Keňa opevňuje hranici se Somálskem
- 9. 5. 2016
- 3 komentářů
- Václav Kopecký
Keňská vláda začala budovat 700 km dlouhou bezpečnostní zeď na hranicích se Somálskem. Vybudování zdi je součástí plánu na zabezpečení keňských hranic před pronikáním islamistických militantů ze sousedního Somálska.
Na hranicích rostou zdi
Bezpečnostní bariéra zabrání v pronikání radikálních islamistů do země, ale neomezí pohyb civilních osob v okolí hranice. Stavbu bariéry kritizovala jak somálská vláda, tak představitelé kmenů žijících na obou stranách somálsko-keňské hranice.
Před několika týdny vláda v Nairobi získala pro svůj plán významný klan Maheran, jehož území z části sousedí se Somálskem, což usnadnilo práce na zdi. Klan Maheran se zpočátku stavěl proti stavbě zdi a podle informací keňských bezpečnostních složek navíc podporoval islamisty z aš-Šabbáb.
Ti v lednu tohoto roku na území kmene zabili 80 keňských vojáků. Za změnou postoje klanu v otázce stavby zdi stojí zřejmě příslib vlády v Nairobi poskytnout příslušníkům klanu Maheran ekonomické benefity.
O stavbě ochranné bariéry se v Keni diskutuje už více jak rok a podle původních plánů měla být zeď hotová na konci roku 2015. Nicméně průtahy způsobené stávkou dělníků, kteří se obávali o svou bezpečnost a odporem obyvatel v okolí hranice, práce na zdi protáhly.
Podle vyjádření keňských představitelů bariéru utvoří betonová zeď, ostnaté dráty, ploty nabité elektrickým proudem a příkopy. V okolí zdi vyrostou pozorovací stanoviště vybavená kamerami a několik kontrolních stanovišť armády.
Projekt stavby zdi je plně financován keňskou vládou. Stavební síly zajistilo Ministerstvo dopravy a Národní úřad pro mládež. Za bezpečnost dělníků zodpovídá keňská armáda a policie.
Keňa se s velkými útoky džihádistů potýká od roku 2011, kdy keňská armáda provedla invazi do Somálska ve snaze potlačit aktivity místních islamistů. Teroristické útoky si v Keni od roku 2012 vyžádaly více jak čtyři stovky životů. V loňském roce bylo v Keni provedeno 45 teroristických útoků, o rok předtím 94.
Pokles útoků svědčí mimo jiné o narůstajících schopnostech keňských bezpečnostních složek v protiteroristickém boji.
Největší ohrožení pro Keňu dosud představovala somálská skupina aš-Šabbáb napojená na al-Qaidu, která stála za většinou útoků v zemi. Somálští džihádisté jsou velmi aktivní v rekrutování keňských občanů. Dosud se k islámským radikálům připojilo několik stovek Keňanů. Tito radikálové se vesměs zapojili do činnosti skupin napojených právě na aš-Šabbáb.
Islámský stát v Africe posiluje
V posledních měsících narůstá v Somálsku a celé severovýchodní Africe aktivita konkurenčního Islámského státu (IS). Během letošního března zveřejnila místní odnož IS poprvé videozáznam ukazující výcvikový kemp džihádistů, který se z největší pravděpodobností nachází na severovýchodě Somálska v oblasti Puntland.
IS zatím v Somálsku není příliš silný a naráží na odpor místních skupin, napojených na aš-Šabbáb.
IS o sobě v Kani dal naposledy vědět před několika dny. Dne 29. dubna keňské bezpečnostní složky zadržely lékaře Muhammeda Abdi Aliho z kliniky Wote na jihovýchodě země. V sousední Ugandě byla zadržena také Aliho žena spolu s jedním komplicem a další dva podezřelí jsou podle informací keňských úřadů na útěku.
Keňská policie skupinu, která je podle jejich informací napojená na IS, podezřívá z plánování rozsáhlého teroristického útoku při němž hodlali použít antrax.
Pokud se informace potvrdí, znamená to, že IS má v Keni daleko silnější postavení než se dosud předpokládalo. V poslední době se navíc začaly objevovat důkazy přítomnosti Keňanů v řadách IS. Keňské bezpečnostní složky evidují přibližně dvacítku osob bojující v Libyi za IS. Další islamisté byli keňskou policií zadrženi při cestě do zahraničí a jsou podezřelí z napojení na islamisty.
Pro Keňu byl dosud největší hrozbou aš-Šabbáb, nicméně poslední akce IS ukazují, že schopnosti islamistů na východě Afriky značně vzrostly. Je otázkou, do jaké míry bezpečnostní bariéra Keňu ochrání, když narůstá hrozba ze strany džihádistů domácího původu.
Zdroj: Defense News
Související články
Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN
Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...
- 26.02.2013
- 6 komentářů
- Jiří Kalát
Středoafrická republika hlásí převrat
Vojenským převratem skončilo několikaměsíční napětí ve Středoafrické republice (SAR). V neděli 24. ...
- 27.03.2013
- 15 komentářů
- Jiří Kalát
Válka s islamisty se šíří africkým kontinentem
Boje proti islamistům zachvacují další stát. Nigerijský prezident Goodluck Jonathan schválil další ...
- 19.05.2013
- 12 komentářů
- Jiří Kalát
Islamistická odysea v Africe: Z Mali přes Niger do Libye
Zahraniční zpravodajové nám přinášejí informace ze Sýrie a z Arabského poloostrova vůbec. Avšak ...
- 05.06.2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Somálsko podpísalo obrannú dohodu s Tureckom, ktoré mu pomôže zabezpečiť ...Zobrazit celý příspěvek
Somálsko podpísalo obrannú dohodu s Tureckom, ktoré mu pomôže zabezpečiť pobrežie:
https://www.defensenews.com/gl... Skrýt celý příspěvekZvláštní. Už i Africká většinově křesťanská země se začíná chránit před možným nárůstem muslimské populace na svém území. To jen mama Merkel a ostatní soudruzi z EU nám nutí ...Zobrazit celý příspěvek
Zvláštní. Už i Africká většinově křesťanská země se začíná chránit před možným nárůstem muslimské populace na svém území. To jen mama Merkel a ostatní soudruzi z EU nám nutí myšlenku "my to zvládnem, však to jsou chudáci"...
"bariéru utvoří betonová zeď, ostnaté dráty, PLOTY NABITÉ ELEKTRICKÝM PROUDEM a příkopy. " - a co takhle si vzít od Keňanů inspiraci? :) Skvělá práce, gratuluji! Takhle se totiž chrání hranice!Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...