Heron TP-XP: Exportní verze izraelského bitevního dronu
- 12. 2. 2017
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelská společnost IAI (Israel Aerospace Industries) na výstavě Aero India 2017 představila exportní variantu bojového dronu Heron TP. Představený stroj Heron TP-XP je nabízen zejména Indii, ale splňuje také normy nutné pro provoz v armádách zemí NATO.
Bojové drony - výkonné, ale nedostupné
Nejpokročilejší bojové drony pro střední letovou hladinou s dlouhou výdrží MALE (Medium-Altitude, Long-Endurance) vyrábí Izrael, USA a Čína. Nejznámější jsou izraelský Heron TP, americký MQ-9 Reaper a čínský Wing Loong.
O bojové drony kategorie MALE projevuje zájem řada zemí. Například Polsko usilovalo o nákup dronů MQ-9 Reaper - ty měly v polském letectvu částečně převzít úkoly po zastaralých stíhacích bombardérech Su-22. Prodej Američané ale neschválili.
Získat bojové drony kategorie MALE není vůbec snadné. Pokud pomineme velké pořizovací náklady, ať už za samostatná letadla nebo za komplexní pozemní zabezpečení, zmiňované tři země pečlivě vybírají, komu prodají špičkové technologie bezpilotních letadel.
Situaci rovněž kompliuje ujednání o Kontrole režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime). Signatářské země MTCR se dobrovolně zavázaly nešířit letecké systémy (balistické rakety, drony) s doletem více než 300 km a nosností nákladu/nálože přesahující 500 kg. V ujednáni MTCR takové systémy spadají do kategorie 1 (Category 1).
MTCR je čistě dobrovolné a neexistují žádné ověřovací mechanismy ani sankce pro případ porušení ujednání. Navíc v samotné dohodě MTCR je doslova uvedeno, že zbraně kategorie 1 mohou být exportovány ve “výjimečných případech.”
Americký MQ-9 Reaper je pro většinu zemí nedostupný zbraňový systém.
Boj o světový trh s bezpilotními letadly
Na prodej výkonných bezpilotních letadel kategorie MALE však tlačí nejen zákazníci po celém světě, ale také průmysl. Jedná se o miliardový trh, o který mají zájem jak Spojené státy, tak Izrael a Čína.
Spojené státy proto na začátku roku 2015 upravily zásady prodeje výkonných bezpilotních letadel, jako je Predator, Reaper nebo Global Hawk. Podle amerického ministerstva zahraničí budou ale podobné výkonné bezpilotní letadla prodávaný jen nejbližším spojencům a ve “velmi výjimečných příležitostech”. Zákazník musí prokázat, že drony budou využity k podpoře americké zahraniční politiky, jako je boj proti terorismu. Prodej dronů MQ-9 navíc musí schválit americký Kongres.
Americké drony MQ-9 Reaper najdeme jen u nejbližších spojenců USA - Velké Británie, Francie, Itálie, Nizozemska, Španělska a Austrálie. Avšak pouze Velká Británie díky “výjimečnému případu” získala ozbrojené verze dronů MQ-9, které mohou nést až 1700 kg výzbroje na vzdálenost 1800 km.
Navíc britští operátoři ovládali první tři roky drony Reaper z amerického území, než bylo schváleno a vystavěno řídící centrum ve Velké Británii. Ostatní státy provozují softwarově “okleštěnou” verzi MQ-9 určenou pouze pro průzkum.
Z výše uvedených důvodu je prakticky nemožné, aby země jako Česká republika mohly nakoupit ozbrojené americké drony MQ-9 Reaper. V blízké budoucnosti ale i Česká republika může získat bojové drony kategorie MALE v podobě izraelského bezpilotního letadla Heron TP-XP.
Pokud zabrousíme do vod české politiky, Heron TP-XP je první stroj, který dokáže naplnit přání prezidenta Miloše Zemana o pořízení bitevních dronů pro Armádu ČR.
Heron TP-XP si může koupit "kdokoliv", resp. kdokoliv, kdo má dobré vztahy s Izraelem; větší foto / IAI
Izraleský Heron TP-XP
Bezpilotní letoun Heron TP-XP je exportní verzi dronu Heron TP, který izraelské letectvo používá od roku 2010.
Heron TP-XP má maximální startovací hmotnost 5400 kg (MQ-9 4760 kg), výdrž ve vzduchu 30 h a dostup 13 700 m. Velký dostup umožňuje nasadit Heron TP-XP nad běžnou letovou hladinu proudových dopravních letadel. Rozpětí křídel dronu je 26 m a délka 14 m.
Nosnost Heron TP-XP je ale pouze 450 kg (MQ-9 1700 kg; Heron TP 1000 kg), kvůli dodržení podmínek MTCR a snadnější prodej do zemí, které jsou signatářem dohody MTCR. Heron TP-XP díky nosnosti do 500 kg spadá do kategorie 2 (Category-2) smlouvy MTCR, což umožňuje mnohem volnější podmínky prodeje do dalších zemí.
Izraelský dron pohání kanadský turbovrtulový motor PT6 Turbo Prop o výkonu 883 kW (1200 koní). Maximální rychlost je 410 km/h.
Heron TP-XP splňuje NATO normu STANAG 4671 pro bezpilotní letouny, což mu dovoluje operovat v civilním vzdušném prostoru zemí NATO.
Letoun podporuje spojení “za přímou viditelností” BLOS (Beyond Line-Of-Sight) a družicovou komunikaci SATCOM (SATellite COMmunications). V případě BLOS je rádiová komunikace zajišťována pozemními bezdrátovými opakovači (repeaters), nebo pomocí odrazů od povrchu Země, ionosféry nebo troposféry. V případě STACOM se používají komunikační družice.
Zákazník může Heron TP-XP využít pro řadu úkolů. Pod křídla dronu lze umístit dvě 500 librové (225 kg) přesně naváděné pumy rodiny Paveway. Vnitřní nákladový prostor pojme nejrůznější senzory, včetně radaru, elektro-opických čidel nebo prostředků elektronického boje.
Za pozornost stojí, že Heron TP izraelského letectva má stejnou maximální startovací hmotnost a používá stejný typ motoru jako Heron TP-XP. Z technického hlediska tak nic nebrání tomu, aby Heron TP-XP dokázal unést stejně těžký náklad jako Heron TP.
Zdroj: Defense Update
Související články
Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...
- 28.11.2016
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR získá izraelské radiolokátory EL/M-2084
Tendr na nákup mobilních radiolokátorů středního dosahu MADR (Mobile Air Defence Radar) zná vítěze. ...
- 15.12.2016
- 48 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael nasadil první exo-atmosférické střely Arrow 3
Před několika dny Izrael zavedl do výzbroje nové střely Arrow 3 systému protivzdušné obrany (PVO) ...
- 19.01.2017
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský Davidův prak: Nejlepší protivzdušný systém na světě?
Izraelská organizace pro raketovou obranu IMDO (Israel´s Missile Defense Organization) a americká ...
- 02.02.2017
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Aku maju tieto velke drony ochranu proti ruseniu? Nemoze sa stat, ze dron za miliony Eur jednoducho pristane na nepriatelskom letisku, tak ako sa to stava s malymi Raven?
Aku maju tieto velke drony ochranu proti ruseniu? Nemoze sa stat, ze dron za miliony Eur jednoducho pristane na nepriatelskom letisku, tak ako sa to stava s malymi Raven?
Načítám diskuzi...