Japonsko představilo první létající kouli

létající koule z Japonska
Foto: Létající koule z Japonska / digiinfo.tv

Miniaturní létající průzkumné prostředky (mini UAV) mají jednu nevýhodu. Jde většinou o vrtulové koncepty, které nemají žádným způsobem vyřešenou ochranu listů vrtule. Pokud ano, tak jen velmi nedokonale. Jde o velký problém, protože pokud chceme s podobným letounkem vletět dovnitř budovy, musíme být extrémně opatrní. Jakýkoliv náraz do stěny či jiné překážky dostane stroj do nestandardní letové polohy. Následkem je ztráta stability stroje a nekontrolovatelný pád. Chce to něco kompaktnějšího a odolného proti nárazům. Třeba nejnovější létající kouli z Japonska.

Problém pohybu mini UAV v uzavřených prostorách vyřešilo, zdá se, japonské ministerstvo obrany. Před pár dny představilo první létající stroj ve tvaru koule. Jde vlastně o létající kulovitou klec, ve které je ukryta elektronika, kamery, elektromotor a vrtule. 

Výhody jsou zřejmé. Stroj může bez problému narážet do zdí a překážek, přitom je schopen stále zůstat ve vzduchu. Může rovněž havarovat na zem, koulet se po ní a poté opět vzlétnout.

létající koule z Japonska

Foto: Kulovitá konstrukce, elektromotor, vrtule a řiditelné směrové plochy / digiinfo.tv

Mluvčí japonského ministerstva obrany k tomu říká:

Vzhledem k tomu, že vnější kostra je kulatá, stroj je schopen přistávat na zem v nejrůznějších polohách a dále se po ní pohybovat. Může také zůstat za letu v kontaktu se zdí. Stroj se dokáže na zemi pohybovat v jakémkoliv směru, díky ovládacím plochám v přední části stroje.

Stroj ovládají směrové řiditelné plošky, umístěné pod vrtulí. Uživatel může dálkově nastavovat jejich úhel, a tak měnit tok vzduchu z vrtule. Změna proudění vzduchu zapříčiní i změnu směru letu.

Letoun má průměr 42 mm a váží 360 gramů. Maximální rychlost letu je 60 km/h. Vzhledem k nutné nízké hmotnosti nebylo možné do stroje umístit výkonnější baterie. Výdrž stroje v letu se proto nyní pohybuje pouze okolo 8 minut.

Foto: Japonská létající koule v akci / digiinfo.tv, YouTube

Stroj je vybaven třemi prostorovými gyroskopy zajišťující stabilitu stroje. Náraz do zdi, překážky, koulení, válení, srážka a postrčení jinou osobou - nic není problém. Výkonná elektronika se postará o to, aby stroj stále zůstal ve vzduchu.

Cena stroje? Vzhledem k cenám jiných vojenských technologií jde o směšnou částku. Cena předváděného prototypu je pouze 25 000 Kč. Cena sériového modelu se odhaduje na 17 000 Kč.

Zdroj: Gizmag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo ...

Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem

Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se ...

Blue Devil 2 - vzducholoď pro bojiště zítřka

Vzducholodě se opět vracejí do módy. Nemá to nic společného s nostalgií po dávných časech, kdy obří ...

Bezpilotní letadla budou pátrat po odstřelovačích

V článku „Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů“ jsme psali o detektoru schopném lokalizovat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...