Izraelci prodávají tanky Merkava IV
- 11. 6. 2014
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelské ministerstvo obrany podepsalo přelomový kontrakt na export izraelského rodinného stříbra – tanků Merkava IV. Je to vůbec poprvé, kdy izraelské tanky poputují do armády cizí země. Počet prodávaných tanků ani kupující zatím není znám.
Před pár dny izraelské deníky informovaly o prodeji nejnovějších tanků Merkava IV cizí nejmenované zemi. Cena kontraktu dosahuje výše „několik stovek milionů dolarů“. Cenu jednoho kusu tanku Merkava IV přitom odborníci odhadují na 4,5 až 6 milionů dolarů.
Do dnešních dní spatřilo světlo světa na 600 tanků Merkava IV. Na podvozku tanku Merkava IV vzniklo také těžké obrněné vozidlo Namer.
Izraelci dlouhodobě odmítali svůj jedinečný tank exportovat. Jedinou známou výjimkou je darování tanku Merkava I (první generace) českému Vojenskému technickému muzeu v Lešanech v roce 2006.
Avšak ani v bohaté izraelské armádě se nevyhnuli rozpočtovým problémům. Vždyť izraelské ministerstvo obrany musí každoročně vydat 290 milionů dolarů (5,7 miliard Kč) na udržování svých obrněných sil v chodu. Izrael tak výrazně redukuje počty své techniky, včetně obrněných sil.
Video: Merkava IV / YouTube
Omezování izraelských ozbrojených sil ohrožuje izraelský vojenský průmysl. Hrozí ztráta pracovních míst a odchod specialistů do jiných firem. Navíc při utlumení izraelského tankového průmyslu hrozí ztráta technologického kontaktu s vyspělým světem.
Kdo je tedy tím tajemným kupcem tanků Merkava IV? Podle izraelských novin jde o stát, s kterým izraelský vojenský průmysl dlouhodobě spolupracuje. Nejčastěji se skloňuje Kolumbie nebo Ázerbájdžán.
Žhavým kandidátem je Kolumbie. Izrael do tohoto jihoamerického státu dodal již své letouny Kfir, bezpilotní letadla Hermes 450 a Hermes 900, protitankové střely Rafael Spike a útočné pušky Galil ACE. Navíc v roce 2012 prosákly informace o zájmu Kolumbie nakoupit 25 až 40 tanků Merkava IV a nejmenovaný počet transportérů Namer.
Také Ázerbájdžán s Izraelem čile obchoduje. Ázerbájdžán vlastní izraelské bezpilotní letouny, útočné pušky Tavor nebo dělostřelecký systém Elbit Systems ATMOS. V roce 2009 navíc Ázerbájdžán projevil zájem o těžké transportéry Namer.
Rozbor Armádních novin
Proč Kolumbie a Ázerbájdžán?
Kolumbie je přirozeným rivalem Venezuely v Jižní Americe. Právě ve Venezuele se v poslední době čile angažuje nejen Rusko, ale také Írán, úhlavní protivník Izraele.
Ázerbájdžán je jedna z mála muslimským zemí přátelsky nakloněných k Izraeli. Izrael je¨především hlavním odběratelem ázerbájdžánské ropy. Ázerbájdžán rovněž vidí Írán jako svou existenční hrozbu (stejně tak Írán vidí Ázerbájdžán). Navíc 13 milionů lidí žijící v Íránu jsou etničtí Ázerbájdžánci.
Zdroj: Israel Hayom
Související články
Izraelské vrtulníky AH-1 Cobra nahrazují bezpilotní letadla
Izrael ke konci minulého roku vyřadil poslední americký bitevní vrtulník AH-1 Cobra. Úkoly vrtulníků ...
- 03.06.2014
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelské obrněné vozidlo CombatGuard
Izraelská firma IMI (Israel Military Industries) představila nové vysoce mobilní obrněné vozidlo ...
- 05.06.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelské drony Hermes 900 pro švýcarské letectvo
Švýcarské ministerstvo obrany pro své letectvo nakoupí izraelská bezpilotní letadla Hermes 900 MALE ...
- 08.06.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
OPERACE IZRAEL - MÁŠ NA TO?
Česká pobočka International Krav Maga Federation (IKMF) zahájila konkurz do nové reality show ...
- 10.06.2014
- 0 komentářů
- Redakce AN
K Izraeli jako takovému - je třeba si uvědomit, že k jeho vlastním vojenským výdajům je potřeba připočíst také poměrně rozsáhlou pomoc ze strany USA. Mnohé americké zbraně (letouny ...Zobrazit celý příspěvek
K Izraeli jako takovému - je třeba si uvědomit, že k jeho vlastním vojenským výdajům je potřeba připočíst také poměrně rozsáhlou pomoc ze strany USA. Mnohé americké zbraně (letouny F-16/35 atd) Izrael dostává právě v rámci této pomoci.
Vysoké vojenské výdaje Izraele jsou oprávněné - je obklopen arabskými státy, jejichž cílem je likvidace židovského státu. Proto vysoké výdaje na obranu mají v Izraeli politickou, ale i občanskou podporu. I tak ale v posledních letech Izrael své vojenské výdaje redukuje.A k tankům Merkava samotným - byly zkonstruovány pro specifické podmínky Izraele, takže pro střední Evropu by samozřejmě vhodné nebylySkrýt celý příspěvekNo tak kdyby už AČR cítila potřebu nakupovat nějaké nové tanky, jako že snad mít nebude (jelikož nám za posledních 20 let posloužili jen jako další velký tunel), tak by jedinou ...Zobrazit celý příspěvek
No tak kdyby už AČR cítila potřebu nakupovat nějaké nové tanky, jako že snad mít nebude (jelikož nám za posledních 20 let posloužili jen jako další velký tunel), tak by jedinou rozumnou volbou když s koukneme na mapu a zjistíme kolik spojeneckých zemí okolo ho má ve výzbroji byl pouze Leopard stejně jako v letadlech F-16. Naše armáda by se spíše ale měla zaměřit směrem k mobilním lehkým obrněncům jako jsou britské SV, ale zase s ohledem na to co používají země okolo ne jako u Gripenů být první vlašťovkou, která bude sloužit jako předražený testovací králík.Skrýt celý příspěvek
Srovnejme si to: Izraelcu je cca 8,15milionu, Cechu 10.5. Jejich zeme je cca 4x mensi (20,7 tisic vs 78,8 tisic km^2). Na druhou stranu HDP mame takrka srovnatelne (286.840bil$ oni ...Zobrazit celý příspěvek
Srovnejme si to: Izraelcu je cca 8,15milionu, Cechu 10.5. Jejich zeme je cca 4x mensi (20,7 tisic vs 78,8 tisic km^2). Na druhou stranu HDP mame takrka srovnatelne (286.840bil$ oni vs. 295.814bil$ my), coz je dela lehce "bohatsimi" per capita, nez jsme my (35,658$ vs. nasich 28.086$).
Celkove naklady na IDF jsou odhadovany na 16.5bil$, to je samozrejme s nasimy 41.990milKc tezko porovnatelne. Tedy az do okamziku, kdy srovname stavy: IDF ma 176.500 vojaku + 445.000 rezervistu, ACR je na 21.000 vojacich a pouhych 676 rezervistech.
Porovnani je tedy nasledujici: Izrael je nucen vkladat do sve ochrany cca 18% HDP, my tam vkladame 1.04% (oboje +/-), v prepoctu na jednoho vojaka (nepocitaje v to rezervy) to dela 93.484$ na Izraelskeho vojaka vs. 96.804$ na Ceskeho. To neni zas az tak velky rozdil,ze?
Mimochodem, 30 nasich tanku se tak v pomeru rovna 600 Izraelskym, mozna ne kvalitou (i kdyz i o tom by se dalo polemizovat), ale rozhodne v mnozstvi.
Otazkou je, mame jit Izraelskou cestou a mit naprosto spickovou armadu, kterou, na rozdil od Izraelcu, nepotrebujeme, rozhodne ne v takovem rozsahu jako oni. Nebo "jen" zvysit efektivitu fungovani toho, co mame, aby nas vojak nebyl drazsi, nez ten Izraelsky (tim nerikam, ze nas vojak, jako takovy, je drahy, jde o veskery servis kolem, o predrazene zakazky, o nakupy, ktere nejsou potreba atd. vime vsichni o cem ted pisu, predpokladam...)
Tank Merkava by jiste byl prinosem i pro nase vojsko, ale ... ale je tu nekolik problemu, ktere by s nim vyvstaly:
1) cena, samotny tank je jedna vec a ano, vychazi levneji nebo stejne draho, nez/jako T72M4CZ, ale co okolni logistika?
2) je tohle uzasne "monstrum" vubec schopne fungovat v nasich podminkach?
3) "T-cko" dokazeme v pripade nouze prakticky vyrobit sami, u Merkavy bez Izraelskeho servisu nevymenime ani prasklou zarovku.
4) Kolik by jich bylo potreba nakoupit aby nahradily plne schopnosti soucasnych stroju, nedopadlo by to nakonec stejne jako s Gripeny, kdy mame jednu jedinou letku, coz potencionalnimu nepriteli prinese vrasku na cele asi po dobu deseti sekund, nez bude techto par stroju prevalcovano deseti a sto nasobnou presilou (plati jak pro Gripeny tak i pro pripadne Merkavy)?
Pokud k prodeji Merkav dojde, tak si potencionalni kupci nutne budou muset klast, nebo uz kladli, stejne otazky jake by platily pro nas.Skrýt celý příspěvekMě osobně na tom nejvíc fascinuje částka rozpočtu na udržení obrněných sil IDF ve srovnáním s částku rozpočtu celé AČR. Někde je něco špatně!
Mě osobně na tom nejvíc fascinuje částka rozpočtu na udržení obrněných sil IDF ve srovnáním s částku rozpočtu celé AČR. Někde je něco špatně!
Já vám nevim, nejspíš půjde o dokonale utajovanou zakázku českého MO na nový MBT pro AČR místo T72M4CZ.... Zřejmě pod vedením pana Kraďouska, kterej tak excelentně zařídil ...Zobrazit celý příspěvek
Já vám nevim, nejspíš půjde o dokonale utajovanou zakázku českého MO na nový MBT pro AČR místo T72M4CZ.... Zřejmě pod vedením pana Kraďouska, kterej tak excelentně zařídil modernizaci T72... Merkava za to že kolik let nejsou ani maskáče stojí ne pánové??? :D :D :DSkrýt celý příspěvek
Nechápu nejen v tomto případě, co má za cenu dělat tajnosti se zákazníkem jakéhokoliv vojenského kontraktu. Stejně například v tomto článku zmiňované tanky musí být jednou vidět, ...Zobrazit celý příspěvek
Nechápu nejen v tomto případě, co má za cenu dělat tajnosti se zákazníkem jakéhokoliv vojenského kontraktu.
Stejně například v tomto článku zmiňované tanky musí být jednou vidět, pokud jenom vyjedou
alespoň jednou z kasáren a tím se tak i tak "prozradí".
Nedává mi to smysl.
Ázerbajdžán je pro Izrael z hlediska vývozu tanků nebezpečí z možného "půjčení" do Ruska. A pro ruské experty by to byli žně.Skrýt celý příspěvekPro Nemo - Kolumbie už v r.2010 deklarovala svůj zájem o moderní tanky (možná i v reakci na výrazné posilování Venezuely). Pravda, zatím nebyl vybrán žádný konkrétní typ. Dodávky z ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Nemo - Kolumbie už v r.2010 deklarovala svůj zájem o moderní tanky (možná i v reakci na výrazné posilování Venezuely). Pravda, zatím nebyl vybrán žádný konkrétní typ. Dodávky z Izraele by byly vcelku logické, když Kolumbie si již pořídila řadu moderních izraelských zbraní (třeba letouny Kfir).
Zajímavé by byly i dodávky do Ázerbájdžánu, který již s izraelskou pomocí modernizoval T-72 a dostal už i moderní T-90. (Postupně by jejich měl počet dosáhnout snad 200). Byla by tak provozována docela zajímavá směska. A hlavně - již nyní Ázerbájdžán vysoce překračuje limity stanovené KOS (220 tanků)Skrýt celý příspěvekzajímavé. Pokud se bavíme o obchodu v řádech stovek miliónů dolarů, pak to má celkem blízko k těm původně Kolumbií poptávaným cca 40 kusům. Ale takový počet by klidně vyhovoval i ...Zobrazit celý příspěvek
zajímavé. Pokud se bavíme o obchodu v řádech stovek miliónů dolarů, pak to má celkem blízko k těm původně Kolumbií poptávaným cca 40 kusům. Ale takový počet by klidně vyhovoval i podstatně menšímu Ázerbájdžánu s cca 10mio lidmi, kde by to i vojensky dávalo větší smysl. Na druhou stranu prodávat nejnovější Merkavu do muslimské země je hardcore :-) Tomu se mi věřit nechce. Jsem opravdu zvědavej, kam by to mělo jít, ale spíš si myslím, že z toho sejde.Skrýt celý příspěvek
Spíš bych vsadil na ten Ázerbajdžán - v Kolumbii se jednak bojuje s gerilou kde takové stroje moc upotřebení nenajdou a jednak se tam vážně jedná o míru. Zato export do blízkosti ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš bych vsadil na ten Ázerbajdžán - v Kolumbii se jednak bojuje s gerilou kde takové stroje moc upotřebení nenajdou a jednak se tam vážně jedná o míru.
Zato export do blízkosti Persie má svoji logiku, zvlášť ve světle občanské války na Ukrajině a vytváření pásu nestability okolo ruských hranic.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...