Během íránské krize bombardéry B-52 odletěly na odlehlý ostrov v Indickém oceánu
- 17. 4. 2020
- 21 komentářů
- Radek John
Na přelomu roku, po zabití Kásima Sulejmáního, se vztahy mezi USA a Íránem dostaly na nejhorší úroveň za posledního půl století. Američané připravovali na válku své bombardéry B-52 Stratofortress. Měli ale strach, že je íránské balistické střely vyřadí ještě na zemi.
Bombardér B-52 Stratofortress je známější jako BUFF. Je to zkratka z výrazu Big Ugly Fat Fucker, česky velký ošklivý tlustý zkurvysyn. Není to nepřiléhavá přezdívka. B-52 unese až 32 tun munice. Ve válce s Íránem Američané mohou použít tyto stroje se zničujícím účinkem.
Problém však představují íránské drony a střely s plochou dráhou letu. Teherán prokázal už loni na podzim, že tyto zbraně není radno podceňovat. Čtrnáctého září 2019 vyřadil kombinovaný útok pomocí dronů a raket na několik dní polovinu saúdskoarabské ropné produkce. Írán účast na incidentu popřel.
Všechny stopy na něj však jasně ukazovaly. Američané měli oprávněnou obavu, že pokud rozmístí své bombardéry v dosahu íránských raket, dopadnou stejně jako saúdské rafinerie. Uchýlili se proto k osvědčenému řešení. Poslali šest bombardérů B-52 z katarské základny Al Udeid na letiště na malém korálovém atolu Diego Garcia. Atol leží v Indickém oceánu, pouhých sedm stupňů zeměpisné šířky na jih od rovníku.
Americko-íránská válka zatím nevypukla, i když napětí dál trvá. Možná to bylo zčásti i proto, že se oba soupeři museli vyrovnávat s koronavirovou pandemií. Mise bombardérů na ostrově skončila už 31. března. Od té doby však o ní vyplouvají na povrch stále další a další podrobnosti.
Diego Garcia
Výlet do tropů
Stroje na odlehlém letišti uprostřed Indického oceánu nezahálely. Americké letectvo (USAF) je nasadilo v Afghánistánu. První informace o přesunu bombardérů pochází ze šestého ledna. Všimli si jich letečtí fanoušci, kteří sledují pohyby letadel online. O dva dny později zveřejnila firma Planet Labs, zabývající se analýzou satelitních snímků, obrázky prvních dvou strojů na ostrovní ranveji. Letouny patřily k 20. bombardovací peruti. Normálně operuje z Barksdaleovy letecké základny poblíž města Bossier ve státě Louisiana.
Po ukončení mise vydala USAF tiskovou zprávu. Píše se v ní, že bombardéry podnikly víc než devadesát letů. Dohromady strávily ve vzduchu přes 1300 hodin. Letouny B-52 měly podle sdělení za úkol „podporovat regionální bezpečnostní cíle CENTCOMu (US Central Command).“ Dosud není jasné, jestli se z ostrova vrátily.
Na základnu na ostrově Diego Garcia sice nedoletí íránské rakety, využívání základny k útokům na země Blízkého východu však není zrovna úsporné. Vzdálenost mezi ostrovem Diego Garcia a afghánským hlavním městem Kábulem je asi 4640 kilometrů. Cestovní rychlost letounu B-52 je 844 kilometrů za hodinu. Odpovídá přibližně 11 hodin dlouhému letu tam i zpátky, nepočítaje čas strávený na místě. Do íránského Teheránu je to 5240 kilometrů, což je zhruba let o délce 12,5 hodiny.
B-52 na základně Barksdal, Louisiana
Somálský přelet
Nejméně jeden BUFF se z ostrova podíval i jinam. Patnáctého února byl v 14:30 místního času k vidění nad somálským ostrovem Koyaama (setkáte se několika dalšími pravopisnými variantami). Velitelství amerických ozbrojených sil v Africe to druhý den potvrdilo na Twitteru. „Ve shodě s našimi partnery se ve východní Africe uskutečnila výcviková mise B-52. Tato rozsáhlá, neozbrojená výcviková mise předvádí globální dosah a hbitost amerických ozbrojených sil. Odráží také naši všestrannost a trvalý závazek vůči našim partnerům.“
Američané mají v oblasti spory hlavně s islamistickou skupinou Aš-Šabáb. Zajímají je ale také piráti a pašeráci drog, kteří pořád ještě občas operují ze somálského pobřeží, třebaže ne tak často jako před deseti lety. Návštěva bombardérů B-52 na ostrově Diego Garcia je k takovému demonstrativnímu letu dobrá příležitost. Ostatně, není úplně nezvyklá. Bombardovací letouny z atolu operovaly už během amerických invazí do Iráku a Afghánistánu.
Dokument o ostrovu Diego Garcia
Vystěhovaní ostrované
Diego Garcia je nejjižnější z malé skupinky atolů a skalisek zvané Čagoské ostrovy. Souostroví je zámořské území Spojeného království. Britové dovolili Američanům používat atol k vojenským účelům v roce 1966. Dostali za to slevu při nákupu raket Polaris. Sami mají na ostrově rovněž své vojáky a námořníky. Základna je proto v praxi společná. V laguně atolu neustále kotví lodě amerického Velitelství pro námořní přepravu (Military Sealift Command). Jejich náklad tvoří tanky, munice, a další vojenský materiál. Jsou připravené pro případ války.
Diego Garcia je v současnosti jediný ostrov z celého souostroví, na němž žijí lidé. Veškeré jeho obyvatelstvo však tvoří příslušníci ozbrojených složek, nebo civilní personál, který pro ně pracuje. Nebylo to tak ale vždycky.
Ostrovy nikdy neměly své původní domorodé obyvatele. Od devatenáctého století na nich ale žili evropští kolonisté, kteří společně s potomky otroků a námezdních dělníků vytvořili svébytné etnikum. Mluvili směsicí francouzštiny a jednotlivých jazyků svých předků. Říká se jim Čagosané. Britové je v roce 1967 až 1973 kvůli stavbě základny dosti nevybíravým způsobem vystěhovali. V současné době žije ve světě (zejména na ostrově Mauricius) 3000 Čagosanů.
V roce 2016, po 45 letech soudních sporů, rozhodlo ministerstvo zahraničí Spojeného království, že Čagosané nemají právo se na ostrovy vrátit.
Související články
Dalších 30 let pro strategický bombardér B-52J Stratofortress
Americké letectvo připravuje hloubkovou modernizaci strategických bombardérů B-52H Stratofortress. ...
- 28.08.2018
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
B-21 Raider na obzoru a 30 let od prvního letu bombardéru B-2 Spirit
20. srpna v „tajném“ výrobním závodě Plant 42 (Kalifornie) společnosti Northrop Grumman proběhl ...
- 22.08.2019
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Bombardéry B-52 Stratofortress přišly o jaderné pumy
Ikonické bombardéry B-52 Stratofortress mají od letoška povolení nosit jen jeden typ jaderné zbraně: ...
- 27.01.2020
- 16 komentářů
- Radek John
První let ruského bombardéru Tu-160M a realita Kazaňského závodu
2. února 2020 poprvé vzlétl první prototyp ruského strategického bombardéru Tu-160M (ocasní číslo ...
- 04.02.2020
- 113 komentářů
- Jan Grohmann
UnionPacific: no, ale ten článek nemluví o standardní rotaci sil. Ale o přesunu B-52 katarské základny Al Udeid na Diego Garcia z bezpečnostních důvodů. A taky o tom, že ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacific: no, ale ten článek nemluví o standardní rotaci sil. Ale o přesunu B-52 katarské základny Al Udeid na Diego Garcia z bezpečnostních důvodů. A taky o tom, že pokračovaly v naplánovaných misích, byť to znamenalo významné navýšení nákladů, vzhledem k podstatně delší vzdálenosti.
Z toho se dá usuzovat, že USA neplánovaly plnohodnotnou operaci proti Íránu. Dále že považují Íránské rakety za hrozbu pro jednotky umístěné v dosahu. A že vyhnout se riziku ohrožení důležitého systému považují za minimálně adekvátní extra vynaloženým nákladům.
Vyvozovat z toho cokoli stran efektivity amerických protivzdušných systémů je hovadina, protože i 99ˇ% účinnost by mohla znamenat ztrátu třeba jedné B-52 naložené chytrou municí v ceně blížící se hodnotě letadla. A i blbá náhoda by měla dost nepříjemný PR dopad. Takže přesun byl asi dost racionální.Skrýt celý příspěvekAsi som debilný ale nechálem pointu članku. Veď každý vie že na Diego Garcia má sídlo bombardovacia letka. Presuny techniky sa robia nonstop , tak načo o tom písať ?
Asi som debilný ale nechálem pointu članku. Veď každý vie že na Diego Garcia má sídlo bombardovacia letka. Presuny techniky sa robia nonstop , tak načo o tom písať ?
Co na tom nerozumies? Pointa je v tom, ze USA nedokazu pred iranskym raketami ochranit ani vlastne strategicke bombardery v oblasti.
Co na tom nerozumies? Pointa je v tom, ze USA nedokazu pred iranskym raketami ochranit ani vlastne strategicke bombardery v oblasti.
Mají Amíci vůbec ve výzbrohi něco, co by jim ochránilo základnu před tím, co na ně Iránci poslali v Iráku? Co jsem četl, tak Patriot proti tomuto není moc účiný. Mají něco jako Tor ...Zobrazit celý příspěvek
Mají Amíci vůbec ve výzbrohi něco, co by jim ochránilo základnu před tím, co na ně Iránci poslali v Iráku?
Co jsem četl, tak Patriot proti tomuto není moc účiný. Mají něco jako Tor nebo Pancir?Skrýt celý příspěvekTor nebo Pancir proti balistickým raketám? Ty se používají v Sýrii proti dronům. A zvládly by i střely s plochou dráhou letu. Ale ne balistické rakety. Na to mají Rusové S-400.
Tor nebo Pancir proti balistickým raketám? Ty se používají v Sýrii proti dronům. A zvládly by i střely s plochou dráhou letu. Ale ne balistické rakety. Na to mají Rusové S-400.
Hele ty Srandisto (PaloSatko) a kdo by dokázal ochránit ochránit před vyčkávací municí, nebo sebevražednýma dronama sve "strategické bombardéry"???
Hele ty Srandisto (PaloSatko) a kdo by dokázal ochránit ochránit před vyčkávací municí, nebo sebevražednýma dronama sve "strategické bombardéry"???
Ved si dobre videl. Iranci. Žiadna americka odveta za raketove utoky, len opatrne priznavanie strat.
Ved si dobre videl. Iranci. Žiadna americka odveta za raketove utoky, len opatrne priznavanie strat.
Nebylo to náhodou naopak? Zabili toho íránského teroristu a jako "odvetu" Írán vystřelil pár raket (s sestřelil ukrajinské civilní letadlo). Američani neutrpěli žádné ztráty a tím ...Zobrazit celý příspěvek
Nebylo to náhodou naopak? Zabili toho íránského teroristu a jako "odvetu" Írán vystřelil pár raket (s sestřelil ukrajinské civilní letadlo). Američani neutrpěli žádné ztráty a tím to skončilo. A jestli tím "opatrným přiznáváním ztrát" myslíš všechny ty započítané otřesy mozku, tak ano. Ty "přiznávali" postupně, tak jak si vojáci stěžovali na bolesti hlavy.Skrýt celý příspěvek
Zato velice originální zpusob odvety zvolili ti tví Palo... Velice... Na protest vyhladit desitky né li stovky svých lidí i lidí jiných národností... Pokud myslíme tu samou ...Zobrazit celý příspěvek
Zato velice originální zpusob odvety zvolili ti tví Palo... Velice... Na protest vyhladit desitky né li stovky svých lidí i lidí jiných národností... Pokud myslíme tu samou událost... A na to by měl někdo ještě reagovat? Nebo snad na to že zbourali dva stany a přeorali spoustu pouště? :DSkrýt celý příspěvek
StandaBlabol: Stando vsadím se, že to Palovo mírně řečeno jiné vidění světa publikuje i na tom svém blogu... Smutné je, že lidi jako Soft ( nemohu doložit že soft konkrétně ale ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol:
Stando vsadím se, že to Palovo mírně řečeno jiné vidění světa publikuje i na tom svém blogu... Smutné je, že lidi jako Soft ( nemohu doložit že soft konkrétně ale třeba lidi mu podobní ) z takových stránek čerpají "nestraný pohled na svět" jako z "nesystémových médií"... Bohužel...Skrýt celý příspěvekStorm, na čo o mne mudrujš a nad čim špekuluješ? Vysvetlil som Unionovi len proces, ktory sa udial a prečo sa udial. Už ste tak posadnuty mojimi poznamkami, že kritizujete aj ...Zobrazit celý příspěvek
Storm, na čo o mne mudrujš a nad čim špekuluješ? Vysvetlil som Unionovi len proces, ktory sa udial a prečo sa udial. Už ste tak posadnuty mojimi poznamkami, že kritizujete aj americke rozhodnutia. Čo je na tom zle, ked niekto pochopi, že v konkretnej situacii taha za kratši povraz a vycuva?Skrýt celý příspěvek
Neznám hezčí místo pro výkon služby :))
Neznám hezčí místo pro výkon služby :))
Na tři týdny až tři měsíce super. Ale nepotkáš tam nikoho, kromě furt stejných kolegů. Žádní civilisti, žádné plážové bary, všechno, co tam je, je furt lepší kantýna. Sice ...Zobrazit celý příspěvek
Na tři týdny až tři měsíce super. Ale nepotkáš tam nikoho, kromě furt stejných kolegů. Žádní civilisti, žádné plážové bary, všechno, co tam je, je furt lepší kantýna. Sice úchvatná, tropická, ale pořád klec.Skrýt celý příspěvek
A to je právě ono. Mě to naprosto vyhovuje.
A to je právě ono. Mě to naprosto vyhovuje.
Myslím že služba tam bude vysloveně "" za odměnu ""... Rebel a remcal jako jsi ty by tam moh mít trvalé bydliště...
Hezkou neděli Techniku ;)Myslím že služba tam bude vysloveně "" za odměnu ""... Rebel a remcal jako jsi ty by tam moh mít trvalé bydliště...
Hezkou neděli Techniku ;)
asi se nebudeme dohadovat, jestli ,,fucker" je lepe přeložit jak, bylo přeloženo nebo jinak (i když si myslím, že jinak). ale na seriozní stránky, kde se drží určitý standart ...Zobrazit celý příspěvek
asi se nebudeme dohadovat, jestli ,,fucker" je lepe přeložit jak, bylo přeloženo nebo jinak (i když si myslím, že jinak). ale na seriozní stránky, kde se drží určitý standart (informační, technický laděný,...) , není třeba toto překládat...je to škodaSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...