Carmel a Eitan: Nový izraelský tank a obrněný transportér
- 11. 11. 2015
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
Izrael pracuje na několika projektech nových obrněných vozidel. Počítá se vývojem obrněného vozidla na základě tanků Merkava Mk2, těžkého kolového transportéru Eitan a nového tanku Carmel. V posledním případě je však nutno slovo “tank” dát do uvozovek.
Nový život pro tank Merkava Mk 2
Izraelské obranné síly IDF (Israel Defense Forces) disponují 400 kusy starších tanků Merkava Mk 2. Část je aktivně nasazených, část se nalézá v rezervě. Tanky poprvé vstoupily do služby v roce 1983.
Izrael v následujících měsících plánuje tanky Merkava Mk 2 vyřadit z výzbroje. Část vyřazených tanků bude přestavěno na logistická, evakuační a velitelská vozidla. V současné době IDF vyrábí jeden testovací prototyp pro logistické role a druhý pro evakuaci zraněných.
S podobnými přestavbami má Izrael bohaté zkušenosti. Můžeme zmínit obrněný transportér Achzarit postavený na základě kořistních tanků T-54/55 nebo vozidla Nagmachon, Nakpadon a Nakpuma využívající podvozek původních britských tanků Centurion. Přestavby starých tanků umožňují IDF získat moderní vozidla při nízkých finančních nákladech.
Nejmodernějším pásovým obrněným transportérem v IDF je Namer postavený na podvozku tanku Merkava Mk 4. Do roku 2027 plánuje IDF získat 531 vozidel Namer.
Přestavba tanků Merkava Mk 2 je další iniciativou IDF s cílem nahradit část ze 6000 obrněných transportérů M113 za modernější a odolnější typy. Vývoj nových vozidel urychlil incident z minulého roku, kdy palestinský ozbrojenec pomocí RPG-29 zabil ve vozidle M113 sedm izraelských vojáků.
Namer / IDF
Eitan
Kromě zavádění těžkých obrněných vozidel Namer a přestavby tanků Merkava Mk 2, Izrael vyvíjí i dvě nová obrněná vozidla - kolový obrněný transportér Eitan a pozemní bojové vozidlo Carmel.
Eitan je těžký kolový transportér s pohonem 8×8 o hmotnosti 35 tun. Bližší informace nejsou k dispozici, musíme se spokojit s prohlášením, že Eitan získá “nejmodernější pasivní a aktivní balistickou ochranu, pokročilou bojovou věž a vhodnou kombinaci munice a senzorů.”
Polní zkoušky prototypu začnou na konci příštího roku, spuštění sériové výroby se očekává v roce 2020.
“Bude mnohem lehčí než Namer, avšak při mnohem nižší ceně,” vysvětluje generálmajor Guy Zur, velitel pozemních sil IDF. “Může být o něco horší než Namer, ale bude cenově dostupný a umožní nám vybavit velkou část našich sil.”
Těžké pásové vozidlo Namer poskytuje mimořádnou balistickou ochranu převáženým vojákům, minimálně na úrovni nejmodernějších tanků. Daní je však hmotnost 60 tun a velmi vysoká nákupní cena a vysoké provozní náklady.
Jakékoliv bližší informace o vozidle Eitan nejsou k dispozici. Podle udávané hmotnosti však půjde o suverénně nejtěžší kolové obrněné vozidlo na světě.
Z důvody ochrany proti IED se dá očekávat, že prostor posádky bude umístěn velmi vysoko, což si vyžádá, vzhledem k dodržení adekvátních jízdních vlastností v terénu, kola s velkým průměrem. Např. nové ruské kolové obrněné vozidlo Bumerang má průměr kol 1,5 m.
Merkava Mk4 / IDF
Carmel
Tajemnějším projektem je vývoj nového izraelského tanku, resp. bojového vozidla Carmel. Zatímco Eitan vstoupí do služby po roce 2020, u vozidel Carmel se očekává zavedení do výzbroje po roce 2025.
Carmel získá tankový kanón, ale nepůjde o tank v klasickém slova smyslu. Carmel nebude Merkava Mk5 a ani nenahradí 65 tun těžké tanky Merkava Mk4, jejichž výroba skončí v roce 2020.
Udávaná hmotnost pásového vozidla Carmel je kolem 32 tun. Cílem Izraele je vyvinout středně těžké vozidlo, s palebnou silou tanků, ale při mnohem nižší hmotnosti. Jak poznamenává magazín Defense News, Carmel je dlouhodobý projekt, jehož vývoj závisí na dostupnosti nových lehkých balistických materiálů a moderní elektroniky.
“Carmel je běh na dlouhou trať. Nesoutěží se stávajícím výrobním programem vozidla Eitan nebo s tanky Merkava Mk 4,” cituje svůj zdroj Defense News. Zatímco Eitan se dočká nasazení s těžkými vozidly Namer, vozidla Carmel se postaví po boku tanků Merkava Mk 4.
Brigádní generál Didi Ben Yoash, který vede vývoj nových bojových vozidel na izraelském ministerstvu obrany, zdůrazňoval význam automatizace. Pode Yoashe nový tank bude mnohem menší a získá pouze dvojčlennou posádku. První prototyp nového vozidla vznikne údajně do pěti let.
Dá se očekávat, že nový tank získá bezosádkovou věž s automatickým nabíjecím systémem. V izraelských médiích proběhly také informace o rozvoji hybridního diesel-elektrického pohonu. Bezosádková věž a pouze dvojčlenná posádka umožní soustředit balistickou obranu kolem menšího prostoru posádky. Carmel nebude celkově odolnější než současné tanky Merkava Mk4 ale poskytne stejnou nebo vyšší ochranu posádky.
Klíčovým se stane rozvoj senzorů a elektronického vybavení, které nový tank (a vůbec všechna nová izraelská obrněná vozidla) propojí do “všeobjímacího” armádního systému velení, řízení, spojení, výpočetní techniky, zpravodajství, sledování, zaměřování cílů a průzkum C4ISTAR (Command, Control, Communications, Computers, Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).
Právě kvalitní C4ISTAR zajišťuje armádě nadvládu ve schopnosti rychle a přesně získávat informace, rozhodovat se a splnit zadaný úkol, co nejefektivněji, a s co nejmenšími prostředky.
Zdroj: Defense News
Související články
Izraelsko-palestinská kybernetická válka
Konflikt mezi Palestinci a Izraelem trvá už od poloviny minulého století a jeho nejviditelnějším ...
- 07.08.2015
- 2 komentářů
- Václav Kopecký
Útok před obranou: Izrael zveřejnil novou vojenskou strategii
Izraelské obrané síly IDF (Israel Defense Forces) po více než 60 letech představily veřejnosti ...
- 26.08.2015
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelský radar ze systému IRON DOME pro Armádu ČR
Izraelský státní podnik vyrábějící radary ELTA Systems, který je členem skupiny Israel Aerospace ...
- 21.10.2015
- 32 komentářů
- Redakce AN
V-22 Osprey a F-15SE Silent Eagle: Izrael kupuje špičkové zbraně
Izrael se Spojenými státy jedná o nákupu konvertoplánů V-22 Osprey a stíhaček F-15 Eagle. Podle ...
- 06.11.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Klasika, namiesto argumentov osobne utoky. Ocakavam, že sem das zdroj na C3ISTAR, respektive C4ISTAR v zapadnych armadach. Kedze tvrdis, že zapadni radovi vojaci uz davno maju ...Zobrazit celý příspěvek
Klasika, namiesto argumentov osobne utoky.
Ocakavam, že sem das zdroj na C3ISTAR, respektive C4ISTAR v zapadnych armadach.
Kedze tvrdis, že zapadni radovi vojaci uz davno maju C3ISTAR, preco makaju na Feline, Tytane, Gladius, Soldato Futuro, ... ? :)
Zvysok komentu iba ukazuje, ze si klasicky amerikofil (TV nova ma ocividne na tebe nasledky :C ), ktory o danej veci nema ani paru.
Taktiez ocakavam, že dokazes tie tvoje nezmysli o tom, že si to Rusi nemozu dovolit, aj napriek tomu, že to je uz zaplatene a dostavaju ich dokonca este viacej ako je v zmluve. :)Skrýt celý příspěvekVestly Vestly, ty jsi fakt v té Ruské prdeli až po kotníky... "C3ISTAR a presne o tom je "vojak buducnosti". " Jenže tohle už západní armády mají a dále vylepšují. Nevím jestli ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly Vestly, ty jsi fakt v té Ruské prdeli až po kotníky...
"C3ISTAR a presne o tom je "vojak buducnosti". " Jenže tohle už západní armády mají a dále vylepšují. Nevím jestli je to v Rusku jinak (Nechci Rusy shazovat, zajímá mě to), ale zkratka je C4ISTAR - "Command, Control, Communications, Computers, Information/Intelligence, Surveillance, Targeting Acquisition and Reconnaissance" .
"Dal som sem aj video termalnej optiky a helmoveho dispeja, ktore su sucastou systemu Ratnik. " Opět nic nového pod sluncem, ačkoliv přiznám, že o přenosu do displeje jsem nevěděl. Otázkou je jestli to umí obraz sdílet s jinými vojáky nebo s velitelstvím.
"K tej balistickej ochrane, vesta ochrani vojaka pred svd s prieraznou municiou (7.62x5.4). Uniforma by mala byt neviditelna pre infracervene kamery, taktiez dokaze na niekolko sekund odolat otvorenemu ohnu a ochranit vojaka pred malym srapnelom. "
Ano, vesta, ale jaká a v jaké konfiguraci. Jakoukoli nejen průraznou munici 7,62 mm zastaví jedině plát - vlákno to sice zvládne, ale voják bude vyřazen tak jako tak. Ohnivzdorné uniformy používá US army už několik let - např. mariňáci pod označením FROG a to včetně prádla flísek atd. Odolnost proti střepinám je hodně nadsazená - ne že by to bylo nemožné, ale cena by byla příliš vysoká a jen těžko by Rusové, kteří tají i recept na chleba takové maskáče prodávali - součásti Ratniku se dají bez problému koupit, nedávno jsem našel někoho ze Slovenska, kdo to vozí.
Ty čísla ti sedí, ale tady se jedná o komplet výstroje - maskáče, ECWS, helmy, vesty, batohy, řemení ap. Aby se Ratnik "zasíťoval" (C4ISTAR) v takovém množství stálo by to řádově více peněz, než si Rusko může dovolit.
Takž trvám na tom, že Ratnik "pouze" dohání náskok západu, ale v ničem není revoluční. Ačkoli pro Ruského vojáka to revoluce je.
Voják budoucnosti: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekRase, po pozreti par videii z cviceni je evidetne, ze maju aj dorozumievacie prostriedky, balisticke helmy, vesty, prieskumne vybavenie, atd. Torong, bohuzial, tebe ani to ...Zobrazit celý příspěvek
Rase, po pozreti par videii z cviceni je evidetne, ze maju aj dorozumievacie prostriedky, balisticke helmy, vesty, prieskumne vybavenie, atd.
Torong, bohuzial, tebe ani to trolenie nejde. Na vacsinu tvojich otazok som uz davno odpovedal. Dal som sem aj video termalnej optiky a helmoveho dispeja, ktore su sucastou systemu Ratnik.
Najskor som ta chcel odignorovat, kedze diskusia s tebou je ako hrach na stenu hadzat, ale tak mozno sa konecne spamätas.
"Napiš tady alespoň několik z věcí, které Ratnik zavádí a západní armády to nemají ve výzbroji (výstroji). "
C3ISTAR a presne o tom je "vojak buducnosti".
Len pre info, ta "velká krabička" je len pre velitelov. Vacsina vojakov sa bude aj nadalej spoliehat na svoje kolimatory.
K tej balistickej ochrane, vesta ochrani vojaka pred svd s prieraznou municiou (7.62x5.4). Uniforma by mala byt neviditelna pre infracervene kamery, taktiez dokaze na niekolko sekund odolat otvorenemu ohnu a ochranit vojaka pred malym srapnelom.
Inak, k tym poctom, udava sa, že tento rok ich dostala armada 70000-80000. Prvy kontrakt bol podpisany na dobu 3 rokov, s tym, že kazdy rok sa vyrobi minimalne 50000 kompletov.
Staci si spocitat 2 a 2 a kazdemu je jasne, že na vdv, spetsnaz a marinakov neminu ani polovicu objednanych kompletov.Skrýt celý příspěvekTorong: Ratnik je budoucnost (!) Máme maskáčové kukly, potahy na helmy a digitálně maskáčové uniformy (50 bambilónů za rok) . Jestli s tím máte problém tak nám předložte důkazy ...Zobrazit celý příspěvek
Torong:
Ratnik je budoucnost (!)
Máme maskáčové kukly, potahy na helmy a digitálně maskáčové uniformy (50 bambilónů za rok) . Jestli s tím máte problém tak nám předložte důkazy (!)
Má Felin lepší ponožky než Ratnik ? Předložte důkazy !Skrýt celý příspěvekVestly: Takže asi nejsem takový troll, když totéž co já ti říkají i ostatní. ;) "Nikto to ani o Ratniku netvrdil, skor to, že vdaka nemu sa dostanu na taku istu uroven ako ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly: Takže asi nejsem takový troll, když totéž co já ti říkají i ostatní. ;)
"Nikto to ani o Ratniku netvrdil, skor to, že vdaka nemu sa dostanu na taku istu uroven ako zapad. "
Prosím nelži. Stačí si přečíst diskuzi zpětně.
"V porovnani s Francuzskym Felinom ma o moc lepsiu balisticku ochranu a popritom je o 7kg lahsi. "
Prosím specifikuj co je to "o moc lepší" V jakých jednotkách se to měří...
Pokud už srovnáváš s FELINem, podívej se prosím znovu a lépe na to, co má ten voják namontováno na FAMASu. Taková ta velká krabička. To je nejen denní a noční zaměřovač s termovizí, ale zároveň dálkoměr a kamera, celé je to propojené s "palubním počítačem" FELINu a umožňuje to např. střílet "za roh" nebo přenos zaměřeného cíle k vyhodnocení velitelem.
Znovu tě vyzývám: Napiš tady alespoň několik z věcí, které Ratnik zavádí a západní armády to nemají ve výzbroji (výstroji).
A znovu opakuji, že proti Ratniku jako takovému naprosto nic nemám, naopak se mi líbí.
Sgt Murphy: přesně tak VDV se v Gruzii dorozumívala pomocí vlastních mobilů. Kompletní systém Ratnik nedostanou ani všichni vojáci VDV natož běžná pěchota.
Když už je tady off topic diskuze o Ratniku, nevíte náhodou někdo jestli Rusové používají Goretex a Softshell (nebo jiný membránový a sftshelový materiál) v licenci nebo mají svoje materiály?Skrýt celý příspěvekUvidíme jak dopadne projekt Talos od Americké armády. Už o něm nebylo dlouho nic napsané. V roce 2018 by měla být hotová první ostrá verze.
Uvidíme jak dopadne projekt Talos od Americké armády. Už o něm nebylo dlouho nic napsané. V roce 2018 by měla být hotová první ostrá verze.
Felin vs Ratnik: To že má ruský voják uniformu v digitálním vzoru, potah na přilbu a kuklu, ještě neznamená že má i kolimátor, kamery, noční vidění a další důležité části ...Zobrazit celý příspěvek
Felin vs Ratnik:
To že má ruský voják uniformu v digitálním vzoru, potah na přilbu a kuklu, ještě neznamená že má i kolimátor, kamery, noční vidění a další důležité části Ratnika. Ono je potřeba rozlišovat mezi moderní uniformou a tím co je známé pod pojmem "voják 21.století". Přeci jen je je to rozdíl i v ceně, právě tyhle elektronické hračky jsou velice drahé a pokud je rusové stíhají dodávat vojákům tak to klobouk dolů.Skrýt celý příspěvekTak to hej, kedze do armady do roku 2005 moc neinvestovali, tak v urcitych oboroch boli pozadu a teraz to dobiehaju. Vacsina "vojakov buducnosti" je maximalne v prototypovej fazi, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to hej, kedze do armady do roku 2005 moc neinvestovali, tak v urcitych oboroch boli pozadu a teraz to dobiehaju. Vacsina "vojakov buducnosti" je maximalne v prototypovej fazi, takze asi tazko prinasaju nieco, co ostatny davno maju.
Je rozdiel kupovat 50000 kompletov ROCNE a 32000 JEDNORAZOVO.Skrýt celý příspěvekVestly, práve o tom som písal, rusi sa snažia dohnať západné armády za posledných 20 rokov a prinášajú to čo už ostatný dávno majú ale nie nič nové. P Pri veľkosti francúzskej ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly, práve o tom som písal, rusi sa snažia dohnať západné armády za posledných 20 rokov a prinášajú to čo už ostatný dávno majú ale nie nič nové. P
Pri veľkosti francúzskej armády oproti ruskej je to značne menší počet.Skrýt celý příspěvekNikto to ani o Ratniku netvrdil, skor to, že vdaka nemu sa dostanu na taku istu uroven ako zapad. Ratniky sa najskor dostanu k prvo sledovanym utvarom, co nieje nic nezvycajne, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Nikto to ani o Ratniku netvrdil, skor to, že vdaka nemu sa dostanu na taku istu uroven ako zapad. Ratniky sa najskor dostanu k prvo sledovanym utvarom, co nieje nic nezvycajne, ale uz ho mozme vidiet aj u radovych jednotkach. Staci sa pozriet na videa ich cviceni.
Kazdy rok by malo RA pribudnut 50 000 kompletov Ratnik, napr. Francuzi objednali 32000 Felinov co je znacne mensie cislo.Skrýt celý příspěvekProjekt Ratnik mi príde zaujímavý a na podmienky ruskej armády vcelku revolučný. Výzbroj a výstroj ruského vojaka bola ešte počas vojny v Gruzínsku v 2008 taká istá ako počas ...Zobrazit celý příspěvek
Projekt Ratnik mi príde zaujímavý a na podmienky ruskej armády vcelku revolučný.
Výzbroj a výstroj ruského vojaka bola ešte počas vojny v Gruzínsku v 2008 taká istá ako počas invázie do Afganistanu a už vtedy za západnými jednotkami rapídne zaostávali. AK-74 bez akejkoľvek optiky, žiadna balistická ochrana trupu (alebo minimálna), žiadne ochranné prostriedky (okuliare, chrániče kolien atď.), hlava max chránená plechovou helmou, komunikačné prostriedky minimálne, žiaden nosný systém, uniforma zo 70. rokov (žiaden polartec, softshell, gore tex, duté vlákna, nomex atď.) Takú výbavu sme mohli vidieť len u alfa teamu fsb.
Oproti zahraničným projektom Ratnik ale revolučný nieje ani zďaleka a všetky tie nové drahé hračky dostane len elita a uvidíme ako sa ostatná výzbroj a výstroj rozšíri medzi radové jednotky.Skrýt celý příspěvekV porovnani s Francuzskym Felinom ma o moc lepsiu balisticku ochranu a popritom je o 7kg lahsi. ...Zobrazit celý příspěvek
V porovnani s Francuzskym Felinom ma o moc lepsiu balisticku ochranu a popritom je o 7kg lahsi.
http://www.armadninoviny.cz/ru...
"Elektroniku v kompletu Ratnik sdružuje systém Střelec, který zahrnuje prostředky pro komunikaci, vyznačení cíle, informování a pro rozpoznávání vlastních vojáků. Střelec zajišťuje spojení nejenom mezi jednotlivými vojáky během plnění operace, ale i s velitelským centrem. V anglosaské terminologii můžeme systém Střelec označit jako C3ISTAR (command, control, communications, intelligence, surveillance, target acquisition, reconnaissance)."
A ked ti tak chybaju tie displeje :))
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekVestly: Tak jmenujte některé z té zposty revolučních věcí. Poučte mě. Systémy jako FELIN a další mají uniformy, chránící proti ZHN a mají i určitou balitickou ochranu. Integrální ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly: Tak jmenujte některé z té zposty revolučních věcí. Poučte mě. Systémy jako FELIN a další mají uniformy, chránící proti ZHN a mají i určitou balitickou ochranu. Integrální přilbu s průhledovými displeji a jiné vychytávky. Rusko s velkou slávou zavádí to co západní armády už nějakou dobu mají.Skrýt celý příspěvek
Patri tam mnoho dalsich veci, o ktorych ty ocividne nemas ani tusenia. Aj tu na AN najdes o ratniku niekolko clankov, kde mas vsetko napisane. V com je Ratnik horsi oproti ...Zobrazit celý příspěvek
Patri tam mnoho dalsich veci, o ktorych ty ocividne nemas ani tusenia. Aj tu na AN najdes o ratniku niekolko clankov, kde mas vsetko napisane.
V com je Ratnik horsi oproti Felinu alebo Tytanu?Skrýt celý příspěvekVestly: Jo máš pravdu... Ještě tam patří přijímače glonass (nemapové), osobní vysílačky s headsetem, kolimátory a rail lišty na zbraně. Vskutku revoluční věc...
Vestly: Jo máš pravdu... Ještě tam patří přijímače glonass (nemapové), osobní vysílačky s headsetem, kolimátory a rail lišty na zbraně. Vskutku revoluční věc...
Vestly: Jo máš pravdu... Ještě tam patří přijímače glonass (nemapové), osobní vysílačky s headsetem, kolimátory a rail lišty na zbraně. Vskutku revoluční věc...
Vestly: Jo máš pravdu... Ještě tam patří přijímače glonass (nemapové), osobní vysílačky s headsetem, kolimátory a rail lišty na zbraně. Vskutku revoluční věc...
Vestly: Píše ten co věří pouze informacím ukazujícím Rusko v dobrém světle... Ratnik srovnávat s projekty vojáka budoucnosti? :D :D :D skutečně bavíš líp než Ander z Košic... A s ...Zobrazit celý příspěvek
Vestly: Píše ten co věří pouze informacím ukazujícím Rusko v dobrém světle...
Ratnik srovnávat s projekty vojáka budoucnosti? :D :D :D skutečně bavíš líp než Ander z Košic... A s Piťom by sis asi rozuměl... Ratnik je pouze podařená kopie Amerických systémů ECWS a MOLLE. První verzi ECWS (Exteded Cold Weather System) USA zavedly v roce 1986 a dnes mají třetí generaci. V době kdy voják US army fasoval goretexové oblečení a boty, termoprádlo a dvojitý spacák z dutých vláken v goretexovém žďaráku, Ruský voják neměl tušení o existenci ponožek... Ratnik je systém vojáka současnosti. Ale uznávám, že vypadá dobře.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...