DEFCON: Když dojde na nejhorší
- 9. 4. 2012
- 8 komentářů
- Michal Polák
DEFCON znamená DEFense readiness CONdition, tedy stav obranné pohotovosti. Jedná se o stupnici s celkem pěti stupni – od běžného stavu pohotovosti v případě míru až k nukleární válce. Primárně je tento pojem zaveden v souvislosti s USA, nicméně je znám prakticky celosvětově a řada zemí má podobné stupnice, dle kterých se vyhodnocuje aktuální vojenská situace.
V době míru
Nicméně stupnice DEFCON podle všeho skutečně existuje, i když je nutné jí brát s rezervou. Samozřejmě v době války bylo možné poměrně přesně určit daný stupeň, což však již dnes neplatí. Rizika jsou různá, stejně jako potenciální hrozby a na každou se vztahuje určitý soubor vojenských složek.
V době míru, kdy nehrozí žádné bezprostřední riziko je stav obraných složek na stupni DEFCON 5. Označuje se modrou barvou a jednotlivé složky armády, letectva, námořnictva a zpravodajských služeb nevyvíjejí všeobecně zvýšenou pozornost. Nicméně pracují na jednotlivých úkolech a dokonce mohou vést a podporovat vojenské konflikty. Například při leteckých akcích nad Libyí, byla situace v samotných Spojených státech amerických podstatně klidnější, než po teroristických útocích.
Aktuální hrozba nebo teroristický útok
Právě po 11. září byla stupnice na úrovni DEFCON 3. Teroristé uskutečnili útoky na samotném území státu, při čemž způsobili nemalé škody na životech, zdraví, majetku a ekonomice. Zasahovat bezprostředně muselo velitelství vzdušných sil, místní záchranné složky i tajné služby. Do pohotovosti navíc vzhledem k nepřehledné situaci a vysokému nebezpečí byly uvedeny i další obranné složky.
Částečný DEFCON 3 platil také za Kubánské krize v roce 1962, i když část složek byla údajně již ve vyšší pohotovosti, tedy DEFCON 2. Není divu, vždyť v té době poměrně reálně hrozila nukleární válka.
Foto: Hlavní příčinou Kubánské raketové krize byly objevené sovětské balistické rakety v bezprostřední blízkosti USA a eskalace napětí / Wikipedia, CIA
Možná si nyní říkáte, co tedy znamená DEFCON 4. Při něm mají mít zvýšenou pozornost zpravodajské služby, bezpečnostní složky státu a armádní jednotky jsou obeznámeny s možnou změnou stavu. Ostatně i zde narážíme na to, že DEFCON stupnice je velmi zjednodušená.
Studená válka i horké konflikty
V době tzv. Studené války byl DEFCON stupeň právě mezi čísly 2 až 3. Ty zjednodušeně řečeno znamenají zvýšenou připravenost ozbrojených sil. S menším číslem na stupnici je pochopitelně vyšší.
Z historie však víme i o příkladu, kdy válka byla skutečná. V roce 1973 byl Izrael, mimo jiné spojenec USA, napaden Egyptem, Sýrií, Jordánskem a Irákem. Tento konflikt je známý jako Jomkipurská válka.
Foto: Egyptské síly během tažení do Izraele v rámci Jomkipurské války / Wikipedia, Egyptské ozbrojené síly
Izrael byl však vytlačen z řady svých strategických pozic a vlivem nepřátelské přesily dokonce generalita uvažovala o použití jaderných střel Jericho – pro případ, že by se Izraeli nepodařilo za pomocí konvenčních zbraní zastavit postup nepřátel nebo by došlo ještě k vyšším ztrátám, které by již nedovolovaly účinnou obranu země. Izrael však nakonec právě s pomocí USA drtivý útok zvládl a dodnes nemusel jaderné střely použít.
Když hrozí nebo dojde na nukleární válku
Při Jomkipurské válce sice hrozilo použití jaderných zbraní, avšak za jiných podmínek. Izrael je byl ochotný použít jen v krajním případě, byl spojenec USA a jejich dopad by směřoval čistě k nepřátelským zemím nejen Izraele ale také Spojených států.
Pokud by však mělo hrozit nebezpečí propuknutí masivnějšího konfliktu nebo konfliktu, který by přímo zasáhl území USA, byl by vyhlášen DEFCON 2. Ostatně tak se tomu stalo během zmíněné Kubánské krize.
Foto: Konec světa v přímém přenosu. Start rakety Minuteman schopné nést i jaderné hlavice / Wikipedia, U.S. Government
Pak už zbývá jen jediný stupeň DEFCON 1, který se často vykládá následovně: Nukleární válka je nevyhnutelná. Takový stupeň je vyhlášen v případě, kdy se zjistí informace o probíhajícím útoku na území Spojených států amerických a z historie se předpokládá (vzhledem ke studené válce se Sovětským svazem) nutné použití jaderných zbraní.
Samozřejmě v dnešní době by stav mohl být vyhlášen i bez použití tohoto typu výzbroje. Na druhou stranu, když někdo napadne přímo vaše území, tak máte pořádný důvod „smést svého nepřítele ze zemského povrchu“.
Buďme však rádi, že se nic takového nestalo a doufejme, že nestane. DEFCON tak snad zůstane jen populárně známou stupnicí o pěti číslech, která začíná dobou míru a končí jadernou apokalypsou.
Související články
Bombardér B-2 Spirit letěl na severní pól
Bombardér B-2 Spirit před několika dny podnikl premiérovou cestu na nejsevernější místo planety. K ...
- 06.11.2011
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Železná kopule pro ochranu před raketami krátkého doletu
Izrael dlouhodobě řeší problém, jak se bránit všem svým nepřátelům a tomu, čím na něj útočí. V ...
- 29.01.2012
- 3 komentářů
- Michal Polák
Prompt Global Strike – zbraň globálního úderu
V americkém obranném rozpočtu USA pro rok 2013 se počítá s obnovením vývoje zbraně schopné udeřit ...
- 06.02.2012
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Jak bude vypadat izraelský útok na Írán?
Napětí v oblasti Blízkého východu neustále roste. Některé země se obávají snahy Íránské islámské ...
- 12.02.2012
- 8 komentářů
- Michal Polák
Já se tedy opětovně nevyjadřoval proto, abych nevypadal jako notorický rejpal, ale když už musím :o) "Jonkipurská válka" se v textu vyskytovala třikrát, opraveny ale byly jen ...Zobrazit celý příspěvek
Já se tedy opětovně nevyjadřoval proto, abych nevypadal jako notorický rejpal, ale když už musím :o)
"Jonkipurská válka" se v textu vyskytovala třikrát, opraveny ale byly jen dvě, jedna mrška se tam stále schovává ;-)Skrýt celý příspěvekI když jsem si toho také hned všiml, nechtěl jsem to řešit. Ale když už, tak už. Sice už je "n" správně opraveno na "m", ale stále to není v pořádku. Jak psal RossCZ, správně je ...Zobrazit celý příspěvek
I když jsem si toho také hned všiml, nechtěl jsem to řešit. Ale když už, tak už. Sice už je "n" správně opraveno na "m", ale stále to není v pořádku. Jak psal RossCZ, správně je "Jomkipurská válka". Nikoliv "JomkiNpurská" což i RossCZ přehlédl... ;-)Skrýt celý příspěvek
Já bych si zase rýpnul ohledně "jonkipurské války" - ten svátek se jmenuje Jom Kipur, správné označení je tedy "jomkipurská" vikoliv "jonkipurská". Termín se tam několikrát ...Zobrazit celý příspěvek
Já bych si zase rýpnul ohledně "jonkipurské války" - ten svátek se jmenuje Jom Kipur, správné označení je tedy "jomkipurská" vikoliv "jonkipurská". Termín se tam několikrát opakuje, takže asi nejde o překlep...Skrýt celý příspěvek
Zavádějící není podle zdroje na http://en.wikipedia.org/wiki/D... v dokumentu http://www.sas.usace.army.mil/...
Zavádějící není podle zdroje na http://en.wikipedia.org/wiki/D... v dokumentu http://www.sas.usace.army.mil/...
...DEFCON znamená DEFense readiness CONdition, tedy stav obranné pohotovosti.... Dovoluji si tvrdit, že takhle uvedeno je to matoucí... DEFCON je pouze složenina slov DEFENSE a ...Zobrazit celý příspěvek
...DEFCON znamená DEFense readiness CONdition, tedy stav obranné pohotovosti....
Dovoluji si tvrdit, že takhle uvedeno je to matoucí... DEFCON je pouze složenina slov DEFENSE a CONDITION což znamená STAV OBRANY. (takovéto označení je čistě US) v tomto spojení není žádné readiness, tak jako na wikipedii a zde :-) Nevím co chtěl autor článkem říci...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...