Balistický systém Virtus pro britské vojáky
- 24. 9. 2015
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Firma Source Tactical Gear začala tento měsíc dodávat britským vojákům první systémy osobní ochrany Virtus. Základními částmi systému Virtus je nová balistická vesta a helma. Skutečnou novinkou je však dynamický nosný systém DWD (Dynamic Weight Distribution) schopný inteligentně rozkládat zátěž na ramena, záda a boky vojáka.
Izraelská Source Tactical Gear tento rok Ozbrojeným silám Spojeného království dodá 14 000 balistických kompletů Virtus. V dalších dvou letech společnost podle aktuálních smluv dodá dalších 20 000 kompletů. Britská armáda poptává celkově 82 000 balistických sad s tím, že může postupně dokupovat další komplety Virtus až do roku 2026.
Source Tactical Gear je zastřešujícím dodavatelem systému Virtus, který se skládá z více než 50 položek. Vývoj a výrobu řídí izraelská firma, subdodavatelé se nacházejí ve Velké Británii, Kanadě, Izraeli a USA.
Balistická vesta Virtus nahradí v britské armádě široce používanou vestu Osprey. Vesta Osprey byla kritizována pro velké a těžké pancéřové pláty, a také nízkou výrobní kvalitu, kdy při běžném používání povalovaly švy a spojovací prvky. Nepohodlná a velká vesta Osprey údajně omezovala britské vojáky nejen v pohybu, ale také omezovala pohodlné míření se zbrani.
Virtus vesta je při stejné balistické odolnosti o 4,6 kg lehčí než vesta Osprey. Velikost pancéřové ochrany (a tedy i hmotnost) se dá u vesty Virtus škálovat přidáváním a odebíráním měkké (balistická tkanina) a tvrdé (balistické pláty) pancéřové ochrany. V budoucnu se počítá se zavedením ještě lehčích balistických plátů.
Skutečnou novinkou je však podpůrný systém DWD, který spojuje vestu s bederním opaskem. Britští vojáci v Afghánistánu často při patrolách nosili na zádech přes 50 kg. Spojení dokáže mnohem lépe rozkládat hmotnost nákladu na ramena, záda a boky. DWD pomáhá jak při nošení neprůstřelné vesty, tak i těžkého batohu.
Propagační video systému Virtus
Nastavování rozložení hmotnosti ovládá voják jednou rukou pomocí připojeného mechanického ovladače. Například při dlouhých pochodech lze nastavit, aby se nejvíce zatěžovaly boky, nikoliv ramena vojáka.
Zcela nová je balistická helma s hmotností menší než 3 kg. Helma má o 350 g menší hmotnost než předchozí britská helma Mk7.
Přilbu vyrábí a dodává kanadská firma Revison. Přilba je součástí systému Virtus, ale podle deníku MailOnline jsou počty přileb odlišné od balistických kompletů. Britská armáda v příštích třech letech získá 9000 přileb.
Nová britská helma využívá technologie Batlskin firmy Revison. Podle potřeby je možné na přilbu umístit oční nebo čelisťový štít. Přilba je také kompatibilní s nejrůznějšími taktickými brýlemi, ať už otevřenými nebo uzavřenými. S helmou lze také pohodlně nosit ochranu sluchu.
Britská armáda rovněž počítá s používáním malých svítilen a kamer na přilbě, schopných přenášet obraz z bojiště nadřazenému velitelskému stupni. Alex Hooper, více-prezident pro globální prodej firmy Revison, zdůraznil, že nová přilba také jednoduše dobře vypadá, což je podle něj důležitý aspekt, protože vojáci chtějí přirozeně dobře vypadat.
Podle vojáků je balistický komplet Virtus mnohem pohodlnější na nošení. "V nové sadě se cítím mnohem lehčí a mám mnohem více mobility. DWD systém je určitě efektivní, podpořil mé přirozené vyrovnání páteře a všiml jsem si skutečného přenosu zátěže z ramenou na boky, když nesu těžký náklad na dlouhých trasách," říká vojín David Thomas. "Helmu lze snadno nastavit a na hlavě sedí mnohem více pevněji."
Zdroj: MoD UK
Související články
Special Vehicles pro britskou armádu
Britská armáda před pár dny podepsala smlouva na 589 vozidel Special Vehicles (SV) za 3,5 miliard ...
- 07.09.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Souboj českých a britských stíhačů skončil nerozhodně
Předletové a poletové briefingy, desítky vzdušných soubojů víceúčelových nadzvukových letounů ...
- 18.03.2015
- 29 komentářů
- kpt. Tomáš Maruščák, 21. zTL
Laserové zbraně: Revoluce nebo technický naivismus?
Brzké zavedení laserových, nebo-li energetických, zbraní zpochybňuje řada skeptiků. Není se čemu ...
- 31.07.2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
JLTV: Oshkosh JLTV nahradí vozidla Humvee
Americká armáda dnes zveřejnila vítěze dlouholetého programu Společného lehkého taktického vozidla ...
- 26.08.2015
- 50 komentářů
- Jan Grohmann
Hmmm. zajímavé... jak to DWD v reálu funguje? Nedovedu si představit přenesení hmotnosti z ramen na boky jinak, než nějakým "korzetem"...?
Hmmm. zajímavé... jak to DWD v reálu funguje? Nedovedu si představit přenesení hmotnosti z ramen na boky jinak, než nějakým "korzetem"...?
Pekne ze uk ide podobnou cestou ako dansko. Mimochodom pan grohman, podla serveru altar na dsei2015 CZUB vydala tlacovu spravu ze na baze cz 807 pripravuje BREN 2 . doterajsie ...Zobrazit celý příspěvek
Pekne ze uk ide podobnou cestou ako dansko.
Mimochodom pan grohman, podla serveru altar na dsei2015 CZUB vydala tlacovu spravu ze na baze cz 807 pripravuje BREN 2 . doterajsie modely sa po novom maju volat BREN 1. Asi by to stalo za clanok . Som velmi zvedavy co za wunderwaffe zase v brode vymisleli.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...