Americký Limes Romanus se hroutí a barbaři čekají na hranicích

Americký Limes Romanus se hroutí a barbaři čekají na hranicích
Letadlové lodě USS John C. Stennis (CVN 74) a USS Abraham Lincoln (CVN 72) / US Navy (Zvětšit)

Vniknutí naštvaných příznivců Donalda Trumpa do Kapitolu je symbolickým potvrzením hluboké společenské a hospodářské krize Spojených států. Otázka pro ČR zní – jak dlouho Spojené státy na východní a jihovýchodní hranici Evropy udrží dosavadní „limes romanus“.

Současné dění komentoval známý polský „geopolitický influencer“ a zakladatel think-tanku Strategy and Future Jacek Bartosiak. Polský expert v rozhovoru pro televizi Polsat mluvil o krizi Spojených států, měnícím se světě a o geopolitickém postavení Polska. Závěry polského experta lze velmi snadno přenést do českých reálií.

Reportéra televize Polsat nejdříve zajímalo, zda vniknutí fanoušků Trumpa do Kapitolu znamená symbolický konec Spojených států jako jediné supervelmoci nebo jde pouze o selhání policie.

Podle experta Spojené státy mají vážné problémy a Američané to ví. „Američané mají strukturální hospodářské problémy a strukturální problémy se svou střední třídou. A to, co se přihodilo, je možná opravdu nějakou konjunkcí symptomů, jakýmsi projevem nemoci,“ uvedl Bartosiak s tím, že problémy Spojených států jsou skutečné, ale v Polsku se o nich málo mluví.

Reportér se dále zeptal, zda v Polsku mají znít varovné sirény? „Ano, mají a měly znít již mnohem dříve. Američané již nejsou supervelmocí, která je schopna zabránit vzájemnému [mocenskému] balancování ostatních světových mocností ve světě [Rusko / EU, Francie / Turecko, Írán / Saúdská Arábie atd.]. Jednopolární svět skončil již před několika lety. Naše zahraniční politika je přitom stále taková, jako kdyby jednopolární svět stále trval a Američané dokázali vybalancovat všechny ostatní,“ uvedl Bartosiak.

Za Armádní noviny připomeňme, že současný svět Spojené státy stvořily po druhé světové válce, kdy nespravedlivě, ale rázně utnuly staletí válek zejména mezi evropskými mocnostmi o dominanci ve světě. Spojené státy stvořily bezpečný svět, kde se každý (kdo se podřídil moci Spojených států) mohl rozvíjet a bohatnout. Každý měl přístup k technologiím, volnému trhu, mohl exportovat své zboží a měl naprostou jistotu, že se zboží dostane bezpečně na druhý konec světa a dostane zaplaceno. Staletí bojů o dominanci mezi regionálními velmocemi tak mohla skončit, protože Spojené státy každému ve své sféře vlivu zajistily bezpečí, stabilitu a prosperitu. Tomu je konec. „Opuštěné země“ tak musí nyní hledat vlastní cesty na zajištění své stability.

„Spojené státy budou další dekádu čelit vážným vnitřním problémům. Čeká je obří ekonomická a sociální reforma, a přitom musí čelit Číně i Rusku. Především jde o Čínu, která je největším producentem statků na světě, hospodářský a ekonomický potentát a nachází se v Eurasii, kde se točila a točí historie světa. Jde o největší výzvu Spojených států v jejich historii a o mnohem, mnohem větší výzvu, než bylo soupeření se Sovětským svazem,“ uvedl Bartosiak.

„Naše bezpečí a mezinárodní pořádek po pádu Sovětského svazu záviselo na Spojených státech a globální přítomnosti amerických vojenských sil, hlavní manévrové síly planety Země,“ pokračoval polský expert. 

Každý tyto Američany nastavené normy a pravidla chování dodržoval ze strachu z moci Spojených států, dolaru, americké armády, silných amerických institucí nebo před Američany kontrolovaným systémem mezinárodního platebního styku SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). 

Všechny uvednené nátlakové schopnosti Spojených států slábnou a Polsko přitom leží na limesu (Limes Romanus) tohoto „mořského a globálního hegemona“. Je otázka, zda na východ od Polska mají Američané dále ochotu a schopnost projektovat svůj vliv. Toho se obává zejména Ukrajina a Pobaltí.

Za Armádní noviny uveďme, že americký limes se může stáhnout nejen na východní polsko-slovensko-rumunskou hranici (bez Pobaltí, Ukrajiny), ale může se časem posunout i západněji, například na hranici bývalé železné opony a pak úplně z Evropy. A je zcela jedno, kdo je nebo bude americkým prezidentem.  

Dále komentátora zajímalo, zda má Polsko teď volat do Berlína, Pekingu nebo se snažit navázat kontakt s administrativou Bidena. Podle Bartosiaka se manévrovací prostor Polska zmenšuje a v politice je všechno o velikosti manévrovacího prostoru.

„Samozřejmě je to problém. Tím bych začal, protože se mi zdá, že většina našich elit se ještě neprobudila ze snu po studené válce, a neuvědomují si, že Američané již nemají jednopolární výhodu. Jde o hodně, protože budeme Spojené státy zkoušet a ověřovat věrohodnost jejich bezpečnostních záruk a podle toho vztahy upravíme,“ dodal.

Bartosiak dále upozornil, že v dalším kroku musí polská vláda velmi dobře promyslet bezpečnostní situaci na východním křídle a musí pochopit, že geografie a vzdálenost Spojených států také ovlivňuje přítomnost Američanů, nikoliv jen hospodářské a strukturální problémy. „Budoucnost je prostě nejistá,“ myslí si Bartosiak.  

Podle Bartosiaka Spojené státy mohou ve střetu s Čínou prohrát. „Aktuální trajektorie naznačuje, že Američané prohrají. Pokud Američané nezmění tuto trajektorii, jak se o to pokusil Trump – lze diskutovat, zda úspěšně nebo neúspěšně – Američané prohrají, nebudou globálním hegemonem a za 10 až 20 let se stáhnou z Eurasie,“ dodal Bartosiak s tím, že Američané mohou prohrát nejen v ekonomické a technologické sféře, ale také v případném kinetickém střetu.   

Jde jednoduše o to, kdo bude rozhodovat o tom, jak se má chovat ten druhý. Kdo rozhoduje o podobě dodavatelských řetězců, kdo získá přístup k technologiím, kdo bude vydělávat, kdo bude obchodovat atd. V minulém světě Američané neměli problém do svého světa pustit kohokoliv, včetně Číny, protože věřili své nezlomné ekonomické, technologické a vojenské (či jakékoliv jiné) převaze a tomu, že mohu kohokoliv kontrolovat. Ale ukázalo se, že se jim Čínu nepodařilo uhlídat.

„Vždyť vidíme, co se děje. Huawei, 5G, technologie, obchodní válka. Je to mechanismus ‚friction and flow‘, čili mechanismus zadržování a pouštění strategických toků, tedy lidí, produktů, technologií, to je podstata geopolitiky a fungování mezinárodního hospodářství. A Američané si za éry Trumpa mysleli, že kontrolují ty mechanismy a Číňané to uznávají,“ řekl Bartosiak s tím, že tato válka již několik let trvá.    

„V historii se velmi často stávalo, že když starý hegemon slábnul a rostl nový, tak boj o strategické toky v ekonomické oblasti nestačil (...), vypukly ozbrojené konflikty. Slyšíme, co říkají Američané, co říkají Číňané. A jsou zde také Rusové, kteří z operací svých ozbrojených sil udělali prvek hry o rovnováhu,“ řekl Bartosiak.

Reportér dále zajímalo, zda je pro Polsko ještě místo na nové čínské hedvábné stezce. Polský prezident Andrzej Duda byl před několika lety vítán v Pekingu s největšími poctami, ale poté Američané „nakázali“ Polsku vybrat si mezi nimi a Číňany. „Máme tedy nějaký manévrovací prostor?“ zeptal se reportér.

„Nyní nemáme. Měli jsme v roce 2015 a 2016, protože ještě tehdy nepanovala válka o strategické toky. Ale především naše mentální mapy nám nedovolili otevřít nějaké bližší vztahy s Čínou, tehdy ještě na základě našich pravidel,“ říká Bartosiak. Podle polského experta po uzavření nové dohody mezi Evropskou unií (Německem a Francii), to budou právě Němci (pokud dojde k ratifikaci smlouvy), kteří budou prostředníky čínského kapitálu v Evropě.

Bartosiak si myslí, že problém není ekonomika, protože Polsko je součástí hospodářského prostoru Evropské unie s volným tokem lidí, zboží, kapitálu, technologií atd. „Evropská unie je ale bezzubá, protože nemá vojsko a bohužel to vypadá, že přicházejí časy, kdy ozbrojené síly budou hrát větší roli, v širokém slova smyslu jako součást válek nové generace, jako mechanismus jistého strašení a eskalace. Jednoduše jde o to, abyste dělal, co já chci, protože pokud ne, tak já sice vám nic neudělám, ale mohu kdykoliv přijít vám něco udělat, takže podepište tu smlouvu, nebo kupuj od mě ropu,“ vysvětluje Bartosiak.

Polský expert dále uvedl, že Polsku se za 30 let podařilo udělat mnoho dobrého, má dostatečně silnou ekonomiku, armádu a schopnost dělat „opravdovou politiku“. Polsko ji ale nedělá, protože polské elity po roce 1989 uvěřily v konec dějin a přijaly, že Evropská unie a Spojené státy budou za Polsko dělat zahraniční politiku. Podle Bartosiaka si prostě polské, ale i západní elity myslely, že světový řád a globální systém fungují na autopilota.

Reportéra dále zajímalo, zda polská sázka na jedinou kartu v podobě Donalda Trumpa byla chyba. „Nikdy nelze sázet na jednu kartu. Samozřejmě, naše geopolitické postavení není nejjednodušší (…). Vše ale šlo zahrát rozhodně lépe. Navíc je třeba si uvědomit, že Amerika není Trump. Amerika je celá struktura, má tisíce, miliony interakcí. A Amerika má problém s projektováním moci do Eurasie, problém s udržováním přítomnosti ozbrojených sil a s jejich financováním. A má hospodářský problém. Vyexportovala své nejlepší a klíčové pracovní pozice do Číny. Bude to jen těžko obracet a zatím bude dále slábnout,“ uvedl Bartosiak.

Polský expert Polsku doporučil, že musí hrát vlastní hru, například posílit své ozbrojené síly, získat vlastní průzkumné a výzvědné systémy (satelity) a zreformovat dávné představy o tom, k čemu mají ozbrojené síly sloužit.

Další otázka padla na vztah Bidena k Polsku. Podle Bartosiaka strukturní zájmy Ameriky zůstanou stejné. Američané si nemohu dovolit stáhnout z Eurasie. Otázkou ale je, jaké Biden bude mít hospodářské nástroje.

Dle Bartosiaka, Bidenův postup vůči Varšavě závisí mnohem méně na postojích, starostech a potřebách Polska, a mnohem více na tom, jak administrativa Bidena bude vycházet s Německem, jakou ekonomickou sílu budou mít Spojené státy a jak hodlají změnit globální pravidla strategických toků. A zda to mají vlastně zájem udělat. Na závěr Bartosiak varoval, že rozhodně není pro Polsko rozumné „klečet před Američany na kolenou,“ aby se zajímali o polské potřeby a starosti.

Na závěr malé okénko Armádních novin do ČR. Co se týče vlastních průzkumných systémů, v tomto směru je ČR na správné cestě. Bohužel v lednu nedojde k vypuštění demonstračního satelitu VZLUSAT-2 (nový termín bude březen nebo červen), který měl ověřit technologie pro vlastní český satelitní systém. Ale snad již v roce 2024 nebo 2025 Česká republika získá vlastní vojenskou satelitní konstelaci, která umožní provádět elektrooptický a radiolokační průzkum povrchu Země. V dnešním světě půjde o značnou strategickou výhodu.   

Zdroj: Polsat

Nahlásit chybu v článku


Související články

Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie

Pandemie koronaviru Covid-19 není pouze zdravotnický problém, ale může zcela změnit politické ...

Covid-19: Starý svět je pryč

Dnes volně navážeme na článek „Koronavirus Covid-19 a konec impéria Evropské unie“ a opět využijeme ...

Bartosiak: Hrozí gigantická konfrontace USA a Číny. Evropa váhá, ke komu se připojit

V polském diskusním pořadu Horyzont zpravodajské televize TVN24 vystoupil známý polský geopolitický ...

Michta, Bartosiak: Evropa je bezbranná a Spojené státy se chovaly jako šílenci

Polský geopolitický odborník doktor Jacek Bartosiak si do svého pořadu na Strategy&Future pozval ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    20:20 10.01.2021

    Pokud se nejprve nedohodnou středoevropské státy, které mají společné bezpečnostní zájmy, tak i Polsko může na svou bezpečnost zapomenout.

    Pokud se nejprve nedohodnou středoevropské státy, které mají společné bezpečnostní zájmy, tak i Polsko může na svou bezpečnost zapomenout.

  • danny
    19:25 10.01.2021

    Výborná analýza. Díky redakci za zprostředkovávání polského pohledu na aktuální dění. Velmi podnětné je Bartosiakovo upozornění, že "polské elity po roce 1989 uvěřily v konec dějin ...Zobrazit celý příspěvek

    Výborná analýza. Díky redakci za zprostředkovávání polského pohledu na aktuální dění. Velmi podnětné je Bartosiakovo upozornění, že "polské elity po roce 1989 uvěřily v konec dějin a přijaly, že Evropská unie a Spojené státy budou za Polsko dělat zahraniční politiku". Bohužel, tento narativ ovládá český veřejný prostor výrazně pevněji.
    Články jako tento vidím jako drobnou šanci na rozproudění mnohem otevřenější diskuse i v našem lehce zasmrádlém rybníčku.Skrýt celý příspěvek

    • logik
      12:33 11.01.2021

      "Výborná analýza"?
      Výborná analýza stojí na faktech. Tady si Bartošák vycucává ničím konkrétním nepodložené predikce z prstu.

      "Výborná analýza"?
      Výborná analýza stojí na faktech. Tady si Bartošák vycucává ničím konkrétním nepodložené predikce z prstu.

  • flanker.jirka
    18:23 10.01.2021

    To že se takovými tématy zabývají v Polsku svědčí o pragmatickém přístupu vůči všem "světovým hráčům." Každopádně po letech relativní stability dojde k výkyvům, kterým dokáže ...Zobrazit celý příspěvek

    To že se takovými tématy zabývají v Polsku svědčí o pragmatickém přístupu vůči všem "světovým hráčům."
    Každopádně po letech relativní stability dojde k výkyvům, kterým dokáže stát odolat jedině se silnou armádou a ekonomickým vlivem.

    Můžeme tedy jen doufat, že se v ČR najdou i jiní politici, než ti současní rozdělení do třech táborů, kteří bezmezně adorují EU nebo USA nebo Čínu s Ruskem. Historicky máme podobné zkušenosti jako Polsko a s jistotou se nedá říct nikdy, odkud přijde kudla do zad, nebo "darování" ČR do jiné sféry vlivu.

    Při zmínce hedvábné stezky mně napadá jediné, nejlepší by bylo se bez ní obejít a dokázat si to co se po ní má vozit k nám vyrábět sami, tím by se snížil i tlak na export opačným směrem, čínský vliv by tak klesl. Ale pochybuji, že se v EU najde někdo, kdo by začal prosazovat dotace do takových přidaných hodnot jako vývoj poptávaných technologií, jako je 5G, místo dotací do cyklostezek, rozhleden a jiných blbostí, které akorát korumpují politiky a uměle zaměstnávají úředníky na neproduktivních místech.Skrýt celý příspěvek

    • Sprite
      18:49 10.01.2021

      EU občas hodně zainvestuje, Airbus je dobrý příklad. Naposledy jsem třeba viděl, že chce masivně investovat do Semiconductoru.¨ Ale je pravda, že my Evropské peníze vyhazujeme za ...Zobrazit celý příspěvek

      EU občas hodně zainvestuje, Airbus je dobrý příklad. Naposledy jsem třeba viděl, že chce masivně investovat do Semiconductoru.¨
      Ale je pravda, že my Evropské peníze vyhazujeme za kraviny. U nás na vesnici se třeba asfaltovala polní cesta ke kravínu. To jsou úplně vyhozené peníze... Pak samozřejmě premier, co je v gigantickém střetu zájmů a dohazuje si dotace, jako na běžícím pásu, tomu také vůbec nepomáhá. Zase vyhozené peníze.. Ale tak, zdá se, že to lidem vyhovuje, když ho furt volí.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        20:51 10.01.2021

        On to není pouze premiér, byznysu v dotacích jede mnohem větší počet firem a osob, jen je na Agrofert více vidět. Jenom byznys s poradenstvím pro žádosti o dotace jede spousta ...Zobrazit celý příspěvek

        On to není pouze premiér, byznysu v dotacích jede mnohem větší počet firem a osob, jen je na Agrofert více vidět. Jenom byznys s poradenstvím pro žádosti o dotace jede spousta právníků. Pokud se podíváte i na to "čapí hnízdo" tak i to jsou drobné, k tomu se pořád sice omílá, že jde o zneužití dotací a zapomíná se na to, že když si někdo požádá o dotace, tak mu žádosti musí někdo schválit a podepsat. Tak že chyba byla a je systémová, zkorumpovaní a nebo neschopní úředníci, kteří byli a jsou hlídání zkorumpovanými politiky. V době kdy se schvalovalo čapí hnízdo byl u vesla někdo z ODS, jak je možné, že to přes něj prošlo?
        Dotaci do asfaltování cesty od kravínu berte tak, že při odvozu čerstvého mléka do mlékárny se z toho samo na hrbolaté cestě neutluče máslo :-)Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          07:51 11.01.2021

          Tam u té cesty půjde skoro určitě o to jak dlouho to vydrží... krátkou trvanlivost tu bohužel mají i hlavní ulice/silnice, takže nějak pochybuju že by silnice do kravína byla víc ...Zobrazit celý příspěvek

          Tam u té cesty půjde skoro určitě o to jak dlouho to vydrží... krátkou trvanlivost tu bohužel mají i hlavní ulice/silnice, takže nějak pochybuju že by silnice do kravína byla víc než jen krátkodobé gesto...Skrýt celý příspěvek

      • Takeda
        21:01 10.01.2021

        To že dotace využíváme jak využíváme, to je náše mínus. Mohli jsme to narvat do železnic nebo jinejch užitečnějších věcí. EU nám v tomhle nechává docela volnou ruku.

        To že dotace využíváme jak využíváme, to je náše mínus. Mohli jsme to narvat do železnic nebo jinejch užitečnějších věcí. EU nám v tomhle nechává docela volnou ruku.

        • cejkis
          21:11 10.01.2021

          To není pravda

          To není pravda

          • Scotty
            21:23 10.01.2021

            Co na tom není pravda. Poláci z unijních peněz postavili prakticky celou dálniční a moderní železniční síť.

            Co na tom není pravda. Poláci z unijních peněz postavili prakticky celou dálniční a moderní železniční síť.

          • cejkis
            21:39 10.01.2021

            Každé období má své kapitoly, které jsou ČR vnuceny. Babiš velmi lobboval za to, aby v dalším období si alokaci prostředků v kapitolách určovala ČR sama. Programy v období ...Zobrazit celý příspěvek

            Každé období má své kapitoly, které jsou ČR vnuceny. Babiš velmi lobboval za to, aby v dalším období si alokaci prostředků v kapitolách určovala ČR sama.


            Programy v období 2014-2020

            Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost
            Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
            Operační program Zaměstnanost
            Operační program Doprava
            Operační program Životní prostředí
            Integrovaný regionální operační program
            Operační program Praha - pól růstu ČR
            Operační program Technická pomoc
            Operační program Rybářství
            Program rozvoje venkova
            Programy Evropské územní spolupráceSkrýt celý příspěvek

          • Takeda
            22:38 10.01.2021

            Ale je. Strukturu operáků schvaluje naše vláda. Na rámcích se jedná v rámci EU. Na to, že jde vlastně vesměs o německý prachy, tak máme kontroly fakt habaděj.

            Ale je. Strukturu operáků schvaluje naše vláda. Na rámcích se jedná v rámci EU. Na to, že jde vlastně vesměs o německý prachy, tak máme kontroly fakt habaděj.

          • SYN_
            07:53 11.01.2021

            "Operační program Praha - pól růstu ČR"

            Hezký název, jen co je pravda...

            "Operační program Praha - pól růstu ČR"

            Hezký název, jen co je pravda...

          • flanker.jirka
            09:51 11.01.2021

            Takeda to vystihl správně, operační programy zvolené pro dotační tituly si volí stát sám.

            Takeda to vystihl správně, operační programy zvolené pro dotační tituly si volí stát sám.

    • logik
      00:02 11.01.2021

      "svědčí o pragmatickém přístupu vůči všem "světovým hráčům." Nikoli. To pouze svědčí o tom, že nejsi schopen rozlišit mezi svobodným médiem, které si může uveřejnit cokoli a ...Zobrazit celý příspěvek

      "svědčí o pragmatickém přístupu vůči všem "světovým hráčům."
      Nikoli. To pouze svědčí o tom, že nejsi schopen rozlišit mezi svobodným médiem, které si může uveřejnit cokoli a samotnou vládní politikou.

      "do takových přidaných hodnot jako vývoj poptávaných technologií, jako je 5G, místo dotací do cyklostezek"
      Dotace do cyklostezek nedělá EU. To děláme my. Kdybychom chtěli od EU peníze na 5G, tak nám je dá, a podstatně radši než na cyklostezky a agroferty.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        09:54 11.01.2021

        To co dela tandem Babiš Zeman je k ničemu.
        Operační programy vychází z požadavků lobbistickych skupin. Tak že zase jen mafie převlečena za politické subjekty.

        To co dela tandem Babiš Zeman je k ničemu.
        Operační programy vychází z požadavků lobbistickych skupin. Tak že zase jen mafie převlečena za politické subjekty.

        • logik
          15:15 11.01.2021

          Operační programy jsou z EU nastaveny velmi volně. Můžem se bavit o tom, jestli to je úmyslně, aby se nažraly domácí mafie, úmyslně, protože EU nechce být obviňována z diktátu, ...Zobrazit celý příspěvek

          Operační programy jsou z EU nastaveny velmi volně. Můžem se bavit o tom, jestli to je úmyslně, aby se nažraly domácí mafie, úmyslně, protože EU nechce být obviňována z diktátu, proto, že v Evropě není sila donutit státy k přísnějším pravidlům, nebo z naivity evropských politiků, nebo...... (on to v reálu nebude jen jeden důvod) ale to nic nemění na tom, že kdybychom ty peníze chtěli využít dobře, tak můžem.

          Tedy obviňovat z našich špatných rozhodnutí Evropu je jen snaha hodit naše chyby na někoho jiného.Skrýt celý příspěvek

  • MatejR
    18:11 10.01.2021

    Dobrý večer, Zaujímavý a v mnohom podnetný pohľad. Na okraj, nepoznám dostatočne terminológiu poľského jazyka, ale jednopolárny je zrejme totožné s unipolárny, ktoré sa používa ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý večer,

    Zaujímavý a v mnohom podnetný pohľad. Na okraj, nepoznám dostatočne terminológiu poľského jazyka, ale jednopolárny je zrejme totožné s unipolárny, ktoré sa používa u nás častejšie (podobne ako v angličtine unipolar).

    Snáď len niekoľko poznámok.

    Pri týchto článkoch si treba uvedomiť, že autor vychádza z poľského pohľadu na geopolitku a (neo)realizmus a je to tam silne cítiť. Aj tá koncepcia limes romanus vychádza z tzv. poľského mesianizmu (Poľsko je baštou Európy). S tými závermi sa dá nepochybne súhlasiť, ale asi by som spochybnil jasnú líniu PL-SVK-HU-RO. Je to jeden z prístupov, zatiaľ samozrejme funguje, ale alternatív k vznikajúcemu vákuu je niekoľko. 3SI, Intermarium, alebo faktické stiahnutie sa do západnej Európy. Navyše záujmy Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska nemusia (a ani nie sú) nutne totožné. Z geografického hľadiska v prípade vzniku mocenského vákua v strednej Európe (teda bez USA) je nutné budovať vlastnú stratégiu, ktorá bude postavená na voľbe toho, či je PL schopné integrovať región. Mierna glosa na Dugina, ale ak nie tak ho čaká ten istý osud ako obvykle a štáty bývalej k.u.k. monarchie integruje pod svoj vplyv Nemecko (tak ako v prvej aj druhej svetovej vojne).

    Nejaká ucelenejšia škola geopolitického uvažovania u nás (bývalá ČSFR) veľmi chýba, naopak Maďarsko niečo také dokázalo po roku 2015 aktívne rozvíjať, následkom čoho (nielen samozrejme) hraje aj za pomoci vynikajúcej diplomacie omnoho väčšiu rolu s omnoho väčším výtlakom než je v súčasnosti na štát takejto veľkosti a postavenia obvyklé. (silne extrateritoriálny vplyv, snaha o mocenský presah - ofenzívny neorealizmus)

    S pozdravom, MatejRSkrýt celý příspěvek

  • cejkis
    17:36 10.01.2021

    Bidenova politika je pravděpodobně financována z Číny. Lze očekávat pokračování “výprodeje” amerických technologií do Číny známé od rodiny Clintonových. Lze předpokládat vyhrocení ...Zobrazit celý příspěvek

    Bidenova politika je pravděpodobně financována z Číny. Lze očekávat pokračování “výprodeje” amerických technologií do Číny známé od rodiny Clintonových. Lze předpokládat vyhrocení vztahu s Ruskem kdekoliv to půjde a že těch míst na perimetru Evropy je dost. Lze předpokládat pokračování podpory muslimských vlád. V US už nevládne prezident, ani Kongres. V Americe je místo demokracie korporátní řízení využívající levicové ba dokonce socialistické myšlenky pro ovládání masy. Spojené Státy socialistické jsou realitou dnešních dnů. V ČR zvolte piráty a budete mít socialismus také. Kupředu levá.....Skrýt celý příspěvek

    • madrabbit
      17:48 10.01.2021

      Tohle vzniká samo, nebo to někdo fakt napíše :-)

      Tohle vzniká samo, nebo to někdo fakt napíše :-)

      • Rase
        19:25 10.01.2021

        myslím že to generuje nějaký program :-D

        myslím že to generuje nějaký program :-D

      • cejkis
        21:24 10.01.2021

        Výprodeje amerických technologií z Číny. Možná jste zaregistroval, že stealth oddělovač mezní vrstvy z F35 se během několika měsíců objevil na čínských strojích. Asi náhoda. ...Zobrazit celý příspěvek

        Výprodeje amerických technologií z Číny. Možná jste zaregistroval, že stealth oddělovač mezní vrstvy z F35 se během několika měsíců objevil na čínských strojích. Asi náhoda. Vyhrocení s Ruskem uvidíte, dočkáme se. Podporování muslimského bratrstva za éry Demokratů jste nezaregistroval? A o tom, že budoucí viceprezidentka má ultra levicové názory jste asi také neviděl. Tak pro ilustraci, za její éry se rozváželi černošské děti do škol, kde bylo málo černých. A o tom, že příznivci Trumpa odešli z Twitteru na Parler a vzápětí aplikaci zablokoval Google, Apple a Amazon se chystá vypnout jejich hosting jste asi také neslyšel.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          21:42 10.01.2021

          Hunter Biden je vyšetřován mimo jiné i pro to, že přes něj tekly čínské peníze. Obama financoval Wuchanskou laboratoř US penězi.

          Hunter Biden je vyšetřován mimo jiné i pro to, že přes něj tekly čínské peníze. Obama financoval Wuchanskou laboratoř US penězi.

          • Ján Paliga
            21:56 10.01.2021

            ... a teraz tú o Červenej čiapočke.....

            ... a teraz tú o Červenej čiapočke.....

          • liberal shark
            08:37 11.01.2021

            Janko, to jsou oficiální informace. Google it up !

            Janko, to jsou oficiální informace. Google it up !

          • Ján Paliga
            22:22 11.01.2021

            .... o vyšetrovaní Huntera áno... Ak zistia porušenie zákona u Huntera, postrestajú ho. Zatiaľ ale len prebiehala očierňovacia kampaň. Ak by nebol synom starého Biddena, určite by ...Zobrazit celý příspěvek

            .... o vyšetrovaní Huntera áno... Ak zistia porušenie zákona u Huntera, postrestajú ho. Zatiaľ ale len prebiehala očierňovacia kampaň. Ak by nebol synom starého Biddena, určite by všetkým ukradnutý.... Ale keď treba špiniť a očierňovať, každý je dobrý, však? A ak bude nevinný, už sa špiny zo seba nezbaví.... ako to volaju? Technika skazeného sleďa?

            ... áno, Gúgeľ mi najprv vypľuje stovky konšpiračných stránok a niekde medzi tým schová pravdivú..... Ve´ď oni vo fabrike na výskum internetu na tom pracovali dlho.... H H H...Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          21:46 10.01.2021

          ... máte zaručene dobré informácie, že Rusko niečo chystá?

          ... máte zaručene dobré informácie, že Rusko niečo chystá?

    • Miroslav
      18:15 10.01.2021

      Som netušil, že ten blud o tom ako Trump s kamarátom Putinom držiac sa za ruky nastolia nové poriadky, ešte stále žije. Ja som myslel, že ste tieto ilúzie stratili keď pár dní po ...Zobrazit celý příspěvek

      Som netušil, že ten blud o tom ako Trump s kamarátom Putinom držiac sa za ruky nastolia nové poriadky, ešte stále žije. Ja som myslel, že ste tieto ilúzie stratili keď pár dní po inaugurácii dal Trump ostreľovať ruskú základňu v SýriiSkrýt celý příspěvek

      • cejkis
        21:13 10.01.2021

        Prázdnou základnu

        Prázdnou základnu

        • Miroslav
          08:06 11.01.2021

          To úplne mení situáciu...

          To úplne mení situáciu...

  • Poly
    17:20 10.01.2021

    "Podle polského experta po uzavření nové dohody mezi Evropskou unií (Německem a Francii), to budou právě Němci (pokud dojde k ratifikaci smlouvy), kteří budou prostředníky čínského ...Zobrazit celý příspěvek

    "Podle polského experta po uzavření nové dohody mezi Evropskou unií (Německem a Francii), to budou právě Němci (pokud dojde k ratifikaci smlouvy), kteří budou prostředníky čínského kapitálu v Evropě."

    Tohle je pro nás mnohem důležitější než nějaký souboj mezi USA a Čínou. Když se zamyslíme nad tím, že Čína minulý rok prakticky zavraždila tisíce Čechů a zruinovala naši ekonomiku a sociální život a napáchala škody, které budeme dávat dokupy snad dekádu, tak je naprosto šílené, že prezident v přímém přenosu vylíže Číně a.nál a ještě jim poděkuje za předraženou "pomoc". A podlízání těm komoušům začalo dávno, mnohem dříve, než 2020 nebo 2015. Tvrdík loboval a byl v Číně pečený vařený před rokem 2010.

    Teď si představte, že k tomu může přijít tlak z Německa, protože ti poslouchají snad každého jen ne sami sebe. Stačí když Ivan pohrozí kohoutkama a nebo Čína tím, že nebudu nakupovat a nebo dodávat nějaké kraviny...

    Každý by si měl uvědomit, že čím méně toho nakoupí Made in PCR a nebo alespoň čím méně toho koupí od čínské značky, tím víc prospěje naší zemi.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      17:40 10.01.2021

      To už nejde zastavit. Co si myslí nebo nemyslí EU, co chce nebo nechce, bude hrát čím dál menší roli. Bohužel. Čeká nás dekáda chaosu. Mimochodem - tohle vypovídá úplně o všem ...Zobrazit celý příspěvek

      To už nejde zastavit. Co si myslí nebo nemyslí EU, co chce nebo nechce, bude hrát čím dál menší roli. Bohužel. Čeká nás dekáda chaosu.
      Mimochodem - tohle vypovídá úplně o všem http://www.xinhuanet.com/engli... Skrýt celý příspěvek

      • stepan
        17:57 10.01.2021

        Velká část Asie je zatím nenasycený trh. Můžeme očekávat, že tam obecně prodej čehokoliv poroste.

        Nicméně souhlas s vámi i s Polym. Bohužel.

        Velká část Asie je zatím nenasycený trh. Můžeme očekávat, že tam obecně prodej čehokoliv poroste.

        Nicméně souhlas s vámi i s Polym. Bohužel.

      • stepan
        18:05 10.01.2021

        Aby nebylo všechno tak černé:
        https://www.eenewseurope.com/n...

        Aby nebylo všechno tak černé:
        https://www.eenewseurope.com/n...

      • Jan Padesátýpátý
        18:25 10.01.2021

        Čína se odkopala pravděpodobně příliš brzy. Stáhnout výrobu do jiných zemí s levnou pracovní silou by neměl být problém. A stáhnout strategickou výrobu do Evropy také není ...Zobrazit celý příspěvek

        Čína se odkopala pravděpodobně příliš brzy. Stáhnout výrobu do jiných zemí s levnou pracovní silou by neměl být problém.

        A stáhnout strategickou výrobu do Evropy také není nemožné.

        To, že Mercedes prodává v Číně by nemělo být na překážku těmto přesunům výroby z Číny.Skrýt celý příspěvek

        • otecko
          08:55 11.01.2021

          Přesun Mercedesu z Číny do Evropy? Tak to by Číňané nesměli vlastnit balík akcií Daimleru, teď už je pozdě!

          Přesun Mercedesu z Číny do Evropy? Tak to by Číňané nesměli vlastnit balík akcií Daimleru, teď už je pozdě!

          • Jan Padesátýpátý
            17:11 11.01.2021

            O tom jsem nemluvil. Mercedes tam vyrábí, protože tam prodává.
            Mluvil jsem o výrobě, která se z Číny vozí do Evropy.

            O tom jsem nemluvil. Mercedes tam vyrábí, protože tam prodává.
            Mluvil jsem o výrobě, která se z Číny vozí do Evropy.

      • flanker.jirka
        18:32 10.01.2021

        Ono by to šlo, kdyby se chtělo, "armády" neproduktivních úředníků v EU zaměstnat při výrobě všeho toho shitu, který se sem vozí z Číny. Stačilo by donutit Brussel započítávat do ...Zobrazit celý příspěvek

        Ono by to šlo, kdyby se chtělo, "armády" neproduktivních úředníků v EU zaměstnat při výrobě všeho toho shitu, který se sem vozí z Číny. Stačilo by donutit Brussel započítávat do "uhlíkové neutrality" i to co Evropa z celého světa spotřebuje a trvat na tom, že chceme být uhllíkově neutrální. Museli by import hodně omezit a tím i přesměrovat produkci na domácí trhy místo exportu ke komunistům. Ekologicky dlouhodobě neudržitelný životní styl západu je důvodem proč se jinde po světě plundrují pralesy, vodní zdroje, suroviny. Výsledkem je jen zisk pár nadnárodních korporací na burze a budoucí bída ostatních. Co nevidět budou nastaveny podmínky tak, že si další generace nebude moci dovolit vlastní bydlení, ale pouze nájem a nájem se začne platit i za čistý vzduch.Skrýt celý příspěvek

        • Rase
          19:32 10.01.2021

          Ono to asi nebude zrovna populární tvrzení, ale tlak na snížení uhlíkové stopy mi přijde pozitivní. Hlavně podpora elektromobilů atd. Přeci jen čím nižší závislost Evropy na ropě, ...Zobrazit celý příspěvek

          Ono to asi nebude zrovna populární tvrzení, ale tlak na snížení uhlíkové stopy mi přijde pozitivní. Hlavně podpora elektromobilů atd. Přeci jen čím nižší závislost Evropy na ropě, tím lépe. Souhlasím s tím, že by bylo hodně dobré i pomalu omezovat transport "všeho" z jednoho konce světa na druhý. Uvidíme mno jaká bude budoucnost, ale ale covidová krize odhalila spoustu bolavých míst.Skrýt celý příspěvek

          • Lukas
            19:40 10.01.2021

            Tak? To może trzeba zacząć od nowoczesnej międzynarodowej sieci kolejowej, która zastąpiłaby rynek lotniczy w Europie...

            To byłaby "oszczędność" na ropie.

            Tak? To może trzeba zacząć od nowoczesnej międzynarodowej sieci kolejowej, która zastąpiłaby rynek lotniczy w Europie...

            To byłaby "oszczędność" na ropie.

          • Poly
            20:08 10.01.2021

            Elektromobilita měla být pákou na závislost na plynu a ropě. Dobrý nápad, který zase zelené mozky bez koncepce otočili přesně opačným směrem. V Německu pozavírali jaderné ...Zobrazit celý příspěvek

            Elektromobilita měla být pákou na závislost na plynu a ropě. Dobrý nápad, který zase zelené mozky bez koncepce otočili přesně opačným směrem. V Německu pozavírali jaderné elektrárny, tepelné elektrárny nemají náhradu, musí jet dál a zároveˇň je tlačí emisní povolenky - řešení = překopat uhelné elektrárny na plyn. Byť se plyn musí pálit v paroplynovém procesu, tak se spaluje jako uhlí čili s účinností kolem 40 %. Paroplynky mají hodně přes 50 %. Čili není to levné a ani ekologické. A odkud teče plyn, to asi víme všichni. Takže vznikla ještě větší závislost na Rusku. Je to absurdní tah. Jaderné elektrárny umí být i levné, přichází doba SMR a EU jde zpátečnicky proti proudu. Německo přijde tento a příští rok o 8052 MWe, to je prostě šílenost.Skrýt celý příspěvek

          • analytic
            20:11 10.01.2021

            Elektromobilita sníži závislost Evropy na ropě, ale povede k závislosti na producentech kobaltu a kovů vzácných zemin (baterky, elektronika). A kdo je jejich absolutně největším ...Zobrazit celý příspěvek

            Elektromobilita sníži závislost Evropy na ropě, ale povede k závislosti na producentech kobaltu a kovů vzácných zemin (baterky, elektronika). A kdo je jejich absolutně největším producentem na světě?! Z louže pod okap.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            20:12 10.01.2021

            Ale všimněte si, že se vubec nemluví o evropských rejdařskych společnostech, které se živí dopravou čínského zboží a produkují obludné emise škodlivin a skleníkových plynů. Stejně ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale všimněte si, že se vubec nemluví o evropských rejdařskych společnostech, které se živí dopravou čínského zboží a produkují obludné emise škodlivin a skleníkových plynů. Stejně tak se nemluví o kamionech, které vozí na východ EU dotované francouzské potraviny.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            20:57 10.01.2021

            analytic Lithium - zásadní zásoby má Austrálie a Čile Křemík - všude možně Nikl a Mangan - Indonésie, Brazílie, Jižní Afrika, Indie, Kazachstán,... Čínský kobalt už do budoucna ...Zobrazit celý příspěvek

            analytic
            Lithium - zásadní zásoby má Austrálie a Čile
            Křemík - všude možně
            Nikl a Mangan - Indonésie, Brazílie, Jižní Afrika, Indie, Kazachstán,...
            Čínský kobalt už do budoucna nepotřebujeme. Teslova 4680 je bez kobaltu a k tomu levnější s lepšími parametry. VW například plánuje vlastní důl v Čile na lithium a vlastní výrobu bezkobaltových baterií.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            20:58 10.01.2021

            Rase tlak na snížení uhlíkové stopy, ale nikdo se nezabývá dalším důležitým prvkem atmsféry, kterým je vodní pára, a právě koloběh vodních par je narušen plundrováním lesů všude po ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase
            tlak na snížení uhlíkové stopy, ale nikdo se nezabývá dalším důležitým prvkem atmsféry, kterým je vodní pára, a právě koloběh vodních par je narušen plundrováním lesů všude po světě.
            Pokud se v EU tlačí na uhlíkovou stopu, tak se má tlačit i na to, aby za takových podmínek byly vyráběny dovážené produkty ze zahraničí. V opačném případě je to směšné, to tu EU zalesníme, budeme se tvářit ekologicky, ale vše co se vyrobí tak se doveze od uhláků z číny a Indie.Skrýt celý příspěvek

          • cejkis
            21:17 10.01.2021

            :-))) podpora obnovitelných zdrojů a ukončení jádra v Německu povede ke zvýšení spotřeby zemního plynu. Když se nějakého zeleného aktivisty zeptáte čím bude kompenzovat výkon v ...Zobrazit celý příspěvek

            :-))) podpora obnovitelných zdrojů a ukončení jádra v Německu povede ke zvýšení spotřeby zemního plynu. Když se nějakého zeleného aktivisty zeptáte čím bude kompenzovat výkon v soustavě pokud nebude foukat s svítit slunce, většinou trapně mlčí. Výrobci jako Amper investují do plynových kogenerací a vyrábějí si virtuální elektrárny pro sanování výpadků stejně jako investují do preciznějších předpovědí. Čím by jste chtěl elektromobily napájet? Dnes jedou ze 60% z uhlí .....Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            21:37 10.01.2021

            cejkis /podpora obnovitelných zdrojů a ukončení jádra v Německu povede ke zvýšení spotřeby zemního plynu. Když se nějakého zeleného aktivisty zeptáte čím bude kompenzovat výkon v ...Zobrazit celý příspěvek

            cejkis
            /podpora obnovitelných zdrojů a ukončení jádra v Německu povede ke zvýšení spotřeby zemního plynu. Když se nějakého zeleného aktivisty zeptáte čím bude kompenzovat výkon v soustavě pokud nebude foukat s svítit slunce, většinou trapně mlčí./
            zajímavé že jste v jedné větě položil otázku a sám si i odpověděl. Němci vsadili při vykrývání na zemní plyn.

            /Čím by jste chtěl elektromobily napájet? Dnes jedou ze 60% z uhlí ...../
            Možná zatím u nás, ale je celkem jasné že se uhelky budou v blízké budoucnosti odstavovat. Celoevropská čísla energetického mixu jsou naprosto jiná.
            https://zpravy.aktualne.cz/eko... Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            21:42 10.01.2021

            Lukas
            Zdá se že budoucnost letectví je ve vodíku. Tedy alespoň Airbus na takovém pohonu začíná pracovat.

            Lukas
            Zdá se že budoucnost letectví je ve vodíku. Tedy alespoň Airbus na takovém pohonu začíná pracovat.

          • analytic
            22:31 10.01.2021

            Poly: Všechny zásoby surovin, o kterých píšete jsou mimo Evropu. Tesla loni podepsala s Glencore dlouhodobou smlouvu na dodávky 6 000 t kobaltu ročně z DRC. Psal jsem o kovech ...Zobrazit celý příspěvek

            Poly:
            Všechny zásoby surovin, o kterých píšete jsou mimo Evropu.
            Tesla loni podepsala s Glencore dlouhodobou smlouvu na dodávky 6 000 t kobaltu ročně z DRC.
            Psal jsem o kovech vzácných hornin. V souvislosti s elektrobily konkrétně neodym, praseodym, dysprosium, terbium, lanthan, cer atd.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            07:34 11.01.2021

            Pánové, ono je potřeba uvědomit si, že provést jakoukoli změnu ve společnosti nějakou dobu trvá. Proto taky ta takzvaná zelená dohoda, je naplánovaná do roku 2050 tuším, tedy na ...Zobrazit celý příspěvek

            Pánové, ono je potřeba uvědomit si, že provést jakoukoli změnu ve společnosti nějakou dobu trvá. Proto taky ta takzvaná zelená dohoda, je naplánovaná do roku 2050 tuším, tedy na nějakých cca 30 let postupných změn a přecházení na obnovitelné zdroje.
            Takže je nesmysl jí hodnotit podle dnešního stavu.

            Co se týče těch jaderných elektráren. Tak chápu některou kritiku.
            Ale v tomhle punktu musím dát Němcům částečně za pravdu.
            Ano jaderná energie, je v dnešní době dalo by se říct ta nejčistší. Ale tady se musí myslet víc do budoucna a ne jen na to co je dnes.
            A bohužel jaderná energie je velká zátěž pro budoucí generace a to v otázce kam s vyhořelým palivem, který tvoří potencionální ekologickou katastrofu, když ho uložíte špatně. Jako příklad problematiky může sloužit uložiště Asse 2.
            Navíc po jaderné havárii ve Fukušimi, je jasné že lidé mají omezené možnosti cokoli předvídat. Což je prostě další problém. Lidstvo není schopno předvídat budoucnost a vývoj planety země. Nejsme schopni předvídat zdalipak se v místech kde teď zemětřesení není tak k němu nedojde za 50 - 100 let. Nejsme schopni předvídat sesuvy půdy, pohyb podloží atd. atd.
            Jaderný odpad je prostě zatížení pro budoucí generace, a jeho uložení bude dlouhodobý problém. Proto Němci zatlačili a jaderná energie je z takzvané zelené dohody výjmuta. Je tam příliš velké riziko do budoucna.
            Navíc zbavit se v budoucnu závislosti na plynu je jednodušší než zbavit se obrovského množství jaderného odpadu.

            Co se týče dovozu různých surovin. Tak cena energií se vytváří na trhu. A ten je v dnešní době hodně rozmanitý a už neplatí to co dříve "od koho bereš ropu, plyn, uhlí a podobně, toho píseň zpívej" dnes je těch dovozců více.Skrýt celý příspěvek

          • SYN_
            08:04 11.01.2021

            Podpoře elektromobiity podle mně dost škodí když se dělá systémem "všechno nebo nic". Je hezké že tu máme auta se stopovým obsahem elektriky (většina současných hybridů, poznávací ...Zobrazit celý příspěvek

            Podpoře elektromobiity podle mně dost škodí když se dělá systémem "všechno nebo nic". Je hezké že tu máme auta se stopovým obsahem elektriky (většina současných hybridů, poznávací znamení = čistě elektrický dojezd 0-1km) a pak taky auta "principiální" (což je sice fajn ale cena zhruba dvojnásobná a dojezd Praha-Ostrava (těsně)). K tomuto zatím vedou nastavená pravidla a doprovodné kampaně...Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            09:39 11.01.2021

            analytic V Evropě je skoro všechno vytěžené a nebo špatně dostupné. Snad si nemyslíš, že ostatní kovy pro výrobu aut se těží v Evropě? Ostatně šíleně nízká cena železa je díky ...Zobrazit celý příspěvek

            analytic
            V Evropě je skoro všechno vytěžené a nebo špatně dostupné. Snad si nemyslíš, že ostatní kovy pro výrobu aut se těží v Evropě? Ostatně šíleně nízká cena železa je díky levnému jihoamerickému železu. Navíc tyhle suroviny se dají nekoupit leckde. To u plynu/ropy tak jednoduše nejde. Elektromobilita mohla snížit závislost na arabáších a Ivanovi, pokud by někdo vytvořil komplexní plán a nebláznil s fukušimou a překotně nedotlačil uhelné elektrárny k předčasnému ukončení.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            10:31 11.01.2021

            Klimesov: Prozraď mi, kterýže to obnovitelný zdroj dokáže nahradit jádro v pozici trvalého základního stabilního zdroje energie nezávislého na počasí a denní době? ŽÁDNÝ takový ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov:
            Prozraď mi, kterýže to obnovitelný zdroj dokáže nahradit jádro v pozici trvalého základního stabilního zdroje energie nezávislého na počasí a denní době? ŽÁDNÝ takový neexistuje.
            Dále problém bezpečnosti značně nafukuješ. Jaderný odpad se samozřejmě dá bezpečně uskladnit. I u nás jsou lokality, kde je prokázána geologická stabilita masivu po dobu více jak milion let. Fukushima je samozřejmě varování, že pro jaderné elektrárny je potřeba mít promyšlený systém rizik.
            No a "zelená dohoda"? Pokud se vše bude řešit hurá stylem jako doteď, tak to bude znamenat pouze zchudnutí Evropy a možná i zhoršení životního prostředí. Jako příklad můžeme vzít biopaliva, která byla velmi propagovaná. Až tak, že i "ekologické" organizace přestaly protestovat proti kácení pralesů a vysazování kokosových plantáží. O tom jak řepka zahýbala s ekologií v Evropě (nejen ČR...) nemluvě.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            11:06 11.01.2021

            Scotty: "zajímavé že jste v jedné větě položil otázku a sám si i odpověděl. Němci vsadili při vykrývání na zemní plyn." A to Němci vymysleli nějakou jinou reakci než hoření? Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty:
            "zajímavé že jste v jedné větě položil otázku a sám si i odpověděl. Němci vsadili při vykrývání na zemní plyn."
            A to Němci vymysleli nějakou jinou reakci než hoření? Pokud se nepletu, tak zemní plyn se při oxidaci rozpadá na CO2 a vodní páru. Takže jak tím naplňují uhlíkovou neutralitu?
            Co se týká toho článku, tak si všimni té důležité části, kde se píše o tom, že je to v důsledku utlumení velkoodběratelů jako je průmysl, doprava, veřejné budovy. Takže buď necháme všechno zavřené i po odeznění covid pandemie, nebo se dostaneme +/- tam, kde před tím.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            13:01 11.01.2021

            Klimesov Fakt, že jaderné elektrárny jsou nejlepší možností je neoddiskutovatelný. Myšlenka obnovitelných zdrojů přišla s tím, že vyspělé evropské státy nechtěly být závislé na ...Zobrazit celý příspěvek

            Klimesov
            Fakt, že jaderné elektrárny jsou nejlepší možností je neoddiskutovatelný. Myšlenka obnovitelných zdrojů přišla s tím, že vyspělé evropské státy nechtěly být závislé na arabáších a Rusku. Celé se to zakamuflovalo tím, že obnovitelné zdroje jsou zelené a prostě super. Jaderné elektrárny byly čím dál dražší. První ránu zasadil Černobyl, který zajistil to, že elektrárny musely být vybaveny velice nákladnými bezpečnostními řešeními a druhou pak Fukušima, kdy zelení komouši udělali velké haló a z jaderných elektráren se stal nepřítel č. 1. Krom toho, že stávající uzavřeli, tak nové jsou zase o něco dražší. Všechny nové reaktory musí mít lapače taveniny, což je velice nákladné zařízení a hlavně dosti objemné. Kromě toho, že je to drahé, tak i zdlouhavé a výstavba se prodlužuje.

            Naštěstí, světoví hráči si to uvědomili a vyvinuli SMRs. Stavba a uvedení do provozu může trvat v extrémním případě pouze 2 roky, RR dokonce slibuje méně jak 2 roky. I kdyby to bylo 5 nebo 7 let tak je to výhra. Další reaktor v Dukovanech se bude stavět přes deset let určitě a možná i déle jak 15 let.

            V Rusku, USA a Číně už je instalují případně získali licenci a odsouhlasili místo pro stavbu, no a v Evropě řešíme, co dělat, když dost nefouká, nesvítí a nebo není dost vody. Řešení = ruský plyn. To je přímo ekologická a ekonomická mňamka. Jinde to evidentně jde. Mimochodem jinde = opravdové světové mocnosti.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:44 11.01.2021

            Torong Uhlíkově neutrální nerovná se bezemisní. To co vyprodukují spalováním plynu budou muset kompenzovat jinak. Ten článek jsem postoval hlavně pro tabulku energetického mixu z ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong
            Uhlíkově neutrální nerovná se bezemisní. To co vyprodukují spalováním plynu budou muset kompenzovat jinak.
            Ten článek jsem postoval hlavně pro tabulku energetického mixu z roku 2019. Tedy před koronou. Aby se cejkis přesvědčil že elektromobily rozhodně nejezdí na elektriku vyrobenou z 60% podílem uhlí.Skrýt celý příspěvek

          • Shania
            17:27 11.01.2021

            Scotty: a srovnej si to s realitou produkce https://energy-charts.info/cha... wind kolisa jak prase a solar je v zime uplne knicemu. takze tyhle zdroje ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty: a srovnej si to s realitou produkce
            https://energy-charts.info/cha...
            wind kolisa jak prase a solar je v zime uplne knicemu. takze tyhle zdroje potrebuji 100% backup...

            U nespolehlivych zdroju energie musis mit daleko vetsi kapacitu a baterie - tedy cerpane hydro (coz ma jen zlomek kapacity) a nebo sousedy, co to odeberou a nebo naopak dodaji, takze logicky nemuzou mit stejny mix jako nemci...

            Nemci se v redukci C02 nedostlali vubec nikam, prodelali kalhoty a koncak ma drahou elektriku, vcetne nas. oproti tomu us snizi spotrebu o 10% prechodem z uhli na plyn z frackingu a jeste na tom vydeli a stali se energeticky sobestacni...

            Jeslti je v EU nejaky dobry priklad, tak to byla francie, protoze vic hydra tu uz jen nepostavime.

            obnovitelne zdroje jako biomasa (tam kde je odpad, ne ze si to pestujeme), hydro, geothermal jsou super, pokud je muzes mit. solar v mezich.

            wind je naprostej odpad a pokud nekdo odmitne mit turbinu za barakem, tak do toho nema co kecat. jeste nikdo nevymyslel min ekologicky zdroj energie, nemluve o tom co to udela s populaci ptactva atd... vydrzi to stezi 20 let, recyklovat se to poradne neda a stoji to pomalu to co vystavba, vyzaduje to obrovskou plochu atd...

            Soudruzi v UK si pak jeste zakazou plyn na vareni a topeni, takze pojedou na neefektivni elektrice a jeste se nedoplatej, pri blackoutu pak umrznou... asi budou muset nakoupit generatory...

            Jasne uhli musi pryc, protoze zabiji lidi, ne pro CO2 a nejdriv pryc z topeni v domacnostech. Uhelne elektrarny modernizovat co to jde..

            Pokud vam nekdo nakecal, ze tim zabranime globalnimu oteplovani, kdyz navic nechame nejvetsi producenty napokoji, tak nejenze nic nezastavime (aktualni krize neudelal vubec nic s CO2) a projedem triliony, ale jeste dalsi za adaptaci na ty zmeny... at uz budou + a nebo jeste hur -. A navic to akorat odpoutava pozornost od realnych eko problemu, ktere by jsme radsi meli resit.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:30 11.01.2021

            @ Poly "První ránu zasadil Černobyl, který zajistil to, že elektrárny musely být vybaveny velice nákladnými bezpečnostními řešeními" Lenže Černobyľ bol tzv. plodiaci reaktor, ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Poly

            "První ránu zasadil Černobyl, který zajistil to, že elektrárny musely být vybaveny velice nákladnými bezpečnostními řešeními"

            Lenže Černobyľ bol tzv. plodiaci reaktor, grafitový a prebiehali na ňom pokusy pri vyradenej automatike. Nešlo teda o zlyhanie automatiky.
            Ľahkovodný reaktor, aké máme aj v ČR či SR sú bezpečnejšie.Skrýt celý příspěvek

          • Poly
            09:10 12.01.2021

            Ján Paliga Jestli byl reaktor takový nebo makový, to je úplně jedno. Založní systémy elektrického odstavení reaktoru nebyly dokonalé v nikde. Každý reaktor při výpadku proudu měl ...Zobrazit celý příspěvek

            Ján Paliga

            Jestli byl reaktor takový nebo makový, to je úplně jedno. Založní systémy elektrického odstavení reaktoru nebyly dokonalé v nikde. Každý reaktor při výpadku proudu měl minimálně problém. Bateriové úložiště rozhodně nebylo běžné. Když už je řeč o VVER, tak 440 u nás dostaly upgrade až v roce 2000 (+-) např pro nakládání s případným únikem vodíku. A kontejnment varianty VVER-440/212 ještě ani neměly. V ČR je myslím první VVER 440 s kontejnmentem. A i ten je takový ošizený. Opravdu odolný tlaku vzdorný kontejnment dostaly až VVER-1000 a tak se VVER bezpečností částečně přiblížil moderním evropským tlakovodním reaktorům co se bezpečnosti týče.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            12:29 12.01.2021

            Scotty: A jak jinak to budou kompenzovat? Koupí si odpustky... Pardon, emisní povolenky? Nebo přesunou nějakou další továrnu do Číny nebo jiné "papírové" řešení? A k tomu mixu: to ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty:
            A jak jinak to budou kompenzovat? Koupí si odpustky... Pardon, emisní povolenky? Nebo přesunou nějakou další továrnu do Číny nebo jiné "papírové" řešení?
            A k tomu mixu: to co se píše v tabulce je pouze předpoklad. Platí za ideální situace, kdy správně fouká a správně svítí slunce. A za předpokladu, že všechny zdroje jsou v pořádku a produkují 100% instalovaného výkonu...Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        20:38 10.01.2021

        To zas až tak moc o něčem nevypovídá. Nezapomeňte, že Čína má víc obyvatel než USA a EU dohromady a navíc nemá domácí produkci, která by se vyrovnala tomu, co nabízí MB nebo jiní ...Zobrazit celý příspěvek

        To zas až tak moc o něčem nevypovídá. Nezapomeňte, že Čína má víc obyvatel než USA a EU dohromady a navíc nemá domácí produkci, která by se vyrovnala tomu, co nabízí MB nebo jiní prémioví výrobci v Evropě. Kdo chce drahé auto, tak šáhne po německé trojce. Třeba v USA už to tak jednoduché nemají. Nikdo na světě nemá reálnou odpověď na oblíbené F-Series, Silverado, RAM, Sierru, apod + zbytek ovládají japonci, evropské automobilky jsou v prodejích na chvostu.Skrýt celý příspěvek

    • Trener
      20:13 10.01.2021

      Čína je díky vzniku a transportu Covidu do světa a k nám samozřejmě hlavní viník. A mě by třeba zajímalo, jak by si třeba v proticovidových opatřeních vedla opozice, kdyby byla u ...Zobrazit celý příspěvek

      Čína je díky vzniku a transportu Covidu do světa a k nám samozřejmě hlavní viník. A mě by třeba zajímalo, jak by si třeba v proticovidových opatřeních vedla opozice, kdyby byla u moci, jestli by těch mrtvých nebylo u nás více. A nebo naopak, zda by stejně nešlápla na brzdu. Možná díky opozici, nespolečenskému koncensu, nedisciplinovanosti lidí v otázce opatření jsou tyto vyjmenované aspekty možnými nepřímými spoluvrahy hlavně našich nejstarších spoluobčanů a dalších nemocných, což se paradoxně jakýmkoliv dalším vládám může hodit, když ubytou čistí příjemci peněz ze státního rozpočtu.Skrýt celý příspěvek

      • Takeda
        21:16 10.01.2021

        Takže jako opozice, protože nesouhlasí ve všem s vládou a navrhuje jiný věci, což je její práce, má na rukou krev? Nezlobte se, ale to jste moc nepochopil parlamentní demokracii.

        Takže jako opozice, protože nesouhlasí ve všem s vládou a navrhuje jiný věci, což je její práce, má na rukou krev? Nezlobte se, ale to jste moc nepochopil parlamentní demokracii.

        • Trener
          13:23 11.01.2021

          Všechny návrhy od opozice samozřejmě nebyly špatné, jen má vláda možná tu smůlu u opozice, že to vede Babiš. Ten předražený dovoz roušek na jaře samozřejmě nebyl košér. Ale je i ...Zobrazit celý příspěvek

          Všechny návrhy od opozice samozřejmě nebyly špatné, jen má vláda možná tu smůlu u opozice, že to vede Babiš. Ten předražený dovoz roušek na jaře samozřejmě nebyl košér. Ale je i zajímavá propaganda z druhé strany např. s dodáním plicních ventilátorů z Taiwanu a EU. Údajně ani nebyly potřeba a to se naši lidé a firmy složili a vývoj a výrobu těch tuzemských. Na druhou stranu jistá propaganda a zamlžování faktu je třeba, např. pro potírání nesmyslů od ortodoxních EU skeptiků.Skrýt celý příspěvek

      • Pavel1
        23:50 10.01.2021

        Soudě dle toho co od jara předvedl agent bureš, se dá říci, že i kdyby byla opozice mentálně postižená jako celek, tak horších výsledků nedosáhne.

        Soudě dle toho co od jara předvedl agent bureš, se dá říci, že i kdyby byla opozice mentálně postižená jako celek, tak horších výsledků nedosáhne.

  • zdeno
    15:52 10.01.2021

    Dobré zamyšlení nad politickým vývojem lidstva, dějiny se opakují ve spirále a kdo se není chopen poučit se z minulosti - dobře mu tak. Jak z toho ven? Silná a asertivní Evropa, ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobré zamyšlení nad politickým vývojem lidstva, dějiny se opakují ve spirále a kdo se není chopen poučit se z minulosti - dobře mu tak. Jak z toho ven? Silná a asertivní Evropa, schopná vzít své záležitosti do vlastních rukou, jednající otevřeně a férově ke všem stranám a neměnící dohody stylem kam vítr tam plášť, ale na to jsme moc nejednotní a ovlivnění starým máslem na hlavě. Takže pokud se podaří Číně nějak zaháčkovat Rusko a Afriku veselí z toho nebudeme.Skrýt celý příspěvek

  • achi67
    15:38 10.01.2021

    "Za Armádní noviny připomeňme, že současný svět Spojené státy stvořily po druhé světové válce, kdy nespravedlivě, ale rázně utnuly staletí válek zejména mezi evropskými mocnostmi o ...Zobrazit celý příspěvek

    "Za Armádní noviny připomeňme, že současný svět Spojené státy stvořily po druhé světové válce, kdy nespravedlivě, ale rázně utnuly staletí válek zejména mezi evropskými mocnostmi o dominanci ve světě.... " Mohu se zeptat na to co je na tom "nespravedlivé"? Z mého pohledu euroatlantická civilizace vytvořila nejvíce humánně a technologicky rozvinutý civilizační okruh v historii lidstva jako takového. Nic z toho nespadlo na zem samo od sebe. Všude a vždy, když si určitá skupina lidí vytvořila prostředky k expanzi, tak je následně použila a pokud byla silnější, zvítězila. Stejným způsobem se chovali například současní původní obyvatelé Ameriky ve vztahu k ještě původnějšímu obyvatelstvu. Není v tom žádná spravedlnost nebo nespravedlnost, to jsou zákonitosti historického vývoje. Najít spravedlnost v globálním a historickém měřítku je podle mne nemožné. A poznámka nakonec: V čem asi překonáváme ostatní civilizace je naše schopnost se střelit do vlastní nohy....Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      20:15 10.01.2021

      Navíc USA poskytly Evropě protekční exportní podmínky do USA, které se teprve Trump pokusil srovnat.

      Navíc USA poskytly Evropě protekční exportní podmínky do USA, které se teprve Trump pokusil srovnat.

    • logik
      00:17 11.01.2021

      Ono je to celé blábol. Spojené státy nic neutnuly: Evropa dál bojovala o moc: západní Evropa versus SSSR. Akorát bloky byly tak silné a nebezpečí tak velké, že proto ustaly ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono je to celé blábol. Spojené státy nic neutnuly: Evropa dál bojovala o moc: západní Evropa versus SSSR. Akorát bloky byly tak silné a nebezpečí tak velké, že proto ustaly vedlejší půtky.
      Ve světě se pak vesele bojovalo o moc dál: Korea, Vietnam....Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    15:33 10.01.2021

    Já osobně nejsem zastáncem teorie o pádu Říma jako etalonu světového hroucení imperii. Řím jako takový vy skutečnosti nepadl, jen se přerodil v ještě větší impérium a to evropské ...Zobrazit celý příspěvek

    Já osobně nejsem zastáncem teorie o pádu Říma jako etalonu světového hroucení imperii. Řím jako takový vy skutečnosti nepadl, jen se přerodil v ještě větší impérium a to evropské společenství, které následně ovládlo celý svět, vytvořilo kolonie, vyvezli kulturu a náboženství. Takže i v případě USA , to může být jen velká vlna přerodu v něco novějšího , silnějšího , ne tak centralizovaného . Bohužel tyhle zvraty se dějí často za použití násilí.... Svět každopádně čeká nutné utvoření silných vlivových bloku , které nebudou už tolik založené na státech , ale spíše na touze žít podle nějakých standardu a těchhle globálních bloku nebude na světě moc a vzorste význam mikroregionu, politiky uvnitř mega měst , krajů apod. Pokud bych měl pravdu tak vzroste požadavek na armádu jako těžkou policejní sílu na urovnání mikro konfliktu a taky nový styl konfliktu zneefektivni zbraně hromadného ničení a systém ,velké války, .....Války mezi bloky by pak znamenaly neskutečnou pohromu s rizikem zničení světa a stávaly by se neopodstatněným rizikem. Do jisté míry už toto lze vidět dneska, ale zdaleka nejsme ještě na té cestě u konce , otevírají se nové obzory ve výhledu 20-30 let.Skrýt celý příspěvek

    • Rase
      19:37 10.01.2021

      V době kdy byl Řím obsazen, už byla stejně vláda jinde (Ravenna) a Řím byl dost vylidněný. Mimochodem Forum Romanum bylo tehdy zpustlé a pásly se na něm krávy...

      V době kdy byl Řím obsazen, už byla stejně vláda jinde (Ravenna) a Řím byl dost vylidněný. Mimochodem Forum Romanum bylo tehdy zpustlé a pásly se na něm krávy...

    • logik
      00:20 11.01.2021

      No tak to zas prrr. Řím opravdu padl. Že na jeho troskách vyrostly nové státy, které mj. z něho čerpaly na tom nic nemění. A pád to byl pořádně hluboký. Řím se znovu na svůj počet ...Zobrazit celý příspěvek

      No tak to zas prrr. Řím opravdu padl. Že na jeho troskách vyrostly nové státy, které mj. z něho čerpaly na tom nic nemění.

      A pád to byl pořádně hluboký. Řím se znovu na svůj počet obyvatel dostal asi v 18 nebo 19 století. Co se týče úrovně techniky, tak jen o málo dřív. V "řeckořímském" světě znaly např. i parní stroj (jen ho neuměli využít).Skrýt celý příspěvek

  • achi67
    15:22 10.01.2021

    Myslím, že můžeme být celkem v klidu... https://www.idnes.cz/zpravy/ar...

    Myslím, že můžeme být celkem v klidu... https://www.idnes.cz/zpravy/ar...

  • achi67
    15:22 10.01.2021

    Myslím, že můžeme být celkem v klidu... https://www.idnes.cz/zpravy/ar...

    Myslím, že můžeme být celkem v klidu... https://www.idnes.cz/zpravy/ar...

  • Miroslav
    13:55 10.01.2021

    Ani Rím nepostavili zo dňa na deň ale ani nepadol zo dňa na deň. USA majú svoje problémy ako každá iná krajina ale to neznamená, že sa blíži akýsi koniec impéria. Ani ZSSR sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Ani Rím nepostavili zo dňa na deň ale ani nepadol zo dňa na deň.

    USA majú svoje problémy ako každá iná krajina ale to neznamená, že sa blíži akýsi koniec impéria. Ani ZSSR sa nezosypal len tak. Ekonomické problémy a stupňujúce sa problémy riešili prakticky všetky krajiny východného bloku počas celých 80-tych rokov.

    Proste sa pre USA vyčerpal status quo ktorý sa vytvoril po II. svetovej vojne a z ktorého dlhodobo ťažili. USA ako ochranca Európy pred ZSSR/Ruskom a zároveň dozor nad Nemeckom. Toto nemohlo a ani nemôže trvať večne.

    Novým zdrojom napätia sa stala Čína. Tam sa rozhodne o novom rozdelení sveta. USA nemôžu donekonečna riešiť Európu keď je jasné, že Európa a aj Rusko budú stáť pri USA.Skrýt celý příspěvek

    • UnionPacific
      17:35 10.01.2021

      ...keď je jasné, že Európa a aj Rusko budú stáť pri USA. To je rwalita alebo vaše prianie ? Nič nenasvedčuje tomu že Rusko bude na strane USA. Na rozdiel od USA, ktorý môžu prehrať ...Zobrazit celý příspěvek

      ...keď je jasné, že Európa a aj Rusko budú stáť pri USA. To je rwalita alebo vaše prianie ? Nič nenasvedčuje tomu že Rusko bude na strane USA. Na rozdiel od USA, ktorý môžu prehrať s Čínou a stratiť moc , Rusi môžu stratiť celé územie a holé životy.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        18:23 10.01.2021

        Posledné čo Rusko potrebuje je aby sa Čína stala svetovým hegemónom miesto USA. Konieckoncov sme to tu už raz mali keď ZSSR nemal problém spolupracovať s USA aby si uchránil svoju ...Zobrazit celý příspěvek

        Posledné čo Rusko potrebuje je aby sa Čína stala svetovým hegemónom miesto USA. Konieckoncov sme to tu už raz mali keď ZSSR nemal problém spolupracovať s USA aby si uchránil svoju existenciuSkrýt celý příspěvek

        • UnionPacific
          19:08 10.01.2021

          Je tu jedno veľké ale . USA sú za Pacifikom, Rusko je na hranici. V prípade veľkého konfliktu sa nevyhnú obrovským stratám územia a populácie, pričom ich šanca proti Číne je ...Zobrazit celý příspěvek

          Je tu jedno veľké ale . USA sú za Pacifikom, Rusko je na hranici. V prípade veľkého konfliktu sa nevyhnú obrovským stratám územia a populácie, pričom ich šanca proti Číne je nulová, naproti tomu Američanom nehrozí nič z toho. V tejto hre majú najslabšie karty, sú zhruba v pozícií v akej bolo Poľsko v Ww2. Pre Rusko je výhodnejšie stáť bokom. Neutrálita a poskytovať obom stranám suroviny.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            19:35 10.01.2021

            A keď sa vojna skončí porážkou USA a Čína sa stane prakticky neobmedzenou mocou, potom čo? Rusko si poradí s Čínou samé ak to nedokázali USA? Dosť o tom pochybujem. Vieš, treba ...Zobrazit celý příspěvek

            A keď sa vojna skončí porážkou USA a Čína sa stane prakticky neobmedzenou mocou, potom čo? Rusko si poradí s Čínou samé ak to nedokázali USA? Dosť o tom pochybujem. Vieš, treba rozmýšľať aj za horizont pár mesiacov. Nie len, že teraz na tom zarábam a budem sa tváriť, že sa ma to netýkaSkrýt celý příspěvek

          • UnionPacific
            19:58 10.01.2021

            Pre Miroslav : Ale pre Rusko to tak či onak skončí rozpadom a desiatkami miliónov mrtvych. USA vždy budú mať svoju výhodu v tom, že sú za oceánom, takže straty bude niesť ...Zobrazit celý příspěvek

            Pre Miroslav : Ale pre Rusko to tak či onak skončí rozpadom a desiatkami miliónov mrtvych. USA vždy budú mať svoju výhodu v tom, že sú za oceánom, takže straty bude niesť námorníctvo a Rusi naopak v centre diania,takže to naplno schytá civilné obyvateľstvo, a to aj keby USA nakoniec vyhrali. Ale možno je to karma. Rusi pocítia na vlastnej koži to čo sami robili v Afganistane, Čečensku, Sýrií...zrejme sa jedná o spravodlivosť danú vyššou mocou.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            08:10 11.01.2021

            Rusko je na rázcestí a rozhodnutie kde budú patriť rozhodne o ich osude. USA ako svetový hegemón ktorý je navyše ďaleko nebude mať priamy vplyv na integritu Ruska. Naopak, ak bude ...Zobrazit celý příspěvek

            Rusko je na rázcestí a rozhodnutie kde budú patriť rozhodne o ich osude. USA ako svetový hegemón ktorý je navyše ďaleko nebude mať priamy vplyv na integritu Ruska. Naopak, ak bude hegemónom Čína a tá nebude mať žiadnu prirodzenú brzdu, stáva sa priamym a reálnym ohrozením ruskej integrity nakoľko priamo susediaSkrýt celý příspěvek

          • Eliot
            21:17 11.01.2021

            už teď Čína plundruje Sibiř a při jejich průmyslu a počtu obyvatel nebudou mít nikdy dost. Kdyby u kormidla v Rusku nebyla jen zkorumpovaná sebranka hledící si svých zájmů, Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

            už teď Čína plundruje Sibiř a při jejich průmyslu a počtu obyvatel nebudou mít nikdy dost. Kdyby u kormidla v Rusku nebyla jen zkorumpovaná sebranka hledící si svých zájmů, Rusko by se mohlo posunout dál. Je to docela tristní, jak země s tak obrovským potenciálem přírodních zdrojů a kvalitním personálními zdroji dokáže tak mizerně hospodařit. Přitom by stačilo zamakat na rozvoji průmyslu a tlačit ne eliminaci korupce. Bohužel ryba smrdí od hlavy...
            Pokud se Rusko zatraceně fofrem nesebere, v horizontu pár desetiletí skončí jako kolonie Číny a pro nás to bude znamenat jenom to nejhorší.Skrýt celý příspěvek

        • Clavo
          20:18 10.01.2021

          Miroslav a nebola ta spolupráca z opačnej strany a teraz sa to môže stať znovu.

          Miroslav a nebola ta spolupráca z opačnej strany a teraz sa to môže stať znovu.

          • Miroslav
            08:13 11.01.2021

            Osobne to predpokladám. História sa zopakuje. Navyše, ak by Rusko a USA spoločne porazili Čínu, Rusko by si prirodzene mohlo nárokovať stratený status veľmoci o ktorý prišlo po ...Zobrazit celý příspěvek

            Osobne to predpokladám. História sa zopakuje. Navyše, ak by Rusko a USA spoločne porazili Čínu, Rusko by si prirodzene mohlo nárokovať stratený status veľmoci o ktorý prišlo po rozpade ZSSR a strate satelitov. Samozrejme, bude to riskantná hra o všetkoSkrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          22:13 10.01.2021

          .... svojimi vplyvovými operáciami, keď v Európe či Spokojných štátoch huckajú na sociálnych sieťach, ale za humno s Čínou si nevidia, robia v Kremli pravý opak.... Namiesto svojho ...Zobrazit celý příspěvek

          .... svojimi vplyvovými operáciami, keď v Európe či Spokojných štátoch huckajú na sociálnych sieťach, ale za humno s Čínou si nevidia, robia v Kremli pravý opak.... Namiesto svojho ekonomického rozvoja sa ekonomicky zakopávajú a chcú byť stále trpaslíkom na hlinených nohách....Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            08:16 11.01.2021

            To je také štekanie spoza plota tie konšpiračné weby. Nestojí ich to veľa peňazí ale zase je to pomalý proces s neistým výsledkom. Povedal by som, že terciálna záležitosť čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

            To je také štekanie spoza plota tie konšpiračné weby. Nestojí ich to veľa peňazí ale zase je to pomalý proces s neistým výsledkom. Povedal by som, že terciálna záležitosť čo sa týka mocenských hierSkrýt celý příspěvek

          • Eliot
            21:24 11.01.2021

            je třeba si uvědomit, že tato strategie už je velmi stará a osvědčená - a pekelně účinná! Co třeba rasové nepokoje v USA za studené války podporované ruskou rozvědkou? to fungovalo ...Zobrazit celý příspěvek

            je třeba si uvědomit, že tato strategie už je velmi stará a osvědčená - a pekelně účinná! Co třeba rasové nepokoje v USA za studené války podporované ruskou rozvědkou? to fungovalo až hrozivě... (a ne, nejedná se o konspiraci :) )
            Rusové jen opakují už to, co fungovalo dříve a skoro nic to nestojí (ve srovnání se způsobenými škodami). Hřeší na otevřenost USA a obecnou volnost komunikace a projevu. Nedokážu si naopak představit obdobné působení Ruska v Číně, to bylo výrazně náročnější.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:40 11.01.2021

            ... štekanie? Miroslav, ale kdeže.... Koľko inteligentných ľudí poznám a majú hlavy vymyté Zjem aj vlekom, konšpiráciami, Infovojnou, "Armádnym magazínom" atď atď.... Umelo ...Zobrazit celý příspěvek

            ... štekanie? Miroslav, ale kdeže....

            Koľko inteligentných ľudí poznám a majú hlavy vymyté Zjem aj vlekom, konšpiráciami, Infovojnou, "Armádnym magazínom" atď atď....

            Umelo rozoštvávajú ľudí, huckajú ich k násilnostiam či osočovaniu a očierňovaniu bez dôkazov a výsledok vidíme denno-denne....

            Výsledky sú badateľné. Na svojom skoro 80 ročnom strýkovi - inžinierovi, dlhoročnom čitateľovi na internete, to tiež badám vyše 10 rokov... začínam byť alergický na slová "mainstream", "alternatívna pravda", "liberál (hoci tí, čo ho používajú, ani nevedia, že to znamená opak toho, čo o iných tvrdia)"....Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:43 11.01.2021

            @ Eliot ... a zabudol si na "Make Love, Not War".... Tam KGB tiež pustila pár dolárov a aké ohromné výsledky dosiahli... Mimochodom, poznáš knihu od Iona Pacepu - Dezinformace? ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Eliot

            ... a zabudol si na "Make Love, Not War".... Tam KGB tiež pustila pár dolárov a aké ohromné výsledky dosiahli...

            Mimochodom, poznáš knihu od Iona Pacepu - Dezinformace? Odporúčam...Skrýt celý příspěvek

    • Poly
      17:41 10.01.2021

      Ono hlavně to věčné přirovnávání budoucnosti USA k vývoji Říma a SSSR je mimo. Řím byl malý stát, který jednoduše vojensky dobýval svět. SSSR stálo na Rusku, které bylo živeno ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono hlavně to věčné přirovnávání budoucnosti USA k vývoji Říma a SSSR je mimo. Řím byl malý stát, který jednoduše vojensky dobýval svět. SSSR stálo na Rusku, které bylo živeno svými satelity a armády nebyly pouze ruské, ale byly to armády podřízené Kremlu. NATO sice vykazuje podobné znaky, jenže americká část je zcela zásadní na rozdíl od vykastrovaných a podfinancovaných evropských armád.
      USA je velká země, která sama o sobě má extrémní kupní sílu. Ať se situace vyvine jak chce, stále se tam bude ´vyrábět, stále tam bude bydlet víc jak 300 milionů obyvatel (od roku 2000 přibylo 40 milionů obyvatel, do roku 2050 by americká populace měla dosáhnout 400 milionů).
      Pan Bartosiak je v případě vývoje v USA skeptik. Jediné štěstí, které přálo jeho prognóze je koronavirus, jinak by ty jeho předpovědi z roku 2015 nevyšly vůbec. Koronavirus tu nebude věčně, ostatně americkým farmaceutickým firmám přišel vhod a pojede se dál. Biden nebude černoch s Biden- care a Biden bude stejně protičínský jako Trump. Každopádně je zcela jisté, že USA minimálně na určitou dobu získají tvrdšího protivníka než byl SSSR a taky zcela jistě zchudnou. Pokud přetáhnou výrobu z Číny zpět, tak holt americký dělník bude muset makat za jinou mzdu, než je ta stávající.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        21:02 10.01.2021

        Jakým způsobem fungovalo "živení" SSSR ostatními státy východního bloku? To tam posílaly desátky jako dříve církvi?

        Jakým způsobem fungovalo "živení" SSSR ostatními státy východního bloku? To tam posílaly desátky jako dříve církvi?

        • Poly
          21:23 10.01.2021

          Samozřejmě. Proto nám po pádu "zaplatili" dluh. A to jsme nebyli součástí SSSR. Celkový ruský dluh satelitům vyčíslil Kreml na trapných +- 70 mld dolarů. Reálná částku byla ...Zobrazit celý příspěvek

          Samozřejmě. Proto nám po pádu "zaplatili" dluh. A to jsme nebyli součástí SSSR. Celkový ruský dluh satelitům vyčíslil Kreml na trapných +- 70 mld dolarů. Reálná částku byla samozřejmě mnohem vyšší. Ale kdo chce moc, nemusí dostat nic a všichni byli rádi, že z Ivana dostali alespoň něco.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            09:58 11.01.2021

            Do této problematiky nevidím, proto se ptám. Tehdy tu existovalo jakési RVHP ve kterém se řešily prioritní obory každého státu. To jsme jim dávali něco zdarma?

            Do této problematiky nevidím, proto se ptám. Tehdy tu existovalo jakési RVHP ve kterém se řešily prioritní obory každého státu. To jsme jim dávali něco zdarma?

          • Poly
            13:19 11.01.2021

            Za velmi nevýhodných podmínek a nebo zcela zdarma. Boužel mladší generace o tom neví, protože se o tom pro jistotu neučí a na internetu toho taky moc není. Na to je internet příliš ...Zobrazit celý příspěvek

            Za velmi nevýhodných podmínek a nebo zcela zdarma. Boužel mladší generace o tom neví, protože se o tom pro jistotu neučí a na internetu toho taky moc není. Na to je internet příliš mladý. Kdyby byl ve stavu jaký známe nyní už třeba v 50 letech, tak bych dnes většina Čechů Rusko nenáviděla. Všechny zdejší putinomilce a ruskoližprdelce by jejich obdiv k ivanům přešel. A stejně tak zemanomilce. Těm neříká nic akce Falkon Capital apod. Těch výše uvedených 70 mld je pouze zlomek. Boužel Rusko nemělo bez svých satelitních otroků nic a tak platilo službami nebo technikou a až později penězi.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          21:52 10.01.2021

          Obecně tam dodavaly stroje, zařízení a spotřební zboží za nevýhodných podmínek.

          Obecně tam dodavaly stroje, zařízení a spotřební zboží za nevýhodných podmínek.

          • flanker.jirka
            10:00 11.01.2021

            Obecně nevyhodne? To jsme tam dodávají zboží za ceny nižší než náklady? Nebo šlo o špatně nastavené kurzy měn?

            Obecně nevyhodne? To jsme tam dodávají zboží za ceny nižší než náklady? Nebo šlo o špatně nastavené kurzy měn?

          • Poly
            13:34 11.01.2021

            flanker.jirka to je dnes poměrně těžko dohledatelné a prokazatelné. Uhradili nám pouze nezaplacené investice do plynovodu a rafinérií. Byly to často skryté investice. Typicky uran ...Zobrazit celý příspěvek

            flanker.jirka
            to je dnes poměrně těžko dohledatelné a prokazatelné. Uhradili nám pouze nezaplacené investice do plynovodu a rafinérií. Byly to často skryté investice. Typicky uran - vytěžili jsme nějaké ložiska a další nebyly v plánu otevírat. Jenže dojeli ruští geologové, vytipovali oblast pro další těžbu, dostali jsme příkaz postavit důl a těžilo se. Uran se nesměl vyvážet jinde, než do Ruska. Těžbu jsme platili sami a uran prodávali za velmi nevýhodných podmínek - to si v Kremlu pojistili zákazem vývozu jinam než do Ruska. To zrušil asi až Gorbačov. Takhle jsme přišli od desítky mld KČS!!! V té době šílená pálka. To nám po pádu SSSR neuhradili, protože "nám přece platili". Podobné praktiky se dělali i v jiných zemích. Jak jsem psal, těch 70 mld, který Rusko dlužilo svým satelitům je zlomek. Zbytek se nedal dokázat. On by se těžko platil třeba jeden bilión dolarů...Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            16:46 11.01.2021

            Nedavno vysel tusim na Technetu clanek kolik prubezne platila CSSR jen za opravy cest poskozenych rusackymi tanky pri presunech na cvicaky.

            Nedavno vysel tusim na Technetu clanek kolik prubezne platila CSSR jen za opravy cest poskozenych rusackymi tanky pri presunech na cvicaky.

          • SYN_
            21:36 11.01.2021

            A odebírali, suroviny takjakotak, a pak i leccos z výrobků, hlavně to co se jelo v sajuzu ve velkém... jeden z hlavních problémů byl že to co jelo velkosérii se moc neupgradovalo ...Zobrazit celý příspěvek

            A odebírali, suroviny takjakotak, a pak i leccos z výrobků, hlavně to co se jelo v sajuzu ve velkém... jeden z hlavních problémů byl že to co jelo velkosérii se moc neupgradovalo (aby se nepůsobily potíže dobře rozjeté výrobě) a tak s tím po takových 20ti letech začínal být trošku problémek že to jaksik zastarávalo...
            Ale hlavně když "plán XXté pětiletky jsem splnili a překročili" :)Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:51 11.01.2021

            @ Flanker No napríklad o "výhodných" dodávkach tankov, ktorých cena sa dotovala našimi korunami, len aby aký-taký toliar došiel zo ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Flanker
            No napríklad o "výhodných" dodávkach tankov, ktorých cena sa dotovala našimi korunami, len aby aký-taký toliar došiel zo zahraničia....

            https://www.armadninoviny.cz/e...

            "Nízke nákladové ceny obrovskej sovietskej zbrojnej produkcie bola formou tzv. doporučením Stálej komisie RVHP pre obranný priemysel vnucovaná všetkým členským krajinám. Celá výroba na základe sovietskych licencií sa tak stávala často stratová. Podľa vtedajších analýz čs. strany by mali byť ceny vyššie 1,7 – 3 krát. Toto však bol problém štátu, ktorý dorovnával cenu výrobcovi. Samotné výrobné podniky dostali zaplatené všetko v rátane zisku. Okrem toho mali výrobcovia špeciálnej techniky i iné výhody, napr. úprava normatívneho zisku či rýchlejšie odpisovanie majetku. Niet sa preto čo čudovať, že podniky sa snažili skôr rozvíjať „špeciál“ ako civilnú výrobu.

            Len pri vývoze do kapitalistických krajín sa uplatňovali tržné princípy, lebo sa samozrejme na medzinárodnom trhu inak ani podnikať nedalo. Tam nebol teoreticky problém zarobiť vývozom pomerne kvalitných ťažkých zbraní.

            V praxi sa však uplatňovali rôzne politicky motivované zvýhodnenia vybraných „priateľských“ režimov a to hlavne formou dlhodobých úverov poskytnutých čs. stranou, ktoré sa však často nesplácali a tak bol zisk viac menej iluzórny."Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      17:47 10.01.2021

      Tak jasně, ale Rusku trvalo 25 let, než se vrátilo zpět do hry. Takže 2045 pro USA? Jde o to, že Američané budou své zdroje soustředit do Pacifiku a střední / východní Evropa je ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jasně, ale Rusku trvalo 25 let, než se vrátilo zpět do hry. Takže 2045 pro USA?
      Jde o to, že Američané budou své zdroje soustředit do Pacifiku a střední / východní Evropa je nebude zajímat, resp. bude je zajímat čím dál méně. To je reálná hrozba.
      Cesta pro ČR:
      1, silná armáda;
      2, investice do strategických technologií;
      3, rychlé budování infrastruktury;
      4, musíme jednat bez emocí se všemi.Skrýt celý příspěvek

      • UnionPacific
        18:06 10.01.2021

        5. Vyrobiť vlastné jadrové zbrane, máte schopných vedcov, staviate JE a máte urán 235 obohatený na 95 %...teda moment, vy už ho nemáte. Usa s Ruskom rozhodli o vás bez vás a ten ...Zobrazit celý příspěvek

        5. Vyrobiť vlastné jadrové zbrane, máte schopných vedcov, staviate JE a máte urán 235 obohatený na 95 %...teda moment, vy už ho nemáte. Usa s Ruskom rozhodli o vás bez vás a ten urán je už v Majaku.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          20:17 10.01.2021

          U nás se vysoko obohacený uran nikdy nevyskytoval. Maximálně 36 procent.

          U nás se vysoko obohacený uran nikdy nevyskytoval. Maximálně 36 procent.

          • UnionPacific
            20:30 10.01.2021

            Ok. Beriem späť. Nie 95 % ale 36 % . Prečo USA rozhodli o jeho odsune do nepriateľskej krajiny ? Pýtal sa niekto českej vlády na ich názor ?

            Ok. Beriem späť. Nie 95 % ale 36 % . Prečo USA rozhodli o jeho odsune do nepriateľskej krajiny ? Pýtal sa niekto českej vlády na ich názor ?

          • liberal shark
            20:58 10.01.2021

            to Union Pacific Byla to celosvětová iniciativa na snížení rizika proliferace. Všechno palivo různých experimentálních reaktorů s obohacením nad 20% šlo za US peníze někam pryč, ...Zobrazit celý příspěvek

            to Union Pacific
            Byla to celosvětová iniciativa na snížení rizika proliferace. Všechno palivo různých experimentálních reaktorů s obohacením nad 20% šlo za US peníze někam pryč, obecně do zemí s oficiálním vojenským programem. Teda taková TU Mnichov si svoje 80% palivo (pokud vím) ponechala, ale Němci mají holt vždycky něco extra :-).Skrýt celý příspěvek

        • SYN_
          21:46 11.01.2021

          Hmhm, jako uživatelé JE by teoreticky mohla být snadnější cesta k Plutoniu (tedy, musely by se výrazně zkrítit vsázky paliva z roku na týdny) a taky ta fabrika na (chemické) ...Zobrazit celý příspěvek

          Hmhm, jako uživatelé JE by teoreticky mohla být snadnější cesta k Plutoniu (tedy, musely by se výrazně zkrítit vsázky paliva z roku na týdny) a taky ta fabrika na (chemické) přepracování paliva není nic malého ani čistého... anebo holt moderní centrifugy, to je citelně čistší cesta...
          Ani jedno by se ale v žádném případě neobešlo bez pozornosti sousedů, a nadšení by z toho nebyli ani trošičku...
          Ještě tak několik špinavých bomb, to by šlo relativně snadno a rychle, ale to není nic moc :(Skrýt celý příspěvek

      • stepan
        18:12 10.01.2021

        Problém Ruska byl (a stále je) problém ekonomický. Nicméně si dovolím tvrdit, že jejich společnost je mnohem stabilnější a né tak rozdělená, jako na západě, potažmo v USA. USA ...Zobrazit celý příspěvek

        Problém Ruska byl (a stále je) problém ekonomický. Nicméně si dovolím tvrdit, že jejich společnost je mnohem stabilnější a né tak rozdělená, jako na západě, potažmo v USA.

        USA bude muset řešit problém stabilizace společnosti, návrat k patriotismu a hodnotám, na kterých zbohatla (Americký sen). Experimentování s jinými ideologiemi je, podle mého názoru, odsouzeno v USA k zániku.

        Dovolím si sdílet: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

        • Ján Paliga
          22:19 10.01.2021

          ... a kto myslíš, že svojimi operáciami tu spoločnosť rozdeľuje? Konšpiračné weby sa rozšírili ako huby po daždi, vo výročných správach BIS sa nachádzajú tiež zaujímavé ...Zobrazit celý příspěvek

          ... a kto myslíš, že svojimi operáciami tu spoločnosť rozdeľuje? Konšpiračné weby sa rozšírili ako huby po daždi, vo výročných správach BIS sa nachádzajú tiež zaujímavé informácie....

          O tom už bolo popísané mnoho, len nie každý si to chce pripustiť....Skrýt celý příspěvek

          • stepan
            23:41 10.01.2021

            Zejména u nás to vůbec nepopírám, nicméně si myslím, že nebudou jedinou ani hlavní příčinou rozdělení společnosti u nás. Ale nechci se pouštět do dalekosáhlých diskusí, proto ...Zobrazit celý příspěvek

            Zejména u nás to vůbec nepopírám, nicméně si myslím, že nebudou jedinou ani hlavní příčinou rozdělení společnosti u nás.

            Ale nechci se pouštět do dalekosáhlých diskusí, proto raději avizuju, že další debaty zdržím.Skrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            22:54 11.01.2021

            @ Stepan To sa ale nedeje len u nás, ale aj v celej Európe, Spokojné štáty nevynímajúc.... Tou príčinou sú - dosť podstatnou. Rozoštvávanie a podpora extrémistov (aj finančná) je ...Zobrazit celý příspěvek

            @ Stepan

            To sa ale nedeje len u nás, ale aj v celej Európe, Spokojné štáty nevynímajúc....
            Tou príčinou sú - dosť podstatnou. Rozoštvávanie a podpora extrémistov (aj finančná) je v našich krajoch dlhodobou záležitosťou....Skrýt celý příspěvek

        • Eliot
          21:47 11.01.2021

          ta (ne)rozdělenost a leckdy imaginární jednota společnosti v Rusku je dle mého názoru způsobena těmito třemi aspekty: 1) poměrně značné omezování svobody projevu - pokud někdo ...Zobrazit celý příspěvek

          ta (ne)rozdělenost a leckdy imaginární jednota společnosti v Rusku je dle mého názoru způsobena těmito třemi aspekty:
          1) poměrně značné omezování svobody projevu - pokud někdo výrazně nesouhlasí, je umlčován různými prostředky (dle jeho vlivu a bohatství) - od nejhrubších po sofistikovanější
          2) značná mediální masírka a budování kultu Putina - cara - spasitele a přesvědčováním o démonických nepřátelích Ruska a úspěchu vlastní armády, průmyslu, ekonomiky, vědy, politky a neúspěchu západních pořádků
          3) nepoznání na vlastní kůži toho, že může společnost fungovat jinakSkrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        18:33 10.01.2021

        Bez emocí se všemi, to znamená i s Německem a Francií, ale to narazíme na smlouvy v EU.

        Bez emocí se všemi, to znamená i s Německem a Francií, ale to narazíme na smlouvy v EU.

      • Miroslav
        18:38 10.01.2021

        To nie je žiadne tajomstvo, že USA sa postupne potichu sťahujú z Európy. A ani posilňovanie námorných kapacít USA NAVY nie pre ochranu Európy. Je jasné, že USA sa pripravujú na ...Zobrazit celý příspěvek

        To nie je žiadne tajomstvo, že USA sa postupne potichu sťahujú z Európy. A ani posilňovanie námorných kapacít USA NAVY nie pre ochranu Európy. Je jasné, že USA sa pripravujú na stret s Čínou. Európa (ČR a SR nevynímajúc) má teda 2 možnosti:

        1/ Rusko sa stane pre Európu stabilným a dôveryhodným partnerom
        2/ Európa sa naučí brániť proti Rusku vlastnými silamiSkrýt celý příspěvek

        • Jan Grohmann
          19:59 10.01.2021

          No, cílem Ruska je být armádou EU. A dostávat za to pořádně zaplaceno (v nejširším slova smyslu). A myslím, že Francie o tom vážně přemýšlí. Rusko se postará o východ (tzn. o vše ...Zobrazit celý příspěvek

          No, cílem Ruska je být armádou EU. A dostávat za to pořádně zaplaceno (v nejširším slova smyslu). A myslím, že Francie o tom vážně přemýšlí. Rusko se postará o východ (tzn. o vše východně od Německa), Francie o Afriku.Skrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            21:53 10.01.2021

            Tak proto s nimi Francouzi tak bezostyšně kolaborují ?

            Tak proto s nimi Francouzi tak bezostyšně kolaborují ?

          • Miroslav
            08:22 11.01.2021

            Francúzi a Nemci si veľmi dobre uvedomujú, že oslabovanie vplyvu USA v Európe znamená posilňovanie vplyvu FR a DE. Ak by prišlo k stretu USA s Čínou, tak fakticky by sa všetko ...Zobrazit celý příspěvek

            Francúzi a Nemci si veľmi dobre uvedomujú, že oslabovanie vplyvu USA v Európe znamená posilňovanie vplyvu FR a DE. Ak by prišlo k stretu USA s Čínou, tak fakticky by sa všetko vrátilo do starých koľají. Nemecko by získalo prakticky neobmedzenú kontrolu nad Európou a Rusko by dostalo voľnú ruku vo východnej Európe. VB do toho nerátam, tá pôjde s USASkrýt celý příspěvek

          • liberal shark
            08:46 11.01.2021

            To Miroslav: Takový vývoj by pro nás a střední Evropu vůbec nebyl dobrý. Opravdu bychom měli vytvořit středoevropský mocenský blok a vytvořit si vlastní vazby na Anglosasy a ...Zobrazit celý příspěvek

            To Miroslav:
            Takový vývoj by pro nás a střední Evropu vůbec nebyl dobrý. Opravdu bychom měli vytvořit středoevropský mocenský blok a vytvořit si vlastní vazby na Anglosasy a jihovýchodní Asii. Žádné láskyplné přimykání k dubisku a nerozborné přátelství, ale normální pragmatické obchodní a bezpečnostní vztahy. Poláci během jednání s USA také přišli na to, že to není žádný hodný strejda za oceánem, ale prostě je potřebují jako protiváhu proti Ruské a Frankoněmecké říši.Skrýt celý příspěvek

      • ArcheologJD
        19:41 10.01.2021

        S vaším postřehem pro USA a cestou pro ČR musím souhlasit. Otázkou je jak se to povede. Ale přeci jenom bych, přes všechny emoce posledních dní Bych USA zatím předčasně ...Zobrazit celý příspěvek

        S vaším postřehem pro USA a cestou pro ČR musím souhlasit. Otázkou je jak se to povede. Ale přeci jenom bych, přes všechny emoce posledních dní Bych USA zatím předčasně nepohřbíval. Ano je možné, že se ocitli na trajektorii nezastavitelného sestupu. Na druhou stranu v technologických inovacích není zdaleka vše ztraceno. A vůbec není vyloučeno, že vítězné tažení dnešních progresivistických sil v USA nedopadne stejně, byť s podstatně většími střety, jako
        Mccarthismus nebo v horším případě jako vývoj USA před, během a po občanské válce. Konec konců zhruba 150 let v podstatě kontinuální mocenský vzestup není v historii úplně obvyklý. Proto taky tak častá analogie s Římem, ten ale byl mocností a velmocí trvale cca 600 až 1100 let (antický Řím a Byzantská říše počítáno pro přímou kontinuitu bez středověké svaté říše Římské). Všechna tato Imperia dokázala být mocnostmi/velmocemi a vést při tom krvavé vnitřní/občanské války. Je tedy možné, že USA k dalšímu vzestupu musejí projít podobným přechodným obdobím. Druhou věcí jak tyto "zajímavé časy“ přežijí spojenci - obvyklý je více či méně úspěšný oportunismus tedy váš bod 4. Čínským problémem je zase přes (nebo právě proto) neustále zdůrazňovanou historickou kontinuitu silná náchylnost k chaotickému rozpadu.Skrýt celý příspěvek

      • Trener
        20:28 10.01.2021

        „Spojené státy budou další dekádu čelit vážným vnitřním problémům. Čeká je obří ekonomická a sociální reforma, a přitom musí čelit Číně i Rusku". Tak to bude pro USA nesmírně ...Zobrazit celý příspěvek

        „Spojené státy budou další dekádu čelit vážným vnitřním problémům. Čeká je obří ekonomická a sociální reforma, a přitom musí čelit Číně i Rusku".

        Tak to bude pro USA nesmírně těžké. Co se vlastně změnilo od konjunktury po 2.sv. války až po současnost? Už nejsou destinace, na kterých se dá snadnou přijít k zisku, nebo nějaké základní změny ve společnosti jako vyšší náklady na zdravotnictví a sociální politiku, konec nadvlády v určitých oblastech?
        A jestli chtějí být světovým hráčem, tak by se neměly tak lehce vzdávat Evropy, jen tlačit Evropy k vyšším příspěvkům na zbrojení pro vlastní úsporu prostředků.Skrýt celý příspěvek

        • liberal shark
          21:55 10.01.2021

          Co se změnilo ? UDS rozvrátily svou společenskou smlouvu :-( .

          Co se změnilo ? UDS rozvrátily svou společenskou smlouvu :-( .

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2