BAE Systems získala kontrakt na vývoj rychlejšího elektromagnetického děla
- 6. 7. 2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
Zbrojní gigant BAE Systems vyvine do konce roku 2014 pro americké námořnictvo US Navy další generaci elektromagnetického děla. Cílem nového kontraktu ve výši 34,5 miliónů dolarů je zvýšit rychlost střelby současného prototypu elektromagnetického kanónu.
BAE Systems již řadu měsíců úspěšně testuje prototyp elektromagnetického kanónu v Naval Surface Warfare Center ve městě Dahlgren. Testy probíhají úspěšně a kanón dokázal svou schopnost střílet projektily hypersonickou rychlostí (> Mach 5). Je zde však problém, při výstřelu vzniká v kanónu velice horké plazma, které nedovoluje střílet projektily rychle za sebou. V opačném případě by došlo vlivem obrovské teploty k poškození hlavně.
Nový prototyp děla má omezenou rychlost střelby odstranit. BAE Systems se ve smlouvě zavázala, že vyvine a sestrojí prototyp elektromagnetického kanónu s rychlostí střelby 6 až 10 ran za minutu. Naproti tomu klasické námořní dělo Mark 45 Mod 4 ráže 127 mm dokáže střílet rychlostí až 20 ran za minutu. Jak jsme referovali v článku „Nová dalekonosná munice pro dělostřelectvo“, ani s dostřelem to není tak zlé.
Video: Představitel General Atomics představuje projektil pro elektromagnetické zbraně. / YouTube
Každopádně je jasné, že elektromagnetické zbraně jsou budoucnosti námořního válčení. Ať už jde o potenciální dostřel nebo schopnost doručovat obrovské množství kinetické energie do cíle. Nezanedbatelná je i otázka bezpečnosti, protože energetické zbraně nepoužívají klasické granáty, ale pouze speciálně tvarované kovové projektily.
„Jsme odhodlání dále rozvíjet tuto inovativní a ´hru měnící´ technologii, která bude znamenat revoluci v námořním válčení,“ říká k příležitosti uzavření nového kontraktu Chris Hughes, viceprezident a generální manažer zbraňových systémů v BAE Systems. „Schopnost railgunu bránit se proti nepřátelským silám na vzdálenosti větší než kdykoliv předtím zlepšuje schopnosti našich ozbrojených sil.“
Americké námořnictvo pracuje na konceptu EM zbraní již od roku 2005. Kromě BAE Systems „elektrické“ zbraně testuje také firma General Atomics, která pracuje také na protiletadlových a protiraketových elektromagnetických zbraních.
Související články
VIDEO: Střelba z elektromagnetického kanónu
Jak jsme vás informovali v jednom z předešlých článků, na základně amerického námořnictva NSWC ...
- 03.03.2012
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Vývoj elektromagnetického děla běží na plné obrátky
Úřad pro námořní výzkum ONR (Office of Naval Research) v únoru letošního roku zprovoznil první ...
- 14.10.2012
- 8 komentářů
- Jan Grohmann
Elektromagnetický protiletadlový a protiraketový systém
S rostoucími znalostmi z vývoje a testování elektromagnetických zbraní se objevují další a další ...
- 06.11.2012
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Elektromagnetické zbraně v US Navy
Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...
- 24.01.2013
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Kdyby tomu tak bylo, cetli bychom tu o coilgunu. Dost pochybuji, ze by si pro vojensky vyzkum princip railgunu vybrali pouze kvuli udernejsimu jmenu.
Kdyby tomu tak bylo, cetli bychom tu o coilgunu. Dost pochybuji, ze by si pro vojensky vyzkum princip railgunu vybrali pouze kvuli udernejsimu jmenu.
Načítám diskuzi...