Boeing představil nový vysoce účinný laser
- 19. 8. 2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Firma Boeing se před pár dny pochlubila nejnovějším úspěchem ve vývoji výkonných bojových energetických zbraní. Její nejnovější laser Thin Disk Laser se vyznačuje velkou účinností a vysoce překonává požadavky programu amerického ministerstva obrany RELI.
Ve Spojených státech běží řada vojenských programů, mající za cíl vytvořit cenově dostupné a bojově efektivní laserové zbraně. Jedním z nich je od roku 2010 i iniciativa RELI (Robust Electric Laser Initiative).
Na rozdíl od dalších projektů, RELI nesleduje hrubý výkon, ale účinnost laserů. Například americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS chce již příští rok zavést do výzbroje 150kW laser. Problém však je, že účinnost celého laseru HELLADS je pouze 20 %.
Jinak řečeno, k vytvoření laserového svazku o výkonu 150 kW, je nutno vytvořit elektrický výkon 750 kW. Potíž není jen vyrobit tak velké množství elektrické energie, ale také zvládnout teplo (výkonné chlazení) vznikající v laserové zbrani.
Program RELI tak nesleduje hrubý výkon, ale účinnost laseru – cíl je minimálně 35 %. Požadovaný výkon laseru v rámci projektu RELI je „pouze“ 25 kW. „Důvodem, proč se vracíme zpět na 25 kW je, že chceme vidět velké zlepšení v celkové účinnosti architektury laseru,“ vysvětluje Mark Neice, ředitel armádní centra pro výzkum výkonných laserů HEL-JTO (High Energy Laser Joint Technology Office).
Právě nejnovější kombinovaný diskový laser Thin Disk Laser od Boeingu má podmínky iniciativy RELI splňovat. Podle tiskové zprávy nový laser překračuje požadavky nejen, co se týče výkonu, ale i účinnosti. Díky velké účinnosti laser potřebuje menší zdroj elektrické energie. Menší vstupní energie pak snižuje nároky na chlazení celého systému.
Diskový laser používá jako aktivní prostředí (místo, kde se tvoří samotný paprsek), tenký malý krystalický disk. Obvyklý rozměr disku je 10 mm na průměru a 0,25 mm na síle. Laserový paprsek se tvoří v disku a odráží se od parabolického zrcadla zpět do disku. Po mnohonásobném odražení pak laser uniká ven otvorem v parabolickém zrcadle.
Diskové lasery se běžně používají například v průmyslu pro řezání kovových materiálů. Vtip je v tom, že Boeing jednoduše spároval několik průmyslových laserů do jediného zařízení. Thin Disk Laser dokáže jednotlivé paprsky z průmyslových laserů spojit do jediného hlavního laserového paprsku.
Zdroj: Boeing, Military & Aerospace
Související články
HEL MD – vývoj laserových zbraní pokračuje
Americký gigant Boeing a americké Velitelství pro protiraketovou obranu a vesmír (Space and Missile ...
- 06.10.2012
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Úspěšný test 50kW laserového děla
Energetické zbraně jsou opět blíže reálnému nasazení. V listopadu tohoto roku německá společnost ...
- 21.12.2012
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
HELLADS - 150kW vzdušný laser již v roce 2014
Americká agentura DARPA v rámci programu HELLADS vyvíjí kompaktní 150kW laser použitelný na bojových ...
- 25.02.2013
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Laserová detekce odhalí dalekohledy a odstřelovače
Raketové a minometné útoky na spojenecké základny jsou běžným koloritem současného Afghánistánu. ...
- 14.06.2013
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Shal: Hezké, ale já myslel spíš využití toho konkrétního tipu laseru o kterém byla řeč. Je dost "slabý." Jinak jako zbraň pro bodovou obranu před měkkými cíli - tj to o čem ses ...Zobrazit celý příspěvek
Shal:
Hezké, ale já myslel spíš využití toho konkrétního tipu laseru o kterém byla řeč. Je dost "slabý." Jinak jako zbraň pro bodovou obranu před měkkými cíli - tj to o čem ses zmínil, se s lasery počítá už minimálně desítky let. I na to ale potřebují slušnější výkon. U tohohle bych čekal, že přinejlepším člověka oslepí, ale s jeho zabitím, nebo zničením pohyblivého oplechovaného dronu bude mít větší problém.Skrýt celý příspěvekQassam raketa stojí palestince 800 dolarů. Jedna raketa Iron Dome Izraelské armády stojí 35-50.000 dolarů. To je trochu neefektivní. A jak jsem psal, tak jeden "výstřel" lsaru ...Zobrazit celý příspěvek
Qassam raketa stojí palestince 800 dolarů. Jedna raketa Iron Dome Izraelské armády stojí 35-50.000 dolarů. To je trochu neefektivní. A jak jsem psal, tak jeden "výstřel" lsaru stojí asi 50 centů.Skrýt celý příspěvek
Lasery se skvěle hodí pro ničení nepřátelských raket krátkého doletu. Izrael silně investuje do laserové technologie. Především kvůli její ceně. Klasická protiraketová obrana je ...Zobrazit celý příspěvek
Lasery se skvěle hodí pro ničení nepřátelských raket krátkého doletu. Izrael silně investuje do laserové technologie. Především kvůli její ceně. Klasická protiraketová obrana je velmi drahá a převyšuje cenu samotných útočících raket spíchnutých palestinci na koleně. Zničení takové rakety laerem příjde asi na 10 korun.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...