Bojové vozidlo BVP-1 vstává v ruské armádě z mrtvých

Bojové vozidlo pěchoty BVP-1 / archív autora

Minulý týden ruská agentura RIA Novosti informovala o „reinkarnaci“ bojového vozidla pěchoty BVP-1. Stroje uložené před 35 lety do skladů ministerstva obrany (MO) Ruské federace postupně projdou modernizací a budou opět zařazeny do aktivní služby pozemních vojsk.

Modernizace 50 let starého BVP-1

Korba, motor a převodové ústrojí vylepšených BVP-1 budou zachovány, avšak místo původní věže bude instalována věž z kolového BTR-82A s 30mm kanónem 2A72 a se spřaženým kulometem PKTM. Dále BVP-1 získá doplňkovou elektroniku a nové elektrické pohony.

 

 

Pro kanón 2A72 (kadence 300 ran za minutu) je k dispozici ve dvou schránkách 300 kusů munice. Kanón je vybaven stabilizací střelby a údajně se uvažuje také o použití časovače na ústí kanónu, pro ve vzduchu explodující munici.

 

Dle agentury RIA Novosti celkové počty modernizované techniky nejsou ještě upřesněny. Testy prvních BVP proběhnou snad do léta a dodávky začnou v průběhu září letošního roku.
 

Firma Kurganský strojírenský závod (Kurganmašzavod), která je součástí Traktorových závodů, celkově vyrobila více jak 20 tisíc BVP-1 (ruské označení BMP-1) a v zahraničí se nachází stále více než 1700 kusů vozidel.

 

V této souvislosti je třeba zmínit, že budoucnosti Kurganmašzavodu je očekávaná výroba BVP Kurganěc-25. Příčiny, proč doposud nebyla spuštěna sériová výroba, jsou zřejmě finanční i technické. Se spuštěním sériové výroby se počítalo původně v roce 2016, nyní to je v roce 2021.
 

Otázkou tedy je, jak dalece je dokončen samotný vývoj BVP Kurganěc-25. Podle posledních zpráv probíhají firemní zkoušky na základě připomínek ruské armády a poté odstartují vojskové zkoušky (zřejmě někdy v příštím roce).

 

Pokud však vývoj stále probíhá, tak je samozřejmě nutné hledat náplň pro uvedený podnik, jehož hlavní náplní práce je v současnosti výroba, servisování a modernizace vozidel řády BVP (resp. BMP).

 

Pro jakýkoliv strojírenský závod je totiž zásadní udržet si technický a vývojový personál. Navíc v zahraničí se nachází velké množství starší techniky BVP-1 a je to tedy i šance pro exportní možnosti ruského zbrojního průmyslu. Pokud má také modernizace uspět v zahraničí, musí daný zbraňový systém v dostatečném počtu zavést do výzbroje ruská armáda.

 

Zajímavé je, že v článku na RIA Novosti je poměrně rozsáhle čtenář informován o výhodách modernizace starších zbraňových systémů. Podle článku se BVP-1 modernizuje i v jiných zemích a jako příklad neustále modernizace starého zbraňového systému je uváděn americký tank Abrams.

 

Článek o modernizaci BVP-1 na serveru RIA Novosti zhlédlo přes 260 tisíc čtenářů, což na tento server je nezvykle vysoké číslo. Běžná sledovanost je v řádu několika tisíc až desítek tisíc sledovatelů. V rámci probíhající diskuse k uvedenému tématu byla modernizace BVP-1 hodnocena kladně a vzácně došlo i ke shodě mezi „urápatrioty“ a jejich oponenty, „liberalščiky“.  

 

BTR-82 s kanónem ráže 30 mm. / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

 

Modernizovaný BVP-1 především pro export?

Může existovat ale i další důvod pro uvedenou modernizaci BVP-1. Na příkladu konfliktu v Sýrii je vidět, že je dostačující použití starších typů pozemní techniky s případnou modernizací.

 

Poslední dobou je v ruském tisku také vidět zvýšený zájem o Afriku. Je to snaha navázat na období bývalého Sovětského svazu a jeho tehdejší podporu tzv. Národnímu osvobozeneckému hnutí v boji proti imperialismu (NOH). Tato pomoc byla v minulosti nejen finanční či materiální, ale zahrnovala i dodávky ruských zbraní. A vzhledem k tomu, že v současnosti „imperialisté“ již vyhynuli, je pro současné Rusko ideální využít boj s terorismem.

 

Rusové se zaměřují například na ropu a plyn bohatou Libyi, kde ruským favoritem je polní maršál Chalífa Haftar. V Alžírsku zase od roku 2017 vede ruský státní koncern Uralvagonzavod jednání o vytvoření společného podniku, byť zatím jen na výrobu civilních vagonů.

 

Dalším africkým státem v ruském zájmu je (na ropu bohatý) Súdán, kde je pro Rusko možnost vybudování námořní základny. V jednání jsou rovněž dodávky nejmodernějších ruských zbraní jako Su-30, Su-35 a systémů protivzdušné obrany S-300. Navíc v případě navázání spolupráce může ruské letectvo využívat jak vzdušný prostor Egypta, tak nové i jižně navazujícího Súdánu.

 

Súdánská delegace v Moskvě

 

V případě Egypta ruská společnost Rosněft uzavřela dohodu o koupi 30% podílu z koncesní smlouvy na výstavbu největšího plynárenského pole v oblasti Středozemního moře Zohr od italské společnosti Eni. Kupní cena činí 1,1 miliardy dolarů. Pole Zohr má zdrojový potenciál 850 miliard kubických metrů plynu.

  

Současné Rusko se očividně řídí, z hlediska zbrojního průmyslu, pragmatismem a hledá cestu uplatnění své produkce na bývalých afrických a středovýchodních trzích. Ideálním partnerem jsou pak zejména diktátorské režimy (v Africe a na Středním východě tedy prakticky všechny státy), se strategickou polohou a s velkými zásobami ropy a plynu.

 

Rusko také pomocí dodávek vojenské techniky navazuje partnerství s velkými producenty ropy a plynu, né však proto, aby nerostné bohatství „kradlo“, ale aby si pojistilo světové ceny ropy a plynu na patřičně vysoké úrovni. Díky tomu může ruský rozpočet, který je z poloviny závislý na vývozu nerostných surovin, financovat další vývoj vojenské techniky (a opět ji vyvážet do strategických zemí) a také rostoucí životní (sociální, vzdělávací, zdravotní, ekonomické, dopravní, atd. atd.) požadavky svého obyvatelstva.

 

Zdroj: InterfaxRIA Novosti, RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Pauli
    16:38 26.04.2018

    V Rusku je prý až 7-8000 bvp-1 ! Důvody chápu já takto: 1) výrobní závod bude mít práci a kšeft 2) modernizuje se pár kousků a zavede k jednotkám asi jako Terminátor 10 kusů ...Zobrazit celý příspěvek

    V Rusku je prý až 7-8000 bvp-1 !
    Důvody chápu já takto:
    1) výrobní závod bude mít práci a kšeft
    2) modernizuje se pár kousků a zavede k jednotkám asi jako Terminátor 10 kusů :D
    ,Aby bylo vidět že v ruské armádě daná věc slouží
    3) a pak s ním už jen vymetat expa a veletrhy ,případně za výhodnou cenu prodat spojencům ...třeba Sýrie dostala hromady T62M z ruských rezerv
    4) třeba se jich i pár desítek ,nebo stovek objeví i v rezervách samotného Ruska .... Přeci jen palebná síla 2A72 se jen tak neztratí ;)Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:08 26.04.2018

    PavolR: ta Cobra-S vypadá parádně - hlavně to není nijak přehnané, ale pěkně jen tak akorát. Vzhledem k tomu, že i BVP-2 co budou výhledově vyřazeny od AČR, mají projít repasí ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR:
    ta Cobra-S vypadá parádně - hlavně to není nijak přehnané, ale pěkně jen tak akorát. Vzhledem k tomu, že i BVP-2 co budou výhledově vyřazeny od AČR, mají projít repasí před uložením na sklad, tak bych se nebál ani podobné lehké úpravy (+ zakrýt pod multispektrální maskovací síť a další věci, ve Finském stylu). Když už se s nimi tak nějak počítá.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    12:41 26.04.2018

    Rase: A nezabúdajme ani na KĽDR. Navzdory sankciám a zákazom sa im darí vyvážať do Afriky celkom dosť techniky. Každopádne Sudán už modernizované BVP má, konkrétne ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    A nezabúdajme ani na KĽDR. Navzdory sankciám a zákazom sa im darí vyvážať do Afriky celkom dosť techniky.

    Každopádne Sudán už modernizované BVP má, konkrétne slovensko-bieloruské Cobra-S. :-)
    -------------------------------
    A ešte jedna drobnosť - ten ich líbyjský favorit Chalíf Haftar mal údajne pred dvoma týždňami srdcovú príhodu a nevie sa, či ešte žije.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    12:28 26.04.2018

    Taką decyzje Rosjan można interpretować na dwa sposoby: 1. Oszczędnie zarządzanie środkami. Rosjanie prawdopodobnie mają setki BMP-1, które są fabrycznie nowe (zapas ...Zobrazit celý příspěvek

    Taką decyzje Rosjan można interpretować na dwa sposoby:

    1. Oszczędnie zarządzanie środkami. Rosjanie prawdopodobnie mają setki BMP-1, które są fabrycznie nowe (zapas mobilizacyjny z ZSRR )
    Wozy po bardzo taniej modernizacji (Skoro BTR-82A kosztuje ok. 900 000 USD to ile może kosztować?) będą pojazdami lepszymi od BTR-82.

    Takie pojazdy mogą trafić do jednostek które dziś eksploatują np. uzbrojone MTLB, albo piechoty morskiej (lepszy w terenie niż kołowy BTR)

    Być może są problemy z eksploatacją / remontami BMP-2 (cóż stabilizacja i system kierowania ogniem jest już stary)

    Podobna historia to modernizacja T-72B do B3/B3M - modernizowano wozy z zapasów (nieużywane) przez to cena modernizacji była niska a wóz był "jak nowy"

    Tak czy siak za cenę pojazdów typu HMMWV czy LMV Rosjanie otrzymają wysoko mobilny wóz dla drużyny piechoty.

    2. To oczywiście eksport i tanie "dokapitalizowanie" zakładów. Popyt na "tani sprzęt" zawsze był i będzie.

    Mnie osobiście interesuje to
    http://www.dmdgroup.eu/sites/d...
    http://www.army-guide.com/eng/...
    ^Ile może kosztować (i dlaczego się "nie sprzedaje")Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    12:25 26.04.2018

    Rase Nie len, že Číňania ponúkajú lacnú, relatívne výkonnú techniku, ale i možnosť refinancovania - v praxi napr. často tak, že je celý nákup na splátky ... a i prvá splátka ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase

    Nie len, že Číňania ponúkajú lacnú, relatívne výkonnú techniku, ale i možnosť refinancovania - v praxi napr. často tak, že je celý nákup na splátky ... a i prvá splátka odložená na pár rokov. Samozrejme nie je to charita, "zichrujú" si to zárukami, hlavne na zväčšenie ekonomického a politického vplyvu, takže im ani nevadí ak sa niečo nesplatí, zmluvne to majú bohato vykompenzované.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:18 26.04.2018

    danny: to sice jo, ale Afriku už má zabranou Čína, která těmto státům může nabídnout fungl nová vozidla za velice příznivou cenu (klidně taky jen na úpis - stejně jako Rusové). ...Zobrazit celý příspěvek

    danny:
    to sice jo, ale Afriku už má zabranou Čína, která těmto státům může nabídnout fungl nová vozidla za velice příznivou cenu (klidně taky jen na úpis - stejně jako Rusové). Pokud bych byl tedy africkým vojákem, radši bych seděl v nové mašině z Číny, než repasu z Ruska.

    Schválně se podívejme, jak chtějí Rusové modernizovat BMP-2 a BMD-2. Plán s modernizací BMP-1 mi přijde stejný. V podstatě do toho zapadá i aktuální modernizace T-72B3. Tedy získají tak za málo peněz docela dost muziky, nebo spíš dokáží tak udržet v chodu ona kvanta techniky aby byli pořád bráni jako velmoc. Ještě představit modernizaci BTR-80 a je to... celkově začínám být velice skeptický k celému programu Armata (T-14, T-15, Bumerang, Kurganěts). Vypadá sice skvěle, ale rozhodně nenahradí stávající techniku v potřebných počtech - na to zkrátka nemají a modernizace staré techniky jim dovolí udržet si enormní počty techniky.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    11:19 26.04.2018

    Rase: Myslím, že konec článku smysl modernizace vysvětluje pěkně. Dárek pro spojence, kteří pomohou stabilizovat ceny surovin. Udržení výrobních kapacit. A tebou zmíněné vybavení ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Myslím, že konec článku smysl modernizace vysvětluje pěkně. Dárek pro spojence, kteří pomohou stabilizovat ceny surovin. Udržení výrobních kapacit. A tebou zmíněné vybavení druhosledových jednotek.
    Zároveň předpokládám, že se v rámci modernizace budou testovat komponenty a technologické uzly pro Kurganěc + ladit jejich výrobní proces. Takže by následný přechod na výrobu nového typu nemusel být tak bolestivý. Něco jako když VW nechal v Boleslavi vyrábět pár let Favorit a následně Feldu, než se přešlo na opravdu soudobou konstrukci:-)
    Myslím, že srovnání velkosériové modernizace v Kurganmašzavodu s tím, co se zkouší u nás, na Slovensku nebo v Polsku dost kulhá.Skrýt celý příspěvek

  • twistrabbit
    11:11 26.04.2018

    Tohle je docela zajímavý článek, vypovídající o současných možnostech Ruska. V dnešní době je to naprosto zastaralá kraksna bez dostatečnýho pancéřování a dostatečné ochrany, za ...Zobrazit celý příspěvek

    Tohle je docela zajímavý článek, vypovídající o současných možnostech Ruska. V dnešní době je to naprosto zastaralá kraksna bez dostatečnýho pancéřování a dostatečné ochrany, za normální situace by nad tím rozum zůstával stát. Dají se z toho vyvodit tři celkem rozumné postřehy.
    1) Rusko vůbec nemá prachy a kapacity na rozjetí výroby moderních vozidel, které byly představeny s Armatou (Kurganěc)
    2) Cena lidského života se v Rusku zase smrskla na úroveň mužika.
    3)Rusko se rozhodlo udržovat za cenu shitu velkou armádu.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    11:03 26.04.2018

    Vozidlo BMP-1 je už dnes beznádejne zastaralé a v modernej armáde bez modernizácie úplne bezcenné. V pôvodnej podobe je to síce určite zaujímavý exportný artikel, ale jeho cena ...Zobrazit celý příspěvek

    Vozidlo BMP-1 je už dnes beznádejne zastaralé a v modernej armáde bez modernizácie úplne bezcenné. V pôvodnej podobe je to síce určite zaujímavý exportný artikel, ale jeho cena zodpovedá jeho bojovej hodnote, t.j. na to sa jednoducho veľmi zarobiť nedá, skôr ušetriť zbavením sa nepoužiteľných vozidiel.

    Modernizácia naráža na problematickú koncepciu, ktorá už bola dosť kritizovaná v čase vzniku. Hlaná 73 mm mm zbraň bola proti tankom už od začiatku účinná len teoreticky (už skúšky v ZSSR dokázali jej nepoužiteľnosť v reálnom boji proti tankom) a málo presná s malým dostrelom pre nepancierované ciele. Samozrejme, že je možné celú vežu nahradiť výkonnou bezposádkovou modernou konštrukciou, ale tá cenu vozidla okamžite radikálne zvýši a pritom ďaľšie nedostatky neodstráni. Pomerne ľahká konštrukcia vozidla je síce výhodu pri pohyblivosti a schopnosti plavby, ale z dnešného hľadiska je balistická ochrana priam katastrofálna a vozidlo bez problémov rostrieľajú i veľkorážové guľomety a to i na dosť značnú vzdielenosť. Pre antimateriálne ostreľovacie pušky je priam ideálnym cieľom. xy-záberov zo Sýrie či Ukrajiny jasne dokazujú, že takéto (ne)pancierované vozidlo do prvej línie jednoducho v modernej armáde nepatrí. To samozrejme nevylučuje jeho úspešnú úlohu na menej exponovaných rolách - sprievod konvojov v tyle, odsun ranených, platforma pre ženistov, spojárov a pod.

    Čiže šance na export sú vysoké, ale skôr s lowcostovým riešením výzbroje s minimálnym nárastom ceny. Pre ruskú armádu je to priznaním, že jednoducho na nové moderná a hlavne drahé vozidlá nemá, minimálne nie vo veľkom počte. Ruská armáda má značná počet predsa len modernejších strojov BMP-2, ktoré sú osadené neporovnateľne účinnejšou výzbrojou a tým odstraňujú hlavný nedostatok predchodcu. Ale až absurdná snaha o stavbu nových jednotiek v dnešnom Rusku je určite z jedným s faktorov takéhoto riešenia. Do výzbroje dostávajú tieto jednotky prevažne modernizované tanky T-72 (ktorých je stále na skladoch dosť) ale pri BMP-2 už to také ružové nie je (i keď i tých je na skladoch ešte pomerne dosť - vyše 1 000 ks) a omnoho početnejšie skladové kusy BMP-1 si "pýtajú" využitie viac.

    Čo sa týka "veľkých producentov ropy a zemného plynu" tak tí sa určite o vozidlách BMP-1/2 s ruskom nebudú ani baviť : )Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:55 26.04.2018

    Ešte tak ma dodatočne napadlo, že by k tomuto článku bolo dobré napísať článok s prehľadom modernizačných pokusom v Česku a na Slovensku, vrátane exportných výsledkov týchto ...Zobrazit celý příspěvek

    Ešte tak ma dodatočne napadlo, že by k tomuto článku bolo dobré napísať článok s prehľadom modernizačných pokusom v Česku a na Slovensku, vrátane exportných výsledkov týchto modelov.

    lukus:
    Autor je právom kritizovateľný za to, že nemiestne hodil všetky štáty daných regiónov do jedného vreca, ale je inak fakt, že podiel diktátorských režimov (teda autoritatívnych režimov fungujúcich bez transparentných volieb), je tam nesmierne vysoký.
    WTF Sýria - čo má zahraničná politika spoločné s vnútropolitickým zriadením?Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
    10:50 26.04.2018

    Modernizovaný BVP-1 především pro export? No len aby sa tieto modernizované EXPORTné verzie BVP-1 neobjavili v okupovanej Krymskej autonómnej republiky Ukrajiny, okupovaných častí ...Zobrazit celý příspěvek

    Modernizovaný BVP-1 především pro export?
    No len aby sa tieto modernizované EXPORTné verzie BVP-1 neobjavili v okupovanej Krymskej autonómnej republiky Ukrajiny, okupovaných častí Doneckej a Luhanskej oblasti Ukrajiny, okupovanom Južnom Osetsku Gruzínska a pod. !?!

    _ _ _

    PavolR

    Tak my v SR si musíme vystačiť nateraz z modernizovanou variantov BVP-1 resp. BPsV Svatava, ktoré podľa MO SR (OS SR) podľa hlavných spôsobilosti – zvýšenia ich úžitkovej hodnoty cestou modernizácie používa definíciu cit. "Modernizované bojové vozidlo pechoty je modernizované bojové prieskumné vozidlo na pásovom podvozku zabudovaním bezosádkovej veže TURRA30 s použitím 30 mm kanóna a využitím systému riadenia paľby, systémom detekcie ožiarenia laserovým lúčom a GPS navigácie. Tieto vozidlá budú využiteľné pre prápor ISTAR a mechanizované prápory."

    Ak som v poslednej dobe zachytil nejaké mierne modernizované BVP-1 AK boli v rámci vojensko-technickej spolupráce medzi Poľskom a Ukrajinou dodané na Ukrajinu. A asi nemusíme 3x hádať od koho Poliaci tie BVP-1 nakúpili...
    zdroj: http://ukroboronprom.com.ua/en...

    Inak ako práve pozerám Ukrajinci na korbe BVP-2 vyvinuli svojho "terminátora" ako bojový modul BMPT DUPLET.
    zdroj: http://ukroboronprom.com.ua/en... Skrýt celý příspěvek

  • lukus
    10:42 26.04.2018

    Diktátorské režimy je nazýváme my - nemohu si pomoct, ale mělo nedávné bombardování Sýrie mandát OSN? Nevznikla OSN proto, aby se nemohlo zaútočit na jiný stát jen tak z vůle ...Zobrazit celý příspěvek

    Diktátorské režimy je nazýváme my - nemohu si pomoct, ale mělo nedávné bombardování Sýrie mandát OSN? Nevznikla OSN proto, aby se nemohlo zaútočit na jiný stát jen tak z vůle nějakého státu?
    Jsou věrohodné důkazy o použití chemických zbraní (Sadám Husajn jich měl tak moc, že koalice zaútočila na Irák ale nejsem si jist, kolik jich tam ne/našli...)?
    Neměli by FR+USA+VB mít svolení Syrské vlády (at už ji uznáváme nebo ne)?

    Každý národ má svou historii, jiné vlastnosti a vývoj. A ačkoliv se nám zdá např. Čína nedemokratická, jak se číňané budou dívat na Německo když nesmíte v TV ukázat tvář obviněného pedofila dokud není odsouzen, s vyjímkou přístavů nefungují google mapy, bude se regulovat+postihovat svoboda slova ohledně téma ,,uprchlíci",na letišti kontrolují matky s kojenci jestli v příkrmu není bomba...:-) a hodně precizně.
    Nechci v žádném případě kritizovat autora za použití výrazu diktátorské režimy. Tento výraz je obecně používán. Jen se obávám, aby i my jsme se jednou nestali diktátorským režimem a nemuseli být osvobozeni.Nejde zaútočit jen tak...
    Představte si, že by se ANO+SPD+KSCM udělali vládu a lehce otáčeli kormidlo ČR ne nutně na východ. A Macron by se s Merklovou rozhodli nás přimět k demokracii obrannou akcí? ano k smíchu, Asad se taky smál, když Kadafí hovořil o budoucnosti ....Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:35 26.04.2018

    Nenapadá mě, kdo by mohl mít zájem o modernizované BMP-1. Pokud vím, tak poláci svoje chtějí lehce modernizovat, Rusové očividně taky, ale u obou to je spíš taková nouzovka na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nenapadá mě, kdo by mohl mít zájem o modernizované BMP-1. Pokud vím, tak poláci svoje chtějí lehce modernizovat, Rusové očividně taky, ale u obou to je spíš taková nouzovka na přechodné období, než zavedou nové stroje. V době kdy je ale vojáků málo, tak by se s nimi mělo šetřit - tedy zabezpečit primárně přežití - ať již balistickou ochranou, tak i různé APS. BMP-1 je z časů, kdy šlo o to co nejrychleji přesunou pěšáky na místo určení. Když koukneme na Kurganěts nebo T-15, tak je to jasné i Rusům a výsledek je obdobný jako u Západních vozidel. Jediný smysl proč zmodernizovat BMP-1 jako se zmiňuje v článku, je rychlá úprava velkého množství vozidel pro druhosledové jednotky, jako dárek spojencům (třeba do Sýrie na dluh) atd.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    10:18 26.04.2018

    Dnes je trend odolnost, vykoupena velkou vahou. Me prijde modernizovane BVP- hlavne motor, vez a spojovaci technika jako zajimave. Neni to prvosledovy stroj, ale za malo penez ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes je trend odolnost, vykoupena velkou vahou. Me prijde modernizovane BVP- hlavne motor, vez a spojovaci technika jako zajimave. Neni to prvosledovy stroj, ale za malo penez nabizi plavbu, nizkou siluetu, jednoduchost a obrovskou prostupnost terenem. Ale nema cenu t nej delat neco, co bvp neni, a to brutalne obrneny nosorozec.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:14 26.04.2018

    Chystajú sa vliezť našim firmám do kapusty ... :-/ (teda nie že by biznis a Afrikou nejako kvitol, ale z času na čas sa pár desiatok tak, či onako zmodernizovaných BVP1 s novými ...Zobrazit celý příspěvek

    Chystajú sa vliezť našim firmám do kapusty ... :-/
    (teda nie že by biznis a Afrikou nejako kvitol, ale z času na čas sa pár desiatok tak, či onako zmodernizovaných BVP1 s novými vežami niekomu streliť podarilo)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4