Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Astute
Ponorka třídy Astute; větší foto / BAE Systems

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. V rámci programu Successor se počítá se stavbou jaderných ponorek schopných nést balistické jaderné střely.

V současné době Britské královské námořnictvo provozuje deset ponorek. Ve výzbroji slouží čtyři jaderné útočné ponorky Trafalgar, které postupně nahrazují nejnovější jaderné útočné ponorky třídy Astute.

Britští námořníci mají prozatím k dispozici tři plavidla třídy Astute - HMS Astute (zavedená do výzbroje v roce 2010), HMS Ambush (2013) a HMS Artful (2015). Zavedení čtvrté ponorky HMS Audacious se očekává v roce 2018, HMS Anson v roce 2020 a HMS Adamemnon v roce 2022. V dlouhodobém horizontu se počítá se stavbou sedmého plavidla HMS Ajax.

Výzbroj ponorek Astute tvoří šest 533mm torpédometů. Z torpédometů lze odpalovat těžká torpéda typu Spearfish s dosahem 65 km a rychlostí plavby 60 uzlů. Torpéda ničí jak lodě, tak ponorky. Z torpédometů lze vypouštět i střely s plochou dráhou letu Tomahawk Block IV s dosahem přes 1600 km. Astute unese až 38 torpéd a střel.

Výroba jedné ponorky třídy Astute přijde daňové poplatníky ostrovního království na 1,16 miliard liber. U čtvrté až šesté ponorky se očekává pokles jednotkové ceny na 747 milionů liber. Obslužná a provozní infrastruktura spolyká další miliardy liber.

Ponorka třídy Astute

Čtyři britské ponorky třídy Vanguard jsou nosičem balistických střel odpalovaných z ponorek UGM-133A Trident II (Trident D5). Ponorky Vanguard jsou jediné britské nosiče jaderných zbraní.

Již příští rok vláda v Londýně rozhodne o vývoji nástupce ponorek Vanguard. V rámci programu Successor (třída Successor) vzniknou čtyři ponorky, které zajistí Velké Británii schopnost jaderného odstrašení minimálně v první polovině 21. století.

Velká Británie stojí před rozhodnutím, jakým způsobem si udrží schopnost jaderného odstrašení. Očekává se, že program Successor si vyžádá několik desítek miliard liber. Přitom u podobných obrovských projektů hrozí riziko významného překročení nákladů.

“V rámci projektu jaderného odstrašení se nejvíce obávám budoucích finančních problémů (překročení nákladů - pozn. red.). Je to významný prvek v celém akvizičním procesu… a to mě v noci nenechává spát,” říká Jon Thompson, stálý podtajemník na ministerstvu obrany Velké Británie a muž zodpovědný za řízení výdajů na obranu.

Podle Thomsona se program Successor stane nejnákladnějším vojenským projektem v celé historii Velké Británie.

Testovací odpal balistické střely Trident D5

Vláda v roce 2006 odhadovala náklady na stavbu čtyř ponorek v rámci programu Successor na 11 až 13 miliard dolarů. Pro srovnání, stavba dvou nových letadlových lodí třídy Queen Elizabeth přijde daňové poplatníky Velké Británie na 6,2 miliardy dolarů (bez nákladů na infrastrukturu).

V letech 2014 až 2024 si program Successor (včetně vývojových prací) vyžádá 40 miliard liber. Velká Británie přitom plánuje na modernizaci své armády vynakládat ročně 13 miliard liber.

Výstavba jaderných raketových ponorek tak spotřebuje významnou část peněz určených pro modernizaci. V případě překročení nákladů, jak je to u podobných projektů prakticky pravidlem, může dojít ke zdržení či dokonce kolapsu  jiných modernizačních projektů.

První ponorky třídy Successor vstoupí podle současných plánů do služby v roce 2028. Nové ponorky ponesou “pouze” dvanáct balistických raket (Vanguard 16) a maximálně 40 jaderných hlavic. To umožní snížit počet operačně nasazených jaderných hlavic ze 160 na 120 a celkové zásoby z 225 na maximálně 180 hlavic.

Ponorky ponesou současné balistické rakety Trident D5 a od roku 2040, kdy končí životnost střel, jejich nástupce. Ponorky Successor v Britském královském námořnictvu zůstanou až do roků 2060 až 2070.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Special Vehicles pro britskou armádu

Britská armáda před pár dny podepsala smlouva na 589 vozidel Special Vehicles (SV) za 3,5 miliard ...

SMX-Ocean: Nejpokročilejší hybridní ponorka

Francouzská společnost DCNS Group představila projekt nejnovější hybridní diesel-elektrické ponorky ...

Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry

Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok ...

Balistický systém Virtus pro britské vojáky

Firma Source Tactical Gear začala tento měsíc dodávat britským vojákům první systémy osobní ochrany ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Mrakoplaš
    12:25 18.10.2015

    Ngarem a šimpanz.
    No vždyť rozkaz zněl jasně mají být nakoupeny ponorky. Ne ponorky-výnorky.

    Ngarem a šimpanz.
    No vždyť rozkaz zněl jasně mají být nakoupeny ponorky. Ne ponorky-výnorky.

  • simpanz
    22:27 17.10.2015

    španělum se to s S 80 povedlo taky, udajne o 100 tun. A stále ten tunel kopou.

    španělum se to s S 80 povedlo taky, udajne o 100 tun. A stále ten tunel kopou.

  • Ngarem
    19:59 17.10.2015

    U předchozí třídy měli Angličané nějaké nepodstatné problémy s výpočtem objemové hmotnosti. Ponorka se výborně potápěla ale nechtěla se potom vynořit. Museli přidat 2 (?) metry ...Zobrazit celý příspěvek

    U předchozí třídy měli Angličané nějaké nepodstatné problémy s výpočtem objemové hmotnosti. Ponorka se výborně potápěla ale nechtěla se potom vynořit. Museli přidat 2 (?) metry délky. Ale nemohu najít zdroj. To prodloužení se podobalo finančně tunelu Blanka: Postavený tunel, do kterého teče a následná "levná" oprava. Všude se dojí rozpočet...Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    16:52 17.10.2015

    Proč Anglie potřebuje jaderné raketonosné ponorky? Myslím, že o tom velmi zasvěceně mluvil sir Humphrey Appleby :-)

    Proč Anglie potřebuje jaderné raketonosné ponorky? Myslím, že o tom velmi zasvěceně mluvil sir Humphrey Appleby :-)

  • petr.svetr
    14:18 17.10.2015

    Nemá náhodou Anglie přístav pro ponorky ve Skotsku ? Po odtržení Skoska by to asi byl problém.

    Nemá náhodou Anglie přístav pro ponorky ve Skotsku ? Po odtržení Skoska by to asi byl problém.

  • David
    10:11 17.10.2015

    Pokud si chce Velká Británie zachovat aspoň své nynější postavení ( o statusu velmoci si už může nechat jen zdát, ale pořád je to mocnost) na světové scéně, své slovo a svůj vliv, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud si chce Velká Británie zachovat aspoň své nynější postavení ( o statusu velmoci si už může nechat jen zdát, ale pořád je to mocnost) na světové scéně, své slovo a svůj vliv, tak raketonosné ponorky potřebuje. Je to jediný reálný prvek strategického odstrašování, které má. A právě ono jaderné odstrašování je dnes, vzhledem k složitosti současné geopolitické situace potřebnější, než dříve.
    Pochybuji, že by se podařilo najít nějaké levnější řešení. A co se týče nějaké spolupráce, resp. společném vývoji s USA. To by se Velká Británie přestala být pro USA partnerem a dostala by se čistě jen do jejich područí . Spíš očekávám opět nějaké použití různých komponentů vyvinutých v USASkrýt celý příspěvek

  • petr.svetr
    19:26 16.10.2015

    re:Bodie
    Třeba to bude standardní tunel po Česku,už jenom kvůli těm jistým překročeným nákladům.-)

    re:Bodie
    Třeba to bude standardní tunel po Česku,už jenom kvůli těm jistým překročeným nákladům.-)

  • Bodie
    19:09 16.10.2015

    Nebylo by pro Brtiy levnější, kdyby se připojili k americkému programu budoucích SSBN, který má nahradit Ohia? Stejně má řada britských zbraní americký původ (Tridenty, Apache, ...Zobrazit celý příspěvek

    Nebylo by pro Brtiy levnější, kdyby se připojili k americkému programu budoucích SSBN, který má nahradit Ohia? Stejně má řada britských zbraní americký původ (Tridenty, Apache, F-35, Tomahawk, UAV).Skrýt celý příspěvek

  • Bystroushaak
    18:22 16.10.2015

    Doporučuji k přečtení: https://wikileaks.org/trident-...

    Doporučuji k přečtení: https://wikileaks.org/trident-...

Načítám diskuzi...