Indie odmítla americké F-35 a nadále hodlá spolupracovat s Ruskem

F-35A
Americký víceúčelový stíhací letoun 5. generace F-35A / USAF

Víceúčelový stíhací letoun F-35 se na indickém nebi opravdu neobjeví. Údajná nabídka z Washingtonu k připojení Indie do programu Joint Strike Fighter je podle předpokladů zcela vyloučená. Indové hodlají nadále spolupracovat s Ruskem na vlastním letounu 5. generace.

Indie se snaží v posledních letech modernizovat svou armádu a ne nadarmo proto přitahuje pozornost největších zbrojařských společností. V oblasti letectví tomu není jinak, jelikož Indové hodlají nakoupit a licenčně vyrábět v následujících letech hned několik stovek stíhacích letounů.

Na jaře proběhla internetem zpráva o tom, že se Francouzům podařilo vyhrát tendr na 126 víceúčelových nadzvukových stíhaček Dassault Rafale. Samozřejmě jednání stále probíhají, ale šance že by snad nakonec „zabodovali“ Američané je již velmi malá. Připomeňme, že tendru se účastní Rusové s MiGy-35, Švédi se svými Gripeny a britská BAE s Eurofightery Typhoon. Američané se pokoušeli uspět s osvědčenými F-16 a F/A-18 – neúspěšně.

Rafale Foto: Francouzský víceúčelový stíhací letoun Dassault Rafale/ Wikipedia, Pritishp333

Program MMRCA (Indian Air Force Medium Multi-Role Combat Aircraft) počítá s dodáním 18 letounů a výrobou zbývajících licenčně přímo v Indii, samozřejmě za dohledu výrobce. Nové víceúčelové letouny mají v Indickém letectvu nahradit zejména notně zastaralé MiGy-21 a doplnit další zavedené typy jako například ruské MiGy-29 a Su-30MKI.

Navíc je známo, že Indové se domluvili s Ruskem na společném vývoji stíhacího letounu 5. generace odvozeného přímo od právě zkoušeného prototypu Suchoj PAK FA T-50. Zůstává otázkou, jak moc se Indové podílejí technicky na vývoji, avšak mají jistě možnost vývoj ovlivnit dle svých základních požadavků.

PAK-FA Foto: Ruský stíhací letoun 5. Generace PAK FA/ Wikipedia, Dmitry Pichugin

Možné odmítnutí případné americké nabídky do zapojení do programu Joint Strike Fighter je tak zcela pochopitelná. Indie nemá, jak tvrdí představitelé jejího letectva zapotřebí provozovat dva typy pokročilého víceúčelového letounu 5. generace. S americkým letounem se pojí navíc nevýhoda údajně vyšší pořizovací ceny za kus a v neposlední řadě také nemožnost výroby letounu přímo v Indii, jak požadují Indové.

Indové nyní očekávají, že stíhací letoun 5. generace vyvíjený ve spolupracích s Ruskem a označovaný jako HAL FGFA (HAL Fifth Generation Fighter Aircraft ) uvedou do služby kolem roku 2022.

Zdroj: DefenceTalk

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

VIDEO: Testování stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje

Výroba a vývoj stíhačky F-35 Lightning II úspěšné pokračuje. Právě před pár dny Pentagon uzavřel ...

Japonsko oficiálně oznámilo záměr nakoupit stíhačky F-35

Japonsko oficiálně oznámilo nákup 42 amerických stíhaček F-35A Lightning II v  hodnotě 80 mld korun. ...

Velká Británie obdržela první sériový F-35B

Na konci července obdržela Velká Británie první ze tří objednaných víceúčelových letounů s krátkým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...