Bojové vozidlo BVP-1 vstává v ruské armádě z mrtvých

Bojové vozidlo pěchoty BVP-1 / archív autora

Minulý týden ruská agentura RIA Novosti informovala o „reinkarnaci“ bojového vozidla pěchoty BVP-1. Stroje uložené před 35 lety do skladů ministerstva obrany (MO) Ruské federace postupně projdou modernizací a budou opět zařazeny do aktivní služby pozemních vojsk.

Modernizace 50 let starého BVP-1

Korba, motor a převodové ústrojí vylepšených BVP-1 budou zachovány, avšak místo původní věže bude instalována věž z kolového BTR-82A s 30mm kanónem 2A72 a se spřaženým kulometem PKTM. Dále BVP-1 získá doplňkovou elektroniku a nové elektrické pohony.

 

 

Pro kanón 2A72 (kadence 300 ran za minutu) je k dispozici ve dvou schránkách 300 kusů munice. Kanón je vybaven stabilizací střelby a údajně se uvažuje také o použití časovače na ústí kanónu, pro ve vzduchu explodující munici.

 

Dle agentury RIA Novosti celkové počty modernizované techniky nejsou ještě upřesněny. Testy prvních BVP proběhnou snad do léta a dodávky začnou v průběhu září letošního roku.
 

Firma Kurganský strojírenský závod (Kurganmašzavod), která je součástí Traktorových závodů, celkově vyrobila více jak 20 tisíc BVP-1 (ruské označení BMP-1) a v zahraničí se nachází stále více než 1700 kusů vozidel.

 

V této souvislosti je třeba zmínit, že budoucnosti Kurganmašzavodu je očekávaná výroba BVP Kurganěc-25. Příčiny, proč doposud nebyla spuštěna sériová výroba, jsou zřejmě finanční i technické. Se spuštěním sériové výroby se počítalo původně v roce 2016, nyní to je v roce 2021.
 

Otázkou tedy je, jak dalece je dokončen samotný vývoj BVP Kurganěc-25. Podle posledních zpráv probíhají firemní zkoušky na základě připomínek ruské armády a poté odstartují vojskové zkoušky (zřejmě někdy v příštím roce).

 

Pokud však vývoj stále probíhá, tak je samozřejmě nutné hledat náplň pro uvedený podnik, jehož hlavní náplní práce je v současnosti výroba, servisování a modernizace vozidel řády BVP (resp. BMP).

 

Pro jakýkoliv strojírenský závod je totiž zásadní udržet si technický a vývojový personál. Navíc v zahraničí se nachází velké množství starší techniky BVP-1 a je to tedy i šance pro exportní možnosti ruského zbrojního průmyslu. Pokud má také modernizace uspět v zahraničí, musí daný zbraňový systém v dostatečném počtu zavést do výzbroje ruská armáda.

 

Zajímavé je, že v článku na RIA Novosti je poměrně rozsáhle čtenář informován o výhodách modernizace starších zbraňových systémů. Podle článku se BVP-1 modernizuje i v jiných zemích a jako příklad neustále modernizace starého zbraňového systému je uváděn americký tank Abrams.

 

Článek o modernizaci BVP-1 na serveru RIA Novosti zhlédlo přes 260 tisíc čtenářů, což na tento server je nezvykle vysoké číslo. Běžná sledovanost je v řádu několika tisíc až desítek tisíc sledovatelů. V rámci probíhající diskuse k uvedenému tématu byla modernizace BVP-1 hodnocena kladně a vzácně došlo i ke shodě mezi „urápatrioty“ a jejich oponenty, „liberalščiky“.  

 

BTR-82 s kanónem ráže 30 mm. / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

 

Modernizovaný BVP-1 především pro export?

Může existovat ale i další důvod pro uvedenou modernizaci BVP-1. Na příkladu konfliktu v Sýrii je vidět, že je dostačující použití starších typů pozemní techniky s případnou modernizací.

 

Poslední dobou je v ruském tisku také vidět zvýšený zájem o Afriku. Je to snaha navázat na období bývalého Sovětského svazu a jeho tehdejší podporu tzv. Národnímu osvobozeneckému hnutí v boji proti imperialismu (NOH). Tato pomoc byla v minulosti nejen finanční či materiální, ale zahrnovala i dodávky ruských zbraní. A vzhledem k tomu, že v současnosti „imperialisté“ již vyhynuli, je pro současné Rusko ideální využít boj s terorismem.

 

Rusové se zaměřují například na ropu a plyn bohatou Libyi, kde ruským favoritem je polní maršál Chalífa Haftar. V Alžírsku zase od roku 2017 vede ruský státní koncern Uralvagonzavod jednání o vytvoření společného podniku, byť zatím jen na výrobu civilních vagonů.

 

Dalším africkým státem v ruském zájmu je (na ropu bohatý) Súdán, kde je pro Rusko možnost vybudování námořní základny. V jednání jsou rovněž dodávky nejmodernějších ruských zbraní jako Su-30, Su-35 a systémů protivzdušné obrany S-300. Navíc v případě navázání spolupráce může ruské letectvo využívat jak vzdušný prostor Egypta, tak nové i jižně navazujícího Súdánu.

 

Súdánská delegace v Moskvě

 

V případě Egypta ruská společnost Rosněft uzavřela dohodu o koupi 30% podílu z koncesní smlouvy na výstavbu největšího plynárenského pole v oblasti Středozemního moře Zohr od italské společnosti Eni. Kupní cena činí 1,1 miliardy dolarů. Pole Zohr má zdrojový potenciál 850 miliard kubických metrů plynu.

  

Současné Rusko se očividně řídí, z hlediska zbrojního průmyslu, pragmatismem a hledá cestu uplatnění své produkce na bývalých afrických a středovýchodních trzích. Ideálním partnerem jsou pak zejména diktátorské režimy (v Africe a na Středním východě tedy prakticky všechny státy), se strategickou polohou a s velkými zásobami ropy a plynu.

 

Rusko také pomocí dodávek vojenské techniky navazuje partnerství s velkými producenty ropy a plynu, né však proto, aby nerostné bohatství „kradlo“, ale aby si pojistilo světové ceny ropy a plynu na patřičně vysoké úrovni. Díky tomu může ruský rozpočet, který je z poloviny závislý na vývozu nerostných surovin, financovat další vývoj vojenské techniky (a opět ji vyvážet do strategických zemí) a také rostoucí životní (sociální, vzdělávací, zdravotní, ekonomické, dopravní, atd. atd.) požadavky svého obyvatelstva.

 

Zdroj: InterfaxRIA Novosti, RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tesil
    17:14 28.04.2018

    OT -90 bylo to nejhorší co mohli tomu BVP provést.Samotný pobyt ve věži byl pro střelce utrpením natož aby něco rozsekal. Tady je trochu jiný ...Zobrazit celý příspěvek

    OT -90 bylo to nejhorší co mohli tomu BVP provést.Samotný pobyt ve věži byl pro střelce utrpením natož aby něco rozsekal.

    Tady je trochu jiný pohled.
    http://action.nova.cz/clanek/m...

    Jinak samozřejmě záleží na vhodném použití.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:13 28.04.2018

    PS - Tým "BVP so 14,5 mm guľometom" som mal na mysli primárne BVP-1, u ktorých boli pôvodný kanón alebo rovno celá veža vymenené, napr. OT-90, MGC-14,5 alebo MGC-1

    PS - Tým "BVP so 14,5 mm guľometom" som mal na mysli primárne BVP-1, u ktorých boli pôvodný kanón alebo rovno celá veža vymenené, napr. OT-90, MGC-14,5 alebo MGC-1

  • PavolR
    09:57 28.04.2018

    Tesil: Ten kanón sa v praxi ukázal byť úplne zásadnou slabinou BMP-1 s negatívnym dopadom na jeho bojaschopnosť. - nízka úsťova rýchlosť - nízka presnosť za silnejšieho vetra - ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    Ten kanón sa v praxi ukázal byť úplne zásadnou slabinou BMP-1 s negatívnym dopadom na jeho bojaschopnosť.
    - nízka úsťova rýchlosť - nízka presnosť za silnejšieho vetra
    - kanón nemá stabilizáciu a má malý rozsah námeru
    - obmedzený účinný dostrel proti obrneným vozidlám. BVP so 14,5 mm guľometom by ho s vysokou pravdepodobnosťou rozsekalo na kusy.
    - nie je použiteľný proti nízko letiacim cieľom
    S tým kanónom už to vozidlo proste nikto nebude chcieť, ani samotná ruská armáda.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    21:42 27.04.2018

    Střela z PG-15V (HEAT) je schopna prorazit pancíř od 280 do 350 mm, což by v roce 1970 zastavilo protivníkovy moderní tanky (americký M60A1, britský Chieftain nebo německý Leopard ...Zobrazit celý příspěvek

    Střela z PG-15V (HEAT) je schopna prorazit pancíř od 280 do 350 mm, což by v roce 1970 zastavilo protivníkovy moderní tanky (americký M60A1, britský Chieftain nebo německý Leopard 1). Modernizovaná munice PG-9 pak proniká pancířem o tloušťce 400 mm, což na čelní pancíř moderních tanků (americký M1A1 Abrams, britský Challenger 2, německý Leopard 2) nestačí, ale ze vzdálenosti 500 metrů do méně chráněných znehybnit.
    raziel87
    Jen jsem chtěl zdůraznit pomalý ústup od menších ráží.Proti stále dokonalejší balistické ochraně je to přirozený krok.
    Samozřejmě nevím jak stará ta munice ve skladech je.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    21:07 27.04.2018

    2 Tesil ne že bych nesouhlasil s tvými názory, dlouhodobě naopak.....ale ta munice, ačkoli jsou jí plný sklady, už je z větší části bojově neupotřebitelná a není důvod, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Tesil

    ne že bych nesouhlasil s tvými názory, dlouhodobě naopak.....ale ta munice, ačkoli jsou jí plný sklady, už je z větší části bojově neupotřebitelná a není důvod, aby kvůli původní, dnes nevyhovující ráži, znovu spouštěli výrobu.

    Nad zgenerálkováním většího počtu BVP-1 nevidím nic špatného. Nikdo nikde nenapsal, že má tato dodávka sloužit pro aktivní bojové jednotky ruské federace.
    Než ty tisíce strojů rozřezat v hutích.....Technikova myšlenka (a RiMrova) také není od věci, na to nezapomínejmeSkrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:48 27.04.2018

    Tesil Pokiaľ viem tak 73 mm "raketomet", lebo klasický kanón to nie je, použitý vo vozidlách BMP-1 mal dosť mizernú učinnosť voči tankom a čo viem tak už v ZSSR počas skúšok na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil

    Pokiaľ viem tak 73 mm "raketomet", lebo klasický kanón to nie je, použitý vo vozidlách BMP-1 mal dosť mizernú učinnosť voči tankom a čo viem tak už v ZSSR počas skúšok na stojaci tank T-62 dosiahol strelec vozidla z vyše 20-tich striel i nejaké zásahy, ale po tejto skúške vodič tanku T-62 do tanku nasadol a spokojne odišiel ....Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:43 27.04.2018

    Tak pokud je jediným rozdílem stabilizace střely nevidím problém.
    A určitě mají té původní munice plné sklady.

    Tak pokud je jediným rozdílem stabilizace střely nevidím problém.
    A určitě mají té původní munice plné sklady.

  • PavolR
    19:14 27.04.2018

    Tesil: Pozor, neporovnávajme kanón hladkým a autokanóny s drážkovaným vývrtom. Vymeniť celú vežu aj s kanónom je síce drahšie, ale presa len perspektívnejšie riešenie aj vzhľadom ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil:
    Pozor, neporovnávajme kanón hladkým a autokanóny s drážkovaným vývrtom. Vymeniť celú vežu aj s kanónom je síce drahšie, ale presa len perspektívnejšie riešenie aj vzhľadom na množstvo, dostupnosť a výhľady vývoja munície (v článku nadhodená programovateľná). Do pôvodného kalibru už zjavne nechcú investovať energiu, keď majú v danej kategórii výkonnejší 100mm kanón.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    18:51 27.04.2018

    V době zavedení do výzbroje BVP-1 dokázal dobrý střelec zasáhnout,zničit/poškodit protivníkův tank na 800m 1-2 ranou.A to díky svému kanonu 73mm.V současnosti se pozvolna k této ...Zobrazit celý příspěvek

    V době zavedení do výzbroje BVP-1 dokázal dobrý střelec zasáhnout,zničit/poškodit protivníkův tank na 800m 1-2 ranou.A to díky svému kanonu 73mm.V současnosti se pozvolna k této ráži řada BVP přibližuje.Bofors 40,57mm atd.
    Takže tam ten Grom mohli nechat.Při ručním nabíjení zas tak pomalý nebyl.
    I když se původně počítalo s ráží 23mm.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    18:00 27.04.2018

    Larry -OT: Tak zasa Severná Kórea to nie je a iste je tam o niečo lepšie ako v čase bankrotu, avšak Ruské hospodárstvo zhruba v roku 2012 (kedy už bolo po kríze a ropa ešte na ...Zobrazit celý příspěvek

    Larry -OT:
    Tak zasa Severná Kórea to nie je a iste je tam o niečo lepšie ako v čase bankrotu, avšak Ruské hospodárstvo zhruba v roku 2012 (kedy už bolo po kríze a ropa ešte na maxime) narazilo na svoj strop, nad ktorý sa už s týmto rozkrádačským režimom sotva dostane. Zvlásť, keď sa budú popri tom hrať na studenú vojnu.
    Posudzovať ruskú ekonomiku podľa gigantov z oblasti energetiky je asi ako povedať, že keď sa majú v nejakej krajine dobre milionári, tak sa má dobre každý. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    17:43 27.04.2018

    Jak to vlastně v tom Rusku je?? Když to čtu mainstream, jsem přesvědčen, že žerou kořínky stromů . Na druhou stranu zadluženost Ruska je velice nízká. A potom tohle.... "V ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak to vlastně v tom Rusku je?? Když to čtu mainstream, jsem přesvědčen, že žerou kořínky stromů . Na druhou stranu zadluženost Ruska je velice nízká. A potom tohle....
    "V případě Egypta ruská společnost Rosněft uzavřela dohodu o koupi 30% podílu z koncesní smlouvy na výstavbu největšího plynárenského pole v oblasti Středozemního moře Zohr od italské společnosti Eni. Kupní cena činí 1,1 miliardy dolarů. Pole Zohr má zdrojový potenciál 850 miliard kubických metrů plynu."

    Tak jak to vlastně je??Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:33 27.04.2018

    technik Teoreticky je BMP-1 na údržbu jednoduchý .... ale na tú vlastnú údržbu treba i posádku na úrovni. Smutná realita v praxi napr. strednej Afriky je taká, že vodič tank či ...Zobrazit celý příspěvek

    technik

    Teoreticky je BMP-1 na údržbu jednoduchý .... ale na tú vlastnú údržbu treba i posádku na úrovni. Smutná realita v praxi napr. strednej Afriky je taká, že vodič tank či BVP-čko jednoducho odstaví pri ceste a čaká na pomoc pri každej banalite.... často "bieleho muža" z celého sveta, nezriedkakedy Slováka.

    Kamaráti robili údržbu jednoduchej ruskej techniky v Afrike a vedeli rozprávať dosť veselé historky o nemohúcnosti miestnych pri udrživaní techniky. Pre negramotného je i BMP neuveriteľne "zložitý" stroj : )

    Tam je hocijaká modernizácia len vyhadzovaním peňazí do vzduchu.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    17:29 27.04.2018

    Preto sa asi na túto ročnú "predsunutú prítomnosť" radšej nechali zmodernizovať nejaké BVP.

    Preto sa asi na túto ročnú "predsunutú prítomnosť" radšej nechali zmodernizovať nejaké BVP.

  • PavolR
    17:19 27.04.2018

    technik: Kde boli tí vodiči mechanici, čo zvládnu kompletnú údržbu BVP-1 hoci aj v poľných podmienkach, keď sa u nás minulý rok hľadali po jednotlivých útvaroch bojaschopné BVP za ...Zobrazit celý příspěvek

    technik:
    Kde boli tí vodiči mechanici, čo zvládnu kompletnú údržbu BVP-1 hoci aj v poľných podmienkach, keď sa u nás minulý rok hľadali po jednotlivých útvaroch bojaschopné BVP za účelom vyslania do Pobaltia? :-D
    Tie BVP aj materiál, z ktorého sú vyrobené, majú svoj vek, ktorý sa podpisuje na ich poruchovosti a udržiavanie 40-ročnej mašiny v bojaschopnom stave sotva vyžaduje menej technickej údržby, než nové moderné stroje.

    Tento krok Rusov nie je o žiadnych benefitoch ani o žiadnej geniálnej koncepcii. Robia proste to isté, čo českí tankisti, keď sú nútení vyťahovať zo skladu T-72M, pretože ich T-72M4 sú už totálne na dranc a brutálne ojazdené.Skrýt celý příspěvek

  • Flader
    17:15 27.04.2018

    Bohužiaľ, tradícia prvorepublikovách horských jednotiek už vyprchala. Aj keď na Slovensku by sa aspoň v menšej miere veru asi uplatnil.

    Bohužiaľ, tradícia prvorepublikovách horských jednotiek už vyprchala. Aj keď na Slovensku by sa aspoň v menšej miere veru asi uplatnil.

  • petris
    17:10 27.04.2018

    RiMr71: Áno a to doslova. V niektorých prípadoch je skutočne najlepší konský povoz. V Rusku existuje horská brigáda na koňoch a v teréne v ktorom operujú je to najracionálnejšia ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71:
    Áno a to doslova. V niektorých prípadoch je skutočne najlepší konský povoz. V Rusku existuje horská brigáda na koňoch a v teréne v ktorom operujú je to najracionálnejšia voľba, ktorá im umožňuje dlhodobo bojovať, dopravovať ľudí a výzbroj do terénov v ktorých to proste žiadna moderná technika nedokáže.Skrýt celý příspěvek

  • benter
    16:17 27.04.2018

    Arthur: nie je problém že bočný pancier BMP je tak slabý že výbuch ERA môže zraniť osádku vo vnútri ?

    Arthur: nie je problém že bočný pancier BMP je tak slabý že výbuch ERA môže zraniť osádku vo vnútri ?

  • RiMr71
    15:57 27.04.2018

    ...tak v tom případě je nejlepší BVP koňský povoz...

    ...tak v tom případě je nejlepší BVP koňský povoz...

  • Arthur
    14:40 27.04.2018

    to technik: A nie len to, ale dokonca separatisti z DNR aj samotnú modernizáciu BMP-2 s Kontakt-1 ERA. link: ...Zobrazit celý příspěvek

    to technik:

    A nie len to, ale dokonca separatisti z DNR aj samotnú modernizáciu BMP-2 s Kontakt-1 ERA.

    link: https://liveuamap.com/en/2018/... Skrýt celý příspěvek

  • technik
    14:12 27.04.2018

    To twistrabbit Nesouhlasím že se jedná o kraksnu. Ono totiž pomyslný boj a srovnávání např cv90 je mimo mísu. Rus ví že dlouhodobě nasazení moderní techniky ( 3 měsíce a více) ...Zobrazit celý příspěvek

    To twistrabbit

    Nesouhlasím že se jedná o kraksnu. Ono totiž pomyslný boj a srovnávání např cv90 je mimo mísu. Rus ví že dlouhodobě nasazení moderní techniky ( 3 měsíce a více) požaduje mimořádně nákladnou logistiku na údržbu a přepravu moderních strojů. Bvp je válkou osvědčená mašina která díky použitým technologiím nepotřebuje např. technické údržby v takovém rozsahu a čase jako moderní stroje. Vymenu olejů a maziv u bvp nepotřebujete filtry ani připravky,osádka je sama schopna tuto údržbu zvládnout v poli pouze s novými náplněmi. Tohle je obrovský benefit, v Rusku řidič mechanik ovládá kompletní údržbu stroje, to nedokáže žádný řidič moderních bojových prostředků.
    K čemu mi je moderní systém když ho v míru nedokáží udržet provozuschopný natož ve válce. Tyhle stroje nejsou pouze o síle pancíře a dalších tabulkových hodnotách.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4