Armija 2017: Unikátní výstava ruské vojenské techniky
- 25. 8. 2017
- 26 komentářů
- Jan Grohmann
Ve dnech 22. až 27. srpna probíhá nedaleko Moskvy mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2017. Jako každý rok i letos si mohou návštěvníci prohlédnout nejnovější výrobky ruského vojenského průmyslu.
Letošní ročník Armija 2017 je podle pořadatelů ještě větší, než ročník předešlý. Kromě Ruska se fóra účastní 78 firem ze 14 zemí světa. Celkově fórum představí na 18 000 exponátů.
Národní expozice mají Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Čína, Pákistán, Slovensko a Jižní Afrika. Fóra se účastní i firmy z České republiky (např. Zetor) nebo Izraele.
Na fórum Armija 2017 vyšle oficiální delegací více než 100 zemí, z toho 20 delegací vedou náčelníci generálních štábů. Celkově na akci zavítá více než 300 členů vojenských delegací.
Armija je také místo, kde se slavnostně podepisují vojenské kontrakty. Například v minulém roce ruské ministerstvo obrany podepsalo s ruskými firmami 17 smluv v hodnotě 130 miliard rublů (48,7 miliardy Kč). Mimo jiné na nákup šesti ponorek Projekt 636 a tři malých raketových lodí Projekt 21631.
Fóra se účastní všechny složky Ozbrojených sil Ruské federace a ruské průmyslové podniky vystavují techniku ze všech oblastí vojenství. Největší prostor zabírá, a také největší pozornost na sebe strhává, výkladní skříň ruského vojenského průmyslu - obrněná vozidla. Minulý ročník si tak návštěvníci mohli prohlédnout na 250 bojových vozidel.
Ruská vojenská technika při dynamických ukázkách.
Pojďme se podívat na některé zajímavé novinky právě z oblasti bojových vozidel. První novinkou je bojová bugina Čaborz M-3 od firmy Čečenavto sídlící v Čečensku. Buginu využívají ruské jednotky specnaz v Sýrii, především při operacích v hornatém terénu.
Čaborz M-3 je klasické konstrukce o maximální hmotnosti 1500 kg. Ruský motor o výkonu 72 kW udělí bugině rychlost až 130 km/h. Zajímavá je výzbroj - na fóru Armija 2017 byla bugina vybavena čtyřhlavňovým kulometem GŠG ráže 7,62 mm, který najdeme například pod nosem vrtulníku Mi-24. Bugina ale samozřejmě pojme nejrůznější typy kulometů i granátometů.
Čaborz M-3 / Rossijskaja gazeta
Vojensko-průmyslový podnik (VPK) ukázal kolové bojové vozidlo pěchoty BTR-87. Jedná se sice o hloubkově modernizovaný stroj BTR-82A, ale jeho vnitřní uspořádaní je zcela jiné.
Oproti originálu má BTR-87 pohonnou jednotku přemístěnou do přední části - díky tomu bylo možné výsadkový prostor vytvořit v zadní části vozidla. Odpadá tak největší nevýhoda vozidel série BTR, kdy výsadek musel opouštět vozidlo bočními dveřmi. Nově výsadek opouští vozidlo zadní sklopnou rampou.
Výzbroj BTR-87 tvoří 30mm automatický kanón 2A72 a kulomet PKTM ráže 7,62 mm.
BTR-87 / Rossijskaja gazeta
„BTR-87 se od našich předchozích typů obrněných transportérů liší zejména instalací zadní rampy, upraveným uspořádáním vnitřního prostoru a lepším rozmístěním sedadel osádky. Lze tedy již těžko mluvit o modernizaci typu BTR-82A, jde opravdu o nový typ. Byla by sice možná přestavba BTR-82A na BTR-87, ale to by bylo zbytečné,“ uvedl k vozidlu v roce 2016 Alexander Krasovickij, generální ředitel VPK.
Pozornost diváků samozřejmě na sebe strhává trio nových obrněných vozidel - Bumerang, Kurganěc a Armata.
Bumerang se představil s novou věží Berežok. Výzbroj věže tvoří 30mm automatický kanón 2A42, koaxiální kulomet PKT ráže 7,62 mm, nezávislý automatický granátomet AGS-30 ráže 30 mm a čtveřice protitankových řízených střel Kornet s dosahem až 10 km.
Věž je nabízená pro modernizace bojových vozidel pěchoty (BVP) BMP-1 a BMP-2. Modernizace BVP pomoci kompletu Berežok je velmi populární u zahraničních zákazníků a nyní se stává středem zájmu i domácích ruských ozbrojených sil.
Plejáda vozidel ruské armády
Dodejme, že dosud byl Bumerang viděn pouze s dálkově ovládanou věží KBP Epocha (nebo Bumerang-BM) - stejnou věží je osazeno i nové pasové BVP Kurganěc.
Na fóru nemohl chybět ani nový ruský tank T-14 Armata nebo zmíněný Kurganěc. O vozidlech nejsou žádné nové technické informace - kromě jediné. Platforma Armata získá superkondenzátor umístěný mezi hlavní motor a hlavní baterie.
Superkondenzátor, který dokáže nárazově poskytnout velké množství elektrické energie, umožní start hlavního motoru i v teplotách -50°C a zajistí energii po určitý čas (s cílem šetřit hlavní baterii) i pro ovládaní věže, kanónu a dalších bojových systémů.
Celý systém se podobá technologii “start-stop” osobních automobilů, což je technologie, která kvůli úspoře paliva automaticky vypíná a startuje motor. Tankový motor potřebuje ke svému startu nárazově velké množství elektrické energie, což značně zatěžuje klasické baterie (hlavně při nízkých teplotách) a snižuje její životnost. Superkondezátor přitom bez problémů zvládne milion “extrémních” nabíjecích/vybíjecích cyklů.
BVP Kurganěc s masivními bloky boční pancéřové ochrany. / Rossijskaja gazeta
Za pozornost stojí masivní bloky přídavné balistické ochrany umístěné na bocích BVP Kurganěc. Složení pancíře je neznámé, pravděpodobně se jedná o mix pasivního kovo-keramického pancíře a reaktivního pancíře. Boční moduly tak teoreticky nové ruské BVP ochrání proti střelám z malorážových kanonů i kumulativním bojovým hlavicím, především pancéřovek řady RPG - jedná se však pouze o spekulaci.
Zajímavým exponátem je stealth terénní vozidlo DSE-1700A Seržant vycházející z klasického terénního vozidla VAZ-21213 "Niva”. Přestavba vznikla v technoparku „Žigulevskaja dolina“ v Samaře.
Podle výrobce byly při stavbě široce využity kompozitní materiály, což výrazně snižuje tepelnou stopu vozidla a zajišťuje tedy jeho “neviditelnost” v termovizi.
DEA-1700A Seržant / Rossijskaja gazeta
Ruská společnost Viťaz (dříve Išimbajský závod dopravního strojírenství) představila nejnovější dvoudílný pásový obrněný transportér DT-10PM (nosnost 10 t). Vozidlo je určeno do nejdrsnějších zimních podmínek.
DT-10PM díky své konstrukci dokáže překonávat příkré svahy a díky širokým pásům se může pohybovat na bahnitém podloží nebo sněhu. Vozidlo je kromě výkonného topení vybaveno také sociálním zázemím (umyvadlo, WC, místo na spaní) pro dlouhodobý pobyt posádky.
Přehlídka vozidel, mimo jiné i DT-10PM.
Na robustnější platformě DT-30 (nosnost 30 tun) vznikly specializované arktické systémy protivzdušné obrany (PVO) Pancir-SM a TOR-M2DT. Jak název napovídá, první typ využívá bojový modul mobilního pozemního kompletu PVO Pancir-S1 a druhý pak kompletu Tor M2.
Firma UralVagonZavod zase představila tank T-T2B3 ERA. Oproti T-72B3 tank vyniká především lepší balistickou ochranou v podobě reaktivního pancéřování, které je v podobě několika modulů umístěno na bocích tanku. V zadní částí (v místě pohonné jednotky) T-72B3 ERA chrání SLAT mříž proti RPG granátům. Hmotnost T-72B3 ERA je 46 500 kg, pouze o 1000 kg více, než u verze T-72B3.
Související články
PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57
Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové ...
- 11.08.2017
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice
V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...
- 14.08.2017
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě
V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...
- 16.08.2017
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko dokáže bojovat na dvou frontách
Švédská Obranná výzkumná agentura (FOI) v dokumentu Russian Military Capability in a Ten-Year ...
- 21.08.2017
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
Hoj hoj.. Porovnavani BVP3 vs Puma.. Ha to jsou vtipky xD Nejprv se musime podivat do valecne doktriny alá Nato VS Rusko a pak zjistime ze kazdy ma jinou vojenskou doktrínu a ...Zobrazit celý příspěvek
Hoj hoj.. Porovnavani BVP3 vs Puma.. Ha to jsou vtipky xD Nejprv se musime podivat do valecne doktriny alá Nato VS Rusko a pak zjistime ze kazdy ma jinou vojenskou doktrínu a strategii.. Proste kazdy to pouzije podle sebe a za jinym ucelem.Ikdyz je ucel vyradit protivnika jako 1 ale kdyz spusti palbu tak se odkryje pro dalsi protivniky a z toho jde odvodit kdo kde je.. a pak zacne mela-rezba kdo s koho..Skrýt celý příspěvek
Hoj hoj.. Porovnavani BVP3 vs Puma.. Ha to jsou vtipky xD Nejprv se musime podivat do valecne doktriny alá Nato VS Rusko a pak zjistime ze kazdy ma jinou vojenskou doktrínu a ...Zobrazit celý příspěvek
Hoj hoj.. Porovnavani BVP3 vs Puma.. Ha to jsou vtipky xD Nejprv se musime podivat do valecne doktriny alá Nato VS Rusko a pak zjistime ze kazdy ma jinou vojenskou doktrínu a strategii.. Proste kazdy to pouzije podle sebe a za jinym ucelem.Ikdyz je ucel vyradit protivnika jako 1 ale kdyz spusti palbu tak se odkryje pro dalsi protivniky a z toho jde odvodit kdo kde je.. a pak zacne mela-rezba kdo s koho..Skrýt celý příspěvek
Flanker: nešťastné rozmístění výsadku BMP-3 řeší verze Dragun.
Je fakt, že pak už jde o hodně překopané vozidlo, ale do doby, než bude dost Kurganců, tím lze něco pořešit.Flanker: nešťastné rozmístění výsadku BMP-3 řeší verze Dragun.
Je fakt, že pak už jde o hodně překopané vozidlo, ale do doby, než bude dost Kurganců, tím lze něco pořešit.Grohman: srovnávat kupříkladu Pumu a BMP 3 můžeme snad jen na úrovni toho, že je mají armády jako ekvivalent pro stejné úkoly. BMP 3 moc potenciál růst nemá, proto vznikla ...Zobrazit celý příspěvek
Grohman: srovnávat kupříkladu Pumu a BMP 3 můžeme snad jen na úrovni toho, že je mají armády jako ekvivalent pro stejné úkoly. BMP 3 moc potenciál růst nemá, proto vznikla platforma Kurganec s věží komplet mimo výsadek, lepší konstrukce pro čelní ochranu, i řidič sedí hodně vzadu.
Věž BMP 3 mi připadá přeplácaná, 30 mm a 100 mm kanony pohromadě, to bych se spíše poohlédl po kompromisu, který zkouší s 57 mm kanonem s více druhy munice a PTŘS odpalovat klasicky uložené ve schránkách mimo věž. Ale pořád zůstává problém s prostorem pro výsadek, přístupnost prostoru, rozměry a sedačky, to je pořád nedostatečné.Skrýt celý příspěvekLuky, a pak zjistíš, že provoz jednoho vozidla je 2x dražší než druhého, nebo výměna motoru v polních podmínkách u jednoho potřebuje 10 lidí a 5 hodin a u druhého pět lidí a 1 ...Zobrazit celý příspěvek
Luky, a pak zjistíš, že provoz jednoho vozidla je 2x dražší než druhého, nebo výměna motoru v polních podmínkách u jednoho potřebuje 10 lidí a 5 hodin a u druhého pět lidí a 1 hodinu.
Nebo třeba taková věc, jako je spolehlivost a doba mezi poruchami.
Nebo si představ, že k vozidlu potřebuješ nějaký superčip, který se vyrábí na jednom místě, které můžeš jedním zásahem zničit a už nemůžeš vozidla opravovat (příklad).
To, co jsi přesně popsal, je jen vrchol ledovce a opravdu to o udaném typu nevypovídá, zda zvýší bojeschopnost armády.
Jinak Armáda ČR nevybírá vozidlo, které je nejlepší, ale na které má peníze.Skrýt celý příspěvekJinak tim co jsem napsal jiste nechci tvrdit ze porovnavani nema smysl, ma, zvlast z pohledu "chystam se neco koupit". Pak se totiz at uz si vyberu cokoliv bude kazde BVP spolehat ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak tim co jsem napsal jiste nechci tvrdit ze porovnavani nema smysl, ma, zvlast z pohledu "chystam se neco koupit". Pak se totiz at uz si vyberu cokoliv bude kazde BVP spolehat na stejne vycvicene posadky, stejne zazemi, stejny teren... takze nakonec vazne bude rozhodovat jen kvalita vozidla a jeho cena.Skrýt celý příspěvek
Urcit si kriteria hodnoceni, priradit jim ruznou vahu (treba z pohledu CR, ne obecne) a z dostupnych informaci se pokusit vybrat lepsi vozidlo by jiste slo. Jen by to byl za 1) ...Zobrazit celý příspěvek
Urcit si kriteria hodnoceni, priradit jim ruznou vahu (treba z pohledu CR, ne obecne) a z dostupnych informaci se pokusit vybrat lepsi vozidlo by jiste slo. Jen by to byl za 1) spis takovy odborne-popularni clanek, protoze vetsinu parametru stejne nezname (kdyby jo, nemuseli by se poradat vojskove zkousky, ze) a za 2) by takovy clanek byl diskusni sud s prachem. Pak by totiz neodvratne doslo k tomu, ze by se v diskusi vlastnosti vozidla zacali prenaset na vlastnosti armady tim vozidlem vybavene a to uz jaksi nejde.
Klidne rekneme ze je Puma lepsi, treba i vyrazne, vyrazne lepsi nez BMP3, ale pokud bude BMP3 nasadeno pod jinou doktrinou, v jinych poctech a za jinym ucelem/kryti, pak muze Pumou vybavena strana v bitve klidne ostrouhat.
Sam za sebe bych se do takoveho clanku asi radeji ani nepoustel. Hlavne kvuli bodu cislo 1. Bud bych mel opravdu hluboke povedomi o kazdem porovnavanem stroji (pak proc ne), anebo (a to je pravdepodobnejsi) by takovy clanek byl ukrutne povrchni a vubec nemusel odpovidat realite, a podepsat se pod neco takove by se mi nechtelo.
Zato se rad podepisu pod to co napsal nize fenri, popsal to presne.Skrýt celý příspěvekTy kanonové ŘS jsou taková východní klasika...určitě to není špatný, ale mě by šlo v první řadě o ten primární lauf - máš to na všecko, letí to rychle, kadence slušná, zásoba ...Zobrazit celý příspěvek
Ty kanonové ŘS jsou taková východní klasika...určitě to není špatný, ale mě by šlo v první řadě o ten primární lauf - máš to na všecko, letí to rychle, kadence slušná, zásoba munice taky...
Věř mi, že bys nechtěl sedět ani v tom bevku, když by přilít z druhý strany "odpálenej a zapomenutej" Spike :)
Mimochodem nový Spike jsou ofiko i proti vzdušným cílům, takže s AB municí bych se necítil odevzdaně ani v případě, že by rádiem nahlásili čopry, případně tam prudily drony. Takovej malej SHORAD.Skrýt celý příspěvekLuky-to 100mm nízkotlak-na tom videu když z něj střílely řízené kumulativky mě přišel nebezpečný dost,vsadím se že by jsi nechtěl sedět třeba v Pumě kterou by ta střela s kanónu z ...Zobrazit celý příspěvek
Luky-to 100mm nízkotlak-na tom videu když z něj střílely řízené kumulativky mě přišel nebezpečný dost,vsadím se že by jsi nechtěl sedět třeba v Pumě kterou by ta střela s kanónu z BMP-3 zasáhla.Skrýt celý příspěvek
Z pohledu osádky vozidla bych raději seděl ve slušně pancéřovaném vozidle s perfektními senzory a výběrem kvalitní munice pro dobrý kanon menší ráže (doplněno o spřažený MG + ŘS). ...Zobrazit celý příspěvek
Z pohledu osádky vozidla bych raději seděl ve slušně pancéřovaném vozidle s perfektními senzory a výběrem kvalitní munice pro dobrý kanon menší ráže (doplněno o spřažený MG + ŘS). Zásoba by určitě zahrnovala AP, HE, AB střelivo. Dobrá akcelerace a rychlost by byla super.
Jako bigoš bych chtěl slušný přepravní prostor, pancéřování, výlez. Ocenil bych dobrou výstroj a výzbroj, ale zajímal by mě hodně vnitřní prostor.
Jako lampasák bych to viděl podobně ale hrozně by mě zajímala logistika...
Bože proč tu píšu tak samozřejmý věci....
Každopádně mě ten 100mm nízkotlak na BMP3 moc nebere...Skrýt celý příspěvekBMP-3 vs. Puma? No, intuicí jistě Puma :-)) A asi i nejen jí. A Puma vs. Kurganěc či T-15? Jak už tu padlo: čort znájet. Mimochodem u Pumy mě napadá jen ta nevýhoda, že v ...Zobrazit celý příspěvek
BMP-3 vs. Puma? No, intuicí jistě Puma :-)) A asi i nejen jí. A Puma vs. Kurganěc či T-15? Jak už tu padlo: čort znájet.
Mimochodem u Pumy mě napadá jen ta nevýhoda, že v podmínkách ruské zimy a oblevy by (nejen) její mohutné a nízké boční pancíře a hmotnost byly velká nevýhoda. Zanese se to, ucpe, namrzne... Ale buď to svědčí o tom, že Bundeswehr už nechce bojovat u Vjazmy, anebo se holt zase spletou .-)
Válka je mozaika z mnoha střípků. Vyhrává ten, kdo má lepší střípky. Na začátku války v Pacifiku bylo jádro japonských námořních pilotů (co do individuálních schopností) jistě lepší, než Američané. A měli konkurenceschopná letadla. Jenže pak stačilo, aby si Američané pořídili lepší letadla (střípky) a aby jich měli hodně a celkem svižně orly smetli. A stihla jim vyrůst generace schopnějších a zkušenějších pilotů. Na konci války byla většina japonských pilotů horších než američtí a většina jejich letadel (Franků bylo velmi málo a také měl pár chybiček) byla také horších. Střípky už nedávaly tak pěknou mozaiku.
Navíc AN je trochu jako ATM a prostě vojenské časopisy jsou o srovnávání pindíků, ať chceme nebo ne. Prostě to nás kluky baví.
Takže já osobně bych v západní či střední Evropě určitě raději seděl v Pumě, než v BMP-3. A v ruské slotě? No, pokud v BMP-3, tak jen proto, že by se v něm dalo asi rychleji utíkat marastem a tak nějak věřím, že líp topí :-)Skrýt celý příspěvekVím že podobné srovnání by bylo spíš populistické,než realistické,ale podle mého by takový článek měl úspěch (a těch komentářů,každý by bránil svého "oblíbence"zuby nehty ...Zobrazit celý příspěvek
Vím že podobné srovnání by bylo spíš populistické,než realistické,ale podle mého by takový článek měl úspěch (a těch komentářů,každý by bránil svého "oblíbence"zuby nehty :D).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co se týká kanónu ráže 57mm v Ruském BVP,byl by to pro Ruskou armádu nějaký přínos?Osobně si myslím že výzbroj klasického BMP-3 je víc než dostatečná,lépe řečeno je nějaké BVP které se mu v palebné síle vyrovná?Snad by mohla být ráže 57mm u BVP význam pro PVO,ale to je dost sporné.
Jak jsem psal níže,mám za to že v Rusku ještě dlouho budou hlavní BVP typ BMP-3,a experimenty s jinými typy jsou spíš pokus nalákat nějaké zahraniční zákazníky.Skrýt celý příspěvekPuma vs .BMP-3, ale jak definujete lepší? Větší rychlost, dojezd? Pancíř, který je podle nějaké národní normy? Nebo kolik vozidlo uveze lidí, jaký má dostřel? Jakou metodiku chcete ...Zobrazit celý příspěvek
Puma vs .BMP-3, ale jak definujete lepší? Větší rychlost, dojezd? Pancíř, který je podle nějaké národní normy? Nebo kolik vozidlo uveze lidí, jaký má dostřel? Jakou metodiku chcete použít, aby jste řekl o nějakém vozidle, že je lepší? Když řekneme o nějakém vozidle, že je "lepší" tak nám to řekne, co? Jak skončí bojové střetnutí mezi armádami?Skrýt celý příspěvek
BRM 3K 57mm vychází přeci s BMP-3,a ten má 100 mm kanón,pravda,nízkotlaký. Hlaveň té padesátsedmičky má slušnou úsťovou brzdu,taky řádný zákluz,takže se dá čekat že palbu z něj ...Zobrazit celý příspěvek
BRM 3K 57mm vychází přeci s BMP-3,a ten má 100 mm kanón,pravda,nízkotlaký.
Hlaveň té padesátsedmičky má slušnou úsťovou brzdu,taky řádný zákluz,takže se dá čekat že palbu z něj podvozek a celková konstrukce vozidla určitě vydrží.Skrýt celý příspěvekJG - máte sice pravdu, ale velká část vývoje a plánování vojenské techniky stojí právě na komparaci. A samozřejmě, že s trochou štěstí velmi zkušená osádka BMP-2 může dát špatně ...Zobrazit celý příspěvek
JG - máte sice pravdu, ale velká část vývoje a plánování vojenské techniky stojí právě na komparaci. A samozřejmě, že s trochou štěstí velmi zkušená osádka BMP-2 může dát špatně obsluhované Pumě na zadek, ale s tím se při konstrukci zbraní počítat nedá. Vždyť i za války se na každá navýšení výkonu Bfka či FW hned reagovalo příslušným Mk. u Spita.Skrýt celý příspěvek
PavolR: já nevím, ale asi máme každý jiné oči. jednak Rys žádnou nápravu nemá a za druhé to s ním háže zanedbatelně. Pusťte si někdy video bojové techniky při střelbě. háže to se ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: já nevím, ale asi máme každý jiné oči. jednak Rys žádnou nápravu nemá a za druhé to s ním háže zanedbatelně. Pusťte si někdy video bojové techniky při střelbě. háže to se všemi, prostě je to pružný systém. A zákluz té 57mm mi přijde skutečně enormní.
Vždyť i M-2, vážící o 4 tuny více, než Rys se při střelbě z malorážky 25 mm hýbe, byť nepatrně. A to jsou energie trochu z jiného světa.
Nicméně v žádném případě netvrdím, že BTR s 57 je:
a.) ideální či vhodné
b.) bude vůbec realizováno (daleko větší smysl dává třeba v upgrade BMP-3)
Já tenkrát rozporoval vaše vyjádření, že se podvozek BTR NEPOCHYBNĚ rozsype po prvních pár výstřelech. Protože přestože uznávám kanonický axiom, že Rusové jsou permanentně ožralá agresivní hovada s intelektem sinice, přecijenom mám jistou skepsi k tomu, že by se nad tím konstruktéři, kteří znají parametry jak podvozku, tak zbraně nezamysleli (aspoň v krátkých pauzách mezi pitím), a musel jim to jako tolikrát, z odstupu a bez informací objasnit až podtatranský Edison. Prostě mi někdy přijde, že to sebevědomí (včera výživná debata se Slavom na téma hlupák Stoner a nepodarok M-16) diskuzních matadorů ze Slovenska není úplně v relaci s vlastními dosaženými výsledky. Ale čert to vem.
Jestli bude BTR jezdit s 57mm, tak IMHO pár kousků na nahánění povstalců na Kavkaze apod. S programovatelnou municí z Pribora to bude slušný čistič guerilly v horách. V roli nepříjemného obtěžovatele tanků bych ho viděl spíš na Bumerangu, Kurganci, T-15...Skrýt celý příspěvekJ.G-možná by nějaké to "primitivní srovnání"obdobné vojenské techniky bylo vděčné téma.Něco podobného je na jiných webech,třeba porovnání letounů F-16 vs.Mig 29 ap. Určitě bych ...Zobrazit celý příspěvek
J.G-možná by nějaké to "primitivní srovnání"obdobné vojenské techniky bylo vděčné téma.Něco podobného je na jiných webech,třeba porovnání letounů F-16 vs.Mig 29 ap.
Určitě bych uvítal článek kde by se autor pokusil srovnat některé moderní BVP (to je teď docela aktuální téma).Čtenáři AN určitě dobře vědí že podobné srovnání by nemohlo být zcela objektivní,přesto si myslím že články které by přímo srovnávali vojenskou techniku (něco jako Puma vs.BMP-3,kdo a v čem je lepší?A jaké nevýhody proti svému rivalu mají?)by mohli být velmi zajímavé :)Skrýt celý příspěvekfenri: Noo, ja by som to "skoro ním to nehne" nazval skôr "pekne ním to hádže" (však som to isté video minule zdieľal ako dôkaz, čo to robí s nápravou :-) ), ale nechajme to, aby ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Noo, ja by som to "skoro ním to nehne" nazval skôr "pekne ním to hádže" (však som to isté video minule zdieľal ako dôkaz, čo to robí s nápravou :-) ), ale nechajme to, aby sme sa neprepracovali k nejakému kanónovému variantu vtipu o americko-sovietských bežeckých pretekoch: "Sovietsky bežec obsadil úžasné druhé miesto, zatiaľ čo americký dobehol predposledný." ;-)
Marthy:
Veľa, či nie, asi tak 2/3 aktívnej výzbroje ešte stále tvoria BMP-2 a prezbrojovanie na BMP-3 doteraz nenapredovalo takým tempom, ako by si kompetentní priali. Nehovoriac, že staršie BMP-3 už treba modernizovať. Nečudoval by som sa, keby nejaký čas ešte objednávala ruská armáda BMP-3 súbežne s vozidlami na báze Armata.Skrýt celý příspěvekAch jo, zase to, omlouvám se, primitivní srovnání. Proč chcete srovnávat jednotlivá vozidla, když hlavní je celkový výkon ozbrojených sil? Když na to přijde, Pumu porazí i BVP-2, ...Zobrazit celý příspěvek
Ach jo, zase to, omlouvám se, primitivní srovnání. Proč chcete srovnávat jednotlivá vozidla, když hlavní je celkový výkon ozbrojených sil? Když na to přijde, Pumu porazí i BVP-2, když budou v Pumě sedět 18 letí vystrašení branci a v BVP-2 ostřílení profíci.
Nemá smysl porovnávat dvě vozidla, když člověk neví, jaké všechny další síly se do boje zapojí. Ale zas na druhou stranu, ať nejsme mrzouti, porovnávat je někdy sranda. :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...