Brit chtěl prodat Íránu komponenty amerického protiletadlového systému
- 10. 1. 2013
- 3 komentářů
- Ctirad Sviták
V texaském městě El Paso byl tuto středu odsouzen k 33 měsícům vězení britský obchodník Christopher Tappin, který se v letech 2005 až 2007 pokoušel obejít mezinárodní embargo na dovoz zbrojního materiálu do Íránu. Informovala o tom agentura Reuters.
Jak tato agentura uvedla, Tappin se v uvedeném období pokusil získat několik speciálních akumulátorů, které jsou součástí amerického raketového protiletadlového systému Hawk. Ty chtěl nelegálně vyvézt ze Spojených států a následně prodat právě do Íránu.
Jak agentura Reuters dále informovala, Tappin svou vinu původně odmítal, nakonec se však přiznal výměnou za nižší trest a možnost odsedět si část trestu ve Velké Británii. „Těším se na návrat domů, kde mám přátele a kde také žije má nemocná žena,“ prohlásil Tappin podle agentury Reuters po vynesení rozsudku.
„Ti, kteří porušují federální zákony pro peněžní zisk, musí být potrestáni za jejich bezohledný a lhostejný přístup k bezpečnosti veřejnosti," reagoval na rozsudek prokurátor Robert Pitman.
Jak dále řekl, pokud by se takovýto obchod uskutečnil, znamenalo by to vážné ohrožení národní bezpečnosti Spojených států a jejich spojenců. Současně uvedl, že pokuta 11 357 dolarů, k jejímuž zaplacení byl Tappin také odsouzen, odpovídá tomu, že na celém obchodu měl stejnou částku vydělat.
Ruská tisková agentura RIA již koncem minulého roku v souvislosti s tímto případem citovala Potkanovo prohlášení, podle kterého „Tappin pod přísahou přiznal, že se chtěl pokusit vyvézt do Íránu důležité vojenské zařízení.“
Celý případ vyšel najevo před šesti lety, když agenti amerických tajných služeb v souvislosti s Tappinovou společností narazili na zfalšované faktury a podezřelé bankovní převody, které měly zamaskovat pokus o vývoz těchto akumulátorů ze země bez licence na obchodování s vojenským materiálem.
Christopher Tappin pochází z britského Kentu a svůj mnohamilionový majetek získal podnikáním v lodní dopravě.
Související články
Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán
Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...
- 31.10.2012
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Protiraketový systém THAAD v americké armádě
Americká armáda v současné době provozuje dvě baterie moderního protiraketového systému THAAD. ...
- 10.11.2012
- 1 komentářů
- Michal Polák
Hizballáh vyhrožuje Izraeli, ten vyzkoušel Davidův prak
Tel Aviv uskutečnil minulý týden úspěšný test dvoustupňové rakety „Stunner“, která je součástí ...
- 29.11.2012
- 24 komentářů
- Ctirad Sviták
Z izraelské letecké základny zmizely motory stíhaček F-16
Následující zprávu si izraelská armáda za rámeček rozhodně nedá. Čtvrteční izraelské noviny přinesly ...
- 16.12.2012
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Přiznám se - celé to nechápu vzhledem k tomu, že už poměrně dlouho Íránci vyrábějí svou vlastní kopii systému Hawk a ten je navíc už docela zastaralý
Přiznám se - celé to nechápu vzhledem k tomu, že už poměrně dlouho Íránci vyrábějí svou vlastní kopii systému Hawk a ten je navíc už docela zastaralý
Pokud jsou ty akumalatory umístěny v raketě tam musí odolat při startu solidnímu přetížení . Takže to budou specialy které se pro civil nědělají jednoduše proto že pro civilní ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jsou ty akumalatory umístěny v raketě tam musí odolat při startu solidnímu přetížení . Takže to budou specialy které se pro civil nědělají jednoduše proto že pro civilní aplikace není potřeba.Skrýt celý příspěvek
Opravdu si nedokáži představit co může být na akumulátorech tak unikátního, i když jsou určeny pro vojenský průmysl. Technologie akumulátorů není myslím zase tak rozmanitá aby se ...Zobrazit celý příspěvek
Opravdu si nedokáži představit co může být na akumulátorech tak unikátního, i když jsou určeny pro vojenský průmysl. Technologie akumulátorů není myslím zase tak rozmanitá aby se odlišovaly od běžných kvalitních akumulátorů které jsou normálně dostupné.
Tak mi uniká proč by je chtěl vůbec někdo koupit/prodat když je to běžná věc.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...