR patrně mnohem hůře. A můžete se divit, když problémy s COVID 19 zdecimovaly již nemalou část společnosti a vítězství nad pandemií je zatím v nedohlednu….

      Takže to pro Armádu ČR prozatím nepodalo ještě tak katastroficky, jak mohlo, a z dosavadních chyb by se mělo především MO ČR do budoucna poučit, tedy pokud to vůbec dokáže.

      O tom, že mnohé chyby, známé z MO ČR, byť v menší míře, se projevují i v jiných resortech, diskutovat netřeba, na tom je jistě shoda.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        17:24 20.12.2020

        Pokud máme hledat chyba v rezortu Mo za poslední řekněme dekádu, tak to začalo "sekáním tuku" za Vondry a drastické omezení rozpočtu. Poté přišel Stropnický který si tam odseděl ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud máme hledat chyba v rezortu Mo za poslední řekněme dekádu, tak to začalo "sekáním tuku" za Vondry a drastické omezení rozpočtu. Poté přišel Stropnický který si tam odseděl čtyři roky aniž by něco hmatatelného dokončil nebo začal. Rozpočet v zásadě stagnoval, tady spíš se dostal z neudržitelných hodnot. Pak tu byla krátká epizoda Šlechtové která toho, možná naštěstí, moc nestihla. Něco se opravdu začalo dít až s příchodem Metnara, který dotáhl léta se vlekoucí projekty a začal pracovat na dalších. Pokud máme věřit MO tak se příští rok chystají podpisy důležitých modernizačních projektů. To že tyto složité a drahé projekty trvají roky není nic až tak divného. Proto je pro armádu extrémně důležité aby měla jasnou představu o svém rozpočtu do budoucna a zabránilo se velkým výkyvům. Jako se stal právě teď.

        Pokud budeme hrát oblíbeno českou hru kdo za to může, tak musíme konstatovat že příčiny současného stavu začali už za ministra Vondry. Kterému sekundoval neschopný Stropnický aka kluk z plakátu. To bylo osm naprosto ztracených let pro armádu.
        Ovšem je zbytečné přemítat co se stalo špatného v minulosti. Spíš by jsme se měli soustředit na to aby se situace zlepšovala. Čemuž odebrání veškerých volných peněz na investice pro příští rok příliš nepomůže.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          18:11 20.12.2020

          Stropnický se obklopil špatnými lidmi, samotny ministr bez znalosti rezortu je vždycky jen klaun. První dva roky byly tragické i v tom, že na základě předchozích škrtů se musely ...Zobrazit celý příspěvek

          Stropnický se obklopil špatnými lidmi, samotny ministr bez znalosti rezortu je vždycky jen klaun. První dva roky byly tragické i v tom, že na základě předchozích škrtů se musely upravovat počty nakupované techniky a některé projekty tam řídili břídilove. Dodnes nechápu proč si tam někdo držel pana Koštovala, ten toho zabrzdil a pohřbil hodně.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:19 20.12.2020

            Stropnický dělal to co měl, vracel peníze do státního rozpočtu a tím zlepšoval image svého vůdce.

            Stropnický dělal to co měl, vracel peníze do státního rozpočtu a tím zlepšoval image svého vůdce.

          • Scotty
            22:31 20.12.2020

            Jestli Stropnický jen plnil to co mu bylo přikázáno nebo je prostě jen neschopný/zbabělý nemám do dnes úplně jasný názor. Spíš se kloním k tomu druhému.

            Jestli Stropnický jen plnil to co mu bylo přikázáno nebo je prostě jen neschopný/zbabělý nemám do dnes úplně jasný názor. Spíš se kloním k tomu druhému.

        • Zbrojir
          18:42 20.12.2020

          Ano, kdysi jsem hovořil se známým, vedoucím odboru MO ČR, a ten mi vysvětlil, co to Vondrovo „osekávání tuku“ znamenalo, přišel o většinu kvalifikovaných odborníků s letitou praxí, ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano, kdysi jsem hovořil se známým, vedoucím odboru MO ČR, a ten mi vysvětlil, co to Vondrovo „osekávání tuku“ znamenalo, přišel o většinu kvalifikovaných odborníků s letitou praxí, část byla odejita, část se nas... a odešla sama…, kdy nynější problémy a neschopnost MO ČR nesouvisí jen s nedostatečným průběžným financováním, ale samozřejmě i se zoufalým nedostatkem skutečných odborníků s odpovídající praxí….Skrýt celý příspěvek

      • logik
        21:23 20.12.2020

        "Spoléhání se na zázrak, tedy na nekonečné období hojnosti,"
        Jaké nekonečné roky hojnosti????
        Armáda v ty "roky hojnosti" dostávala 1% HDP, polovinu, než měla.

        "Spoléhání se na zázrak, tedy na nekonečné období hojnosti,"
        Jaké nekonečné roky hojnosti????
        Armáda v ty "roky hojnosti" dostávala 1% HDP, polovinu, než měla.

        • IS-3
          11:23 21.12.2020

          No vidíte a i tak většinou nedokázala utratit prostředky v řádech několika miliard.

          No vidíte a i tak většinou nedokázala utratit prostředky v řádech několika miliard.

          • logik
            13:58 21.12.2020

            To je možné, netvrdím, že to dělala dobře. Jen tvrdím, že ten Zbrojířův popis (byť třeba správně pojmenovává některé vážné problémy) je v něčem hodně zkreslený.

            To je možné, netvrdím, že to dělala dobře. Jen tvrdím, že ten Zbrojířův popis (byť třeba správně pojmenovává některé vážné problémy) je v něčem hodně zkreslený.

  • ARES
    09:40 20.12.2020

    Článek "Neslavné hlasování" se nese přesně v duchu mainstreamového "antibabišismu", kdy zloděj volá chyťte zloděje. Nepřiznání si vlastní viny na tom, co se stalo a proč se tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek "Neslavné hlasování" se nese přesně v duchu mainstreamového "antibabišismu", kdy zloděj volá chyťte zloděje. Nepřiznání si vlastní viny na tom, co se stalo a proč se tak stalo. Takové výkřiky nic nespraví. Doufám, že Zbrojir Vám otevřel oči. Díky za jeho vyjádření. Není třeba k němu nic dodat.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      10:22 20.12.2020

      Jasně. Je to chyba všech okolo jenom ne AB. Vidím že někteří kobliháři jsou stále ve své víře pevní.

      Jasně. Je to chyba všech okolo jenom ne AB. Vidím že někteří kobliháři jsou stále ve své víře pevní.

      • Zbrojir
        11:38 20.12.2020

        Musíte věci vnímat v časové ose a v podstatných souvislostech, a navíc nikoli tak černobíle. Problém s odkládanou modernizací Armády ČR je problém dlouhodobý, na který bylo ...Zobrazit celý příspěvek

        Musíte věci vnímat v časové ose a v podstatných souvislostech, a navíc nikoli tak černobíle.

        Problém s odkládanou modernizací Armády ČR je problém dlouhodobý, na který bylo zaděláno již před desetiletími, zaviněn je celou řadou selhání a faktorů. Obdobné problémy, možná nikoli tak viditelné a medializované, ale mají prakticky všechny resorty.

        ANO a i dříve VV jsou důsledkem naprostého a dlouhodobého selhávání politiky tzv. demokratických stran, volič prostě ze zoufalství hledal přijatelnou alternativu….
        VV se rozkryly poměrně brzo (resp. byly rozkryty, jelikož VB přecenil svou pozici a začal ODS sahat do velkého stavebního byznysu), a volič na to také adekvátně zareagoval, u ANO se teprve ukáže.

        AB si do politiky přinesl opravdu velké závaží související s jeho stylem podnikání, nikdo od byznysmena sice nečekal ryzího demokrata, ale mnozí alespoň silného a pragmatického vůdce, i on se v COVID krizi celkem hodně odhalil, takže uvidíme, co na to volič.

        Já osobně ho nevolil, a spokojen s úrovní vládnutí samozřejmě nejsem, ale když si položím otázku, budou to dělat opozičníci lépe, tak se, se znalostí věci, obávám, že mnohde to může vypadat ještě hůře.

        Problém je v tom, co jsem už psal, ani nejlepší vláda se při spravování země neobejde bez poměrně rozsáhlého kvalifikovaného, profesionálního a ke státu loajálního úřednického aparátu. Pokud máte možnost opravdu zblízka vidět, jak je tento letitým politikařením, protekcionismem, intrikařením a tlakem různých lobby personálně zdevastován, nemůžete očekávat zázraky (podstatné zlepšení) prakticky už od nikoho.

        Mj. podívejte, v jakém je stavu Sekce vyzbrojování, kolik je tam skutečných odborníků…

        Jednou z největších přidaných hodnot První republiky byl právě profesionální úřednický aparát RA. Takový bonus už vlády v ČR mít holt nebudou.

        Mj. tzv. demokratické strany se tváří jako podporovatelé Armády ČR, Policie ČR, vojáků, policistů…, škoda, že běžný občan nemůže slyšet názory některých jejich významných členů, když jsou si jisti, že je nikdo cizí neslyší… Ano, oni financování armády podporují, ovšem z jiných důvodů, než by naivní občan očekával…Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          12:16 20.12.2020

          S tím v podstatě můžu jen souhlasit. Ovšem pokud se současná opozice dostane k vládě budou pod značným tlakem aby předvedli alespoň dílčí zlepšení současného stavu. Dá se jen ...Zobrazit celý příspěvek

          S tím v podstatě můžu jen souhlasit.

          Ovšem pokud se současná opozice dostane k vládě budou pod značným tlakem aby předvedli alespoň dílčí zlepšení současného stavu. Dá se jen doufat že doba ve které bačovali obranu Parkanové, Vondra, Stropnický atd. je už pryč. Vlastně by mi ani nevadilo kdyby Metnar pokračoval i po volbách. Což je v téhle vládě opravdu výjimka.

          O tom jaký mají postoj k silovým složkám někteří opoziční, ale i vládní poslanci si nedělám žádné iluze. Ovšem třeba v ODS je jedna poslankyně které věřím že by jako ministryně obrany mohla být úspěšná.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          21:30 20.12.2020

          "tak se, se znalostí věci, obávám, že mnohde to může vypadat ještě hůře." Mluví z Vás "zhrzenost". Je rozdíl, když se seškrtávaly rozpočty v roce 2008 - tedy v době, kdy byly ...Zobrazit celý příspěvek

          "tak se, se znalostí věci, obávám, že mnohde to může vypadat ještě hůře."
          Mluví z Vás "zhrzenost".
          Je rozdíl, když se seškrtávaly rozpočty v roce 2008 - tedy v době, kdy byly rozpočty armády na podstatně vyšším procentu HDP než dnes, a kdy v dohledu (jasně, že to bylo krátkozraké, ale stejně) nebyl žádný bezpečnostní průšvih, a když se to dělá dnes, kdy máme za humny válku.

          "se při spravování země neobejde bez poměrně rozsáhlého kvalifikovaného, profesionálního a ke státu loajálního úřednického aparátu"
          A jak myslíte, že tento aparát fungoval za Babiše, kdy hlavní kvalifikací pro úředníka je zatloukat problémy s Agrofertími dotacemi a přihrávat Agrofetu další dotace?
          Jasně todle zrovna obranu zasáhlo asi nejméně, ale z globálního hlediska to je průšvih podstatně větší, než dříve.Skrýt celý příspěvek

  • ARES
    09:40 20.12.2020

    Článek "Neslavné hlasování" se nese přesně v duchu mainstreamového "antibabišismu", kdy zloděj volá chyťte zloděje. Nepřiznání si vlastní viny na tom, co se stalo a proč se tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Článek "Neslavné hlasování" se nese přesně v duchu mainstreamového "antibabišismu", kdy zloděj volá chyťte zloděje. Nepřiznání si vlastní viny na tom, co se stalo a proč se tak stalo. Takové výkřiky nic nespraví. Doufám, že Zbrojir Vám otevřel oči. Díky za jeho vyjádření. Není třeba k němu nic dodat.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
      13:29 20.12.2020

      Článek popisuje realitu. Jakým způsobem se opozice podílela na té kupě kompostu, kterou burešovy podržtašky nazývají rozpočet? Jakým způsobem se opozice podílela na tom, že se ...Zobrazit celý příspěvek

      Článek popisuje realitu. Jakým způsobem se opozice podílela na té kupě kompostu, kterou burešovy podržtašky nazývají rozpočet? Jakým způsobem se opozice podílela na tom, že se bureš nechává vydírat od komoušů? Prosím o konkrétní odpovědi, jinak budeš považován za žvanila, jenž si nechal nervovou soustavu přiškrtit burešovým svěračem.Skrýt celý příspěvek

  • Zbrojir
    20:01 19.12.2020

    Financování každého resortu je velké politikum, v případě armády to platí dvojnásob. Diskuse na dané téma už v mainstreamu vskutku překročili únosnou mez iracionality, kdy místo ...Zobrazit celý příspěvek

    Financování každého resortu je velké politikum, v případě armády to platí dvojnásob.

    Diskuse na dané téma už v mainstreamu vskutku překročili únosnou mez iracionality, kdy místo věcných a fundovaných argumentů padají jen osočení, a omezení finančních limitů směrem k MO ČR je mnohými politiky a lobbisty kvalifikováno téměř jako vlastizrada.

    Nelze také přehlédnout, že u mnohých hlasitých kritiků je omezení rozpočtu MO ČR přímo spojeno s ohrožením jejich partikulárních ekonomických zájmů.

    Velké problémy s financováním ale nemá zdaleka jen MO ČR, ale drtivá většina resortů, včetně tzv. resortů silových. Při uplynulých krizích se škrtalo všude, a to velmi, kdy následky jsou mnohde patrné i dodnes. Vždyť se tím Kalousek doposud často ještě chlubí.

    Např. naše asi nejdůležitější bezpečnostní složka již léta pracuje s finančním krytím, kdy na „životně důležité“ udržovací a modernizační projekty je v průměru přidělováno pouhých 66% plánovaných financí v oblasti běžných výdajů, resp. pouhých 47% plánovaných financí v oblasti „strojních investic“. Takže již celá léta se zde reálně pracuje s finančním krytím lehce převyšujícím pouhou polovinu kvalifikovaně nastavené nezbytné potřeby nákupu materiálu a technických prostředků pro udržení provozu a pro nutnou modernizaci….

    Co rovnou neznemožní nedostatek financí, ohrožuje naprosto byrokratický zákon o veřejných zakázkách, zejména pak zneužívání jeho četných slabin mnohými nátlakovými ekonomickými zájmovými lobby, a samozřejmě i „prosoutěžně aktivistický“ ÚOHS‚ jehož rozhodnutí jsou často zcela nepředvídatelná, zjevně neodborná, a který tlačí zadavatele obvykle do řešení, jenž jsou zjevným porušením zásad řádného hospodaření (samozřejmě, že velmi silné tuzemské politicko-ekonomické lobby si umí ÚOHS „umravnit“, resp. zajistit zde to „správné“ rozhodnutí). Nelze tedy přehlédnout, že v moha oblastech je stávající výklad zákona o veřejných zakázkách již v příkrém rozporu s povinnostmi hospodařit řádně se svěřeným majetkem, a přitom zadavatel nesmí při nákupu majetku porušit žádnou z těchto norem!

    Po teroristických útocích v roce 2015 se např. dodnes nepodařilo dozbrojit „protiteroristický systém“ policie o kvalifikovaně navýšené potřeby, a to se nejednalo, jako v MO ČR, o desítky tisíc, ale jen o stovky až malé jednotky tisíc zbraní…. Mj. nyní modernizaci před dokončením výrazně poškodila domácí zbrojní lobby, tradičně s využitím zákulisních intrik, takže dořešení opět v nedohlednu….

    Pravda je taková, že ačkoli hospodaření ČR pravidelně končí deficitem, a tento nyní bude především díky následkům COVID 19 obrovský, již léta žijeme na dluh, kdy nám majetkové základny napříč resorty a organizacemi prostě chátrají, a jejich komplexní modernizace není z přidělených finančních prostředků prostě (a to i kdyby se nic neukradlo) reálná, resp. tempo modernizace zaostává za průběhem amortizace, resp. i za průběhem přirozeného stárnutí.

    Tento neutěšený stav se politikům daří před neinformovanými občany dlouhodobě zakrývat různými PR akcemi a PR projekty, ale většinou se nejedná o projekty pro činnost organizací nejdůležitější, ale často jde o zcela zbytné výdaje, sloužící k uspokojení vlastního ega politických vedení, či obvykle rovněž pokladny spřízněných lobby.

    MO ČR si za neutěšený stav vyzbrojení a vybavení (není ale zásadně horší, než v jiných institucích), může především samo, a to velmi neefektivními výdaji (po listopadu 1989 se hovoří již o několika stovkách v podstatě promrhaných miliard Kč) a bez diskuse špatným hospodařením v minulosti, ale i v přítomnosti. Je pravdou, že k tomu bylo politicko-ekonomickými lobby trvale nuceno, ale faktem také je, že se nikdy příliš nebránilo, resp. velká část generality nekladla evidentním nesmyslům a zjevným nehospodárnostem odpor proto, aby neohrozila svou kariéru, někteří vysoce postavení důstojníci jim pro zlepšení svého postavení dokonce v uvedení v život aktivně pomáhali, aby byli za to zpravidla i později různými formami odměněni…..

    V posledním období MO ČR, jako jedno z mála, sice obdrželo citelněji navýšené rozpočty, ale evidentně s nimi vůbec neumělo a neumí kvalifikovaně zacházet. Ačkoli většinu větších kontraktů realizovalo na základě různých výjimek, tedy s vyloučením byrokratických soutěžních pravidel dle zákona o zakázkách, i tak takové projekty silně drhly, nebo trpí evidentními vadami, jako např. citelné předražení. Pokud MO ČR vyhlásilo výběrová řízení, pak to byla většinou katastrofa (já mohu soudit jen to, co jsem viděl ve své kvalifikaci, u ostatních komodit se musím spoléhat na jiné zdroje, ale závěr je obvykle stejný, naprosto neprofesionálně zadané, případně i špatně připravené, s jasnými signály odborné a patrně i morální nezpůsobilosti zadavatele…).

    Hodnocení resortu MO ČR se v politických a mediálních kruzích už vlastně zúžilo pouze na to, zda umí přidělené prostředky vůbec utratit, přičemž nikdo nezkoumal a obvykle ani nezkoumá, zda je utrácí účelně, efektivně a hospodárně, tedy v souladu se zákonem o majetku státu (doposud se snažil komplexněji posuzovat hospodaření MO ČR snad pouze jen NKÚ a logicky musel být velmi kritický). Pozor, to vůbec neznamená, že MO ČR musí vždy soutěžit….

    A jak se obvykle chovají úředníci, kteří jsou pod silným tlakem, soustavně kritizováni, že finanční limity nedokážou utratit, nakupují cokoli, za jakoukoli cenu, dokonce dávají i 100% zálohy na zboží, klidně rok před jeho plánovaným dodáním (mám kontakty na některé dodavatele)! Přitom politickým cílem by mělo být v souladu s pravidly řádného hospodáře zajistit za peníze daňových poplatníků vybavení, materiál a další technické prostředky tak, aby se Armáda ČR, v rámci ekonomických možností ČR, a v součinnosti s ostatními členy NATO, stala proti stávajícím hrozbám, dostatečně akceschopnou. Tohoto cíle se však pouhým nalitím mnoha desítek miliard, navíc pod tlakem, zpravidla nedosáhne, kdy se po pár letech opět zjistí, že značné výdaje byly z nemalé části opět promrhané.

    Není pravda, že „všeci kradnů“, jak měl kdysi prohlásit nynější premiér, ale pravdou je, že zde existují četné a silné politicko-ekonomické lobby, které léta podnikají na úkor státu, a mají opravdu velmi silné páky, jak donutit státní a veřejné instituce k hrubému porušování zásad řádného hospodaření, tedy stát je zde bez diskuse pravidelně a soustavně vykrádán.

    Změnit tuto tristní a zjevně úpadkovou trajektorii znamená uskutečnit rozsáhlou restrukturalizaci státní a veřejné správy směrem ke skutečné profesionalizaci a podstatnému umenšení vlivu politicko-ekonomických lobby na rozhodování státní a veřejné správy, zejména pak na ryze odborná rozhodnutí, omezení zbytečné a obvykle i kontraproduktivní byrokracie, ale i citelnou redukci státního aparátu. Rovněž je třeba upustit od megalomanských a nereálných představ a projektů, to platí pro většinu resortů, počínaje MO ČR, přes P ČR a další…. Prostě tak velké a celkově nákladné ozbrojené složky, jak se plánuje, pakliže mají být policisté, vojáci, celnící, hasiči a další, nejen dobře placeni, ale také současně na úrovni doby vybaveni, tento stát utáhnout nemůže, ono je to vidět už nyní, ale nikdo z politiků to veřejně přiznat logicky nechce.

    Taková změna však dlouho jistě nenastane, není k tomu žádná politická vůle, protože by politická sféra přišla o hezké vedlejší příjmy, ztratila by mnohé voliče, navíc v dnešní politice nejsou na relevantních pozicích lidé, kteří by vůbec věděli, jak na to, a hlavně, už není dostupný odborný aparát, se kterým by šlo takovou náročnou reformu uskutečnit, jelikož ve státní správě je sice mnoho zaměstnanců a příslušníků plnících formální požadavky vzdělání, ale jen naprosté minimum z nich jsou skuteční odborníci ve svém oboru….

    A ani redukce běžných úředníků není tak snadným procesem, jelikož legislativa, do značné míry importovaná z EU, a zní plynoucí agenda, se léty průběžně „zdokonalila“ do té míry, že bez nárůstu administrativního aparátu nemohou instituce požadavky kladené na ně zákonnými a podzákonnými normami reálně vůbec plnit…

    Např. nejvíce hodnocené politikum před volbami je přidat vojákům, policistům, učitelům……, že se toho dosahuje pouze za cenu škrtů v oblasti nutné modernizace státu, tedy i na úkor úrovně vyzbrojení a limitů pro výcvik u armády, policie apod., to už nikdo veřejně nepřizná, a popravdě, kdo by to chtěl v takové situaci řešit, vždyť by to byla politická sebevražda…

    MO ČR se tedy potýká s problémem, který má léta většina ostatních resortů, pouze se tomu jinde obvykle nevěnuje taková mediální pozornost.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      22:05 19.12.2020

      To co tu tklivě popisujete se děje na celém světě. Více či méně v prakticky každém státě. Lobbistické tlaky rozhodně nejsou český vynález s průmyslová loby přesahuje hranice ...Zobrazit celý příspěvek

      To co tu tklivě popisujete se děje na celém světě. Více či méně v prakticky každém státě. Lobbistické tlaky rozhodně nejsou český vynález s průmyslová loby přesahuje hranice států.

      S tím že by zrovna MV bylo podfinancované rozhodně nesouhlasím. Tak vlivný rezort si vždy potřené finance zajistil. Také to že jsme stát s jedním z největších policejních sborů na obyvatele o něčem svědčí.

      Jaké jsou podle vás ty megalomanské projekty MO? To co je zatím prezentováno je pouze nejnutnější základ.

      Zkrátka mám z vás pocit že vy konkrétně patřte také do některé z lobbistických skupin. Ovšem takové které se u MO dlouhodobě příliš nedaří.Skrýt celý příspěvek

      • Zbrojir
        23:42 19.12.2020

        Patrně vůbec nechápete mnou napsaný text…. U lidí, co do problému komplexněji a hlouběji nevidí, nic neobvyklého, ani se na ně nezlobím. Pokud se člověk na věc dívá pouze z jedné ...Zobrazit celý příspěvek

        Patrně vůbec nechápete mnou napsaný text….

        U lidí, co do problému komplexněji a hlouběji nevidí, nic neobvyklého, ani se na ně nezlobím. Pokud se člověk na věc dívá pouze z jedné perspektivy, obvykle nevidí skutečnou šíři a hloubku problémů, navíc je prakticky každodenně masírován PR o úspěších resortů, či vlády, špatné zprávy prostě nejsou v současném repertoáru…

        Problémy s podfinancováním důležitých projektů napříč resorty jsou zapříčiněny celou řadou faktorů, negativní vliv lobby je pouze jedním z nich, a jak jsem již napsal, i kdyby se výrazně omezily zde časté zlodějny, stále by to nestačilo…

        MO ČR značné množství prostředků v dosavadních letech promrhalo, na avizované navýšené rozpočty se dobře evidentně nepřipravilo, celkově reagovalo se značným z prodlením, a ještě k tomu s velkými chybami, proto jsou jeho nářky nyní celkem dost pokrytecké…

        Mj. ostatní resorty už léta MO ČR závidí, a to nejen navýšené zdroje, ale i různé výjimky a výhody, které si na MO ČR už ani neuvědomují, jelikož je léta běžně užívají, často spíše zneužívají…

        Nejsem příslušníkem žádné lobby, ale tím, co zevnitř sleduje postupný rozklad, kdy reálně disponibilní zdroje na udržení, natož pak na modernizaci majetkových základen, zjevně nestačí… uvedená procenta finančního krytí na důležité projekty u policie jsou faktem a nikoli PR blábolem, mj., kdyby finanční zdroje na pokrytí potřeb státu stačily, nebude ČR v každoročním nemalém deficitu…

        Resort MV skutečně disponuje značnými zdroji, ale díky mnou popisovanému stavu rozhodující část z nich skončí v tzv. výdajích mandatorních (např. mzdy, pokud navíc v krátkém časovém období např. policistům navýšíte mzdy o desítky procent, máte opravdu velký problém, jak vše ufinancovat, a přesto, pokud vím, ještě nedosahují mezd v A ČR), ty zde navíc tvoří mnohem větší podíl na rozpočtu, než v případě MO ČR, nemalá část zbývajících, již tak omezených prostředků pak skončí v politických PR (mnohdy právě těch megalomanských) projektech, a na naplánovanou rutinní modernizaci „standardních“ základen se logicky peněz již nedostává, to je ale problém většiny resortů… aby se peněz dostávalo, musely by se buď prudce navýšit příjmy státního rozpočtu, což je nyní zcela nereálné, nebo by muselo dojít k oné, v současné situaci ale neproveditelné, restrukturalizaci celé státní sféry…

        Jistým vážným signálem je i skutečnost, že ve státní a veřejné správě platy převyšují sféru produktivní, resp., že se to celé nepříliš profesionální a i dost neefektivní konání státu hradí z práce stále menší skupiny obyvatel, a takto to nemůže jít donekonečna…

        Megalomanské projekty jsou prakticky všude, tady není čas na jejich vyjmenovávání a detailnější popis. Obecně lze ale říci, že cca 30 tisícovou naplánovanou, skutečně moderně vybavenou a dobře placenou armádu, k tomu ještě cca 45 tisícový, srovnatelně sanovaný policejní sbor, ostatní bezpečnostní složky, a další rozsáhlý státní aparát, včetně dobře placených lékařů, učitelů, moderně vybavených nemocnic apod., nelze za současným ekonomických podmínek řádně ufinancovat… Mj. finančně velkou sekerou do systému byl vznik 14 samostatných krajů s mnoha úředníky a na tuto složitou strukturu navázanými četnými ekonomickými lobby, to přiznávají dnes v podstatě už všichni….

        Aby celý systém fungoval, pokud možno finančně vyváženě, musí dojít k mnou avizovaným korekcím, ale ty evidentně nejsou politicky průchozí, k těm dojde asi až se situace natolik zhorší, že budou pro další přežití státu nezbytné, nebo až stát díky dlouhodobě nezodpovědné politice prostě zkrachuje, pak budou změny tvrdě vynuceny vnějšími okolnostmi. To může trvat ale i nějaké to desetiletí….

        Kdykoli něco nového vzniká, ve smyslu extenzívního rozšíření organizací, neprovádí se zpravidla řádná ekonomická analýza, ale čísla se dle přání politiků, či vysokých manažérů, prostě zmanipulují, byť klidně pod hlavičkou renomované auditorské firmy, která za to dostane samozřejmě velmi dobře zaplaceno, přijme se pak již předem avizované politické rozhodnutí, z počátku se někde ve státním rozpočtu, či v rozpočtové kapitole resortu, seženou prostředky na prvotní výdaje a na první rok provozu, a pak se to léta záplatuje z běžného nenavýšeného rozpočtu, jak, no přece na úkor všech ostatních institucí v organizaci....Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          10:53 20.12.2020

          Mohl bych souhlasit s tím že ministerstva nejsou dlouhodobě spravována dostatečně efektivně. Což je ovšem vina konkrétních úředníků jen zčásti protože bojují se špatnou ...Zobrazit celý příspěvek

          Mohl bych souhlasit s tím že ministerstva nejsou dlouhodobě spravována dostatečně efektivně. Což je ovšem vina konkrétních úředníků jen zčásti protože bojují se špatnou legislativou. (např. mnohokrát avizovaná potřeba novely zákona o zadávání VŘ.)

          Co se týče platů u policie. Je třeba pohlédnout pravdě do očí a říct si že když jen u státní policie slouží něco před 40 000 policistů a stěžují si že v tomhle počtu nedokáží plnit své úkoly bude někde problém. Pravděpodobně v mizerné organizaci a efektivitě práce. To že by jich mělo podle vás být o 5 000 více považuji za nesmyslné plýtvání prostředky. Stačí si jen vzpomenout kolika reorganizacemi a redukcemi prošla AČR. Kdyby naopak zredukovali početní stav o 5 000 můžou brát platy na které žádný voják nedosáhne.
          Ovšem na PČR si žádný politik netroufne. Protože by se mu mohlo stát že jednoho krásného dne skončí z čistajasna v klepetech. Po čemž pochopitelně nikdo z nich netouží.

          No a co si můžeme dovolit. Připomínám že ještě na tenhle rok byl plánován poměrně nízký schodek rozpočtu. To že to teď změnil covid je věc jiná a děje se to všude na světě. Překvapivě v NATO jsme asi jediná země která krátila obranné výdaje. Všeude jinde je trend stále opačný.
          Myslíte opravdu že země která v HDP na hlavu už překonala Španělsko a Itálii má opravdu problém ufinancovat relativně malou profesionální armádu? Rozhodně ne, celé je to jen o nastavení priorit.Skrýt celý příspěvek

          • Zbrojir
            13:10 20.12.2020

            V nepísemné formě bychom se snad více pochopili. Já jsem zde vůbec nenavrhoval, že se mají resorty, např. policie, personálně navyšovat, naopak, funkcionářů je tam, tak jako všude ...Zobrazit celý příspěvek

            V nepísemné formě bychom se snad více pochopili. Já jsem zde vůbec nenavrhoval, že se mají resorty, např. policie, personálně navyšovat, naopak, funkcionářů je tam, tak jako všude ve státní správě, značný přebytek, a naopak lidí na skutečnou práci tradičně málo. Existují tam také velké nehospodárnosti, neefektivnost, lajdáctví, ignorantství, byť v míře zdaleka nedosahující úrovně MO ČR (nemají na rozhazování tolik peněz). Pokud nebudou tyto nedostatky z velké míry ve státní správě eliminovány, na řádné modernizace resortů, tedy i na profesionální modernizaci armády, dost prostředků nikdy nebude.

            Jak jsem již psal, oficiálně politici policii obvykle podporují, jelikož ta občas, a někdy i dost často, narazí při šetření trestné činnosti na ně, a zejména pak na s nimi spřízněné osoby, a oni to pak musí prostřednictvím svých kontaktů složitě „eliminovat“, tak policii většinou v lásce vůbec nemají, potřebují ji pouze ochočenou, která šetří jen to, co jí vrchnost dovolí. Mj. tato letitá převýchova a účelové reorganizace jsou hlavní příčinou současného neutěšeného stavu policie, kdy máte volbu, buď budu věci dělat pořádně, v souladu s pravidly a brzy narazím, nebo budu poklonkovat, dělat přesně jen to, co vrchnost žádá, případně ještě k tomu leštit kliky a budovat kariéru.

            Mně např. nejde do hlavy, že obrana s touto nedobrou finanční perspektivou země pro příští léta plánuje a realizuje rozšíření na nějakých 30 000 vojáků, v situaci, kdy skutečně bojeschopných je tak 6000 možná už snad až 7000 tisíc. To samé samozřejmě platí i u police, kde se také kalkuluje pro krize s reálně použitelnými cca 6000 policisty…

            Tedy, stát financuje nákladné silové složky o síle 65-70 tisíc vojáků a příslušníků a další možná až dvě desítky tisíc občanských zaměstnanců, a přitom pro krize může vyslat jen naprostý zlomek lidí ve služebním poměru, přitom obě složky mají citelný nedostatek nejen kvalitních odborníků velitelského typu, ale také týlových specialistů….

            Řešení tedy vidím spíše v optimalizaci počtů (redukci o přebytečné a neužitečné kádry), náhradu kvantity kvalitou, a to za podmínek vybavení na úrovni doby, a v případě ozbrojených sil, další rozšíření početních stavů prostřednictvím AZ, to by mohlo být dlouhodobě ufinancovatelné.

            ZZVZ (zákon o zadávání veřejných zakázek) je, zejména jeho „pro soutěžně aktivistický“ výklad ze strany nevyzpytatelného ÚOHS, a s procesem zadávání spojená velká byrokracie, umožňující snadné napadání zakázek ze strany různých lobby i z ryze formálních důvodů, opravdu velký problém, ale MO ČR, na rozdíl od ostatních zadavatelů včetně policie, která tento režim užívat téměř nesmí, zadává dle volnějších pravidel na úseku „obrana a bezpečnost“, kdy mj. MO ČR velmi silně nadužívá různé výjimky a ÚOHS mu v tom jde opravdu hodně na ruku (psal jsem např. o zneužití výkladu § 29 písm. s) pro nákup ručních palných zbraní, kdy pro aplikaci této výjimky nebyl u dané komodity dle právníků nárok, takže nářky MO ČR jsou zde opět poněkud pokrytecké, jelikož ostatní jedou dle mnohem tužších „zadávacích“ pravidel, a sváděním problémů na ZZVZ ze strany MO ČR často zakrývá spíše svou neschopnost (za odborně zfušovaná zadání ZZVZ evidentně nemůže).

            Od novely ZZVZ bych zázraky neočekával, pokud se něco rozvolní, tak jen ve prospěch silných lobby (tzv. strategické zakázky), normální zakázky a běžní zadavatelé budou mít opratě novelou ZZVZ spíše opět jen více utaženy (bohužel, je to trend doby…). Mj. počátkem roku začne platit novela o odpovědném zadávání, tuším nějaký přílepek k jinému zákonu, která do zadávacího procesu přinesla další byrokracii, tj. obtížně zadatelná a hodnotitelná kritéria ekologická, sociální apod… A na MMR stále leží návrh, který se snaží u ostatních resortů tvrdě prosadit, že byrokraticky soutěžit se bude muset už od limitu 50 tis. Kč…. (takzvané VZMR, zakázky malého rozsahu, nyní nespadají do režimu ZZVZ a zadavatelé tak mají větší volnost při jejich zadávání)…

            Markantní rozdíl v přísnosti výkladu ÚOHS mezi zakázkami MO ČR a např. již zmiňovanou policií lze dokumentovat na tomto příkladu, kdy MO ČR z důvodu unifikace výzbroje před pár lety např. dokoupilo více než 17 000 ručních palných zbraní (mj. i konstrukčně pozměněných, např. CZ 805 MC k CZ 805), a to v rámci dodatečných dodávek, tedy dokoupilo více zbraní, než nakoupilo v původní smlouvě, nic proti principu naopak, kdysi jsem se v tomto duchu podílel na tvorbě příslušné směrnice EU, z níž vychází náš ZZVZ, a toto byl jeden z hlavních bodů české pozice. Ale když to samé, samozřejmě v řádově menším objemu, dle srovnatelného ustanovení, udělá policie, tak je jí nákup 600 zbraní pro „protiteroristický systém“ k více než 4000 stejným zbraním již u daného okruhu uživatelů provozovaných, ÚOHS nekompromisně zakázán, s argumentací, že výzbroj v Polici ČR prý nemusí být typově sjednocena a ÚOHS jí vyčítá např. i to, že si v dodatečné dodávce dovolila chtít pořídit celých 10 útočných pušek s delší hlavní, než bylo v původní smlouvě, kdy argument modularity zbraní byl ÚOHS zcela ignorován. Takže ostatní to mají při nákupech mnohem těžší, než MO ČR, kdy o rozvratu majetkové základny může nepřímo rozhodnout i zcela nekompetentní úřednická husa, co nezadala jedinou složitější zakázku, a která nerozezná útočnou pušku od kulometu, a o pravidlech provozu výzbrojních (unifikovaných) majetkových základen nemá ani tušení. V některých případech je ale vidět, že to nedělá z hlouposti, ale na zakázku...
            A asi by tedy měli mnohem více křičet i ostatní zadavatelé! Ale politici napříč spektrem, jako reakci na klientelismus a korupci, slibují občanovi větší transparentnost, a tu si obvykle představují jako větší administrativně byrokratickou nálož zadávacího procesu, zaměstnávající co největší počet lidí, kdy je osobní odpovědnost již dávno rozmělněna v nezodpovědnost kolektivní.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:00 20.12.2020

            Zase musím říct že více méně souhlasím. Mám pocit že výjimky za zákona o zadávání VŘ se začali více používat až příchodem současného ministra. Také to že policie nemůže tyto ...Zobrazit celý příspěvek

            Zase musím říct že více méně souhlasím.

            Mám pocit že výjimky za zákona o zadávání VŘ se začali více používat až příchodem současného ministra. Také to že policie nemůže tyto výjimky používat je pravda. Ovšem je spíš otázka na tvůrce příslušného zákona proč je v zákoně pamatováno pouze na ministerstvo obrany.
            Pokud jde o dodávku konkrétních zbraní pro složky policie, mohli přece na začátku uzavřít rámcovou smlouvu a tu využívat podle potřeby. Stejně jako to poslední dobou začala dělat armáda. Jasná výhoda těchto smluv je že pokud rezortu zbývají koncem roku peníze může je smysluplně utratit právě jejich využitím.

            Co se týče nabrání 30 000 vojáků mám pocit že to KVAČR předpokládá až do roku 2030 a to ještě za předpokladu že bude obrana dostávat 2% HDP. Tedy žádné skokové navýšení, ale řekněme postupný rozvoj.
            Ještě k tomu kolik má armáda "bojeschopných" vojáků. Co si představuje pod takovým pojmem bojeschopný? U bojových jednotek? Nasaditelných? Pokud u bojových jednotek tak tech 6 až 7 tisíc bude odpovídat. Ovšem bez logistiky, ženistů a ostatní podpory jsou ti u bojových jednotek prakticky nepoužitelní. Poměr bojovníků k podpoře je v jiných armádách alespoň jedna ku třem. Když si to člověk porovná v tomhle ohledu tak na tom AČR není zdaleka nejhůř. Naopak spíš je tech jednotek zabezpečení málo.Skrýt celý příspěvek

          • Zbrojir
            18:35 20.12.2020

            Větší míra užití výjimek současným MO ČR souvisí právě i se snahou rychle utratit navýšené zdroje, jelikož v rámci výběrových řízení je to samozřejmě mnohem složitější, a oni ...Zobrazit celý příspěvek

            Větší míra užití výjimek současným MO ČR souvisí právě i se snahou rychle utratit navýšené zdroje, jelikož v rámci výběrových řízení je to samozřejmě mnohem složitější, a oni nebyli připraveni, rovněž na to mnohdy ani nemají, kdy dokážou zkazit i poměrně jednoduché věci…

            Já osobně jsem odpůrcem soutěží dle ZZVZ, je to obvykle velmi byrokratický, často i zdlouhavý a málo efektivní proces, kdy se primárně posuzuje forma a nikoli obsah (co a za kolik nakupuji), vybrat něco opravdu kvalitního za těchto podmínek, pokud není dopředu nějak rozhodnuto, je opravdu obtížné…

            Nesrovnatelně lepším řešením je soutěž dle volnějších pravidel...

            MO ČR obvykle nekritizuji za to, že nesoutěžilo podle těchto byrokratických pravidel, ale že od počátku v kontraktu neplnilo základní povinnosti řádného hospodáře, odborně se nepřipravilo, a nechalo si vnutit podřadný, či nedotažený výrobek, často navíc za přemrštěnou cenu, a to lze při nákupech mimo režim ZZVZ ohlídat dokonce mnohem lépe, než v byrokratické soutěži….

            Původně měly být evropské policie zahrnuty i do záležitostí na úseku obrana a bezpečnost, bylo to i v preambuli připravované směrnice EU, pak se asi evropští „prosoutěžní aktivisté“ zalekli, že by mírnějšího zadávacího režimu užívaly i početně rozsáhlé bezpečnostní složky, a bylo to nakonec oficiálně vyloženo tak, že musí jít pouze o vnější bezpečnostní zájmy státu, a ty zajišťuje výhradně armáda.

            Mj., když před lety přišel zcela nesmyslný a nepoužitelný původní návrh směrnice na úseku obrana a bezpečnost z EK, mj. po schválení se jmenuje: „Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/81/ES ze dne 13. července 2009 o koordinaci postupů při zadávání některých zakázek na stavební práce, dodávky a služby zadavateli v oblasti obrany a bezpečnosti a o změně směrnic 2004/17/ES a 2004/18/ES“, na MO ČR k němu neměli výhrady, ačkoli by podle něj nedokázali řešit celou řadu běžných problémů, toť jejich tradiční alibismus a pasivita…. byla to právě policie, co jim na příkladech vysvětlovala, co všechno nepůjde rozumně vyřešit, postupně vydupala změny, které byly nakonec prosazeny i na úrovni EU, které nyní využívá a mnohdy i hodně zneužívá armáda, hodně práce a nakonec výdobytky užívají jiní…, toť další důvod k nasranosti v řadách policie...

            A tak dvojnásobně větší organizace, jakou je policie, musí pořizovat výzbroj a další speciální prostředky, a to i pro protiteroristický systém, včetně ÚRN, dle pravidel vhodných tak pro nákup ledniček, či nábytku, a ono to samozřejmě drhne čím dál více, a pokud je ÚOHS ještě k tomu namotivován konkurencí, shodí všechny pokusy s tím, zbraně jsou jako ledničky, jaká pak unifikace, jaké pak nepřiměřené potíže při provozu a údržbě neslučitelných typů zbraní, dle příslušné úřednice prý nejsou nepřiměřené.…

            U nákupu předmětných zbraní šlo o to, že tyto jsou v policii provozovány desetiletí, většinou již od počátku století. Když vznikla potřeba navýšení počtů po teroristických útocích v roce 2015, uplynulo od jejich zavedení již delší období, kdy rámcové dohody byly do legislativy zahrnuty tuším až od 2012, ale pro jiný typ majetku a zakázek, takže reálně až od 2016 s novým zákonem. Takže předtím nemohla policie rámcovou dohodu uzavřít, jelikož takový institut v zákoně vůbec neexistoval, pokud by ji uzavřela, tak by musela být uzavřena na 20 a více let, což je ale problém, jelikož v policii je tak málo peněz na modernizaci, že se dlouhé zbraně nakupují pouze po stovkách tak 200 - 300 ročně, po teroristických útocích výjimečně 600-700 kusů ročně a nikdo neví, kdy na další nákup budou zase peníze….

            Toť realita, kterou jsem popisoval v obecné rovině… ano, přitom se nakupují drahá auta a slavnostní uniformy, hromada medailí, ale to jsou opět politická rozhodnutí z vrchu, která se musí splnit, i kdyby na nic jiného už nezbylo…

            Mj. ustanovení o dodatečných dodávkách zní takto:

            „V případě veřejné zakázky na dodávky může zadavatel použít jednací řízení bez uveřejnění také, pokud

            b) jde o dodatečné dodávky od téhož dodavatele, které jsou určeny jako částečná náhrada předchozí dodávky nebo k rozšíření stávajícího rozsahu dodávky, a to za předpokladu, že by změna dodavatele nutila zadavatele pořizovat dodávky s odlišnými technickými vlastnostmi, což by mělo za následek neslučitelnost s původním plněním nebo by znamenaly nepřiměřené technické obtíže při provozu a údržbě; dodatečné dodávky podle tohoto písmene mohou být pořizovány nejdéle 3 roky od uzavření původní smlouvy, pokud delší doba není odůvodněna zvláštními okolnostmi,“

            ÚOHS si toto ustanovení ZZVZ vyložil po svém tak, že je pro svůj původní účel a dodatečný nákup zbraní, v praxi nepoužitelné….

            Mj. jednalo se o zbraně pro příslušníky, kteří budou zasahovat proti současně největšímu riziku, tedy náhlým teroristickým útokům nízké intenzity, takže „prosoutěžní aktivismus“ již běžně ohrožuje bezpečnostní situaci země… a zatím nevidím nikoho, kdo by to zarazil…

            Co se týče bojeschopnosti, tak jsem tímto nemyslel pouze vojáky bojových jednotek, či policisty ze specializovaných složek, tam je to obvykle OK, ale většinu vojska, resp. i policie, kdy profesionální voják a stejně tak min. i policista v přímém výkonu služby, by měli mít znalosti a schopnosti přiměřeně kvalitně plnit i běžné bojové (služební úkoly), zejména pak v situaci při plošném nasazení, nebo kdy hrozí nebezpečí z prodlení, kdy jsou personální kapacity ozbrojených složek dalšími úkoly již zcela vyčerpány.

            Ovšem z mých četných informací vím, že v mnoha jednotkách tohoto typu není příprava, motivace, návyky a dovednosti, ale i kázem pro plnění takových úkolů na požadované úrovni…, prostě se tam dost hřeší na to, že tu práci za ně udělá někdo jiný…

            Mj. odborník již podle stavu přidělených zbraní pozná, jak to konkrétní uživatel myslí se svojí povinností nasadit i svůj život, vážně…dříve by je za dlouhodobě nevyčištěné a jinak zanedbané zbraně honili po výcvikáči, dnes to mnoho velitelů prostě přejde bez další reakce a při další kontrole se to opakuje, často i v míře rozsáhlejší…Skrýt celý příspěvek

    • Razem
      10:51 20.12.2020

      Dobrý den, po čase opět váš skvělý komentář k danému tématu. Vzhledem k délce a obsahu vašeho komentáře, neuvažujete nad tím, že by jste mohl třeba pro AN napsat čas od času nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

      Dobrý den, po čase opět váš skvělý komentář k danému tématu. Vzhledem k délce a obsahu vašeho komentáře, neuvažujete nad tím, že by jste mohl třeba pro AN napsat čas od času nějaký odborný článek? Protože vaše komentáře jsou častokrát mnohem lepší než článek samotný pod kterým nyní diskutujeme.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    19:57 19.12.2020

    líbí se mi jak tady v diskuzi anoisté a komančeros prskají..

    líbí se mi jak tady v diskuzi anoisté a komančeros prskají..

  • krllo
    19:33 19.12.2020

    Příklady armádních akvizic : Modernizace tanků T-72, Štábní informační systém, Výměna MIG-29 za vrtulníky SOKOL prakticky v poměru 1:1, Prodej cca 100 tanků T-72 do ...Zobrazit celý příspěvek

    Příklady armádních akvizic :
    Modernizace tanků T-72,
    Štábní informační systém,
    Výměna MIG-29 za vrtulníky SOKOL prakticky v poměru 1:1,
    Prodej cca 100 tanků T-72 do Alžírska,
    Nákup letadel 72 ks Alca L-159, nákup století,
    Prodej kasáren na Naměstí republiky,
    Pronájem letounů Gripen,
    Nákup transportérů Pandur, další nákup století,
    Nákup lehkych obrněnců Iveco
    a aut DINGO, jako vždy bez výběrového řízení,
    Trnsportní letadla CASA,
    a je připraveno 8 US vrtulníků, francouzská děla...
    Většinu ministrů obrany měly tyto strany KDU-CSL, ODA, ODS, TOP09, ČSSD, ...a jak vidět o armádu a nejen o ni se hezky starali.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      19:51 19.12.2020

      Všeci kradnú.

      Všeci kradnú.

      • krllo
        20:08 19.12.2020

        Vy koukám neumíte íst, já je chválím, jak se hezky starali o armádu. Ale vy musíte být stále v opozici. Puberta je puberta :-))

        Vy koukám neumíte íst, já je chválím, jak se hezky starali o armádu. Ale vy musíte být stále v opozici. Puberta je puberta :-))

    • padre
      20:10 19.12.2020

      Vzhledem k tomu ,ze v roce 1997 došlo k velkým povodním na Moravě ,kdy bylo zatopeno přes 500 měst a obcí a vrtulniky Sokol České armády tam odvedly obrovský kus práce při záchraně ...Zobrazit celý příspěvek

      Vzhledem k tomu ,ze v roce 1997 došlo k velkým povodním na Moravě ,kdy bylo zatopeno přes 500 měst a obcí a vrtulniky Sokol České armády tam odvedly obrovský kus práce při záchraně a zásobování obyvatel tak si myslím ze tato akvizice byla naprosto v pořádku.Na co by nám při povodních byly nějaké rezavé MiGy 29.Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        20:11 19.12.2020

        no ta bene to torzo co nám zbylo z MiG-29 nám bylo stejně k ničemu.. zlaté Sokoly.

        no ta bene to torzo co nám zbylo z MiG-29 nám bylo stejně k ničemu.. zlaté Sokoly.

        • krllo
          09:59 20.12.2020

          To jste tedy polské kšeftmany vypekli.:-):-)

          To jste tedy polské kšeftmany vypekli.:-):-)

          • skelet
            10:26 20.12.2020

            nevypekli, protože Polsko na rozdíl od ČR zázemí a díly pro "29" mělo. ČR by to muselo prakticky vše vybudovat, neb valná část toho všeho odešla na Slovensko při rozdělení ...Zobrazit celý příspěvek

            nevypekli, protože Polsko na rozdíl od ČR zázemí a díly pro "29" mělo. ČR by to muselo prakticky vše vybudovat, neb valná část toho všeho odešla na Slovensko při rozdělení republiky.
            Ale to chce komplexní uvažování, pochybuju, že toho jsi ty při svém jednoduchém trolení schopen :)Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            18:30 21.12.2020

            Existuje jistá možnost že na obchodu mohou vydělat obě strany...

            Existuje jistá možnost že na obchodu mohou vydělat obě strany...

      • krllo
        09:57 20.12.2020

        Žádná země k tomu nepoužívá stíhačky. :-)

        Žádná země k tomu nepoužívá stíhačky. :-)

  • Vojna a mír
    18:34 19.12.2020

    -10 mld je hodně velkej zářez. Co je ale daleko horší je celková rádoby “systémovost” v centralizaci služeb a dodávek jakéhokoliv materiálu (od dodávek toaletních papírů přes ...Zobrazit celý příspěvek

    -10 mld je hodně velkej zářez. Co je ale daleko horší je celková rádoby “systémovost” v centralizaci služeb a dodávek jakéhokoliv materiálu (od dodávek toaletních papírů přes úklidové služby po stavební údržby). Zde na těchto zdánlivě banálních činnostech protékají neskutečné peníze v řádech mld ročně.
    Uvedu malý příklad:
    Malá úklidové firma X let uklízela nedaleký vojenský objekt dejme tomu za 1,-/m2.
    Šikovné úředníky napojené na různé firmy ale napadne, že “lepší” bude, když ČR rozdělí na 2-3 oblasti. V každé vysoutěží jen 1 dodavatele úklidů všech podobných objektů. Tento “dodavatel” nemá zdaleka potřebné technické a personální zajištění a tak poptá své poddodavatele. Jde většinou o lokální poskytovatele podobných služeb a ty mají většinou také své další poddodavatele. Nakonec je poptána na úklid objektu ona firma, která ho uklízela X let, protože zná prostředí požadavky armády a má zkušený personál.
    Hurá, malá firmička má opět svou práci a navíc nyní uklizí 1m2 za 1,80kč
    No a to je většinou 3-4 v pořadí pod hlavním centrálním dodavatelem úklidů!!!
    A na MO se plácají po ramenou, jak to vše klape.
    A to jsou jen úklidy, dovedete si představit jiné činnosti? Pokud takto MO hospodaří a jako že hospodaří, nebude nikdy na nic.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
    17:35 19.12.2020

    Upřímně, které nákupy armády za posledních 30 let byly úspěšné. To znamená že se nakoupilo kvalitní zboží za korektní cenu. Těším se na příklady, ale neuvádějte prosím nákupy ...Zobrazit celý příspěvek

    Upřímně, které nákupy armády za posledních 30 let byly úspěšné. To znamená že se nakoupilo kvalitní zboží za korektní cenu.
    Těším se na příklady, ale neuvádějte prosím nákupy kancelářského a toaletního papíru a náplní do tiskáren, i když...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      18:25 19.12.2020

      Co je podle vás kvalitní zboží za korektní cenu? Za mě vrtulníky H-1, radary (I ty pasivní. Tam byla tedy nějaká pochybnost o ceně, ale že je to předražené nikdo nedokázal.), ...Zobrazit celý příspěvek

      Co je podle vás kvalitní zboží za korektní cenu? Za mě vrtulníky H-1, radary (I ty pasivní. Tam byla tedy nějaká pochybnost o ceně, ale že je to předražené nikdo nedokázal.), rozjednaný nákup děl považuji vzhledem k předpokládané ceně za velice výhodný, vozy Hilux a určitě existují stovky dalších.
      Hlavně kdo je ten arbitr který by měl určovat co je kvalitní a za dobrou cenu?Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        19:35 19.12.2020

        Jak to poznají v jiných armádách a státech ?

        Jak to poznají v jiných armádách a státech ?

        • Scotty
          21:16 19.12.2020

          Dobrá otázka. Jak?
          Kvalitu můžou posuzovat uživatelé a cenu lidi kteří do toho opravdu vidí. Myslím že takových je ovšem v republice že by se dali spočítat na prstech.

          Dobrá otázka. Jak?
          Kvalitu můžou posuzovat uživatelé a cenu lidi kteří do toho opravdu vidí. Myslím že takových je ovšem v republice že by se dali spočítat na prstech.

          • krllo
            10:00 20.12.2020

            A vy jste jeden z nich ;-)

            A vy jste jeden z nich ;-)

          • Scotty
            10:54 20.12.2020

            Rozhodně ne. Myslím že ani na téhle stránce se nikdo takový nevyskytuje. (Ačkoli někteří jedinci tvrdí opak)

            Rozhodně ne. Myslím že ani na téhle stránce se nikdo takový nevyskytuje. (Ačkoli někteří jedinci tvrdí opak)

    • Eagle
      18:34 19.12.2020

      Nákupy nočních vidění MUM, Tater T810, glocku, odstřelovacích pušek, minomet Amos, kupa munice k různým druhům zbraní, modernizace MI17 a 35, nákup LR110, radiostanice Harris, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nákupy nočních vidění MUM, Tater T810, glocku, odstřelovacích pušek, minomet Amos, kupa munice k různým druhům zbraní, modernizace MI17 a 35, nákup LR110, radiostanice Harris, různé servery, datové úložiště, mikrovlnná přenosová technika, nákupy stanu, elektrocentrál, výbavy hlavních míst velení, elektrorozvodné sítě a dalo by se pokračovat dál a dál.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        19:37 19.12.2020

        Zapomněl jste na konzervy, toaletní papír , mýdlo, ústroj, otop, el.energii,
        vodné stočné, pojištění majetku...

        Zapomněl jste na konzervy, toaletní papír , mýdlo, ústroj, otop, el.energii,
        vodné stočné, pojištění majetku...

  • Radovan
    17:18 19.12.2020

    Je to svinstvo, že se opět bere armádě a ještě ustupuje komoušům. Ale v článku vůbec není zmíněno, ani v diskuzi, že to dle Babiše a Metnara armádě hned v lednu zase vrátí. I ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to svinstvo, že se opět bere armádě a ještě ustupuje komoušům. Ale v článku vůbec není zmíněno, ani v diskuzi, že to dle Babiše a Metnara armádě hned v lednu zase vrátí. I kvůli tomu s tím souhlasila ČSSD a Metnar neodstoupil. Počítají s tím, že se žádné armádní škrty konat nebudou.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      18:27 19.12.2020

      No, 4.ledna uvidíme. Ovšem to co slibuje Babiš už se nedá brát příliš vážně.

      No, 4.ledna uvidíme. Ovšem to co slibuje Babiš už se nedá brát příliš vážně.

  • Econ
    16:26 19.12.2020

    Tak článek je tendenční. Škrty jsou výsledkem situace ve sněmovně. Současná vláda je menšinová a tak potřebuje získat i hlasy z opozičního tábora. A proto mají ostatní strany ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak článek je tendenční. Škrty jsou výsledkem situace ve sněmovně. Současná vláda je menšinová a tak potřebuje získat i hlasy z opozičního tábora. A proto mají ostatní strany možnost si na poslední chvíli prosadit do rozpočtu významné věci. Většina opozičních stran této možnosti nevyužívá, soustředí se na kritiku a v podstatě odmítá jednání. Jednání nabízely pouze SDP a KSČM.
    Ať se na to díváte z kterékoli strany, tak proti snížení výdajů na armádu mohla zasáhnout kterákoli z opozičních stran. Vládní strany, ačkoli se jich nechci zastávat, byli v pasti a nedošlo by ke schválení rozpočtu. Tím, že se ostatní strany rozhodly, že s nimi jednat nebudou, daly moc do rukou komunistů.

    Tedy snížení výdajů na armádu nepovažuji za šťastné řešení. Ovšem chybu vidím na straně opozičních stran. I když rozumím, že budou příští rok volby a tak už se kalkuluje, tak se mi toto jejich chování, tak se mi nelíbí.

    Neměli bychom zaměňovat příčiny a důsledky.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      17:51 19.12.2020

      Lež. Opoziční strany podávaly své pozměňovací návrhy a nabízely spolupráci při sestavování rozpočtu který zohlední jejich požadavky.

      Lež. Opoziční strany podávaly své pozměňovací návrhy a nabízely spolupráci při sestavování rozpočtu který zohlední jejich požadavky.

      • krllo
        18:07 19.12.2020

        takže chtěli sestavovat opoziční rozpočet. To si musí počkat do voleb...

        takže chtěli sestavovat opoziční rozpočet. To si musí počkat do voleb...

        • Scotty
          18:29 19.12.2020

          Chtěli přesně to co komunisti. Mít vliv na podobu rozpočtu. Myslím že to je zcela logické.

          Chtěli přesně to co komunisti. Mít vliv na podobu rozpočtu. Myslím že to je zcela logické.

        • Pavel1
          19:24 19.12.2020

          Tak jediné co opozice (krom komoušů) chtěla, bylo to, aby rozpočet měl hlavu a patu a a aby současná pseudovláda věnovala rozpočtu alespoň trochu úsilí místo toho, aby si bureš a ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak jediné co opozice (krom komoušů) chtěla, bylo to, aby rozpočet měl hlavu a patu a a aby současná pseudovláda věnovala rozpočtu alespoň trochu úsilí místo toho, aby si bureš a vyžraná schillerová cucali hausnumera z prstu. Komouši se chtěli tak akorát zviditelnit, protože jim výrazně teče do bot.Skrýt celý příspěvek

          • Econ
            21:30 19.12.2020

            To je typické populistické prohlášení. Měli možnost vyjednat alespoň nějaké změny. Neudělali nic. Komouši dlouhodobě chtějí nižší výdaje na armádu. Jeden by řekl, že dělají vše ...Zobrazit celý příspěvek

            To je typické populistické prohlášení. Měli možnost vyjednat alespoň nějaké změny. Neudělali nic.
            Komouši dlouhodobě chtějí nižší výdaje na armádu. Jeden by řekl, že dělají vše pro to, abychom se vrátili pod náruč Ruska. A využili situace. V politice musíte dělat kompromisy. Tomu rozumím. Získali hlasy ve volbách, a tak se snaží prosadit své postoje. To je legitimní. Proč to jiné strany ale nedělají? Asi mají jinou strategii, že.Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            23:38 19.12.2020

            A jak si to "vyjednání alespoň nějakých změn" představujete, když burešovy podržtašky spolu s kčsssd mají v současné sněmovně pohodlnou většinu a bureš odmítal jakékoli jednání s ...Zobrazit celý příspěvek

            A jak si to "vyjednání alespoň nějakých změn" představujete, když burešovy podržtašky spolu s kčsssd mají v současné sněmovně pohodlnou většinu a bureš odmítal jakékoli jednání s opozicí o rozpočtu? Měli snad chytit bureše pod krkem a vyhrožovat mu tím, že když nepřijme opoziční návrhy, tak mu jurečka znásilní faltýnka?
            Fakta jsou taková, že opozici opravdu ale opravdu nešlo o nějaké "změny" ale o to, aby rozpočet alespoň trochu odpovídal realitě. Ten současný rozpočet realitě neodpovídá ani náhodou. Bohužel bureš je raději, když mu podrží komouši místo, aby odpracoval funkční rozpočet. Jinými slovy, když místo baráku máte hromadu sutě, tak "nějaké změny" zapříčiní leda to, že suť z jedné strany hromady se přesunou na jinou stranu hromady. Barák z toho bude leda tehdy, když se suť odstraní úplně a začne se znovu a lépe. To by ale majitel té hromady musel chtít.
            Neznalým připomínám, že ta kráva schillerová vychází z úplně hausnumerických predikcí vývoje ekonomiky (ČNB to vychází podstatně pesimističtěji) a následně odmítla do rozpočtu započítat i vládní změny v daních.
            Když tvrdíte, že "komouši dlouhodobě chtějí snížit výdaje na armádu", tak to určitě budete sto doložit. Prozatím jsou to jen vaše dojmy. Já mám jiný dojem a na rozdíl od vás ho dokážu zdůvodnit.
            Výroky o zhovadile libovolném přesouvání oněch 10 miliard "po novém roce" za prvé svědčí o tom jak "kvalitní" rozpočet to je a to, že ten výrok komouše nechává klidnými za druhé svědčí o tom, že jim o nějaké "dlouhodobé snižování výdají na armádu" absolutně nejde. Komoušům jde jen o to na sebe upozornit a zpomalit tak svůj sešup do politické prdeIe.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            14:27 20.12.2020

            Econ říkáte ze komunisté získali hlasy ve volbách,tak se snaží prosadit své postoje.A je to legitimní.No jo v tom případě ,ale proč jsme odsunovali sudetaky a zejména členy ...Zobrazit celý příspěvek

            Econ říkáte ze komunisté získali hlasy ve volbách,tak se snaží prosadit své postoje.A je to legitimní.No jo v tom případě ,ale proč jsme odsunovali sudetaky a zejména členy SdP,když také dostali ve volbách fůru hlasů a tedy z tohoto pohledu by byly jejich požadavky v roce 1938 také legitimní.Skrýt celý příspěvek

      • Econ
        20:51 19.12.2020

        Víte, každý si může najít reakce politiků k rozpočtu na internetu. A lidé také umí myslet. Pokud nechcete jednat, ohlásíte to buď veřejně, nebo si kladete nesplnitelné podmínky. ...Zobrazit celý příspěvek

        Víte, každý si může najít reakce politiků k rozpočtu na internetu. A lidé také umí myslet.
        Pokud nechcete jednat, ohlásíte to buď veřejně, nebo si kladete nesplnitelné podmínky. Nebo jednání naoko nabízíte, ale oddalujete.
        Reakce opozičních stran byly:
        1. Rozpočet nepodpoříme za žádnou změnu, protože nesouhlasíme. Konec tečka. Např. Fiala. Důvodem byl deficit 320 miliard, se kterým nesouhlasí. To je kalkul na to, že většina lidí neví, že z důvodu covidu je vyrovnaný rozpočet v tuto chvíli nereálný. Ještě připomínám, že šetření v době krize je škodlivé pro ekonomiku z makroekonomického hlediska. Viz. John Maynard Keynes. To jsou úplné základy ekonomie.
        2. Trochu chytřejší byla nabízená jednání s nesmyslnými podmínkami. Např. STAN. Nabízeli naoko "konstruktivní" jednání se snížením mandatorních výdajů a zvýšením investic. Zde je asi vhodné doplnit, co jsou to mandatorní výdaje. Jsou to povinné výdaje, které nemá možnost vláda přímo ovlivnit. Co byste asi tak mohl udělat je snížení tzv. quasi mandatorní výdaje. To jsou platy státním zaměstnancům a příspěvkových organizací podobně jako před 10 lety. Z makroekonomického hlediska opět hrubá chyba. A rok před volbami pro vládní strany sebevražda. Tedy nabídka nereálná, jen tak naoko. A znovu, pokud by chtěli jednat, tak to mohli udělat, pro schválení rozpočtu byly hledány hlasy. Neudělali to, protože nechtěli.
        3. Pak tu byli jako nabídky na jednání v zákulisí. Např. Kalousek. Proč ne veřejně? Protože to opět bylo jen naoko. TOP09 má koalici na příští volby s ODS a mají své dohody.

        Ani jeden z výše popsaných případů nebyl seriózní.

        Pak také stačí používat logiku. Jestliže víte, že vláda potřebuje hlasy. Můžete je zkusit vyhandlovat. V takovémto případě, kdy vládě teče do bot, mají vaše hlasy velkou sílu. A pro vládní strany by mělo navíc přidanou hodnotu, kdyby nemusely být spojovány s KSČM. Proč to ostatní strany nevyužili? Přemýšlejte.

        Ke struktuře rozpočtu mám výhrady. Ale od politiky se držím dál. Je tam pro mě moc velká špína. Ovšem, pokud bych měl možnost, tak bych se snažil domluvit a udělat nějaké úpravy. To že to opoziční strany neudělaly je čistý kalkul, že čím hůře bude, tím více bude nespokojených s vládními stranami a tím větší podíl hlasů ve volbách získají. Proto očekávají, že se jim jejich chování vyplatí. Mě se takové chování nelíbí, nepovažuji to za etické.Skrýt celý příspěvek

    • Huml
      20:12 19.12.2020

      To econ: To sem jednou viděl kriminálku, ve které znásilnili holku, potom ji zabalili do koberce a hodili do Vltavy. Jeden z vrahů po zatčení vypověděl, že si za to holka mohla ...Zobrazit celý příspěvek

      To econ: To sem jednou viděl kriminálku, ve které znásilnili holku, potom ji zabalili do koberce a hodili do Vltavy. Jeden z vrahů po zatčení vypověděl, že si za to holka mohla sama a tvůj příspěvek vše házející na opozici mi to připomněl. To jako menšinová opozice mohla za to, když ji bureš přehlasoval? Ba naopak, tahle opozice se mi zdá velmi slušná, i oproti tomu co bureš za posledních 8 let předvádí. Naopak, když byla ekon. krize, to se opozice v čele ČSSZ předváděla v plné parádě, a zneužívala jí, jak se dalo, spíš to byl tenkrát politický hyenismus.Skrýt celý příspěvek

      • Econ
        21:21 19.12.2020

        Vím že píchám do vosího hnízda. Za rozpočet je zodpovědná vláda a především vládní strany. To nikdo nevyvrací. Tady ovšem je diskuze nad tím, proč se snížily výdaje na armádu. A ...Zobrazit celý příspěvek

        Vím že píchám do vosího hnízda. Za rozpočet je zodpovědná vláda a především vládní strany. To nikdo nevyvrací. Tady ovšem je diskuze nad tím, proč se snížily výdaje na armádu. A není přece ani pro vás žádný problém se podívat jaký byl původní návrh. Že tam původně žádné snížení nebylo. A jak dlouho trvalo, než Ano přistoupilo na snížení výdajů na armádu. A proč, to je snad jasné, i vám ne? Tak v čem je problém? Vaše přirovnání je nesmyslné a hloupé.

        V době minulé krize se udělal spousta chyb. Snižování platů státních zaměstnanců a podobně. Zatímco na Slovensku byla krize pouze jeden rok a Polsko dokázalo obdobím projít bez krize, pouze snížením HDP, u nás trvala krize až do roku 2013. Proč? Opět prosím, zkuste se nad tím zamyslet a případně si nastudovat něco o ekonomii. Není to úplně snadné, protože na netu je spousta bludů. Možná bude lepší si pořídit učebnici ekonomie. Stačí všeobecné základy od nějakého amerického autora.

        Rozumím, že nemáte rád Bureše. Ovšem zkuste se nad to povznést a zkuste se na věci dívat bez emocí.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    13:17 19.12.2020

    Pomalu ale jistě si je třeba začít uvědomovat, že AČR nemá a nikdy nebude mít na to udržovat moderní vševojskovou armádu. Navíc v odpovídajících počtech, což je také u AČR třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Pomalu ale jistě si je třeba začít uvědomovat, že AČR nemá a nikdy nebude mít na to udržovat moderní vševojskovou armádu. Navíc v odpovídajících počtech, což je také u AČR třeba zdůraznit.
    2x za rok na Bahnech a Ciafu ukazovat co všechno máme je hezká věc, ale realita je úplně jinde.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      17:54 19.12.2020

      Tahle vláda tady nebude na pořád a musíme jí přiznat že až do teď výdaje na obranu zvyšovala. Správně položená otázka zní: Má ČR na vševojskovou armádu? Odpověď je samozřejmě že ...Zobrazit celý příspěvek

      Tahle vláda tady nebude na pořád a musíme jí přiznat že až do teď výdaje na obranu zvyšovala. Správně položená otázka zní: Má ČR na vševojskovou armádu? Odpověď je samozřejmě že ano.Skrýt celý příspěvek

    • krllo
      18:03 19.12.2020

      Zajímavý je třeba Kypr ( řecká čast ¨), která má cca 800 000obyvatel a její armádu tvoří 15 000vojáků a 50 000 záložníků Pro zajímavost má 134 hlavních bitevních tanků ( T- 80U + ...Zobrazit celý příspěvek

      Zajímavý je třeba Kypr ( řecká čast ¨), která má cca 800 000obyvatel a její armádu tvoří 15 000vojáků a 50 000 záložníků
      Pro zajímavost má 134 hlavních bitevních tanků ( T- 80U + AMX-30B2 ),
      69 průzkumných vozidel EE-9 Cascaveln
      337 bojových vozidel pěchoty ( Leonidas, VAB, BMP-3,M-16 Miloš ), má i dělostřelecké systémy Zuzana, NORA B-52 a další, proti vzdušné systímy atd. ale má třeba jed svě vrtulová letadla.
      Co si pořídila nasš armáda o cca 25 000 vojácích zauplynulých 30 let. Kam zmizely ty obrovské částky ?Skrýt celý příspěvek

  • Kikirík
    10:36 19.12.2020

    Hanba!

    Hanba!

    • krllo
      18:03 19.12.2020

      Komu ? Ministertvu obrany a Generálnímu štábu ?

      Komu ? Ministertvu obrany a Generálnímu štábu ?

      • Pavel1
        19:26 19.12.2020

        To je prosté, drahý krllo. Samozřejmě agentu burešovi.

        To je prosté, drahý krllo. Samozřejmě agentu burešovi.

  • Rase
    10:12 19.12.2020

    Rychle se zapomnělo na to, že začátkem roku dala obrana do rozpočtu (jako jediné ministerstvo), zpátky cca 3 mld na boj proti Covidu, teď jim sebrali 10 mld, tedy celkem 13 mld... ...Zobrazit celý příspěvek

    Rychle se zapomnělo na to, že začátkem roku dala obrana do rozpočtu (jako jediné ministerstvo), zpátky cca 3 mld na boj proti Covidu, teď jim sebrali 10 mld, tedy celkem 13 mld... pak má ta AČR nějak vypadat, když přišli o tolik prostředků (návratu části věřit můžeme, ale nemusíme). A my tady řešíme, kolik pick-upů se pořídí za cca miliardu, nebo kolik by stály nové tanky. Spíš by se mělo začít zase řešit, o jakou schopnost můžou vojáci přijít, aby je to bolelo co nejméně. Už teď vypadá AČR jako nějaký klub KVH představující armádu z 90. let...

    Ps. nebude lepší tu armádu úplně zrušit, než ji takhle prznit?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      11:06 19.12.2020

      Berte to jako výzvu naučit armádu lépe hospodařit. Při pohledu na struktury rozpočtů jiných států jsme na tom špatně v procentech na investice, máme co dohánět. Někde MO ...Zobrazit celý příspěvek

      Berte to jako výzvu naučit armádu lépe hospodařit. Při pohledu na struktury rozpočtů jiných států jsme na tom špatně v procentech na investice, máme co dohánět. Někde MO pravděpodobně projídá více peněz než je zdrávo. Za mně by se vůbec nic nestalo, pokud by se resort MO očistil napříklado o Ondráš nebo Duklu, protože s obranou nemají nic společného.Skrýt celý příspěvek

      • malond
        11:44 19.12.2020

        To stejné jako vojenská hudba pod správou Ministerstva obrany, která určitě není v takových počtech potřeba a takřka zbytečná. Stačila by jedna v Praze. Ušetřit by se dalo na ...Zobrazit celý příspěvek

        To stejné jako vojenská hudba pod správou Ministerstva obrany, která určitě není v takových počtech potřeba a takřka zbytečná. Stačila by jedna v Praze. Ušetřit by se dalo na ledasčem. Ale je to tragédie.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        11:51 19.12.2020

        Souhlasím že armáda moc dobře nehospodaří, ale tady ty spolky a organizace moc nestojí - jde o drobné. Spíš bych zkrouhl ony výsluhy a důchody bolševických papalášů z časů ...Zobrazit celý příspěvek

        Souhlasím že armáda moc dobře nehospodaří, ale tady ty spolky a organizace moc nestojí - jde o drobné. Spíš bych zkrouhl ony výsluhy a důchody bolševických papalášů z časů přebujelé ČSLA. Hlavně ale tyhle škrty ovlivní investice do modernizace a zakonzervují muzeální stav AČR.Skrýt celý příspěvek

        • malond
          12:09 19.12.2020

          Souhlasím. Ano, jsou to drobné, ale těchto drobných je daleko více a ve výsledku to dá možná zajímavější částku. Našlo by se toho dost.. ovšem to by někdo musel chtít něco změnit, ...Zobrazit celý příspěvek

          Souhlasím. Ano, jsou to drobné, ale těchto drobných je daleko více a ve výsledku to dá možná zajímavější částku. Našlo by se toho dost.. ovšem to by někdo musel chtít něco změnit, což u nás moc po změnit nejde.
          Nakonec nás ještě bude čekat modernizace této muzeální techniky, protože novou prostě nekoupí, nebo se vším dojezdit dokud se ta technika sama nerozpadne, pak se teprve možná chytí za nos. Ale už těm nahoře nevěřím ani nos mezi očima. Naše politika moc armádě ve skutečnosti nepřeje, tváří se jen oko.Skrýt celý příspěvek

        • flanker.jirka
          13:57 19.12.2020

          Je toho dost, 4 letecké základny pro tak malé letectvo, které patří možná k nejnákladnější složce armády. Spousta trafik v podobě všelijakých státních podniků, LOM má kupříkladu ...Zobrazit celý příspěvek

          Je toho dost, 4 letecké základny pro tak malé letectvo, které patří možná k nejnákladnější složce armády. Spousta trafik v podobě všelijakých státních podniků, LOM má kupříkladu pod sebou i letiště Přerov.
          Předražený outsourcing v podobě smluv se společnostmi soukromých firem.
          A personálně má AČR mnoho náčelníků a málo indiánů.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:59 19.12.2020

            Žádná z těch základen se nedá dost dobře zrušit. Možná tak přestěhovat vrtulníky zpátky do Přerova, ale mám pocit že Náměšť se stejně udržuje hlavně kvůli možnosti přijmout letadla ...Zobrazit celý příspěvek

            Žádná z těch základen se nedá dost dobře zrušit. Možná tak přestěhovat vrtulníky zpátky do Přerova, ale mám pocit že Náměšť se stejně udržuje hlavně kvůli možnosti přijmout letadla NATO.Skrýt celý příspěvek

          • Matesaax
            11:20 20.12.2020

            Základny jsou reálné tři Kbely, Čáslav, Náměšť. Pardubice je záložní letiště, které je však potřebné, jednak jako záloha pro Čáslav, ostatně za dva roky bude caslavaci v ...Zobrazit celý příspěvek

            Základny jsou reálné tři Kbely, Čáslav, Náměšť. Pardubice je záložní letiště, které je však potřebné, jednak jako záloha pro Čáslav, ostatně za dva roky bude caslavaci v Pardubicích létat celý rok, neb Čáslav čeká velká oprava. Navíc Kbely díky krátké dráze a poloze uprostřed zástavby také neni ideální letiště, zde opět pomáhají Pardubice. Ostatně proč asi Lom necvici piloty doma ve Kbelich? Jinak však souhlasím, že těch trafik má armáda hodně. Ostatně zmiňované Výcvikové centrum je ohromný moloch na tak malé letectvo. Navíc už na dvou letištích Pardubice a Přerov. Myslím, že základní výcvik či vrtulnikovy a dopravní by v pohodě zvládla letecká škola vedle v Hradci Králové.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:46 20.12.2020

            V Pardubicích létá CLV. Přerov mají přidělaný spíš administrativně než ze by ho nějak reálně využívali. Kbaly mají výhodnou polohu na lety vládních speciálů. Ovšem po dostavbě ...Zobrazit celý příspěvek

            V Pardubicích létá CLV. Přerov mají přidělaný spíš administrativně než ze by ho nějak reálně využívali.
            Kbaly mají výhodnou polohu na lety vládních speciálů. Ovšem po dostavbě druhá dráhy na Ruzyni by se Airbusy dali přesunout právě tam a Kbely opustit. To by asi realizovatelné bylo. Ovšem vyžádalo by si to další náklady na vybudování zázemí pro C-295 a vrtulníky v Pardubicích.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            12:08 20.12.2020

            v reálu by bylo lepší dopravní letectvo komplet přesunout do Pardubic (stejně létají hlavně od tama).

            v reálu by bylo lepší dopravní letectvo komplet přesunout do Pardubic (stejně létají hlavně od tama).

          • flanker.jirka
            13:25 20.12.2020

            Scotty Vůbec bych neměl problém z fleku zrušit Kbely a většinu techniky dát do Pardubic, pár Airbusů může bázovat na Ruzyni. Zachování Pardubic je dobré pro logistiku, kterou tam ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty
            Vůbec bych neměl problém z fleku zrušit Kbely a většinu techniky dát do Pardubic, pár Airbusů může bázovat na Ruzyni.
            Zachování Pardubic je dobré pro logistiku, kterou tam máme.
            Otázkou je, zda vrtulníky potřebují vůbec vybavenou leteckou základnu a neměly by být více organizčně spjatí s pozemními silami? Stejně je jejich činnost 99% právě pro pozemní síly. Dříve vrtulníky byly v Plzni a Prostějově.Skrýt celý příspěvek

          • Matesaax
            14:18 20.12.2020

            Vrtulníkum by jistě v pohodě stačila modernizované základna v Prostějově, jejíž provoz by byl lacinější, ale na druhou stranu při počtu vojenských letišť co máme by byl nesmysl ...Zobrazit celý příspěvek

            Vrtulníkum by jistě v pohodě stačila modernizované základna v Prostějově, jejíž provoz by byl lacinější, ale na druhou stranu při počtu vojenských letišť co máme by byl nesmysl provozovat letiště vhodné jen pro vrtulníky.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            17:34 20.12.2020

            flanker.jirka Problém Ruzyně je že je značně přetížená. Tedy teď ne, ale za normální situace. Vmáčknout do toho vlání a armádní lety by byla jen další kompilace. O tom by se mohlo ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            Problém Ruzyně je že je značně přetížená. Tedy teď ne, ale za normální situace. Vmáčknout do toho vlání a armádní lety by byla jen další kompilace. O tom by se mohlo uvažovat až po vybudování další dráhy.
            Co se vrtulníků týče ty by se mohli spojit do jedné základny. Nikdy jsem úplně nepochopil jejich současné rozdělení do dopravního a vrtulníkového letectva. Pravděpodobně do Náměšti kde se do zázemí pro vrtulníky v poslední době investovalo.
            Problém s přesunem dopravního letectva do Pardubic by bylo že tam v současné době působí CLV a je to základna na kterou se v případě výluky dráhy v Čáslavy přesunují Gripeny a L-159. Je otázka jestli by to bylo Pardubické schopné všechno rozumě pojmout.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:03 20.12.2020

            Náměšť na celkem problémy s meteorologickymi podmínkami, takže bych vrtulníky přesunul tak kam patří. Do Přerova. Na bázi ani čehokoliv v Praze bych rovnou zapomněl. Dopravní ...Zobrazit celý příspěvek

            Náměšť na celkem problémy s meteorologickymi podmínkami, takže bych vrtulníky přesunul tak kam patří. Do Přerova.
            Na bázi ani čehokoliv v Praze bych rovnou zapomněl. Dopravní letectvo přesunout do Pardubic a pro VIP lety stačí jedno z pražských letišť, kam by něco zaletělo vyzvednout VIPSkrýt celý příspěvek

    • Lukas
      12:57 19.12.2020

      Myślisz że w PL jest inaczej?

      Myślisz że w PL jest inaczej?

      • flanker.jirka
        13:59 19.12.2020

        Lukas
        Při poměrech financí u vás je pokles snesitelný, u nás jsme 20 let na samém dně a i když technicky jednodušší technika vydržela 40 let, tak 50 let prostě nevydrží.

        Lukas
        Při poměrech financí u vás je pokles snesitelný, u nás jsme 20 let na samém dně a i když technicky jednodušší technika vydržela 40 let, tak 50 let prostě nevydrží.

        • Lukas
          15:05 19.12.2020

          A my od 50 lat... LWP było niedoinwestowane (stąd np. LWP miała inną strukturę pułków czołgów średnich niż cała UW, a polskie dywizje ogólnie były słabsze niż na przykład dywizje ...Zobrazit celý příspěvek

          A my od 50 lat...
          LWP było niedoinwestowane (stąd np. LWP miała inną strukturę pułków czołgów średnich niż cała UW, a polskie dywizje ogólnie były słabsze niż na przykład dywizje CSLA)
          U nas tylko od czasu do czasu są "małe skoki" takim był zakup F-16, Spike i Rosomaków na przełomie XX i XXI wieku takim jest obecny zakup Patriot F-35...

          Ale systemowo to nikt nie poradził sobie z optymalizacją wydatków wojska.
          Co więcej wielokrotnie "władza" zapierała wojsku pieniądze które "zaplanowała" w budżecie.

          Mimo iż polskie prawo od 20 lat nakazuje wydawać na wojsko minimum 1,95% HDP to jest pewna "furtka" która pozwala władzy zabierać wojsku pieniądze.

          Wystarczy że wojsko nie wyda tych pięniedzy do końca roku...
          To robi się "planowo" - w styczniu wojsko dostaje "budżet" na 40 mld i "polecenie", że ma wydać tylko 32...
          I wydaje tylko 32...

          Tylko w latach 2009-2015 wojsku zabrano więcej niż kosztują nas F-35.Skrýt celý příspěvek

      • krllo
        18:10 19.12.2020

        Vy dáváte obrovské částky na zbrojení proti fiktivnímu nepříteli, ale zdravotnictví máte v naprostém rozvalu.

        Vy dáváte obrovské částky na zbrojení proti fiktivnímu nepříteli, ale zdravotnictví máte v naprostém rozvalu.

        • Lukas
          19:39 19.12.2020

          Co wy ciągle z tą służbą zdrowia?

          Co państwo nie ma innych "zadań" które ma realizować?

          Co wy ciągle z tą służbą zdrowia?

          Co państwo nie ma innych "zadań" które ma realizować?

        • padre
          04:56 20.12.2020

          Myslíte toho fiktivního nepřítele ,který Polákům zavraždil minimálně 20 tisíc nejlepšîch lidí? Polsko neleží u Tahiti pane krllo.

          Myslíte toho fiktivního nepřítele ,který Polákům zavraždil minimálně 20 tisíc nejlepšîch lidí? Polsko neleží u Tahiti pane krllo.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2