AMPV: Americká armáda nahrazuje transportéry M113

Foto: Prototyp vozidla AMPV od BAE Systems. / BAE Systems
Prototyp vozidla AMPV od BAE Systems. / BAE Systems

Americká armáda (U.S. Army) v rámci programu AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) vybrala nástupce ikonických obrněných transportérů M113. Výhercem se stala firma BAE Systems s vozidlem založeným na podvozku bojového vozidla pěchoty M3 Bradley.  

Výměna M113

Obrněný transportér M113 slouží v americké armádě a dalších více než 50 zemích světa již od roku 1960. V U.S. Army najdeme vozidla M113 (2897 ks) zejména v těžkých obrněných brigádních bojových týmech ABCT (Armored Brigade Combat Teams). Zde transportéry spolupracují s bojovými vozidly pěchoty M2/M3 Bradley a hlavním bojovými tanky M1 Abrams.

Dalších 1922 vozidel M113 slouží v podpůrných brigádách EAB (Echelons Above Brigade), těch se však výměna prozatím netýká.

Vozidla M113 jsou víceúčelovou platformou. Nejrůznější verze M113 zajišťují transport vojáků a materiálů, odsun zraněných z bojiště, minometnou podporu, boj s tanky pomocí řízených střel nebo zázemí pro velení.

V jedné brigádě ABCT slouží 114 vozidel M113 a představují tak 32 % všech pásových vozidel brigády. V ABCT najdeme 14 víceúčelových vozidel M113, 41 velitelských (M1068), 15 samohybných minometů (M1064), 31 vozidel pro evakuaci zraněných (M113) a 8 zdravotnických vozidel (M577).

Již řadu let je zřejmé, že M113 nejsou schopny držet krok (doslova i obrazně) se svými modernějšími protějšky M2/M3 Bradley a M1 Abrams. Problém není jen morální zastaralost konstrukce, ale především nízká taktická mobilita a nízká balistická ochrana.

Kritická je především nízká základní balistická ochrana. Transportér M113 využívá speciální hliníkové pancéřování (válcovaná hliníková slitina 5508). Díky použití hliníku se podařilo srazit hmotnost vozidla na pouhých 10,5 tuny, avšak na úkor balistické ochrany.

Čelní horní pancíř (šikmý) je pouze 38 mm tlustý a boční 44,5 mm tlustý. Pancéřování tak zastaví standardní puškové náboje (7,62×39 mm, STANAG 4569 Level 2), střely velkorážních kulometů mohou pancíř penetrovat. Samozřejmě bez debat je také nízká ochrana proti minám a nástražným výbušným systémům.

Vozidla M113 se v boji již nepoužívají. Americká armáda od roku 2013 hledá v rámci programu AMPV jejich náhradu. Nové vozidlo postupně nahradí M113 sloužící v těžkých brigádních bojových týmech.

AMPV

Programu AMPV byla dána v americké armádě nejvyšší důležitost. Celkové náklady na program (vývoj, testy, výroba, logistický/výcvikové zázemí) jsou vyčísleny na 10 miliard dolarů. V částce je započítán nákup 2907 vozidel AMPV.

V programu AMPV figurovali dva zájemci – BAE Systems s bezvěžovým vozidlem vycházející z bojového vozidla pěchoty M3 Bradley a General Dynamics s upraveným kolovým vozidlem Stryker.

General Dynamics však ze soutěže v průběhu roku odstoupil i přesto, že firma podala stížnost na zadaní soutěže velení americké armády i kontrolnímu úřadu amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office).

Kolova platforma vozidla Stryker nemohla splnit hlavní požadavek armády, která požadovala po novém vozidle „průchodnost terénem jako M1 Abrams nebo M2/M3 Bradley". Takovému požadavku dokáže vyhovět pouze pásová platforma.

V soutěži tak zůstala jediná firma – BAE Systems. Velení americké armády se před pár dny rozhodla zvolit firmu BAE Systems jako vítěze programu AMPV.

Dlužno připomenout, že program AMPV nehledá zcela nové vozidlo, jako tomu bylo u zrušeného programu bojového vozidla pěchoty GCV. Z důvodu rychlosti výměny vozidel M113 americká armáda požaduje vozidlo založené na stávající platformě. Požadují se varianty – víceúčelová, evakuační vozidlo zraněných, zdravotnické vozidlo, samohybný minomet a velitelské vozidlo.

BAE Systems od americké armády získala úvodní zakázku na 29 vozidel ve zmíněných variantách v hodnotě 382 milionů dolarů. Vozidla v rámci inženýrské, výrobní a vývojové fáze EMD Engineering and Manufacturing Development) podstoupí 52 měsíční testování. Pokud vozidla splní požadavky americké armády, bude následovat zakázka v hodnotě 1,2 miliardy dolaru na výrobu 289 vozidel v rámci počáteční výrobní série LRIP (Low-Rate Initial Production).

Vozidlo AMPV od BAE Systems vychází z bojového vozidla pěchoty M3 Bradley. Hlavní změnou je odstranění věže, čímž vznikl větší prostor uvnitř vozidla a výrazně klesla hmotnost.

Díky úspoře hmotnosti bylo také posíleno pancéřování. Z důvodu lepší protiminové ochrany je podlaha vozidla konstruovaná do písmene „V". Uvažuje se také o použití hybridního diesel-elektrického pohonu vyvinutého původně pro program GCV.

Zdroj: fas.org, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army

Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu ...

Výroba vozidel Flyer pro speciální jednotky se rozbíhá

Americké velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) je připraveno přijmout ...

U.S. Army řeší nástupce obrněných vozidel

Americká armáda (U.S. Army) stojí před rozsáhlou modernizací své obrněné techniky. V rámci programu ...

EBRC: Nové obrněné vozidlo francouzské armády

Francouzská armáda v rámci širokého modernizačního projektu Scorpion připravuje vývoj a nákup nových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • TomScharf
    11:13 28.12.2014

    A neměl náhodou M2/M3 bradley nahradit M113 již v 80. letech? Tohle jenom dokazuje jakej paskvil program Bradley je. A kdo má logiku průměrně inteligentního člověka tak si to ...Zobrazit celý příspěvek

    A neměl náhodou M2/M3 bradley nahradit M113 již v 80. letech? Tohle jenom dokazuje jakej paskvil program Bradley je. A kdo má logiku průměrně inteligentního člověka tak si to uvědomí.

    Bradley je drahý, nespolehlivý příliš těžký a hlavně podporovaný politiky a generály, kterým firma BAE (a jiné firme, které dodávají subkomponenty) zajišťuje živobytí.

    Kdo má čas a zájem a chce se dobře pobavit doporučuji shlédnout celou sérii o tomhle "úžasném" stroji

    www.youtube.com/watch?v=bqql8l... Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    19:40 27.12.2014

    Platforma Bradley Fighting Vehicle bola pôvodne vyrábaná US firmou United Defense ktorá je dnes súčasťou BAE, čo je síce UK no nieje to dôvod pre vývoj nového "vozítka" a aj z ...Zobrazit celý příspěvek

    Platforma Bradley Fighting Vehicle bola pôvodne vyrábaná US firmou United Defense ktorá je dnes súčasťou BAE, čo je síce UK no nieje to dôvod pre vývoj nového "vozítka" a aj z dôvodu že je stále vyrábané pod pobočkou BAE v USA. Takže kupujú stále u seba na dvore. Inak by US kongres určite ani nechcel.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    18:22 27.12.2014

    Co je na tom smutnýho? Amíci momentálně nic podobnýho nemají, tak koupili jinde. Pragmatické, když mají tu možnost, proč ne.

    Co je na tom smutnýho? Amíci momentálně nic podobnýho nemají, tak koupili jinde. Pragmatické, když mají tu možnost, proč ne.

  • Ledna
    12:30 27.12.2014

    Smutné, Britská firma dodává vozítka pro US ARMY....

    Smutné, Britská firma dodává vozítka pro US ARMY....

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2