Robotická strážní věž pro ochranu základny
- 1. 10. 2015
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Americká armáda (U.S. Army) na cvičení Network Integration Evaluation 16.1 (NIE 16.1) představila koncept robotické strážní věže. Koncept si klade za cíl snížit zátěž vojáků při střežení (především) základen. Jde o další důkaz pokračující automatizace a robotizace vojenských schopností.
Armády všech států se potýkají s nedostatkem žen a mužů v ozbrojených silách. Situaci nezlepšuje ani čím dál náročnější výcvik, kdy se voják musí naučit ovládat a efektivně používat v boji náročně zbraňové systémy a vybavení. Jedním z řešení nedostaku personálu je širší využití automatizace a robotizace.
Americká armáda na cvičení NIE 16.1 zkouší koncepty, které mohou snížit personální zátěž při strážních úkolech. Typickým příkladem je ochrana předsunutých vojenských základen.
Každoroční cvičení NIE 16.1 a sesterské AWA (Army Warfighting Assessments) se od letošního roku budou soustředit na zkoumání nových vojenských konceptů, technologií a taktik. Na rozdíl od NIE 16.1 nebude AWA obsahovat provozní zkoušky nových technologií a konceptů.
Strážní věž s odstřelovací puškou
NIE 16.1 probíhá od 25. záři do 8. října a účastní se ho 9000 vojáků, především ze Spojených států. Na cvičení najdeme také vojáky ze zemí NATO, např. z Velké Británie nebo Itálie.
Zpět k robotické věži. Na předsunutých základnách velitel vyčleňuje 4 až 6 můžu na jedno strážní stanoviště k obsluze jednoho zbraňového systému (např. těžkého kulometu). Vojáci se na hlídce střídají v osmi až dvanácti hodinových intervalech.
"Voják, kterého přidělím na zajištění perimetru, je voják, kterého nemohu využit pro plnění mise," uvedl podplukovník Raphael Heflin, 142. prapor bojové podpory armády (CSSB), 1. obrněná divize.
Během cvičení NIE 16.1 armáda vyzkoušela několik robotických strážních věží. Každá věž se svým provedením odlišovala. Princip všech věží je ale podobný - na vysokém výsuvném stožáru je umístěná zbraňová stanice s příslušnými senzory. Stanice je ovládaná vojáky ukrytými na kontrolním stanovišti.
Vojáci robotické věže řadí k neoficiální kategorii "kontejnerových zbraní". V podstatě jde o zbraňové systémy, které lze uložit do standardizovaných přepravních ISO kontejnerů. Kontejnery lze snadno přepravit letadly, loděmi a na zemi nákladními nosiči kontejnerů.
Každou zbraňovou stanici dokáže 6 vojáků zprovoznit za méně než hodinu. Po skončení mise lze věž jednoduše složit do kontejneru a transportovat pryč.
Strážní věž se zbraňovou stanicí CROWS
Na vrchol věže lze umístit prakticky libovolný zbraňový systém. Vojáci na cvičení NIE 16.1 testovali například zbraňovou stanici CROWS (Common Remotely Operated Weapon Station) s těžkým kulometem a raketovým kompletem FGM-148 Javelin. Javelin dokáže kromě tanků ničit také další vozidla nebo například opevněné postavení. CROWS je standardní dálkově ovládaná zbraňová stanice americké armády.
Další věž byla vybavená odstřelovací puškou. Všechny zbraně spolupracují se senzory na věži a lze je samozřejmě ovládat na dálku. Pokrytí je celokruhové.
Obsluha sedí v kontrolním stanovišti a obrazový výstup ze senzorů na věži si prohlíží na velkých LCD obrazovkách. Kromě klasické denní kamery jsou věže vybavené nočním viděním a termovizí.
Senzory jsou dokonce účinnější v noci, kdy je větší teplotní rozdíl mezi okolní krajinou a člověkem/vozidlem, takže případného protivníka lze vidět na větší vzdálenost.
Software vyniká velkou dávkou autonomie - dokáže údajně rozpoznat vlastního vojáka od podezřelé osoby. Systém také automaticky předává údaje o poloze protivníka, takže lze na cíl okamžitě navést minometnou nebo dělostřeleckou palbu.
Zdroj: Army.mil
Související články
Robotické roje miniaturních bezpilotních letadel
Americké letectvo rozvíjí ideu robotických rojů bezpilotních letadel. Nově mají desítky nebo stovky ...
- 01.06.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Nejlepší pancíř, robotická válka: Rusko se chlubí tankem Armata
V posledních dnech a týdnech se v médiích objevily informace o pokračujícím vývoji ruského tanku ...
- 11.09.2015
- 101 komentářů
- Jan Grohmann
Revoluční novinka: Robotický podvozek pro vrtulníky
Americká Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA (Defense Advanced ...
- 14.09.2015
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
Robotický bojovník z Estonska
Estonská firma Milrem na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment International ...
- 22.09.2015
- 40 komentářů
- Jan Grohmann
jednoznacne tieto vezicky maju buducnost, a povedal by som ze vyznamne odbremenia rozpocty armad a znizia sa naroky na pocet muzstva. akurat sa mi zda ze by tie zbrane mohli ...Zobrazit celý příspěvek
jednoznacne tieto vezicky maju buducnost, a povedal by som ze vyznamne odbremenia rozpocty armad a znizia sa naroky na pocet muzstva.
akurat sa mi zda ze by tie zbrane mohli dako oplastit jednak by to tvorilo balisticku ochranu a zaroven chranilo proti poveternostnym vplyvom.
ale nato asi este pride :)Skrýt celý příspěvek6ti členná skupina afrických běženců napadla kapitána americké armády. Voják ztratil hodně krve a má mnohočetné zlomeniny kostí v obličeji, poškozený oční nerv a frakturu lebky. ...Zobrazit celý příspěvek
6ti členná skupina afrických běženců napadla kapitána americké armády. Voják ztratil hodně krve a má mnohočetné zlomeniny kostí v obličeji, poškozený oční nerv a frakturu lebky.
http://www.amren.com/news/2015... Skrýt celý příspěvekGAVL: Zastřelit vojáka je jednodušší než trefit čočku teleobjektivu, byť asi budou celkem velké. Navíc budou muset střílet z mnohem větší vzdálenosti než v případě hlídky, ať už ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL: Zastřelit vojáka je jednodušší než trefit čočku teleobjektivu, byť asi budou celkem velké. Navíc budou muset střílet z mnohem větší vzdálenosti než v případě hlídky, ať už kvůli nočnímu vidění, nebo permanentní ostražitosti automatiky neustále sledující okolí teleobjektivem.
A pokud ti odstřelovač zastřelí jednoho ze DVOU (ne šesti) vojáků na hlídce, tak ti ostatní 4 v průběhu palby asi nepolezou na věž, aby byli na mušce. Ono úplně stačí, že případná palba nikoho neohrožuje, vyřadit věž je mnohem náročnější než vyřadit vojáka a hlavně taková střelba zalarmuje celou základnu. Hlavně nepřítel nemůže použít taktiku hit and run, kdy zastřelí vojáka na hlídce a pak se stáhne, už jenom kvůli podlomení morálky.Skrýt celý příspěvekHonzaH pokud mi ta stanice má nahradit palebnou sílu třeba dvou mužů ze šesti přidělených na daný úsek což se asi tak nějak očekává, tak její bojová funkčnost při obraně základny ...Zobrazit celý příspěvek
HonzaH
pokud mi ta stanice má nahradit palebnou sílu třeba dvou mužů ze šesti přidělených na daný úsek což se asi tak nějak očekává, tak její bojová funkčnost při obraně základny je zcela zásadní.
Pokud mi odstřelovač střelí jednoho ze šesti mužů a u nejtěžší zbraně lze zastřeleného nahradit je menší problém, než mít vyřazený jediný kulomet na štangli.Skrýt celý příspěvekPřevzít kontrolu asi nebude až tak lehké, nevidím důvod,proč by měla být věž připojena k internetu apod. Ani bezdrátové spojení není nutné, může to jít kabelem. Oproti útoku ...Zobrazit celý příspěvek
Převzít kontrolu asi nebude až tak lehké, nevidím důvod,proč by měla být věž připojena k internetu apod. Ani bezdrátové spojení není nutné, může to jít kabelem.
Oproti útoku odstřelovače to může být pancéřované. Jinak, pokud to odstřelovač vyřadí, jaký je problém, aby ten odstřelovač vyřadil člověka? Řekl bych, že ještě menší.
Jedna obsluha pak může obsluhovat více stanovišť, takže pro zátěž celé posádky to bude určitě přínos.
A pokud se to zasekne? Vždyť to není bojová stanice, je to hlídkovací stanice. Takže řešit opravy nebo dobíjení v průběhu boje není zas až tak důležité.Skrýt celý příspěvekDocela by mě zajímalo zda se ten stožár vysouvá motoricky, či manuálním pohonem. Např. při zádržce, nebo přebíjení pásu na zbrani by asi byl celkem problém lézt nahoru po ...Zobrazit celý příspěvek
Docela by mě zajímalo zda se ten stožár vysouvá motoricky, či manuálním pohonem.
Např. při zádržce, nebo přebíjení pásu na zbrani by asi byl celkem problém lézt nahoru po žebříku, pod palbou nepřítele. Zároveň přebíjení javelinu by mohl být celkem problém.Skrýt celý příspěvekTyhle stanice nemají ani připojení k internetu, ani si na tom nezahrajete hry a taky se to nedá efektivně hacknout. Méně filmů, více reality :)
Tyhle stanice nemají ani připojení k internetu, ani si na tom nezahrajete hry a taky se to nedá efektivně hacknout. Méně filmů, více reality :)
Jen ještě doplním, že israelská "robotická" dálkově ovládaná střeliště (požívaná od roku 2008) jsou vybavena řadou senzorů, noční vidění, termo kamera, schopností automatického ...Zobrazit celý příspěvek
Jen ještě doplním, že israelská "robotická" dálkově ovládaná střeliště (požívaná od roku 2008) jsou vybavena řadou senzorů, noční vidění, termo kamera, schopností automatického sledování cíle atd. (vše ale plně pod kontrolou operátorky IDF) a operátorky mají přehled o okolí i díky dalším senzorům, které jsou rozmístěné v okolí. Výsledkem je systém, který poskytuje mnohem lepší ochranu a ostrahu (i obranu), než klasická strážní služba a to s podstatně redukovaným počtem lidí.Skrýt celý příspěvek
"Voják, kterého přidělím na zajištění perimetru, je voják, kterého nemohu využit pro plnění mise," uvedl podplukovník Raphael Heflin" ...hmmm... a vojáka který "hraje ...Zobrazit celý příspěvek
"Voják, kterého přidělím na zajištění perimetru, je voják, kterého nemohu využit pro plnění mise," uvedl podplukovník Raphael Heflin"
...hmmm... a vojáka který "hraje plejstejšna" s touto stanicí, při plnění mise použít může?Skrýt celý příspěvek...no jistěé, každý kozom*d v Afghánu je certifikovaný hacker, který se prolomí do sítí a a obrátí stanice proti vlastní síle...!
...nečučte tak na tu telku......no jistěé, každý kozom*d v Afghánu je certifikovaný hacker, který se prolomí do sítí a a obrátí stanice proti vlastní síle...!
...nečučte tak na tu telku...Israel podobné střelecké věže, kulometné "drony" používá již od roku 2008 a velmi se osvědčily. Tato dálkově ovládaná střeliště jsou součástí ochranné zdi podél Gazy, v okolí ...Zobrazit celý příspěvek
Israel podobné střelecké věže, kulometné "drony" používá již od roku 2008 a velmi se osvědčily. Tato dálkově ovládaná střeliště jsou součástí ochranné zdi podél Gazy, v okolí Betléma a na jiných exponovaných místech. Tyto zbraně ovládají ženské příslušnice IDF, které procházejí výcvikem podobným jakým procházejí operátoři leteckých dronů. FOTO operátorky střeliště http://www.ynet.co.il/PicServe... -- FOTO střelecké věže http://img.mako.co.il/2011/11/... -- FOTO střeliště na ochranné zdi http://972mag.com/wp-content/u... A krátké video ukazuje operátorku dálkového střeliště VIDEO https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
pks_, fotr, niko: Četly jste ten článek pořádně? Jsou to robotizované, nikoliv autonomní stanice. Rozpoznávat a identifikovat cíle, určovat cíle palby atd. bude ta obsluha u ...Zobrazit celý příspěvek
pks_, fotr, niko:
Četly jste ten článek pořádně?
Jsou to robotizované, nikoliv autonomní stanice. Rozpoznávat a identifikovat cíle, určovat cíle palby atd. bude ta obsluha u monitorů.Skrýt celý příspěvekTYto systemy maji velkou budoucnost urcite vetai nez autonomni vozitek ... Takovou vezi se da kryt zakladna hranice veznice a popripade i klidne dulezite objekty ve mestech a ...Zobrazit celý příspěvek
TYto systemy maji velkou budoucnost urcite vetai nez autonomni vozitek ... Takovou vezi se da kryt zakladna hranice veznice a popripade i klidne dulezite objekty ve mestech a pridana hodnota v kamerach a presnejsi strelba dava velkej bonusSkrýt celý příspěvek
pks Také mě okamžitě napadlo něco podobného, že věž půjde vyřadit zničením centrály nebo třeba zásahem ostřelovače do čidel a pod. Jistě na to ale tvůrce myslel a bude to nějak ...Zobrazit celý příspěvek
pks
Také mě okamžitě napadlo něco podobného, že věž půjde vyřadit zničením centrály nebo třeba zásahem ostřelovače do čidel a pod. Jistě na to ale tvůrce myslel a bude to nějak ochráněno viz co píše Niko, Co se rozpoznávání cílů týče, tam bych problém neviděl, ostraha základen je sektorizována a pokud je zbraň nastavena na konkrétní sektor kam posádka nechodí, je jedno že zničí vše co do tohoto sektoru vleze. Co se obav z převzetí kontroly a použití proti vlastní základně týče, ochrana je jednoduchá, stačí primitivní mechanická pojistka, která zbrani nedovolí otočení do prostoru základny a která může být v případě potřeby snadno odblokována. Sám bych dokázal něco podobného, mechanického z fleku vyrobit. To bych jako problém neviděl. Faktem je, že strážní služba odčerpává hodně sil a prostředků, pokud trvá dlouho a stává se rutinní, klesá zákonitě i efektivita, každý kdo sloužil ví, v jakém stavu je strážný na konci služby a když je to navíc dvacátá , stá nebo dvoustá služba?. To vše by dokázalo nasazení podobných prostředků odstranit a je to jistě dobrá cesta ke zvýšení bezpečnosti. Pamatuji jak byl poprvé nasazen systém pro určení polohy střelce, útočníka, založený na směrových mikrofonech, stačil jediný výstřel a pozice střelce byla zasypána minometnou palbou a pápá, teroristo. Kombinace těchto moderních prostředků prakticky dokáže vyloučit aby se k střeženému sektoru někdo neoprávněný beztrestně přiblížil.Skrýt celý příspěvekAaale prosim ta. Zabezpecit sa proti vyradeniu elektrocentraly v dnesnej dobe zu vobec nieje problem. Mozes prepojit niekolko elektrocentral, k ovladaciemu systemu dat zalozny ...Zobrazit celý příspěvek
Aaale prosim ta. Zabezpecit sa proti vyradeniu elektrocentraly v dnesnej dobe zu vobec nieje problem. Mozes prepojit niekolko elektrocentral, k ovladaciemu systemu dat zalozny zdroj, ktory v pohode udrzi takyto tystem v chode niekolko hodin. Dnes je take nieco uplne bezne aj v civilnom sektore.
Naburanie do pocitacovej siete samozrejme mozne je. No okrem firewalov je asi najjednoduchsie cely system na siet vobec nepripajat. Naco aj ked to bude zakladna niekde v poli. Tym padom sa ani neda hacknut.
Rozpoznanie osoby bezpecnostnym systemom mam osobne v jednom mojom projekte. System rozpozna, ci osoba ma v ruke napr. hasak, alebo nejaku zbran a teda predstavuje, alebo nepredstavuje riziko. Podla toho hlasi centrale poplach, alebo len oznam. Kedze ten projekt je z roku 2011, predpokladam, ze dnes su uz taketo systemy podstatne lepsie dizajnovane. Takze mozem potvrdit, ze sa nejadna o ziadnu prevratnu technologiu. Podobny Software je bezne dostupny.Skrýt celý příspěvekTakže nejlepším cílem budou na základně elektrocentrály, jejichž vyřazením se stane základna bezbranná :-) Na to bude stačit UAV s termokamerou (elektrocentrála hřeje) a potom už ...Zobrazit celý příspěvek
Takže nejlepším cílem budou na základně elektrocentrály, jejichž vyřazením se stane základna bezbranná :-) Na to bude stačit UAV s termokamerou (elektrocentrála hřeje) a potom už jen několik zásahů minometem.
U těch věží se vůbec nedá počítat s tím, že na ně vyleze voják a bude schopen vést palbu ručně :-(
Další možnosti napadení spočívají v nabourání se do sítě a převzetí kontroly nad těmito věžemi. Jsou schopny zlikvidovat základnu samy - díky kompletnímu pokrytí prostoru - stačí se dostat "dovnitř". Doufám, že US armáda počítá i s dodávkou "certifikovaného porna" pro své vojáky, aby zabránila infekci řídících počítačů :-)
Osvobození vojáků od strážní služby je velký krok kupředu, jen je potřeba zajistit, aby byla náhrada dostatečně spolehlivá a účinná, protože jinak jsme ušetřili na špatném místě a pád základny případnou úsporu zdaleka překoná.
Rozpoznání vojáka od podezřelé osoby je také skvělé :-) Určitě to nebude 100% a protivník se bude schopen přizpůsobit použitému algoritmu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...