EAPS – raketová hradba chrání vojáky

EAPS
Test antirakety Miniature Hit-to-Kill / Lockheed Martin

Minometné a raketové přepadové akce v Afghánistánu jsou problém. Způsobené škody bývají často "minimální", avšak narušují morálku spojeneckých vojáků a chod základny. Americká armáda proto pracuje v rámci programu Rozšířená oblast ochrany a přežití EAPS (Extended Area Protection and Survivability) na miniaturních antiraketách, jež jsou schopny působit lokálně proti minometným a dělostřeleckým projektilům či raketám krátkého doletu.

Koordinátorem vývoje obranných raket je americký gigant Lockheed Martin,  jenž pro program EAPS vyvinul a vyzkoušel miniaturní antirakety Miniature Hit-to-Kill (MHTK). Jde o střely kategorie C-RAM (Counter Rocket, Artillery, and Mortar), tedy zbraní schopných účinně postřelovat minometné a dělostřelecké projektily a rakety krátkého doletu.

Antirakety mají opravdu miniaturní rozměry. Na výšku měří pouhopouhých 69 cm a v průměru mají 3,9 cm, nepočítaje v to řídicí plošky. Raketa váží jenom 2,3 kg. Opravdu obdivuhodné, jak se do tak malého balení vtěsnají raketový motor, palivo, bojová hlavice a naváděcí soustava.

Pohon střely MHTK zajišťuje motor Nammo Talley stejnojmenné firmy Nammo. Výkonný motor společně se zásobou paliva umožňují postřelovat cíle 3–4 km vzdálené. Firma Nammo mimochodem dodává raketové motory pro letecké střely Sidewinder, IRIS-T nebo pro protilodní rakety Exocet.

O navádění na cíl se stará poloaktivní miniaturní radar umístěný ve špici rakety, jenž "spolupracuje" s pozemním zaměřovacím radarem, který antiraketě soustavně "osvětluje" cíl. Radar v antiraketě dokáže zachytit signál odražený od cíle a zaměřit se na něj.

Miniature Hit-to-Kill

Detail radaru střely Miniature Hit-to-Kill. Slovní spojení "miniaturizace elektroniky" nabylo nového významu. / Lockheed Martin

Celý protiraketový systém se skládá z vertikálních odpalovacích kontejnerů pro antirakety NLOS (Non-Line-Of-Sight). Do každého kontejneru se vejde až 25 raket. Pro obranu předsunuté základny nebo seřadiště bojové techniky se počítá se čtyřmi kontejnery (100 raket). Dalšími součástmi jsou přehledový radar a vysokofrekvenční zaměřovací radar, jenž právě slouží k osvětlování cíle.

V současnosti byla otestována schopnost antiraket MHTK prudce manévrovat v blízkosti cíle. Testována byla rovněž koordinace s velicím střediskem (ve skutečnosti jde o jeden přenosný počítač), radary a kontejnery NLOS. Ostrý test, během nějž bude systém postřelovat cíle kategorie RAM (Rocket, Artillery and Mortar), se má uskutečnit koncem letošního roku.

Zdroj: Lockheed Martin


 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Úspěšný test protivzdušného laseru ve Švýcarsku

Laserové zbraně jsou jako stvořené pro obranu vzdušného prostoru. Zasáhnou cíl vzdálený několik ...

Precizně naváděná minometná munice APMI XM395

Minomet se ve válkách používá již stovky let. Svoji smrtelnou užitečnost prokázal především v první ...

Puškový projektil schopný měnit směr letu

Technologie známá z řady vědecko-fantastických filmů. Hrdina vystřelí směrem k nepříteli a chytrá ...

Významný pokrok ve vývoji bojových laserů

Další krok ve vývoji plnohodnotných bojových laserů udělal v posledních týdnech a měsících americký ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Sunakashi
    22:02 31.03.2013

    ja jen jestli cil nenici kinetickou energi v clanku o tom nic neni ale dle infa raketa obsahuje bojovou hlavici.... ale trend smeruje spise ke kontaktimu zniceni takze si myslim ...Zobrazit celý příspěvek

    ja jen jestli cil nenici kinetickou energi v clanku o tom nic neni ale dle infa raketa obsahuje bojovou hlavici....

    ale trend smeruje spise ke kontaktimu zniceni takze si myslim ze tam neni :-)Skrýt celý příspěvek

  • bark
    19:25 29.03.2013

    Ulramarinus - pravice a levice jsou zastaralé pojmy, já jsem spíš opatrný vůči neoliberalismu a neokonzervatismu, ty zavedly dnešní svět do marasmu - ne nějaká levice či pravice v ...Zobrazit celý příspěvek

    Ulramarinus - pravice a levice jsou zastaralé pojmy, já jsem spíš opatrný vůči neoliberalismu a neokonzervatismu, ty zavedly dnešní svět do marasmu - ne nějaká levice či pravice v pojmech 19.století.
    Říká se - ten, kdo občas není levičák, nemá srdce. Ten, kdo občas není pravičák, nemá rozum. Obojí je nutno ke zdravému vývoji společnosti. Ale nechme to být.

    Já jsem na tom podobně, ačkoliv jsem si před třiceti lety vojnu odkroutil u velmi solidní jednotky - rád vzpomínám, ale nerad bych to zažil znova... Ale byl jsem vždy fanda armády. Ačkoliv dnes je proti té době naprosto miniaturní, než byla za mých časů - a pár mých známých a příbuzných jsou vojáky z povolání.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    07:20 29.03.2013

    Všem: V předchozích článcích jsem psal malém čtyřrotorovém UCAV letounku a že se sem pokusím vložit odkaz na video, kde je v akci. Takže odkaz na ...Zobrazit celý příspěvek

    Všem:
    V předchozích článcích jsem psal malém čtyřrotorovém UCAV letounku a že se sem pokusím vložit odkaz na video, kde je v akci. Takže odkaz na youtubu:
    http://www.youtube.com/watch?v...

    Pokud se nespustí stačí otevřít youtube.com a napsat do vyhledávače "Prototype quadrotor with machine gun."

    Ant2:
    Myslím, že v článku někde psali něco o 3-4 Km dostřelu.

    jj:
    Lasery bodové obrany se ještě musí zkoumat, CWIS roboty se střelnými zbraněmi a raketami jsou už vyřešené a fungují. Jenom ten "raketový" trochu zmenšili a (mimo jiné) zlevnili do něj munici oproti tomu, co střílí námořní i "pozemní" CRAM.

    Myslím, že kdyby takto šlo provádět intervence, že by se o to státy snažily víc. Patroly "obyčejných" pěšáků mezi lidmi ale mají značné opodstatnění, obzvlášť, když se dějí ve státě ala "divoký západ", jakým Afghánistán určitě JE: Při těch patrolách v podstatě zastupují funkcí místní poicii, získávají "špionážní" informace o teroristech ukrývajících se v obyvatelstvu a zároveň svým způsobem "vystrkují návnadu"., na kterou se ozbrojenci mohou chytit (a PAK nastává to přesné bombardování, nebo snajpření). Přihazovat kvéry do státu, kterej je odjakživa válečnou zónou
    zas tak rozumné není, ale výměna AK za Mko není takový problém (když kvér teroristi vykradou z muničáku), jako kdybys tam ještě přidal noktovizory, dalekohledy, lasery a všechnu optoelektroniku, která je důvodem, proč při přestřelkách američané mívají značně větší počet zásahů na množství použité munice.


    Bark:
    Obávám se, že jsem nenapravitelný civil obdivující vojenskou techniku. Kupodivu se mi ještě nikdy nestalo, že by mě reálná technika (třeba na IDETu) nadchla tak, jako fotky, popisy, TTD a články o technice (klidně i "té samé").

    Na druhou stranu můj přístup k problémům stojí hodně na víře, že NAŠI chlapi (/ženské) a lidé našich spojenců si zaslouží ty nejlepší nástroje na provádění řemesla. A velmi mě rmoutí, když dostanou od politiků rozkazy, které s právy, nástroji a pravidly, které jim politici předtím dali do rukou prostě NEMOHOU rozumně splnit.
    Věřím, že životy se dají chránit i tak, že se o život oberou protivníci. Zajímá mě zahraniční politika, ačkoliv často "nevidím" různé ekonomické přesahy konfliktů, pokud se o nich nemluví celou dobu. Nepovažuji se za žádného "extremistu", ale v otázkách (vnější) obrany mám asi blíž k pravici.
    A rád hodím řeč o vojenství s lidmi, kteří o něm vědí (nejlépe víc než já, což zase nebývá takový problém... :D)Skrýt celý příspěvek

  • jj
    17:58 28.03.2013

    bark - jo počkáme si ale ne dvacet let vezmeme li v potaz vývoj téhle technologie za posledních 10 let tak uvidíte že by šlo začít používat tuto technologii i už možná v roce ...Zobrazit celý příspěvek

    bark - jo počkáme si ale ne dvacet let vezmeme li v potaz vývoj téhle technologie za posledních 10 let tak uvidíte že by šlo začít používat tuto technologii i už možná v roce 2020 což není tak daleko. Ale jsem si vědom že nikdy nemůžeme 100% ochránit základnu ale tento systém by už v roce 2020 mohl zařídit docela dobrou ochranu proti minometným a dělostřeleckým projektilům což by značně zlepšilo ochranu základny. Samozřejmě nejlepší obrana je útok ale v asymetrické válce by se měl vést útok na více frontách a to 1. špionáží 2. získáním tamního obyvatelstva, a potom ho nepodrazit jako Somálsku ( a dotáhnout do nějakého konce a ne jako v Somálsku uprostřed války utéct), 3. samozřejmě vojenskýma akcemi a to Check pointami některé jenom další (většinu)by měla tamní přátelská armáda, hlídkování speciálních jednotek a odstřelovačských týmů který by naváděly přesně naváděné zbraně na teroristické cíle a získávali informace, odstřelovači by také prováděli svoji práci a speciální týmy by přepadávali předem vybrané cíle. A taky samozřejmě patrolováním ale tady by to byla jenom podpora tamního vojska, mentorováním tamního vojska a policie a výcvikem tamních ozbrojených složek. Mimo jiné taky pomoc tamnímu vojsku a to né tím způsobem výměny ak za rodinu pušek m které jsou horší pro tamní vojsko než ak ale dodáním výstroje optických systémů, odstřelovaček (+ výcvik obsluhovatelů), detektorů výbušnin a kovu a podobných věcí které jsou hodně ale hodně staré nebo vůbec chybí. To to je zjednodušeně řečeno jak si myslím že by měla vypadat intervence v zemích jako je Afghánistán.Skrýt celý příspěvek

  • bark
    17:07 28.03.2013

    Ultramarinus - já taky občas mívám podobné nápady. Jenže se to tam moc nehodí - takové zařízení vyžadují sofistikovanou základnu - a ta sama bude terčem útoků :). Asi z vás ...Zobrazit celý příspěvek

    Ultramarinus - já taky občas mívám podobné nápady. Jenže se to tam moc nehodí - takové zařízení vyžadují sofistikovanou základnu - a ta sama bude terčem útoků :).

    Asi z vás hodně budou vojáci...takže si uvědomte, že se nedá zaručit 100% ochrana statické základny. Válka v Afghánistánu je dnes ze strany Spojenců nepohyblivá a jediné preventivní akce se vedou s UAV - což je ale propagandisticky napadnutelné.
    Povstalci vědí, kde vy jste - vy ne. Jim stačí vymyslet třeba novou taktiku - Spojenci budou vždy ve vleku událostí. S tím nic nenaděláte.
    Bohaté zkušenosti má s tímto Izrael - a není vidět, že by to Palestinci někdy vzdali. Jen mění taktiku a prostředky. I ten Iron Drome není 100%, to se již ví.

    A ještě lákavějším cílem jsou konvoje zásobující základy. Ty před podobným útokem neochráníte vůbec - jediná šance je protiútok - a často po svých.

    jj - to si počkáte ještě tak dvacet let. Laserové systémy jsou na úplném počátku a polní nasazení pro pozemní vojsko jsou v nedohlednu - a nepočítá se s tím jako jediným konceptem. Je to zbraň do *dobrého počasí*. Nehledě na cenu a energii, ale to je technická záležitost.

    Ultramarinus - k vašemu druhému příspěvku - to napadlo i mne. Ale minomet je drahý - takže - někde - s pomocí Pákistánců apod. vytvoří Kassam v trubkovém odpalovači s časovým spínačem. Domácí výroba. Nebo začnou kupovat rádiem naváděné modely letadýlek a poletí nízko nad terénem...koneckonců, jde to i bez rádia - stačí se inspirovat německými V1 a použít hodinový strojek. Základna se nikde nehýbe, nemusíme se trefit na poprvé.
    Tak z fleku dokážu vymyslet desítku protiopatření za směšnou cenu. Stejně jako vy. Proto jsem skeptický k pasivním systémům. Jedinou obranou je aktivita - ale na tu Spojenci nemají už sílu ani motivaci.Skrýt celý příspěvek

  • jj
    15:57 28.03.2013

    A co chvíli počkat na plnou bojovou operační schopnost 50kW laseru už byl testován a potvrdilo se že společně s naváděcím systémem dokáže zničit minometné a dělostřelecké granáty ...Zobrazit celý příspěvek

    A co chvíli počkat na plnou bojovou operační schopnost 50kW laseru už byl testován a potvrdilo se že společně s naváděcím systémem dokáže zničit minometné a dělostřelecké granáty ale i rakety krátkého dostřelu.
    Jenom místo zesílení výkonu na 60kW to udělat plně operačně schopným.
    Viz.: http://www.armadninoviny.cz/us... Skrýt celý příspěvek

  • Anti2t
    15:55 28.03.2013

    Mě by spíš zajímalo jak´daleko od základny tohle zařízení dokáže granát a podobné chuťovky odstřelit ....přece jenom šrapnely poletěj dál a celkem bych nechtěl být v místě dopadu! ...Zobrazit celý příspěvek

    Mě by spíš zajímalo jak´daleko od základny tohle zařízení dokáže granát a podobné chuťovky odstřelit ....přece jenom šrapnely poletěj dál a celkem bych nechtěl být v místě dopadu! Aby pak systém nefungoval spíš jako aktivátor úlomků který zasáhnou větší území než jeden náboj!Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    14:13 28.03.2013

    Urcite, protoze jsou "pomalejsi" a vetsinou i fyzicky mene odolne, nez rakety, proti kterym je ID vyroben. Utocici atentatnik by vymyslel zpusob odpaleni rakety/minometu ...Zobrazit celý příspěvek

    Urcite, protoze jsou "pomalejsi" a vetsinou i fyzicky mene odolne, nez rakety, proti kterym je ID vyroben.

    Utocici atentatnik by vymyslel zpusob odpaleni rakety/minometu vyuzivajici desetimetrovou snuru a mohl by se takove odvete, at by byla sebeokamzitejsi vysmat.

    Medialni embargo je hezka predstava, ale spolecnost zapadniho strihu by ho moc dlouho neudrzela. Rusko, Cina, Arabove, Severni Korea - ti vsichni by to zvladli s prehledem, ale US, nebo EU generalovi by tohle nejspis zlomilo vaz.Skrýt celý příspěvek

  • BeeeNe
    13:04 28.03.2013

    Mne to hodne pripomína Izraelský Iron Dome, akurát neviem... Dokáže Iron Dome ničiť i minometné granáty?

    Mne to hodne pripomína Izraelský Iron Dome, akurát neviem... Dokáže Iron Dome ničiť i minometné granáty?

  • Radek
    12:55 28.03.2013

    řešení alá ďábelská garda by asi bylo nejefektivnější,ale to přeci není dost humání a nesměli by se do toho motat média..

    řešení alá ďábelská garda by asi bylo nejefektivnější,ale to přeci není dost humání a nesměli by se do toho motat média..

  • Houžvička
    12:42 28.03.2013

    Ano, řešení alá Ďábelská garda by asi fungovala nejlépe. :c)

    Ano, řešení alá Ďábelská garda by asi fungovala nejlépe. :c)

  • Jakub S
    12:10 28.03.2013

    Vzhledem k tomu, že tyto útoky na základnu většinou nemají velký účinek, nečekal bych bůh ví jakou ochotu armády vrážet do EAPS peníze jinde, než u ambasád a těch nejdůležitějších ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu, že tyto útoky na základnu většinou nemají velký účinek, nečekal bych bůh ví jakou ochotu armády vrážet do EAPS peníze jinde, než u ambasád a těch nejdůležitějších míst. Kdyby ale udělali něco, co na 100% zasáhne cíl ihned po odpalu a klidně by to vyšlo i na 10000x dráž, než samotná střela nepřítele, brzo by si takový talibánec pořádně rozmyslel, zda stiskne spoušť + zařídit nulovou podporu reportérům, tedy ať si klidně přijedou, ale starají se o sebe sami (protože je jasné, že by teroristé začali dávat minomety výhradně ke školám a podobně). Na druhou stranu by si našly jinou zábavu pro znepřijemňování životů vojákům. Proto bych viděl jediné řešení v knize ISBN: 80-902745-2-8 Ďábelská garda, ale to už je jiný příběh ;)Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    11:23 28.03.2013

    S tou cenou to zas tak zle nebude - radar a vetsina elektroniky budou uvnitr auta, nikoliv strely. Nejsem si jisty, jestli by takovy automaticky odvetny granatomet neudelal vic ...Zobrazit celý příspěvek

    S tou cenou to zas tak zle nebude - radar a vetsina elektroniky budou uvnitr auta, nikoliv strely.

    Nejsem si jisty, jestli by takovy automaticky odvetny granatomet neudelal vic skody nez uzitku i za predpokladu, ze by dostrelil dost daleko a presne az na misto. I mimo zastavbu by utocnikum stacilo si s sebou privest cizi dite a klidne ho na miste omracit. Pak vyfotit mrtvolu, poslat lehoulince dezinformovane vzlykajici pozustale do cesty novinarum.

    To uz je podle meho nazoru lepsi odveta poslat za nimi co nejrychleji uacv vrtulnik s puskou, nebo granatometem. Nebo v pripade, ze je misto odpalu v dohledu a dostrelu ze zakladny, proste to misto podle situace osolit "naslepo".

    Pred casem jsem taky uvazoval o tom, jestli (a jak) by fungovalo Ugcv s automatickym minometem jako hlavni zbrani. V podstate by to byla okamzita delostrelecka podpora "do kapsy". Ktera by mohla nasledovat vojaky jednotky a plnit jejich rozkazy podobne, jako SMSS.

    Nebo co stroj, ktery by byl kombinaci "muly" SMSS, odpalovace sesti nebo osmi techhle jejich raketek bodove obrany s radarem a ostatnim nezbytny zarizenim pro samostatnou reakci A automatickeho minometu? Fungovalo by to jako retranslace jednotky na satelit, obrana proti malym az strednim palebnym prepadum, okamzita delostrelecka podpora se schopnosti palby hornimi uhly a zaroven vozejk na munici, vodu, proviant, tezke zbrane a specialni vybaveni.

    Posledni ze silenych alternativ "vyzbroje", ktere mi prosly hlavou, je UGVcko, fungujici jako retranslator signalu ze satelitu, mobilni pristavaci ploska, dobijeci agregat "paliva" schopny doplnovat strojum automaticky i munici a sklad/hangar malych (velikost mensi nez mikrovlnka) VTOL UACVcek.
    Na mysli mam nevelke kvadroptery s podvesenym samopalem a nalozi. Odkaz na video toho UACV pri praci zkusim poslat.Skrýt celý příspěvek

  • jsk
    10:33 28.03.2013

    Eliminace jednoho spojeneckého vojáka v Afghanistánu vyjde muhžahedíny na 1000 $, eliminace jednoho mudžahedína (bez narušení jeho občanských práv a za dohledu sovobodných médii) ...Zobrazit celý příspěvek

    Eliminace jednoho spojeneckého vojáka v Afghanistánu vyjde muhžahedíny na 1000 $, eliminace jednoho mudžahedína (bez narušení jeho občanských práv a za dohledu sovobodných médii) vyjde v průměru na 1000 000 $.
    Tomu říkám asymetrický konflikt :)Skrýt celý příspěvek

  • yan
    08:49 28.03.2013

    otázka kolik to stojí je přesná. Taky mě to napadlo... po druhém zvážení je však na místě se zeptat, jakou hodnotu by to mélo chránit... Jestli má jedno letadlo stát půl ...Zobrazit celý příspěvek

    otázka kolik to stojí je přesná. Taky mě to napadlo... po druhém zvážení je však na místě se zeptat, jakou hodnotu by to mélo chránit... Jestli má jedno letadlo stát půl miliardy tak i kdyby tato hračka stála 1000x více než minometní granát, vyplatí se.

    Ještě bych to ale prokombinoval odvětným granátometem.
    Dle trajektorie určit místo výstřelu a hurá vypálit salvu tím smérem.... ale ti parchanti budou jistě zase v zastavěné oblasti.. :/Skrýt celý příspěvek

  • hovorka11
    08:23 28.03.2013

    A kolik to stojí ? 10x, 100x, 1000x více než vlastní minometný náboj. Já bych tak odhadoval že se to blíží tomu údaji 1000x. I když na chleba nebude, tak na vesnické nepřítele s ...Zobrazit celý příspěvek

    A kolik to stojí ? 10x, 100x, 1000x více než vlastní minometný náboj. Já bych tak odhadoval že se to blíží tomu údaji 1000x.
    I když na chleba nebude, tak na vesnické nepřítele s klacky u nich doma dokážeme využít nejdražší výkřiky techniky...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...