Vztah k armádě
- 7. 10. 2014
- 12 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Redakce Armádních novin mně požádala, abych jednak ze svého osobního hlediska, jednak z analytického hlediska popsal, co cítíme k armádě. Podívejme se na věc nejprve historicky.
Války v čase
Sociolog P. Sorokin v době svého působení na Harvardské univerzitě prováděl velice detailní analýzu četnosti válek a konfliktů za posledních tři tisíce let. U válek se mu nepodařilo nalézt žádný historický trend.
Dá se říct, že války jsou častější v dobách, kdy se budují velké říše, ale jinak jejich četnost osciluje "náhodně" nahoru a dolů. Celkový počet se ani nezvětšuje, ani nesnižuje. Zvyšuje se účinnost zabíjení a náklady na jednu mrtvolu.
Celkem tedy můžeme říct, že války byly a budou, takže i armády byly a budou. Pokrok se statisticky projevuje jenom v počtu mrtvých a „ceně za kus".
Za této historické situace nejenom musíme počítat s tím, že každý stát musí mít svoji armádu a armáda musí počítat s tím, že ji jednou - třeba i za delší dobu - čeká válka. Ve středověku a raném novověku vydával stát na armádu kolem 30 a někdy až 50 % svých příjmů.
Rozumnou současnou mez bych viděl na úrovni států, u nichž víme, nebo tušíme, že jsou schopné válčit - třeba Velké Británie nebo Německa, to znamená na úrovni 2-4% HDP.
Vnější hrozby
K čemu nám armáda dnes může sloužit? Bude mít funkci vnitřní i vnější. Ani jednu z nich nevnímáme jako příliš aktuální, protože je až na občasnou povodeň klid, jak doma, tak za hranicemi.
Představte si ale vnější scénář typu: dojde k oslabení eura nebo dokonce k náhlému snížení jeho hodnoty. Evropští analytici o tom neradi nehovoří, ale v amerických zdrojích se jedná o poměrně běžné téma, které vychází z celkové zadluženosti zejména Itálie a Francie a možnosti, že nemocné státy sebou stáhnou i ty zdravé.
Je velice zajímavé podívat se na modely, jaké znehodnocení eura by zadluženým státům skutečně pomohlo - je to někde mezi 30-70%. Bankám na Kypru pomohlo znehodnocení vkladů o 80%. V podstatě by to znamenalo krach osobních úspor a penzijního spoření.
Zde již solidarita mezi evropskými státy nemůže fungovat, což je vidět i na vztahu Německo-Řecko. Evropské státy, které ústy politiků ujišťovaly, že společně nebezpečí zvládneme, mohou najednou stát jen samy za sebe.
Může k takovéto situaci dojít? Zatím to vypadá nepravděpodobně, ale konflikt na Ukrajině nás také zaskočil.
Teprve po delším přemýšlení jsem vymyslel tři zatím nepříliš pravděpodobné varianty - (1) za dvacet let, až vzroste kurdská či obecně muslimská menšina protože v Německu je víc lidí z východního Turecka než ze západního a v prvních vlnách převládali Kurdové, tak bude v Německu vyhlášen na části území islámský stát, jehož základny budou ležet v okolí Chebu; (2) maďarští patrioti se vojensky zastanou utlačované maďarské menšiny v Rumunsku a situace se vymkne z ruky; (3) Polsko bude na východě čelit ruské invazi. Dobrovolníci z ČR a SR poskytnou vítanou záminku k rozšíření konfliktu.
Vnitřní hrozby
Vnitřní nebezpečí, kdy budeme potřebovat armádu, je mnohem reálnější. Základní možností je povodeň, sucho, vichřice či zavádění přídělového hospodářství na benzín či potraviny.
Scénář vnitřního konfliktu může být velice jednoduchý - porostou ceny energií a tím i potravin. Nebezpečná hranice vzpoury je v situaci, kdy za potraviny dáváme kolem 40 % našich příjmů, čemuž odpovídá zdražení zhruba 2,5x oproti dnešku.
Lidé naštvaně, ale pokojně vyjdou do ulic, ale 2 % radikálů vyprovokuje potyčky, dojde k rabování a vypalování domů. Policie zmizí z ulic, protože bude bránit vládní úřady nebo své domovy.
V ČR je počet legálně držených zbraní někde nad 600 tisíci kusů a nelegálních zbraní může být dvoj- až trojnásobek. Mezi občany ČR tak může být kolem 2 milionů střelných zbraní. Nepokoje tohoto rozměru nezvládne policie a možná ani současná armáda. Vyplývá z toho to, že zbraně mají mnozí slušní občané, ale většina kriminálníků.
Myslím, že kromě posílení armády je zapotřebí taková legislativní úprava, aby armáda mohla rychle v měřítku do šesti hodin zasahovat v případě živelných pohrom. Zásah proti "vlastním lidem" musí být jištěn nějakými pojistkami, aby nedošlo k mocenskému zneužití.
Remilitarizace
Vyplývá z toho rovněž, že nějaká forma vojenského výcviku - alespoň na tři měsíce - je do budoucnosti žádoucí a nejspíš nezbytná, tedy že bychom měli vážně uvažovat o remilitarizaci země a brance primárně cvičit na zásahy při pohromách a nepokojích, zejména na povodně a válku ve městech.
Armáda by si rovněž měla dlouhodobě udržovat kontakty se sítí aktivních záložníků, kteří na místě a bez rozkazů, jen silou autority a výcviku, budou schopni zorganizovat třeba spravedlivé rozdělování vody z cisteren po blackoutu.
Pokud se v mém víceméně intelektuálním okolí, zmíním, že při skutečné krizi by se měly aktivovat něco jako sousedské hlídky, lidové milice či národní garda, tak lidé na mně dívají jako na nebezpečného blázna bez historické paměti.
Česká společnost k úvahám tohoto typu, co se může dít v panelovém městě po týdenním blackoutu bez přítomnosti policie a armády, když už jsou všechny samoobsluhy vyrabované a na sídlišti se objevila divná ozbrojená individua, která vylezla bůhví odkud, vůbec nedorostla.
Co se dá dělat za takovéto situace? Nějaký penzionovaný důstojník bude mít telefonní číslo na armádní spojku. Ta mu v databázi vyhledá několik nedaleko žijících důvěryhodných, netrestaných lidí se zbrojním pasem a k tomu třeba nějakého myslivce a to zorganizují ochranu těch lidí, kteří se sami neumějí bránit. Pravděpodobně přitom dojde k nějakým chybám, ale to je cena za zvládnutí chaosu.
Být na pozoru
Naší současné armádě pomohly mezinárodní mise. Nejedná se ani o to, že armáda se něco naučila, i kdyby to měla být jenom komunikace s jinými armádami, ale také získala kus ztracené důvěry, jako má třeba polská armáda.
V očích veřejnosti jí rovněž pomáhá pomoc při povodních, ale řekl bych, že nás čekají horší zkoušky. Myslím si ale, že v jiných částech Evropy - třeba v muslimských čtvrtích francouzských měst nebo v utečeneckých táborech v jižní Itálii, k nim dojde dřív.
Je tedy vhodné monitorovat situaci u ohroženějších sousedů, abychom vytušili, jaké konflikty se mohou týkat nás samotných.
Související články
IS – Islámský stát
Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...
- 29.09.2014
- 11 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Jackal Stone 2014 s českým příspěvkem
Ve čtvrtek 12. září začal ve výcvikových prostorech v Německu a Nizozemsku další, již osmý a ...
- 30.09.2014
- 0 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Kolapsy společností a bezpečnost ČR
Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...
- 30.09.2014
- 27 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Dějiny Ukrajiny III - Kyjevská Rus
Minulou část našeho seriálu jsme ukončili nástupem legendárního varjaga Rurika na trůn nového ...
- 30.09.2014
- 4 komentářů
- Mgr. Hana Zelená
Armáda je tak silná, jak silný je stát, který jí buduje. Jak se stát staví ke svým bezpečnostním složkám, dává jasně najevo, jak to sám se sebou myslí vážně. V minulých ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda je tak silná, jak silný je stát, který jí buduje. Jak se stát staví ke svým bezpečnostním složkám, dává jasně najevo, jak to sám se sebou myslí vážně. V minulých desetiletích jsme tu měli mír, díky tomu, že dva nepřátelské bloky v sobě budily vzájemný respekt. Pokud by jeden z nich byl přesvědčen, že ten druhý zvládne vojensky přijatelně porazit, neváhal by. Armáda Ukrajiny asi velký respekt nebudila.Skrýt celý příspěvek
Jak zde již padlo, nejakutnější hrozba je blackout. Při současné sebevražedné energetické politice EU nás čeká se 100% jistotou. Jak se píše v Neffově románu TMA 2.0, do týdne se ...Zobrazit celý příspěvek
Jak zde již padlo, nejakutnější hrozba je blackout. Při současné sebevražedné energetické politice EU nás čeká se 100% jistotou. Jak se píše v Neffově románu TMA 2.0, do týdne se zhroutí společenská struktura a nastane totální anarchie. Bez elektřiny není komunikace, bezpečnost, voda, potraviny ani teplo.
Jednou z cest je decentralizace systémů zásobování vodou a potravinami. Ve středověku představovala každá vesnice soběstačný autonomní celek. Lidé přežívali, i když za kopcem zuřila třicetiletá válka. Dneska je všechno centralizované na okresní nebo i krajské úrovni, takže jediný výpadek ohrožuje život statisíce lidí.
to : jarpe
Možná by se dala založit česká národní garda.Skrýt celý příspěvekNa pozvednutí vlastenectví a zlepšení vztahu k armádě by to chtělo založit podobný spolek, jako byl prvorepublikový Sokol. Ten současný je v tomto směru nepoužitelný.
Na pozvednutí vlastenectví a zlepšení vztahu k armádě by to chtělo založit podobný spolek, jako byl prvorepublikový Sokol. Ten současný je v tomto směru nepoužitelný.
sposchl : Ano, četl... Ale tohle může být začátek, dnes se rvou spolu, zítra s policií a další týden to obrátí proti všemu. A nebojejich vzájemný konflikt postupně vyeskaluje v ...Zobrazit celý příspěvek
sposchl : Ano, četl... Ale tohle může být začátek, dnes se rvou spolu, zítra s policií a další týden to obrátí proti všemu. A nebojejich vzájemný konflikt postupně vyeskaluje v asymetrický konflikt na území Evropy (ať už půjde o ulici, čtvrť nebo celé město). Ukrajinci v bojové zóně je také prd platné že ani provládní síly, ani separatisté nebojují přímo proti němu, ale stejně to odnese.
A nebo to může nabalit jiné zájmové skupiny a existence, kteří se už o nastolení chaosu postarají. Na Majdanu také netábořili od začátku fašističtí ultras, ti se přidali až když k tomu "uzrála doba".
Každopádně je to znamení, že jejich komunity sílí a získávají sebevědomí. Tohle není hádka dvou sousedů na ubytovně. To je organizovaná bitva 800 imigrantů v západním státě. Oni se nebojí, že by je někdo doopravdy potrestal (zákaz pobytu na území EU a návrat do rodné vlasti) na základě zatčení na "demonstraci", kde s tyčí v ruce mlátili kde koho.
Kdyby už nic, tak podporovat IS (a věřím že to přesně měli v úmyslu odpůrci demontrace, jejíž mottem bylo zintenzivnění boje proti IS) je asi tak stejně košer, jako podporovat fašismus.
Ale samozřejmě i já doufám a věřím, že si chlapci zademonstrovali, dali si po čuni a zase se uklidní a nic z toho nebude. Ale ta možnost tu samozřejmě je. A o možnostech je i článek, nikde autor nepíše, že válka do roku 2035 prostě bude. Jen polemizuje nad tím, že současný vývoj může nasvědčovat o blížícím se konfliktu na území EU. A tak jsem to myslel i já...Skrýt celý příspěvekMusím říci, že članek pane Cílka je velice zajímavý a v mnohém inspirující, ale s něčím bych polemizoval. VNĚJŠÍ HROZBY: Vznik islámského státu v Německu nehrozí, dokud bude mezi ...Zobrazit celý příspěvek
Musím říci, že članek pane Cílka je velice zajímavý a v mnohém inspirující, ale s něčím bych polemizoval.
VNĚJŠÍ HROZBY:
Vznik islámského státu v Německu nehrozí, dokud bude mezi Evropou a Blízkým východem stát Turecko jako sekulární stát a pokud vznikne samostatný Kurdský stát. V případě vzniku Kurdského státu bych se přimlouval za repatriaci Kurdů do vlasti i za přispění našeho státu, neboť nás to bude stát méně, než hrozba za hraničními kopci. Bohužel musím souhlasit s tím, že v Evropě se schyluje ke konfrontaci mezi islámem (zejména přistěhovalečtí Evropané) a zbytkem a že k tomu dojde na západ od nás dříve než na východ je asi pravděpodobnější. Chaos v Evropě bude mít i vliv u nás a to zejména v dostupnosti a ceně potravin a PHM.
VNITŘNÍ HROZBY
Povodeň nebo vichřice budou mít výraznější vliv, pokud by k nim došlo na území celého státu a vyřadili by na dobu několika týdnů infrastrukturu a to zejména elektřinu. Sucho bude mít vliv pouze na dostatek potravin a následně i jejich cenu nebo pokud by jeho vlivem došlo k rozsáhlým požárům, které vyřadí infrastrukturu, zejména elektřinu. Základní a nejvážnější VNITŘNÍ hrozbou je tzv. BLACK OUT, neboli absence elektřiny, neboť bez elektřiny dojde k rozpadu společnosti a zde nepomůže nic jen silná a velká armáda, která bude dělat pořádek.
REMILITARIZACE
Remilitarizace není spásou a pokud by došlo k nějakým problémům uvnitř státu, tak občané vycvičení pro boj ve městě, kteří se utrhnou ze řetězu budou těžkým oříškem pro armádu a nebežpečím pro řádné občany. Částečná remilitarizace nebude problémem, pokud tito branci budou v rámci aktivních záloh a stát a armáda s nimi bude po celý jejich aktivní věk neustále pracovat. Jak ale nastavit pravidla pro částečnou remilitarizaci nevím.
Jinak abych to shrnul. Člověk by měl začít sám u sebe a ve svém okolí a zároveň by mu nemělo být jedno kdo vládne v obci, na kraji i v republice.Skrýt celý příspěvekTO Ezekyl Přečetl jste si článek na novinky.cz pořádně? V článku není napsáno, že by zaútočili na Evropany, ale že si vyřizují účty mezi sebou a nelze se jim divit, neboť IS útočí ...Zobrazit celý příspěvek
TO Ezekyl
Přečetl jste si článek na novinky.cz pořádně? V článku není napsáno, že by zaútočili na Evropany, ale že si vyřizují účty mezi sebou a nelze se jim divit, neboť IS útočí na Kurdy u Kobani a islámský stát Turecko nečině přihlíží z okolních kopců a nechce tam pustit turecké Kurdy. Bohužel Turecko si zahrává s ohněm a může podnítit požár, který se může rozhořet až k nám, protože mezi námi a IS je jen úzký průliv v Istambulu. Už nás jako ve středověku nechrání hradby v Konstantinopoli, které islám udrželi po několik staletí na Blízkém východě.
TO Hrobař
Myslíte si, že jako farmář by jste si zajistili úpotraviny, kdyby k něčemu došlo? Zapoměňte na to, protože pokud Vám dojde nafta v traktoru, tak i jako zemědělc zemřete hlady, ale asi později než ostatní, protože bude schopen se starat alespoň o 1 kravku. Bez obilí se Vám jídelníček z úží pouze na maso, vejce, mléko a jeho produkty, možná med, pokud máte včely a nějaká zelenina, kterou si vypěstujete na zahrádce. Protože nafta a benzín bude pouze pro bezpečnostní složky a nebo nebude vůbec. Za 2. sv. války svět přežil, protože většina prací v zemědělství byla prováděna potahem a tak nebyl problém přesměrovat veškeré PHM bojujícím armádám. Dneska se bez nafty těžko nakrmí krávy, natož aby se vypěstovalo obilí.Skrýt celý příspěvekDěkuji za článek, který chyběl, a to už dlouho. Bohužel, dnešní politická reprezentace to, co píše autor nechce slyšet a vítězství v následujících volbách je pro ně víc, než ...Zobrazit celý příspěvek
Děkuji za článek, který chyběl, a to už dlouho. Bohužel, dnešní politická reprezentace to, co píše autor nechce slyšet a vítězství v následujících volbách je pro ně víc, než říct národu drsnou realitu... drží se hesla" po mne potopa".
A národ chce být klamán, třeba článkem 5 Washingtonské smlouvy NATO.. (např. pan Kalousek) , že je tam také článek 3, kde se píše že každý stát je povnen se postarat o svou bezpečnost, jim uniká.
V první řadě je třeba vrátit vlasní armádě její hrdost a tu pěstovat u národa.
Naše armáda bojovala a vojáci umírali ve válkáh, ale.. ví to dnes vůbec někdo? Sokolovo, Charkov, Kyjev, Dukla, Ostravská operace.... to je jen Východ, A "klapálkovci v Africe proti Rommelovi, piloti v Bitvě o Británii, to je zase Západ..
Slavíme na počest osvobození spojencům, že po jejich boku byli i naši, nevidíme, nechceme vidět? Potom se šíří "blbá náleda", že naše armáda nikdy nic nevybojovala.. houbelec,ale ta neznalost je úděsná!
Pokud je lidstvo tak nedokonalé, jako je, vojáci a armáda jsou potřeba, už jen pro svou odstrašovací schopnost, tvářit se, že ji nepotřebujeme je nedospělé a hloupé.Skrýt celý příspěvekKurdské a Islámské menšiny zjevně nehodlají čekat dvacet let : ...Zobrazit celý příspěvek
Kurdské a Islámské menšiny zjevně nehodlají čekat dvacet let :
http://www.novinky.cz/zahranic... Skrýt celý příspěvekNejvíc se mi líbyla poslední věta. Mít přehled co se děje kolem je základ. Argonaut: Ano, pár preperů, myslivců, nějaký ten člen bezpečnostních složek a tím to hasne. Zbytek ...Zobrazit celý příspěvek
Nejvíc se mi líbyla poslední věta. Mít přehled co se děje kolem je základ.
Argonaut: Ano, pár preperů, myslivců, nějaký ten člen bezpečnostních složek a tím to hasne. Zbytek raděj hnije u TV a dělá že se nic neděje. Polityk který by si dovolil je, pro jejich vlastní dobro, z téhle letargie vytrhnout páchá politickou sebevraždu. Tak schválně, která politiycká strana, jakkoli malá, má v programu posilování armády nebo civilní obrany? Já si žádné nevšymnul.
Jinak kolektivní civilní obranu bych nezavrhoval.
Calhoun: Potraviny jsou základ pro přežití, takže soběstačné zemědělství je klíčové. Ale já, jako někdo kdo žije na farmě, musím říct že podpora českého zemědělce je mizivá. Vy osobně koukáte víc na cenu nebo na původ potraviny?
Semtam: HDP je vrtkavá věc, možná by bylo lepší mít pevnou částku.Skrýt celý příspěvekTaké díky za tento článek Doufám, že evropští i naši politici si uvědomí, že podfinancovávat armádu je nezodpovědný čin. K bodům vnějšího ohrožení se mi nejvíce pravděpodobný ...Zobrazit celý příspěvek
Také díky za tento článek
Doufám, že evropští i naši politici si uvědomí, že podfinancovávat armádu je nezodpovědný čin.
K bodům vnějšího ohrožení se mi nejvíce pravděpodobný zdá bod č.1 Islamizace západních zemí přinese s největší pravděpodobností konflikt mezi původním obyvatelstvem a neevropskými imigranty. Naše země bude čelit v první fázi tohoto problémů přílivu uprchlíků. Pro zvládnutí této situace je současná armáda i policie nedostatečná. Následně by armáda měla se spojenci řešit likvidaci nově vznikajícího islámského státu.
K bodu č.2 nevím jak nás tato situace ohrožuje, řekl bych, že do stejné míry jako války v býv. Jugoslávii.
Bod č.3 bych nepřeceňoval schopnosti ruské armády. Ale koncepce stavět armádu proti silnějšímu nepříteli je v naší realitě zřejmě nejrozumnější řešení. Z historie také víme že i Polsko se pokoušelo vojenskou cestou obsadit část našeho území. A bylo to právě v době evropské krize.
Jak zvýšit obranyschopnost země proti vnějším i vnitřním vlivům je na první pohled jednoduché, ale není pro to politická vůle. Znamenalo by to zvýšit výdaje na obranu pomalu až na 3 % HDP ne li o něco víc, aby se dohnalo to, co se v minulosti opomíjelo, pak udržovací 2% by měli stačit. Dále zavedení vojenské služby 3-6 měsíců s tím, že vybraní zájemci by nadále sloužily jako např. Národní garda nebo jak to jen nazvat :) plus zlepšovat vztah obyvatel k armádě různými akcemi.Skrýt celý příspěvekTaké děkuji za inspirující článek. Před jakoukoli "remilitarizací" je třeba změnit přístup politiků a občanů a jak jste napsal, změnit i zákony. Pro začátek by stačilo ...Zobrazit celý příspěvek
Také děkuji za inspirující článek.
Před jakoukoli "remilitarizací" je třeba změnit přístup politiků a občanů a jak jste napsal, změnit i zákony.
Pro začátek by stačilo veřejně přiznat, že v případě velkého problému je Civilní ochrana minulostí a každý jede na sebe.
Stejně tak nemáme dostatečně zdatné představitele armády, kteří by veřejně přiznali, že je armáda jako celek nefunkční, bez zásob a v podstatě expediční sbor, kdy se investuje jenom, když se jede ven a na úkor zbytku.
Zvládla by například armáda postavit za týden stanové město pro 5-10tis lidí, zásobit ho a udržet funkční 14 dní? Myslím, že ani personálně, ani materiálně ne. Rád bych se ale pletl.
Bohužel tím armáda přestala plnit, byť virtuálně, hlavní úlohu - ochranu státu a obyvatel. Nepletu-li se, funkci civilní ochrany přebraly hasiči. Nicméně ani tam není situace růžová.
Otázkou je, zda se lidé v konzumně orientované společnosti identifikují s ideou státu a jediní, kdo trošku více přemýšlí v duchu "co kdyby" , jsou preppers a pár hasičů a důstojníků, které ovšem politici nerefektují, protože se bavíme o jevech majících nějakou pravděpodobnost, navíc umocněnou 4 letou volební periodou.Skrýt celý příspěvekDekuji za velice zajimavy clanek. S autorem nelze nez souhlasit - v Evrope bude horko a je pouze a jenom otazkou jak moc a kdy. Nemecko, Francie, Italie, Velka Britanie, Holandsko ...Zobrazit celý příspěvek
Dekuji za velice zajimavy clanek. S autorem nelze nez souhlasit - v Evrope bude horko a je pouze a jenom otazkou jak moc a kdy. Nemecko, Francie, Italie, Velka Britanie, Holandsko nebo Dansko cekaji krvave obcanske valky (armada v ulicich, mesta pod stannym pravem, muceni a popravy civilistu, koncentracni tabory apod.) a nasledna dlouha a tezka obnova v lepsim pripade. V horsim pripade konec zapadni civilizace tak jak ji zname. V CR na tom nejsme na prvni pohled tak zle, pruser nastane az dojdou penize na davky ktere dnes drzi na uzde stovky tisic neprizpusobivych. A nebo az s ohledem na situaci v Evrope nastane nedostatek potravin a lidem zacne dochazet kolik % jidla v supermarketech je import a ze repka se opravdu jist neda. Armada nebo bezpecnostni slozky nebudou mit nejmensi sanci krizi zvladnout. Jedine co se da delat je pripravit se tak jak jen je to mozne...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...