BattleView 360: Největší revoluce obrněné techniky za poslední dekády
- 11. 10. 2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Firma BAE Systems vyvinula novou technologii umožňující řádově zlepšit situační povědomí posádek obrněných vozidel, od bojových vozidel pěchoty až po tanky. Virtuální systém BattleView 360 poskytuje posádce nerušený výhled do všech směrů, i přes pancíř válečného stroje.
Posádky současných obrněných vozidel sedí v hlučné obrněné kapsli s omezeným výhledem do okolí. Zjistit, kde je protivník a kde jsou spojenecké síly je největší výzvou. Posádky vozidel musí umět ovládat komplikovanou techniku, přijímat a zpracovávat velké množství informací, umět se rozhodovat a dodržovat taktické postupy - vše pod extrémním tlakem.
Nová technologie BattleView 360 řádově snížuje zátěž posádky a výrazně tak zvýšuje efektivitu a schopnost přežití obrněné techniky na bojišti.
BattleView 360 je pozorovací systém využívající prvky rozšířené reality. Jde v podstatě o stejnou technologii, kterou získají piloti stíhaček F-35 Lightninig II. Cíl je také podobný - zlepšit situační povědomí pilota nebo posádky vozidla o svém okolí.
V roce 2011 BAE Systems kvůli problémům s původními dodavateli (Elbit Systems/Rockwell Collins) začala vyvíjet alternativní přilbu pro piloty stíhaček F-35. V roce 2013 ale ministerstvo obrany Spojených států spolupráci s BAE Systems na vývoji helmy ukončilo a zůstalo u původních dodavatelů.
BattleView 360 dokáže zobrazit polohu sil protvníka; větší foto / BAE Systems
BAE Systems však na rozšířené realitě pro vojenské účely dále pracovala. Výsledkem je například koncept Q-Warrior - systém umožňující využívat rozšířenou realitu běžným vojákům.
Nyní se BAE Systems zaměřil na bojová vozidla.
Hlavními elementy BattleView 360 jsou senzory sledující okolí vozidla ve všech směrech. Senzory dokáží přenášet nejen obraz, ale dokáží mapovat i jednotlivé objekty kolem vozidla - jako jsou vlastní síly, civilisté, ostatní technika, bezpilotní letadla nebo "cizí" objekty.
Použití senzorů je modulární. V základu jde o nejrůznější denní kamery, noční vidění nebo termovize a laserové dálkoměry. Ve své podstatě lze ale do systému zabudovat také klasický nebo laserový radar LIDAR (Light Detection And Ranging).
Podle výškového profilu systém určí, která místa může protivník sledovat a vypočítat tak například nejlepší postup; větší foto / BAE Systems
Programové vybavení objekty přenáší do digitální mapy. Informace lze přenášet do vyšších úrovní velení a vytvářet tak ucelený digitální obraz bojiště.
BattleView 360 nezprostředkovává jen celokruhový obraz okolí vozidla, nebo pozici a "status" okolních objektů. Systém dokáže poskytnout posádce informace o území, které může sledovat protivník, o území, které je v dosahu zbraní protivníka nebo navrhnout nejlepší (nejbezpečnější) trasu pro vozidlo, vzhledem k pozici protivníka.
Obrazový výstup je přenášen mimo jiné do náhlavního displeje (primárně) velitele bojového vozidla. Přilba s displejem má pohybové senzory spárované s okolními kamerami. Velitel se tak může dívat přes kamery nerušeně po celém okolí, klidně přes pancíř vozidla.
Velitel pomocí přilbového displeje má nerušený pohled do okolí; větší foto / BAE Systems
Na svém náhlavním displeji navíc uvidí taktické informace, které počítač inteligentně přiřazuje objektům nebo terénu v okolí vozidla.
V případě potřeby lze využít externí senzory, nesené například sesednuvším výsadkem nebo bezpilotními letadly. Velitel vozidla tak uvidí například graficky znázorněnou pozici protivníka za kopcem, kterého dříve odhalilo bezpilotní letadlo nebo výsadek.
"Mít přehled o okolí byl vždy pro posádky obrněných vozidel usazených v hlučných strojích s omezenou viditelností problém," vysvětluje Peder Sjolund, technologický manažér BAE Systems Hägglunds. "BattleView 360 využívá dlouholeté práce celé BAE Systems, která pracovala na zlepšení situačního povědomí a integrování informací, aby se snížila pracovní zátěž posádky a aby posádka mohla dělat rychle, účinné rozhodnutí. Výsledkem je zvýšení efektivnosti na bojišti a schopnost přežití."
Zdroj: BAE Systems
Související články
Q-Warrior: Britská přilba s rozšířenou realitou
Britská firma BAE Systems představila přilbu Q-Warrior s průhledovým displejem. Podle tvůrců ...
- 18.02.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Virtual Battlespace 3: Česká simulace války
Česká firma Bohemia Interactive, resp. její divize Bohemia Interactive Simulations, v těchto týdnech ...
- 07.04.2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Rozšířená realita: Nová úroveň vojenského výcviku
Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) vyvíjejí nový výcvikový systém založený ...
- 28.11.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
AITT : Virtuální realita pro vojenský výcvik
Kanceláře pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) amerického námořnictva vyvíjejí ...
- 10.06.2015
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Pandur air burst munici neumí používat. K tomu je potřeba speciální programovací zařízení - obvykle v podobě cívky na ústí kanonu, ale používá se co vím i obdobný systém přímo v ...Zobrazit celý příspěvek
Pandur air burst munici neumí používat. K tomu je potřeba speciální programovací zařízení - obvykle v podobě cívky na ústí kanonu, ale používá se co vím i obdobný systém přímo v nábojové komoře. Dále zbraně které používají Air burst munici mají obvykle tři zdroje munice (protože krom průbojných a tříštivotrhavých mají navíc ještě air burst), pandur má podávání jen ze dvou pásů - tříštivotrhavé a protipancéřové.
Opět je třeba si uvědomit časovou souslednost, v době kdy se začínal řešit nákup pandurů - a tedy kdy se vybírali jednotlivé komponenty, nebyla ještě air burst munice rozšířena, respektive mám za to, že se v té době jednalo maximálně tak o testovací střelby víceméně prototypů různých zbrojařských firem - ono už ty pandury máme taky pěkných pár let.
Ohledně srovnávání BVP 2 a Panduru. Pandur (v konfiguraci užívané naší armádou) má jednoznačně obrovský náskok ve schopnosti zjistit nepřítele a rychle na něj zahájit palbu.
Protitankových raket veze sice méně, ale jsou mnohem kvalitnější (o mnoho let novější) a k odpalu jsou připraveny neustále dvě - v (slabě) pancéřovaném krytu, oproti jedné připravené k odpalu na BVP (nekrytě umístěná na vrcholu věže).
Výkony kanonu jsou podobné, stejně tak u kulometu. Výhodou panduru je užívání standardní NATO munice.
Pancéřování ze předu je mám za to srovnatelné, boky, záď a ochrana proti minám je u BVP slabší. Nižší siluetu BVP deklasuje osádková věž - ve výsledku je tak efektivní plocha pro zásah z předu podobně velká jako u panduru, ač je pandur v absolutních číslech větší. Z boku je silueta BVP mnohem menší.
BVP má mnohem lepší průchodnost terénem.
KBVP má mnohem lepší spojovací prostředky - a to je velice podstatné.
BVP má proti panduru rozumnou šanci v připravené obraně (dobře zamaskované v okopu, se studeným motorem. pak může vyčkat na vhodnou chvíli k zahájení palby. Ale pokud bude nepřítel vědět o přítomnosti BVP může zvolit taktiku která takovéhle použití BVP vyloučí (respektive, vyloučí úspěšnost takového použití - například vysazení pěchoty za horizontem a užítí KBVP až po rozkrytí stanovišť BVP, přinese to větší ztráty pěchoty, ale když už BVP střílí, stačí panduru kouknout zbraňovou stanicí přes horizont, povyjet z lesa atd. a má slušnou šanci smahnout bojující BVP než si jich vůbec všimnou). Jinak řečeno, bude strašně moc záležet na taktických schopnostech a informovanosti, ale víc es v rukávech má asi pandur. přecijen je o několik desetiletí novější.Skrýt celý příspěvekKOLT: Ano CVčko střílelo 40 mm. Air burst munice existuje, zda to schroupe Pandur netušim . K setkání pandurů a BVP (pokud myslíte BVP-2) - ono záleží kde by se setkali a za ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: Ano CVčko střílelo 40 mm. Air burst munice existuje, zda to schroupe Pandur netušim .
K setkání pandurů a BVP (pokud myslíte BVP-2) - ono záleží kde by se setkali a za jakých podmínek ... Ale obecně za to je na tom papírově BVP-2 hůř.
Obecně lze říct že KBVP deklasuje bevinku ve všem krom průchodnosti terénem.......Skrýt celý příspěvekPředpokládám, že CV90 střílela 40mm kanónem. Má možnost pálit takovou municí i Bushmaster, co vozí naše Pandury? Proč jsem se ptal na střelbu z Panduru. Docela by mě zajímalo, ...Zobrazit celý příspěvek
Předpokládám, že CV90 střílela 40mm kanónem. Má možnost pálit takovou municí i Bushmaster, co vozí naše Pandury?
Proč jsem se ptal na střelbu z Panduru. Docela by mě zajímalo, jak by dopadlo setkání jednotky Pandurů a BVP v poli...Skrýt celý příspěvekRošťák: jo na ten testovací letěl jeden, ale v systému řízení palby byla pro ostré použití přednastavená tříranná dávka - nechtěl jsem to tu až tak rozepisovat aby to bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Rošťák: jo na ten testovací letěl jeden, ale v systému řízení palby byla pro ostré použití přednastavená tříranná dávka - nechtěl jsem to tu až tak rozepisovat aby to bylo srozumitelné a nezamotal jsem se... :D Ohledně té penetrace hlavně, fatální nevím - to by záleželo na přesném místě a výsledné deformaci (což z videa nebylo zcela zjistitelné) - proto jsem psal o poškození hlavně bez bližší specifikace. ;)Skrýt celý příspěvek
To video, o kterém píše Mattauch bylo zajímavé, i v tom že se jednalo o zásah pouze 1 air burst projektilem a de facto z Leo 2 zbylo APC bez pěchoty :) Jinak penetrace kanonu byla ...Zobrazit celý příspěvek
To video, o kterém píše Mattauch bylo zajímavé, i v tom že se jednalo o zásah pouze 1 air burst projektilem a de facto z Leo 2 zbylo APC bez pěchoty :) Jinak penetrace kanonu byla fatální - a pokud by si toho osádka nevšimla a využila by nějaký záložní zaměřovač .....Skrýt celý příspěvek
Ohledně té fůze dat přes okolní systémy. to je jistě dobře použitelné pro získání, či zlepšení přehedu o bojišti. Avšak pro zaměřování hlavní zbraně bojového vozidla to asi jen tak ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně té fůze dat přes okolní systémy. to je jistě dobře použitelné pro získání, či zlepšení přehedu o bojišti. Avšak pro zaměřování hlavní zbraně bojového vozidla to asi jen tak nepomůže. Přecijen pokud potřebuji zasáhnout protipancéřovou municí plochu 1m2, je to něco jiného než když jako dělostřelec vedu prostorovou palbu. Ten vyřazený zaměřovač to myslím si v dohledné době fakt nenahradí.
A ohledně vyřazení bojové tchniky z boje pomocí jejího oslepení, stím se už celkem vážně pracuje, jen se nepoužívají aerosoly, ale air burst munice. Letos na bahnech jsme se bavili s pány co prezentovali CV 90 a když jsme se začali vyptávat na schopnosti palebného systému, tak nám začali na notebooku pouštět záznamy z testů. Zaujalo mě že přednastavená volba palebného systému vozidla CV9040 pro palbu na MBT je krátká dávka air burs náboji. je to ale vlastně logické, wolframové válečky které obsahuje ve velkém množství mají dostatečnou energii aby očesai vše co není velmi dobře pancéřováno. Z testovacího leopardu dva dle toho co bylo řečeno zbyl T 55 - jediné co fungovalo bylo několik periskopů a nějaký záložní zaměřovač. Nicméně došlo i k poškození hlavně kanonu.
Fascinující byla i ta intuitivnost. Jakožto velitel bych zjistil tank, zmáčknu čudl a předám ho střelci, ten domíří zmáčkne na displeji ikonu tanku, změří si vzdálenost a zmáčkne spoušť. vše ostatní zařídí automatika. Když to srovnám s BVP 2... uvidím cíl (periskopem nebo v otevřeném poklopu, protože pozorovákem velitele bych nenašel za jízdy ani stodolu) buď dotočim pozorovák do směru cíle a zmáčknutim čudl pro předání, nebo musím navést střelce hlasem. Když se mu povede dostat cíl do zaměřovače - což se mu za jízdy spíš nepovde. tak může vzdálenost buď nahrubo odhadnout z velikosti cíle v zaměřovači, nebo začít počítat dle dílcové stupnice a známé výšky tanku sherman (jako v tankovém praporu). Pokud se rozhodne pro odhad tak zbývá zvolit typ munice a vystřelit - podle toho kam to letí pak prraví zamíření a pálí další - druhá nebo třetí jde většinou do cíle i mě a to jsem z toho zatím střílel párkrát. Nebo pokud bude počítat dle dílců přesnou vzdálenost tak si pak může takovým malím tčítkem na které je problém vůbec dosáhnout upravit dálkoměrnou stupnici. Tak jako tak mi to v BVP 2 bude trvat mnohem déle a přesnost bude statisticky mnohem nižší. nemluvě o různých dálkoměrných stupnicích pro různé cíle, nebo nedej bože o boji v noci - to je úplně mimo...Skrýt celý příspěvekBattlefield internet uz dnes pouziva US Army, takze to nie je az taka vzdialena hudba buducnosti, ale cosi co sa bude zavadzat vo velkom a dalej rozsirovat.
Battlefield internet uz dnes pouziva US Army, takze to nie je az taka vzdialena hudba buducnosti, ale cosi co sa bude zavadzat vo velkom a dalej rozsirovat.
Arccos: v pripade senzorovej fuzie a preberanie info od dalsich prostriedkov je nejake zaslepenie uplne nanic, lebo stroj dostane info od ostatnych prostriedkov... teoreticky, aj ...Zobrazit celý příspěvek
Arccos: v pripade senzorovej fuzie a preberanie info od dalsich prostriedkov je nejake zaslepenie uplne nanic, lebo stroj dostane info od ostatnych prostriedkov... teoreticky, aj keby stroj skoncil s poskodenymi vlastnymi pozorovacimi systemami, stale bude vediet viest palbu na prostriedky zistene ostatnymi vozidlami ci UAV alebo lietadlami v oblasti...Skrýt celý příspěvek
Dnes sú technológie, ktoré umožňujú automaticky vyhľadávať, nájsť, uzamknúť a sledovať cieľ pomocou infračervených kamier a software na rozoznanie cieľa. Takéto kamery by boli na ...Zobrazit celý příspěvek
Dnes sú technológie, ktoré umožňujú automaticky vyhľadávať, nájsť, uzamknúť a sledovať cieľ pomocou infračervených kamier a software na rozoznanie cieľa. Takéto kamery by boli na vozidle patrične umiestnené a chránené ako pred vegetáciou a inými vplyvmi aj paľbou z ručných zbraní. Navyše, trafiť takto malý cieľ (pár cm2) na pohybujúcom sa vozidle by bolo veľmi obtiažne. Chrániť proti znečisteniu sa dá optika rôznymi nečistotám odpudzujúcimi povrchovými úpravami.Skrýt celý příspěvek
Na fůzi dat z pár HD kamer pokrývajících okolí vozidla a promítání obrazu ať už na nějakou obrazovku (ideálně širokoúhlou - perfektní by byly OLED dipleje zakřivené a pokrývající ...Zobrazit celý příspěvek
Na fůzi dat z pár HD kamer pokrývajících okolí vozidla a promítání obrazu ať už na nějakou obrazovku (ideálně širokoúhlou - perfektní by byly OLED dipleje zakřivené a pokrývající třeba 120°) nebo do brýlí není potřeba zas až tolik výkonu (dnešní P/C grafiky to s přehledem zvládnou), spíš bude problém s dostatečnou odolností. protože zatím nejspíš nikdo nic tak výkonného nevyráběl a ty čipy nejsou zrovna etalon otřesuodolnosti.
Pokrýt tank sítí kamer taky není problém, taková GoPro je maličká a ani moc nestojí, spíš vidím problém v kabeláži (ta bude muset být vedená někam, kde její průnik pancířem nezeslabí konstrukci, a vedení samozřejmě, i v pancéřové chráněnce, bude zranitelné). Zase na druhou stranu, těch kamer můžete mít po tanku velký počet, chráněné fortelným pancéřovým krytem a když o pár přijdete, tak je nahradí jiná.
VR sety můžou být obrovský skok dopředu, je ale otázkou, jestli budou všem vyhovovat (řadu lidí z toho bolí hlava nebo mají jiné zdravotní problémy - a často už po několika desítkách minut užívání).
Ten obří krám na CV90 je nějaká stupidní RCWS a ukázka toho, jak by se to dělat nemělo.Skrýt celý příspěvekRiMr71 ve fotce je cv9030 myslím pro Nizozemsko a to na hoře je přidaná na dálku ovládaná věž Kongsberg (jako mají Češi na LMV) kam můžeš dát až 12,7 mm kulomet 40mm granátomet a ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 ve fotce je cv9030 myslím pro Nizozemsko a to na hoře je přidaná na dálku ovládaná věž Kongsberg (jako mají Češi na LMV) kam můžeš dát až 12,7 mm kulomet 40mm granátomet a je nezávislá na věži na který je přimontovaná (to přidělání my připadá na hlavu postavený)ale když chtěj 360 tak to jinak nejde dát na tu věž ale jinak na tomhle vozidle bych se toho nebál při vyřazení tohohle systému ( což pochybuji ty senzory jsou malý je jich hodně takže vyřazení všech je málo pravděpodobný a na víc je mohou dát za sklíčka odolný proti ručním zbraní) je to vozidlo starý školy takže pořád může odklonit průhledový displej a fungovat jako by to neměl a myslím že tohle je budoucnost a měli by to pořídit i Češi až budou nahrazovat bvpSkrýt celý příspěvek
Ono by nebylo vůbec od věci vyvinout speciální hlavici k pro řízené střely, která by měla za úkol tank (vozidlo) oslepit. Představuji si to jako vypuštění oblaku aerosolu těsně nad ...Zobrazit celý příspěvek
Ono by nebylo vůbec od věci vyvinout speciální hlavici k pro řízené střely, která by měla za úkol tank (vozidlo) oslepit. Představuji si to jako vypuštění oblaku aerosolu těsně nad vozidlem, ktery by na něm po rychlém vytvrzení vytvořil vizkózní, rosolovitou nebo "gumovou" vrstvu.
V naprosté většině případů oslepení vozidla v boji stačí k jeho vyřazení. Netřeba marných pokusů o probití pancíře. Zdůrazňuji to "v boji", protože jde pouze o dočasné vyřazení.
Výhodou je i minimální požadavek na rychlost střely a dokonce i na přesnost zásahu (není třeba trefit nějakou specifickou část).
Hmm, že bych si to patentoval? :)Skrýt celý příspěvekjobr23: To už můžeš použít na dnešní techniku s větším úspěšností a šancí že to přežiješ.... vozidla budou muset mít těch senzorů hned několik (už dnes mají několik pozorovacích ...Zobrazit celý příspěvek
jobr23: To už můžeš použít na dnešní techniku s větším úspěšností a šancí že to přežiješ....
vozidla budou muset mít těch senzorů hned několik (už dnes mají několik pozorovacích senzorů) aby pokrývali 360 stupňu okolo vozidla a překrývali se, to pak bude vyžadovat pořádný software a výpočetní výkon na fuzi a vyhodnocen dat.
Šance, že jeden nebo několik střelců oslepí vozidlo je velmi nízká. Navíc to nevylučuje ponechaní klasických prvků jako periskopy pro případ nouze (pokud to nevyloučí samozná konstrukce vozidla, jako má třeba armata)
Navíc je tu už vidět schopnost brát data z okolních prostředku.
Pak už dnes mají některé vozidla schopnost zjistit a a automaticky zaměřit útočníka, takže takovýto útok by byl sebevražedný.
https://youtu.be/n46uJyfD69k?t...
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekHlavně, aby se stačili rozkoukat, až na jejich pozorovací systém budou čekat třeba s tímto: https://www.youtube.com/watch?... a nebo: ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavně, aby se stačili rozkoukat, až na jejich pozorovací systém budou čekat třeba s tímto: https://www.youtube.com/watch?... a nebo: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
Tak už bylo na čase. Tohle je další logický krok, jediné co mě zaráží je, že to tak dlouho ...Zobrazit celý příspěvek
Tak už bylo na čase. Tohle je další logický krok, jediné co mě zaráží je, že to tak dlouho trvalo.
http://www.tujobs.com/news/238...
http://defense-update.com/2014... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...