Irák nasadí ruské bitevní vrtulníky Mi-28NE „Havoc“

Foto: Mi-28NE na letecké výstavě MAKS 2007 v Moskvě. / Volné dílo
Mi-28NE na letecké výstavě MAKS 2007 v Moskvě. / Volné dílo

Radikálové z Islámského státu (IS) stále úspěšné působí ve velkých částech severního Iráku a Sýrie. Irácké ministerstvo obrany proto do bojů nasadí nové ruské bitevní vrtulníky Mi-28NE „Havoc“. Stejný bojový křest v Iráku čeká pravděpodobně i česká bitevní letadla L-159 ALCA.

Irák si u Ruska objednal 15 bitevních vrtulníků Mi-28NE „Havoc“. První stroje do Iráku dorazily začátkem července a rozhodnutí o nasazení do bojových akcí padlo na konci října.

„Ministr obrany Khalid al-Obaidi, včetně několika vojenských důstojníků, byl ve středu přítomný poslední fáze přípravy a vyzbrojování první skupiny ruských moderních bojových vrtulníků Mi-28, těsně předtím, než budou odeslány na určené letecké základny,“ stojí v tiskovém prohlášení iráckého ministerstva obrany. "Tyto vrtulníky, které jsou známé také jako Noční lovec, zvýší účinnost iráckého armádního letectva v jeho válce proti terorismu."

Dodávky vrtulníků jsou součástí rozsáhlého zbrojného kontraktu v hodnotě 4,2 miliard dolarů uzavřeného mezi Irákem a Ruskem. Kromě bitevních Mi-28NE Iráčané projevili zájem také o 40 útočných vrtulníků Mi-35M – jednotlivé zdroje se však v přesných počtech objednaných vrtulníků rozcházejí.

Oba typy vrtulníků jsou již v Iráku, není však jasné, v jakých počtech a zda je dodávka již kompletní. Nákupní cena za Mi-28NE je odhadována na 15 až 20 milionů dolarů.

Mi-28NE je vybaven bojovým radarem ukrytým v kruhovém pouzdře nad rotorem a zaměřovacím systémem OPS-28 Tor, který sdružuje infračervený senzor, televizní kameru a laserový dálkoměr.

Vrtulník pohání dva turbohřídelové motory o výkonu 2×1860 kW. Maximální vzletová hmotnost stroje je 11 500 kg, maximální užitečná nosnost 2350 kg.

Hlavní výzbroj tvoří 30mm rychlopalný kanón se zásobou 250 nábojů. Pro boj s obrněnými cíli lze Mi-28NE vybavit protitankovou výzbroji, neřízenými střelami na kontejnery s 23mm kanóny. Není však opět jasné, jaký typ výzbroje irácké vrtulníky získají.

V Mi-28NE získá irácká armáda mocný ofenzivní prostředek. Mi-28NE však bude působit ve velmi nebezpečném prostředí. Bojovníci z Islámského státu mají ve výzbroji ruské protiletecké systémy krátkého dosahu uloupené ze syrských skladů. Ostatně irácké síly již přiznávají ztrátu (minimálně) tři vrtulníků.

Na druhou stranu je Mi-28NE bitevní vrtulník navržený pro operace v prostředí se silnou protivzdušnou obranou. Jeho důležité systémy jsou zdvojené, má silné pancéřování a moderní aktivní (fléry) i pasivní (rušení) systémy ochrany.

Irácká armáda rovnaž vyhlíží 15 bitevních a cvičných českých letadel L-159 ALCA. Jelikož Iráčané pro L-159 ALCA nakupují i zbraňové systémy (např. kanónové pouzdra Plamen), české letouny se také pravděpodobně zapojí do bojů proti Islámskému státu.  

Zdroj: IHS Janes, Iraqi News, Iraqi News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Stanovisko TATRA TRUCKS a.s. k vývozu vojenského materiálu z ČR do Iráku

V souvislosti s děním v Iráku se objevují úvahy na téma vývozu vojenského materiálu z ČR do Iráku. ...

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

NÁZOR: Novinky z Kobani, Iráku a Turecka

V tomto sdělení čerpám hlavně z rozhovoru mezi Amy Goodmanovou a Richardem Falkem, který je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • RiMr71
    14:33 03.11.2014

    Tak u Rusů bych se nedivil (a nic proti tomu), kdyby se občas "vezli" i instruktoři. U našich letců to moc nepředpokládám, že by někdo, třeba skrytě, schválil bojové nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak u Rusů bych se nedivil (a nic proti tomu), kdyby se občas "vezli" i instruktoři. U našich letců to moc nepředpokládám, že by někdo, třeba skrytě, schválil bojové nasazení našich instruktorů po zástěrkou výcviku. To se mi nezdá možné.Skrýt celý příspěvek

  • David
    14:08 03.11.2014

    Mne osobně zaráží to velice rychlé nasazení do bojů. Do jisté míry to chápu, ale kladu si otázku, zda piloti budou patřičně vycvičení. Pokud ne, tak takové předčasné nasazení ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne osobně zaráží to velice rychlé nasazení do bojů. Do jisté míry to chápu, ale kladu si otázku, zda piloti budou patřičně vycvičení. Pokud ne, tak takové předčasné nasazení povede jen k malé efektivitě a neúměrně velkým ztrátámSkrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    14:05 03.11.2014

    Tak to jsem skutečně zvědavý, jak oba stroje obstojí. Bezpochyby bude hrát roli (jestli ne zásadní) správné užití těchto zbraní v rámci celého bojiště. Viz sovětské ztráty v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to jsem skutečně zvědavý, jak oba stroje obstojí. Bezpochyby bude hrát roli (jestli ne zásadní) správné užití těchto zbraní v rámci celého bojiště. Viz sovětské ztráty v Afgánistánu a Čečensku. Nebo ukrajinské ztráty na letectvu.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2