Boxer 8×8: Raketomet a protivzdušná obrana nové generace

Modulární platforma Boxer může posloužit pro odpalování střel země-země i země-vzduch; větší foto / MBDA

Společnost MBDA představila na britské Defence Vehicle Dynamics v Millbrooku koncepty nových verzí vozidel Boxer. MBDA navrhuje použít modulární platformu Boxer jako nosič taktických raket země-země i protiletadlových raket země-vzduch.

Britská armáda německé kolové obrněnce Boxer vybrala pro své nově budované střední Útočné brigády (Strike Brigades) v letošním roce. Vozidla Boxer a bojová vozidla pěchoty Ajax budou tvořit hlavní údernou sílu těchto brigád, ale vlastně i celé britské armády.



Finální podpis smlouvy na dodávku čítající 400 až 600 vozidel, včetně servisních služeb pro prvních deset let, v hodnotě 5,4 miliardy amerických dolarů bude uskutečněn v příštím roce. Součástí smlouvy je i opce na dodávku dalších 900 kusů vozidel. První Boxery Velká Británie obdrží v roce 2023.

Velká Británie poptává vozidla ve čtyřech základních verzích. Pro budoucí možné objednávky evropská firma MBDA nabízí Velké Británii vozidla Boxer ve verzi raketomet a samohybné vozidlo protivzdušné obrany (PVO).

Pro verzi určenou k nepřímé palbě a ničení pozemních cílů přichází v úvahu integrace střel Brimstone či SPEAR Cap. 3 (Select Precision Effects At Range Capability 3). V obou případech jde původně o střely vzduch-země. Při odpalování ze země musí být střely nepochybně vybaveny raketovým startovacím stupněm. Dolet pozemních střel Brimestone určí výkon urychlovacího stupně.

V současné době jsou střely Brimstone zavedeny v Královském letectvu, kde jsou integrovány na letouny Tornado GR4 a Eurofighter Typhoon a plánuje se jejich integrace na bitevní vrtulníky Apache a drony. Jejich výhodou je především úspěšné bojové nasazení v zahraničních operacích (Libye, Afghánistán). Brimstone se na cíl navádí pomocí laseru nebo vlastního radaru.

Vyvíjené střely SPEAR Cap. 3 jsou určeny pro umístění do vnitřních zbraňových šachet F-35. SPEAR Cap. 3 je v podstatě další evolucí střel Brimstone, avšak s mnohem větším doletem, který má dosáhnout až 130 km.

Pro verzi PVO přicházejí v úvahu střely CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Jejich pozemní variantu již Velká Británie objednala na kolové platformě 4×4 vozidla MAN jako prvek mobilní pozemní PVO.

CAMM jsou určeny k ničení celého spektra vzdušných cílů, a to od nadzvukových letounů, přes střely s plochou dráhou letu, až po bezpilotní letouny. Dostřel přesahuje 25 km a samotná střela dosahuje rychlostí Mach 3. Výhodou těchto střel je možnost zasahovat cíle, které se nachází mimo přímou viditelnost, pokud jsou potřebná data dodána z jiných senzorů. V praxi tak lze ničit např. vrtulníky ukryté za horizontem či střely s plochou dráhou letu kopírující terén.

V současné době je vozidlo Boxer vyráběno v šesti různých verzích. Mezi těmito variantami je např. velitelské vozidlo, logistická či ambulantní verze. Vozidla slouží v Německu, Nizozemsku, Austrálii a Litvě.

Obrovskou výhodou vozidla Boxer je modulární konstrukce – na společnou podvozkovou platformu lze umístit libovolnou účelovou nástavbu. Všechny Boxery mají stejný podvozek 8×8 s nakládací plošinou (pro fixaci nástavby), motorovou část a prostor pro posádku. Pouhou změnou nástavbového modulu pak půjde libovolně měnit zaměření vozidla (bojové, ženijní, evakuace zraněných, velitelské, atd.).

Pro Velkou Británii se nabízí také vozidlo Boxer s kanónem ráže 105 mm nebo 120 mm, případně samohybná houfnice Boxer RCH155 ráže 155 mm.

Zdroj: Army Recognition, Defense News

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Střela s doletem 1600 km pro US Army. Konec INF smlouvy?

Americká armáda (US Army) se zajímá o strategické zbraně země-země s doletem více než 1000 mil (1609 ...

Budoucnost amerických obrněných vozidel: Od M1A3 Abrams po NGCV

Americká armáda (US Army) počítá s vývojem zcela nových bojových obrněných vozidel, od robotických ...

Armáda ČR: Nové tanky, modernizace T-72 nebo BVP se 120mm kanónem

Armáda České republiky plánuje v příštím desetiletí vyřadit z výzbroje tanky T-72. Jaké jsou ...

Griffin III, Lynx, CV90: Americká armáda hledá nové bojové vozidlo pěchoty

Letošní každoroční konference AUSA 2018 (Association of the United States Army 2018) se nese ve ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • cernakus
    13:13 16.10.2018

    Auto je to hezké, vypadá jak obrněnec z 80kových sci-fi. Akorát mi chroupá v hlavě, proč má na tom ilustračním renderu ty kamiónová zpětná zrcátka? Normální verze je nemá (alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

    Auto je to hezké, vypadá jak obrněnec z 80kových sci-fi. Akorát mi chroupá v hlavě, proč má na tom ilustračním renderu ty kamiónová zpětná zrcátka? Normální verze je nemá (alespoň dle videa), ne?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:03 16.10.2018

    Eiffelos: přijde mi, že britové chtějí Boxer využít právě jako OT (APC) a nosič specializovaných verzí, tedy ne KBVP jak jej vnímáme (pro tuto verzi se rozhodli Litevci a ...Zobrazit celý příspěvek

    Eiffelos:
    přijde mi, že britové chtějí Boxer využít právě jako OT (APC) a nosič specializovaných verzí, tedy ne KBVP jak jej vnímáme (pro tuto verzi se rozhodli Litevci a Australci). Němci je mají jako OT, ambulanci a velitelské vozidlo. Holanďané jako OT, ambulanci, oprvárenské vozidlo, nákladní, ženyjní a velitelské. Podobné verze tedy čekám u Britů. Pochybuju že by chtěli na korbu cpát řekněme věž s CT40 jako bude na Ajaxech nebo Warriorech. Verzi PVO nebo raketomet bych čekal až v další várce, možná i tu houfnici, ale dělo ráže 120 nebo 105 mm čekám spíš na pásovém Ajaxu, který bude přeci jen blíž frontě. Tahle verze "tank" vlastně i měla být, ale v rámci úspor ji škrtli...

    K dokonalosti už jen chybí, aby moduly z Boxeru šly osadit i na pásový podvozek.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    11:50 16.10.2018

    Otázka je, jestli to bude mít opravdu dostřel 130 km. Takový dosah ty střely mají při odpálení ze vzduchu.

    Otázka je, jestli to bude mít opravdu dostřel 130 km. Takový dosah ty střely mají při odpálení ze vzduchu.

  • Eiffelos
    11:22 16.10.2018

    Otázka je, jestli je potřeba mít raket s dostřel 130 km na obrněných vozidlech, jestli nestačí mít jen lehčí náklaďák. 130 km už je docela dost daleko od bojové linie

    Otázka je, jestli je potřeba mít raket s dostřel 130 km na obrněných vozidlech, jestli nestačí mít jen lehčí náklaďák. 130 km už je docela dost daleko od bojové linie

  • Shelmik
    10:32 16.10.2018

    Jo tak to je fešák :))

    Jo tak to je fešák :))

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2