Americká armáda testuje nové zdroje elektrické energie
- 22. 11. 2014
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Pěší voják vyspělé armády využívá řadu elektronických systémů. Problémem jsou však kompaktní zdroje elektrické energie pohánějící elektronické systémy. Například současný pěší voják Spojených států nese sebou na několikadenní mise baterie o hmotnosti několik kilogramů. Situace se navíc zhoršuje.
Nejrůznější komunikační prostředky, displeje, brýle pro noční vidění, termovizní zaměřovače, GPS nebo i malé osobní bezpilotní létající systémy usnadňují vojákům splnění mise. Všechny podobné vymoženosti jsou však pouze hromadou drahého šrotu, pokud není k dispozici potřebný zdroj elektrické energie.
Pěší voják americké armády (U.S. Army) v Afghánistánu si na mise trvající 72 hodin bere sebou baterie o hmotnosti 4,4 kg (9,7 liber). V blízké budoucnosti pak hmotnost baterií podle odborníků naroste až na 6,35 kg (14 liber).
V současné době nejlepší poměr cena/kapacita/hmotnost nabízejí široce dostupné lithium-iontové (li-ion) baterie. Nejlepší li-ion baterie vykazují kapacitu 250 Wh na 1 kg své hmotnosti nebo 620 Wh na litr (dm3) svého objemu.
Po celém světě řada výzkumných týmů pracuje na pokročilejších bateriích. Nejnadějnější se jeví lithiové baterie s pevným elektrolytem nebo později lithium-vzduch baterie. Pokročilou „3D lithiovou baterii" vyvíjí také česká společnost HE3DA.
Armádní výzkumné centrum NSRDEC testuje tři alternativní způsoby výroby elektrické energie. / U.S. Army
Jednou věcí je však vyrobit prototyp, druhou věcí pak zmíněnou baterií odzkoušet (bezpečnost, životnost, atd), certifikovat a vyrábět v obrovských sériích. Takové zavádění technologie k životu trvá bez nadsázky mnoho let.
Vojáci však potřebují výkonné zdroje elektrické energie již nyní. Americká armáda, resp. Vývojové, výzkumné a inženýrské centrum pro vojáky Natick NSRDEC (Natick Soldier Research, Development and Engineering Center) proto v současné době testuje tři alternativní způsoby výroby elektrické energie pro vojáky.
Jedná se o „bionickou minielektrárnu" - Knee Harvester, generátor elektrické energie v batohu - Rucksack Harvester a solární články umístěné na batohu nebo balistické přilbě - Solar Panel Harvester.
Knee Harvester od firmy Bionic Power má podobu protéz umístěných na dolních končetinách vojáka. Při chůzi se uvede do pohybu malý generátor elektrické energie umístěný u kolena, ten pak převádí kinetickou energii na elektrickou. Při svižné chůzi dokáže systém generovat elektrický výkon 12 W.
Knee Harvester / U.S. Army
Podle vojenského magazínu Kit Up! však nejsou vojáci z podobného systému příliš nadšení. Jeden voják údajně do redakce zmíněného magazínu napsal, že raději bude tahat baterie než mít na noze připevněné podobně nepohodlné protézy.
Rucksack Harvester společnosti Lightning Pack naopak využívá vertikální pohybu batohu na speciálním nosném rámu. Při klidné chůzi s batohem o hmotnosti 25 kg dokáže malý elektrický generátor, díky pohybu batohu, poskytovat elektrický výkon 25 W a při běhu 40 W.
Mnohem pohodlnějším zdrojem elektrické energie je Solar Panel Harvester - flexibilní solární panel MC 10 vyrobený z krystalů arsenidu galia. Ohebné solární panely MC 10 sice nejsou tak účinné jako klasické panely solárních elektráren, jsou ale lehké, ohebné, odolné a nelesknou se.
Solární články umístěné na balistické přilbě dokáží na příjmem Slunci (není však řečeno při jaké intenzitě slunečního záření) poskytnout elektrický výkon 7 W a umístěné na batohu 10 W.
Zdroj: KiT UP!
Související články
LSAT: Nové trendy v ručních palných zbraní, část 3
Prioritou programu Pokročilé bojové pušky ACR (Advanced Combat Rifle) se stalo zvýšení ...
- 10.11.2014
- 3 komentářů
- Z.A. Presovsky
Modular Handgun System: Pistole pro americkou armádu
Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu Modulární systém ruční zbraně MHS (Modular Handgun ...
- 11.11.2014
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Česky vojenský robot TAROS 6×6 V2
Na letošní výstavě Future Forces 2014 představila česká společnost VOP CZ projekt unikátního ...
- 13.11.2014
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Maskovací vzor 95 – část 1.
K uniformám a výstroji Armády ČR patří neoddělitelně již řadu let maskovací vzor 95. Má za sebou ...
- 14.11.2014
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Jedna úvaha týkající se využití energie na bojišti:
http://cyborgs-lair.blogspot.c...Jedna úvaha týkající se využití energie na bojišti:
http://cyborgs-lair.blogspot.c...Ty skupinky pasacku o kterych je tu rec, uz dvacet let misto paseni koz valci a zaroven ziji i s rodinami ve valecne zone. Nemluve o tom, ze jsou vedeni vysokoskolsky vzdelanymi ...Zobrazit celý příspěvek
Ty skupinky pasacku o kterych je tu rec, uz dvacet let misto paseni koz valci a zaroven ziji i s rodinami ve valecne zone. Nemluve o tom, ze jsou vedeni vysokoskolsky vzdelanymi milionari (ne vsichni jsou jak usama, ale fakt, ze si vydelaji je do oci bijici.
Pri primem stretu je moderni, prumerne vybavena pesi jednotka rozseka na kusy. Proto se v "asymetrickem konfliktu" do primeho stretu nezenou, nepocitaje zfanatizovane chudaky co jdou na smrt a snazi se pritom postrilet co nejvic lidi.
Pasacek klidne muze zabit vojaka. To muze i trilete dite, kdyz ho nauci mackat spoust a pujde o nevhodnou chvili. Bude to ale az desaty pasacek, kteremu by se "zadarilo", kdyby se bojovalo jednotka proti tlupe, jak jsi to popsal.
Mozna se ti zda, ze nejlepsi vojenska sila na svete je dav primitivu vybavenejch predovkama, nebo dokonce lukama, ale to se ti skutecne jenom zda.Skrýt celý příspěvekto "GAVL": Jaký je poměr zabitých Amíků vůči "pasáčkům koz"? Někde mezi 1:100 - 1:1000, že? A to ještě většina těch mrtvých Amíků připadá na výbuchy způsobné sebevraženými útočníky ...Zobrazit celý příspěvek
to "GAVL": Jaký je poměr zabitých Amíků vůči "pasáčkům koz"? Někde mezi 1:100 - 1:1000, že? A to ještě většina těch mrtvých Amíků připadá na výbuchy způsobné sebevraženými útočníky a IED.
Mám dojem, že tahle statistika příliš nesvědčí o tom, že by pasáčci ovcí a koz s pár kalachama na úrovni možná tak výroby 50.let..... byli v přímém boji vůči americkým profíkům nějak zvlášť úspěšní. :)Skrýt celý příspěvekGAVL: pasackove ovci a koz jsou urcite uspesni pomoci IED ale velmi pochybuji o jejich schopnosti likvidovat vycvicene profesionaly strelbou z rucnich pechotnich zbrani.
GAVL: pasackove ovci a koz jsou urcite uspesni pomoci IED ale velmi pochybuji o jejich schopnosti likvidovat vycvicene profesionaly strelbou z rucnich pechotnich zbrani.
Nejsem si jist schopností díky balistickému počítači ovládnout prostor. Zatím se děje to , že skupina pasáčků ovcí a koz s pár kalachama na úrovni možná tak výroby 50.let a podobně ...Zobrazit celý příspěvek
Nejsem si jist schopností díky balistickému počítači ovládnout prostor. Zatím se děje to , že skupina pasáčků ovcí a koz s pár kalachama na úrovni možná tak výroby 50.let a podobně kvalitní municí na vzdálenost větší než 400m totálně decimuje dnešní supervojáky. Kdyby dnešní supermoderní voják neměl letecké krytí a , nebo dělostřelecké, případně obrněnou techniku tak je v háji.
V tom vidím nebezpečí já a to žádný exoscelet nevyřeší ani tryska někde u zadku. V dnešní době není žádný problém, zlikvidovat jakéhokoli nepřítele. Největší problém je identifikovat cíl. Pokud má někdo problém s váhou baterek tak ať nafasujou nákupní tašky na kolečkách. V ČSkrýt celý příspěvekExoskelet nesouci batoh a zvysujici silu koncetin pri praci, neseni tezke zbrane, nebo v boji. Snizujici silu dopadu z vetsi vysky. Schopnost rozrazit dvere nebo tenci stenu pesti ...Zobrazit celý příspěvek
Exoskelet nesouci batoh a zvysujici silu koncetin pri praci, neseni tezke zbrane, nebo v boji. Snizujici silu dopadu z vetsi vysky. Schopnost rozrazit dvere nebo tenci stenu pesti nebo kopnutim. Granatomet metalstorm na pravem predlokti, dlane rukavic s magnetickou a nanocasticovou vrstvou, ktera vojakovi dovoluje splhat i po naprosto hladkych povrsich, drony pouzivane v rojich, opticka kamuflaz pro stroje i personal, "granat", ktery po vrzeni oznaci na brylich vlastnich vojaku polohu nepratel v okruhu patnacti metru od epicentra, soukrome firmy nabizejici zoldnere se stale rostoucim vlivem i moci a upadani beznych ozbrojenych sil "zapadnich statu" ve prospech zoldneru. Nejvetsi nebezpeci je terorismus, ... ja tam videl tohle vsechno. Takticky pohyb je zakladem, ale ne vzdy aplikovatelny. Navic - jde o hru, nikoliv o simulator, proto se autori snazio vic zabavy, nez realistickou taktiku. Ackoliv jsou tam jednotky, ktere takticky pohyb stale aplikuji.Skrýt celý příspěvek
Ultramarinus: Ať už je to dobře nebo špatně, budoucnost vojenství v příštích 20-50 letech bude vypadat zhruba takhle (ač jde o Pc. hru, myslím, že se technika vyvíjí směrem k ...Zobrazit celý příspěvek
Ultramarinus: Ať už je to dobře nebo špatně, budoucnost vojenství v příštích 20-50 letech bude vypadat zhruba takhle (ač jde o Pc. hru, myslím, že se technika vyvíjí směrem k tomuhle. : https://www.youtube.com/watch?...
A co je tam prosím inspirujícího? - zahlédnul jsem LCD podlahu/strop nějakého výsadkového prostředku...dále, že voják má v prdeli trysku a nekryje seSkrýt celý příspěvekJo a místo chytrejch bomb prak a granáty... Sorry, ale šetřit energii není řešení, který by udrželo vybavení v chodu a vážilo co nejmíň, což je (obojí najednou) cílem. Možnost ...Zobrazit celý příspěvek
Jo a místo chytrejch bomb prak a granáty... Sorry, ale šetřit energii není řešení, který by udrželo vybavení v chodu a vážilo co nejmíň, což je (obojí najednou) cílem.
Možnost "podívat se na film" jako je třeba záznam letu UAV, nebo na čerstvé družicové snímky oblasti je nenahraditelná. Komunikace na úrovni čety je sice "v pohodě" když jsou na doslech, ale jakmile se od sebe dostanou na víc než 500 metrů, nebo jakmile je kolem hluk o dělostřelby, je headset mnohem lepším způsobem komunikace i na blízko. Dynamo na kličku které by utáhlo vysílačku s dosahem desítek kilometrů, by velmi pravděpodobně vážilo desítky kilogramů. Možná že by MOHLI pobíhat okolo, mávat pochodněmi, signalizovat praporky a místo balistických počítačů používat bystrý odhad. Bohužel však TAK dobrý odhad a výkony má jenom extrémně malé procento populace. Je lepší deseti lehce nadprůměrným vojákům dát balistické počítače a vysílačky a nechat je z ostřelovačských pozic vládnout území, než z tisíce vojáků vydestilovat jediného, který je skutečně špičkový střelec co balistický počítač a vysílačku nepotřebuje a pak si rvát vlasy, až kvůli nějaké pitomé náhodě umře, aniž by si jedinkrát vystřelil.
Ať už je to dobře nebo špatně, budoucnost vojenství v příštích 20-50 letech bude vypadat zhruba takhle (ač jde o Pc. hru, myslím, že se technika vyvíjí směrem k tomuhle. : https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvekAť šetří energii, místo gps stačí mapa a kompas, displeje nevím k čemu na filmy se mají dívat až po akci, rádio stačí pro komunikaci s vyšším stupněm jedno a dynamko na kličku by ...Zobrazit celý příspěvek
Ať šetří energii, místo gps stačí mapa a kompas, displeje nevím k čemu na filmy se mají dívat až po akci, rádio stačí pro komunikaci s vyšším stupněm jedno a dynamko na kličku by možná vážilo méně než baterie. Mozna, že lobismus výrobců elektroniky až moc rozmlsal a zatížil dnešní vojáky.Skrýt celý příspěvek
Za dnešních podmínek bych řekl, že i lehká pěchota operuje převážně jako aeromobilní, nebo mechanizovaná pěchota. Tj. že nejsou mimo vozidla o moc déle, než těch 72 hodin v kuse. ...Zobrazit celý příspěvek
Za dnešních podmínek bych řekl, že i lehká pěchota operuje převážně jako aeromobilní, nebo mechanizovaná pěchota. Tj. že nejsou mimo vozidla o moc déle, než těch 72 hodin v kuse. Samozřejmě, speciální jednotky jsou něco jiného, ale běžní vojáci by měli mít možnost dobíjet na základně, ve vozidlech, vrtulnících a letounech, nebo z nějaké té M.U.L.E. - muly. Představa dlouhodobé soběstačnosti je lákavá, ale do chvíle, než bude k dispozici něco, co bude při minimální váze, ceně a z co nejmenšího množství paliva dodávat všechnu potřebnou energii minimálně týden (zdravíme obloukový fúzní reaktor z komixu/filmu Iron man), nepřijde mi to moc praktické. Obzvlášť dneska, kdy můžete drony bez většího rizika (pro piloty) ze vzduchu přesně zásobovat vybrané jednotky v podstatě čímkoliv s přesností na centimetry, nevidím důvod, proč s sebou k váze těch baterek ještě tahat váhu solárních panýlků (spolu s demaskujícím efektem ve všech spektrech), omezovat svůj pohyb exoskeletem který získává energii z ohýbání kolene, nebo nedejbože tahat dvacetikilový KÝVAJÍCI se batoh. On totiž je ergonomický důvod, proč jsou batohy konstruované tak jak jsou (tj tak, aby neodskakovaly od zad a pokud možno se z nich ani nehly). Znamená to tak menší nápor na páteř, svaly, atd.
Mimochodem - docela povedená představa UCAV VTOL drona pro boj v městském prostředí - je to z PC hry, ale vypadá k světu: http://thedivisionworld.com/wp... Skrýt celý příspěvekNejspíše nový projekt "vojáka na baterky" U nás máme v kapse trumf :-D http://www.youtube.com/watch?v... Pokud už baterky neunesou měli začít pátrat po tom jak ...Zobrazit celý příspěvek
Nejspíše nový projekt "vojáka na baterky"
U nás máme v kapse trumf :-D
http://www.youtube.com/watch?v...
Pokud už baterky neunesou měli začít pátrat po tom jak energii ušetřit. Solární zdroj není marný, mám solární nabíječku k mobilu, postavenou ze stavebnice, a funguje to dobře. Vedlejším efektem panelů černé barvy je zahřívání, z toho plyne demaskující účinek v infračervené oblasti.Skrýt celý příspěvekpiezo spinace do bot, do unoformy pouzit ebonitovou nit a oblict chlupate spodni pradlo:) Az budou chtit poradit at napisou, mam toho vice:)
piezo spinace do bot, do unoformy pouzit ebonitovou nit a oblict chlupate spodni pradlo:) Az budou chtit poradit at napisou, mam toho vice:)
Načítám diskuzi...