Izrael nakupuje další stíhačky F-35I Lightning II

F-35I
Stíhačky F-35I se stanou páteří izraelského letectva. / U.S. Air Force, grafika AN

Izrael potvrdil nákup druhé eskadry víceúčelových stíhaček 5. generace F-35I Lightning II. Do konce roku 2030 židovský stát pořídí 75 stíhaček F-35.

F-35I „Adir"

Páteří současného izraelského letectva je 63 víceúčelových stíhaček F-16A/B „Netz", 126 stíhaček F-16C/D „Barak" a 99 stíhaček F-16I „Sufa". Vybojování vzdušné převahy leží na bedrech 48 stíhaček F-15A/B/C/D „Baz". Útočné úkoly zajišťuje 25 strojů F-15I „Ra´am".

Stíhačky F-16 nejstarších verzí, tedy „A/B" začnou postupně nahrazovat víceúčelové stíhačky 5. generace F-35I „Adir", které vycházejí z verzi s klasickým startem a přistáním F-35A Lightning II. V roce 2010 bylo objednáno prvních 19 strojů F-35I, nyní Izrael potvrdil nákup dalších 14 stíhaček.

První izraelští piloti zahájí v roce 2016 výcvik na strojích F-35A ve Spojených státech. Na konci roku 2016 izraelské letectvo získá první F-35I, případně na začátku roku 2017. Za prvních 19 letounů výrobní šarže LRIP 8 (Low Rate Initial Production 8) Izrael zaplatí 2,75 miliardy dolaru.

První F-35I z nynější objednávky dosedne na izraleskou půdu v roce 2019. Cena druhé objednávky nebyla zveřejněná. V roce 2017 pak dojde k objednávce třetí várky 17 letadel F-35. V všech případech Izrael nákup zafinacuje také z americké zahraniční vojenské pomoci FMF (Foreign Military Financing).

Pokud půjde vše podle plánů, tou dobou (2019) první letka F-35I"Adit" dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability). Domovskou základnou F-35I se stane Nevatim Israeli Air Force Base v poušti Negev, kde již Izrael intenzivně buduje potřebné logistické a výcvikové zázemí.

Izrael pro potřeby výcviku již nakoupil 30 italských cvičných letadel Alenia Aermacchi M-346 Master, podle izraelského značení M-346 „Lavi".

Originální letoun F-35I

Izrael má rozsáhlou vojensko-průmyslovou základnu umožňující provádět vlastními silami hloubkové modernizace bojových letounů. Příkladem je například Izraelem modernizovaný stíhač F-16I „Sufa".

Ne jinak tomu bude i u F-35I „Adir". Letoun F-35I získá například originální systém pro elektronický boj, nebo v Izraeli vyráběné přilby s průhledovým displejem. Počítá se také s kontejnery pro elektronický boj nebo s originálními izraelskými zbraňovými systémy.

Prozatím F-35I získá americké střely krátkého dosahu AIM-9X a střely středního dosahu AIM-120 AMRAAM. Později F-35I obdrží nové izraleské střely krátkého dosahu Python VI i další izraelskou výzbroj vzduch-vzduch nebo vzduch-země.

Pro Izraelské potřeby (dalekonosné útočné mise) Lockheed Martin zkoumá také integraci podvěšených izraelských přídavných nádrží Elbit Systems Cyclone. Jde o nádrže o objemu 1600 litrů, které lze v průběhu letu odhodit.

Stejně tak Izrael, podobně jaku u F-16I „Sufa", uvažuje o vývoji konformních nádrží prodlužující dolet stíhaček F-35I Lightning. Na popud izraelského letectva společnost IAI (Israel Aerospace Industries) s Lockheed Martin pracují také na dvoumístné verzi stíhačky F-35A.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínský J-31 s ruskými motory proti F-35 Lightning II?

Nové čínské stealth stíhačky J-31 získají ruské motory RD-93. Informaci médiím potvrdil Sergej ...

F-35: Americká námořní pěchota ukazuje cestu

Projekt stíhačky F-35 Lightning úspěšně pokračuje. Program dosáhl v poslední době vyznamného ...

F-35A Lightning II a F-22A Raptor společně

Americké letectvo (U.S. Air Force) započalo se společným výcvikem pilotů svých nejmodernějších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Nemo
    16:34 06.12.2014

    Todomatch: jenže proti němcům je tu vážný rozdíl v zacházení s poraženými. A kdo nemá co ztratit je tím nejhorším nepřítelem. Osobně myslím že nejlepší by byl vznik ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch: jenže proti němcům je tu vážný rozdíl v zacházení s poraženými. A kdo nemá co ztratit je tím nejhorším nepřítelem.
    Osobně myslím že nejlepší by byl vznik izraelsko-palestinské unie. Dvoustátní řešení je při nejlepší vůli nemožné.
    Nákup F35 akorát dá nový impuls sféře zbrojení, takže zbrojaři si přijdou opět na své. Jenže tento region je velmi labilní a čím méně vyspělých zbraní tím lépe. Protože pak se z místní války může stát konflikt od Pákistánu po Egypt a v nejhorší variantě s nasazením nepřiznaných izraelských JZ. A tyto letadla akorát dodají pocit neporazitelnosti, což je nebezpečné.Skrýt celý příspěvek

  • papaHoth
    14:08 06.12.2014

    to Todomach, Moogwi a spol s Nemo v čele: běžte do pytla s těma politickýma diskusema mimo téma článku. Tohle je o F-35 a prázdné tlachání nad realitou Izrealsko Palestinských ...Zobrazit celý příspěvek

    to Todomach, Moogwi a spol s Nemo v čele: běžte do pytla s těma politickýma diskusema mimo téma článku. Tohle je o F-35 a prázdné tlachání nad realitou Izrealsko Palestinských vztahů tu jen zas..á vlákno. Ani jeden z Vás tam nežije a dovolím si říct tam nebyl ani na dovolené. Osobně jsem tuto oblast navštívil a poslední, co bych si dovolil je plodit, to co tu předvádíte. Když se tu objeví nějaký článek na toto téma rád tu nechám svoje pocity.
    Ale budiž, cítíte potřebu se vyjádřit, tak šup, založte si nějakou diskusní skupinu a tam dejte průchod svým (z mého pohledu jalovým) myšlenkám.
    Zasazení F-35 do strategie izraelského letectva, proč ne. Ale plácání nad tím jestli teroristům bořit domy sem nepatří!!!!

    No a na druhý příspěvek páně Todomacha - ano i já považuji F-35 za nádherné letadlo s obrovskýma možnostma. Kilometry a desetiletí od konkurence. Ale až v budoucnu a teprve v následujících letech se začnou formovat jeho bojové možnosti.
    Už to tu psal některý z kolegů. Nákupy vojenské techniky nesm být jak u nás - něco nám teď chybí, tak to rychle koupíme. Ale nejdřív se buduje strategie a do ní se zasazuje armádní technika. A to se děje v USA. Někdy lépe, někdy hůře, není vše dokonalé a stojí to neuvěřitelné peníze, ale to co vzniká nemá obdobu.
    Od letectva po armádu a námořnictvo dostanou v každé kategorii americká armáda přelomový stroj, nebo koncepci. Takový vývoj není schopna žádná jiná armáda světa následovat, ať se to někomu líbí, nebo ne.
    Je to o globálním posunu v myšlení a technice.
    Číňané se sice snaží,ale stále jen dohánějí technologickou ztrátu posledních 40ti let. A to prostě tak snadno přeskočit nejde. A rusové - snaží se snaží, ale o dost nižší množství investic , které proudí do armády a technologická ztráta na USA zase nejde přeskočit. Navíc jejich peníze jsou z 80% ze surovin, tedy neovlivnitelné. Tak se plánovat strategický rozvoj taky nedá. Teď mají rozpracováno mraky projektů, modernizací a akvizic, ale díky oscilujícím cenám surovin to může skončit taky tím, že budou chtít všechno a nebude nic.

    A zapomíná se na to, že americká armáda si prošla 25 letou bojovou praxí, kde se odladilo vše, co vojsko potřebuje. Technika, logistika, součinnosti složek při vedení boje atd atd. Tohle žádné cvičení nenahradí.

    takže zpátky k tématu :-) - F-35 je letadlo nádherné, technologicky úžasné a posouvá vedení vzdušného boje do jiných dimenzí. A nemluvě o tom, jak psal pan Grohmann, že nutí všechny ostatní k proti opatřením. A to stojí peníze a lidské zdroje, které budou chybět jinde.

    A já říkám naštěstí :-) Západní civilizace nejsou dokonalé, dokonce velmi nedokonalé, ale v tom základním - že respektují člověka - nás jednotlivce, jsou zatím nejlepší.

    Tak a chci zase číst o nové technice, ne politické bláboly :-)Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    13:35 06.12.2014

    Ale že je ta F-35 nádherná! Když dal Obama zelenou programu F-35 a upřednsotnil ho před F-22 říkal jsem si, že je to chyba a čirý nerozum. Že F-35, která mi ani tehdy nepřišla ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale že je ta F-35 nádherná! Když dal Obama zelenou programu F-35 a upřednsotnil ho před F-22 říkal jsem si, že je to chyba a čirý nerozum. Že F-35, která mi ani tehdy nepřišla hezká, nemůže být ani vzdáleně náhradou za superstorj typu Raptor. Dnes ale musím uznat, že to byl dobrý tah. Tohle je opravdu stroj, který zabije hodně much jednou ranou. Bude (už je) exportně úspěšný a začas se díky sériové výrobě i radikálně zlevní a jistě si na sebe nakonec vydělá. No a F-22 ze světa taky nezmizely. USA a Kanada jich mají dost.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    13:29 06.12.2014

    Moogwi se ptá "A co se pak stane s těma pozůstalýma, kterým zboří barák nad hlavou ? Logickým krokem mi přijde opásat se výbušninou a jít se pomstít a tím jaksi roztáčíme spirálu ...Zobrazit celý příspěvek

    Moogwi se ptá "A co se pak stane s těma pozůstalýma, kterým zboří barák nad hlavou ? Logickým krokem mi přijde opásat se výbušninou a jít se pomstít a tím jaksi roztáčíme spirálu násili že ano ...". Takhle uvažuje ten, kdo chce prohrát, nebo spíše ten, co mu něčí prohra nevadí. Je to stejné, jako kdyby Britové, amíci a další po vylodění v Normandii, řekli hrome, ale jestli budeme na ty skopčáky střílet, tak je to hrozně zradikalizuje! A jestli někoho dokonce zabijeme, tak jeho blízcí a kamarádi nám to budou chtít určitě oplatit, měli bysme toho radši nechat. Jinak zbořit dům rodiny atentátníka má dva aspekty, jedním je samozřejmě trest (pomsta chcete-li) a tím druhým je prevence (hrozba). Židovský zákon měl ustanovení oko za oko, zub za zub, tohle je tomu ještě vzdálené. Zatímco příbuzní obětí atentátů se musejí vyrovnat se ztrátou svých nejbližších, příbuzní atentátníka jen se ztrátou domu. Ale je potřeba zasít do hlav palestinských vrahů jistotu, že přivodí trest na svoji rodinu, ne možná, ale zcela jistě a neodvratně. Že sice budou hrdinové v očích svých spolubojovníků, ale že uvrhnou rodinu do existenčních problémů a znaje poměry mezi svými dobře vědí, že jim nejprve Hamás zatleská a zazpívá pod okny i věcné dary obdrží ale už za týden po nich neštěkne pes. Stejně tak palestinská rodina sama musí hlídat své členy, aby se nedali na cestu teroru, neboť si důsledky odnesou i oni sami. Pro nás v Evropě v době míru je to nepochopitelné. Ale kdyby třeba Rakušané denně odpalovali rakety na naše území, najížděli auty do našich lidí a snažili se jich co nejvíc zabít, odpalovali se v autobusech a pizzeriích a to všechno s poukazem na údajnou historickou křivdu, že jsme jim rozbili Rakousko-Uhersko, kdyby měli teroristické organizace které by měli v programu vyhlazení Čechů, kdyby se v Rakouských školách učil zeměpis podle mapy, kde by Česká republika ani nebyla zakreslená, asi bysme nad zbořeným domem rakušáků někde v pohraničí slzu neuronili. A ono to tak vlastně už jednou bylo a slzu jsem neuronili. Jistě ne každý Palestinec se dá na cestu teroru a ne každý teror schvaluje, ale obávám se, že i ti kteří takoví nejsou Izrael nenávidí a nijak aktivně se ho nezastanou. Tzn. alespoň pasivně ve volbách dávají svůj hlas stranám, jež protiizraelské akce schvalují, nebo je tiše tolerují. Někdo tu zmínil, že Izrael po děsivé historické zkušenosti řekl "už nikdy na nás beztrestně nevztáhnete ruku". Je to nákladný, vyčerpávající a dost nebezpečný postoj, je někdy i eticky sporný, ovšem ve vztahu ke zcela zavrženíhodnému postoji druhé strany je minimálně pochopitelný.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    11:24 06.12.2014

    Ta dvoumístná varianta je tedy zajímavá. Zřejmě návrat k "zastaralé" koncepci dělící zátěž mezi pilota a systémového operátora, hightech nehightech. A u těch konformních nádrží, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ta dvoumístná varianta je tedy zajímavá. Zřejmě návrat k "zastaralé" koncepci dělící zátěž mezi pilota a systémového operátora, hightech nehightech.
    A u těch konformních nádrží, jak tak na F-35 koukám, to tedy opravdu nevím, kam je chtějí připlácnout..
    K těm UO "desertérům" z Haredi - je jich tuším 60 000 (8% populace) a měl jsem za to, že to směřuje k dohodě, že až na dvě tři tisícovky "ultraultraorto" (jakože nejnanadanějších) chlapci a holky zkritka vkjančit začnou. Ale dále jsou tam arabové, těch je ještě podstatně víc (v tom pro araby tak nesnesitelném státě přitom tvoří 20% populace!!). To se už u tak prťavé armády (v absolutních číslecb) pozná..
    Ale třeba další komunita, Drůzové, s těmi nemá nikdo problém a platí to i naopak.
    Spousta lidí si představuje Izrael jako uniformní židovský blok, ale kdepak... to je pořádný guláš a přitom (ještě pořád) velmi demokratický a funkční. Tak mě napadá, EU může závidět..
    Jak jsem někde četl. Být arabským taxikářem v židovské části Jeruzaléma je dobrý byznys. Být židovským taxikářem v arabské části Jeruzaléma je dobrý způsob ke spáchání sebevraždy.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:32 06.12.2014

    Yogy: Však oni z toho nikoho jiného než sebe neobviňují! Povahový rys "Za všechno mohou ONI" je Židům hodně vzdálený, ačkoliv jen málo národů by k němu mělo větší historický důvod ...Zobrazit celý příspěvek

    Yogy: Však oni z toho nikoho jiného než sebe neobviňují! Povahový rys "Za všechno mohou ONI" je Židům hodně vzdálený, ačkoliv jen málo národů by k němu mělo větší historický důvod než oni*.

    "Nevpuštění" ultraortodoxních do Izraele v prvních letech jeho vzniku bylo politicky neprůchodné. Spousta peněz, které Izrael dostal od soukromých dárců, byla podmíněna právě přijetím UO komunit. Jakmile jich tam bylo významné procento, nebyla šance proti nim zakročit, protože seděli téměř v každé vládě.

    *) Což je mimochodem důvod k zamyšlení se, proč je tento povahový rys naopak tak rozšířený mezi Čechy. Ne, že bychom k němu neměli nějaké ty důvody, ale ani zdaleka ne tolik a takové jako Židé.Skrýt celý příspěvek

  • Yogy
    09:24 06.12.2014

    Kolt, ale koho je vina, ze Izrael je plny ultraortodoxnych zidov? Ved uz pri jeho vzniku mali dat podmienku, ze ten kto nebude chciet sluzit v armade nebude udelene obcianstvo a ...Zobrazit celý příspěvek

    Kolt, ale koho je vina, ze Izrael je plny ultraortodoxnych zidov? Ved uz pri jeho vzniku mali dat podmienku, ze ten kto nebude chciet sluzit v armade nebude udelene obcianstvo a bolo by to vyriesene a nemali by ziadny problem. A urcite by sa im do takej mieri nerozrastla tebou menovana komunita.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    00:46 06.12.2014

    Pořizování nejmodernějších zbraní je o strategickém uvažování. Izrael tím nejen získá konkrétní výrobky, ale také technologie (výrobní i vývojové). Co se okolních států týče, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pořizování nejmodernějších zbraní je o strategickém uvažování. Izrael tím nejen získá konkrétní výrobky, ale také technologie (výrobní i vývojové).

    Co se okolních států týče, tak zrovna teď možná nic nehrozí, ale ty letouny se pořizují na desetiletí. Třeba Saudové, ti jsou sice momentálně spojenci USA, ale to ne pro to, že by je milovali (platí oboustraně). Je to čistě pragmatické rozhodnutí. Až dojde ropa, najde se její jiný zdroj či náhrada, může být vše jinak. Není to sice otázka nejbližších pěti či deseti let, ale na takové situace je třeba se připravit. A s tím se musí začít všas, budování kvalitní armády v krátkém čase není zrovna jednoduché a Izraelci o tom ví své.

    Největším nebezpečím Izraele z dlouhodobého hlediska jsou samotní Izraelci. Konkrétně ultraortodoxní komunita, neboli banda parazitů, kteří pro stát prakticky nic nedělají (ani nemusí sloužit v armádě), zato od něj dostávají spoustu peněz. A množí se jak králíci. Čili jejich zvyšující se počet v absolutních i relativních číslech je největší problém, se kterým se Izrael bude muset vypořádat. Kdyby bylo nejhůř, je možné Arabská území kompletně "odstřihnout", udělat to samé s UO prostě nejde (technicky ani politicky). Ne nadarmo se v Izraeli začíná výrazně prosazovat hnutí, které vyzývá k měření všem Izraelcům jedním metrem. Ještě relativně korektní, především však naprosto výstižný, je vtip: "My za ně bojujeme a oni se za nás modlí."

    Ani moc nepřekvapuje, že největší jestřábi v Izraeli pocházejí ze SSSR potažmo Ruska, Ukrajiny a Běloruska. Jednak nejsou tolik zblblí demagogií politické korektnosti tak rozšířenou na Západě, jendak jsou si moc dobře vědomi, že mimo židovský stát by jim znovu hrozilo to samé, co se jim po několik tisíciletí dělo – perzekuce, pogromy atd. Ono se o tom moc nemluví, ale SSSR se k Židům zrovna moc dobře nechoval, a ani dnešní Rusko v tom není o mnoho lepší. Čili je to prostě o zkušenostech.Skrýt celý příspěvek

  • Moogwi
    00:15 06.12.2014

    A co se pak stane s těma pozůstalýma, kterým zboří barák nad hlavou ? Logickým krokem mi přijde opásat se výbušninou a jít se pomstít a tím jaksi roztáčíme spirálu násili že ano .. ...Zobrazit celý příspěvek

    A co se pak stane s těma pozůstalýma, kterým zboří barák nad hlavou ? Logickým krokem mi přijde opásat se výbušninou a jít se pomstít a tím jaksi roztáčíme spirálu násili že ano .. takže pokud se na to budeme dívat nezaujatě, tak izrael sám si zadělává na problémy a teroristy svým chováním přímo rekrutuje, pak se tedy nelze divit, že je situace taková, jaká je a nabízí se otázka, jak a kdy tohle zkončí ?Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    22:21 05.12.2014

    Nemo, o Izraeli píšete, že se tam "obnovila barbarská tradice bourání domů rodinám pozůstalích po teroristech". O F-35 zase "Proti atentátníkovi v autě najíždějícím do davu nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemo, o Izraeli píšete, že se tam "obnovila barbarská tradice bourání domů rodinám pozůstalích po teroristech". O F-35 zase "Proti atentátníkovi v autě najíždějícím do davu nebo opásaného výbušninou je stejně hi-tech letoun na nic." Tím jste to možná rozřešil, zdá se totiž, že proti narůstajícímu počtu atentátníků v autě najíždějících do davu nebo opásaných výbušninou je nejúčinněší barbarská tradice bourání domů rodinám po nich pozůstalých.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    22:04 05.12.2014

    Já mám na mysli hlavně ten vzestup radikalismu už i v židovském státě, a pokud kormidlo převezmou radikální strany může se dodávka nejmodernější technologie vymstít. Opět se v ...Zobrazit celý příspěvek

    Já mám na mysli hlavně ten vzestup radikalismu už i v židovském státě, a pokud kormidlo převezmou radikální strany může se dodávka nejmodernější technologie vymstít. Opět se v Izraeli obnovila barbarská tradice bourání domů rodinám pozůstalích po teroristech. Tento zvyk nebezpečně připomíná krevní mstu. A i celkový systém v Izraeli se stává labilnější, přestože díky systému Železná kopule jsou zabezpečeni nejlépe v historii.
    Proti atentátníkovi v autě najíždějícím do davu nebo opásaného výbošninou je stejně hi-tech letoun na nic.
    A co se týče těch přistěhovalců ze SSSR, tak z nich se rekrutují ti největší "jestřábi".
    Na toto by byl mnohem efektivnější rozvoj nesmrtících technologií na bázi zvuku a světla.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    19:49 05.12.2014

    Ona ta pomoc není bezvýhradní, kdyby byla, tak mají letku F-22. Izrael se zařekl, že už NIKDY nepůjde jak zvířata na porážku a tomu podřizuje vše. V podstatě se velmi mírní, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ona ta pomoc není bezvýhradní, kdyby byla, tak mají letku F-22.
    Izrael se zařekl, že už NIKDY nepůjde jak zvířata na porážku a tomu podřizuje vše. V podstatě se velmi mírní, vzhledem k tomu, kolik raket na jeho území v "míru" dopadá.
    Je to oběťmi a bojem zocelený národ. S obrovským nepolevujícím potenciálem, koneckonců, jestli se nemýlím, má největší počet Nobelovek vzhledem k počtu obyvatel a nejsou to ani tak Nobelovky za "mír" jako třeba dostal ten arcilotr s utěrkou na hlavě, nebo Barack Husejn (ten to dostal dokonce zálohově...) :)
    A že dostávají od USA podporu? No kdysi ji dostávali i od nás. Ale to bylo dobře, od USA je to ale asi už špatně... to už je nekritická podpora.
    Mimochodem, tak mě napadá, je tam MRAKY původem Rusů. Snad nebudou chtít založit Novoizrael...Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    19:38 05.12.2014

    Turecko je společensky rozpolcené jako spousta zemí, ale přes Erdoganova silácká prohlášení a tichou podporu islamistů je to pořád člověk co si umí spočítat co mu prospěje. A ...Zobrazit celý příspěvek

    Turecko je společensky rozpolcené jako spousta zemí, ale přes Erdoganova silácká prohlášení a tichou podporu islamistů je to pořád člověk co si umí spočítat co mu prospěje. A otevřená podpora radikálů by mu vynesla nejen politickou izolaci ale i řádný kopanec ekonomice což by byl jeho konec.
    Hlavní problém vidím v tom že se vysílá signál o nezájmu smírných kompromisních řešení ale spoléhá se na vojenské řešení problému. A bohužel radikalizace se netýká jen muslimů ale i židovské společnosti. Nedávno jsem na toto téma četl článek kde se popisuje že dříve civilní izraelská armáda se dostává pod silný vliv náboženství.
    A se supermoderní výzbrojí se tento dopovaný stát může lehce stát hrozbou nejen pro své okolí. Když se k moci dostane náboženský fanatik tak je jedno zda je muslim, křesťan či sionista, výsledky jsou vždy hrozné.
    Problémem Izraele jsou hlavně dvě věci - jednak malé území kde si nemohou dovolit prohru a jednak díky nekritické podpoře supervelmoci pocit nadřazenosti ve kterém není místo pro rozumný kompromis. Za cizí prostředky se to dobře zbrojí a ukazují svaly.
    A k té absolutní dominanci - jedinou šancí Izraele když bude pokračovat ve stejném kurzu, což je udržet Araby ve sporech a to se dělá agenty a diverzanty, na to nepotřebují stíhačky nové generace když v regionu nemají s kým se potýkat.
    Ale což, je to jejich volba, ale takový sytém kruhové obrany "proti všem" může fungovat jen do doby co bude plynout americká pomoc. Pak už budou kompromisy nutné.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    17:51 05.12.2014

    Je třeba si uvědomit, že Blízký východ je krajně společensky, politicky, ekonomicky i vojensky nestabilní oblast. Už jen kvůli jedinému faktu, Blízky východ trpí klimatickými ...Zobrazit celý příspěvek

    Je třeba si uvědomit, že Blízký východ je krajně společensky, politicky, ekonomicky i vojensky nestabilní oblast. Už jen kvůli jedinému faktu, Blízky východ trpí klimatickými změnami. Podle klimatických modelů hrozí Blízkému východu nedostatek vody i jídla, což povede k nespokojenosti a nakonec i k radikalizaci společnosti.
    Jednoduše, odhadnou vývoj bezpečnostní situace na Blízkém východě (a nejen tam) je nemožné. Klidně za deset roku se může do vlády nějakého státečku na Blízkém východě dostat náboženský fanatik.
    F-35 není jen o tom, že má stealth a vypadá „cool.“ Zbrojení má jeden cíl: Donutit protivníka vydat více energie (peníze, organizace, lidské zdroje) na vyvinutí protiopatření případně nedat protivníkovi šanci s nějakým protiopatřením přijít. Ideální je vytvořit absolutní vojenskou dominanci a udržet si deset, dvacet nebo třicet let.
    Pořízení F-35 už samo o sobě přináší politické i bezpečnostní výsledky, případně kreslí bezpečnostní mapu. Jednoduše, protivník musí počítat s tím, že Izrael získá F-35I a musí se na to připravit, což pro něj nebude nic snadného.
    Nemluvě třeba o tom, že Izraelci získají podíl na výrobě F-35. Izraelská IAI vyrobí přes 800 párů křídel pro stíhačky F-35. Tedy v nákupu je samozřejmě i ekonomický efekt.
    Nákup F-35 neovlivňuje jen vojenské schopnosti, ale také politické a ekonomické daného státu.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    17:42 05.12.2014

    U takového nákupu je třeba myslet dost dopředu. Pokud teď zaváhají, tak 10 let může být všechno v cajku a budou mít leteckou převahu a možnost útočit dle libosti, ale to nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

    U takového nákupu je třeba myslet dost dopředu. Pokud teď zaváhají, tak 10 let může být všechno v cajku a budou mít leteckou převahu a možnost útočit dle libosti, ale to nemusí vydržet a pořídit rychle letadla a hlavně piloty dost rychle, aby dorovnali závody ve zbrojení může být problém.

    A Izraelci tak nějak nemají kam ustoupit a nemají alianci, která by jim pomohla kompenzovat případné chyby v akvizicích, takže se jim není čemu divit, že jsou ochotni si připlatit za stealth mašinu.Skrýt celý příspěvek

  • Adanedhel
    17:07 05.12.2014

    Konflikt s Tureckem je naopak velmi pravděpodobný. Dnešní Turecko nemá nic společného s Tureckem které participovalo v NATO. Přečtěte si nějaké analýzy co se týkají tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

    Konflikt s Tureckem je naopak velmi pravděpodobný. Dnešní Turecko nemá nic společného s Tureckem které participovalo v NATO. Přečtěte si nějaké analýzy co se týkají tohoto problému, i když vím, že mi budete oponovat že toto možné není.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    16:45 05.12.2014

    Nj, ale kdo je bude mít? Spekuluje se už dlouho o Sýrii a Íránu je Rusové odmítli dodat. Navíc jde o postarší systémy s-300 které už jsou hodně známé. Jediní kdo si pořizují ...Zobrazit celý příspěvek

    Nj, ale kdo je bude mít? Spekuluje se už dlouho o Sýrii a Íránu je Rusové odmítli dodat. Navíc jde o postarší systémy s-300 které už jsou hodně známé. Jediní kdo si pořizují nejnovější techniku je dům Saudů, Emiráty - to jsou američtí spojenci. Pak je tu Egypt který se sice vymaňuje z US vlivu ale pořád pobírá americkou pomoc a od doby co to má v rukou armáda tak je nějaký konflikt v mezích nemožného. Turecko je v NATO a i přes ochlazení vztahů je nějaký konflikt nemožný. To jsou jediní hráči co stojí za zmínku. Nepřátelskému syrskému režimu ještě dlouho potrvá než se zmátoří a ikdyby nakrásně rebely porazili už dnes tak v horizontu minimálně 10 let je nějaký útok nemožný. A Íránci jsou rádi že mohou alespoň trochu volněji dýchat po zmírnění sankcí.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    14:18 05.12.2014

    To Nemo : Vzhledem k proliferaci moderních systémů PVO na blízkém východě jsou moderní stealth letouny pro Izrael spíš nutností. S klasickými F-15 a F-16 by mohli ztratit schopnost ...Zobrazit celý příspěvek

    To Nemo : Vzhledem k proliferaci moderních systémů PVO na blízkém východě jsou moderní stealth letouny pro Izrael spíš nutností. S klasickými F-15 a F-16 by mohli ztratit schopnost přesných úderů na důležité pozemní cíle.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    14:10 05.12.2014

    zajímavé, to vypadá jakoby se chystali na válku s celým islámským světem, protože i jejich současné modernizované verze F16 jim zajišťují bezproblémovou nadvládu. F-35 jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavé, to vypadá jakoby se chystali na válku s celým islámským světem, protože i jejich současné modernizované verze F16 jim zajišťují bezproblémovou nadvládu.
    F-35 jsou určeny pro boj s vyspělým protivníkem, takže předpokládají že jednou šiíte a sunité nechají šarvátek a půjdou jim po krku. Poněvadž takový arzenál je upotřebitelný jen ve válce do které by se proti nim zapojili jak Saúdové tak Íránci.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2