Čínský bezpilotní bojový letoun "Ostrý meč"
- 2. 6. 2013
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Zdá se, že je Čína ve vývoji zbraní jenom krok za Spojenými státy nebo Evropou. Deník AIN Report přinesl informaci o novém čínském bojovém bezpilotním letadle (UCAV), které bylo "náhodou" zachyceno na nejmenovaném čínském letišti. Stroj je známý pod bojovým jménem Lijian (Ostrý meč) a odborníci se domnívají, že je už první let "na spadnutí".
Stroj vznikl v režií dvou čínských leteckých firem – Hongdu Aviation Industry a Shenyang Aircraf. Obě patří pod křídla čínského státního leteckého konsorcia China Aviation Industry (Avic).
Podle deníku AIN Report, který se odvolává na informace z čínského internetu, byl UCAV Lijian ve vývoji tři roky. První rolování letadla se pak uskutečnilo na konci minulého roku. Úvodní fotografie se na čínském internetu objevila letos 6. května. Letiště je neznámé, jde však pravděpodobně o firemní letiště Hongdu Aviation v provincii Ťiang-si.
Lijian se na první pohled podobá americkému bezpilotnímu stroji X-47B nebo evropskému nEUROn – obdobně jako ony je samokřídlem s prvky "stealth".
Foto: Bezpilotní bojový letoun Lijian / Čínský internet
Rozpětí křídel má čínský letoun 14 metrů (X-47B 19 m). Stroj pohání jeden proudový motor, zřejmě Shenyang WP7 z letounu J-7. Připomeňme jen, že čínská stíhačka J-7 je věrnou kopií sovětského letounu MiG-21.
Z použitého motoru si můžeme odvodit i nosnost letounu. Množství nesené výzbroje zřejmě nepřesáhne hmotnost 2000 kilogramů jako u technologického demonstrátoru X-47B. Pro Bezpilotnímu letounu Lijian jsou údajně určeny i nové malé čínské bomby CM-506, jež jako by z oka vypadly americkým GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB).
Patrně takto takřka v přímém přenosu vidíme, kterak účinná je čínská špionážní síť. Na začátku května vydal americký Pentagon zprávu, v níž se uvádí, že prý čínská armáda modernizuje díky rozsáhlé průmyslové špionáži.
Před pár dny pak proběhla médii informace o úspěšných aktivitách čínských hackerů. The Washington Post citoval interní zprávu pro americké ministerstvo obrany, kde se píše, že Číňané ukradli informace o protiletadlovém a protiraketovém systému Patriot a o námořním protiletadlovém a protiraketovém systému Aegis, ale také o stíhacích letounech F/A-18 nebo F-35.
Zdroj: AIN Report, The Washington Post
Související články
První přistání X-47B UCAS za pomocí brzdícího lana
Bezpilotní demonstrátor X-47B UCAS (Unmanned Combat Air System) má za sebou další významný ...
- 07.05.2013
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Cizí ponorky dráždí Japonsko
Stránky novin poslední dobou plní zprávy ze Sýrie nebo ze Severní Koreje. Vážnou krizí však prochází ...
- 15.05.2013
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Filipínské námořnictvo posiluje proti Číně
Čína coby nová vojenská mocnost asijského regionu dává o sobě stále více vědět. Na její rostoucí ...
- 20.05.2013
- 8 komentářů
- Jakub Mareš
Průlom: Čína nabízí vojáky pro misi v Mali
Čínská vláda plánuje vyslat až 600 svých vojáků do neklidného Mali. Podle komentátorů, jde o ...
- 24.05.2013
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ta informace o munici je taky docela vypovidajici o tom, jak "daleko" za Us Ucav tohle je. Navic vyvoj nakladu je u obou armad zcela nekompromisni. V US toho bez penez moc ...Zobrazit celý příspěvek
Ta informace o munici je taky docela vypovidajici o tom, jak "daleko" za Us Ucav tohle je. Navic vyvoj nakladu je u obou armad zcela nekompromisni. V US toho bez penez moc nevybadaji a v Cine se s takovymi zdroji tlacenymi do armady technologicky pohnout MUSI, i kdyby nechteli.
Panu autorovi: Trochu me znejistel slovni obrat "cinska armada modernizuje svou armadu" v predposlednim odstavci.Skrýt celý příspěvekADM: Vzhledem k tomu, že to je evidentně UCAV a ještě druhé generace, tak jsou možná opravdu jen krok za těmi, které se snaží dohnat.
ADM: Vzhledem k tomu, že to je evidentně UCAV a ještě druhé generace, tak jsou možná opravdu jen krok za těmi, které se snaží dohnat.
Autor: Eldfell Ano raketové motory američania od rusov kupujú ale kúpenie technologie V/STOL trysiek pre F-35 američania nepotvrdili.Rusi od Jakovleva tam boli aj s ...Zobrazit celý příspěvek
Autor: Eldfell
Ano raketové motory američania od rusov kupujú ale kúpenie technologie V/STOL trysiek pre F-35 američania nepotvrdili.Rusi od Jakovleva tam boli aj s dokumentáciou, ale nakoniec američania vyhlásili, že od nákupu technologie odstupujú.Ale nakoľko je to tak unikátne riešenie, tak vysvetleniu o vlastnom americkom vývoji neverím, jednoducho to američania okopírovali.Skrýt celý příspěvekAutor: KV
Koupit a okopírovat/ukrást - je rozdíl (i technologie V/STOL trysek pro F-35 byla zakoupena).
To jen pro pořádek. Dál to ani komentovat nebudu..Autor: KV
Koupit a okopírovat/ukrást - je rozdíl (i technologie V/STOL trysek pro F-35 byla zakoupena).
To jen pro pořádek. Dál to ani komentovat nebudu..Američania okopírovali výstupné trysky u F35B(pre kolmý štart) z ruského Jak-141,pre niektoré kozmické lode kupujú od rusov raketové motory a nikto ich neobviňuje zo špionáže.Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Američania okopírovali výstupné trysky u F35B(pre kolmý štart) z ruského Jak-141,pre niektoré kozmické lode kupujú od rusov raketové motory a nikto ich neobviňuje zo špionáže.Ale čokolvek urobia číňani, tak sú obvinení zo špionáže.Holt je to normálne poučiť sa na chybách a skúsenostiach iných.To,že má niečo krídla a motor neznamená automaticky že je to kopia niečoho amerického alebo ano?Stále niesme schopní akceptovať že Čína sa hlási o svoje mocenské a technologické pozície,ktoré jej vzhľadom k jej hospodárstvu prináležiaSkrýt celý příspěvek
"že Číňané ukradli informace o protiletadlovém a protiraketovém systému Patriot, námořní „obdobě“ Aegis, " Snad opačně ne? Patriot je pozemní systém a Aegis námořní. (pokud ...Zobrazit celý příspěvek
"že Číňané ukradli informace o protiletadlovém a protiraketovém systému Patriot, námořní „obdobě“ Aegis, "
Snad opačně ne? Patriot je pozemní systém a Aegis námořní.
(pokud jsem špatně pochopil záměry autora tak se omlouvám)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...