Boje v megaměstech budoucnosti
- 29. 12. 2015
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Podle amerického brigádního generála Juliana Alforda se musí americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) připravit na boje v obrovských a rychle rostoucích megaměstech. Jednou z největších výzev je zajistit realistický trénink boje v nesmírně členitém a komplexním prostředí obrovských měst.
Megaměsta
Podle OSN ve městech dnes žije 3,2 miliardy lidí a počet neustále roste. V roce 2030 počet lidí žijících ve městech dosáhne 5 miliard. Nárůst bude největší v Asii a Africe. Nejvíce lidí do měst se bude v příštích desetiletích stěhovat v Indii, Číně a Nigérii.
Megaměstem se označuje metropolitní oblast (souvisle zastavěná oblast) s více než 10 miliony obyvatel. V současné době je na světě 35 megaměst. V japonské oblasti Tokio-Jokohama žije 37,9 milionu lidí, v indonéské Jakartě 30 milionů lidí, v jihokorejském Soulu 26,1 milionu a v indickém Dillí 25,7 milionu.
Zastavěná oblast megaměst se pohybuje mezi 1000 a 2000 km2 (ale i méně). Avšak například pákistánské Karáči leží na ploše 3500 km2 a Istanbul na ploše 5500 km2.
V chudých a rozvojových zemích vznikají moderní městská centra s výškovými budovami, ale také rozsáhlé chudinské čtvrti na okrajích. Podle OSN žije v chudinských čtvrtích nebo ve slumech 1 miliardy lidí a počet lidí žijících ve slumech vzroste v roce 2030 na 2 miliardy lidí.
Obrovská koncentrace lidí, často velmi rozdílného náboženského, sociálního, věkového a finančního postavení, klade značné nároky na udržení sociálního a společenského smíru. Výzvou v megaměstech je zajištění dopravy, distribuce zdrojů, eliminace vytváření uzavřených bohatých/chudých oblastí, zabezpečení energií a pitné vody, zaměstnanost i vzdělávání a zdravotní péče.
Rizikovým městem je například pákistánské Karáči s 25,3 miliony obyvatel ležící na pobřeží Arabského moře. Pákistán je obecně považován za velmi nestabilní zemi s vysokým rizikem vzniku války (více o riziku války dále v článku).
Výcvik boje v megaměstech
Brigádní generál Alford z americké námořní pěchoty vyzývá k vypracování taktiky a výcviku pro boj v megaměstech. Hlavním úkolem americké námořní pěchoty jsou obojživelné operace, avšak většina megaměst leží nedaleko pobřeží a do 200 km od pobřeží žije podle údajů OSN více než polovina obyvatel Země.
“Už jsem trénoval v každém prostředí, džungli, poušti, horách, chladném podnebí, ale nikdy jsem dobře netrénoval v městském prostředí,” říká brigádní generál Alford, velitel pro výzkum války Marine Corps Warfighting Laboratory. “Musíme přijít na to, jak bojovat v tomto prostředí, protože předpovědi nám říkají, že lide z celého světa migrují směrem k městům.”
Alfors s dalšími důstojníky námořní pěchoty diskutoval boj v megamětsech na konferenci I/ITSEC (Interservice/Industry Training, Simulation and Education Conference) začátkem prosince na Floridě.
Úkolem Alforda je pokusit se předpovědět situace a prostředí, ve kterých bude americká námořní pěchota v budoucnu působit. Na základě předpovědí námořní pěchota rozvíjí svůj výcvik, taktiku, vybavení a techniku.
“Půjdeme do těchto velkoměst, která jsou obklopena chudinskými čtvrtěmi a budeme tam bojovat, protože jsou tam nezaměstnaní a nevzdělaní mladí muži, kteří nejsou ženatí a jsou naštvaní po většinu jejich života,” řekl Alford.
Pro určení rizika vzniku konfliktu v určité zemi nebo oblasti existuje poměrně jednoduchý mechanický a matematický vztah - klíčový je podíl mladých mužů a příjem na osobu. Rizikem je pak velký počet nezadaných, chudých mladých mužů, kteří si jen těžko hledají práci. Situace je kritická například v stále rostoucích chudinských čtvrtích.
Současná americká námořní pěchota cvičí mimo jiné podle konceptu tříblokové války (Three Block War). Generál americké námořní pěchoty Charlese Krulak na konci 90. let napsal koncept třiblokové války, ve kterém zdůraznil, že námořní pěchota musí být schopná současně provádět vojenské akce (ničení protivníka), záchranné a humanitární operace v rámci tři městských bloků. Klíčem k úspěchu v tříblokové válce jsou špičkově vycvičeni nižší velitelé, kteří musí často přijímat nezávisle kroky a činit závažná rozhodnutí.
“Hovoříme o tříblokové válce, ale velmi rychle se přesouváme do čtyřpodlažní války. Budeme na horním patře mrakodrapu pomáhat evakuovat lidi, v prostředním patře zadržíme špatné lidi. V prvním patře budeme zabíjet a ve stejném čase se bude protivník chtít dostat pryč metrem nebo podzemím. Jak se na to připravit? Jsem si jistý z celého srdce, že se boj v této oblasti blíží,” říká Alford.
Také americká armáda (U.S. Army) na cvičení Unified Quest v roce 2014 pospala budoucí bojiště jako zatopené megaměsto, kde je těžké objevit protivníka, který se ukrývá v mrakodrapech a v podzemí.
Podle Alforda je mylné spoléhat se na zásady protipovstaleckého boje COIN (COunter-INsurgency). “Mluvím o vysoce pokročilém, otevřeném boji ´jeden na jednoho´,” vysvětluje Alford.
Robert Neller, velící důstojník americké námořní pěchoty, zdůrazňuje potřebu připravit na boj v megaměstech jak jednotlivce, tak celé jednotky. Problém je však s vytvořením reálného prostředí měst pro výcvik. “Nemůžeme prostě postavit dvacetipatrový mrakodrap nebo přístaviště z lodních kontejnerů,” uvedl Neller.
Virtuální a rozšířená realita megaměst
K výcviku boje v obrovských městech lze využít rozšířené virtuální reality. Jde o technologii, která dokáže zasazovat do reálného prostředí počítačem generované objekty, efekty, akce a značky. Během okamžiku tak může na poušti vyrůst obrovské městské centrum s mrakodrapy, které je pod dělostřeleckou palbou.
Rozšířenou realitu lze zprostředkovávat pomocí průhledových displejů na helmě vojáků, klasických LCD displejů (např. v bojové technice), nebo pomocí přístrojů (digitální dalekohledy, termovize, atd.)
“Tento typ technologie umožní využít jakoukoliv budovu k výcviku a pomocí rozšířené reality do ní vložit bojové scény. Některé z těchto technologií jsou obrovským příslibem pro výcvik malých jednotek,” uvedl na konferenci generálmajor James Lukeman z Velitelství pro vzdělávání a výcvik námořní pěchoty (Marine Corps Training and Education Command).
Velkým příslibem je výcvik pomocí počítačových prostorových simulátorů. Lockheed Martin například dodal americké námořní pěchotě velké halové virtuální simulátory pro výcvik jízdy ve vojenské koloně CCS (Combat Convoy Simulator). CCS simulátor obsahuje statické vozidlo, kolem kterého je umístěno digitální projekční plátno.
Nejrůznější simulátory, včetně leteckých, a jednotky využívající rozšířenou realitu lze připojit do sítě a vytvořit tak provázaný výcvikový scénař.
Zdroj: DefenseNews
Související články
Americký plán pozemní operace proti Islámskému státu
Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu americké armády Jack Keane nabídl americkému Kongresu ...
- 19.11.2015
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
NÁZOR: Silnější proti slabšímu: Rizika asymetrie
Asymetrický konflikt znamená střet, kdy na jedné straně stojí výrazně silnější aktér než na straně ...
- 19.11.2015
- 23 komentářů
- Tadeáš Pala
NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků
Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že ...
- 26.11.2015
- 8 komentářů
- Václav Kopecký
Na pozadí syrské občanské války: Izrael vs. Hizballáh
Před několika dny zemřel při leteckém útoku v Sýrii Sámir Kantar, člen radikálního hnutí Hizballáh, ...
- 21.12.2015
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
to Jan Grohmann - přesně jste kápnul na věc, která ve mě vyvolává nepříjemné pocity. Řada indicií, ať už se jedná o výzbroj, technologie a taktické postupy mě vedou k úvaze, jestli ...Zobrazit celý příspěvek
to Jan Grohmann - přesně jste kápnul na věc, která ve mě vyvolává nepříjemné pocity. Řada indicií, ať už se jedná o výzbroj, technologie a taktické postupy mě vedou k úvaze, jestli se některé armády čím dál víc nepřipravují spíše na boj s vnitřním, než vnějším nepřítelem (tedy ne přímo boj, spíše potlačování nepokojů). Protože ty zkušenosti snad mluví jasně...Skrýt celý příspěvek
danny - to Karáči berte s rezervou.Jednoduše jde o to, že čím dál více lidí bude žít ve městech. Je pravděpodobné, že v těchto městech budou narůstat sociální tlaky, přesně z těch ...Zobrazit celý příspěvek
danny - to Karáči berte s rezervou.Jednoduše jde o to, že čím dál více lidí bude žít ve městech. Je pravděpodobné, že v těchto městech budou narůstat sociální tlaky, přesně z těch důvodů, které uvádíme v článku - mladí frustrovaní mužové, neschopnost rozdělovat zdroje, nedostatek práce atd.
Tak ostatně Američané mají své zkušenosti z Iráku, kde nejkrvavější boje vedli ve městě. Případně Rusové v Grozném.
Ostatně, pokud se to vymkne z rukou, pěchota klidně může bojovat i v amerických megaměstech, a to nemusí ti být zrovna proti Číňanům.Skrýt celý příspěvekNějak mi uniká smysl takových plánů. Co by jako mělo být účelem takové války? Představa, jak nějaký výsadkový kontingent ovládne Karáčí metodou boje dům od domu mi připadá naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
Nějak mi uniká smysl takových plánů. Co by jako mělo být účelem takové války? Představa, jak nějaký výsadkový kontingent ovládne Karáčí metodou boje dům od domu mi připadá naprosto úchylná. A sebevražedná. Buď chci obsadit centra výkonu moci a změnit režim (aniž by si toho chudina prakticky všimla), nebo se pouštím do vyhlazovací války, protože když začnou po slumu jezdit tanky, nedá se vyhnout průšvihu. A pak je to proti všem.Skrýt celý příspěvek
Co řeší? Na boje ve slumech se specializuje obrněná kavalerie, říká se tomu mechanizovaná operace v otevřeném terénu (protože chajda z vlnitýho plechu je z pohledu tanku jen ...Zobrazit celý příspěvek
Co řeší? Na boje ve slumech se specializuje obrněná kavalerie, říká se tomu mechanizovaná operace v otevřeném terénu (protože chajda z vlnitýho plechu je z pohledu tanku jen virtuální realita), a na boje v hustě zastavěných oblastech mají SAC s jejich Minutemanama a dalšíma hračkama.Skrýt celý příspěvek
Prostředí Detroitu by bylo zavádějící - všechno je tam americké. Tzn. že infrastruktura - rozvody vody, plynu, elektřiny, typy silnic, ulic, domů, značení a nápisy v mateřštině by ...Zobrazit celý příspěvek
Prostředí Detroitu by bylo zavádějící - všechno je tam americké. Tzn. že infrastruktura - rozvody vody, plynu, elektřiny, typy silnic, ulic, domů, značení a nápisy v mateřštině by vedly k vybudování jinde nevyužitelných návyků. V arabských městech už se nacvičovalo. Teď by to chtělo nácvik pro východní Evropu a její specifika. Ale samozřejmě tak, aby to nedráždilo Rusko. Navrhuji Doněck, tam Rusové nejsou ani se tam nijak neangažují, takže by to nemělo vadit. Výhodou by mělo být, že stačí pozvání ukrajinské vlády, podobně jako stačilo pozvání syrské vlády pro cvičení ruské armády a testování ruských zbraní v Sýrii. V Sýrii to má navíc i pozitivní efekt - alespoň tu a tam zásahnou i islamistické separatisty usilující o vytvoření Chálifátu, na Ukrajině by to mohlo přinést jako druhotný bonus zásahy separtistů snážících se na území Ukrajiny vytvořit jakési Novorusko. Navíc kde můžete čelit tak specifickým situacím, jako když se splaší vraníci v ruské trojce.Skrýt celý příspěvek
No, aktuální to jistě je. Ale to prohlášení, že nelze postavit cvičný kontejnerový přístav či dvacetipatrovou budovu, myslím, že i přes značné náklady by to smysl mělo, US Army pod ...Zobrazit celý příspěvek
No, aktuální to jistě je. Ale to prohlášení, že nelze postavit cvičný kontejnerový přístav či dvacetipatrovou budovu, myslím, že i přes značné náklady by to smysl mělo, US Army pod vedením americké vlády už utopila mnohé zdroje v naprosto bezúčelných záležitostech. Se vší úctou k vitruálním technologiím, je to IMHO nedostatečné, ale to se později projeví. Napadla mne dost akcířská myšlenka, že k cvičení boje ve městech by mohli američané použít jisté části např Detroitu, je to sice politicky nekorektní, ale je to podle mne velmi laciné řešení.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...