Deset dnů v Afghánistánu: Batoh Tactical 75
- 9. 6. 2013
- 6 komentářů
- Mgr. et Mgr. Miroslava Pašková
Jak jsem už napsala v prvním dílu seriálu „10 dnů v Afghánistánu“ věnovaném přípravám na cestu, zvolila jsem velký batoh firmy TacticalPro. A také jsem slíbila, že na něj napíšu samostatnou recenzi. Čas plyne neúprosně, a tak tato firma přichází nyní již s batohem notně vylepšeným – zejména díky připomínkám vojáků – na Armádních novinách se jistě dočkáte recenze vývojových změn.
Základní parametry se ale nemění a snad čtenářům tedy leccos prozradí má recenze, ovšem tam, kde budu upozorňovat na nedostatky, jsou u nové generace batohů už patrně odstraněny. Pokud byste se přesto v doprodeji nebo „z druhé ruky“ setkali s původním batohem Tactical 75, tak se nebojte za přiměřenou cenu (cca 5000 Kč) do něj investovat.
Nuže, před mou cestou do Afghánistánu nechybělo moc a ještě v létě bych bývala koupila jiný batoh, patrně některý ze zavedených v Armádě České republiky. Vybírala jsem tak dlouho, až mě nakonec přesvědčila alternativní produkce. Ta pocházela z dílny TacticalPro. Po prohlédnutí jejich nabídky jsem přestala váhat, protože cenově je jejich největší batoh Tactical 75 někde uprostřed a řešením odpovídá mým představám.
Foto: Tactical 75 v plné kráse / Miroslava Pašková
Co se do něj vejde
Batoh Tactical 75 už názvem napovídá, že jeho objem je 75, respektive až 80 litrů. Mně se do něj vešlo vše potřebné na 10 dnů, vlastně i leccos navíc do zásoby. Kromě velkých bočních kapes jsem na něj musela připnout ještě tři horizontální kapsy a lékárničku. Využila jsem i úchyt na přilbu, akorát si do něj místo přilby upnula ešus.
Pro zajímavost – výsledný rozměr naplněného batohu s kapsami činil zhruba 65 cm na šířku, 80 cm na výšku a 45 cm hloubky. Osazenou měl prakticky celou vnější molle vazbu (tedy mimo molle vazbu na bočních kapsách, více do šířky už jsem jít nechtěla).
Vnitřní komora
Vnitřek batohu je tradičně rozdělen na dva prostory. Dospod jsem dala pohodlně větší spacák, dodatečnou přikrývku (larysu) a velký froté ručník. Po zatažení vnitřní přepážky jsem tímto zaplnila necelou třetinu celého komínu. Do zbylé části hlavního prostoru jsem naskládala oblečení.
Zatímco spodní přístup se zavírá zipem, horní se standardně zatahuje šňůrkou, přičemž jeho tubus je dostatečně vysoký, aby pojmul narychlo dobalené boty, bundy apod. Přes něj pak přijde flexibilní horní kapsa, ale o té více později.
Přístup do vnitřní komory
Zvolila jsem sadu cestovních vaků na oděvy zakoupenou v IKEA, přičemž rozměry těchto zapínatelných „tašek“ celkem pasují s šířkou hlavní komory. V jedné byla trika, v další spodní prádlo atd. Proč to píšu?
Popsané řešení šlo skvěle dohromady s tím, že lze zipem odepnout přední stěnu batohu a přistupovat do něj podobně jako do sportovní tašky. Snadno jsem vytáhla ven kterýkoli ikeácký vak a z něj pak potřebný kus svršku, stejně snadno jsem potom vak zasunula zpět mezi ostatní. Možná by nebylo od věci, kdyby TacticalPro sami šili a prodávali podobné vaky.
Foto: A - přístup do batohu shora je standardní, B - víko batohu je odnímatelné a vysouvatelné, čímž dovoluje batoh "přeplnit", C - přední přístup mě zlákal k balení do vaků na prádlo IKEA, D - svrchní vrstva předního přístupu (navíc s vnitřní molle) je velkorysá, ale podšívková je užší, E - spodní přístup je standardní / Miroslava Pašková
Pokud bych měla této části batohu něco vytknout, tak jistou překážku v předním přístupu do hlavní komory. Pod odepínatelnou svrchní vrstvou je totiž ještě podšívková. To je samozřejmě správně, chrání obsah proti nečistotám, protože přední stěnu můžete odepnout třeba kvůli přístupu k sumkám, které si na ní zavěsíte zevnitř – je totiž i z vnitřní strany pošita molle vazbou.
Jenže zatímco přední stěnu odepnete v šíři přes 20 cm, tak podšívkou vede jen jeden zip. Pokud je batoh opravdu hodně napresovaný, neroztáhnete podšívku úplně. Možná by se to dalo řešit souběžným otevřením dvou podélných zipů. Anebo hlavní komoru nepřecpávat.
Věci, které může člověk potřebovat rychle vybalit (ponožky, pláštěnka), jsem dala navrch, abych se k nim dostala i klasickým horním vstupem. Ten má kromě stahování na šňůrku i jištění přezkou, takže nehrozí nějaké vysypání ani při maximálním naplnění. Navíc svrchní kapsa se dá posouvat (i zcela odepnout), takže nikde nevznikne skulinka, která by vedla k napršení či naprášení dovnitř.
Boční stěny batohu a boční kapsy
Batoh Tactical 75 je, jak už jsem zmínila, dodáván s odepínatelnými postranními kapsami. Jsou poměrně velké – asi 19x16x33 cm. Na vrchu se zatahují tubusem na šňůrku (dostatečně vysokým pro rychlé dobalení zapomenutých ponožek) a překlápějí se zapínáním na přezku. Přístup je do nich díky rozměru pohodlný.
Pošity jsou molle vazbou a také se do ní upínají. Mohou tedy posloužit i v kombinaci s jinou výstrojí, ale dost dobře mě nenapadá, co by se hodilo upnout ještě na ně. Pokud je připevníte na boky hlavní komory, tak dva volné řádky molle pod nebo nad nimi zbývají volné.
Foto: A a B - batoh je dodáván s velkorysými bočními kapsami a přesto se našlo místo pro připnutích dalších menších, C - montáž pro helmu jsem nejprve využila pro ešus, D - samozřejmostí je pláštěnka / Miroslava Pašková
Potřebovala jsem prostor ještě na nějaké to jídlo a drobnosti, takže jsem dokoupila dvě horizontální kapsy odpovídajícího rozměru. Nutno podotknout, že takové TacticalPro v daný moment nenabízel (nyní by posloužilo toto) a mně pomohla nabídka Frogman (hledala jsem ovšem na mnoha army shopech, obecně je nabídka horizontálních sumek velmi malá).
Bývaly by se na boční stěny vešly ještě dva další molle řádky, tím pádem by bylo možné upnout sem další kapsy zhruba velikosti lékárničky. Ale místo nich jsou dole po bocích batohu pásy na zasunutí lyží. Myslím, že by výrobce mohl zvážit nabídnutí varianty pro nelyžaře, kde molle vazba pokračuje až dolů.
Horní „poklop“
Výborně řešená je horní kapsa, která slouží coby poklop nad horním přístupem do hlavní komory. Má vnější a vnitřní kapsu na drobnosti zavíratelné zipem. Molle vazba na jejím svršku mi umožnila připnout další malou horizontální kapsu.
Kromě toho jsou na poklopu umístěny stahovací popruhy, do kterých lze upevnit například karimatku nebo bundu. Samozřejmostí jsou tyto popruhy i na spodku batohu. Dovolují připnout dvě opravdu tlusté (například nafukovací) karimatky. Využití je individuální, každopádně na batoh toho zkrátka můžete přidělat spoustu.
Zpět ale k poklopu, protože nejvíce potěší jeho uchycení. Dá se zcela odepnout, jinak ale uvolnit tak, aby plně kryl tubus i notně přeplněné vnitřní komory. Aby byla dokonale krytá, je mezi zádovou částí batohu a horním poklopem umístěn pruh tkaniny odnímatelný suchým zipem.
A abych nezapomněla, na horní kapse je také malý velcro panel, na který jsem přirozeně uchytila jmenovku.
Přední strana
Na přední část jsem upevnila lékárnu a bývala by se tam vešla další podobně velká sumka. Ale tentýž prostor je určen na upnutí helmy (vazba pro ní se dodává spolu s batohem). Já jsem při cestě fixovala na toto místo ešus a když se mi batoh uvolnil díky spotřebování části zásob jídla, tak už i přilbu, která sem patří.
Foto: A a B - zádový systém umožní nastavit batoh pro lidi jakéhokoli vzrůstu, C a D - počítá se i se camelbackem a nechybí praktické úchyty / Miroslava Pašková
Zádová strana
Patrně nejlepší na celém batohu (a to platí i pro menší batohy TacticalPro) je zádový nosný systém. Slyšela jsem, že byl vyvinut už před dvaceti lety, ale je s podivem, že jej ostatní současné batohy nevyužívají a nabízejí nejvýše několik málo poloh „konfekčních velikostí“, takže lidé do 160 cm a nad 190 cm nedosáhnou kýženého komfortu a ke všemu každý si při pohybu dře o výstuž záda.
Kdežto výstužný rám pro batoh Tactical 75 je umístěn vně a současně slouží jako kolejnice pro mezilopatkovou opěrku. Fixujete podle výšky postavy její maximální polohu (aby se nesmekla nad záda), ale jinak zůstává při nošení pohyblivá. Pokud řádně dotáhnete ramenní popruhy a bederní pás, tak i při ohýbání a napřimování zůstává opěra na lopatkách, protože se jednoduše hýbe s vámi.
Samozřejmostí je distanční 3D síťovina, pocení v místech styku zad s batohem je minimální, ostatně tělo se batohu dotýká právě a jen mezi lopatkami a na bedrech.
Ramenní popruhy, bederní a hrudní pás
Ramenní popruhy jsou ergonomicky tvarované, vystlané 3D síťovinou, opatřené pals pruhem. Můžete na ně tedy připnout karabiny a jiné drobnosti. Korigovat jejich délku je možné zespoda i seshora. Druhá varianta je určena k prvotnímu nastavení – batoh si správně nastavíte tak, že upnete bederní pás, někdo další vám pomůže zafixovat maximální délku zad (pro pohyb mezilopatkové opěrky) a k tomu se dofixuje horní vůle ramenních popruhů.
Foto: A a B - usnadnění úchytu horních stahovacích ramenních popruhů provlečením grimlocků, C - spodní spony ramenních popruhů u druhé generace nahmatáte prý lépe díky prodloužení plastu, D - madla na zádech jsou vzhledem k těžišti příliš nízko / Miroslava Pašková
Pravdou nicméně je, že při rychlém nahazování batohu v Afghánistánu jsem si povolovala i horní fixaci ramen kvůli větší volnosti a s ohledem na nošení vesty. Stávalo se mi, že jsem nemohla nad rameny nahmatat horní stahovací popruhy, což jsem ale brzy vyřešila tím, že jsem si jejich konci provlékla karabiny - grimlocky. A pak také cvikem.
Zatahování dolních konců bylo bezproblémové, více však zlobilo jejich povolování. Zástupci TacticalPro mě už před odjezdem upozornili, že v rukavicích se těžko nadzvedává spodní spona tak, aby se popruhy samy uvolnily. Je to jeden z nedostatků, které už jsou na nové verzi batohů odstraněny. Na druhé straně, zas takový problém to nebyl, spíše jen otázka cviku.
Co se týče hrudního pásu, ten je standardní. Jeho výška je stavitelná asi v rozmezí 12 cm, což je dostatečné pro různě vysoké postavy.
Bederní pás je příjemně polstrovaný a padne. Lze jej vyjmout, ovšem kdo by to dělal? Upíná se relativně pohodlně i pod vestou, měl by spočívat na bocích vymezených vrcholkem pánevních kostí. Snadno se dotahuje a přebytečné pásy lze do něj zasunout tak, aby nikde nevlály. Je rovněž opatřen dvěma řádky molle vazby, ale kvůli rychloodhozu byste na ně neměli připevnit nic životně důležitého.
Rychloodhoz zde spočívá v tom, že rozepnete fastex spony na hrudním a bederním popruhu a následně na ramenních popruzích. Všechny nahmatáte zcela přirozeně. Bederní pás každopádně zůstává na batohu. Nebylo by ku škodě aplikovat systém, kdy pás zůstane po odhozu batohu na těle.
Deatily, které potěší
Batoh Tactical 75 je vybaven řadou detailů, které na první pohled nejsou vidět, ale potěší. Kapsa na montáž pro přilbu či kapsa s pláštěnkou jsou samozřejmostí. Ale třeba několikero úchytů pro hadičku od camel bagu je domyšlených do detailu. Dokonce jsou na obou ramenních popruzích, takže ať chcete hadičku napravo či nalevo, nemusíte úchytky přehazovat. Ke všemu je lze otáčet podél jejich osy.
Foto: Celková fotka batohu Tactical 75 / Miroslava Pašková
Samozřejmostí na všech kompresních popruzích jsou gumičky, které přidrží volné konce. Ty tak nikde nevlají. Vůbec kompresní pásy jsou všude, třeba karimatku, stan či cokoli dalšího přichytíte nahoře, dole, na bocích či kdekoli mezi tím, kde zbývá místo mezi sumkami, kterými batoh ověsíte. Na koncích jsou popruhy opatřeny zalomením, které slouží jako pojistka proti vyvlečení.
Jinou vychytávkou jsou madla na zádové straně, jejichž pomocí můžete batoh snadněji zvedat. Slibovala jsem si od nich ale více. Dobře slouží, pokud s jejich pomocí vyzvednete batoh nejprve na vyšší místo (v úrovni pasu), odkud si jej pak nahazujete na záda. Kvůli těžišti batohu by měly být umístěny výše. Úkolem hodným génia by pak bylo vyřešit, jak tato madla udělat vytahovací, aby se batoh dal přenášet skutečně i jako sportovní taška naležato.
Jak se nosí
Největší překvapení nabízí až moment, kdy batoh hodíte na záda. Základem je pořádně nastavit záda a popruhy, jak už jsem zmiňovala výše. Pokud batoh dobře seřídíte, pak si třeba můžete při delší chůzi rovným terénem ulevit tak, že povolíte ramenní popruhy a necháte jej spočívat jen na bedrech.
Nakonec důležité je, že ačkoli v tomto batohu nesete 35 kg jako já (a vydrží bez problémů 50 kg), vůbec o něm nevíte. Tedy za předpokladu, že jej nasadíte správně. Před odletem do Afghánistánu jsem batoh zatížený částečně asi na 25 kg testovala na desetikilometrové procházce. Nezatěžoval mě a neměnil nijak zásadně mé těžiště ani ve svazích. Na druhé straně v Afghánistánu s vyšší zátěží a při nutnosti rychle jej nandávat a nekorigovat jeho polohu to zas taková legrace nebyla. To se ale bavíme o svižných přesunech do/z vrtulníku.
Hlavně se mi ale osvědčilo, že se z něj dá kdykoli vybalit to, co potřebuji, a zase to tam rychle nacpat zpět. Nakonec batoh této velikosti je svým způsobem mobilní skříň. Bezesporu jsou na trhu k mání vychytanější batohy, ovšem za trojnásobné ceny. A bohužel také batohy, které toho umí sotva třetinu, za ceny srovnatelné. Když můj batoh prohlíželi kolegové, tipovali jeho cenu o trochu vyšší. Takže věřím, že pokud někdo investuje do Tactical 75, nebude se mýlit.
Související články
RECENZE: Batoh Tactical 45
I přes veškerý pokrok a neustálé inovace v konstrukci batohů se na trhu stále drží i základní, léty ...
- 10.05.2013
- 0 komentářů
- SOLDATO Team
REGI Base pomáhá veteránům
REGI Base nemusíme dlouze představovat, hovoříme totiž o projektu, jenž si klade za cíl pomáhat ...
- 03.06.2013
- 3 komentářů
- Michal Voska
Deset dnů v Afghánistánu: Než člověk vůbec nasedne do letadla
Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...
- 05.06.2013
- 6 komentářů
- Mgr. et Mgr. Miroslava Pašková
Deset dnů v Afghánistánu: Den 1. – ráno ve Kbelích, odpoledne v Kábulu
Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...
- 07.06.2013
- 3 komentářů
- Mgr. et Mgr. Miroslava Pašková
Pro HU: Jak se to vezme. Batoh jsem nikdy velký neměla, takže jsem ho pořizovala před touto cestou, ale jak zmiňuji v recenzi, měla jsem nutkání si nějaký pořídit už půl roku ...Zobrazit celý příspěvek
Pro HU: Jak se to vezme.
Batoh jsem nikdy velký neměla, takže jsem ho pořizovala před touto cestou, ale jak zmiňuji v recenzi, měla jsem nutkání si nějaký pořídit už půl roku před tím. Cesta tedy volbu urychlila. Batohuž jsem teď využila na dvou dalších víkendových akcích (zabalila jsem do něj i pro přítele) a konečně se tak zbavila nutnosti tahat více menších batohů nebo sportovní tašky.
Kolegyně, která nejezdí třeba pod stan či tak něco, si domluvila zapůjčení batohu od kamaráda vojáka. Já bych si ho bývala mohla na cestu také od armády zapůjčit, ale jak říkám - měla jsem v plánu pořídit si vlastní.
Měla jsem už boty (Magnum) a měla jsem spoustu drobné výbavy - baterka, lékárnička, spacák, prostě outdoorové drobnosti. Dokupovala jsem ta horizontální kapsičky.
Já i kolegyně máme doma maskáčové kapsáče, každá asi dvoje. Ale bylo nám řečeno, že je lepší je nenosit. Jednak to někteří vojáci nemají moc rádi, když je civil v uniformě, především jde ale o bezpečnost, kdy bychom byly snadno zaměnitelné s vojáky a mohly se stát terčem. Proto jsme si obě pořídily po kusu kalhot v military střihu, ale jednobarevných. Určitě je také využijeme i normálně, kolegyně jezdí na čtyřkolce a černé kalhoty s chrániči tak bere trochu jako motorkářské.
Takže když to shrnu - batoh, kalhoty, kapsičky - to jsem pořizovala před cestou, ale ne nutně pro jednorázové použití.Skrýt celý příspěvekDobrý čtení. Je jasný, že se na to nesmíme dívat očima zkušeného bojovníka :-) Ale mě by zajímalo, to vše co popisujete, kalhoty, batoh a další výbavu jste již měla standardně ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý čtení. Je jasný, že se na to nesmíme dívat očima zkušeného bojovníka :-)
Ale mě by zajímalo, to vše co popisujete, kalhoty, batoh a další výbavu jste již měla standardně doma? Nebo jste ji pořídila všechnu až po tom co jste se dozvěděla, že povalíte do Afu? Byl to jednorázový nákup všeho?Skrýt celý příspěvekAd. Blazen: Tak je pravdou, že kvůli vestě a další výstroji se bederní popruhy odepínají. Chtěla jsem v té recenzi zdůraznit, že batoh šlo nosit se zapnutým bederním pásem i s ...Zobrazit celý příspěvek
Ad. Blazen: Tak je pravdou, že kvůli vestě a další výstroji se bederní popruhy odepínají. Chtěla jsem v té recenzi zdůraznit, že batoh šlo nosit se zapnutým bederním pásem i s vestou.
Ad. Kubec: To jste mě pobavil, na ty kalhoty se mě ptal úplně každý, s kolegyní jsme těch dotazů za náš pobyt napočítaly přes čtyřicet. Ty béžové kalhoty se spoustou kapes a vyjímatelnými kolenními chrániči jsme měly z armyshopu Frogman, resp. moje kolegyně je měla v černé barvě. Musím říci, že při nošení hodně povolí. Nejsou moc vhodné pro lidi, kteří mají širší stehna. A musela jsem u dvou nejčastěji používaných kapes přišít suchý zip, protože se začal párat. Na druhé straně látka je opravdu pevná. Chrániče lze vyjmout, kromě viditelného plastu jsou tvořeny silikonovou vložkou celkem solidního rozměru, na kolena padnou dobře a částečně i na holeň. Nejsou značkové, ale poměr kvalita cena ujde. Konkrétně je mají na http://www.frogman.cz/Uniformy... Skrýt celý příspěvek"Bederní pás je příjemně polstrovaný a padne. Lze jej vyjmout, ovšem kdo by to dělal?" Každý kdo to nedopne přes výstroj popřípadě každý kdo s tím jde do boje a nechce pod tím ...Zobrazit celý příspěvek
"Bederní pás je příjemně polstrovaný a padne. Lze jej vyjmout, ovšem kdo by to dělal?"
Každý kdo to nedopne přes výstroj popřípadě každý kdo s tím jde do boje a nechce pod tím umřít? Takže vlastně většina ne-li všichni bojovníci.
Jinak pěkná recenze.;-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...