Boxer 8×8: Raketomet a protivzdušná obrana nové generace
- 16. 10. 2018
- 25 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Společnost MBDA představila na britské Defence Vehicle Dynamics v Millbrooku koncepty nových verzí vozidel Boxer. MBDA navrhuje použít modulární platformu Boxer jako nosič taktických raket země-země i protiletadlových raket země-vzduch.
Britská armáda německé kolové obrněnce Boxer vybrala pro své nově budované střední Útočné brigády (Strike Brigades) v letošním roce. Vozidla Boxer a bojová vozidla pěchoty Ajax budou tvořit hlavní údernou sílu těchto brigád, ale vlastně i celé britské armády.
Finální podpis smlouvy na dodávku čítající 400 až 600 vozidel, včetně servisních služeb pro prvních deset let, v hodnotě 5,4 miliardy amerických dolarů bude uskutečněn v příštím roce. Součástí smlouvy je i opce na dodávku dalších 900 kusů vozidel. První Boxery Velká Británie obdrží v roce 2023.
Velká Británie poptává vozidla ve čtyřech základních verzích. Pro budoucí možné objednávky evropská firma MBDA nabízí Velké Británii vozidla Boxer ve verzi raketomet a samohybné vozidlo protivzdušné obrany (PVO).
Pro verzi určenou k nepřímé palbě a ničení pozemních cílů přichází v úvahu integrace střel Brimstone či SPEAR Cap. 3 (Select Precision Effects At Range Capability 3). V obou případech jde původně o střely vzduch-země. Při odpalování ze země musí být střely nepochybně vybaveny raketovým startovacím stupněm. Dolet pozemních střel Brimestone určí výkon urychlovacího stupně.
V současné době jsou střely Brimstone zavedeny v Královském letectvu, kde jsou integrovány na letouny Tornado GR4 a Eurofighter Typhoon a plánuje se jejich integrace na bitevní vrtulníky Apache a drony. Jejich výhodou je především úspěšné bojové nasazení v zahraničních operacích (Libye, Afghánistán). Brimstone se na cíl navádí pomocí laseru nebo vlastního radaru.
Vyvíjené střely SPEAR Cap. 3 jsou určeny pro umístění do vnitřních zbraňových šachet F-35. SPEAR Cap. 3 je v podstatě další evolucí střel Brimstone, avšak s mnohem větším doletem, který má dosáhnout až 130 km.
Pro verzi PVO přicházejí v úvahu střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Jejich pozemní variantu již Velká Británie objednala na kolové platformě 4×4 vozidla MAN jako prvek mobilní pozemní PVO.
CAMM jsou určeny k ničení celého spektra vzdušných cílů, a to od nadzvukových letounů, přes střely s plochou dráhou letu, až po bezpilotní letouny. Dostřel přesahuje 25 km a samotná střela dosahuje rychlostí Mach 3. Výhodou těchto střel je možnost zasahovat cíle, které se nachází mimo přímou viditelnost, pokud jsou potřebná data dodána z jiných senzorů. V praxi tak lze ničit např. vrtulníky ukryté za horizontem či střely s plochou dráhou letu kopírující terén.
V současné době je vozidlo Boxer vyráběno v šesti různých verzích. Mezi těmito variantami je např. velitelské vozidlo, logistická či ambulantní verze. Vozidla slouží v Německu, Nizozemsku, Austrálii a Litvě.
Obrovskou výhodou vozidla Boxer je modulární konstrukce – na společnou podvozkovou platformu lze umístit libovolnou účelovou nástavbu. Všechny Boxery mají stejný podvozek 8×8 s nakládací plošinou (pro fixaci nástavby), motorovou část a prostor pro posádku. Pouhou změnou nástavbového modulu pak půjde libovolně měnit zaměření vozidla (bojové, ženijní, evakuace zraněných, velitelské, atd.).
Pro Velkou Británii se nabízí také vozidlo Boxer s kanónem ráže 105 mm nebo 120 mm, případně samohybná houfnice Boxer RCH155 ráže 155 mm.
Zdroj: Army Recognition, Defense News
Související články
Střela s doletem 1600 km pro US Army. Konec INF smlouvy?
Americká armáda (US Army) se zajímá o strategické zbraně země-země s doletem více než 1000 mil (1609 ...
- 17.09.2018
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Budoucnost amerických obrněných vozidel: Od M1A3 Abrams po NGCV
Americká armáda (US Army) počítá s vývojem zcela nových bojových obrněných vozidel, od robotických ...
- 25.09.2018
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem
Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...
- 08.10.2018
- 224 komentářů
- Jan Grohmann
Griffin III, Lynx, CV90: Americká armáda hledá nové bojové vozidlo pěchoty
Letošní každoroční konference AUSA 2018 (Association of the United States Army 2018) se nese ve ...
- 09.10.2018
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Auto je to hezké, vypadá jak obrněnec z 80kových sci-fi. Akorát mi chroupá v hlavě, proč má na tom ilustračním renderu ty kamiónová zpětná zrcátka? Normální verze je nemá (alespoň ...Zobrazit celý příspěvek
Auto je to hezké, vypadá jak obrněnec z 80kových sci-fi. Akorát mi chroupá v hlavě, proč má na tom ilustračním renderu ty kamiónová zpětná zrcátka? Normální verze je nemá (alespoň dle videa), ne?Skrýt celý příspěvek
Eiffelos: přijde mi, že britové chtějí Boxer využít právě jako OT (APC) a nosič specializovaných verzí, tedy ne KBVP jak jej vnímáme (pro tuto verzi se rozhodli Litevci a ...Zobrazit celý příspěvek
Eiffelos:
přijde mi, že britové chtějí Boxer využít právě jako OT (APC) a nosič specializovaných verzí, tedy ne KBVP jak jej vnímáme (pro tuto verzi se rozhodli Litevci a Australci). Němci je mají jako OT, ambulanci a velitelské vozidlo. Holanďané jako OT, ambulanci, oprvárenské vozidlo, nákladní, ženyjní a velitelské. Podobné verze tedy čekám u Britů. Pochybuju že by chtěli na korbu cpát řekněme věž s CT40 jako bude na Ajaxech nebo Warriorech. Verzi PVO nebo raketomet bych čekal až v další várce, možná i tu houfnici, ale dělo ráže 120 nebo 105 mm čekám spíš na pásovém Ajaxu, který bude přeci jen blíž frontě. Tahle verze "tank" vlastně i měla být, ale v rámci úspor ji škrtli...
K dokonalosti už jen chybí, aby moduly z Boxeru šly osadit i na pásový podvozek.Skrýt celý příspěvekOtázka je, jestli je potřeba mít raket s dostřel 130 km na obrněných vozidlech, jestli nestačí mít jen lehčí náklaďák. 130 km už je docela dost daleko od bojové linie
Otázka je, jestli je potřeba mít raket s dostřel 130 km na obrněných vozidlech, jestli nestačí mít jen lehčí náklaďák. 130 km už je docela dost daleko od bojové linie
Načítám diskuzi...