Egyptské letectvo bombardovalo ozbrojence na Sinaji

Egypt F-16
Foto: Stíhací letoun F-16 egyptského letectva, ilustrativní foto / Wikipedia, US Air Force

Ve středu 8. srpna podniklo egyptské letectvo odvetný útok na ozbrojence ve městě Aríš na severu Sinajského poloostrova. Zcela jednoznačně tak reagovalo na nedávnou smrt minimálně 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže.

Už na počátku tohoto týdne se objevily informace o smrti 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže a zranění dalších osob na kontrolním stanovišti poblíž hranice s Izraelem v severní části Sinajského poloostrova. Útok měli na svědomí údajně ozbrojenci převlečení za Beduíny, kteří jsou na Sinaji poměrně obvyklí. Za útokem s největší pravděpodobností stojí některá islamistická hnutí.

Sinajský poloostrov přitom patří dlouhodobě k problematickým oblastem na Blízkém východě. V roce 1967 byl sice dobyt během Šestidenní války Izraelem. Po Jomkipurské válce však došlo k nové mírové smlouvě s Egyptem, která vracela území do jeho držení, nicméně za velice striktních podmínek. Od té doby patří Sinaj mezi zanedbávaná a bezpečnostně riziková území donedávna s výjimkou turistických center.

S revolucí v Egyptě však přišly i problémy s udržením pořádku na Sinaji. O slovo se začala hlásit stále viditelněji různá islamistická a často militantní hnutí, která využívají právě Sinajský poloostrov k řadě svých aktivit, jelikož vzhledem k jeho rozloze a omezení přítomnosti armády, nemožné plně kontrolovat. Egyptská armáda však nemá otevřeně od Arabsko-izraelských válek zájem o přímý střet s Izraelem, a tak se dostává do křížku právě s militantními islamistickými organizacemi.

Video: Po nedávných událostech se egyptská armáda rozhodla posílit svou přítomnost na Sinaji / YotTube

Vedle nedávnou snahu ozbrojenců o projetí izraelských hranic s obrněným transportérem tak byl přímý útok vlastní egyptské pohraničníky zřejmě posledním snesitelným činem. Egyptské letectvo proto podniklo v zájmu zachování míru a zároveň jako odvetu útok na pozice ozbrojenců. Počet mrtvých při útoku údajně vedeném z dvojice bojových letounů přitom dosahuje třicítky. Přesný typ letounů ani vrtulníků nebyl oznámen.

Lze také předpokládat, že se nejednalo o poslední akci ze strany egyptské armády. Napětí v oblasti roste a i Izrael si stěžuje na odstřelování vlastního území raketami teroristů. Egypt přitom má na základě mírové dohody se souhlasem Izraele povinnost zachovat bezpečnost na hranicích tohoto poloostrova. Objevuje se také možné dilema u současného egyptského prezidenta, který kandidoval za radikální Muslimské bratrstvo, jež s ozbrojenci v mnohém sympatizuje. Mursímu a zejména armádě však musí být jisté, že proti současnému vývoji je nutné zakročit.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tvrdé boje v Sýrii - nasazeny i československé bitevníky L-39

Boje v Sýrii stále sílí. Poslední události dokonce donutily odstoupit vyslance OSN a Ligy arabských ...

Izrael odhaduje počty mrtvých ve válce s Iránem

Izrael se vážně připravuje na válku s Iránem, respektive s hnutím Hizballáh. Kdyby k ní došlo nyní, ...

Nejistá budoucnost Afghánistánu a afghánské armády

"Až odejdou Spojenci, tak se afghánská armáda rozpadne jako domeček z karet" řekl mi můj kolega při ...

Sýrie - krveprolití s rukopisem Al-Káidy

Světové agentury v posledních dnech informují o těžkých bojích v Aleppu a na některých jiných ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Standa
    11:03 13.08.2012

    Tak pro Mursího to je skvělá příležitost, jak sundat z vedení státu armádu ve světle neschopnosti zajistit bezpečnost na Sinaji a aby tím nepoštval proti sobě Izrael s USA, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak pro Mursího to je skvělá příležitost, jak sundat z vedení státu armádu ve světle neschopnosti zajistit bezpečnost na Sinaji a aby tím nepoštval proti sobě Izrael s USA, tak zaútočí na pár radikálů. Tím dokáže, že chce zachovat mír a status quo, od něho skvěle zahraná partie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...