Britové získali druhou útočnou ponorku třídy Astute
- 3. 4. 2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Nejen Rusové zavádějí do výzbroje nové jaderné ponorky, také Britské královské námořnictvo (Royal Navy) obdrželo před nedávnem nejnovější útočnou ponorku HMS Ambush třídy Astute. Britové mají ve výzbroji v současné době již dvě plavidla, dalších pět hodlají získat do roku 2024.
První ponorka HMS Astute byla spuštěna na vodu v roce 2007 a Royal Navy začala sloužit v srpnu 2010. Jak je u námořnictva zvykem, byla podle názvu první ponorky pojmenována celá třída.
Druhá ponorka HMS Ambush vyplula k první plavbě roku 2011 a o rok později dorazila do přístavu HM Naval Base Clyde, který je domovem všech ponorek třídy Astute. Zde byla podrobena námořním zkouškám, včetně ostrých střeleb, a letos se stala součástí britského Royal Navy.
Foto: Bojové stanoviště v ponorce HMS Astute / BAE Systems
Ponorky třídy Astute jsou 97 metrů dlouhé a mají výtlak 7800 tun. Jaderný reaktor Rolls-Royce PWR 2 a dvě turbíny Alstom dovolí plout ponorce pod vodou rychlostí až 29 uzlů. Ponorka si vystačí s jaderným palivem na celou dobu své životnosti. Jediným, co omezuje její dosah, je pouze převážený proviant.
Výzbroj ponorky sestává ze šesti 533mm torpédometů pro britská těžká torpéda Spearfish. Ta mají dosah až 65 kilometrů a na cíl útočí s 300kilogramovou náloží. Dost na to, aby poslala ke dnu, anebo zcela vyřadila z boje kterékoliv současné plavidlo.
Video: Hlavní údernou silou ponorek třídy Astute jsou střely s plochou
dráhou letu Tomahawk / YouTube
Hlavní útočnou sílu ponorek Astute jsou střely s plochou dráhou letu Tomahawk, s doletem přes 2000 kilometrů. Bojová hlavice střely má hmotnost 450 kg, existuje však také verze s jadernou náloží o síle 200 kt.
Posádku ponorky tvoří 110 členů, z toho 12 důstojníků. V těchto ponorkách jako prvních v britském námořnictvu má každý člen posádky svou kóji. Doposud se několik členů posádky, vyjma důstojníky, muselo podělit o jednu postel.
Kromě ponorek Astute budou sloužit v Royal Navy ještě čtyři strategické raketonosné ponorky Vanguard. Zatímco Astute jsou určeny ke konvenčním útočným a speciálním akcím, ponirky Vanguard ponesou šestnáct mezikontinentálních jaderných raket Trident.
Zdroj: Defense-Update , Wikipedia
Související články
USA v šoku – u jejích břehů se nepozorovaně pohybovala ruská ponorka
Amerika je šokovaná. U jejích břehů se několik týdnů na přelomu června a července bez povšimnutí ...
- 20.08.2012
- 6 komentářů
- Ctirad Sviták
Německo prodá Egyptu ponorky i přes odpor Izraele
Německý ministr obrany Thomas de Maizere před pár dny jednoznačně negoval izraelské snahy o zamezení ...
- 18.09.2012
- 7 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace
Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom ...
- 21.01.2013
- 0 komentářů
- Ctirad Sviták
Ruská ponorka Projekt 855 Jaseň
Stavba první ponorky nové generace projektu 895 Jasan (NATO Graney) započala již roku 1993. Vinou ...
- 24.03.2013
- 15 komentářů
- Jan Grohmann
Rád by som videl porovnanie britských ponoriek s inými. Nejaké zmienky kde porovnávajú ruské a americké sa nájdu a o britských som nič veru nenašiel.
Rád by som videl porovnanie britských ponoriek s inými. Nejaké zmienky kde porovnávajú ruské a americké sa nájdu a o britských som nič veru nenašiel.
Načítám diskuzi...