NÁZOR: Perspektivy pařížských útoků

Foto: Svíčky před francouzskou ambasádou v Praze. / Jan Polák, CC BY-SA 3.0
Svíčky před francouzskou ambasádou v Praze. / Jan Polák, CC BY-SA 3.0 

Teroristické útoky, které zasáhly Paříž 13. listopadu, vyvolaly v Evropě šok. Ten byl o to větší, že přišel v době, kdy se evropské země potýkají se zatím největší krizí v tomto století. Po útocích se opět objevily předpovědi hlásající zánik západní civilizace, začátek další světové války a nutnost provést změny zejména v EU, kterou mnozí považují za hlavního viníka současného stavu. Co nám pařížské útoky ukázaly a jak se bude situace dále vyvíjet?

Proč právě Francie?

Francie, stejně jako Evropa, má s terorismem dlouholeté zkušenosti. Už za Studené války byly mnohé evropské země včetně Francie cílem teroristických útoků.

Změna nenastala ani po konci války, a ani dnes nebo v budoucnu se situace nezmění. Jen letos v Paříži proběhlo několik krvavých útoků a bylo by naivní si připouštět, že se nebudou opakovat.

Do plánů teroristů nevidíme, ale můžeme odhadovat, proč si vybrali zrovna Paříž. Ta, jakožto metropole Francie, je ideálním cílem. Jakýkoliv útok, který proběhne na tak důležitém místě, bude mít světový ohlas, a o to teroristům jde především.

V tomto se isámští teroristé neliší od levicových či pravicovýchteroristů. Pro islámské teroristy je důležité, že je Francie aktivním bojovníkem proti radikálnímu islamismu a terorismu. Paříž se angažuje zejména v Africe, která je historicky její zájmovou oblastí.

Francouzská armáda stojí v čele operací proti islamistům v Mali, pomáhá s bojem proti odnoži Islámského státu (IS) v Nigérii (dříve skupina Boko Haram), a francouzské letectvo je zapojeno také do náletů na IS v Sýrii. Tudíž je Francie pro IS jasný cíl.

Pro volbu Francie jako cíle útoků hraje také to, že má velkou muslimskou menšinu, tudíž jsou místní obyvatelé na muslimy zvyklí a teroristé se tak mezi nimi mohou pohybovat v relativním bezpečí.

Další důležitým předpokladem pro úspěšný útok je zapojení Francie do shengenského prostoru, který umožňuje relativně bezpečný pohyb jak lidi, tak zboží a vybavení nutného pro provedení útoku z jednoho státu do druhého a tudíž jednodušší logistiku.

Například ve Velké Británii, která byla v minulosti také cílem teroristických útoků, je v tomto ohledu situace pro teroristy složitější, neboť Británie není členem shengenského prostoru a hraniční kontroly jsou pro teroristy další komplikací.

Na první pohled je zajímavé, že útoky ani nebyly mířeny na známé symboly Paříže nebo konkrétní lidi a politiky. Když tedy nebudeme předpokládat, že cílem měl být francouzský prezident Hollande, který byl přítomen na fotbalovém zápase. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by se některému z útočníků podařilo dostat k prezidentovi dostatečně blízko, aby mohl použít svou vestu s trhavinami.

Útočníci napadli kavárny, fotbalový zápas a hudební koncert, všechno symboly evropské kultury. Například IS ve svém prohlášení označil napadený koncert jako místo smilstva, hříchu a polyteismu. Útoky byly záměrně cíleny na místa spojená s evropským, či západním stylem života, který je IS odmítán.

Útoky měly za cíl vyvolat v obyvatelích Západu strach a dle mého názoru zejména pocit, že islám přímo ohrožuje jejich kulturu a styl života. IS velmi dobře vnímá uprchlickou krizi a sílící odpor Evropanů k přistěhovalcům a muslimům obecně.

Cílem těchto útoků byla také snaha vyvolat větší odpor proti muslimům v Evropě. A to hned z několika důvodů. Každý takový teroristický útok vyvolá další posílení protimuslimských a protiimigrantských nálad.

To IS hraje do karet, neboť jakmile začnou v Evropě větší represe proti muslimům, vyvolá to v muslimech pocit strachu a může to tak přilákat další rekruty k IS a k dalším teroristickým skupinám. Muslimové se začnou cítit ohrožení a začnou hledat ochranu v islámu, jakožto základu jejich kultury.

Je to pojítko jejich komunit, a čím bude odporproti nim narůstat, tím větší vliv budou mít radikálnější islamisté hlásající boj proti Západu. To je pro IS ideální cesta jak radikalizovat evropské muslimy a získat je na svou stranu. Ideologie IS je milenialistická, očekávají konec světa a poslední soud.

Pro mnoho muslimů, kteří tuto ideologii dosud odmítali, může být zvýšený tlak na jejich komunity v Evropě postupně radikalizující účinek. Jak budou sami ohroženi, tak mohou snáze sklouznout k těmto představám, že se ostatní spikli proti nim a jako obranu budou považovat ozbrojený boj proti většinové evropské populaci.

Primárním cílem útoků v Paříži bylo ukázat, že IS má schopnost útočit i v Evropě. IS je v současné době pod tlakem svým protivníků v Sýrii a Iráku a těmito útoky se snaží ukázat, že má schopnosti tvrdě udeřit i mimo svá území.

Způsob provedení (útoky na více cílů současně), velké množství obětí a dopad na evropské země, jasně ukazují, že IS má schopnost provádět poměrně náročné operace v zahraničí a je pro Evropu velkou hrozbou.

Těmito útoky se IS, co do úspěšnosti, plně vyrovnal Al-Qaidě (AQ) a dokázal, že může s touto dnes již „tradiční“ teroristickou organizací směle držet krok a v mnoha ohledech ji i předčí. Pařížské útoky a zejména jejich celoevropský dopad tak mohou IS pomoci posílit své postavení na mezinárodní džihádistické scéně.

IS tímto útokem také sleduje větší zatažení evropských, potažmo Západních zemí do pozemních operací v Sýrii a Iráku. Pro IS by bylo výhodné, kdyby ze strany Západu došlo k pozemní intervenci. Dosud IS bojuje proti jiným muslimům, většinou sunnitům.

Počty obětí tohoto mezimuslimského boje jsou enormní a IS tak u mnoha muslimů ztrácí přitažlivost. Možnost bojovat proti západním vojákům by tak pro IS byla přímo ideálním propagandistickým nástrojem. IS zabil už příliš mnoho muslimů a potřebuje si zlepšit reputaci mezi běžnými obyvateli Blízkého východu.

Jakmile by se cílem stali křesťanští vojáci Západních zemí, reputace IS by se zlepšila, neboť by bojoval proti „bezvěrcům“ a pomohlo by mu to i s rekrutací místních sil z arabských zemí.

Západní intervence v Sýrii by tak mohla vést k podobnému scénáři, který jsme už viděli v Afghánistánu nebo Iráku. Jakákoliv větší pozemní vojenská intervence v Sýrii by do země přilákala ještě větší počet džihádistů, kteří dosud s účastí v konfliktu váhali. IS by tak díky sílící restrikci ze Západu mohl paradoxně posílit svou pozici.

Co můžeme očekávat do budoucna?

V současné době už jsou vidět veliká prohlášení evropských politiků o posilování bezpečnostních sborů jednotlivých zemí, avšak otázkou je, zda tyto prohlášení nezůstanou pouze planými sliby a praxe se vrátí zpět do zajetých kolejí. Tyto mediální proklamace se z pravidla opakují po každém teroristickém útoku a jen málo kdy se skutečně něco zásadního změní.

Rozhodně nesouhlasím s často pronášeným názorem, že tyto útoky nějak významně změní svět. Nestalo se to ani po 11.září 2001, ani po útocích v Madridu v roce 2004 a Londýně v roce 2005, a s největší pravděpodobností se to nestane ani teď. Ve válce s terorismem je Západ od září 2001 a ještě dlouho tomu tak bude.

V současném dění není vidět nic, co by zásadně mohlo změnit svět. Možná tyto útoky proberou Evropu z letargie a evropské země se začnou vážně zabývat svou bezpečností. V současné době však hraje důležitou roli faktor migrace, který mobilizuje značnou část evropské populace a mohl by mít vliv na budoucí postoj Evropy k otázkám své obrany.

Boj s AQ trvá už 14 let a za tu dobu se ji Západu nepodařilo ani výrazně oslabit, natož porazit. IS existuje teprve několik let a v tuto chvíli je obtížné říci, zda už dosáhl vrcholu svých sil, jisté však je, že rozhodně není poražen. IS má v tuto chvíli poměrně silné postavení mezi radikálními islamistickými skupinami a směle ohrožuje AQ v její pozici lídra světového džihádu.

Jak Západní, tak Ruské údery v Sýrii a Iráku zatím nedokázaly organizaci výrazněji uškodit. Stejně tak ji v pozemních bojích zatím nikdo příliš neohrožuje. Kurdské síly sice IS vytlačily z části severního Iráku a Sýrie, ale dosud nemají sílu na dobytí bašt IS v sunnitských regionech Iráku.

Výsledky irácké armády, která s podporou šiítských milic zápolí s IS, také nejsou nejlepší. Syrská armáda prezidenta Asada sice v posledních týdnech významněji zasáhla do dění v západosyrských provinciích a IS vytlačila s některých jeho pozic, ale i tak pro ni IS v tuto chvíli zůstává relativně nepodstatný a plně se věnuje boji s jinými povstaleckými skupinami, zejména s rebely napojenými na oficiální pobočku AQ v Sýrii, Frontu an-Nusra.

V současné době není v Sýrii ani Iráku síla, která by IS dokázala zničit, stejně tak to nevypadá, že by se Západ pustil do pozemní intervence v Sýrii nebo Iráku. USA po zkušenostech z posledních let nechtějí zapadnout do další mnohaleté války, Rusko na podobný konflikt nemá ekonomickou sílu a armády evropských zemí nedokáží bez USA provádět dlouhodobější a rozsáhlejší operace.

Mezi Blízkovýchodními zeměmi také nenalezneme žádnou, která by byla ochotna k masivní vojenské intervenci. Tudíž nám nezbývá, než si připustit, že entita nazývaná IS bude dále existovat.

Ze strany teroristů můžeme očekávat další útoky. Jednak se těmito útoky mohou inspirovat tzv. Vlci samotáři, kteří se po takové demonstraci síly IS rozhodnou udeřit. O zviditelnění se budou snažit také skupiny konkurující IS, které se pokusí dokázat, že i ony jsou schopny ve velkém měřítku útočit a oslabit tak současnou pozici IS.

Jedná se hlavně o AQ, která v současné době s IS bojuje a ne vždy úspěšně. Mnoho skupin, které zatím s IS odmítali spolupracovat, by se také mohlo k jejich boji přidat. Dle mého názoru je nereálné, že by došlo ke spojenectví mezi IS a AQ, obě skupiny jsou zarytými nepřáteli.

Reálnější je, že se AQ bude snažit posílit svou pozici provedením nějakého většího útoku proti Západu, aby vyrovnala skóre s IS. Díky Pařížským útokům AQ přišla o část sympatií mezi ostatními džihádistickými organizacemi, neboť už se jí delší dobu nepodařilo uskutečnit významný útok na Západě (posledním byl útok na Charlie Hebdo na počátku tohoto roku).

Zatímco IS se v posledních měsících poměrně daří. Jisté je, že jak bude sílit tlak na IS, bude docházet k stále většímu počtu pokusům o teroristické útoky a ke stále agresivnější propagandě IS.  

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Silnější proti slabšímu: Rizika asymetrie

Asymetrický konflikt znamená střet, kdy na jedné straně stojí výrazně silnější aktér než na straně ...

NÁZOR: Zvítězí falešná víra v niterný pocit bezpečí?

Každý se s masakrem v Paříží vyrovnává po svém. U části společnosti převládá sebelítost a utvrzování ...

NÁZOR: Bezpečnost českého státu

Občanům České republiky nezbývá nic jiného, než hlasitěji vyzývat odpovědné instituce, aby vůči ...

NÁZOR: Návrh restrikce držení zbraní z pera Evropské komise – efektivní řešení, nebo diletantismus?

Evropská komise vydala urychleně návrh směrnice na další omezení získání zbraní v EU jako důsledek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Safi
    13:47 28.11.2015

    Ano, změna politiky možná celé evropské unie kvůli marginální příhodě se zanedbatelnými praktickými důsledky... Houby pokus o dobytí. To věkové a genderové rozložení má logické ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, změna politiky možná celé evropské unie kvůli marginální příhodě se zanedbatelnými praktickými důsledky...
    Houby pokus o dobytí. To věkové a genderové rozložení má logické odůvodnění...Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    21:06 27.11.2015

    Co se bude dít dále? Volby budou vyhrávat Nacionalistické nebo Konzervativní strany v celé Evropě. Lidé už jsou extrémně naštvaný. Zde nejde o nějakou krizi, zde jde o přežití ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se bude dít dále? Volby budou vyhrávat Nacionalistické nebo Konzervativní strany v celé Evropě. Lidé už jsou extrémně naštvaný. Zde nejde o nějakou krizi, zde jde o přežití Evropy a o náš životní styl. O naší svobodu a naše hodnoty. A pokud i Německá tajná služba řekne, že 80% to jsou MLADÍ a SVOBODNÍ MUŽI, tak je to jednoduše pokus o dobití Evropy. A nebuďme naivní.. však přesně toto je jediná možnost, jak dobít Evropu a mnoho muslimských duchovních to hlásá jakou dobu. A kdo to podporuje? Náš veliký spojenec z NATO, kterému Merkelovà leze do prde*e - Turecko.Skrýt celý příspěvek

  • Safi
    15:31 27.11.2015

    Technic - ale jistě. Mimochodem teroristé nepřicházejí, ti se tu rodí. A dokonce tak málo, že na útok v Paříži musí svolat Belgičany... Zbraně nemusí pašovat, pokud jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Technic - ale jistě. Mimochodem teroristé nepřicházejí, ti se tu rodí. A dokonce tak málo, že na útok v Paříži musí svolat Belgičany...
    Zbraně nemusí pašovat, pokud jsem "takjakotak" seber´vrah a nemusím řešit bezpečnost, tak peroxoaceton vám udělám za pár dní a za pár korun v množství, které způsobí pořádnou paseku. A za pár tisícovek i mnohem účinnější výbušniny.

    Nehledě, že tohle jsou neuvěřitelně primitivní útoky. Pokud bych měl k dispozici takhle ozbrojené družstvo, tak bych rozhodně dokázal více - a to nemluvím ani tak o mrtvých, spíše o děsu a medializaci....
    (jsem chemik)Skrýt celý příspěvek

  • TECHNIC
    14:51 27.11.2015

    Pokud někdo považuje to ,že se pár magorů postavý před neozbrojený dav lidí a začne do něj střílet z automatických zbraní za sofistikovanou a organizačně náročnou akci tak je ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud někdo považuje to ,že se pár magorů postavý před neozbrojený dav lidí a začne do něj střílet z automatických zbraní za sofistikovanou a organizačně náročnou akci tak je stejný blázen jako paní Merkelová. Místo toho, aby vedení EU řešilo jak neprodyšně uzavřít hranice, aby jsem nemohly přicházet další teroristé i se zbraněma tak chtějí odzbrojit vlastní lidi. K tomuto tématu vznesu čiště teoretickou otázku nad kterou by se měly odpovědní lidé zamyslet. " Kontroloval někdo na hranicích jestli takzvaní uprchlíci nemají u sebe zbraně, munici, trhaviny ?Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    10:29 27.11.2015

    Velka cast evropskeho obyvatelstva vcetne politiku , si stale jeste nechce pripustit , ze muslimska spolecnost funguje jinak nez je na zapade zvykem . A pokud se populace muslimu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Velka cast evropskeho obyvatelstva vcetne politiku , si stale jeste nechce pripustit , ze muslimska spolecnost funguje jinak nez je na zapade zvykem . A pokud se populace muslimu v jakekoliv evropske zemi zvysi , tak se logicky budou snazit prosadit co nejvetsi priblizeni k jejich stylu zivota . Agresivita prosazovani svych idei je jednim se zakladnich kamenu islamu .

    Oni se evropani proberou , je jen otazka , jestli uz pak nebude prilis pozde na nekrvave reseni "problemu" .Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    07:27 27.11.2015

    Tenhle článek je hodně zajímavej. Na jednu stranu nám říká, že musíme počítat s dalšími útoky, na druhou že vlastně nemáme jak se tomu efektivně bránit, ale že nesmíme začít ...Zobrazit celý příspěvek

    Tenhle článek je hodně zajímavej. Na jednu stranu nám říká, že musíme počítat s dalšími útoky, na druhou že vlastně nemáme jak se tomu efektivně bránit, ale že nesmíme začít nenávidět místní muslimy, protože to je přesně to, co IS chce.

    Jenže ono nejde donekonečna "nastavovat druhou tvář", zejména ne v případě, že se vám kamarád či známej, nebo dokonceněkdo z rodiny, nevrátí z kina nebo divadla, případně to jen tak koupí na ulici. Jelikož bombardování nějakejch hadrohlavů támhle kdesi na středním východě člověku nějak moc neuleví (rozhodně ne tím stylem, jak se to vede teď), tak je naprosto logické, že se vyhraní proti místním reprezentantům tohohle spolku - koneckonců, jsou to oni, kdo atentátníkům poskytuje krytí a ti atentátníci se z jejich řad často rekrutují.

    V tomhle světle pak dostává páně Junckerův hon proti legálním zbraním nový význam - cílem není ani tak zabránit teroristům v útocích (jak se proklamuje), ale zabránit domácímu obyvatelstvu v nějaké reakci vůči muslimské části populace (což se ovšem do médií říct nedá).

    Dost si totiž dovedu představit situaci, kdy tatík, jenž přišel při nějakém podobném incidentu o dítě nebo manželku, vezme kvér, v pátek ráno počká u místní mešity, až se slimáci slezou, a pak to dovnitř dojde vyčistit, aby tak nějak "srovnal skóre".

    Navíc oni jsou fakt lehce radikalizovatelní. Vždyť si to vezměte: slušnej muslim nesmí chlastat, na ženskou se nepodívá jak je rok dlouhej, natož aby si vrznul, zábava taky není zrovna propagovaná záležitost... a přitom mu imám do hlavy pere, jak je bohem vyvolenej a řídí se božím přikázáním. No a takovej průměrnej kafír, ten se má - báby mu běhaj po ulicích skoro nahý a štrácyh taky moc nedělaj, s prohibicí si hlavu neláme, sežere na co příde a na dvorku mu štěká pes! nenaštvalo by vás to? No a jelikož proti bohu jít ten slimák nemůže, tak holt musí tomu kafírovi ty jeho kratochvíle zarazit.

    Jenže řešení je tak nějak v háji už dlouho - vypakovat je nějak alespoň zdánlivě legálně nemůžem, páč jednak to sou už občani a druhak je jejich domovské země nechtěj, wahhábisti budou dál radikalizovat, místní obyvatelstvo bude útokama čím dál víc naštvaný, navíc jsou neintegrovatelný, čili žádný uplatnění na trhu práce... no a jestli v Evropě propukne zas nějaké ekonomická krize (a na tu celá finanční elita pěkně zadělává), tak první na ráně pro zbídačený udřený evropany, kterejm zbydou oči pro pláč, budou čtvrti plný neintegrovanejch pobíračů dávek, tkerý oni v lepších časech živili. A ti v těch čtvrtích, protože dáky najednou dojdou, budou koukat kde sehnat co do huby... nepřipomíná vám to něco?Skrýt celý příspěvek

  • Safi
    23:18 26.11.2015

    Myslím, že se události posledních dní silně přeceňují. Pokud má být vrcholem vojenských schopností (jsem se dozvěděl, že jsme dokonce ve válce) útok deseti pitomců s výzbrojí ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že se události posledních dní silně přeceňují. Pokud má být vrcholem vojenských schopností (jsem se dozvěděl, že jsme dokonce ve válce) útok deseti pitomců s výzbrojí "téměř legální" a výbušninami, co se míchají doma v kýblu, tak z islámského státu moc velké obavy nemám... Ano, je to tragédie a rozhodně bych nechtěl být na tom koncertě, ale pragmaticky je to naprosto zoufalý výsledek. Jediný úspěch toho činu je právě ta publicita...

    Co se mě týká, nechme je na pokoji, ať si tam přepíší hranice podle svého. Okolní státy mají dost velkou palebnou sílu, aby si poradili i bez Evropy a my se zatím dočasně můžeme zkusit postarat o ty lidi, co odtamtud utíkají...Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:58 26.11.2015

    "Těmito útoky se IS, co do úspěšnosti, plně vyrovnal Al-Qaidě (AQ) a dokázal, že může s touto dnes již „tradiční“ teroristickou organizací směle držet krok a v mnoha ohledech ji i ...Zobrazit celý příspěvek

    "Těmito útoky se IS, co do úspěšnosti, plně vyrovnal Al-Qaidě (AQ) a dokázal, že může s touto dnes již „tradiční“ teroristickou organizací směle držet krok a v mnoha ohledech ji i předčí. "

    ...tak hlavně aby se nezačali trumfovat, kdo umí svého džihádistu rozprsknout dál... kdo je větší hrozba..

    Což se ale pro jejich donátory ze SA a Bruselu klidně už může dít - "mě pošlete peníze, já za sto dolarů zabiju víc nevěřících psů! Jjjá už dávno skáču!!!"

    __

    "USA po zkušenostech z posledních let nechtějí zapadnout do další mnohaleté války, Rusko na podobný konflikt nemá ekonomickou sílu"

    Tak co tak RUsku přikulit nějaký bilionek za třeba desetileté tažení... prostě si je najmout.. :)

    Já vím, blbost, ale nedalo mi to..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...