Akustická lokace nepřátelských odstřelovačů

vojenský konvoj
Foto: Městská zástavba - ideální místo pro útok ze zálohy / Army.mil

V misích jako je ta v Iráku nebo Afghánistánu musí spojenečtí vojáci často čelit nenadálým útokům skrytých střelců nebo jednotlivých odstřelovačů. Avšak mnohokrát se stane, že pozici střelce (natož samotného útočníka) se ani nepodaří vypátrat. Popsané problémy vedly v posledních letech k rozvoji senzorů schopných lokalizovat nepřátelské střelce. Jedním z takových je nově i akustický senzor Acoustic Shooter Locating System (ASLS) pro bojová vozidla od německé firmy Rheinmetall. Vývoj byl již kompletně dokončen a přístroj je připraven pro ostré nasazení.

ASLS v základní verzi obsahuje vysoce výkonné akustické senzory („mikrofony“), elektroniku pro analýzu vstupních dat, zobrazovací modul a ovládací prvky.

Celé zařízení se vyznačuje schopnosti rychlé montáže a demontáže. Podle výrobce může vycvičená obsluha namontovat přístroj na vozidlo do 15 minut.

Součásti senzorového balíčku jsou i integrované baterie. Zařízení tedy nemusí být nutně připojeno k elektrické síti vozidla, ale může operovat samostatně.

Data jsou ze senzorové hlavy posílaná do zobrazovacího terminálu buď pomocí kabelu, nebo také bezdrátově. Zobrazovací přístroj má velikost větší iPodu, může být tedy používán jakýmkoliv vojákem v poli.

akustický lokátor ASLS

Foto: Zobrazovací terminál a akustické senzory systému ASLS / Rheinmetall

K samotnému fungování lokace. Pokud na vozidlo nebo konvoj zaútočí nepřítel, akustický lokátor pomoci zvuku z výstřelu propočítá azimut, vzdálenost a nadmořskou výšku pravděpodobného střelce. Elektronika může také zanést pozici střelce do GPS mapy nebo ji předat na terminál ostatním jednotkám.

Všechny spřátelené jednotky okamžitě uvidí pozici nepřátelského střelce a během okamžiku mohou na něj navést palbu - jak svojí vlastní, tak také samozřejmě minometnou či dělostřeleckou.  

Zařízení ASLS bez problému funguje i za pohybu vozidla. Navíc díky citlivým mikrofonům a výkonné elektronice dokáže přístroj účinně potlačovat falešné poplachy.

Akustický lokátor však nejenže je schopen přesně lokalizovat střelbu z ručních zbraní, ale dokáže rovněž určit směr dělostřelecké palby nebo vzdálených explozí.

Zdroj: Rheintmetall

Nahlásit chybu v článku


Související články

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Laserová detekce improvizovaných náloží IED

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v ...

Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo ...

Není úniku - bezpilotní letadla samy rozpoznají sledované osoby

Dnešní článek asi všechny nepotěší, některé dokonce vyděsí. Ten, kdo se bojí, že svět jednou ovládne ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tomáš
    16:05 07.10.2011

    Již brzy na vašich útvarech.

    Již brzy na vašich útvarech.

  • Vojtěch
    13:59 06.10.2011

    Podobný přístroj jsem viděl v kanadském seriálu Flashpoint, využívala ho tam zásahová jednotka policie. Nevím, jestli je už takto opravdu ve službě, nicméně se tam stalo to na co ...Zobrazit celý příspěvek

    Podobný přístroj jsem viděl v kanadském seriálu Flashpoint, využívala ho tam zásahová jednotka policie. Nevím, jestli je už takto opravdu ve službě, nicméně se tam stalo to na co naráží Vašek - v jednom díle odstřelovač řádící ve městě zničil ASLS ještě dřív, než mohl být lokalizován... nicméně za předpokladu, že by tím bylo vybaveno několik, nebo rovnou všechny vozidla vojenského konvoje, tak by to představovalou obrovskou výhodu. Navíc vojenské vozidlo se ježí anténama (vysílačky, rušičky a kdo ví co ještě), takže střelec by to měl o to těžší trefit tu správnou.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    16:29 05.10.2011

    Řešením podle mě bude, pokud bude akustickým lokátorem vybaveno každé vozidlo. Také na druhou stranu, bude lépe, když první výstřel bude mířit na "kus plechu" než na člověka.

    Řešením podle mě bude, pokud bude akustickým lokátorem vybaveno každé vozidlo. Také na druhou stranu, bude lépe, když první výstřel bude mířit na "kus plechu" než na člověka.

  • Vašek
    15:17 05.10.2011

    Při pohledu na přístroj mě napadá, jak by to celé dopadlo, kdyby střelec mířil první ranou právě na akustické senzory na autě :)

    Při pohledu na přístroj mě napadá, jak by to celé dopadlo, kdyby střelec mířil první ranou právě na akustické senzory na autě :)

Načítám diskuzi...