KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8
- 18. 11. 2020
- 246 komentářů
- Jan Grohmann
Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou společností Nexter Defense Systems (součást koncernu KNDS) ohledně nákupu 52 samohybných kolových houfnic CAESAR 8×8 pro Armádu ČR. Nedávno však česká strana poslala Francouzům dopis, kde varuje před možným odložením nákupu. Důvodem má být složitá finanční situace české ekonomiky kvůli pandemii covid-19.
Odklad nákupu
„Do ukončení analýzy jsme bohužel nuceni dočasně pozastavit vyjednávání veřejné zakázky: Dělo NATO – nákup na dodávku 52 kusů samohybných děl ráže 155 mm CAESAR,“ citoval portál Právo dopis, který Francouzům na konci října poslal náměstek pro vyzbrojování Lubor Koudelka.
„Casus belli“ se stal francouzský požadavek na složení 30% zálohy na nákup houfnic již v roce 2021. Francouzi tedy jako zálohu požadují dvě miliardy Kč, MO ČR přitom počítalo s 500 miliony Kč.
MO ČR chtělo podepsat smlouvu ještě letos a získat první tři houfnice v roce 2021. „Ano, dopis společnosti Nexter odešel z důvodu, že musíme probrat otázku financování projektu v jednotlivých letech s ohledem na francouzskou stranou požadovanou zálohu a probíhající diskusi k rozpočtu na rok 2021,“ uvedl Právu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.
Zkusme si popsat všechny „zádrhely“ tendru. Upozorňujeme, že následující řádky jsou spekulací autora, a tedy jim v žádném případě (bez ověření z dalších zdrojů) okamžitě a automaticky nevěřte:
Cena dělostřelectva
Šest miliard korun za 52 houfnic (a zřejmě počáteční dávku munice) jsou jen počáteční investice do 13. dělostřeleckého pluku Armády České republiky. Součástí nákupu houfnic není například systém řízení palby (SŘP), mobilní místa velení a řízení palby oddílů a baterií, stejně jako nová muniční vozidla pro munici ráže 155 mm.
52 houfnic dovolí postavit dva dělostřelecké oddíly, každý po třech bateriích s osmi děly. Jen pro řízení palby oddílů a baterií bude nutné dokoupit osm vozidel s velmi drahými elektronickými, informačními a komunikačními systémy. Půjde prakticky o vozidla na úrovni velitelských a spojovacích obrněnců Pandur.
Dále musí dojít k modernizaci (nebo akvizici nových) vozidel dělostřeleckého průzkumu LOV-Pz, ale i průzkumných systémů LOS, SNĚŽKA nebo dělostřeleckých radiolokátorů Arthur či meteorologických stanic. Uvedenou techniku je nutné napojit do jednotného dělostřeleckého informačního systému a SŘP. Současně průzkumná vozidla musí získat veškeré prostředky k navádění přesné dělostřelecké munice, ať už s laserovým, GPS nebo satelitním naváděním. Jen v případě SŘP mluvíme o nákladech v řádu mnoha stovek milionů korun.
Klíčovou otázkou tedy je, co nám všechno Francouzi za částku šest miliard dodají (mluví se o simulátoru, školení a munici) a co si později od Francouzů budeme muset tak nebo tak dokoupit.
Problémem (z hlediska skrytých nákladů) může být neodzkoušená mechanizace, elektronika, senzory a software, případně oblast náhradních dílů (náhradní hlavně, závěry hlavní atd.), manipulačních systémů, nástrojů nebo přípravků. Beze zbytku zde platí tvrzení, že „Čert se skrývá v detailech“ a zřejmě v těchto oblastech se vedou nejsložitější jednání.
Je třeba si uvědomit, že šest miliard korun za 52 houfnic je skvělá cena. Pokud přijmeme závěr (jde o univerzální pravidlo), že při akvizici 50 % ceny stojí samotná vozidla, a 50 % provozní zázemí (a nějaká munice), tak samotná houfnice CAESAR přijde pouze na 2,15 milionu euro, tedy 56 milionů Kč.
Pokud houfnice stojí výrazně více, je nutné „osekat“ všechny systémy a služby spojené s provozním zázemím, výcvikem a servisem.
Vojskové zkoušky
Houfnice CAESAR z takticko-technického hlediska plní požadavky Armády ČR a je pro ní dostupná kvalitní munice i technická podpora. Lze také uvést, že z tohoto hlediska je pro ČR stále nejlepší současnou volbou.
Armáda ČR ale ve skutečnosti kupuje prototyp houfnice CAESAR na podvozku 8×8. Houfnice CAESAR na podvozku 6×6 sice byla ověřená v boji, nutno podotknout v asymetrickém, ale česká verze (ale i dánská) má některá nová technická řešení (například zasouvač střel a prachových náplní), které v boji jednoduše odzkoušené nebyly.
České houfnice CAESAR, i s těmito novými řešeními, se přitom mohou dostat do střetu s rovnoceným protivníkem, kde na řešení závad nebo nedokonalé ergonomie (na rozdíl od Afriky nebo Iráku) nebude čas.
Všechny případné problémy odhalí vojskové zkoušky (které musí ctít reálný způsob, podmínky a prostor nasazení), kde si vojáci houfnice pořádně prohlédnou a otestují. Pokud ale dojde k podpisu smlouvy před vojskovými zkouškami, jakékoliv případné změny (nad rámec podepsané smlouvy), pochopitelně musí MO ČR zaplatit. Celé věci nepomáhá ani skutečnost, že houfnice CAESAR nebyla dovezena do České republiky k odzkoušení, jako tomu bylo v případě BVP.
Hrozí tak koupě „zajíce v pytli“ a to, že v dalších letech budeme „zbytečně“ vyvádět stovky milionů, či dokonce miliardy korun, z České republiky do Francie. Podmínkou nákupu houfnice CAESAR verze 8×8 by tak mělo být provedení vojskových zkoušek v České republice, a to ještě před podpisem smlouvy.
Především je nutné houfnice CAESAR vyzkoušet v operačním terénu, prostředí a klimatu, kde bude houfnice působit a zaujímat palebné postavení. Z technického hlediska jde o provozní odolnost jeho zbraňových mechanismů snášet manipulační a jízdní zatížení, zejména pak odolnost na havarijní stavy vyvolané obsluhou, možnost přechodu na náhradní manuální obsluhu apod. V krizových situacích jde o to, aby mechanismy byly „blbuvzdorné“, odolné proti chybné obsluze a manipulaci se zbraní. Jde o to si ověřit, že i ta nejzanedbatelnější součástka nezpůsobí bojovou, hlavně pak palebnou nezpůsobilost houfnice.
Na ověření provozních vlastností přitom nestačí prototypové a tovární zkoušky. Aby zbraň byla zavedena do armády, musí jednoduše projít vojskovými zkouškami, kdy zbraň bude na rozdíl od zaškolených továrních techniků a mechaniků obsluhována přímými uživateli se všemi jejich pozitivy a negativy se simulováním všech situací, se kterými se zbraň střetne během svého životního cyklu, zejména pak v bojovém nasazení. A to bez ohledu na jméno a renomovanost dodavatele, nebo bez ohledu na tvrzení „Dánové to koupili taky“.
Podíváme-li se na houfnici CAESAR tímto prizmatem, tak obsahuje několik konstrukčních uzlů, u kterých by bylo žádoucí posoudit, zda bez výhrad naplňují požadavek provozní odolnosti, funkční spolehlivosti a uživatelské vstřícnosti a nestanou se možnou příčinou selhání v bojovém nasazení. Žádoucí rovněž je, aby dodavatel všechny nedokonalosti upravil ještě před uzavřením smlouvy o dodávce.
Munice
Všechna děla NATO jsou certifikována pro dělostřeleckou munici ráže 155 mm a dělené prachové náplně podle standardů NATO. Houfnice CAESAR tak mohou používat libovolné standardizované náboje ráže 155 mm.
Ve skutečnosti tedy od Francie při akvizici děl CAESAR nemusíme kupovat žádné klasické tříštivo-trhavé (HE) náboje. Výrobu střel i prachových náplní zvládne český průmysl, případně lze munici například nakoupit na Slovensku.
Jiná věc je přesně naváděná munice. Zde asi není jiná cesta, než se smířit s nákupem perspektivních francouzských naváděných dělostřeleckých střel.
Zdůrazněme, že zásoba munice (palebný průměr) přesně naváděné munice pro jednu houfnici na jediný den bojů stojí tolik, jako samotná houfnice! Armáda ČR má 52 houfnic a rozhodně chce bojovat více než jeden den. Jednotková cena přesně naváděné munice s klidem přesáhne 50 000 euro. Pokud chceme nakoupit relevantní množství přesné munice, mluvíme minimálně o stovkách milionů korun.
Je také dobré si uvědomit klíčovou roli dělostřelectva na moderním bojišti – klasická frontová obrana a útok (při rovnocenných protivnících) probíhají jen do vyčerpání dělostřelecké munice. Pak je konec jak s útokem, tak s obranou.
Podíl českého průmyslu
Dalším nejasným bodem je podíl českého průmyslu. Praha požaduje podíl 40 % ze samotné akvizice. Podle informací Armádních novin se Francouzi spíše přiklánějí ke 40 % z celého životního cyklu (30 let). Může to tedy skončit podobnými „fintami“, jako v sousedním Polsku (a jistě nejen v Polsku), kde firmy předražují banální servisní úkony (například dofukování pneumatik), aby naplnily procentuální podíl domácího průmyslu na zakázce.
Pokud Francouzi prosadí svůj pohled (tedy 40 % z celého životního cyklu), můžeme zapomenout na přenos klíčového know-how a technologií. Přitom český průmysl, snad kromě hlavně, může bez problémů vyrobit všechny železné části houfnice.
Vyšší dobro
Další proměnou je, což u takto velkých projektů je pravidlem, že rozsah spolupráce přesahuje pouhý nákup zbraní. Česká republika si nákupem houfnic CAESAR může zajistit u Francie podporu v jiných oblastech, od podpory vývozu českých zbrojních výrobků, až po podporu Paříže například u jaderné energetiky. V této věci ale je těžko soudit, co Paříž případně Praze slíbila.
Zahraniční zbrojařské firmy nedělají byznys z lásky k České republice, a je opravdu jedno, zda jsou z USA, Evropské unie nebo odkudkoliv jinde. Jejich cílem je vydělat a finančně si zavázat zákazníka pro další roky.
Při jednáních, na což se také zapomíná, navíc často hraje obrovskou roli egoismus a ješitnost obchodních zástupců zbrojařských firem. Ostatně čím lepší smlouva, tím více se mohou dotyční zástupci těšit na lepší odměny a lepší pracovní pozici. Naopak po ne příliš výhodné smlouvě nemusí být karierní postup tak rychlý. Při jednání tak zástupci zahraničních firem myslí především na sebe, a opravdu ne na zájmy české armády (a možná ani ne na zájmy Francie).
Nad výše uvedeným se není třeba nijak podivovat a rozčilovat, jde o běžné a přirozené věci typické pro všechny zbrojní obchody. Samotní Francouzi mají navíc pověst nesmlouvavých vyjednávačů.
Pokud ale francouzská strana nebude souhlasit s vojskovými zkouškami před podpisem smlouvy a se 40% podílem českého průmyslu na akvizici (spolu s přenosem know-how), za zvážení stojí odmítnutí nákupu houfnic CAESAR. Pokud i přesto k podpisu dojde, musíme věřit, že se tak stalo kvůli „vyššími dobru“ pro ČR.
Související články
Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), slovy ministra Lubomíra Metnara, i přes následky pandemie koronaviru ...
- 28.05.2020
- 470 komentářů
- Milan Vašíček
Houfnice CAESAR pro Armádu České republiky
Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) začne s francouzskou společností Nexter Systems ...
- 05.06.2020
- 639 komentářů
- Jan Grohmann
Munice Katana s dostřelem 60 km pro české houfnice CAESAR?
Jedním z důvodů nákupu samohybných houfnic CAESAR pro Armádu ČR je velká paleta dostupné a ...
- 22.07.2020
- 49 komentářů
- Jan Grohmann
CAESAR představuje dobrý technický a ekonomický kompromis
Na počátku června 2020 oznámilo ministerstvo obrany, že jako nový typ samohybné houfnice pro Armádu ...
- 19.08.2020
- 177 komentářů
- Redakce AN
Jako já AČR strašně fandím, aby se jí dařilo akvírovat nebo modernizovat tak, jak opravdu potřebuje. Ale tohle je, vedle BVP, další podezřele vedená akvizice, kde se buďto schválně ...Zobrazit celý příspěvek
Jako já AČR strašně fandím, aby se jí dařilo akvírovat nebo modernizovat tak, jak opravdu potřebuje. Ale tohle je, vedle BVP, další podezřele vedená akvizice, kde se buďto schválně a nebo nevědomky řítíme do velkých finančních průšvihů. Skryté a dodatečné náklady, podpis smlouvy před voj. zkouškami, oddalování. Stále si nemyslím, že to děláme správně.Skrýt celý příspěvek
Vojskové zkoušky se dělají až po podpisu smlouvy u VŠECH akvizic. A pokud se můžu zeptat tak co jsou ty skryté a dodatečné náklady?
Vojskové zkoušky se dělají až po podpisu smlouvy u VŠECH akvizic. A pokud se můžu zeptat tak co jsou ty skryté a dodatečné náklady?
Takže po vojskovývh zlouškách zjistíme, že jsme koupili předražený šrot.
Takže po vojskovývh zlouškách zjistíme, že jsme koupili předražený šrot.
Takže jen proto, že se to dělá všude, tak je to správně ? Nemyslím si to. Skryté náklady - proč nejsem, jako daňový poplatník, informován o tom, že vedle nákupu houfnic se musí ...Zobrazit celý příspěvek
Takže jen proto, že se to dělá všude, tak je to správně ? Nemyslím si to.
Skryté náklady - proč nejsem, jako daňový poplatník, informován o tom, že vedle nákupu houfnic se musí ještě k tomu (za extra cenu) vyřešit SŘP, průzkumná vozidla, zásobovací vozidla a případně to, co se zjistí až po v. zkouškách ? Toto je právě to, co vzbuzuje tu nedůvěru k systému akvizic. Sice se dozvím, jak je super, že jsme pořídili výhodně kvalitní houfnice, ale je to jen půlka důležité informace.
A pokud při v. zkouškách vojáci zjistí, že jim něco nesedí, byť to v technickém popisu vypadalo jako že jim to bude sedět, tak či je to chyba ? Kdo úpravu zaplatí ? Výrobce určitě ne. Další skrytý náklad.
Scotty omlouvám se, to není nic osobního vůči nikomu, ale jako člověkovi, který se na to dívá z povzdálí a zároveň se to snaží pochopit, zaráží mě, jak málo (alespoň na venek) je vůle změnit zaběhlé a očividně ne příliš dobře nastavené procesy. Já rozumím tomu, že spousta lidí z AČR a MO dělá co může, ale tím spíš je mi jich líto a štve mě, že je ve výsledku jejich práce spíš politická blamáž než další zdárně a průhledně ukončený tendr.Skrýt celý příspěvekPokud systém neprojde vojskovými zkouškami, tak se smlouva ruší. SŘP by se musel kupovat ať by se vybral jakýkoliv systém. Průzkumná a další vozidla by se musela opět koupit ať už ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud systém neprojde vojskovými zkouškami, tak se smlouva ruší.
SŘP by se musel kupovat ať by se vybral jakýkoliv systém. Průzkumná a další vozidla by se musela opět koupit ať už bychom vybrali cokoliv. Ostatně průzkumná a velitelská vozidla už byla objednána.Skrýt celý příspěvekTy ostatní náklady nesouvisí přímo s nákupem nových děl. To je prostě generační obměna techniky probíhající v celé armádě. Že se o to nezajímáte je jen váš osobní problém. Nic z ...Zobrazit celý příspěvek
Ty ostatní náklady nesouvisí přímo s nákupem nových děl. To je prostě generační obměna techniky probíhající v celé armádě. Že se o to nezajímáte je jen váš osobní problém. Nic z toho není tajné a o všech větších nákupech ministerstvo informuje. Například to že nákup systému řízení palby je jeden z klíčových modernizačních projektů bylo vyhlášeno u na jaře.
Případné vady výrobku zjištěné při zkouškách bude nepochybně odstraňovat výrobce. Pokud by vojáci považovali nějaké "extra" úpravy nepochybně by to šlo na jejich náklady.
Žádný tendr není ani nebyl a vyjednávání není evidentně zdaleka u konce.Skrýt celý příspěvekUž tu velkou část popsali Nasher a Scotty. Proč se vojskovky nedělají před VŘ? Těch důvodů je několik. Předně hlavně pro to že by na to v podstatě žádný dodavatel nepřistoupil. ...Zobrazit celý příspěvek
Už tu velkou část popsali Nasher a Scotty. Proč se vojskovky nedělají před VŘ? Těch důvodů je několik. Předně hlavně pro to že by na to v podstatě žádný dodavatel nepřistoupil. Samotná účast ve VŘ stojí nemalé prostředky a pokud by dodavatel musel předem v podstatě na "zničení" dodat ještě desítky kusů, tak už se na to úplně vykašle. Možná tak ještě u těch nejvíce "šťavnatých" zakázek za desítky miliard, kde si případné riziko dodejce rozpustí do marže. Ona si většina laiků myslí že dodejci stojí ve frontě na armádní zakázky, ale opak je pravdou. Jasně ty velké zakázky (děla, vrtulníky, BVP, tanky) jsou něco malinko jiného, ale u většiny zakázek je vůbec problém sehnat někoho, kdo bude ochoten s armádou obchodovat. Hlavním důvodem je byrokratická a procesní složitost. Tím že se to udělá ještě složitější se tomu vůbec nepomůže a ve výsledku to bude akorát dražší a horší (méně firem ve VŘ, menší konkurence, dražší zakázka, horší výsledný produkt).
Další věc je náročnost pro armádu. Jedny vojskové zkoušky i třeba na docela obyčejnou helmu jsou tisíce, nebo desetitisíce člověko-hodin. Pokud by se dělali VS před podepsání smlouvy, tak i když by dost firem odpadlo, tak to bude znamenat udělat třeba troje VS. A to je jenom jedno VŘ a v armádě se neustále něco nakupuje. Proto do smlouvy dávají věty typu "helma musí umožňovat pohodlné nošení ve všech ročních obdobích, se všemi druhy zavedené výstroje a ve veškeré technice AČR", aby pokud se u vojskovek většina vojáků shodne že je helma tlačí, tak buď to dodejce na svoje náklady opraví a nebo je smlouva zrušená.
To jsou jedny z mnoha důvodů proč se VS dělají až po VŘ a podpisu smlouvy. Prohození pořadí by bylo dost bezprecedentní. Na druhou stranu je fakt, že konkrétně v otázce děl žádné klasické VŘ neproběhlo, nákup je realizován jinak a takže tam může akviziční proces vypadat dost jinak.Skrýt celý příspěvekJaHoDa: Ale to co jste vypsal nejsou skryté náklady. Jak už tady psali jiní. Nový SŘP, průzkumná vozidla, různé pozorovací přístroje, komunikační přístroje atd. atd. by se museli ...Zobrazit celý příspěvek
JaHoDa:
Ale to co jste vypsal nejsou skryté náklady. Jak už tady psali jiní. Nový SŘP, průzkumná vozidla, různé pozorovací přístroje, komunikační přístroje atd. atd. by se museli koupit tak jako tak i kdyby se vybrala jinačí houfnice. Dále nakupovat je můžete reálně až ve chvíli kdy nové houfnice odzkoušíte s tím co máme teď. Může se zjistit, že s některými systémy jsou nové houfnice kompatibilní, u některých systémů to bude chtít buď lehký nebo hloubkový upgrade hárdwéru či jen softwéru, a u některých se zjistí, že se musí vyměnit úplně. Ale tohle zjistíte až jak dělostřelci prostě budou tu novou techniku mít a budou s ní cvičit.
Navíc nové průzkumné vozidla atd. jsou silně závislé na dalších akvizicích. V případě 7. brigády je to závislé na pořízení nového BVP, protože budou konstruovány na tomto podvozku, v případ vyššího stupně velení je otázkou jestli se půjde cestou PANDURŮ nebo TITUS" nebo jinak atd. atd. V armádě vše souvisí se vším a vše musí spolupracovat, jinak je armáda neefektivní. Takže někdy se čeká na výsledky co ukáže zavedení téhle techniky aby jste mohl pořídit jinou a doplňující techniku.
Co se týče těch vojskových zkoušek, tak tady ano. Bylo by lepší kdyby se to udělalo před samotným nákupem, ale zase tahle cesta je daleko více finančně náročná. Reálně by to znamenalo koupit od každého zájemce aspoň 3 kusy, a kdo si myslíte, že to bude platit my. Ne výrobce.
Navíc ony ty zkoušky až po podpisu smlouvy se dají ošéfovat takovou drobností jako je záruka. Výrobce se zaručí, že produkt bude splňovat to a to a v případě že to nebude splňovat tak to výrobce napraví.
99% obyvatelstva České Republiky v tomhle systému funguje denně, když si něco kupuje (elektroniku, auto atd. atd.) a nemají s tím problém. Takže kde je problém?
Jen v tom, že čeští Pepíci mají potřebu neustále dělat z komára velblouda.Skrýt celý příspěvek
Jak je to opravdu s cenou.?Kdo vlastně kecá? Ví to někdo? https://www.euro.cz/byznys/cis...
Jak je to opravdu s cenou.?Kdo vlastně kecá? Ví to někdo? https://www.euro.cz/byznys/cis...
Myslím že pokud by nákup Caesarů zkrachoval a ministerstvo se obrátilo na Konštruktu aby ji tedy dodalo 52 Zuzan 2 s municí za 6,5 miliardy tak by to způsobilo na Slovenku ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím že pokud by nákup Caesarů zkrachoval a ministerstvo se obrátilo na Konštruktu aby ji tedy dodalo 52 Zuzan 2 s municí za 6,5 miliardy tak by to způsobilo na Slovenku nefalšované zděšení. :)Skrýt celý příspěvek
To není nikomu divný že se nikdo nezeptal výrobce kolik jeho produkt stojí? A radši si to cca vypočítá na internetu? A co Francouzů, těch se alespoň zeptali na cenu?
To není nikomu divný že se nikdo nezeptal výrobce kolik jeho produkt stojí? A radši si to cca vypočítá na internetu? A co Francouzů, těch se alespoň zeptali na cenu?
Cena houfnic Zuzana 2 je známá ze slovenského nákupu. Prohlášení Konštrukty považuji za účelovou lež.
Cena houfnic Zuzana 2 je známá ze slovenského nákupu. Prohlášení Konštrukty považuji za účelovou lež.
Pokiaľ stroskotajú Vaše rokovania lebo nemáte na splátku 2 milardy za výrobok kde potrebujete mať po ruke niekoho, kdo nakladá do húfnice rakety ako za splátku 500 miliónov Kč ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ stroskotajú Vaše rokovania lebo nemáte na splátku 2 milardy za výrobok kde potrebujete mať po ruke niekoho, kdo nakladá do húfnice rakety ako za splátku 500 miliónov Kč môžte chcieť technologicky pokročilejší výrobok, kde vodič s posádkou sedia v opancierovanej kabíne, zmačkne gombík a vše zariadi technika. To je Mercedes, nikoliv nižšia stredná trieda.
Potom sa radšej držte pri pri zemi a berte po vzore Ukrajincov 52 ks modernizovaných ShKH DANA M2 za cca ca 1,8 miliardy Kč (pričom aj desiatky tisíc 152mm munície máte na skladoch). Tam by tá splátka 500 miliónov na rok 2021 bola adekvátna.Skrýt celý příspěvekPreco? Vklude sa mohla Z2 pre cesko "vykuchat". V cene Slovenskych Z2 je aj: - komunikačný a informačný systém (KIS), - navigačné prostriedky, - prostriedky pozorovania a ...Zobrazit celý příspěvek
Preco? Vklude sa mohla Z2 pre cesko "vykuchat".
V cene Slovenskych Z2 je aj:
- komunikačný a informačný systém (KIS),
- navigačné prostriedky,
- prostriedky pozorovania a vyhľadávania cieľov,
- prostriedky zamierenia dela a vedenie paľby v automatickej
a manuálnej rovine,
- samostatná na podvozku nezávislá pohonná jednotka s identickým
palivom ako podvozok,
- sekundárna zbraň na vlastnú obranu.
- indikátorom laserového ožiarenia,
- zadymovacím zariadením,
- detektormi RCH látok a signalizátormi o ich prítomnosti v ovzduší,
- filtračno-ventilačným zariadením, ktoré slúži na ochranu obsluhy
a vnútorného vybavenia pred kontamináciou RCH látkami
- identifikačný systém vlastný - cudzí
- aktívny a pasívny prostriedok EB (Vo veci aktívnej elektronickej
ochrany integrovať systémy schopné vykonávať zmeny prenosných
parametrov vysielačov, ktoré zahrňujú použitie rozprestretého
spektra, kmitočtové skákanie, kmitočtovú rozmanitosť, zmenu
modulácii, použitie opakovacích kmitočtov impulzu a zmeny alebo
moduláciu výkonových výstupov. Vo veci pasívnej elektronickej
ochrany integrovať operačné postupy a technické zariadenia, ktoré
zaistia efektívne použitie EM spektra vlastnými silami so zameraním
na činnosti použitia znížených výkonov, skrátenia času vyžarovania
a využitia smerových antén, výberu prostriedkov velenia a riadenia,
ktoré znížia riziko zistenia a sťaženia presne zamerať zbraňový
systém, použitie menej citlivých komunikačných prostriedkov voči
rušeniu a klamaniu systémami protivníka, použitia kontroly riadenia a kontroly vyžarovania).
- maskovanie
- Protipožiarna ochrana: Zbraňový systém vybavený automatickým centrálnym hasiacim systémom
Cena 155 mm ShKH ZUZANA 2 s príslušenstvom 4 973 330 EUR za 1 ks bez DPH.Skrýt celý příspěvekArthur: ten Mercedes vám přenecháme, stejně jako vám jej přenechávají ostatní zákazníci. Není vám vůbec divné, že kolové houfnice se ve světě ubírají přesně směrem jako je Caesar ? ...Zobrazit celý příspěvek
Arthur: ten Mercedes vám přenecháme, stejně jako vám jej přenechávají ostatní zákazníci. Není vám vůbec divné, že kolové houfnice se ve světě ubírají přesně směrem jako je Caesar ? Není vám divné, že i vyspělé armády (Izrael, Japonsko, Francie) tyto houfnice zavádějí a vůbec se nesnaží buď u vás ten mercedes koupit nebo si podobný vyrobit ? Gombík sice stlačíte, ale ty granáty tam musel nejdřív někdo do té pancéřové bedny ručně nanosit a naskládat. Nejspíš přišli nejen u Nexteru na to, že než to ručně pomalu skládat do zásobníku, že se to dá rovnou ručně podávat k odpálení. a kupodivu je kadence ještě o něco vyšší, než když se stlačuje gombík.Skrýt celý příspěvek
Na rozdíl od bizarního nápadu nahrazovat povedené ruské vrtulníky nepovedenými americkými je nákup houfnic velice rozumný. Trochu mi to připadá, že když vojáci nedostali na ...Zobrazit celý příspěvek
Na rozdíl od bizarního nápadu nahrazovat povedené ruské vrtulníky nepovedenými americkými je nákup houfnic velice rozumný.
Trochu mi to připadá, že když vojáci nedostali na všechny hračky co chtěli, rozhodli se naschvál zrušit ten nejsmysluplnější nákup a doufají, že to někoho trkne a ty peníze jim dá. V tomhle případě doufám, že jim to vyjde.Skrýt celý příspěvekH1 jsou ve srovnání s Mi24 (což je slepá ulička vývoje, jak de facto přiznali i Rusáci) nepovedené v čem?
H1 jsou ve srovnání s Mi24 (což je slepá ulička vývoje, jak de facto přiznali i Rusáci) nepovedené v čem?
Pokud vím tak jich je 12. Vy volskrusáci si ani nedovedete zjistit fakta.
Pokud vím tak jich je 12. Vy volskrusáci si ani nedovedete zjistit fakta.
Nesher Jak je možné, že například Polsko v té "slepé uličce" stále vidí potenciál k modernizaci? Válka dronů v Karabachu by vám mohla napovědět, k čemu jsou bojové vrtulníky v ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Jak je možné, že například Polsko v té "slepé uličce" stále vidí potenciál k modernizaci?
Válka dronů v Karabachu by vám mohla napovědět, k čemu jsou bojové vrtulníky v době, kdy po něm bude efektivně schopné pálit každé BVP a PVO si s nimi dokáže poradit spolehlivě.
Sorry, ale 4 kusy AH1 je nesmysl, když už, tak aby jich bylo alespoň 12. Jsou to mašiny za cenu Gripenu C/D.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka Jenže ve válce v NK nebyly nijak zvláště vrtulníky nasazené, takže opet nesmyslný příklad viz. co jsem vám psal výše. A těch vrtulníků není 4, ale 12. Systém H-1 je ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka
Jenže ve válce v NK nebyly nijak zvláště vrtulníky nasazené, takže opet nesmyslný příklad viz. co jsem vám psal výše.
A těch vrtulníků není 4, ale 12. Systém H-1 je dělán tak aby se navzájem doplňoval a na bojišti operoval v koordinaci, takže v boji pro podporu pozemních jednotek jich reálně můžete nasadit 4+8 tedy 12 a to za každého počasí a s daleko větší efektivitou a silou. Což je mimochodem víc než je schopna AČR nasadit nyní :-)
A co se týče Poláků už jsem vám to jednou psal. Naprosto nesmyslné porovnávání. Poláci mají daleko napjatější rozpočet a investují do rozsáhlých projektů, takže je logické, že někde musí slevit. AČR kupříkladu nyní slevila v otázkách MBT a jde spíše formou oprav a "modernizace" a prioritní jsou nákupy jinde. Polsko má prioritu nákupů také jinde. Takže to co dělá Polsko nás nemusí vůbec zajímat.Skrýt celý příspěvekFlanker Polsko nic nevidí, jen o tom mluví, už více jak 15 let a přesto to neudělali a podle mě ani neudělají. A proč o tom zase začali mluvit? Protože peníze, v poslední době ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
Polsko nic nevidí, jen o tom mluví, už více jak 15 let a přesto to neudělali a podle mě ani neudělají. A proč o tom zase začali mluvit? Protože peníze, v poslední době udělali pár velkých a drahých nákupů (F 35, Patriot, Himars, Krab, Rak) a pár stejně drahých je čeká (Borsuk např.), do toho se jim MW v podstatě rozpadá pod rukama. Přičemž Polsko není ropný emirát, ale pořád ještě relativně chudá země.Skrýt celý příspěvek
Treba urgentne zrušiť účelovú požiadavku na systém zavedený v armáde NATO - čo prísne vzato ani táto verzia Caesara úplne nespĺňa (zatiaľ čo napr. EVA ako zjednodušená verzia ...Zobrazit celý příspěvek
Treba urgentne zrušiť účelovú požiadavku na systém zavedený v armáde NATO - čo prísne vzato ani táto verzia Caesara úplne nespĺňa (zatiaľ čo napr. EVA ako zjednodušená verzia Zuzany s prižmúrením oboch očí áno) - a aj keby AČR ostala pri tejto voľbe, hneď má iné vyjednávacie pozície. Lebo Francúzi sú si veľmi dobre vedomí, že s takto nastavenými požiadavkami AČR iné kúpiť aj tak veľmi nemôže.Skrýt celý příspěvek
Eva to nesplňuje ani se zavřenýma očima, je to jen prototyp existující v jednom kuse! Nevíme jaký Caesar vlastně MO chce, osobně si myslím, že ten dánský. Takže nikoliv prototyp, ...Zobrazit celý příspěvek
Eva to nesplňuje ani se zavřenýma očima, je to jen prototyp existující v jednom kuse!
Nevíme jaký Caesar vlastně MO chce, osobně si myslím, že ten dánský. Takže nikoliv prototyp, jak nesmyslně tvrdí článek, ale zavedenou, sériově vyráběnou verzi, která prošla vojskovými zkouškami dánské armády.
Ohledně vyjednávání, podle mě ten dopis zabere, zakázky na 56 houfnic rozhodně nerostou na stromě a Frantící vezmou zpátečku.Skrýt celý příspěvekDve technicke: 1) Neexistuje i ten caesar 8x8 zatim jen v jednom kuse? Nepletuli-se dodavky do Danska maji zacit az pristi rok. Caesar ve sve seriove verzi 8x8 tedy zatim taky ...Zobrazit celý příspěvek
Dve technicke:
1) Neexistuje i ten caesar 8x8 zatim jen v jednom kuse? Nepletuli-se dodavky do Danska maji zacit az pristi rok. Caesar ve sve seriove verzi 8x8 tedy zatim taky existuje hlavne na papire.
2) skutecne vime co ACR kupuje? Kde ctu tam ctu spekulace o tom co v zakazce je, co neni, jaka verze (polo)automatu to je, nebo neni... Tak jen aby autorova, rekneme zdrzenlivost, se nakonec neukazala byti pravdou.
Jedine co vam uznam je ze caesar 8x8 ma za sebou vojskove zkousky v dansku. To je ten jeden neoddiskutovatelny krok navic pred Evou.Skrýt celý příspěvekJeste jsem chtel dopsat: ... To je ten jeden neoddiskutovatelny krok navic pred Evou. A taky to, ze si ho na zaklade onech zkousek nekdo koupil. Takze vlastne 2 kroky. Seriove ...Zobrazit celý příspěvek
Jeste jsem chtel dopsat:
... To je ten jeden neoddiskutovatelny krok navic pred Evou. A taky to, ze si ho na zaklade onech zkousek nekdo koupil. Takze vlastne 2 kroky. Seriove vybavenou a zavedenou zbran si ale predstavuju trosicku jinak.Skrýt celý příspěvekNikoliv, Caesar pro Dánsko je již ve výrobě, první kusy byly dodány a probíhá na nich výcvik. Vojskové zkoušky v Dánsku samozřejmě proběhly. Jakou verzi AČR chce nevíme, ostatně to ...Zobrazit celý příspěvek
Nikoliv, Caesar pro Dánsko je již ve výrobě, první kusy byly dodány a probíhá na nich výcvik.
Vojskové zkoušky v Dánsku samozřejmě proběhly. Jakou verzi AČR chce nevíme, ostatně to říkám i ve svém příspěvku. Můj názor je, že stejnou jako Dánové, tedy s výjimkou kabiny, ale to je myslím detail.
Eva čirý prototyp, existuje jen v jednom kuse (jen prototypů Ceasaru 8x8 postavil Nexter min. 4), vojskové zkoušky neprošla nikde, škála odzkoušené munice je minimální.Skrýt celý příspěvek
Jak jsem psal níž, ty houfnice jsou v Dánsku zavedené do armády. Sice v současnosti stále probíhají dodávky, ale na už dodaných kusech prohýbá ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jsem psal níž, ty houfnice jsou v Dánsku zavedené do armády. Sice v současnosti stále probíhají dodávky, ale na už dodaných kusech prohýbá výcvik.
https://www.facebook.com/milit... Skrýt celý příspěvekScotty
Bylo alespoň ummožněno dánské houfnice vidět u nich, osahat si je a získat nějaké zkušenosti? Nebo se jen bude plácat v Praze píseček, že dánové je mají ve výzbroji?Scotty
Bylo alespoň ummožněno dánské houfnice vidět u nich, osahat si je a získat nějaké zkušenosti? Nebo se jen bude plácat v Praze píseček, že dánové je mají ve výzbroji?Jura99 A prečo sem stále ťaháš Z2, prečo nie Archer? Evidentne máš nejaký SK komplex. Prekrúcaš si to ako chceš, raz je to automat, raz je výhoda, keď sa tam ládujú veci ručne, tak ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
A prečo sem stále ťaháš Z2, prečo nie Archer? Evidentne máš nejaký SK komplex.
Prekrúcaš si to ako chceš, raz je to automat, raz je výhoda, keď sa tam ládujú veci ručne, tak ako je to s tou húfnicou vlastne? Automat, poloautomat, manuál?
No nekup to (Caesar), když je to takový laciný?!Skrýt celý příspěvekmikojan29 To nemá smysl řešit, to za nás vyřešili politici. Jako vždy, mají plnou hubu řešení a spolupráce v rámci států V4 a ještě se jim nic nepovedlo. Mně osobně připadala ...Zobrazit celý příspěvek
mikojan29
To nemá smysl řešit, to za nás vyřešili politici. Jako vždy, mají plnou hubu řešení a spolupráce v rámci států V4 a ještě se jim nic nepovedlo. Mně osobně připadala nejzajímavější vaše houfnice na podvozku T 72.Skrýt celý příspěvek
Český Caesar se od dánského bude lišit (pokud vůbec) podstatně méně, než se liší Z2 od EVY. Slovenské houfnice diskvalifikuje v první řadě nesmyslná cena a pak řada nevýhod, o ...Zobrazit celý příspěvek
Český Caesar se od dánského bude lišit (pokud vůbec) podstatně méně, než se liší Z2 od EVY. Slovenské houfnice diskvalifikuje v první řadě nesmyslná cena a pak řada nevýhod, o kterých už tu bylo psáno dost.Skrýt celý příspěvek
Cena Evy je porovnateľná, personálne náklady v prípade Evy výrazne nižšie:
"Podle mluvčího Pejška Francouzi žádají pět miliard bez DPH a Slováci šest miliard korun s DPH."Cena Evy je porovnateľná, personálne náklady v prípade Evy výrazne nižšie:
"Podle mluvčího Pejška Francouzi žádají pět miliard bez DPH a Slováci šest miliard korun s DPH."Eva je mimo mísu i kdyby byla zadarmo. Je to jen prototyp!
Eva je mimo mísu i kdyby byla zadarmo. Je to jen prototyp!
EVA je kočkopes, není to ani dělo s velkou zásobou munice na zásobníku (jako Z2), ani dělo sice s (polo)ručním, ale zato vyskokadenčním nabíjením. Vystřelit 12 ran a pak řešit ...Zobrazit celý příspěvek
EVA je kočkopes, není to ani dělo s velkou zásobou munice na zásobníku (jako Z2), ani dělo sice s (polo)ručním, ale zato vyskokadenčním nabíjením. Vystřelit 12 ran a pak řešit jestli střílet dál ručně 2rpm (vs. caesar 6rpm) nebo začít plnit zásobník, to je u jiných houfnic dost neprobádaná situace.Skrýt celý příspěvek
Vami toho o nevýhodach Z2 bolo napísaného naozaj dosť. :) Minister obrany Naď v jednom článku vyhlásil, že Česká strana si Z2 od Slovákov ani nedala naceniť. Takže s tou ...Zobrazit celý příspěvek
Vami toho o nevýhodach Z2 bolo napísaného naozaj dosť. :)
Minister obrany Naď v jednom článku vyhlásil, že Česká strana si Z2 od Slovákov ani nedala naceniť. Takže s tou nezmyselnou cenou o ktorej sa tu stále hovorí to nebude také horúce.
Úprimne by som chápal ak by ČR nakupovala v Nemecku. Najväčší hráč v EÚ, špičkové výrobky obranného priemyslu, previazanie Českej ekonomiky na Nemeckú atď. Tej orientácii na Francúzov a Caesar celkom nerozumiem.Skrýt celý příspěvekA ted realne: co za kolovou zavedenou houfnici muzou nemci nabidnout? Nemecko by byla politicky jasna volba kdyby se kupovali pasy. Odhlednout od politiky pak ciste technicky i v ...Zobrazit celý příspěvek
A ted realne: co za kolovou zavedenou houfnici muzou nemci nabidnout? Nemecko by byla politicky jasna volba kdyby se kupovali pasy. Odhlednout od politiky pak ciste technicky i v tech pasech by tu konkurence byla - K9.Skrýt celý příspěvek
Kfir: Ministr Naď především řekl, ještě než byl ministrem, že „Reálna cena jednej húfnice je pritom výrazne nižšia, pohybuje sa niekde medzi troma až štyrmi miliónmi. Tieto ...Zobrazit celý příspěvek
Kfir: Ministr Naď především řekl, ještě než byl ministrem, že „Reálna cena jednej húfnice je pritom výrazne nižšia, pohybuje sa niekde medzi troma až štyrmi miliónmi. Tieto informácie mám priamo od ľudí, ktorí sa venovali vývoju tohto systému,“ hovorí Jaroslav Naď, analytik zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI).Skrýt celý příspěvek
Směšné napsat v jedné větě že se Caesar nedá považovat za zavedený (co mají potom Dánové?) a že Eva se zavedenou považovat dá. No nedá, ani po kompletní ztrátě zraku.
Směšné napsat v jedné větě že se Caesar nedá považovat za zavedený (co mají potom Dánové?) a že Eva se zavedenou považovat dá. No nedá, ani po kompletní ztrátě zraku.
Danove nemaji zatim nic, dodavky naplanovane od 2021.
Jinak souhlasim, Eva sa za zavedenou povazovat jiste neda, a to tak ze vubec.Danove nemaji zatim nic, dodavky naplanovane od 2021.
Jinak souhlasim, Eva sa za zavedenou povazovat jiste neda, a to tak ze vubec.To samozřejmě není pravda. Houfnice už jsou v Dánsku dávno zavedené do armády.
To samozřejmě není pravda. Houfnice už jsou v Dánsku dávno zavedené do armády.
No, rekneme ze se to ruzni zdroj od zdroje. Vychazel jsem z clanku se samotnym Nexterem, ve kterem se psalo ze se zdrzi dodani az na roky 2021+. Ted, na vas popud, patram dal a ...Zobrazit celý příspěvek
No, rekneme ze se to ruzni zdroj od zdroje. Vychazel jsem z clanku se samotnym Nexterem, ve kterem se psalo ze se zdrzi dodani az na roky 2021+. Ted, na vas popud, patram dal a nachazim treba spravu z letosniho leta:"The first 15 self-propelled howitzer Denmark ordered from French company Nexter had initially been scheduled for delivery by the summer of 2020. 19 howitzers purchased and installed on modified Tatra T-815 8×8 trucks. Nexter is now expected to complete the delivery of the first batch by the spring of 2021."
https://www.google.com/amp/s/m... Skrýt celý příspěvekNo, řekněme že už v létě s nimi prokazatelně cvičili a dodávky stále prohýbají.
https://www.facebook.com/73557...No, řekněme že už v létě s nimi prokazatelně cvičili a dodávky stále prohýbají.
https://www.facebook.com/73557...
Nesmysl, první houfnice už mají, na netu jen několik videí z výcviku dánských obsluh. O tom, že Eva neprodělala ani vojskové zkoušky a existuje v jednom jediném exempláři ani ...Zobrazit celý příspěvek
Nesmysl, první houfnice už mají, na netu jen několik videí z výcviku dánských obsluh. O tom, že Eva neprodělala ani vojskové zkoušky a existuje v jednom jediném exempláři ani nemluvě.Skrýt celý příspěvek
Kostrbato napísané, ale ak sa nedá Eva, tak je technicky spochybniteľný aj Caesar. ;-)
Kostrbato napísané, ale ak sa nedá Eva, tak je technicky spochybniteľný aj Caesar. ;-)
Proč? Pokud AČR objedná stejné řešení jako Dánsko tak dostane houfnice které jsou zavedené v armádě NATO. Pokud zvolí plně automatické nabíjení střel bude se lišit jen "podavačem" ...Zobrazit celý příspěvek
Proč? Pokud AČR objedná stejné řešení jako Dánsko tak dostane houfnice které jsou zavedené v armádě NATO. Pokud zvolí plně automatické nabíjení střel bude se lišit jen "podavačem" granátů.Skrýt celý příspěvek
Předpokládám, že když komplex skrytý pod zkraktou BVP plánujete testovat jeden měsíc, tak z houfnicí si poradíte za pracovní týden, včetně svátku práce.
Předpokládám, že když komplex skrytý pod zkraktou BVP plánujete testovat jeden měsíc, tak z houfnicí si poradíte za pracovní týden, včetně svátku práce.
Slušný výčet rizik a obezliček. A to tu chybí, že by bylo více než dobré testovat houfnice už integrované do systému řízení palby spolupracujícím s našimi systémy průzkumu a ...Zobrazit celý příspěvek
Slušný výčet rizik a obezliček. A to tu chybí, že by bylo více než dobré testovat houfnice už integrované do systému řízení palby spolupracujícím s našimi systémy průzkumu a přenosu dat.
Jen škoda, že tu něco podobného nebylo v případě pořizování předražených vrtulníků, tam ve vzduchu budou doslova "lítat" mnohem větší peníze.
... s jadernou elektrárnou od Francie by bylo záhodno si to rozmyslet, Finové pěkných pár pátků čekají.
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekSpíš slušný výčet nesmyslů. Z největší pravděpodobností budeme kupovat dánskou verzi, tj. žádný prototyp, ale zavedený typ, který prošel vojskovými zkouškami a sériově se ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš slušný výčet nesmyslů.
Z největší pravděpodobností budeme kupovat dánskou verzi, tj. žádný prototyp, ale zavedený typ, který prošel vojskovými zkouškami a sériově se vyrábí.
Ohledně SŘP, každá druhá země má vlastní, takže bychom se jen zbytečně omezovali.
Co je na H1 předražené, ano jsou drahé, jako všechno kvalitní vybavení, ale předražené?
Ohledně jaderné elektrárny, reálně jsou jen dva skuteční uchazeči, Američané a Francouzi. Rusy a Číňany stejně vyřadí(zcela správně) z bezpečnostních důvodů a u korejské nabídky je ten problém, že JK nemá jaderné zbraně, tedy za pár let nemusí z politických důvodů existovat ani tamní jaderný průmysl (viz Německo, v 80. letech špička v oboru a dnes?). Takže zbývají jen jaderné velmoci Francie a USA.Skrýt celý příspěvekJižní Korea je na tom daleko líp než Francie.
Jižní Korea je na tom daleko líp než Francie.
Myslím, že si nerozumíme, já říkám, že země, které nemají JZ a nemusí tak udržovat jaderný průmysl jsou v tomto směru více náchylnější k politicky motivovanému odstoupení od jádra ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že si nerozumíme, já říkám, že země, které nemají JZ a nemusí tak udržovat jaderný průmysl jsou v tomto směru více náchylnější k politicky motivovanému odstoupení od jádra a tím pádem jsou pro nás vyšším rizikem, že časem nebude nikdo kdo by nám dodával technickou podporu, ND atp. Přesně to se stalo v Německu.Skrýt celý příspěvek
JK je jaderná velmoc s vlastnimi lehkovodnimi i těžkovodními reaktory, originálním palivovým cyklem a kompletním jaderným prumyslem. Který navic narozdíl od toho francouzského ...Zobrazit celý příspěvek
JK je jaderná velmoc s vlastnimi lehkovodnimi i těžkovodními reaktory, originálním palivovým cyklem a kompletním jaderným prumyslem. Který navic narozdíl od toho francouzského funguje :-).Skrýt celý příspěvek
shark To bylo Německo též, jaderná velmoc a dnes? Znovu opakuji, stačí jedny volby a je po jaderném průmyslu. Tohle se ti u vlastníků JZ nestane, ti nějaký jaderný průmysl udržovat ...Zobrazit celý příspěvek
shark
To bylo Německo též, jaderná velmoc a dnes? Znovu opakuji, stačí jedny volby a je po jaderném průmyslu. Tohle se ti u vlastníků JZ nestane, ti nějaký jaderný průmysl udržovat prostě musí. Takže z tohoto pohledu (dlouhodobé bezpečnosti) tahá Korea za kratší konec provazu.
Nesmysly, že francouzský jaderný průmysl nefunguje ani nehodlám komentovat.Skrýt celý příspěvekDostavba JE bude v podání politiků ČR mega tunel. Stačí se podívat kolikrát se prodražuji projekty jinde ve světě. Když se zkusite podívat blíže na projekty, tak dobre projekty má ...Zobrazit celý příspěvek
Dostavba JE bude v podání politiků ČR mega tunel. Stačí se podívat kolikrát se prodražuji projekty jinde ve světě.
Když se zkusite podívat blíže na projekty, tak dobre projekty má JKorea Francie a Rusko. Finové si vybrali právě poslední dvě jmenované země.Skrýt celý příspěvekTo flanker Jirka: A v obou případech roní Finové krvavé slzy. Francouzský projekt Olkiluoto se protáhl a prodražil na dvojnásobek, zatímco ruský projekt v Hanhikivi ještě ani ...Zobrazit celý příspěvek
To flanker Jirka:
A v obou případech roní Finové krvavé slzy. Francouzský projekt Olkiluoto se protáhl a prodražil na dvojnásobek, zatímco ruský projekt v Hanhikivi ještě ani nekopl do země a má celé roky zpoždění. Příčiny jsou stejné - neprofesionalita, chaos v projektovém řízení, absence řízení kvality, arogance.Skrýt celý příspěvekliberal shark
O důvod víc proč stavit s rákosníky. Japonský ABWR je pro zkušenostech s Fukušimou asi nejbezpečnější reaktor vůbec. A kvituju zahájení spolupráce ČEZ na BWRX-300.liberal shark
O důvod víc proč stavit s rákosníky. Japonský ABWR je pro zkušenostech s Fukušimou asi nejbezpečnější reaktor vůbec. A kvituju zahájení spolupráce ČEZ na BWRX-300.
Nesher Už jednou AČR nakupovala houfnice. Dopadlo to tak, ze houfnice nejsou, poridily se pouze radary Arthur bez ničeho. Tak že pokud do současného tendru nezahrnou SŘP tak to ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Už jednou AČR nakupovala houfnice. Dopadlo to tak, ze houfnice nejsou, poridily se pouze radary Arthur bez ničeho. Tak že pokud do současného tendru nezahrnou SŘP tak to dopadne stejně.Skrýt celý příspěvek
Žádná společnost při stavbě jaderných elektráren neplní termíny. Nejspíš nejmenší problémy s termíny mají Jihokorejci.
Žádná společnost při stavbě jaderných elektráren neplní termíny. Nejspíš nejmenší problémy s termíny mají Jihokorejci.
Nejvíc na termíny dbají v USA, havárie v Three Milé Island budiž příkladem. Ale teď vážně, USA jsou v tomhle směru úplní břídilové, to už bych tady raději viděl i Rosatom. Stejně ...Zobrazit celý příspěvek
Nejvíc na termíny dbají v USA, havárie v Three Milé Island budiž příkladem. Ale teď vážně, USA jsou v tomhle směru úplní břídilové, to už bych tady raději viděl i Rosatom. Stejně je podle mě jediná rozumná možnost Francie.Skrýt celý příspěvek
Myslím že jediní kterým se povedlo opravdu kvalitně odpálit jaderku byli Rusové.
Myslím že jediní kterým se povedlo opravdu kvalitně odpálit jaderku byli Rusové.
Scotty Stačilo málo a trumfnuli jsme je na slovensku. Ale to se bavíme o systémech odlišných reaktorů s jiným moderátorem než které máme v ČR. Není náhodou, že se podařilo vyhovět ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Stačilo málo a trumfnuli jsme je na slovensku. Ale to se bavíme o systémech odlišných reaktorů s jiným moderátorem než které máme v ČR. Není náhodou, že se podařilo vyhovět mezinárodnímu dohledu pro prodloužení životnosti Dukovany, je tam dobrá technologie. Jediný problém u Rosatomu je politika.
Důraz by měl být na konkrétní projekty a skutečný podíl pro české firmy, takové které daní zisky u nás a zaměstnávají naše lidí. Nejen nastrčené pobočky cizích firem. Možná by stálo za to i stavět mnohem levnější plynoparove bloky. Zemního plynu je dostatek a zdroje lze politický i ekonomicky diverzifikovat. A nikde se moc nepíše jak nákladné je pak odstavenou JE "ekologicky" sanovat, obzvláště, když nemáme ani místo pro hlubinné úložiště.Skrýt celý příspěvek
Nevím proč se u všech komentářů nákupů nové techniky prosazuje pomýlená představa , že si Česko má vyrábět většinu samo. To neumí a nedělá ani Škodovka. Munici ano, běžný servis ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím proč se u všech komentářů nákupů nové techniky prosazuje pomýlená představa , že si Česko má vyrábět většinu samo. To neumí a nedělá ani Škodovka. Munici ano, běžný servis ano, zapojení českého průmyslu do jednotlivých celků ano ,ale s výhradou, že daleko užitečnější je když se česká firma prosadí svým výrobkem přímo ve velké nadnárodní zbrojovce, než na malé zakázce pro AČR... Představa jak si tady v době válečného konfliktu vyrábíme děla a tanky je úsměvná a ukazuje na nepochopení fungování průmyslové výroby...Skrýt celý příspěvek
Taky nevím co pořád s tou výrobou v Čechách mají, 56 kusů je málo a speciální dělostřeleckou techniku nikdo u nás neumí, závěr, brzdu, hlaveň u nás stejně nikde nevyrobí, obdobně ...Zobrazit celý příspěvek
Taky nevím co pořád s tou výrobou v Čechách mají, 56 kusů je málo a speciální dělostřeleckou techniku nikdo u nás neumí, závěr, brzdu, hlaveň u nás stejně nikde nevyrobí, obdobně zapalovače k munici, elektroniku atd....
Zavádět tady výrobu by pak bylo né za 6 mld, ale bůhví za kolik. 40% na houfnici se servisem u nás mě příjde jako na naše poměry hodně dobrý.
To, že se nákup odkládá podle všeho hodně překvapilo i GŠ, tak jsem zvědav zda se to setřepe ta výmluva na peníze tedy, že nebudou 2mld je trapná a nevěří jí nikdo. Kolik se vrací letos 4mld... By mě zajímalo kdo tahá za drátky?Skrýt celý příspěvek
Zbrojařské firmy nejsou spolek "Milosrdných bratří", ale tvrdí obchodníci, kteří se snaží maximalizovat profit. Pokud chtějí frantíci 2 mld. předem , tak by měli poskytnout ...Zobrazit celý příspěvek
Zbrojařské firmy nejsou spolek "Milosrdných bratří", ale tvrdí obchodníci, kteří se snaží maximalizovat profit. Pokud chtějí frantíci 2 mld. předem , tak by měli poskytnout nejdříve jednu kompletní houfnici ke zkouškám a na podvozku Tatra. Pokud se nepletu , tak Dánové mají jen nabíjecí automat na střelu, tady podle toho co píší , by to mělo samo ládovat i prachovou náplň.
Můj osobní názor je ,že z nákupu sejde , komunisti si to prosadí výměnou za schválení rozpočtu.Skrýt celý příspěvekPrachová náplň je vždy nabíjena poloautomaticky. Jediný rozdíl mezi Caesary je v automatizaci podávání střel. Komunistů je úplně jedno co se konkrétně bude nebo nebude kupovat, Oni ...Zobrazit celý příspěvek
Prachová náplň je vždy nabíjena poloautomaticky. Jediný rozdíl mezi Caesary je v automatizaci podávání střel.
Komunistů je úplně jedno co se konkrétně bude nebo nebude kupovat, Oni by byli jistě nejradši aby se příští rok nekoupilo vůbec nic. Zvlášť jim leží v žaludku americké vrtulníky, ale protože komunističtí poslanci nejsou zrovna bystří, tak jim ušlo že na ty je už podepsaná smlouva.Skrýt celý příspěvekPokud je to ten podávací poloautomat, kterému se musí střela připravit do držáku, odkud ji vezme a vloží do komory houfnice, tak to bych jako automatické nabíjení nenazval.
Pokud je to ten podávací poloautomat, kterému se musí střela připravit do držáku, odkud ji vezme a vloží do komory houfnice, tak to bych jako automatické nabíjení nenazval.
Jenom bych chtěl doplnit že další průzkumná vozidla LOV-Pz jsou objednaná a vozidlo pro meteorologický průzkum PODTEO je už dodané. Budou dodané vozidla koordinace palebné podpory ...Zobrazit celý příspěvek
Jenom bych chtěl doplnit že další průzkumná vozidla LOV-Pz jsou objednaná a vozidlo pro meteorologický průzkum PODTEO je už dodané. Budou dodané vozidla koordinace palebné podpory Titus. Takže nějaké dílčí modernizace které podmiňují zavedení moderních dělostřeleckých systémů se už dějí.Skrýt celý příspěvek
Doplním, že smlouva na SŘP byla již podepsána, část LOS a Sněžka též prošly modernizací. Artur ještě nějaký pátek vydrží. Tedy to jediné co reálně chybí jsou moderní děla.
Doplním, že smlouva na SŘP byla již podepsána, část LOS a Sněžka též prošly modernizací. Artur ještě nějaký pátek vydrží. Tedy to jediné co reálně chybí jsou moderní děla.
Ta smlouva na SŘP nebyla podepsaná tak docela. Je podepsaná smlouva s VTU na to že oni vysoutěží a integrují nový SŘP do AČR.
Ta smlouva na SŘP nebyla podepsaná tak docela. Je podepsaná smlouva s VTU na to že oni vysoutěží a integrují nový SŘP do AČR.
Tak že SŘP nebude dříve než za 10 let :-)
Proč pořídit houfnice než SŘP v rámci projektu?
To je jako koupit stíhačku bez softwareTak že SŘP nebude dříve než za 10 let :-)
Proč pořídit houfnice než SŘP v rámci projektu?
To je jako koupit stíhačku bez softwarePokud je otázka proč to soutěží zrovna VTU, tak pravděpodobně proto že už pro ministerstvo dělali průzkum trhu. Navíc tím odlehčí sekci akvizic na MO.
Pokud je otázka proč to soutěží zrovna VTU, tak pravděpodobně proto že už pro ministerstvo dělali průzkum trhu. Navíc tím odlehčí sekci akvizic na MO.
Scotty Nemám nic proti VTU, problém vidím v tom, že se může stát, že tu bude pěkných pár let stát Caesar bez opravdu funkčního SŘP, tak jako tu zestárly radary Arthur bez houfnic a ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
Nemám nic proti VTU, problém vidím v tom, že se může stát, že tu bude pěkných pár let stát Caesar bez opravdu funkčního SŘP, tak jako tu zestárly radary Arthur bez houfnic a SŘP.Skrýt celý příspěvekMyslím, že si pleteš SŘP dělostřelectva a děla. VTÚ bude zodpovědný za výběr již existujícího sytému a jeho integraci. Přičemž ve výběru jsou dva SŘP dělostřelectva, u nichž je ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že si pleteš SŘP dělostřelectva a děla. VTÚ bude zodpovědný za výběr již existujícího sytému a jeho integraci. Přičemž ve výběru jsou dva SŘP dělostřelectva, u nichž je spolupráce se SŘP děla otestována ( dánský a francouzský).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...