Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky

Kolové bojové vozidlo pěchoty Bumerang s věží Berežok; větší foto /  Rossijskaja gazeta

Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. Jako každý rok i letos si mohou návštěvníci prohlédnout nejnovější výrobky ruského vojenského průmyslu.

Letošní ročník Armija 2017 je podle pořadatelů ještě větší, než ročník předešlý. Kromě Ruska se fóra účastní 78 firem ze 14 zemí světa. Celkově fórum představí na 18 000 exponátů.

Národní expozice mají Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Čína, Pákistán, Slovensko a Jižní Afrika. Fóra se účastní i firmy z České republiky (např. Zetor) nebo Izraele.

Na fórum Armija 2017 vyšle oficiální delegací více než 100 zemí, z toho 20 delegací vedou náčelníci generálních štábů. Celkově na akci zavítá více než 300 členů vojenských delegací.

Armija je také místo, kde se slavnostně podepisují vojenské kontrakty. Například v minulém roce ruské ministerstvo obrany podepsalo s ruskými firmami 17 smluv v hodnotě 130 miliard rublů (48,7 miliardy Kč). Mimo jiné na nákup šesti ponorek Projekt 636 a tři malých raketových lodí Projekt 21631.

Fóra se účastní všechny složky Ozbrojených sil Ruské federace a ruské průmyslové podniky vystavují techniku ze všech oblastí vojenství. Největší prostor zabírá, a také největší pozornost na sebe strhává, výkladní skříň ruského vojenského průmyslu  - obrněná vozidla. Minulý ročník si tak návštěvníci mohli prohlédnout na 250 bojových vozidel.


Ruská vojenská technika při dynamických ukázkách.

Pojďme se podívat na některé zajímavé novinky právě z oblasti bojových vozidel. První novinkou je bojová bugina Čaborz M-3 od firmy Čečenavto sídlící v Čečensku. Buginu využívají ruské jednotky specnaz v Sýrii, především při operacích v hornatém terénu.

Čaborz M-3 je klasické konstrukce o maximální hmotnosti 1500 kg. Ruský motor o výkonu 72 kW udělí bugině rychlost až 130 km/h. Zajímavá je výzbroj - na fóru Armija 2017 byla bugina vybavena čtyřhlavňovým kulometem GŠG ráže 7,62 mm, který najdeme například pod nosem vrtulníku Mi-24. Bugina ale samozřejmě pojme nejrůznější typy kulometů i granátometů.


Čaborz M-3 Rossijskaja gazeta

Vojensko-průmyslový podnik (VPK) ukázal kolové bojové vozidlo pěchoty BTR-87. Jedná se sice o hloubkově modernizovaný stroj BTR-82A, ale jeho vnitřní uspořádaní je zcela jiné.

Oproti originálu má BTR-87 pohonnou jednotku přemístěnou do přední části - díky tomu bylo možné výsadkový prostor vytvořit v zadní části vozidla. Odpadá tak největší nevýhoda vozidel série BTR, kdy výsadek musel opouštět vozidlo bočními dveřmi. Nově výsadek opouští vozidlo zadní sklopnou rampou.

Výzbroj BTR-87 tvoří 30mm automatický kanón 2A72 a kulomet PKTM ráže 7,62 mm.


BTR-87 / Rossijskaja gazeta

„BTR-87 se od našich předchozích typů obrněných transportérů liší zejména instalací zadní rampy, upraveným uspořádáním vnitřního prostoru a lepším rozmístěním sedadel osádky. Lze tedy již těžko mluvit o modernizaci typu BTR-82A, jde opravdu o nový typ. Byla by sice možná přestavba BTR-82A na BTR-87, ale to by bylo zbytečné,“ uvedl k vozidlu v roce 2016 Alexander Krasovickij, generální ředitel VPK.

Pozornost diváků samozřejmě na sebe strhává trio nových obrněných vozidel - Bumerang, Kurganěc a Armata.

Bumerang se představil s novou věží Berežok. Výzbroj věže tvoří 30mm automatický kanón 2A42, koaxiální kulomet PKT ráže 7,62 mm, nezávislý automatický granátomet AGS-30 ráže 30 mm a čtveřice protitankových řízených střel Kornet s dosahem až 10 km.

Věž je nabízená pro modernizace bojových vozidel pěchoty (BVP) BMP-1 a BMP-2. Modernizace BVP pomoci kompletu Berežok je velmi populární u zahraničních zákazníků a nyní se stává středem zájmu i domácích ruských ozbrojených sil.


Plejáda vozidel ruské armády

Dodejme, že dosud byl Bumerang viděn pouze s dálkově ovládanou věží KBP Epocha (nebo Bumerang-BM) - stejnou věží je osazeno i nové pasové BVP Kurganěc.

Na fóru nemohl chybět ani nový ruský tank T-14 Armata nebo zmíněný Kurganěc. O vozidlech nejsou žádné nové technické informace - kromě jediné. Platforma Armata získá superkondenzátor umístěný mezi hlavní motor a hlavní baterie.

Superkondenzátor, který dokáže nárazově poskytnout velké množství elektrické energie, umožní start hlavního motoru i v teplotách -50°C a zajistí energii po určitý čas (s cílem šetřit hlavní baterii) i pro ovládaní věže, kanónu a dalších bojových systémů.

Celý systém se podobá technologii “start-stop” osobních automobilů, což je technologie, která kvůli úspoře paliva automaticky vypíná a startuje motor. Tankový motor potřebuje ke svému startu nárazově velké množství elektrické energie, což značně zatěžuje klasické baterie (hlavně při nízkých teplotách) a snižuje její životnost. Superkondezátor přitom bez problémů zvládne milion “extrémních” nabíjecích/vybíjecích cyklů.


BVP Kurganěc s masivními bloky boční pancéřové ochrany. / Rossijskaja gazeta

Za pozornost stojí masivní bloky přídavné balistické ochrany umístěné na bocích BVP Kurganěc. Složení pancíře je neznámé, pravděpodobně se jedná o mix pasivního kovo-keramického pancíře a reaktivního pancíře. Boční moduly tak teoreticky nové ruské BVP ochrání proti střelám z malorážových kanonů i kumulativním bojovým hlavicím, především pancéřovek řady RPG - jedná se však pouze o spekulaci.

Zajímavým exponátem je stealth terénní vozidlo DSE-1700A Seržant vycházející z klasického terénního vozidla VAZ-21213 "Niva”. Přestavba vznikla v technoparku „Žigulevskaja dolina“ v Samaře.

Podle výrobce byly při stavbě široce využity kompozitní materiály, což výrazně snižuje tepelnou stopu vozidla a zajišťuje tedy jeho “neviditelnost” v termovizi.


DEA-1700A Seržant / Rossijskaja gazeta

Ruská společnost Viťaz (dříve Išimbajský závod dopravního strojírenství) představila nejnovější dvoudílný pásový obrněný transportér DT-10PM (nosnost 10 t). Vozidlo je určeno do nejdrsnějších zimních podmínek.

DT-10PM díky své konstrukci dokáže překonávat příkré svahy a díky širokým pásům se může pohybovat na bahnitém podloží nebo sněhu. Vozidlo je kromě výkonného topení vybaveno také sociálním zázemím (umyvadlo, WC, místo na spaní) pro dlouhodobý pobyt posádky.


Přehlídka vozidel, mimo jiné i DT-10PM.

Na robustnější platformě DT-30 (nosnost 30 tun) vznikly specializované arktické systémy protivzdušné obrany (PVO) Pancir-SM a TOR-M2DT. Jak název napovídá, první typ využívá bojový modul mobilního pozemního kompletu PVO Pancir-S1 a druhý pak kompletu Tor M2.

Firma UralVagonZavod zase představila tank T-T2B3 ERA. Oproti T-72B3 tank vyniká především lepší balistickou ochranou v podobě reaktivního pancéřování, které je v podobě několika modulů umístěno na bocích tanku. V zadní částí (v místě pohonné jednotky) T-72B3 ERA chrání SLAT mříž proti RPG granátům. Hmotnost T-72B3 ERA je 46 500 kg, pouze o 1000 kg více, než u verze T-72B3.

Nahlásit chybu v článku


Související články

PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové ...

Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice

V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Rusko dokáže bojovat na dvou frontách

Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Marthy
    11:52 25.08.2017

    Fenri-to ano,ale Rusko má spoustu BMP 3,stále jsou to moderní účinné stroje,hádám že jim ve výzbroji vydrží ještě hodně dlouho.Jestli budou provozně tak odolné jako BMP1/2,které se ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri-to ano,ale Rusko má spoustu BMP 3,stále jsou to moderní účinné stroje,hádám že jim ve výzbroji vydrží ještě hodně dlouho.Jestli budou provozně tak odolné jako BMP1/2,které se ještě běžně provozují třeba v Sýrii...
    Myslím že Krugaňců vyrobí zatím tak pár desítek,i když je naprosto jasné že v městských bojích bude výhodnější než BMP-3.
    Ale v bojích mimo město,někde na polích se BMP-3 může směle měřit například s Pumou,i když to je jen taková teorie.Aby se potkala samotná jednotka BVP Puma s jednotkou BMP-3 bez podpory ostatních druhů vojsk,to je asi prakticky nemožné.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:39 25.08.2017

    Viděli jste Bajkal za střelby? On má obrovský zákluz. Řekl bych, že se chová mravněji, než by se zdálo z pouhého srovnání ráže 30 vs. 57 mm. Mrkněte třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Viděli jste Bajkal za střelby? On má obrovský zákluz. Řekl bych, že se chová mravněji, než by se zdálo z pouhého srovnání ráže 30 vs. 57 mm.
    Mrkněte třeba zde:
    https://www.youtube.com/watch?...

    S tím Rysem skoro ani nehne (ano, Rys je podstatně fortelnější platforma, než BTRko, ale i tak...).

    Soupeřem Pumy by generačně spíš byl Kurganěc a T-15. Výhledově...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    11:27 25.08.2017

    MALI: Áno, nedávno som sa práve o toto sporil s fenrim, ktorému sa nepáčila moja poznámka, že Bajkal by BTR určite lámal podvozky. Ani teraz z toho neupúšťam úplne, iba pripúšťam ...Zobrazit celý příspěvek

    MALI:
    Áno, nedávno som sa práve o toto sporil s fenrim, ktorému sa nepáčila moja poznámka, že Bajkal by BTR určite lámal podvozky. Ani teraz z toho neupúšťam úplne, iba pripúšťam možnosť, že BTR-87 by už mohla mať náležite spevnený podvozok, keď ju tak zásadne prekopali.
    Otázkou ostáva, o koľko by musel byť podvozok - a vôbec celá konštrukcia - spevnený, aby BTR ustálo to, čo "vyvádza" Bajkal počas streľby.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    11:24 25.08.2017

    To modernizované BTR 87 vypadá dobře,krok správným směrem. Jinak pěkné videa,Hodně se mi líbil ten BMP 3 při ostrých střelbách.Teď když se uvažuje o zavedení BVP Puma do naší ...Zobrazit celý příspěvek

    To modernizované BTR 87 vypadá dobře,krok správným směrem.
    Jinak pěkné videa,Hodně se mi líbil ten BMP 3 při ostrých střelbách.Teď když se uvažuje o zavedení BVP Puma do naší armády tak bych byl zvědavý která koncepce by se v reálném boji osvědčila více-lehčí Ruská konstrukce,ale s velkou palebnou silou nebo těžší,lépe pancéřovaná Puma.Skrýt celý příspěvek

  • MALI
    10:53 25.08.2017

    To PavolR: Rozhodně Vám nechci vyvracet Váš osobní názor, ale na BTR-87 je (pokud si dobře vzpomínám) věž s lehoučkým 30 mm kanónem 2A-72, původně tam sověti měli 14,5 mm kulomet, ...Zobrazit celý příspěvek

    To PavolR:
    Rozhodně Vám nechci vyvracet Váš osobní názor, ale na BTR-87 je (pokud si dobře vzpomínám) věž s lehoučkým 30 mm kanónem 2A-72, původně tam sověti měli 14,5 mm kulomet, věž Bajkal má kanón ráže 57 mm. Podle mého názoru už by to ten podvozek BTR v provozu "neustál" (myslím tím jízdu v terénu, střelbu i v jiném směru, než v podélné ose vozidla atd.).Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:12 25.08.2017

    BTR-87 ako taká lacnejšia alternatíva k Bumerangu nemusí byť zlý ťah. Hoci z toho rozhodne nejde porovnateľný pocit bezpečnosti. :-) Každopádne týmto prehodnocujem svoj skeptický ...Zobrazit celý příspěvek

    BTR-87 ako taká lacnejšia alternatíva k Bumerangu nemusí byť zlý ťah. Hoci z toho rozhodne nejde porovnateľný pocit bezpečnosti. :-)
    Každopádne týmto prehodnocujem svoj skeptický postoj ohľadne možnosti osadenia Bajkala na vozidlá rodiny BTR.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2