Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit
- 30. 9. 2020
- 115 komentářů
- Jan Grohmann
V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak. Diskuze se snažila odpovědět na prostou otázku: „Jak konfrontace Číny a Spojených států změní svět?“
Pandemie jako katalyzátor
Jacek Bartosiak je jeden z nejznámějších polských odborníků na geopolitiku a šéf think-tanku Strategy&Future, se značným mediálním, veřejným a částečně i politickým vlivem. Pozornost často vyvolává svými „kontroverzními“ (podle úhlu pohledu) názory. Například nedávno prohlásil, že zájmy Francie a Polska jsou zcela jiné (Francie se např. soustředí na Středozemí a Afriku, Polsko východním směrem na Pobaltí, Bělorusko a Ukrajinu) a mezi Polskem a Francii musí tedy nutně dojít k ostré konfrontaci ohledně priorit EU a NATO.
Jacek Stawiski, šéf zahraničních programů v TVN24 BiS (Biznes i Swiat), si před několika dny Bartosiaka pozval do svého pořadu Horyzont. Oba pánové probírali střet Číny a USA, riziko vzniku nové studené války, důsledky „čínského viru“ a geopolitické směřování Evropy v rodícím se multipolárním světě.
V úvodu pořadu diváci zhlédli vystoupení Donalda Trumpa, který vinu za pandemii Covid-19 v plném rozsahu přisuzuje Číně a žene Čínu k odpovědnosti. Čínský prezident Si Ťin-pching se naopak odvolával na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) a vyzval k odpolitizování celé pandemie. Obě země slíbily vývoj vakcíny a její distribuci do celého světa.
Podle Bartosiaka ale není Covid-19 hlavním důvodem řeznivosti mezi USA a Čínou. „Hlavním důvodem již běžící a dané konfrontace je to, kdo určuje pravidla hry. Kdo nastavuje pravidla ve světovém hospodářském řádu, kdo na koho pracuje, kdo je světovým hegemonem. V této chvíli se Čína rozhodla pro střet se Spojenými státy, které minimálně již od druhé světové války nastavují pravidla v tzv. strategických přesunech zboží, služeb, technologií, vědy, kapitálu a lidí,” uvedl Bartosiak. Dosud Američané vše řídili díky dominanci na světových oceánech, v mezinárodních institucích a na valutovém trhu.
„Čína se ale stala největším světovým výrobcem, začala dominovat v některých klíčových technologiích budoucnosti. Američané tohle nemůžou dovolit, protože nejen, že ztratí všechny tyhle statusové atributy, ale nebudou také kontrolovat technologické a kapitálové cykly a peníze prostě nepoplynou do Spojených států. Američané jdou do konfrontace, bez ohledu na osobu Donalda Trumpa,” pokračuje Bartosiak s tím, že po prezidentských volbách se na směřování USA nic nezmění.
Současná pandemická krize všechny tyto procesy zesiluje a urychluje. Pandemie jednoduše ukázala důležitost kontroly technologií, dodavatelských řetězců a výroby. Celé současné světové dění (5G, obchodní války atd.) je o tom, kdo v těchto oblastech nastavuje pravidla hry.
Bartosiak v pořadu Horyzont
Zaspání Ameriky
Podle redaktora ale růst Číny umožnily v 70. až 90. letech právě Spojené státy. Tehdy Spojené státy otevřely svůj systém (trh) Číně, umožnily ji rychle zbohatnout, rozvíjet se a získávat západní technologie. Na oplátku Čína a USA v 70. letech uzavřely proti Sovětskému svazu strategické partnerství a západní firmy mohly nejen dodávat zboží na čínský trh, ale také zde levně vyrábět své zboží. Peking se také odvrátil od Moskvy a uspíšil ekonomický rozpad Sovětského svazu (ten byl vlastně obklíčen na moři i na souši).
Díky Spojeným státům a světu, který po druhé světové válce vytvořily, včetně západních technologií, tak Čína za posledních 40 let provedla historicky bezprecedentní civilizační skok. Během 40 let se z chudé zemědělské civilizace stala ekonomická, technologická a vojenská supervelmoc.
Podle Bartosiaka po roce 1989 to samé Spojené státy umožnily zemím střední a východní Evropy, včetně Polska. Ostatně posledních 30 let většině zemí střední a východní Evropy přineslo historicky bezprecedentně nejrychlejší růst bohatství, prosperity a kvality života.
„Američané si mysleli, že mají vše pod kontrolou [...], ale ukázalo se, že 1400 milionů lidí a mandarínská třída přechytračili Američany. Teď je otázka, zda se Američané neprobudili příliš pozdě. Čína je nyní největší výrobce a kontroluje klíčové technologie, včetně výroby léků a antibiotik,” uvedl Bartosiak.
Podle Bartosiaka Američané mají „pocit obrovského morálního ukřivdění”, protože stvořili liberální světový řád (kde všichni prosperovali) a dali mu bezpečí.
„Jsou to právě děti střední třídy z Midwestu [Středozápad USA], které slouží na lodích americké floty a starají se o pořádek v západním Pacifiku. Umožnily [USA] bezprecedentní prosperitu celému světu, včetně Číny. Teď se ale Číňané, z pohledu Spojených států, nechtějí podřídit Spojeným státům, jako tvůrci tohoto systému,” říká Bartosiak. „No, a Američané jdou do konfrontace.”
Osud Evropy
Redaktora dále zajímala pozice Evropy a její možnosti. Evropa se podle redaktora nyní snaží získat kontrolu nad výrobou, technologiemi a dodavatelskými řetězci a zachovat si tak evropský způsob života. „Není to ale právě Evropa, která se probudila pozdě?” zeptal se Stawiski.
„Možná se probudila pozdě a poneseme následky. Ale tohle ještě nevíme jistě. Evropa ale není jednotná. Francouzi chtějí strategickou samostatnost, přesvědčení o tom, že Američané již nejsou s Evropou jednotní, Němci si ale ještě nejsou jisti a Poláci chtějí, aby Západ byl jednotný, aby se propojil Atlantikem do transatlantického světa. Právě do takového světa jsme směřovali, do Evropské unie a NATO,” říká Bartosiak.
Dle Bartosiaka se ale tento bývalý svět rozpadá, právě kvůli střetu mezi Čínou a Spojenými státy. Němci a Francouzi totiž nemají stejné zájmy se Spojenými státy, zejména pokud jde o Američany prosazovaný konec globalizace (kterou Američané stvořili). „Američané musí zlomit globalizaci [díky které rychle sílí Čína], ale Francouzi a Němci nechtějí globalizaci přerušit. Ani Číňané nechtějí globalizaci zničit,” říká Bartosiak.
Podle polského autora Evropu čekají těžké časy. Vše navíc umocňuje fakt, že Evropa nemá nástroje skutečné tvrdé síly. Evropská unie „nemá žádné vojsko, de facto žádnou vlastní valutu, kterou by kontrolovala, vlastní systém SWIFT [Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci], který by byl natolik robustní a pevný, že by ho Američané nemohli blokovat.”
Bartosiak si proto myslí, že po amerických prezidentských volbách začnou Američané silně tlačit na Evropu, aby se v americko-čínském střetu přidala na stranu Spojených států, a to se všemi konsekvencemi. „A to včetně přerušení všech vztahů, mimo jiné obchodních a technologických, s Čínou. Výsledkem bude nová studená válka a rozdělení světa na sféry,” myslí si Bartosiak.
Polský odborník ale důrazně upozornil, že Čína je mnohem silnější, než kdy býval Sovětský svaz, a jsou centrem globálního obchodu se zbožím. Tato americká strategie, úspěšně uplatněná proti Sovětskému svazu, tak proti Číně jednoduše nemusí vyjít. „Před námi jsou opravdu turbulentní časy,” varuje Bartosiak.
Postoj Francie
Stawiski se v další otázce zaměřil na Francii. Podle redaktora ve Francii probíhá fundamentální spor o to, co je vlastně Evropská unie. Jedna strana se na Unii dívá jako na nástroj globalizace, tedy jako na velkou mezinárodní hospodářskou, obchodní a částečně politickou strukturu, která umožňuje Evropě hrát klíčovou roli ve světové politice a ekonomice. Další strana si myslí, že Unie má chránit Evropu před globalizací, před potenciálem Číny, americkou a vlastně jakoukoliv konkurencí, či jinými nebezpečími okolního světa.
Bartosiak odpověděl, že zájmy Francie a Polska jsou v prvé řadě zcela jiné. „Pro Francouze je snadné vést takové řeči nad Seinou, ale my [Polsko] máme na východní straně Rusko, které chce destabilizovat uspořádání, které [Polsku] dávalo bezpečí. Máme prostě jiné zájmy, a to je bohužel problém celé Evropy. Také Němci mají jiné zájmy než Francie a státy jižní Evropy. Před Evropou stojí velký test. Buď se podaří vybudovat Evropskou unii na nových pravidlech, což se ale historicky nikdy nepodařilo, nebo se stane koncovou západní výspou Eurasie s čínskou hospodářskou dominancí nebo součástí transatlantického světa. Před Evropou stojí tři tyto scénáře,” myslí si Bartosiak.
Tři scénaře pro Evropu
Podle Bartosiaka, pokud Spojené státy budou schopny pomocí „strategického mistrovství” čelit Číně (protože výzva pro Washington je opravdu obrovská), tak Američané Evropany jednoduše přinutí k podřízení se americké politice. To je podle Bartosiaka zřejmě nejpravděpodobnější scénář.
„Jestliže ale Američané budou mít velkou vnitřní krizi a nebudou důvěryhodní ve své rivalizaci s Čínou, Evropané začnou velmi obtížně budovat vlastní strategickou nezávislost. Před Polskem pak stojí rozhodnutí. Zda postupovat jako dosud, tedy věřit v NATO a Spojené státy, nebo věřit v Evropskou unii jako v nezávislý konstrukt. Tedy ne ve společný trh, kde je všechno milé a příjemné, kde všichni obchodujeme a jezdíme na dovolenou, ale na konstrukt se závazkami ‒ společná armáda, společné daně a další věci, které Evropě umožní stát se mocností pro špatné časy, aby mohla soupeřit s Ruskem, Čínou a tak dále,” myslí si Bartosiak, ale varuje, že tohle vše bylo v historii velmi obtížné.
Ve třetím scenáři se Evropané vzájemně nedomluví a Američané si s Čínou neporadí. Potom v Eurasii vznikne systém, hospodářsky a technologicky absolutně kontrolovaný Čínou, kde Evropa bude fungovat jako subdodavatel pro čínské centrum. Tohle je podle Bartosiaka také velmi pravděpodobný scénář. „Pokud se nic nezmění, Američané nepůjdou do konfrontace s Čínou a Evropané se nedomluví, tak to opravdu může takto skončit,” varuje Bartosiak. Za Armádní noviny uveďme, že k pochopení vztahu (a vzájemné „výhodnosti”) mezi centrem impéria a podřízených výrobních periferií, nemusíme chodit u nás daleko do historie.
Redaktora následně zajímalo, co může konec hegemonie Spojených států a následný rozpad světového řádu přinést Polsku. „Budeme mít bezpečnostní krizi, budem vyjednávat s Ruskem o politickém prostoru na východě, vrátíme se jednoduše do známé historie Polské republiky za posledních 500 let. Pak je otázka, jak přistoupíme ke konsolidující se Evropě, jaký přijmeme postoj [o Evropě] a jaký postoj Evropa přijme o nás,” uvádí Bartosiak s tím, že v takovém případě se bude Polsku velmi stýskat po posledních 30 letech (po vysněném konci dějin podle Fukuyamy).
Čína v Bělorusku
Podle Bartosiaka čínské pronikání do Běloruska je dalším krokem v budování „suchozemského” dodavatelského řetězce nezávislého na síle americké oceánské vojenské floty. Čína chce tedy pomocí nových pevninských komunikačních linií (pro přesun technologií, kapitálu, lidí, zboží atd.) propojit Evropu a Čínu, a obejít oceánské komunikační linie kontrolované Spojenými státy.
„Bělorusko je vstupním bodem do Evropy. A my [Polsko] jsme další na řadě, protože ležíme na hlavní komunikační linii Eurasie. A proto Polsko a Bělorusko byly předmětem všech novověkých válek o dominanci v Evropě,” říká Bartosiak.
Stawiskiho zajímalo, zda hlavním partnerem Lukašenka není ve skutečnosti Čína a zda se vůbec Rusko smíří s pronikáním Číny na své předpolí do blízkosti Moskvy. „Zatím je Rusko silné, ale Čína dále poroste. Připomínám, že Čína je nyní desetkrát hospodářsky silnější a mají desetkrát větší HDP než Rusko. A Rusko se stává surovinovou kolonií Číny. Ale na západním směru, například na Bělorusku, je Rusko svým vlivem pořád silnější než Čína,” říká Bartosiak. Výhledově však může být Čína na západě silnější a podle Bartosiaka se zdá, že Lukašenko takovou hru rozehrál. Lukašenko se jednoduše snažil zapojením Číny získat větší nezávislost Běloruska na Rusku a západních zemí.
Rusko na straně Západu?
Poslední otázka směřovala k tomu, zda se Rusko může přidat k Západu v boji proti Číně. „Bohužel ano. Vím, že Polsku to zní velmi nepříjemně, protože to ničí naše přesvědčení o tom, že dějiny skončily podle Fukuyamy, a vstoupili jsme do skvělého světa Západu spojeného hodnotami, ale historicky Rusko bylo napojeno na oblasti, odkud plynuly hrozby pro mořské [západní] mocnosti,” říká Bartosiak.
„Pane redaktore, vždyť pamatujeme druhou světovou válku. Když byl potřebný Stalin, tak byl využíván. A Sověti nesli na svých bedrech tíhu velké kontinentální války,” uvedl Bartosiak a naznačil tak, že Západ může ustoupit Putinovi v mnoha záležitostech (územních i vlivových), pokud se Rusko připojí na stranu Západu.
Podle Bartosiaka není možné odstřihnout Čínu od zdrojů bez zapojení Ruska, které také slouží jako suchozemská komunikační cesta propojující Evropu a Čínu. Podle Bartosiaka Rusko, pokud se připojí k Západu, nemusí Číně dodat žádné suroviny a Američané zároveň provedou námořní blokádu Číny. Čína tak přijde o klíčové suroviny, které potřebuje ke svému fungování.
„Stejně tak, jako to bylo u Japonska před rokem 1941, kdy Američané uvalili na Japonsko sankce na ropu a ocel. A přesně z tohoto důvodu začala vojna a útok na Pearl Harbour. A stejnou věc mohou Američané s Rusy udělat Číně,” uvedl Bartosiak s tím, že Rusko by dokázalo zároveň vázat čínské síly na severu, které pak Peking nemůže vrhnout do střetu s americkým námořnictvem.
„Tohle jsou zcela fundamentální věci. Přesně tak stratégové přemýšlejí. Tohle jsou [jejich] kategorie uvažování. Proto Rusové demonstrují vojenské schopnosti na dálném východě, aby ukázali, že jsou stále v hře. Zatím jsou s Čínou, ale věci se mění. [Sověti] Také začali druhou světovou válku s Hitlerem v roce 1939, a to podpisem paktu [Ribbentrop – Molotov], který ukončil nezávislost Polska. A potom změnili frontu a porazili Hitlera,” řekl na závěr Bartosiak.
Související články
Geopolitická tragédie Evropy
Ve Varšavě 18. července letošního roku proběhla velmi zajímavá diskuse o geopolitických problémech ...
- 09.12.2019
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Geopolitická realita: Krásný svět vytvořený USA končí
V dnešním článku opět přinášíme pohled na polské pojetí geopolitiky. Jacziek Bartosiak v nedávném ...
- 16.12.2019
- 99 komentářů
- Jan Grohmann
Covid-19: Starý svět je pryč
Dnes volně navážeme na článek „Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie“ a opět využijeme ...
- 23.03.2020
- 341 komentářů
- Jan Grohmann
Kopečný: Geopolitické soupeření o vesmír už běží. A Češi jsou u toho
Mocnosti soupeří o nové geopolitické rozložení sil a ze Země se soutěžení přesouvá do vesmíru. Státy ...
- 23.06.2020
- 3 komentářů
- Jana Poncarová
Je tam spousta zajímavých postřehů, ale celé je to vyhnáno do extrému. Pokud Američani budou trvat na de-globalizaci i po volbách, tak to bude formou cel, sankcí na technologické ...Zobrazit celý příspěvek
Je tam spousta zajímavých postřehů, ale celé je to vyhnáno do extrému. Pokud Američani budou trvat na de-globalizaci i po volbách, tak to bude formou cel, sankcí na technologické firmy spojené s Čínskou vládou a podobně. Ale nevidím scénář, ve kterém by směřovali námořní blokádě a válce.
Jinak Trumpovi útoky na Čínu se dají vysvětlit spíš jeho osobností než geopolitikou. Nezvládl koronavirus, USA mají nejvíc nakažených i mrtvých na světě. A on to potřebuje na někoho hodit. A nabízí se Čína, kde to začalo a která za začátku rozhodně neinformovala transparentně.Skrýt celý příspěvekProblém je, že mnoho lidí zamrzlo myšlením v 89. A zatímco si tu hrajeme na "konflikt" západ vs SSSR (Rusko) tak nám tu pěkně bují Čína, která má technologie, výrobní kapacity, ...Zobrazit celý příspěvek
Problém je, že mnoho lidí zamrzlo myšlením v 89. A zatímco si tu hrajeme na "konflikt" západ vs SSSR (Rusko) tak nám tu pěkně bují Čína, která má technologie, výrobní kapacity, lidské zdroje a ekonomický potenciál (na ten se ale ve válce až zase tak nehraje). Rusko se mělo vzít do NATO ještě v době, kdy o to stálo a hlavně kdy tam nebyl vytvořen kult osobnosti kolem Putina (a jemu samému ještě v té době nehrabalo). Rusko je něco jako plná spižírna nerostného bohatství, které pokud získá Čína, tak nastane pro západ opravdu problém, protože narozdíl od Rusů Číňané budou moc dobře vědět jak ty zdroje využít.Skrýt celý příspěvek
ještě že jsme Rusko do NATO nevzali. S Putinem bychom měli ještě větší problém než s Erdoˇganem.
Stát, jehož obyvatelé jsou nadšeni z dobývání okolního území do NATO nepatříještě že jsme Rusko do NATO nevzali. S Putinem bychom měli ještě větší problém než s Erdoˇganem.
Stát, jehož obyvatelé jsou nadšeni z dobývání okolního území do NATO nepatří
Potíž je v tom, že zatímco v minulosti zde byly typické říše zla (nacistické Německo, Sovětský svaz), za kterými byly miliony mrtvých, útlak obyvatelstva, obvykle hospodářský ...Zobrazit celý příspěvek
Potíž je v tom, že zatímco v minulosti zde byly typické říše zla (nacistické Německo, Sovětský svaz), za kterými byly miliony mrtvých, útlak obyvatelstva, obvykle hospodářský úpadek a bylo snadné na ně ukázat prstem a volat po jejich porážce, tak dnešní Čína je prostě něco jiného. Odpor USA vůči Číně je motivován tím, že USA začíná ujíždět vlak a Čína hospodářsky jede jak dobře promazaný stroj. Mnozí si Čínu představují jako jedno velké rýžové pole, ve kterém se chudáci brodí po kotníky v bahně. To bývávalo. Dnes jsou čínská města daleko modernější než naše, čisto, dobrá organizace a Čína produkuje vše od špendlíku po lokomotivu, čímž jsme se kdysi chlubili my a už dávno to neplatí. Politika tam přitom nečíhá na každém kroku, žádné srpy, kladiva a hvězdy. Tak a teď hledejte důvod, proč jít do konfrontace s takovou zemí ? Třeba jen proto, že umí vyrobit mnohem lepší a přitom levnější mobilní telefon ? Podotýkám, že mi nedělá radost případná ztráta dominantního postavení USA a náhrada kýmkoliv jiným.Skrýt celý příspěvek
No ono je to tak ze keby bolo nacisticke nemecko dnes tak tiez vyzera moderne a cisto... vyraba lacno pretoze ma lacnu otrocku pracovnu silu, pracovne tabory a ignoruje ochranu ...Zobrazit celý příspěvek
No ono je to tak ze keby bolo nacisticke nemecko dnes tak tiez vyzera moderne a cisto... vyraba lacno pretoze ma lacnu otrocku pracovnu silu, pracovne tabory a ignoruje ochranu zivotneho prostredia. Politika tu ciha na kazdom kroku. Sused sleduje suseda a kamery maju na kazdom kroku. V kazdom panelaku maju agenta - vratnika... a ano stvorili sme to my na zapade s vidinou lacnej vyroby kde jej nasledky nevidime a nemusime riesit, len s vidinou ziskov. No nic jedina cesta ako odolavat silnej cine a nemusiet pri tom posluhovat usa je silna a jednotna europa bez jej zabomysich vojen, a stupidnych nacionalistickych tendencii.Skrýt celý příspěvek
pokial by Cina dodrziavala medzinarodne dohody a pravidla, pokial by neohrozovala svojich susedov a nemala by agresivne rozsirujuce sa ambicie, v tom pripade by po nej ani ...Zobrazit celý příspěvek
pokial by Cina dodrziavala medzinarodne dohody a pravidla, pokial by neohrozovala svojich susedov a nemala by agresivne rozsirujuce sa ambicie,
v tom pripade by po nej ani nezastekal pes a nikto by s nou nesiel do ziadnej konfrontacie.
.
Inac keby Zapad stiahol svoje fabriky z Ciny a uzavrel by Cine svoj trh, tak Cinanom by zostali fakt iba tie ryzove polia.Skrýt celý příspěvek"Politika tam přitom nečíhá na každém kroku, žádné srpy, kladiva a hvězdy." To je vtip? Nacistické Německo bylo před válkou taky moderní, čisté, s dálnicemi jako nikde jinde v ...Zobrazit celý příspěvek
"Politika tam přitom nečíhá na každém kroku, žádné srpy, kladiva a hvězdy."
To je vtip?
Nacistické Německo bylo před válkou taky moderní, čisté, s dálnicemi jako nikde jinde v Evropě.
Proč vlastně šla Evropa do konfrontace s takovou zemí?Skrýt celý příspěvek
typicke rusko-vychodoeuropske bizarne otrocke infatilne vnimanie sveta. . Pokial si chcu Armadne noviny udrzat statut serioznosti a dveryhodnosti a pokial sa chcu vyhnut ...Zobrazit celý příspěvek
typicke rusko-vychodoeuropske bizarne otrocke infatilne vnimanie sveta.
.
Pokial si chcu Armadne noviny udrzat statut serioznosti a dveryhodnosti a pokial sa chcu vyhnut konspiracnym nalepkam, v tom pripade by sa mali radsej vyhybat prezentacii nazorov tohto polskeho ,,geopolitickeho odbornika'' a namiesto toho by mohli skusit zverejnit nazory odbornikov skutocnych.Skrýt celý příspěvekKlidně nám něco napište. Když mluvíte tak drsně, znamená to totiž, že tomu fakt rozumíte.
Klidně nám něco napište. Když mluvíte tak drsně, znamená to totiž, že tomu fakt rozumíte.
1. cast Ospravedlnujem sa dopredu za to, ze budem musiet bohuzial generalizovat. . To rusko-vychodoeuropske otrocke infatilne vnimanie sveta spociva v tom, ze najma Rusi a vacsia ...Zobrazit celý příspěvek
1. cast
Ospravedlnujem sa dopredu za to, ze budem musiet bohuzial generalizovat.
.
To rusko-vychodoeuropske otrocke infatilne vnimanie sveta spociva v tom, ze najma Rusi a vacsia cast Vychodnej Europy berie svet na zaklade akehosi zvlastneho otrockeho rozdelenia, ked podla tychto ludi svet sa deli na krajiny, ktore rozkazuju ostatnym a vladnu nad nimi a potom na druhu skupinu krajin - tu otrocku, ktora musi posluchat tu prvu skupinu a ktora je menejcenna, ktora za nic nemoze, nema na nic ziadny vplyv, nema ziadnu zodpovednost a ktorej jedinou sancou na existenciu je ponizene sa vopchat do zadku a snazit sa zaradit pod vplyv tych krajin, ktore rozkazuju, ked na oplatku povinnostou tychto krajin je postarat sa o bezpecnost a blahobyt tejto neschopnej menejcennej krajiny.
.
Z tohto hladiska potom Rusi a vychodoeuropania delia svet na USA a im podradene krajiny Zapadu, spolu s Japonskom, Juznou Koreou atd.,
a na druhej strane Rusko, Cinu a zopar dalsich krajin, ktore sa odmietaju podradit sa tomuto hegemonovi a ktore sa snazia stat sa svojpravnymi svetovymi velmocami, ktore oni samotne budu rozkazovat a vladnut ostatnym.Skrýt celý příspěvekSouhlasím. USA jsou pouze největší silou Západu, nikoli jeho vůdcem. Západ spolu sdílí nějaké hodnoty. Pokud by USA ty hodnoty sdílet přestaly, zbytek Západu by šel vlastní ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím.
USA jsou pouze největší silou Západu, nikoli jeho vůdcem.
Západ spolu sdílí nějaké hodnoty. Pokud by USA ty hodnoty sdílet přestaly, zbytek Západu by šel vlastní cestou.
Dobře je to vidět během Trumpova vládnutí, kdy se jednota USA s ostatními mírně rozkližuje.Skrýt celý příspěvekS tym prvym odstavcom sa zhodneme. . Co sa vsak tyka Trumpa - on je iba viditelny nasledok tej dlhodobej choroby, ktorou je nejednotnost a nezhoda medzi Europou a USA. USA uz napr. ...Zobrazit celý příspěvek
S tym prvym odstavcom sa zhodneme.
.
Co sa vsak tyka Trumpa - on je iba viditelny nasledok tej dlhodobej choroby, ktorou je nejednotnost a nezhoda medzi Europou a USA.
USA uz napr. vyse 20 rokov tlacia na Nemecko, koli obrovskemu obchodnemu prebytku obchodu medzi tymito dvoma krajinami v prospech Nemecka.
Alebo si spomenme na bojkot obycajnych Americanov, co sa tyka Francuzskych produktov, ked Francuzsko velmi razantne vystupovalo medzinarodne proti invazii v Iraku.
Dalsimi prikladmi su Iran, Nord Stream 2, Izrael, alebo mnoho dalsich, kde sa politika USA a Europy uplne rozlisuju.
Ved Americania ani nedokazu prinutit clenske krajiny NATO, aby si plnili zavazok minania 2% z HDP na armadu.
.
Ako moze potom nejaky blazon oznacovat USA za svetoveho a zapadneho hegemona, ktoremu sa vsetci klanaju a posluchaju ho na slovo?
.
Pre mna osobne je skor sialene to, ze este aj v roku 2020 v Strednej Europe sa najdu ludia, ktori aj napriek kazdodennym viditelnym dokazom, stale trpia tou zvlastnou ruskou otrockou mentalitou.Skrýt celý příspěvekPodstatné je to, že pokud by to bylo tak jak říká Bartosiak, tak by USA zůstaly hegemonem a i tehdy, pokud by tam vznikl totalitní režim typu Rusko/Čína. Což není pravda. V tom ...Zobrazit celý příspěvek
Podstatné je to, že pokud by to bylo tak jak říká Bartosiak, tak by USA zůstaly hegemonem a i tehdy, pokud by tam vznikl totalitní režim typu Rusko/Čína.
Což není pravda. V tom okamžiku by se od USA Západ odvrátil.Skrýt celý příspěvekV USA už k převratu došlo (2001) a všichni za nimi svorně stáli (Frantíci si tu a tam zabrblali, ale stejně šli do všeho taky).... Když by se nedrolila ekonomika a globálni vazby, ...Zobrazit celý příspěvek
V USA už k převratu došlo (2001) a všichni za nimi svorně stáli (Frantíci si tu a tam zabrblali, ale stejně šli do všeho taky)....
Když by se nedrolila ekonomika a globálni vazby, stačilo by USA držet fasádu demokratické soutěže. Drolí se to kvůli úpadku moci (moc a síla to držela), protože nestihly svoje předsevzetí 7 států za 5 let a v Sýrii se jim nepodařilo co si předsevzaly. Však je taky zvrhlý, aby 380 milionů (z toho paradoxně mnoho v přívěsech) diktovalo světu svoje podmínky a svět jim za to ještě poklonkoval a byl vděčný.Skrýt celý příspěvek@Luky: Naozaj by ma zaujimalo, k akemu konkretne prevratu v USA doslo, ako sa tam ruti ekonomika a moc, akych 7 krajin za 5 rokov mas na mysli a preco sa ty osobne povazujes za ...Zobrazit celý příspěvek
@Luky:
Naozaj by ma zaujimalo, k akemu konkretne prevratu v USA doslo, ako sa tam ruti ekonomika a moc, akych 7 krajin za 5 rokov mas na mysli a preco sa ty osobne povazujes za podradneho menejcenneho otroka?Skrýt celý příspěvek
2. cast . Na Zapade beru svet ako spolok rovnocennych rovnopravnych krajin, z ktorych kazda jedna je sama zodpovedna za svoju politicku, ekonomicku a spolocensku uroven, svoje ...Zobrazit celý příspěvek
2. cast
.
Na Zapade beru svet ako spolok rovnocennych rovnopravnych krajin, z ktorych kazda jedna je sama zodpovedna za svoju politicku, ekonomicku a spolocensku uroven, svoje nazory a svoje spravanie sa na medzinarodnej scene, aj ked toto sa musi riadit medzinarodnymi pravidlami, dohodami a zakonmi.
.
Z tohto akurat vytrcaju USA, ktore dobrovolne-nedobrovolne prebrali na seba ulohu svetoveho policajta, ktory sa snazi v ramci moznosti udrzat vo svete aky-taky mier a poriadok.
Dobrovolne-nedobrovolne preto, pretoze tuto nevdacnu ulohu vzali na seba USA po 2. svetovej vojne a do tejto ulohy boli tak trochu nasilu dotlaceni Velkou Britaniou(Soviets out, Germans down and Americans in) a zvyskom Europy.
Americania sa totiz nechceli zucastnit a zapojit do 2. svetovej a povazovali ju za vnutornu vec Europanov, aj ked podporovali Velku Britaniu.
.
Poslednou dobou vsak USA ma tejto ulohy plne zuby. Stoji totiz Americanov obrovske peniaze a obete na zivotoch, ked jedine, co za to dostanu, je nenavist a nevdak od sveta a jeho hlupych natvrdlych konspiracnych teoretikov.
Preto nakoniec aj vyhral Trump s jeho heslom ,,America first''.
Pretoze Americania maju tejto ich pomoci svetu uz plne zuby - najma pre jeho nevdacnost.Skrýt celý příspěvek3. cast . Ako vsak USA sa snazia pomaly vycuvat z tejto ulohy svetoveho policajta a nutia Europu a ostatne krajiny, aby prebrali zodpovednost za svoju bezpecnost, tuto skutocnost ...Zobrazit celý příspěvek
3. cast
.
Ako vsak USA sa snazia pomaly vycuvat z tejto ulohy svetoveho policajta a nutia Europu a ostatne krajiny, aby prebrali zodpovednost za svoju bezpecnost,
tuto skutocnost chcu vyuzit Rusi a Cinania s ich zaostalym otrockym barbarskym vnimanim sveta a kedze oni sa citia ako menejcenni otroci, ktori zavidia Americanom ich poziciu vo svete,
preto sa snazia teda co najviac rozsirit ich posobenie a vybudovat si tu vlastne sferu zaujmu krajin, ktorym podla ich chorych ruskych hlav budu rozkazovat a vladnut nad nimi, rovnako ako kedysi Sovietsky zvaz.Skrýt celý příspěvekDíky, teď může každý posoudit, zda Váš pohled na svět více odpovídá realitě než pana Bartosiaka.
Díky, teď může každý posoudit, zda Váš pohled na svět více odpovídá realitě než pana Bartosiaka.
Staci pouzit logiku. Pretoze Bartosiak a jeho nazory si logicky navzajom odporuju prakticky v kazdom jednom bode. Chcel by som vsak na vlastne oci vidiet na zivo cloveka, ktory ...Zobrazit celý příspěvek
Staci pouzit logiku.
Pretoze Bartosiak a jeho nazory si logicky navzajom odporuju prakticky v kazdom jednom bode.
Chcel by som vsak na vlastne oci vidiet na zivo cloveka, ktory veri tomu, ze najvacsou tuzbou Americanov a ich jedinym zmyslom existencie je rozkazovat ostatnym krajim a vladnut nad nimi.
Ako sa to snazi naznacit polsky ,,geopoliticky expert'' Jacek Bartosiak.
Pretoze podla mna takyto nazor nemoze mat ziadny dusevne zdravy jedinec, ktoreho vek je viac ako 14 rokov.Skrýt celý příspěvekPřesně tak. Stačí použít logiku. Bartosiak má VŠ vzdělání v oblasti geopolitiky. Jeho názory jsou vážně brány nejen politiky, ale i generály. Čí názor tedy bude mít pro mě větší ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak. Stačí použít logiku. Bartosiak má VŠ vzdělání v oblasti geopolitiky. Jeho názory jsou vážně brány nejen politiky, ale i generály. Čí názor tedy bude mít pro mě větší váhu? Bartosiakův nebo ten od nějakého Milan00?Skrýt celý příspěvek
@Torong: . Suhlasim. Bartosiak ma polske vysokoskolske vzdelanie, je uznavanym odbornikom v Polsku a v tomto pripade som ja osobne oproti nemu iba obycajna nula. Preto ked vy ...Zobrazit celý příspěvek
@Torong:
.
Suhlasim.
Bartosiak ma polske vysokoskolske vzdelanie, je uznavanym odbornikom v Polsku a v tomto pripade som ja osobne oproti nemu iba obycajna nula.
Preto ked vy povazujete za rozhodujuci vplyv na vase rozhodnutie prave tieto faktory, v tom pripade podla vasej logiky date za pravdu Jacekovi Bartosiakovi.
.
Podla tej mojej logiky ja vsak tymto faktorom pridavam uplne minimalny vyznam a pokial by som ich bral do uvahy viac, v tom pripade by hovorili v skor neprospech Jaceka Bartosiaka.
Pretoze polske, ale aj slovenske a ceske skolstvo a odbornici vystudovani tymto post/socialistickym systemom su pre mna osobne jednou z hlavnych pricin, preco nase krajiny, ani po 30. rokoch od zhodenia socializmu a prechodu na trhovu ekonomiku stale neboli a nie su schopne dosiahnut uroven krajin Zapadu.Skrýt celý příspěvek
4. cast . Infatilnost tohto rusko-vychodoeuropskeho vnimania sveta spociva v tom, ze tito ludia, rovnako ako male deti, si neuvedomuju svoju uroven a postavenie a z toho ich ...Zobrazit celý příspěvek
4. cast
.
Infatilnost tohto rusko-vychodoeuropskeho vnimania sveta spociva v tom, ze tito ludia, rovnako ako male deti, si neuvedomuju svoju uroven a postavenie a z toho ich detskeho pohladu vsetci starsi a vacsi naschval rozkazuju malym detom iba preto, pretoze podla deti je rozkazovanie ostatnym a neposluchanie nikoho tym momentalne najvacsim zivotnym snom a tuzbou a je to vylucnou vysadou starsich a dospelych, ktorym toto rozkazovanie prinasa obrovske uspokojenie a patri medzi hlavne zmysly ich zivota.
.
Samozrejme, z pohladu starsich ludi a dospelych je ich spravanie sa voci detom zalozene na uplne inych pravidlach a principoch a rozkazovanie detom v ich dospelych zivotoch nehra vobec ziadnu ulohu.
.
Preto bizarnost tohto rusko-vychodoeuropskeho vnimania spociva v tom, ze s tym realnym svetom nema absolutne nic spolocne a ked clovek pocuva tychto ludi, ti mu potom pripadaju ako ludia z nejakej inej paralelnej reality.
.
Ako priklad si mozme vziat rusky pohlad na rozsirovanie NATO.
Ked podla Rusov za toto rozsirovanie je zodpovedne prave NATO, ktore nasilu prijalo nase krajiny do svojho spolku, len aby mohlo rozkazovat a ovladat dalsie otrocke krajiny a zaroven aby sa co najviac priblizilo k hraniciam Ruska.
Aj ked v realnom svete to boli prave nase krajiny, ktore dobrovolne poziadali o clenstvo v NATO a snazili sa tam dostat prave preto, aby sa zaradili do zapadnych struktur a najma aby ich toto clenstvo ochranilo prave pred Ruskom a jeho agresivnym spravanim sa.
.
Ked podobnych prikladov medzi tym bizarnym ruskym vnimanim sveta a tym realnym by sa tu dali uviest stovky - od Sovietskej okupacie Ceskoslovenska az po dnesny Krym a napadnutie Ukrajiny.Skrýt celý příspěvek
Pokud k tvrdé konfrontaci mezi USA a Čínou dojde, tak se k USA určitě přidají i Japonsko, Filipíny, Indie, Vietnam, Austrálie. V podstatě celý jihovýchod by byl protičínský. A ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud k tvrdé konfrontaci mezi USA a Čínou dojde, tak se k USA určitě přidají i Japonsko, Filipíny, Indie, Vietnam, Austrálie. V podstatě celý jihovýchod by byl protičínský.
A pak je tu neúprosná demografie, kdy se výrazné poklesy v porodnosti projevují až za několik desítek let. Čína je v tomto nyní na vrcholu. Mají zatím celkem málo lidí nad 60 let a velmi mnoho lidí v produktivním věku 25-60 let. Kvůli politice jednoho dítěte je však poslední generace v Číně menší zhruba o 10 milionu lidí ročně než jejich rodiče. Do deseti let se to začne velmi výrazně projevovat v celé čínské společnosti. Starých lidí bude čím dál víc, pokud se o ně nepostará stát, tak to budou muset udělat jejich děti. Pracujících bude čím dál méně. Společnost to bude vyčerpávat, její pozornost se bude obracet dovnitř.
USA jsou na tom v tomhle líp. V posledních 20 letech mají porodnost vyšší než v Číně a pořád nasávají nadané mozky ze světa a i lidi na těžkou práci, třeba ze střední Ameriky. O manuální práci v Číně v budoucnu asi takový zájem nebude.. Nebo se pletu?Skrýt celý příspěvekTak Američané stvořili světový liberální řád, kde všichni prosperovali. Tak jo.
Nebojme se ˇCíny, máme svého Vystrčila a ten ji zkrotí.Tak Američané stvořili světový liberální řád, kde všichni prosperovali. Tak jo.
Nebojme se ˇCíny, máme svého Vystrčila a ten ji zkrotí.To je dobrý postřeh. Opravdu se dá říct, že právě díky Vystrčilovi si možná Čína uvědomí, že to se svou agresivitou přehání. Číňani asi vůbec neočekávali, že když sešlou na ...Zobrazit celý příspěvek
To je dobrý postřeh. Opravdu se dá říct, že právě díky Vystrčilovi si možná Čína uvědomí, že to se svou agresivitou přehání.
Číňani asi vůbec neočekávali, že když sešlou na Vystrčila výhrůžky, postaví se za Vystrčila evropská ministerstva zahraničí a Číňany napomenou.
Pro mne je trochu nepochopitelné, že Číňani si předem nevěděli, že takové vyhrožování je pro Evropu za hranou. Čekal bych, že budou mít expertní týmy, ve kterých budou třeba i Evropané, které jim to nedoporučí a vysvětlí.Skrýt celý příspěvek"Vtipné" je, že kdyby v čínské občanské válce tehdy vyhrál Kuomintang (tedy dnešní vládce Tchaj-Wanu) a ne komunisté, možná bychom řešili stejné problémy s Čínou i dnes. Čína se ...Zobrazit celý příspěvek
"Vtipné" je, že kdyby v čínské občanské válce tehdy vyhrál Kuomintang (tedy dnešní vládce Tchaj-Wanu) a ne komunisté, možná bychom řešili stejné problémy s Čínou i dnes. Čína se bude řešit, ať je v jejím vedení kdokoliv. Je jich prostě 1,5 miliardy.Skrýt celý příspěvek
Ten článek je poplatný roku 2020, ve kterém vznikl, a z toho vycházejícím emocím. V polovině roku 2014 by autor možná prohodil role Ruska a Číny a uvažoval o tom, jestli se Čína ...Zobrazit celý příspěvek
Ten článek je poplatný roku 2020, ve kterém vznikl, a z toho vycházejícím emocím.
V polovině roku 2014 by autor možná prohodil role Ruska a Číny a uvažoval o tom, jestli se Čína se Západem nespojí proti Rusku.
Za rok se možná Číňani stáhnou, když zjistí, že jejich agresivita nefunguje, a přitlačí naopak Rusko na Evropu. A budou se psát jiné články.
Ono obecně předpovídat geopolitický vývoj je ošidné. Co byste předvídali před 2. sv. válkou? Vezměte si, že tenkrát nebyla zcela vyloučena koalice Německo-Británie. Stačila výměna Chamberlaina za Churchilla, a historie šla jinam.
A není dobré odepisovat Rusko jako hrozbu.
Rusko je ekonomicky slabé, ale je to stále jaderná velmoc, nezávislá na dovozu surovin. Vůdce, který by měl stejné koule jako měl Hitler, by mohl zcela reálně uvažovat o blizkriegu směrem na střední Evropu, a kalkulovat s měkkostí a nejednotou Evropy, s omezenou jadernou válkou nebo s využitím hrozby takové války, a s tím, že Evropa ráda odsouhlasí mír až fronta bude u Bratislavy nebo u Chebu.
Mimochodem, Číňani mi přijdou naivní. Přecenili podlézavost Západu a jeho touhu po byznysu s Čínou. Řekl bych, že svou podlézavostí k tomu přispěli i Zeman, Hamáček a spol. Čína si začala myslet, že to, co funguje v afrických banánových republikách a v Česku, bude funkční i ve zbytku Evropy. Takže i díky Zemanovi se Čína předčasně odkopala a Západ si uvědomil, že nemůže být závislý na výrobě v Číně.Skrýt celý příspěvek"a Západ si uvědomil, že nemůže být závislý na výrobě v Číně."
No uvědomit si to mohl klidně i stokrát, ale co po onom uvědomění si podnikl, aby závislý nebyl?"a Západ si uvědomil, že nemůže být závislý na výrobě v Číně."
No uvědomit si to mohl klidně i stokrát, ale co po onom uvědomění si podnikl, aby závislý nebyl?stačí použít vyhledávání v browseru "Útěk z Číny. Výroba léčiv se má vrátit do Evropy" "Dell, HP, Microsoft, Amazon, Sony, Nintendo a Google. To je podle zdrojů agentury Nikkei ...Zobrazit celý příspěvek
stačí použít vyhledávání v browseru
"Útěk z Číny. Výroba léčiv se má vrátit do Evropy"
"Dell, HP, Microsoft, Amazon, Sony, Nintendo a Google. To je podle zdrojů agentury Nikkei aktuální výčet firem, které podobně jako Apple hledají způsob, jak přesunout z Číny podstatnou část svých výrobních kapacit."
"Japonsko chce nelehký přesun celých továren a výrobních linek z Číny částečně dotovat."
"Až 33 % lídrů z oblasti globálních dodavatelských řetězců přesunulo své outsourcingové a výrobní aktivity mimo Čínu. Nebo to v následujících dvou či třech letech plánuje udělat. "Skrýt celý příspěvekJo aha, takže Dell, HP, Amazon, Microsoft, Sony, Nintendo a Google jsou nově evropské firmy. Tý jo, to jsme se pořádně pochlapili, že jsem za několik týdnů nakoupili americké a ...Zobrazit celý příspěvek
Jo aha, takže Dell, HP, Amazon, Microsoft, Sony, Nintendo a Google jsou nově evropské firmy. Tý jo, to jsme se pořádně pochlapili, že jsem za několik týdnů nakoupili americké a japonské firmy v celkové hodnotě řádově v bilionech euro. Tak to jsem nevěděl, a původní příspěvek beru zpět. BRAVO EU, BRAVO, BRAVO, BRAVO.
Jo a ty vakcíny...No v EU se mluví a v Číně se koná. Už před několika měsíci dostala zbrusu nová fabrika v Pekingu certifikaci k výrobě vakcíny na Covid-19 s roční kapacitou čtvrt miliardy dávek. V EU se někdy něco možná rozjede a mezitím budeme zásobeni z Číny a pak se tak nějak pozapomene a vše bude při starém. Ostatně kdo by chtěl platit dražší vakcínu z EU, když to z Číny vyjde levnějc. Farmakologické firmy na prázdné blekoty populistických politických kidů s***u, jde o prachy.
V EU se skutečně něco vyrábět bude, pokud je řeč o koronaviru. Jenže tak nějak jsou to americké firmy a ne evropské. Aktuálně existuje pouze jeden jediný konkrétní plán na stavbu (!!!) linky vyrábějící vakcínu od firmy Novavax se sídlem v Merylandu.Skrýt celý příspěvekVelká část léčiv a látek pro ně se vyrábí v Indii. A ty společnosti co utíkají z Číny, kdo jim to bude vyrábět a za kolik ?
Velká část léčiv a látek pro ně se vyrábí v Indii. A ty společnosti co utíkají z Číny, kdo jim to bude vyrábět a za kolik ?
Ten Polák je stejně vychcanej,Rusům sice nemůže přijít na jméno,ale přes všechny výhrady nevylučuje jistou možnost spolupráce. Jinak řečeno Rusové si mohou pálit prsty za ...Zobrazit celý příspěvek
Ten Polák je stejně vychcanej,Rusům sice nemůže přijít na jméno,ale přes všechny výhrady nevylučuje jistou možnost spolupráce.
Jinak řečeno Rusové si mohou pálit prsty za státy,které na ně uvalují sankce.Opravdu velkorysé.Skrýt celý příspěvekPřečtěte si ještě jedno, pozorně ten odstavec Rusko na straně Západu. Pak takové blbiny nebudete psát.
Přečtěte si ještě jedno, pozorně ten odstavec Rusko na straně Západu. Pak takové blbiny nebudete psát.
Rusko si bude musieť vybrať na ktorú stranu sa pridá a keď si nevyberie západ, bude to začiatok jeho konca. A aj v Moskve to vedia.
Rusko si bude musieť vybrať na ktorú stranu sa pridá a keď si nevyberie západ, bude to začiatok jeho konca. A aj v Moskve to vedia.
Ale to je přeci úplně normální. Zvláště za války. Už dlouho před 2. sv. válkou nemohl přijít Západ Sovětům na jméno, ale pak byl donucen s nimi spolupracovat. A spolupráce se děje ...Zobrazit celý příspěvek
Ale to je přeci úplně normální. Zvláště za války.
Už dlouho před 2. sv. válkou nemohl přijít Západ Sovětům na jméno, ale pak byl donucen s nimi spolupracovat.
A spolupráce se děje i v dobách míru, i když v menším měřítku - viz např. spolupráce se Saudskou Arábií (prodej vojenských technologií) nebo s Ruskem (nákup surovin) dnesSkrýt celý příspěvekKouká na to realisticky. Rusko a Rusové vždy byli zbytku světa dobří jen na dvě věci. Nerostné suroviny a kanonenfutter. Tím veškerý jejich přínos západní civilizaci končí.
Kouká na to realisticky. Rusko a Rusové vždy byli zbytku světa dobří jen na dvě věci. Nerostné suroviny a kanonenfutter. Tím veškerý jejich přínos západní civilizaci končí.
Evropa, sice pocetne a ekonomicky silna, jako obvykle v krizi shori jak papir. Bezni lide by se nevyrovnali s tim, kdyby zmizelo levne cinske zbozi a muselo by se zase zacit ...Zobrazit celý příspěvek
Evropa, sice pocetne a ekonomicky silna, jako obvykle v krizi shori jak papir. Bezni lide by se nevyrovnali s tim, kdyby zmizelo levne cinske zbozi a muselo by se zase zacit pracovat rukama. Muze se skutecne stat, ze budeme zase volit mezi mensim a vetsim zlem jako kdysi.Skrýt celý příspěvek
Ten Poliak sa asi zblaznil. Rusi nas 40 rokov okupovali, 30 rokov sa snažíme od nich dištancovať a teraz sa s nim mame spojiť ? S rusmi nemame spoločné absolútne nič. To už aj ...Zobrazit celý příspěvek
Ten Poliak sa asi zblaznil. Rusi nas 40 rokov okupovali, 30 rokov sa snažíme od nich dištancovať a teraz sa s nim mame spojiť ? S rusmi nemame spoločné absolútne nič. To už aj Australia alebo Japonsko je nam bližšie.
Ja navrhujem 4. riešenie. Odstrániť Putinovu vládu, zaviesť prozápadnú pod našim velením, poslať rusku armádu na ďaleký východ...pokiaľ vypukne vojna z Činou, tak ruska armáda bude vymazaná ale oslabí to Čínu ktorú už len nejako doraziť. Podstatné je to že bez armady nebude v rusku sila ktorá by nám zabránila projektovať tam našu vôľu. Jediný problém je v tom že neviem ako Putina a spol. odstaviť nenásilnou cestou. Západ potrebuje ruské územie neporušene, rádioaktívna pustina je nám k ničomu.Skrýt celý příspěvekTo skôr to Rusko bude prosiť o pomoc EU, keď sa Čína začne asertívne dožadovať svojích stratených území vo východnej Sibíri... a Čína na tieto ruskom okupované územia stále ...Zobrazit celý příspěvek
To skôr to Rusko bude prosiť o pomoc EU, keď sa Čína začne asertívne dožadovať svojích stratených území vo východnej Sibíri... a Čína na tieto ruskom okupované územia stále nezabudla.
https://www.armadninoviny.cz/c...
https://zivot.pluska.sk/zaujim... Skrýt celý příspěvekOblast sousedící s Čínou je už majoritně osídlena Číňany. Je jen otázkou času, kdy se bude opakovat situace se Sudety nebo Krymem.
Oblast sousedící s Čínou je už majoritně osídlena Číňany. Je jen otázkou času, kdy se bude opakovat situace se Sudety nebo Krymem.
Ano. Číňania tam ovládajú miestny biznis, maloobchod, a je ich tam už aj väčšina oproti Rusom. Čína dnes napríklad ovláda biznis s drevom zo Sibíri, drancujú ju ako kobylky, pár ...Zobrazit celý příspěvek
Ano. Číňania tam ovládajú miestny biznis, maloobchod, a je ich tam už aj väčšina oproti Rusom. Čína dnes napríklad ovláda biznis s drevom zo Sibíri, drancujú ju ako kobylky, pár Rusom na tom bohatne, a bežní Rusi a domorodci majú len oči pre plač...Skrýt celý příspěvek
Až takto by som to nevidel. Rusko resp. ruský národ kultúrne, sociálne a morálne zdegeneroval pod vplyvom boľševickej vlády. Určite by som si však nedovolil tvrdiť, že s nimi nič ...Zobrazit celý příspěvek
Až takto by som to nevidel. Rusko resp. ruský národ kultúrne, sociálne a morálne zdegeneroval pod vplyvom boľševickej vlády.
Určite by som si však nedovolil tvrdiť, že s nimi nič nemáme spoločné. Minimálne z historického hľadiska. Máme spoločných predkov, patríme do rovnakej jazykovej skupine. Rusko dodnes píše písmom ktoré pre nás vytvorili Cyril a Metód.
Tiež netreba zabúdať, že Rusko nás výrazne podporilo pri osamostatnení od umierajúceho Rakúsko-Uhorska. Pamiatkou na to je trikolóra a panslovanské farby: biela, modrá a červená. Pamätníci rokov 1989-1992 si ešte spomenú ako Slováci na námestiach mávali vlajkou ktorú dnes používa Rusko. Štátny znak sa do tej slovenskej pridal až na popud toho, že po rozpade ZSSR sa Rusko vrátilo k pôvodnej a bolo nutné sa odlíšiť.Skrýt celý příspěvekNa západ od Moskvy sa už ani rusi nepodobajú na európanov. Oči šikmejú čím bližšie si k Uralu. Putin vyhlasil že Islam je sučasťou Ruska...v tomto sa im nepodobáme ani trochu. ...Zobrazit celý příspěvek
Na západ od Moskvy sa už ani rusi nepodobajú na európanov. Oči šikmejú čím bližšie si k Uralu. Putin vyhlasil že Islam je sučasťou Ruska...v tomto sa im nepodobáme ani trochu. Pastieri sobov na Tajmýre tiež nezdieľajú naše hodnoty. Islamisti z Kaukazu a zo strednej Ázie nás nenávidia už z princípu...pre nich sme neveriace psy...čo bolo pred 100 rokmi je fuk....pozrite sa 20 rokov do budúcnosti Ruska a napíšte čo dobrého pre nás odtiaľ príde.Skrýt celý příspěvek
A to si hovorite, ze mate prozapadne nazory? Skuste na nejakej EU konferencii proti ruskej hrozbe, poukazat na to, ze Rusko okrem inych nepriaznivych okolnosti, obyvaju ludia s ...Zobrazit celý příspěvek
A to si hovorite, ze mate prozapadne nazory? Skuste na nejakej EU konferencii proti ruskej hrozbe, poukazat na to, ze Rusko okrem inych nepriaznivych okolnosti, obyvaju ludia s azijskymi crtami ci ine rasove narazky. Verite, ze by Vas za to pochvalili v tejto politicky korektnej dobe?Skrýt celý příspěvek
UnionPacific Se podívej jak rádi vás měli, a možná mají, maďaři a taky s nimi jste v EU a NATO. Vše je řešitelné. Ať měl Stallin úmysly, jaké měl, nelze jim upřít zásluhu za ...Zobrazit celý příspěvek
UnionPacific
Se podívej jak rádi vás měli, a možná mají, maďaři a taky s nimi jste v EU a NATO. Vše je řešitelné.
Ať měl Stallin úmysly, jaké měl, nelze jim upřít zásluhu za porážku němců, kteří nás považovali za podlidi.Skrýt celý příspěvek"Zásluhu"? Stalinova "zásluha" spočívá především v tom, že díky němu byli sto němci tu válku vůbec rozpoutat, a v tom, že v roce 1941 byla rudá armáda v takovém rozkladu, že místo ...Zobrazit celý příspěvek
"Zásluhu"? Stalinova "zásluha" spočívá především v tom, že díky němu byli sto němci tu válku vůbec rozpoutat, a v tom, že v roce 1941 byla rudá armáda v takovém rozkladu, že místo aby díky své obrovské početní převaze se s německým útokem vypořádala během několika týdnů tak se rozložila jako domeček s karet.Skrýt celý příspěvek
Možná ještě budeme rádi, že se kdysi ruský car rozhodl pro jiný rozchod kolejnic na železnici, aby mělo číňany co zabrzdit, protože emisní limity tanky nezastaví.
Možná ještě budeme rádi, že se kdysi ruský car rozhodl pro jiný rozchod kolejnic na železnici, aby mělo číňany co zabrzdit, protože emisní limity tanky nezastaví.
V Rusku uz raz prozapadna vlada bola, ked v nom nemci nainstalovali Lenina. Nakoniec to nielen pre Rusko ale neskor aj pre samotnych nemcov dopadlo katastrofalne.
V Rusku uz raz prozapadna vlada bola, ked v nom nemci nainstalovali Lenina. Nakoniec to nielen pre Rusko ale neskor aj pre samotnych nemcov dopadlo katastrofalne.
Sověti nás okupovali 20 let. Předtím, v roce 1948, tu bohužel pokrokáři, feministé, milovníci solidarity a bojovníci proti kolonializmu vyhráli férové volby. Koukni na Obecnou ...Zobrazit celý příspěvek
Sověti nás okupovali 20 let. Předtím, v roce 1948, tu bohužel pokrokáři, feministé, milovníci solidarity a bojovníci proti kolonializmu vyhráli férové volby. Koukni na Obecnou školu.
S tím dosazováním vlády pod vaším vedením bych si to rozmyslel. Minule když jste to s nacisty zkoušeli, dostali jste děsivě na prdel.
Krom toho, Slováci jsou v jednom jako Ukrajinci. Vaše vrchnost, ať už jde o politiky, managery, podnikatele atd. je něco, co se mimo Afriku moc nevidí. Normální lidé jsou často fajn (mezy ty tě samozřejmě nepočítám), ale dej Slovákovi funkci a dostaneš skoro jistě majora Těrazkyho.Skrýt celý příspěvekMal som samozrejme na mysli prozapadnú vládu, teda riadili by to na diaľku USA a Izrael...určite by ma ani nenapadlo uvažovať o tom že by slovaci mali mať nejaké slovo v ...Zobrazit celý příspěvek
Mal som samozrejme na mysli prozapadnú vládu, teda riadili by to na diaľku USA a Izrael...určite by ma ani nenapadlo uvažovať o tom že by slovaci mali mať nejaké slovo v medzinárodnej politike.Skrýt celý příspěvek
Ja som realista. Niekto svet musí riadiť. Vždy to tak bolo, tak nech to robí ten najschopnejší. Určite by sa aj obyčajní rusi potešili Iphonom, mercedesom a Boeingom namiesto ...Zobrazit celý příspěvek
Ja som realista. Niekto svet musí riadiť. Vždy to tak bolo, tak nech to robí ten najschopnejší. Určite by sa aj obyčajní rusi potešili Iphonom, mercedesom a Boeingom namiesto domáceho šrotu.Skrýt celý příspěvek
Union Pacific - ajfon za peniaze ktore stoji dava dost slabu hodnotu. Mnohe Cinske znacky vyrabaju podobny, pripadne lepsi fon a za mensiu cenu ako predrazene imidzovky. Ze ma ...Zobrazit celý příspěvek
Union Pacific - ajfon za peniaze ktore stoji dava dost slabu hodnotu. Mnohe Cinske znacky vyrabaju podobny, pripadne lepsi fon a za mensiu cenu ako predrazene imidzovky.
Ze ma riadit svet najschopnejsi, jediny hrac je typicke zelanie niekoho, kto potrebuje mat ujasnene, kto je jeho pan a kam sa treba "snazit votriet do priazne". Predstava jedneho pana ho ukludnuje, lebo si nevyzaduje trapit sa s pochopenim sveta s komplexnymi vztahmi multipolarneho sveta, ale staci ako pes milovat panicka a cakat na kosticku. To su tie europske hodnoty? S motivaciou mnohych prozapadnych trolov je to presne tak. Potrebuju citit komfort a istotu z uvedomenia, ze sa skryli pod kridla najsilnejsiemu hracovi. Takito homunkuli tiahnu instinktivne k moci bez ohladu na okolnosti, ktore za tou mocou su, bez ohladu na hodnoty. Naopak za hodnoty su ochotni vydavat hocico, krutit argumentaciu pod krkom, len aby ospravedlnili svoju volbu najsilnejsieho tutora nech sa uz dopusta cohokolvek.
Zapadne namorne velmoci 500 rokov okradaju svet, takych dobrodincov uz viac ludstvo nepotrebuje a ludstvo by sa malo hanbit, ak dovoli aby jeho buducnost buducnost nadalej otravovali zadubeni instinktivni krti s potrebou byt za kazdych okolnosti v bezpeci u toho najsilnejsieho..Skrýt celý příspěvek
Ved uz to raz skusali a dopadlo to katastrofalne. Ozran Jelcin bol sice prozapadny, ale skor to nahralo body Putinovy. Rusi asi asi nebudu tak blby aby urobili tu istu chybu 2x, aj ...Zobrazit celý příspěvek
Ved uz to raz skusali a dopadlo to katastrofalne. Ozran Jelcin bol sice prozapadny, ale skor to nahralo body Putinovy. Rusi asi asi nebudu tak blby aby urobili tu istu chybu 2x, aj ked...Skrýt celý příspěvek
Nedávno byla ropa za 30 (i méně) dolarů (+ nezapomínejme na inflaci za těch víc než 20 let) a společnost kvůli tomu v Rusku nekolabovala. Místo toho Rusové dramaticky zvýšili ...Zobrazit celý příspěvek
Nedávno byla ropa za 30 (i méně) dolarů (+ nezapomínejme na inflaci za těch víc než 20 let) a společnost kvůli tomu v Rusku nekolabovala. Místo toho Rusové dramaticky zvýšili produkci pšenice.Skrýt celý příspěvek
"Putin si za těch 15 let co byla ropa nahoře vytvořil rezervy. Jelcin měl místo rezerv dluhy, které zdědil po SSSR" - to jo, ale ty rezervy Rusko stále má, tak nevím jak velkou ...Zobrazit celý příspěvek
"Putin si za těch 15 let co byla ropa nahoře vytvořil rezervy.
Jelcin měl místo rezerv dluhy, které zdědil po SSSR" - to jo, ale ty rezervy Rusko stále má, tak nevím jak velkou hrály roli. A 20 USD v 90tých letech nebylo zase tak málo a rozhodně to stačilo na to, aby oligarchové mohli utrácet jako šílení.
"krasne ako z brozurky nejakej" - jj, daří se jim hezky :-)Skrýt celý příspěvek20 dolarů za barel za Jelcina, 50 dolarů za barel po nástupu Putina. Pokud odečteme náklady na těžbu, byly ruské příjmy z ropy najednou několikanásobně ...Zobrazit celý příspěvek
20 dolarů za barel za Jelcina, 50 dolarů za barel po nástupu Putina.
Pokud odečteme náklady na těžbu, byly ruské příjmy z ropy najednou několikanásobně vyšší
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekJirkaM: "A 20 USD v 90tých letech nebylo zase tak málo a rozhodně to stačilo na to, aby oligarchové mohli utrácet jako šílení." Nu, nicméně když Putinovi spadla ropa zpět na těch ...Zobrazit celý příspěvek
JirkaM:
"A 20 USD v 90tých letech nebylo zase tak málo a rozhodně to stačilo na to, aby oligarchové mohli utrácet jako šílení."
Nu, nicméně když Putinovi spadla ropa zpět na těch 50$, tak šla jeho země do recese. Tedy jestli za Jelcina se vyhazovaly peníze jako šílení, tak za Putina....Skrýt celý příspěvek
Nevšiml jsem si že by v Austrálii a nebo v Japonsku měli takový bordel jako máme mi Češi a vy Slováci. Takže něco s Ruskem společného máme a alkoholici jsme stejní, korupce tu ...Zobrazit celý příspěvek
Nevšiml jsem si že by v Austrálii a nebo v Japonsku měli takový bordel jako máme mi Češi a vy Slováci. Takže něco s Ruskem společného máme a alkoholici jsme stejní, korupce tu kvete taky slušně. Takže buď žijete v jiné zemi nebo máte v hlavě slušnou bramboračku.Skrýt celý příspěvek
Spoločne sú naše hodnoty v nasich srdciach a mysliach- kapitalizmus, demokracia, právny štát...aj keď uznávam že na slovensku sme zatiaľ len vo fáze budovania blahobytu, ktorý z ...Zobrazit celý příspěvek
Spoločne sú naše hodnoty v nasich srdciach a mysliach- kapitalizmus, demokracia, právny štát...aj keď uznávam že na slovensku sme zatiaľ len vo fáze budovania blahobytu, ktorý z tých hodnôt plynie, v Austrálii a Japonsku majú hotovo.Skrýt celý příspěvek
Tak to nevím o čem mluvíš. V našich srdcích že je kapitalismus? Tak to mi vysvetli proč podnikatele teď natahují ruku ke státu a křičí " dej" to zapomněli o čem je kapitalismus? V ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to nevím o čem mluvíš. V našich srdcích že je kapitalismus? Tak to mi vysvetli proč podnikatele teď natahují ruku ke státu a křičí " dej" to zapomněli o čem je kapitalismus? V našich srdcích právní stát? Janoušek, Rath Kuciak tomu říkáš právní stát?Skrýt celý příspěvek
Nie žeby som chcel brániť Rusko (podľa mňa si ide svoje záujmy a ostatné štátiky sú pre nich nepodstatné, tak ako pre každú veľmoc), ale čo sa týka našej okupácie, tak okupoval nás ...Zobrazit celý příspěvek
Nie žeby som chcel brániť Rusko (podľa mňa si ide svoje záujmy a ostatné štátiky sú pre nich nepodstatné, tak ako pre každú veľmoc), ale čo sa týka našej okupácie, tak okupoval nás Sovietsky zväz a nie iba Rusko. Napadlo nás okrem SSSR aj NDR, Poľsko, Maďarsko a Bulharsko. Na čele SSSR bol vtedy Ukrajinec (Brežnev) a v politbyre boli okrem Rusov aj Ukrajinci, Bielorus a Lotyš.Skrýt celý příspěvek
Když slyším či čtu o tom, jak se banalizuje role sovětského politbyra v Moskvě na okupaci Československa, tak to můžeme rovnou takto "rozvolnit" roli Ruska na osvobození Evropy od ...Zobrazit celý příspěvek
Když slyším či čtu o tom, jak se banalizuje role sovětského politbyra v Moskvě na okupaci Československa, tak to můžeme rovnou takto "rozvolnit" roli Ruska na osvobození Evropy od nacistického Německa. Vždyť Rudá armáda byla plná Ukrajinců, Bělorusů, Tadžiků, Uzbeků a velel tomu Gruzínec. Navíc si u nás zabojovali třeba i Rumuni a nemálo jich padlo při osvobozování naší země.
Sovětský svaz i dnešní Rusko byla, je a asi ještě dlouho bude především centralistická Moskva.Skrýt celý příspěvekPravda. Ale prečo z invázie viníme len Rusko, nie NDR, Poľsko, Maďarsko a Bulharsko? Či len Rusko nás chce napadnúť? Maďarsko ktoré to spravilo v minulosti 6x a Poľsko tiež pár ...Zobrazit celý příspěvek
Pravda. Ale prečo z invázie viníme len Rusko, nie NDR, Poľsko, Maďarsko a Bulharsko? Či len Rusko nás chce napadnúť? Maďarsko ktoré to spravilo v minulosti 6x a Poľsko tiež pár krát je mierumilovné, len Rusko je zlé? Tým ani náhodou nechcem povedať že Rusi sú svätí. Vôbec nie som na ich strane. Len nechápem že Maďarom aj Poliakom vieme odpustiť invázie, okupácie, krivdy.. dokonca aj Nemcom prvú a druhú vojnu. Lebo normálny človek chápe, že terajší Nemec, Maďar, Poliak nemá s tým nič spoločné. Len mne príde že tu panuje atmosféra: Iba Rusko nás napadlo v 68 a aj dnes narodený Rus je okupantSkrýt celý příspěvek
Co tím myslíte "teraz sa s nim mame spojiť ? " Vy si myslíte, že jste ten "Západ", který o tom rozhodne? :) Země střední a východní Evropy jsou zatím vnímány jen jako kořist k ...Zobrazit celý příspěvek
Co tím myslíte "teraz sa s nim mame spojiť ? " Vy si myslíte, že jste ten "Západ", který o tom rozhodne? :)
Země střední a východní Evropy jsou zatím vnímány jen jako kořist k obětování.Skrýt celý příspěvek...dlužno ovšem podotknout, že ty země pro to všechno dělají... resp. skoro všechny... nebo to podle vás platí i o Polsku?
...dlužno ovšem podotknout, že ty země pro to všechno dělají... resp. skoro všechny... nebo to podle vás platí i o Polsku?
Spíš než nad USA, RF a ČLR bychom měli přemýšlet nad tím, co udělá ČR, SR, Polsko, Maďarsko, Rakousko a Pobaltské státy. Tam se dá spíše najít společný strategický zájem, který ...Zobrazit celý příspěvek
Spíš než nad USA, RF a ČLR bychom měli přemýšlet nad tím, co udělá ČR, SR, Polsko, Maďarsko, Rakousko a Pobaltské státy. Tam se dá spíše najít společný strategický zájem, který těžko najdeme v Berlíně či v Paříži.Skrýt celý příspěvek
Owszem - naszym interesem strategicznym jest "święty spokój". Czyli nie branie udziału w "cudzych awanturach" tylko spokojna praca i "bogacenie się" w ramach regionalnego status ...Zobrazit celý příspěvek
Owszem - naszym interesem strategicznym jest "święty spokój".
Czyli nie branie udziału w "cudzych awanturach" tylko spokojna praca i "bogacenie się" w ramach regionalnego status quo.Skrýt celý příspěvekTen svatý pokoj se vám na Ukrajině a v Bělorusku moc nepovedl. Spousta Rusů začíná mít pocit, že je Polsko ohrožuje.
Ten svatý pokoj se vám na Ukrajině a v Bělorusku moc nepovedl. Spousta Rusů začíná mít pocit, že je Polsko ohrožuje.
Akurat Ukraina i Białoruś to zupełnie inne tematy... Niestety tam byli tacy co koniecznie chcieli aby było niespokojnie... Wiesz... Państwo które chciało by być postrzegane jako ...Zobrazit celý příspěvek
Akurat Ukraina i Białoruś to zupełnie inne tematy...
Niestety tam byli tacy co koniecznie chcieli aby było niespokojnie...
Wiesz... Państwo które chciało by być postrzegane jako jedno z mocarstw światowych - największe na świecie, z największym arsenałem jądrowym, "prężące muskuły" i z ambicjami - odczuwa zagrożenie ze strony państwa:
niezbyt dużego (69 na świecie)
niespecjalnie ludnego (36 na świecie)
i niespecjalnie bogatego (GDP - 22 na świecie).
Super...Skrýt celý příspěvekJá úplně chápu že Rusko nenávidíte a uděláte cokoliv co mu uškodí. Já bych se zbytečné války s Ruskem bál, ale Poláci se zase nebojí ničeho. Většinou to pak dopadne jako s tím ...Zobrazit celý příspěvek
Já úplně chápu že Rusko nenávidíte a uděláte cokoliv co mu uškodí. Já bych se zbytečné války s Ruskem bál, ale Poláci se zase nebojí ničeho. Většinou to pak dopadne jako s tím Tupolevem a zase za to budou moct všichni jen vy ne.
Rusko může mít malou populaci a malý GDP, ale jestli si z jedné strany naštvete Německo tím, že nebudete přijímat uprchlíky a budete vyhlašovat LGBT free zóny a z druhé strany Rusko tím, že mu budete v okolí dosazovat protiruské režimy, dopadnete jako obvykle.Skrýt celý příspěvekJirkaM Obawiam się ze jednak to Rosjanie nas z jakiś powodów "nienawidzą". Skoro nawet w obecnych granicach - które są na zachód "od historycznie spornych ziem" traktują PL jako ...Zobrazit celý příspěvek
JirkaM Obawiam się ze jednak to Rosjanie nas z jakiś powodów "nienawidzą".
Skoro nawet w obecnych granicach - które są na zachód "od historycznie spornych ziem" traktują PL jako zagrożenie dla Rosji...
Pomijając już to ze "strefy wolne od LGBT" to FAKE news ludzi który myślą że zarobią na tym duże pieniądze. to ja bym chętnie publicznie uświadomił niemieckiego obywatela - że gdyby nie polska Straż Graniczna to codziennie na ulice Berlina przybywałoby kilka tyś muzułmańskim mieszkańców Kaukazu i Azji centralnej...
Myślę, że przeciętny mieszkaniec Niemiec czy Francji ma więcej "zrozumienia" dla polityki Warszawy niż "elity" które dawno orbitują poza rzeczywistością...Skrýt celý příspěvekLukas, - před 10 lety měli Rusové, které jsem znal, Poláky rádi a doufali, že se vztahy zlepší - v roce 2014 začali být naštvaní kvůli Ukrajině - dnes vás mnozí nenávidí kvůli ...Zobrazit celý příspěvek
Lukas,
- před 10 lety měli Rusové, které jsem znal, Poláky rádi a doufali, že se vztahy zlepší
- v roce 2014 začali být naštvaní kvůli Ukrajině
- dnes vás mnozí nenávidí kvůli Bělorusku
Máte pocit, že je to pro Polsko dobré?
Historické hranice mnohonárodnostního Polského království jsou asi tak relevantní jako historické hranice Rakousko Uherska, nebo Ruské říše doby před WWI.
Dnešní Polsko je národní stát. Opravdu chcete být v jednom mnohonárodním státě s Ukrajinci a Bělorusy? Opravdu chcete přijít o národní stát a být menšinou ve vlastní zemi? Uvědomujete si, že by vám pak Ukrajinci volili politiky, dělali za vás dluhy atd. a nakonec by to zase dopadlo jako minule, tedy genocidou?Skrýt celý příspěvekPro JirkaM To tylko dowód jak łatwo społeczeństwem rosyjskim sterować - skoro można tak łatwo "przestawić" opinie na tak skrajne tory... Proszę mi niczego nie insynuować - gdzie ...Zobrazit celý příspěvek
Pro JirkaM
To tylko dowód jak łatwo społeczeństwem rosyjskim sterować - skoro można tak łatwo "przestawić" opinie na tak skrajne tory...
Proszę mi niczego nie insynuować - gdzie ja napisałem o tworzeniu jednego dużego wielonarodowego państwa?Skrýt celý příspěvek
Přesně tak. Naším společným heslem by mohlo být : " Nechte nás všichni na pokoji".
Přesně tak. Naším společným heslem by mohlo být : " Nechte nás všichni na pokoji".
Dlatego nie powinniśmy brać udziału w "intrygach" dużych graczy - którzy chętnie wykorzystaja każdą "animozje" między nami to "wygrywania" swoich korzyści... Dostatecznie często w ...Zobrazit celý příspěvek
Dlatego nie powinniśmy brać udziału w "intrygach" dużych graczy - którzy chętnie wykorzystaja każdą "animozje" między nami to "wygrywania" swoich korzyści...
Dostatecznie często w XX wieku oni "wygrywali" - naszym kosztem...Skrýt celý příspěvekNechte nás všichni napokoji. My si jen obsadíme i území kde žijí Němci, Poláci a Maďaři a když bude třeba, etnicky si je vyčistíme. Proč jsou na nás všichni tak bezdůvodně zlí?
Nechte nás všichni napokoji. My si jen obsadíme i území kde žijí Němci, Poláci a Maďaři a když bude třeba, etnicky si je vyčistíme. Proč jsou na nás všichni tak bezdůvodně zlí?
Když Češi rozbíjeli funkční a zcela legální Rakousko Uhersko aby si vytvořili národní stát, aby měli sebeurčení, zabrali při tom oblasti, kde žili Němci, Poláci a Maďaři. "O ...Zobrazit celý příspěvek
Když Češi rozbíjeli funkční a zcela legální Rakousko Uhersko aby si vytvořili národní stát, aby měli sebeurčení, zabrali při tom oblasti, kde žili Němci, Poláci a Maďaři.
"O jakých územích to mluvíte ?" - o Sudetech, Těšínsku a jižním Slovensku přece. Ta území Češi zabrali násilím a zabili při tom docela dost lidí.
Proč jen nám pak všichni nedali svatý pokoj?Skrýt celý příspěvekJirkaM "Češi zabrali území kdy bydleli Němci, Poláci či Maďaři". No já nevím co bereš, ale je to slušný matroš. Jednak co se Němců a Poláků týče, tak nezabrali nic. To byly po ...Zobrazit celý příspěvek
JirkaM
"Češi zabrali území kdy bydleli Němci, Poláci či Maďaři". No já nevím co bereš, ale je to slušný matroš.
Jednak co se Němců a Poláků týče, tak nezabrali nic. To byly po staletí území Českého státu, s Maďary je to trochu jinak, ale to už dnes není náš problém.
Jinak Češi R-U nerozbili, nepřeceňujme se. Ten stát byl určený k zániku tak jako tak. Buď proto, že prohrál válku, tedy to co se stalo (a první z něj utekli Maďaři), nebo i kdyby Centrální mocnosti tu válku neprohrály, tak by stejně zanikl. Německé plány na uspořádání Střední Evropy po vítězní válce s R-U nepočítaly. Rakousko, Čechy a Morava a Kraňsko měly být anektovány přímo Německem, z Haliče a bývalé ruského záboru mě, vzniknout loutkový polský stát a stejným způsobem (loutkový stát) mělo dopadnout i Uhersko. Už tím, že R-U podepsalo dohodu ze Spa se stalo de facto satelitem Německa.
Jinak, pokud by si ty svoje nesmyslná měřítka aplikoval na Severní Asii, tak by dnes Putin bačoval jen v Moskvě a nejbližším okolí. Vše ostatní zabrali silou a zabili u toho ohromné množství lidí.Skrýt celý příspěvek
No, už tam chybí jen to slovíčko bezvýznamného nic alias V4... Výše jmenované státy nemají společné zájmy a ty které mají jsou jen v hladině pronášení velkohubých řečí.
No, už tam chybí jen to slovíčko bezvýznamného nic alias V4... Výše jmenované státy nemají společné zájmy a ty které mají jsou jen v hladině pronášení velkohubých řečí.
Čína určite "poskočila" vo všetkých smeroch, ale i tak je (zatiaľ) ďaleko za západom. Produktivita práce je stále zúfalá a to je dôvod, prečo stále je napriek omnoho väčšiemu počtu ...Zobrazit celý příspěvek
Čína určite "poskočila" vo všetkých smeroch, ale i tak je (zatiaľ) ďaleko za západom. Produktivita práce je stále zúfalá a to je dôvod, prečo stále je napriek omnoho väčšiemu počtu obyvateľov ekonomicky i vojensky za USA.
Toto sa stalo preto, že Čína uvolnila diktatúru a umožnila slobodné podnikanie v značnej časti ekonomiky, ktoré doslova "ťahá" i neefektívny štátny sektor. Problém je však politický. Ak politicky diktatúra uvoľní ekonomiku, tak jej nevyhnutne vzniká politická konkurencia - hoc i neformálna. Skrátka veľký podnikatelia už začínajú "rýpať" do politiky, lebo jednoducho už sa ich ekonomicky týkajú i politické rozhodnutia.
Dnešný režim však vo veľko otočil a začína pritvrdzovať. Tvrdo postihuje nelojalitu a znovu dostáva pod priamu kontrolu i súkromnú sféru. Výsledok môže byť len jeden ....prebratie viac ekonomiky pod politickú kontrolu znamená zaostávanie Číny a jej ekonomické problémy.
Ak to pôjde takto ďalej tak čo nevidieť nebude mať Čína problémy s Ruskom či USA, ale hlavne sama zo sebou ....Skrýt celý příspěvekKdyž jsem se naposledy díval, připadalo mi, že v Číně mají platy srovnatelné s východním Slovenskem. Jestli mají tak nízkou produktivitu práce, proč se všechno vyrábí v Číně? Ten ...Zobrazit celý příspěvek
Když jsem se naposledy díval, připadalo mi, že v Číně mají platy srovnatelné s východním Slovenskem. Jestli mají tak nízkou produktivitu práce, proč se všechno vyrábí v Číně?
Ten jejich tlak na politickou kontrolu ekonomiky není zase tak odlišný od EU.
Já bych to s těmi problémy Číny neviděl zase tak růžově. Podle mě ekonomicky Čína už USA předstihla a do 10 let je předstihne i vojensky a to je možná docela průšvih.Skrýt celý příspěvekK tej produktivite práce. Nedávno sme mali vo fabrike (výroba automatických prevodoviek) audit z nemecka. Zistili že vyrobíme viac kusov ako Nemci s menším počtom chybových kusov. ...Zobrazit celý příspěvek
K tej produktivite práce. Nedávno sme mali vo fabrike (výroba automatických prevodoviek) audit z nemecka. Zistili že vyrobíme viac kusov ako Nemci s menším počtom chybových kusov. Prikázali spomaliť. A to za štvrtinové platy. A potom ti politik povie, že platy máme malé, lebo oproti Nemcom máme 70% produktivitu práce. Známa pracuje v administratíve pre firmu, ktorá má závody od Mexika cez Nemecko a Slovensko až po Čínu. Platovo nie sme ďaleko od tej Číny. Ale tam urobia neuveriteľné množstvo kusov výrobkov oproti ostatným závodom (o kvalite mi nevedela povedať nič, keďže k tomu nemá info). Takže by som úplne neveril čo sa hovorí o produktivite práceSkrýt celý příspěvek
Jenže všichni Číňani nestojí u pásů ve fabríkách....
Co se produktivity týče tak problém nejsou vyrobené objemy, ale to že většina našich podniků dělá subdodávky s nízkou marží.Jenže všichni Číňani nestojí u pásů ve fabríkách....
Co se produktivity týče tak problém nejsou vyrobené objemy, ale to že většina našich podniků dělá subdodávky s nízkou marží.Barsfajny - mě to rozhodnutí přesunout výrobu do Číny vždycky připadalo spíš politické. Podobně se přesouval IT support do Indie. Chudáci Indové neměli šanci podporovat chaotické ...Zobrazit celý příspěvek
Barsfajny - mě to rozhodnutí přesunout výrobu do Číny vždycky připadalo spíš politické.
Podobně se přesouval IT support do Indie. Chudáci Indové neměli šanci podporovat chaotické systémy, které předtím vznikaly živelně desítky let a nakonec ta příšerná podpora stála víc, ale management by radši zbankrotoval firmu než aby tu podporu do Indie nepřesunul.
No a dneska jsou už v Číně celé dodavatelské řetězce, takže u spousty věcí výroba mimo Čínu není jen tak :-(Skrýt celý příspěvek
Nevidím dôvod aby sa Európa pridala na stranu Číny. Kto naozaj bude musieť premýšľať ako ďalej je Rusko. To si nemôže dovoliť ostať na strane porazeného a ani Čína ako víťaz zápasu ...Zobrazit celý příspěvek
Nevidím dôvod aby sa Európa pridala na stranu Číny. Kto naozaj bude musieť premýšľať ako ďalej je Rusko. To si nemôže dovoliť ostať na strane porazeného a ani Čína ako víťaz zápasu o post svetového hegemóna neveští Rusku priaznivú budúcnosť. K Číne sa v prípade konfliktu pridá tak Irán a možno Pakistan. A ani to nie je isté. KĽDR bude rada keď si ich nikto nebude všímať. Tá tiež Číne nepomôžeSkrýt celý příspěvek
Minimálně Německo a Francie na tom mají ekonomický zájem, naši němeččtí soudruzi cvičily čínské vojáky s technikou v Německu, dokážete si představit, že by se něco takového mělo ...Zobrazit celý příspěvek
Minimálně Německo a Francie na tom mají ekonomický zájem, naši němeččtí soudruzi cvičily čínské vojáky s technikou v Německu, dokážete si představit, že by se něco takového mělo uskutečnit u nás?Skrýt celý příspěvek
Aj v 39-om chlastali sovietskí súdruhovia s tými nemeckými. To ešte nič neznamená. Nemecko a hlavne Francúzsko majú svoje sny o svojej vedúcej úlohe v Európe bez USA. To všetci ...Zobrazit celý příspěvek
Aj v 39-om chlastali sovietskí súdruhovia s tými nemeckými. To ešte nič neznamená.
Nemecko a hlavne Francúzsko majú svoje sny o svojej vedúcej úlohe v Európe bez USA. To všetci vieme. Ale všetko má svoje medze a tie Nemci ani Francúzi neprekročia. Chcú zamestnať Američanov aby mali voľnejšie ruky a nie podporiť nepriateľa tak, aby museli bojovať o prežitie.Skrýt celý příspěvekPaktu Ribbentrop Molotov ve skutečnosti předcházelo dost věcí a kroků i ze strany tehdejšího SSSR jak proti Hitlerovi zakročit. Viz odkaz jde o francouzský ...Zobrazit celý příspěvek
Paktu Ribbentrop Molotov ve skutečnosti předcházelo dost věcí a kroků i ze strany tehdejšího SSSR jak proti Hitlerovi zakročit.
Viz odkaz jde o francouzský dokument.
https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek
Pokud bude konvenční válka USA proti Číně, stačí Rusku Číně prodávat suroviny a zabraně. Do konfliktu se samozřejmě zapojovat nemusí. Němcům by pak ale asi bylo líto všech těch ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud bude konvenční válka USA proti Číně, stačí Rusku Číně prodávat suroviny a zabraně. Do konfliktu se samozřejmě zapojovat nemusí.
Němcům by pak ale asi bylo líto všech těch investic co v Číně mají.Skrýt celý příspěvekPrečo by to Rusko robilo? Kvôli 5 minútam slávy? Dajme tomu, že Rusko by Číne dodávalo zbrane... 1/ Ak by vyhrala Čína, netreba sa veľmi rozpisovať ako dopadne Rusko keď Činu už ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo by to Rusko robilo? Kvôli 5 minútam slávy? Dajme tomu, že Rusko by Číne dodávalo zbrane...
1/ Ak by vyhrala Čína, netreba sa veľmi rozpisovať ako dopadne Rusko keď Činu už nebude mať kto brzdiť a bude si robiť čo sa jej zachce
2/ Ak vyhrá USA tak Rusko sa ocitne na strane porazených lebo podporovalo Činu. Navyše, Čína by ako porazená asi nikdy porazenému Rusku už nezaplatila za tie zbrane či ropu.
V každom prípade, ak Rusko podporí Činu, prehrá bez ohľadu na to ako ten konflikt skončíSkrýt celý příspěvekTa válka by byl strašný průšvih pro všechny zůčastněné. Naopak Rusko by bylo ve skvělé pozici v jaké byly USA po světových válkách. 1/ Čína by potřebovala ohromné množství ...Zobrazit celý příspěvek
Ta válka by byl strašný průšvih pro všechny zůčastněné. Naopak Rusko by bylo ve skvělé pozici v jaké byly USA po světových válkách.
1/ Čína by potřebovala ohromné množství surovin a všeho možného. Rusko by zbohatlo a válkou oslabená Čína by ho další desítky let nemohla ohrozit.
2/I kdyby Rusko bylo na straně vítězů, Usáci a EU by ho po skončení války okamžitě zradili. Naopak s nevojenskou podporou Ruska by Čína Usákům natropila takové škody, že by na chvíli dali Rusům pokoj.
Čína by prohrála, ale:
1 . Ten konflikt by znamenal strašný problém pro západní firmy, které už bez Číny nic neumí vyrobit.
2. Likvidaci výroby polovodičů na Taiwanu.
3. Dočasnou blokádu námořní dopravy v pacifiku.Skrýt celý příspěvekPrávě naopak, spíš pěkně prozíravé. Kdo bude soupeřem Ruska za 30 let se dnes nedá odhadnout. Může to být Irán, Německý chalífát, spojené státy jižní Ameriky, ale nejspíš to bude ...Zobrazit celý příspěvek
Právě naopak, spíš pěkně prozíravé. Kdo bude soupeřem Ruska za 30 let se dnes nedá odhadnout. Může to být Irán, Německý chalífát, spojené státy jižní Ameriky, ale nejspíš to bude úplně někdo jiný.
Ale na třicet let dopředu by válka mezí Čínou a USA vyřešila všechny Ruské problémy.Skrýt celý příspěvekTo je blbosť a dobre to vieš. Tak pekne po poriadku... - Iran? Ten má čo robiť aby sa udržal na hladine. Vyrábajú pirátske kópie F-4 a F-5 aby mali aspoň niečo lebo nikto im nič ...Zobrazit celý příspěvek
To je blbosť a dobre to vieš. Tak pekne po poriadku...
- Iran? Ten má čo robiť aby sa udržal na hladine. Vyrábajú pirátske kópie F-4 a F-5 aby mali aspoň niečo lebo nikto im nič nechce predať
- Nemecký chalifát? O takej krajine som nepočul.
- Spojené štáty južnej Ameriky? Neblázni. Nič také neexistuje ani nebude existovať zo zrejmých dôvodov. A keby aj, tak čím by útočili na to Rusko? Veď tam skoro nikto nemá ani nadzvukové letectvo a Brazília má len jednu dosť obstarožnú lietadlovku ktorá je už toho času možno aj v šrote
Takže kto? Spojené štáty? To asi nie. Nič by tým nezískali. USA plne vyhovuje status quo. Európa bez USA nemá dôvod.
Jediná krajina ktorá ako tak prichádza do úvahy je Čína. Jediný prirodzený nepriateľ Ruska.Skrýt celý příspěvekBlbost je to co tu píšeš ty. Každému příčetnému člověku je jasné, že Rusko by bylo po Číně další na řadě. Rusové už v 90tých letech zkoušeli být s USA kamarádi a šeredně na to ...Zobrazit celý příspěvek
Blbost je to co tu píšeš ty. Každému příčetnému člověku je jasné, že Rusko by bylo po Číně další na řadě. Rusové už v 90tých letech zkoušeli být s USA kamarádi a šeredně na to doplatili.
Irán byl příklad velmi nepravděpodobné, ale možné hrozby v budoucnosti. Kdyby se Irán spojil s USA, uznal Izrael a zapojil se do koalice proti Číně, mohl by být za 40 let lokální velmocí a spolu s Tureckem by mohl Rusko ohrozit.Skrýt celý příspěvekKterou část věty "ale nejspíš to bude úplně někdo jiný" jsi nepochopil? Ty hrozby co jsem vyjmenoval byly záměrně nepravděpodobné, ale tys po nich skočil jako slepice po flusu, ...Zobrazit celý příspěvek
Kterou část věty "ale nejspíš to bude úplně někdo jiný" jsi nepochopil?
Ty hrozby co jsem vyjmenoval byly záměrně nepravděpodobné, ale tys po nich skočil jako slepice po flusu, protožes konečně našel něco, s čím můžeš polemizovat. Samozřejmě že tu nebudou spojené státy jihoamerické, ale možná tu bude to něco jiného co nikdo nečekal.
Nikdo nečekal vznik SSSR, EU, to že dá Vietnam na prdel Usákům, demografické změny v Evropě atd.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...