Americká námořní pěchota nasazuje lasery proti dronům
- 15. 8. 2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Americká námořní pěchota US Marine Corps vyvíjí mobilní laserový systém GBAD (Ground-Based Air Defense) umístěný na podvozku lehkého terénního auta. Cílem laseru GBAD je boj proti bezpilotním létajícím strojům.
Bezpilotní letadla, tzv. drony, začínají být nejen čím dál důležitějším pomocníkem, ale v nesprávných rukou také čím dal větší hrozbou. Bezpilotní letadla přitom neslouží jen k průzkumu, ale výhledově také jako útočné zbraně – dokáží nést například výbušninu. Přitom s rozvojem techniky se malá bezpilotní letadla nebo vrtulníky stávají dostupné prakticky pro každého.
V Afghánistánu například spojenci používali malé drony krátkého dosahu (typu Raven) k navádění minometné a dělostřelecké palby. Stejně tak však může použít podobnou techniku boje i vyspělejší protivník.
Drony jsou přitom obtížný cíl, jsou malé, rychlé a od cíle se pohybují ve vzdáleností stovek metrů nebo jednotek kilometrů. V současné době jediným účinným nástrojem v boji s drony jsou přenositelné protiletadlové systémy.
Zmínit můžeme švédský RBS 70 ve výzbroji Armády České republiky. Ostatně čeští vojáci se na boj s drony připravují.
Foto: Raytheon testuje lasery i na lodních protivzdušných systémech blízkého dosahu Phalanx CIWS (Close-In Weapon System). / Raytheon
Střela systému RBS 70 je však velice drahá a navíc prodleva od přípravy k výstřelu, až po zničení cíle, je neúměrně dlouhá. V tomto případě se zdá, že ideálním prostředkem boje proti dronům jsou laserové zbraně.
Na boj proti dronům se zaměřuje např. program americké námořní pěchoty - laser GBAD. Na programu námořníci spolupracují s firmami Raytheon (laser) a L3 (zaměřovací systém).
Společným jmenovatelem systému GBAT je vynikající taktická a strategická mobilita. Počítá se proto s instalací laseru na korbu terénního automobilu „Humvee" HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle ) a později na nové standardní terénní vozidlo americké armády a námořní pěchoty JLTV (Joint Light Tactical Vehicle).
Do konce roku vznikne prototyp vozidla s laserem o výkonu 10 kW. V roce 2016 pak bude k dispozici systém s výkonem 30 kW. Laser dodá firma Raytheon.
Foto: Jeden planární vlnovod použitý v laseru systému GBAD má rozměr 30cm pravítka. / Raytheon
Laser firmy Raytheon využívá unikátního systému planárních optických vlnovodů PWG (Planar WaveGuide). Planární vlnovod si lze představit jako optické vlákno rozvinuté do roviny.
Velkou výhodou je účinnost laseru a také jeho škálovatelnost do vyšších výkonů. Údajně lze vyrobit zbraňový laser o výkonu až 200 kW umístěný na podvozku auta kategorie Humvee. Tak velký výkon postačuje k ničení minometné, dělostřelecké a raketové munice RAM (Rocket, Artillery, Mortar) nebo dokonce i živé síly.
Zdroj: Office of Naval Research
Související články
Laser Endurance pro bojové letouny
Vývoj laserových zbraní pokročil do té fáze, že je možné uvažovat o jejich nasazení v reálném ...
- 31.10.2013
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Úspěšný test mobilního laseru HEL MD
Americká armáda poprvé otestovala mobilní laser HEL MD umístěný na korbě vozidla nákladního vozu. ...
- 13.12.2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Izraelská protivzdušná obrana spoléhá na lasery
Schopnost bránit se před raketovými útoky je v případě Izraele otázkou „života a smrti“. Izrael ...
- 01.02.2014
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
C-MUSIC: Izraelský obranný laser dokončil testování
Izrael dokončil sérií testů svého obranného laserového systému pro civilní dopravní letadla C-MUSIC ...
- 28.02.2014
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Načítám diskuzi...