Balistické přilby pro Armádu ČR
- 21. 3. 2017
- 30 komentářů
- Komerční sdělení
V poslední době se problematika výstroje a ochranných prostředků našich vojáků velmi často objevuje v médiích a diskuse plní internetové diskuse. Důvodem jsou připravované nákupy neprůstřelných vest, uniforem nebo přileb pro Armádu ČR a pro policejní útvary. Jedním z uchazečů o dodávky poslední jmenované položky, neprůstřelných přileb, je i Česká zbrojovka a.s. a její sesterská společnost 4M Systems s.r.o.
Na začátku stál plán České zbrojovky a.s. (CZUB) nabídnout zákazníkům z řad policejních a vojenských složek nejen osobní zbraně, ale kompletní řešení. Tím je míněno nabídnout dodávku a případně údržbu uniforem, neprůstřelných vest, batohů a přileb, tzn. taktické výstroje a ochranných prostředků. S takovým typem poptávek se totiž CZUB setkává stále častěji. Akvizicí sesterské společnosti 4M Systems s.r.o. (4M), která se zabývá vývojem a výrobou právě zmíněné taktické výstroje si do značné míry tuto schopnost CZUB zajistila.
Otázkou zůstávaly právě balistické ochranné přilby, jejichž výroba si žádá speciální technologické postupy a dlouhý vývoj. Proto se 4M spojila s renomovaným výrobcem těchto přileb, sídlícím ve Velké Británii a výsledkem je dohoda o výrobě přileb United Shield pod značkou CZ 4M. Exkluzivně tyto přilby v ČR a SR nabízí právě CZUB a účastní se s nimi i ve všech výběrových řízení v rámci své distribuční sítě v 95 zemích světa.
Dalším krokem je právě zahájený společný vývoj nových typů přileb a příslušenství, na kterém se již přímo podílí CZUB a 4M a který je realizován ve Spojeném království.
Pro Armádu ČR nabízí CZUB jeden z nejúspěšnějších modelů, a to typ MICH MID, který se vyznačuje nejlepším poměrem ochrany a komfortu nošení. S tímto typem přilby se CZUB účastnila i posledního výběrového řízení pro Armádu ČR, které bylo nakonec zrušeno. Přilba CZ 4M MICH MID má balisticky odolnou skořepinu o hmotnosti 1150 g v odolnosti Level IIIA (9mm Luger, 44. Mag) a odolnost proti střepinám V50 650m/s dle norem STANAG 2920 (17gr FSP) a US MIL STD 662F.
Přilba vychází z osvědčeného typu MICH, pouze má zvýšený okraj ochrany uší tak, aby zvýšila kompatibilitu s komunikačními systémy PELTOR apod. Samozřejmostí je možnost vybavit přilbu bočními raily pro připevnění svítilen a dalších doplňků a v přední části montážním bodem pro NVG. Montážní bod je vyroben z hliníkové slitiny a zajišťuje tak dlouhodobou stabilitu a odolnost připojení NVG k přilbě.
CZ 4M DELTA; větší foto / 4M Systems
Úchytný systém je možné volit ze tři variant. Základní systém OMEGA je klasická koncepce se 4 body upnutí k přilbě a vnitřním systémem s 2D síťovinou. Výhodou tohoto řešení je vynikající ventilace a jednoduchost. Další možností je systém SIGMA, taktéž se 4 body upnutí k přilbě, ale s vnitřními polštářky. V tomto případě je výhodou vysoká stabilita přilby na hlavě a spolehlivost uchycení.
Poslední variantou je systém BOA s dotahovacím kolečkem, které dokáže regulovat upnutí přilby po velmi jemných krocích a zajistí tak optimální upnutí.
Přilba CZ 4M MICH MID je univerzální a vyzkoušený model, který je schopen uspokojit požadavky široké řady uživatelů jak v armádních tak policejních složkách.
Dalším velmi úspěšným modelem přilby, který je určen zejména pro speciální operace je CZ 4M DELTA. Tato velmi lehká varianta přilby je standardně dodávána s kompletním osazením bočními raily a přední montáží pro NVG. Úchytný systém je dodáván ve variantě SIGMA nebo BOA. Její výhodou je kromě velmi nízké hmotnosti i plná kompatibilita se širokou řadou komunikačních náhlavních souprav.
Přilba DELTA je používána speciálními jednotkami v USA a Evropě. V současné době probíhá její testování u speciálních útvarů Policie ČR a AČR.
Česká zbrojovka a.s. hodlá tyto modely nabídnout ozbrojeným složkám České republiky a dalším svým zákazníkům.
V blízké budoucnosti bude nabídku doplňovat řada nových technických řešení, např. kompatibilita přilby s protichemickými maskami, na kterém spolupracujeme s další českou společností AVEC Chem s. r.o. nebo nové balistické doplňky chránící tvář, zátylek apod.
Kompletní sortiment přileb CZ 4M bude možné vidět na výstavě IDET 2017 v Brně v expozici CZUB a 4M.
Související články
Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi
V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, ...
- 06.02.2017
- 23 komentářů
- Komerční sdělení
Nový český maskovací vzor MIMIK®
Současné maskovací vzory používá armáda České republiky s drobnými úpravami již od roku 1995. Řada ...
- 20.02.2017
- 55 komentářů
- Komerční sdělení
Československý 120mm samohybný minomet vz.85 – neprávem poražený šampion
120mm samohybný minomet vz.85 zavedený v Armádě ČR s projektovým názvem PRAM-S (PRAporní Minomet - ...
- 26.02.2017
- 35 komentářů
- Milan Vašíček
Armáda ČR hledá nová vozidla: Šance pro VOP CZ a Ajban?
Armádu České republiky čeká v příštích letech výrazná obměna terénních a lehkých obrněných vozidel. ...
- 08.03.2017
- 96 komentářů
- Pavel Vinkler
Poslední příspěvek dostatečně vypovídá o svém pisateli takže není třeba komentovat jeho výrazy. Nicméně na pravou míru je třeba uvést odborné nesmysly. Není pravda, že je vše již ...Zobrazit celý příspěvek
Poslední příspěvek dostatečně vypovídá o svém pisateli takže není třeba komentovat jeho výrazy. Nicméně na pravou míru je třeba uvést odborné nesmysly. Není pravda, že je vše již vyvinuto a nedá se na pracovat na zlepšení. V současnosti je například velkou výzvou ochrana proti střelám ráže 7,62 x 39. A té se nedá dosáhnout použitím aramidových vláken. Další věcí je, že vývoj se vztahuje i k jiným věcem než k základnímu materiálu, ze které je přilba vyrobena. To co dělá přilbu dobrou nebo špatnou je i úchytný systém, vnitřní výstelky nebo v článku zmíněná kompatiblita s ochranou maskou. Takže i v oblasti balistickýc přileb je co dál vyvíjet.Skrýt celý příspěvek
Já když vidím u článku komerční sdělení, tak mne vždycky pobaví, jak autor článku-tedy masturbant vychvaluje produkt, který je dostupný prakticky všude má standardní řešení, ale z ...Zobrazit celý příspěvek
Já když vidím u článku komerční sdělení, tak mne vždycky pobaví, jak autor článku-tedy masturbant vychvaluje produkt, který je dostupný prakticky všude má standardní řešení, ale z článku musí vyplynout, že masturbant to má vlastně jiné, tedy lepší. No nemá, ale musí se tak tvářit.
V principu je naprosto jedno, který výrobce to je, protože princip výroby těchto vláknových kompozitů je neustále stejný. Jediný rozdíl je v použití materiálů. S ohledem globalizace materiálů u drtivé většiny výrobců balistických materiálů, je prakticky každá přilba při použití stejného vstupního materiálu stejná.
Z toho plyne to, že je vlastně jedno jestli byla vyrobená v Evropě, Africe nebo v Americe. Co chce CZUB pomocí amatérů ze 4M vyvíjet?
Už je všechno vyvinuto a vy se chcete je v očích neznalých stavět do pozice, že něco vyvíjíte. Nikdo z té dceřiné firmy nemá vzdělání na vláknové kompozity nebo na používané technologie. Takže vyvíjet bude United Shield a vy budete jen a jen vykládat, že jste se podíleli. No vy jste se podíleli jen na tom, že až to CZUB uhradilo a vyřídilo povolení na dovoz tak jste rozbalili krabice, to je celý Váš podíl. Proboha tomu přece nemůže nikdo s průměrným vzděláním věřit, že by jste dělali nějaký vývoj něčeho co je dávno vyvinuté, odzkoušené a zavedené.
někdo se tady zmiňoval o cenách. Cena je daná režií technologie, cenou materiálu a cenou výroby v dané lokalitě. Takže Jestli koupím od DuPontu vhodný a vyzkoušený aramidový materiál který jednoduše navrstvím, tak přilba bude naprosto stejná, jestli ji vyrobím v Praze , Londýně , nebo Durbanu. Jenže režie a následné marže udělají ve výsledku komerční cenu a pak příjde 4 M které si přičte svou marži a ve finále stojí přilba 9. 000,-Kč a přitom její reálná cena je minimálně o 40% nižší. Proto by měla armáda nakupovat u skutečných výrobců a ne od obchodníčků tohoto typu a neokrádat daňové poplatníky. Reálná nabídková cena uvedené přilby by se pro AČR měla dodávat při množství 10.000 kusů v rozpětí od 4.500-5300,-Kč cokoliv více je jen zlodějna a okrádání daňových poplatníků. Je opravdu podivné, že si tohle na Ministerstvu obrany nikdo neuvědomuje a nebo v horším případě uvědomuje a na těchto zlodějnách se naopak podílí.Skrýt celý příspěvekno on je rozdíl mezi výrobou tady u nás nebo vývojem stejné věci,přirovnání k brenu už tady bylo,zase budeme vyvíjet něco,co nebude fungovat a bude to trvat roky
no on je rozdíl mezi výrobou tady u nás nebo vývojem stejné věci,přirovnání k brenu už tady bylo,zase budeme vyvíjet něco,co nebude fungovat a bude to trvat roky
První fotka, kde se objevil voják 43 vpr v nové helmě CP Airframe.
https://www.facebook.com/43vpr...První fotka, kde se objevil voják 43 vpr v nové helmě CP Airframe.
https://www.facebook.com/43vpr...Jura99: Tak ona ta cena je klidně i větší, než kdyby se kupovalo zboží přímo. Přeci jen všelijaké provize pro překupníky atd. Výhodou ale je, že se armádní výběrčí zdržovat ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99:
Tak ona ta cena je klidně i větší, než kdyby se kupovalo zboží přímo. Přeci jen všelijaké provize pro překupníky atd. Výhodou ale je, že se armádní výběrčí zdržovat sepisováním tendru a výběrem dodavatele (to udělá NSPA). Můžou se tedy věnovat větším nákupům. Nevýhody jsi popsal přesně.Skrýt celý příspěvekNákup přes agenturu NSPA není univerzálně výhodný, to je velký omyl. Podobně jako zlomyslná lež, že stát je nejhorší vlastník. V NSPA se platí předem, termín dodávky je často ...Zobrazit celý příspěvek
Nákup přes agenturu NSPA není univerzálně výhodný, to je velký omyl. Podobně jako zlomyslná lež, že stát je nejhorší vlastník. V NSPA se platí předem, termín dodávky je často dlouhý a nezaručený, sankce nesmí být žádné. Nakonec i NSPA paradoxně nakoupí v ČR (třeba munici v S&B) a dodá MO.
U malých sérií klidně kupovat v cizině, když se nevyplatí domácí výroba, ale u větších zakázek trvat na výrobě v ČR, jako Poláci.Skrýt celý příspěvekpřesně tak,nechápu snahu za každou cenu vyvíjet něco,co už se dávno ve světě vyrábí a je to v boji otestováno,totéž platí o maskáčích,budeme roky vyvíjet nějaký střih,když polovina ...Zobrazit celý příspěvek
přesně tak,nechápu snahu za každou cenu vyvíjet něco,co už se dávno ve světě vyrábí a je to v boji otestováno,totéž platí o maskáčích,budeme roky vyvíjet nějaký střih,když polovina světa má něco co v boji funguje a je to ověřené,materiál 300 let za opicema atdSkrýt celý příspěvek
Výroba přileb u nás by byla jen další variací Brenu. Armáda nakoupí 20tisíc ks před-sériové verze, výrobce na tom sakra dobře vydělá a k tomu mu to zaplatí vývoj finálního ...Zobrazit celý příspěvek
Výroba přileb u nás by byla jen další variací Brenu. Armáda nakoupí 20tisíc ks před-sériové verze, výrobce na tom sakra dobře vydělá a k tomu mu to zaplatí vývoj finálního produktu. To samé neprůstřelné vesty.
Nejlevnější je to vše kupovat přes agenturu NATO. Dostaneme se na 2/3 ceny české kopie, ale kvalita bude úplně jinde. Beztak ty peníze z českých firem tečou proudem do daňových rájů.Skrýt celý příspěvek20 let ji jistě nosit můžeš,ale nikdo ti nedá záruku po tuto dobu na balistickou odolnost a ty sám ji jistě taky neposkytneš,nebo si uděláš mezinárodní certifikáty? nedávno jsem ...Zobrazit celý příspěvek
20 let ji jistě nosit můžeš,ale nikdo ti nedá záruku po tuto dobu na balistickou odolnost a ty sám ji jistě taky neposkytneš,nebo si uděláš mezinárodní certifikáty? nedávno jsem se o tuto helmu mid mich od stejné firmy zajímal a dostal jsem se na poměrně slušnou cenu při nákupu jednoho kusu-samozřejmě od oficielního dodavatele a se zárukou,pokud armádní nákup bude v tisících kusech,tak cena určitě výrazně lepší,celková cena pro ačr zanedbatelná,jenom se někdo musí rozhoupat a říct,co vlastně chce,když sehnat jednu součástku do projektoru trvá armádě rok a půl a auta stojí klidně rok na dílně protože nejsou součástky,není třeba nákupy komentovatSkrýt celý příspěvek
jarpe: 3D tisk je fajn věc, ale fakt se nehodí na výrobu něčeho, jako je balistická přilba. Jura 99: věda možná není udělat si kopito, oplácat to skelným vláknem a zalít ...Zobrazit celý příspěvek
jarpe: 3D tisk je fajn věc, ale fakt se nehodí na výrobu něčeho, jako je balistická přilba.
Jura 99: věda možná není udělat si kopito, oplácat to skelným vláknem a zalít epoxidem. Ale zapékání sendiviče z kevlaru a uhlíku právě věda je. Kastli na F1 prostě neumí udělat v každém bývalém JZD.Skrýt celý příspěvek2 mu7705 předem prosím o shovívavost a nadhled při pročítání mnou napsaného, protože budu psát o koze a článek je o voze. Já si chlapi myslím, že v současné době není zas ...Zobrazit celý příspěvek
2 mu7705
předem prosím o shovívavost a nadhled při pročítání mnou napsaného, protože budu psát o koze a článek je o voze.
Já si chlapi myslím, že v současné době není zas takový problém v domácích podmínkách zajistit výrobu kvalitních helem. Přecijen, nemáme studenou válku a v civilním sektoru je dost informací o technologiích, materiálech a postupech výroby.
Ekonomickou (ne)výhodnost pochopitelně nerozporuji.
10 let jsem strávil se "škopkem" na hlavě. Od levných sklolaminátových kousků za 2 -5 tisíc až po Troy Lee Design D3 Carbon/kevlar za 13 tisíc......v posledních letech se umějí dělat slušné MX/DH/FR helmy i spoustu jiných výrobců, už to není doména 3 značek.
Karbon je stálej ne? pokud to nenapálim v 60km/h hlavou zase do stromu, tak jí můžu mít klidně 20 let. Navíc po těžkých pádech ve sjezdu se má helma okamžitě vyměnit, jedno jestli praskla. Předpokládám, že pokud balistická helma koupí šrapnel, nebo kulku, tak jde taky do koše nebo na nástěnkuSkrýt celý příspěvekSamotná výroba helmy až taková věda není, v TV byl mimochodem dokument z výroby helem v USA, v podstatě se vrství a lisuje kevlar do požadovaného tvaru, pak se to zakrojí, olemuje ...Zobrazit celý příspěvek
Samotná výroba helmy až taková věda není, v TV byl mimochodem dokument z výroby helem v USA, v podstatě se vrství a lisuje kevlar do požadovaného tvaru, pak se to zakrojí, olemuje a nalakuje. Prostě hračka :-). Potíž možná bude nebo taky nebude v případné patentové ochraně materiálu a pak hlavně ve vyrobeném množství. Pár jednotek tisíc ks asi výrobu nezaplatí. Helmy ale nevydrží 50let, jako ty plechové, záruka na vlastnosti materiálu je +/- 5-10let, proto bych s nákupem na sklad pro mobilizaci byl dost skeptický.Skrýt celý příspěvek
Ministerstvo obrany plánuje ještě v roce 2017, znovu vypsat zakázku na 14 500 standardních balistických přileb pro zbytek armády. Osobně si nemyslím, že tady má smysl řešit cenu, ...Zobrazit celý příspěvek
Ministerstvo obrany plánuje ještě v roce 2017, znovu vypsat zakázku na 14 500 standardních balistických přileb pro zbytek armády. Osobně si nemyslím, že tady má smysl řešit cenu, když jde o nákup v rámci stovek milionů (od CZUB) nebo cca půl miliardy v případě nějaké přilby od Crye Precision. Přeci jen na tomhle nemá smysl šetřit a ve stavu, kdy MO neví co s penězi a vrací miliardy do rozpočtu... tedy ať vojáci dostanou to nejlepší a klidně i s další výbavou (lícnice atd.). Klidně ať se nakoupí i pro AZ atd.Skrýt celý příspěvek
Balistická odolnost přilby FAST Ops-Core je dána typem, který si vyberete. Je rozdíl, zda poptáváte FAST LE HIGH-CUT HELMET nebo FAST XP HIGH-CUT HELMET. Vaše volba musí ...Zobrazit celý příspěvek
Balistická odolnost přilby FAST Ops-Core je dána typem, který si vyberete. Je rozdíl, zda poptáváte FAST LE HIGH-CUT HELMET nebo FAST XP HIGH-CUT HELMET. Vaše volba musí zohledňovat účel použití. Ne jako výběr AirFrame pro výsadkáře (u SpecS je výběr řekněme opodstatněný). Dle mého osobního názoru je verze XP plně dostačující pro většinu military uživatelů.
U porovnávání cen pozor na původ (USA x EU). U americké produkce musíte přičíst daň, clo a až poté marži obchodníka. Rovněž nabízená AirFrame za cenu na stránkách Crye Precision je pouze v základní konfiguraci bez shroudu, maskovacího povlaku apod.
Jinak balistická přilba je jednou z položek, kterou bych v současné době v žádném případě nekupoval od českého výrobce.Skrýt celý příspěvekOna to nebude zlá helma..hlavne rozlisovat pro jaky typ..myslim že výsadkáři nebo průzkum bude mít vždy jinou helmu nez třeba delostřelci nebo AZ..hlavne jake helmy ted třeba ...Zobrazit celý příspěvek
Ona to nebude zlá helma..hlavne rozlisovat pro jaky typ..myslim že výsadkáři nebo průzkum bude mít vždy jinou helmu nez třeba delostřelci nebo AZ..hlavne jake helmy ted třeba pouzivaji AZ..Skrýt celý příspěvek
ano, otázkou jsou počty. Ale pokud bychom se bavili o desítkách tisíc kusů, už to podle mě zajímavé začíná být. Myslím jak počty armády, tak AZ, případně mobilizační zásoby, NZ, ...Zobrazit celý příspěvek
ano, otázkou jsou počty. Ale pokud bychom se bavili o desítkách tisíc kusů, už to podle mě zajímavé začíná být. Myslím jak počty armády, tak AZ, případně mobilizační zásoby, NZ, atd...
Zkrátka se mi nezdá, že všechno jenom nakupujeme a pak se divíme, že se tu vyrábí hlavně s malou přidanou hodnotou.Skrýt celý příspěvekAle jiste. FAST je aktualne jednou z nejoblibenejsich prileb, vojaci ( i ti nasi ) si je radeji kupuji za svoje, nez aby pouzivali ty fasovane, a CZUB ( pardon - 4M ), se nahodou ...Zobrazit celý příspěvek
Ale jiste. FAST je aktualne jednou z nejoblibenejsich prileb, vojaci ( i ti nasi ) si je radeji kupuji za svoje, nez aby pouzivali ty fasovane, a CZUB ( pardon - 4M ), se nahodou povede vyvinou revolucni design, ktery se napadne podoba FASTu. Ale ne, kopie to neni. Osazeny FAST ma cca 1,25 kg, kaslu na tabulky, zvazil jsem si ji. Delta podle webu vazi prazdna 1150g, to jako mam verit tomu, ze nosny system, taktez revolucni, vazi jen 110g? Uvidime, az ji potezkam.
Za me by CZUB mela za cokoli, co do ACR doda, jeste doplacet, aby vojakum vykompenzovala tu kazdodenni srandu, kterou zazivame s jejich Brenama. A btw. reklamy na CZUB je vsude dost, v diskuzi by byt nemusela.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...