C-17 Globemaster III pro indickou armádu
- 14. 6. 2013
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Indické letectvo (IAF) se stane dalším uživatelem amerického strategického dopravního letounu C-17 Globemaster III od firmy Boeing. První letoun dorazil na svou indickou domovskou základnu včera, dalších devět objednaných strojůse připojí v průběhu tohoto a příštího roku.
„Indické vojenské letectvo získá díky C-17 světově nejvyspělejší humanitární a strategické schopnosti,“ řekl maršál indického letectva SRK Nair, „těšili jsme se na den, kdy indické letectvo přiletí s prvním C-17 do svého nového domova v Indii.“
Indické letectvo objednalo celkově 10 letounů C-17 Globemaster III včetně logistického a výcvikového zázemí za 4,1 miliardy dolarů. Prvních pět letounů získají Indové letos, dalších pět letounů v průběhu příštího roku.
„Gratuluji indickému letectvu k tomuto milníku. Indie se připojuje k celosvětové komunitě provozovatelů letounů C-17,“ říká Tommy Dunehew,„národy se obracejí na letouny C-17 díky jejím schopnostem provádět celou škálu operací, od mírových, humanitárních až po transportní úkoly armády.“
Video: Letoun může operovat z krátkých nezpevněných přistávacích drah / YouTube
V současné době Boeing doručil zákazníkům již 254 strojů C-17. Největším zákazníkem je americké letectvo (US Air Force) s 222 letouny. Na druhé místo se řadí Velká Británie s osmi stroji, za níž následují Spojené arabské emiráty a Austrálie, kteří vlastní po šesti kusech.
Indie se tak po USA stane největším uživatelem strojů C-17. Indické letectvo plánuje americkými letadly nahradit 17 stará ruská dopravní letadla Iljušin Il-76. Oproti zastaralým ruským Il-74 uveze C-17 více nákladu (76 t oproti 42 t), při stejném doletu, ale při mnohem menších finančních nákladech.
C-17 Globemaster III může kromě nákladu provést výsadek až 102 výsadkářů. V tom případě narůstá dolet až za hranici 10 000 kilometrů. Letoun C-17 je reálně schopen doletět kdekoliv na území Číny, provést výsadek a vrátit se bezpečně zpět.
Dodávka letounů C-17 není jediný úspěch firmy Boeing v Indii. V roce 2009 americká firma podepsala dohodu na dodávku nejmodernějšího protiponorkového, protilodního a průzkumného letounu P-8 Poseidon. Za celkově osm strojů P-8 Indie zaplatí 2,1 miliardy dolarů.
Zdroj: Defence Talk, The Economics Time, Wikipedia
Související články
Bezpilotní dopravní vrtulník K-MAX v Afghánistánu
Pamatujete si náš článek „Revoluce v zásobování vojáků na bojišti“, kde jsme představili bezpilotní ...
- 28.07.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Čínský dopravní letoun Y-20 – klon C-17A Globemaster III?
Na internetu se přesně na Štědrý den objevily první nekvalitní fotky nového čínského dopravního ...
- 30.12.2012
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Boeing představil koncept námořního stíhacího letounu 6. generace
Americké námořnictvo se již pomalu chystá na období po roce 2030, kdy skončí životnost palubních ...
- 08.04.2013
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Rýsuje se koncepce dopravního a vrtulníkového letectva Armády ČR
Na první pohled se může zdát, že dopravní letectvo AČR zažívá lepší období. V jeho parku se vyjímají ...
- 30.05.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Oxmyx: ještě zapomněls dodat, že nás pak navíc ti vrazi z vólstrýtu z těch letadýlek práškujou těma chemtrejlsama, aby nás tento... sterilizovali... C-17 - to je kurňa už pořádný ...Zobrazit celý příspěvek
Oxmyx:
ještě zapomněls dodat, že nás pak navíc ti vrazi z vólstrýtu z těch letadýlek práškujou těma chemtrejlsama, aby nás tento... sterilizovali...
C-17 - to je kurňa už pořádný Čmelák!!!Skrýt celý příspěvekMozna sem se sekl, ale nepouziva nejaky stroje NATO na letisti Papa v Madarsku? Videl sem fotku kdyz se ten aliancni program rozjel a prave me prekvapilo ze ty letadla na sobe ...Zobrazit celý příspěvek
Mozna sem se sekl, ale nepouziva nejaky stroje NATO na letisti Papa v Madarsku? Videl sem fotku kdyz se ten aliancni program rozjel a prave me prekvapilo ze ty letadla na sobe nesla znak madarskeho leteczva. Vite o tom nekdo neco?Skrýt celý příspěvek
Hm, další letadýlko od Boeingu. A zatím jsme se dozvěděli, že nás náš "spojenec" USA odpouslouchává. O PRISMu nic. Co na to naše slavná armáda- nic. A zatímco čekám jestli se na ...Zobrazit celý příspěvek
Hm, další letadýlko od Boeingu.
A zatím jsme se dozvěděli, že nás náš "spojenec" USA odpouslouchává. O PRISMu nic. Co na to naše slavná armáda- nic.
A zatímco čekám jestli se na serveru o armádě neobjeví alespoň úvaha na téma jestli zase nelezeme do zadku další velmoci co nás jen využije a jaké jsou vlastně naše šance se tlaku impéria bránit tak nám zavřeli "hrdinu z Afghánistánu generála Kovandu" šéfa vojenské kontarozvědky. A bývalého šéfa také. A nic. Opět o letadýlkách.
No Kalousek s Nečasem generálům věří.
Nevím jestli je to pro AČR dobrá vizitka.
A nevím jestli to už dávno lidem z AČR není jedno.
Ale zpátky k letadýlkům:
to se jim to prodává když mají přístup k mejlům a telefoním rozhovorům konkurence.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...