Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy

Tanky Abrams, střely Stinger: Washington dodá zbraně Tchaj-wanu za miliardy
M1A2 Abrams / Public Domain (Zvětšit)

Americká agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila přes program zahraničního prodeje FMS (Foreign Military Sale) prodej zbraní ve výši 2,2 miliardy dolarů na Tchaj-wan. Předmětem schválení jsou dodávky tanků Abrams a protiletadlových střel Stinger.

DSCA nabízí potenciální prodej až 108 tanků M1A2T Abrams, 14 vyprošťovacích vozidel M88A2 Hercules a 16 tahačů tanků M1070A1 HET. Tchajwanská armáda v oblasti výzbroje může také nakoupit až 122 těžkých kulometů M2 ráže 12,7 mm a 216 kulometů M240 ráže 7,62 mm.

Samozřejmostí jsou dodávky tankové munice, konkrétně jde o 7682 kusů podkaliberní munice s wolframovým penetrátorem KEW-A1, 828 kusů víceúčelové tříštivo-trhavé munice IMHE-T, 572 kusů víceúčelové cvičné munice M1002 (TPMP-T1), 359 kusů protipanceřové kumulativní munice M831A1 HEAT a 621 kusů cvičné munice M865 (TPCSPS-T2). Pro kulomet M2 DSCA nabízí 267 680 nábojů (včetně protipancéřových) ráže 12,7 mm a pro M240 3 693 000 kusů nábojů ráže 7,62 mm.

Součástí nabídky jsou i potenciální dodávky komunikačního vybavení, brýlí pro noční vidění nebo zadýmovací granáty.

M1A2T (dříve označován jako M1A2X) vychází z nejnovější verze M1A2C. Tchajwanské tanky Abrams ale nezískají pancéřové vložky z ochuzeného uranu. Naopak M1A2T obdrží technologii pro vyhledávání a ničení cílů „lovec -zabiják“ („hunter-killer“) a také nízkoprofilovou zbraňovou stanici CROW-LP. Přesná podoba a úroveň schopností M1A2T nejsou ale známy.

Celková hodnota dodávky může dosáhnout až dvou miliard dolarů.

Dodávky tanků Abrams výrazně posílí vojenské schopnosti „vzpurného ostrova“, neboť tchajwanská armáda se v současné době opírá pouze o 480 tanků M60A3 Patton, 450 tanků CM11 a 100 tanků CM12 (modernizovaný M48A3). CM11 kombinuje podvozek tanků M60, věž z tanků M48 (s dělem ráže 105 mm) a systém řízení palby z tanků M1A1 Abrams.



Hlavním úkolem tchajwanské armády je ochrana ostrova před případnou čínskou invazí. Výše uvedená videa ukazují cvičení z roků 2018 a 2019.

V každém případě v případném střetu s čínskými tanky ZTZ 99A současné tchajwanské pozemní tankové vojsko nemá šanci na úspěch.

O nákup tanků Abrams žádala vláda v Tchaj-peji Washington prakticky již 20 let (!). V roce 2001 administrativa George W. Bushe souhlasila s vývozem tanků M1A2 Abrams, ale v této věci nebyly dále podniknuty žádné další kroky. V letech 2009 a 2015 Tchaj-pej žádal o nákup čtyř praporů (4×58 tanků) tanků Abrams. V druhém případě ale bylo zpochybněno, zda 60 tun těžký Abrams je vhodný pro pobřežní, bažinaté a horské prostředí ostrova. Kritika se týkala i údajné nízké nosnosti některých mostů a cest.

Možná z těchto důvodů byly zakoupeny tahače tanků M1070A1 HET a podvalníky (které méně zatěžují silnice a mosty), protože samotný ostrov Tchaj-wan měří na délku pouze 350 km a na šířku 130 km. Tank Abrams by tak měl celou délku ostrova překonat po vlastní ose.


CM11 Brave Tiger; větší foto / 玄 史 生 přes Wikimedia

V roce 2017 chtěl Tchaj-Wan získat alespoň starší tanky M1 Abrams a vylepšit 450 tanků CM11 (nový kanon ráže 120 mm, systém řízení palby, atd.). Zatímco z nákupu tanků M1 sešlo, program modernizace CM11 pokračuje. Letos skončí zkoušky vylepšení verze CM11 (s kanonem 120 mm) a od příštího roku začne modernizace stávající flotily. Ostatně tchajwanské pozemní vojsko požaduje pro plnění svých úkolů minimálně 500 moderních tanků.

Druhá část dodávky se týká nákupu z ramene odpalovaných střel FIM-92 Stinger (FIM-92F Block I) v hodnotě 223 milionů dolarů. Pro odpálení střel poslouží 108 odpalovacích tubusů, stejný počet termovizních zaměřovačů (MTWS) a stejný počet odpovídačů přítel-nepřítel (IFF). Stingery tchajwanská armáda využije v boji proti letadlům, vrtulníkům či dronům.

Problém Tchaj-wanu je, že na rozdíl od Japonska, Jižní Koreje nebo Filipín nemá se Spojenými státy pevnou smlouvu o obraně. Dodávky amerických zbraní na Tchaj-Wan tak vždy ovlivňuje stav čínsko-amerických vztahů. Není třeba dodávat, že současné vztahy mezi USA a Čínou nejsou ideální a Washington navíc považuje Peking za svého největšího ekonomického a vojenského rivala v 21. století.


Výcvik tchajwanské mechanizované pěchoty a tanků M48A3

Nicméně Spojené státy stále neschválily prodej 60 moderních taktických víceúčelových letadel F-16 Block 70. Vzhledem k rychle stárnoucí flotile 143 stíhaček F-16A/B, 46 stíhaček Mirage 2000 a 105 domácích lehkých stíhaček F-CK-1 Čing-kuo je dodávka bojových letadel pro Tchaj-wan důležitější, než nákup tanků Abrams. V každém případě ale Tchaj-wan modernizuje svých 143 stíhaček F-16A/B na nejnovější víceúčelovou verzi F-16V Viper.

Čína však uvedla, že dodávky nových amerických bojových letadel F-16 Block 70 (či dokonce F-35A Lightning, o které se Tchaj-wan také zajímá) představují nepřekročitelnou „červenou čáru“. Zda po překročení této čáry dojde na vojenské řešení, není jisté. Avšak napětí mezi Tchaj-pejem a Pekingem neustále roste. V dubnu 2019 tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen pohrozila násilným vyhnáním každého čínského letadla, které naruší tchajwanský vzdušný prostor (který Čína oficiálně neuznává). Cchaj Jing-wen navíc propaguje větší nezávislost Tchaj-Wanu na pevninské Číně.

Naopak čínský prezident Si Ťin-pching opakovaně pohrozil vojenským řešením, pokud Tchaj-wan vyhlásí nezávislost.

Zdroj: The Drive, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizovaný tank M1A2 SEPv3 pro americkou armádu

Podle magazínu SCOUT americká armáda (US Army) za nedlouho obdrží pro účely vojskových zkoušek první ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Americký tank M1A2C Abrams s aktivní ochranou Trophy a přídavným pancířem

Na internetu se objevila fotografie nejnovější verze amerického tanku M1A2 Abrams. Modernizovaný ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    08:36 15.07.2019

    Konečně se našel americký prezident s kouskem charakteru, který se nebojí poskytnout vojenskou pomoc legální vládě čínské republiky proti jejím vzbouřeneckým provinciím na pevnině ...Zobrazit celý příspěvek

    Konečně se našel americký prezident s kouskem charakteru, který se nebojí poskytnout vojenskou pomoc legální vládě čínské republiky proti jejím vzbouřeneckým provinciím na pevnině :-).Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    21:35 12.07.2019

    Zaujímavý článok o Číne vs USA: https://finmag.penize.cz/ekono... Zaujal ma jeden ...Zobrazit celý příspěvek

    Zaujímavý článok o Číne vs USA:

    https://finmag.penize.cz/ekono...

    Zaujal ma jeden odstavec:

    "Čína také produkuje ze všech zemí nejvíc vědeckých studií a vyhledávač vědeckých článků Semantic Scholar naznačuje, že čínští vědci předběhli své americké protějšky, pokud jde o počet studií věnovaných umělé inteligenci."

    Takže Čína predbehla USA .... a hurá byť svetovou vedeckou veľmocou ....

    Akurát nedávno jeden český vedec prezradil ako Čína fabuluje tieto "vedecké zázraky" ....
    Jednoducho nakupuje "hotových" vedcov zo západu, ktorý majú samozrejme nádherný plat, môžu si vybrať pozemok a aký úžasný dom tam chcú mať, kde budú žiť so svojou rodinou .... a to len za jednu podmienku ...

    Nie nejde o vzdelávanie čínskych vedcov, ako by človek predpokladal, ale o to, že vedec bude jednoducho publikovať svoje vedecké články ako "Made in China".

    Inak povedané, Číňania len za ťažké peniaze fabulujú akí sú oni vedecky vyspelí ......miesto toho aby za tie ťažké peniaze vzdelávali svojich ľudí čo by bolo určite efektívnejšie ... ale nie také rýchle .... a čínska diktatúra sa chce prezentovať hneď a rýchlo ,....Skrýt celý příspěvek

  • Zdenoušek
    07:20 12.07.2019

    No držím jim pěsti. jestli je schramstnou komunisti z Číny tak se tam tam mají na co těšit. Udělají čistky jako hrom a spousta lidí skončí u zdi. Vycucají je ti zloději ze všeho ...Zobrazit celý příspěvek

    No držím jim pěsti. jestli je schramstnou komunisti z Číny tak se tam tam mají na co těšit. Udělají čistky jako hrom a spousta lidí skončí u zdi. Vycucají je ti zloději ze všeho jak nikoho. Bude to exemplární příklad jak pro všechny, kteří by jim chtěli do něčeho kecat tak pro ty, kdo by se chtěl vzpouzet.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      10:02 12.07.2019

      Zdenoušek: neviděl bych to tak dramaticky. Za prve, posledních padesát let to fakt nevypadá, že by se čínští komunisti chystali na převzetí silou. A že se s tím za Maa jinak moc ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdenoušek: neviděl bych to tak dramaticky. Za prve, posledních padesát let to fakt nevypadá, že by se čínští komunisti chystali na převzetí silou. A že se s tím za Maa jinak moc nepárali a na nějaké oběti nekoukali. Podobných alarmistických a katastrofických scénářů se ve veřejném prostoru motaly tuny, když číňani přebírali Hong-Kong. A k velkému překvapení se žádné stavění ke zdi nekonalo.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        12:30 12.07.2019

        Hongkong je iná šálka kávy z troch dôvodov: 1.- nejde o separatistický región ale bývalú kolóniu, ktorej v určitom okamihu skončil prenájom. nebolo treba oň bojovať. 2.- v roku ...Zobrazit celý příspěvek

        Hongkong je iná šálka kávy z troch dôvodov:
        1.- nejde o separatistický región ale bývalú kolóniu, ktorej v určitom okamihu skončil prenájom. nebolo treba oň bojovať.
        2.- v roku 1997 bol jedným z hospodársky najvyspelejších miest sveta, zatiaľ čo ČĽR na tom ešte nebola ani zďaleka tak, ako dnes. Formulácia "Jedna krajina, dva systémy" bola výsostne pragmatická záležitosť, ktorá sľubovala veľké hospodárske výhody.
        3.- došlo medzitým ku generačnej zmene vo vedení ČĽR, ako aj k zmene globálnych pozícií Číny, ako aj jej vojenstva a hospodárstva.Skrýt celý příspěvek

      • PavolR
        12:44 12.07.2019

        ... a ešte 4. dôvod: v roku 1997 ešte pretrvával efekt rešpektu voči Západným mocnostiam, čo zvíťazili v studenej vojne. Obzvlášť dominancia USA sa javila byť absolútna. Od prelomu ...Zobrazit celý příspěvek

        ... a ešte 4. dôvod: v roku 1997 ešte pretrvával efekt rešpektu voči Západným mocnostiam, čo zvíťazili v studenej vojne. Obzvlášť dominancia USA sa javila byť absolútna. Od prelomu tisícročí však viaceríí začali skúšať, čo všetko mu môže prejsť, a po zistení, že toho možno "beztrestne" dosť veľa, si už dnes kadekto trúfne na kadečo.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          13:38 12.07.2019

          PavolR: ve všem máš, samozřejmě, pravdu. Ale ani v případě Tchaj-wanu nevidím důvod pro to, aby se Čína pokusila o připojení silou a následně nastolila tvrdý teror provázený ...Zobrazit celý příspěvek

          PavolR: ve všem máš, samozřejmě, pravdu. Ale ani v případě Tchaj-wanu nevidím důvod pro to, aby se Čína pokusila o připojení silou a následně nastolila tvrdý teror provázený hromadnými popravami. Pokud tedy nebudou síly z vnější intenzivně podporovat eskalaci konfliktu (vyhlášení nezávislosti, uznání Tchaj-wanu mezinárodním společenstvím za jedinou pravou Čínu atd...) Pevninský režim bude dělat to samé, co provozuje v řadě jiných oblastí, prostě maximalizovat zisky pomocí soft power.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    20:41 11.07.2019

    Zajímavá diskuze.... Semtame mám zkušenost s huawei-rada? Kup si iPhone věř mi;) Dany ten rizdíl Vám tady asi nikdo nepoví nicméně se domnívám že to bude úplně jiná liga, ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavá diskuze....

    Semtame mám zkušenost s huawei-rada? Kup si iPhone věř mi;)

    Dany ten rizdíl Vám tady asi nikdo nepoví nicméně se domnívám že to bude úplně jiná liga, proč by si to jinak amici jinak tak střežili

    Čína versus USA, nejsem zrovna amerikanofil ,ale tady opravdu nechci poznat situaci kdy Čínský vliv překoná americký, nechápu co je na tom k radosti, koukněte se jak se ve všech ohledech chová Čína ke všem ostatním státům naprosto bez respektu, podvádí, krade. Je to zamindrákovaný národ uznávající jen sebe, jsou nechutní nesnáším ten jejich komunismus jejich vykrádání našich vědomostí a jejich aroganci , nejhorší co muže být je šikmooký čínský soudruhSkrýt celý příspěvek

    • dusan
      21:00 11.07.2019

      Zaujímavé je hlavne to, že pri diskusii o obchodnej vojne medzi USA a Čínou to vždy skončí pri firme Huawei .... Určite to nie je náhoda ... jednoducho pokým pri USA sa každému ...Zobrazit celý příspěvek

      Zaujímavé je hlavne to, že pri diskusii o obchodnej vojne medzi USA a Čínou to vždy skončí pri firme Huawei ....

      Určite to nie je náhoda ... jednoducho pokým pri USA sa každému človeku vybaví nejaká veľká svetová firma (Boeing, Microsoft, Apple, Ford, General Motors a pod. ) ... tak pri Číne je ten výber obmedzený a veľa ľudí naozaj pozná len ten Huawei ....

      A to je ten rozdiel v ekonomickej sile .....Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        09:42 12.07.2019

        problem nie v tom čo si vybaviš ale čo maš. Skus odhadnut, kolko ludi na Slovensku ma doma viac veci z USA ako z Činy? A to nepíšem o Rusku. Nebit Ruska nesvietime, nekuríme, ...Zobrazit celý příspěvek

        problem nie v tom čo si vybaviš ale čo maš. Skus odhadnut, kolko ludi na Slovensku ma doma viac veci z USA ako z Činy? A to nepíšem o Rusku. Nebit Ruska nesvietime, nekuríme, chodime peši, ...Skrýt celý příspěvek

      • danny
        09:54 12.07.2019

        dusan: důvod, proč s mluví o Huawei je v tom, že útok na tuto firmu je naprosto bezprecedentní a překračuje všechny myslitelné hranice (např. únos dcery zakladatele z trazitu v ...Zobrazit celý příspěvek

        dusan: důvod, proč s mluví o Huawei je v tom, že útok na tuto firmu je naprosto bezprecedentní a překračuje všechny myslitelné hranice (např. únos dcery zakladatele z trazitu v Kanadě pod záminkou, že jedna z dceřinek Huawei porušuje americké extrateritoriální sankce vůči Íránu). Není obvyklé, že by byla konkrétní korporace označována za ohrožení národní bezpečnosti a byla vůči ní podnikána tak drakonická opatření.

        Jinak těch známých čínských značek je, samozřejmě, celá řada. Již jmenované Xiaomi, Lenovo, Alibaba, Air China, Haier, Cheetah Mobile, Baidu, China Construction Bank, Ping An, ICBC, Moutai, Petro China, China Telecom, Geely... To je jen pár jmen z různých industry které mě napadají a všechny patří do první padesátky nejhodnotnějších značek na světě. Jsou známé díky svým produktům, službám, volně obchodovaným akciím, akvizicím evropských firem a hlavně, inovacím.Skrýt celý příspěvek

        • Englbert
          18:23 12.07.2019

          Ty cinske firmy co jmenujete jsou pouze cinsky regionalni ( snad krome tech technologickych) a vyznamne jsem tak akorat v cine a jen diky tomu, ze tam maji od komousu zajisteny ...Zobrazit celý příspěvek

          Ty cinske firmy co jmenujete jsou pouze cinsky regionalni ( snad krome tech technologickych) a vyznamne jsem tak akorat v cine a jen diky tomu, ze tam maji od komousu zajisteny monopol a sami pro sebe trh s miliardou zakazniku. S opravdovymi svetovymi giganty se nemuzou srovnavat.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            14:44 15.07.2019

            Englbert: asi by ses, aspoň na ty jmenované, mohl podívat, než budeš něco tvrdit. Dával jsem si při výběru docela pozor na to, aby se nejednalo pouze o "regionální" hráče, ale ...Zobrazit celý příspěvek

            Englbert: asi by ses, aspoň na ty jmenované, mohl podívat, než budeš něco tvrdit. Dával jsem si při výběru docela pozor na to, aby se nejednalo pouze o "regionální" hráče, ale právě významné globální značky s dostatečně diverzifikovaným portfoliem a rozhodně ne čudly závislé na státním cecíku.Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          19:49 12.07.2019

          Obvyklé je, že v západných štátoch súdy rozhodujú i proti vôli vlády ... v Číne sa také veci nestávajú : )

          Obvyklé je, že v západných štátoch súdy rozhodujú i proti vôli vlády ... v Číne sa také veci nestávajú : )

  • danny
    14:36 11.07.2019

    Nevíte někdo, jaký je rozdíl v odolnosti bez vložky z ochuzeného uranu?

    Nevíte někdo, jaký je rozdíl v odolnosti bez vložky z ochuzeného uranu?

    • KOLT
      22:40 11.07.2019

      Utajovaný ;-) A také by mě zajímal :-) Na palba.cz jsou nějaké výsledky z dob testů Švédy. A rozdíl byl docela hodně znatelný. Nicméně je otázka, zda se od té doby neposunuly ...Zobrazit celý příspěvek

      Utajovaný ;-) A také by mě zajímal :-)

      Na palba.cz jsou nějaké výsledky z dob testů Švédy. A rozdíl byl docela hodně znatelný. Nicméně je otázka, zda se od té doby neposunuly schopnosti v oblasti pancéřů přecijen dál (SWE testovali tuším v 80. letech), čili se ten rozdíl mohl zmenšit.Skrýt celý příspěvek

      • Jara
        22:56 11.07.2019

        Trochu všem uniklo že jim amici neposkytly ani munici s uranových penetrátorem pouze wolfram což u L44ky nebude nic moc, ale buchví na ty čínské škopky asi Ok

        Trochu všem uniklo že jim amici neposkytly ani munici s uranových penetrátorem pouze wolfram což u L44ky nebude nic moc, ale buchví na ty čínské škopky asi Ok

      • danny
        09:58 12.07.2019

        KOLT: díky, pohledám. Tady je to obzvlášť těžká hádanka, když máme hodně mlhavé informace o vlastnostech čínské munice. U dalších protitankových zbraní je to jednodušší, ty se ...Zobrazit celý příspěvek

        KOLT: díky, pohledám. Tady je to obzvlášť těžká hádanka, když máme hodně mlhavé informace o vlastnostech čínské munice. U dalších protitankových zbraní je to jednodušší, ty se přece jen po světě motají častěji.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:48 11.07.2019

    Za těch 2,2 mld dolarů (46,5 mld Kč) je to ale velmi slušná hromada zbraní. Rozhodně bych je nepodceňoval ani v případě střetu s Čínou, v obraně ostrova bude oněch požadovaných cca ...Zobrazit celý příspěvek

    Za těch 2,2 mld dolarů (46,5 mld Kč) je to ale velmi slušná hromada zbraní. Rozhodně bych je nepodceňoval ani v případě střetu s Čínou, v obraně ostrova bude oněch požadovaných cca 500 tanků velmi velkou silou. Jsem zvědavý na ty vylepšené CM11 se stodvacítkou, je docela škoda, že nedostanou nějakou novou věž (takový Falcon by byl bezva, ale to už jsem se moc zasnil), ale je mi jasné, že jde o cenu no.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    12:31 11.07.2019

    To čo povedal Taliban Američanom v Afganistane, “You have the watches but we have the time,” (Vy mate hodinky, ale my máme čas), plati aj pre Tchaj-wan, Čínu a USA. Američania ...Zobrazit celý příspěvek

    To čo povedal Taliban Američanom v Afganistane, “You have the watches but we have the time,” (Vy mate hodinky, ale my máme čas), plati aj pre Tchaj-wan, Čínu a USA. Američania nahanuju priliš vela zajacov po zemeguli a Činania maju zaujem len ovladnut svoje okolie. Rozhodne ekonomika, nie tanky. Včera u nas spustili skušobne G5 siet. Činsku, ZTE.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      12:52 11.07.2019

      Ak by sme rozhodovali len podľa ekonomiky .... tak na Thajwane môžu pokojne spávať : ) Trumpova vojna síce poškodzuje obe strany (jemu to asi nedochádza), ale rýchlo sa ukázalo, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ak by sme rozhodovali len podľa ekonomiky .... tak na Thajwane môžu pokojne spávať : )

      Trumpova vojna síce poškodzuje obe strany (jemu to asi nedochádza), ale rýchlo sa ukázalo, že Čína hrá slabšiu ligu a je to práve ona, ktorá má väčší problém .... jednoducho povedané Číňania potrebujú viac amerických tovarov ako Amíci čínskych ..... samozrejme myslím sofistikované veci, nie hračky .... a preto je colná vojna zničujúca pre Čínu ... v podstate si ju nemôže dovoliť.

      Napriek tomu, že má obrovská Čína určite xy-špičkových firiem, faktom ostáva, že výkonom na obyvateľa je Čína zaostalá krajina .... má len polovicu výkonu Slovenska či Česka ...

      A čo sa týka "zajacov" .. tak to ide o omyl .... USA už dávno "riešia" primárne Čínu.... Rusko je len "bokovka" po invázii Ruska na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        13:04 11.07.2019

        Opät niečo silno nerozumieš. USA stracaju ročne ekonomickou špionažou a nedodržiavanim vlastnickych prav 600 miliard dolarov. Väčšinou je to činnost Činanov. A deje sa to nielen ...Zobrazit celý příspěvek

        Opät niečo silno nerozumieš. USA stracaju ročne ekonomickou špionažou a nedodržiavanim vlastnickych prav 600 miliard dolarov. Väčšinou je to činnost Činanov. A deje sa to nielen v ekonomike, ale aj vo vojenskych technologiach. Čitaj:
        While many countries engage in cyberespionage for commercial purposes, including U.S. allies, America’s defense industrial base is a primary target of China’s campaign of theft, which presents a special danger. A dramatic U.S. Navy report earlier this year asserted that China derives from cyberespionage “an incalculable near- and long-term military advantage… altering the calculus of global power.” Businesses and universities that work with the Navy are under attack, as well. A senior official described the Navy as “under siege. People think it’s much like a deathly virus — if we don’t do anything, we could die.” An executive of cybersecurity firm FireEye aptly described this Chinese hacking as “preparation for great power conflict.”Skrýt celý příspěvek

        • dusan
          16:18 11.07.2019

          Číňania už "špionážujú" moderný motor do vojenských stíhačiek dlhé roky ... .dlhé roky ich používajú ... a stále žiadny kvalitný nepostavili ..... Skôr ako špionáž pomáha Číˇňanom ...Zobrazit celý příspěvek

          Číňania už "špionážujú" moderný motor do vojenských stíhačiek dlhé roky ... .dlhé roky ich používajú ... a stále žiadny kvalitný nepostavili .....

          Skôr ako špionáž pomáha Číˇňanom spolupráca so svetovými výrobcami ....

          Špionáž má význam len ak jej výsledky má kto efektívne využiť. Aj sovieti mali špiónov v jadrovom priemysle USA za 2.SV, ale bez vlastnej vedeckej základne by nikdy nedokončili vývoj jadrových zbraní ....je to trošku naivná predstava, že špióni nahradia vedcov .... vedia im len pomôcť.Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            16:51 11.07.2019

            Vieš kolko si ušetriš chodze ked vieš čitat a maš navigaciu v cudzom meste a cestuješ dopravou zadarmo? Presne o tom je špionaž a ešte viac je, ked nikomu nezaplatiš za patenty. ...Zobrazit celý příspěvek

            Vieš kolko si ušetriš chodze ked vieš čitat a maš navigaciu v cudzom meste a cestuješ dopravou zadarmo? Presne o tom je špionaž a ešte viac je, ked nikomu nezaplatiš za patenty. To, že dnes niečo nevedia vyrobit, neznamena že nemaju čas sa to naučit. Ved to nie su Američania, ale Činania, ktori si vyberu čas pripojenia Formózy. Činania nenapadnu Formózu, Formóza im sama vyjde v ustrety, ked USA stratia vplyv. Heslo: Jedna Čina, dva systemy! ktore plati dnes, sa len zmeni na: Jedna Čina, tri systemy!Skrýt celý příspěvek

          • dusan
            17:04 11.07.2019

            palo satko Patenty sú o ničom ... skutočne moderná firma ich nepotrebuje. Jej vývoj jednoducho je taký rýchly, že kopírovanie čínskymi " odborníkmi" ich nezaujíma : ) Číňania ...Zobrazit celý příspěvek

            palo satko

            Patenty sú o ničom ... skutočne moderná firma ich nepotrebuje. Jej vývoj jednoducho je taký rýchly, že kopírovanie čínskymi " odborníkmi" ich nezaujíma : )
            Číňania kopírujú všetky svetové automobilové značky a koho to zaujíma ? ... kto na to má, tak si kúpi originál, kto na to nemá i tak by si to BMW nekúpil ... Nemci neprichádzajú o nič ....
            A čo sa týka "troch systémov" ... tak čínska diktatúra dokazuje, že chcel len jeden systém a nepochybujem, že "rebelov" zlikviduje a urobí z Honkongu poslušné stádo, ktoré sa zaradí do čínskeho priemeru ..... a to z Tchaj-wanu dobre vidia a boli by úplne sprostí, keby sa podrobili zaostalej diktatúre ....Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            17:21 11.07.2019

            palo satko: 1.- Po skúsenostiach s Honkongom žiadna iná nezávislá čínska komunita komunistom na lep neskočí. 2.- Pre Čínu rozhodne neplatí, že by mali čas. Tamojší komunisti ...Zobrazit celý příspěvek

            palo satko:
            1.- Po skúsenostiach s Honkongom žiadna iná nezávislá čínska komunita komunistom na lep neskočí.
            2.- Pre Čínu rozhodne neplatí, že by mali čas. Tamojší komunisti rozvrátili v rámci svojho sociálneho inžinierstva demografiu krajiny snáď ešte dokonalejšie, než boľševici v Rusku. Za 10-15 rokov ich to dobehne v plnej sile a potom sa budú mať čo oháňať. Zvlášť, keď im USA (ale časom zrejme aj mnohí iní) budú narúšať krivky hospodárskeho rastu ...Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            18:19 11.07.2019

            Dušan, to maš s tym BMW? Pamätaš si na Tiger II.? Užasny tank. No ako desivo sa s nim prehrala vojna s ruskym mužikom. Ty si nepochopil o čo dnes v Hong Kongu ide. Keby si to ...Zobrazit celý příspěvek

            Dušan, to maš s tym BMW? Pamätaš si na Tiger II.? Užasny tank. No ako desivo sa s nim prehrala vojna s ruskym mužikom.
            Ty si nepochopil o čo dnes v Hong Kongu ide. Keby si to pochopil, tak by si zistil, že komunisti chcu len to čo denne hrozi aj tebe na Slovensku zo strany USA. Proste ak blbec z Hong Kongu predava do Činy narkotika, tak ho bude sudit Čina. To je rovnake aj u nas. Ak sa voči USA dopustiš zločinu, tak ta Čaputka vida Američanom, uplne bez vahania. :)Skrýt celý příspěvek

          • truther
            22:06 11.07.2019

            "Po skúsenostiach s Honkongom žiadna iná nezávislá čínska komunita komunistom na lep neskočí." Jakých zkušeností? Zaměstnanci amerických a britských neziskovek musí vykazovat ...Zobrazit celý příspěvek

            "Po skúsenostiach s Honkongom žiadna iná nezávislá čínska komunita komunistom na lep neskočí."

            Jakých zkušeností? Zaměstnanci amerických a britských neziskovek musí vykazovat činnost všude na světě. Pročínské demonstrace vám média neukáží.

            https://www.mintpressnews.com/... Skrýt celý příspěvek

          • PavolR
            22:38 11.07.2019

            truther: Prekvapím Vás - videl som to v médiách. :-) A čo má byť? Podporovateľov čínskeho režimu je predsa dosť aj u nás (a ani nie sú Číňania). Ide o princíp a nie o to, kde kto ...Zobrazit celý příspěvek

            truther: Prekvapím Vás - videl som to v médiách. :-) A čo má byť? Podporovateľov čínskeho režimu je predsa dosť aj u nás (a ani nie sú Číňania). Ide o princíp a nie o to, kde kto máva akým transparentom.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          10:14 12.07.2019

          palo satko: patentové právo a definice duševního vlastnictví se v posledních letech zásadně posunuje. Proto musíš brát vyčíslování ztrát s velikou rezervou. Je to podobné, jako ...Zobrazit celý příspěvek

          palo satko: patentové právo a definice duševního vlastnictví se v posledních letech zásadně posunuje. Proto musíš brát vyčíslování ztrát s velikou rezervou. Je to podobné, jako když svého času distributoři filmů a hudby vyčíslovali, o kolik peněz přijdou kvůli černým kopiím. Ty vycházely z předpokladu, že by si všichni vlastníci nelegální kopie koupili origoš CD za plnou cenu a to násobili počtem uložení kopie - 1x fyzický nosič, 1x usb přehrávač, 1x uložení kopie v PC = ztráta 1.500,- při ceně CD 500,-. Problém byl v tom, že většina uživatelů nelegálních kopií byli uhrovití adolescenti s měsíčním kapesným dvěstě korun a marginální kupní silou, byť si do roka stáhli v průměru 50 cd a 30 dvd.
          Opravdu si nejsem jist, že průmyslový vzor registrovaný Applem, jako např. že má telefon zaoblené rohy nebo pod displejem kulatý ovládací čudlík lze po právu nazývat duševním vlastnictvím hodným ochrany, nebo spíš duševním mrzáctvím, protože nikoho normálního by nenapadlo si takovou kravinu patentovat a pak za to někoho popotahovat.Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        13:11 11.07.2019

        dusan Nechci ti kazit ty svazácký kecy. Pro zajímavost: Huawei nakonec bude dostávat Android a americké součástky. USA již nejsou tak silné aby mohli vyřadit velké firmy jako ...Zobrazit celý příspěvek

        dusan

        Nechci ti kazit ty svazácký kecy. Pro zajímavost:

        Huawei nakonec bude dostávat Android a americké součástky. USA již nejsou tak silné aby mohli vyřadit velké firmy jako Huawei ze hry. Svým předchozím krokem jen urychlili konec svého monopolu v tomto segmentu, protože Huawei a spol. zajisté nyní urychlí vývoj svého operačního systému.

        Máte někdo zkušenosti s novými telefony od Huawei či Xiaomi, potřebuji již obměnu. Děkuji za případné odpovědi.Skrýt celý příspěvek

        • truther
          13:22 11.07.2019

          Podle mě o Android ani tak nejde, náhrady existují, víc vadilo embargo na součástky. Čína zatím nemá vlastní state of the art technologie na výrobu čipů a asi dlouho mít nebudu. ...Zobrazit celý příspěvek

          Podle mě o Android ani tak nejde, náhrady existují, víc vadilo embargo na součástky. Čína zatím nemá vlastní state of the art technologie na výrobu čipů a asi dlouho mít nebudu. Žádný stát nedokáže být současně soběstačný a konkurenceschopný. Vždy musíte do výrobků použít to nejlepší co trh nabízí.Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          13:26 11.07.2019

          Len taka mala rada. keby si pomocou mobilu chcel pachat niečo nekale, tak pri Samsungu, alebo jablčku to o tebe bude vediet Velky brat a je len otazkou administativneho postupu, ...Zobrazit celý příspěvek

          Len taka mala rada. keby si pomocou mobilu chcel pachat niečo nekale, tak pri Samsungu, alebo jablčku to o tebe bude vediet Velky brat a je len otazkou administativneho postupu, kedy ta do USA vydaju. Ked ji kupiš "činana" bude to o tebe vediet tamojšia komunisicka strana a keby si hned ich nahneval, nič sa ti nestane. garantujem ti, že proti tvojmu vydaniu do Ciny bude demonstrovat plna Letenska plan. :)Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            13:43 11.07.2019

            palo satko

            Myslím, že je v dnešní době jedno jaký je výrobce, různé aplikace v telefonu tě prakticky sledují nonstop.

            palo satko

            Myslím, že je v dnešní době jedno jaký je výrobce, různé aplikace v telefonu tě prakticky sledují nonstop.

        • danny
          14:32 11.07.2019

          semtam: aktuálně redmi note 7 128 gb. Má z mého pohledu jen dvě vady. Nemá slot na 2xsim+sd, ale hybridní. a nemá nfc, které si teoreticky dovedu představit někdy v budoucnu ...Zobrazit celý příspěvek

          semtam: aktuálně redmi note 7 128 gb. Má z mého pohledu jen dvě vady. Nemá slot na 2xsim+sd, ale hybridní. a nemá nfc, které si teoreticky dovedu představit někdy v budoucnu použít. Jinak dobře fotí, je rychlý, stabilní, nástavba od xiaomi mi hodně vyhovuje. necertifikovaná nárazuodolnost a voděvzdornost + příjemná cena.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            14:36 11.07.2019

            danny

            Děkuji juknu se na něj.

            danny

            Děkuji juknu se na něj.

        • PetrTechnik
          15:19 11.07.2019

          Mobilní telefony jsou z hlediska špionáže prakticky bezvýznamné, je mi jedno kdo je vyrábí a jaký mají OS. Pokud bych byl pro rozvědku zájmová osoba, měl bych šifrovaný mobil, tam ...Zobrazit celý příspěvek

          Mobilní telefony jsou z hlediska špionáže prakticky bezvýznamné, je mi jedno kdo je vyrábí a jaký mají OS. Pokud bych byl pro rozvědku zájmová osoba, měl bych šifrovaný mobil, tam není šance šifru prolomit. Mnohem důležitější jsou komponenty sítě (routery) a servery. Pokud si tam výrobce nechá skrytou HW cestičku, může třeba vyřadit z provozu nemocnici, vodárnu , nějaký úřad. Prostě paralyzovat nějakou část ekonomiky. Vezměte si ,že MO objedná v případě krize výrobu nábojů do samopalů. Nepřítel to bude z komunikace vědět a prostě objednávku změní, stačí třeba jen o zdánlivou maličkost. Nebo prostě bude vědět , co a jak si armáda objednává. Mobilní telefony jsou jen zástupný pseudoproblém, protože mobilu rozumí každý,ale architektuře datových sítí. Ještě jedna věc, dnes už nové CNC mašiny komunikují mezi sebou a s technologii po síti, jak jednoduché je pak nabourat se do zbrojovky a nechat dělat stroje zmetky nebo je zablokovat. Kyberválka bude čím dál tím ničivější. Viděl jsem třeba simulaci útoku na rozvodnou soustavu, pro tepelnou elektrárnu by bylo požadováno vyšší zatížení a pro rozvodnou soustavu zase prudké přetížení. To vedlo k přidávání výkonu na generátorech a odpojování větví rozvodné soustavy, nadbytečný výkon by se musel někam přelít a pokud kompenzace nestačí , něco se poškodí. Je to pak záležitost minut. Další Achillova pata jsou kompenzační trafa pro německé větrníky, pokud by se je podařilo odstavit , snadno bude v půlce Evropy blackout. Tak jen tak ve zkratce...Skrýt celý příspěvek

          • satai
            19:58 11.07.2019

            "tam není šance šifru prolomit"

            A proto se neprolamuje a útočí se jinudy.

            "tam není šance šifru prolomit"

            A proto se neprolamuje a útočí se jinudy.

          • KOLT
            22:32 11.07.2019

            Tak, tak. Zpravidla přímo u výrobce HW :-)

            Tak, tak. Zpravidla přímo u výrobce HW :-)

        • dusan
          16:26 11.07.2019

          Nie sú dôležité niekoho "kecy" ... ale to, že v obchodnej vojne Čína ťahá jednoducho za kratší koniec .... to je jednoducho fakt: "Ve vzájemném obchodu drží americký prezident ...Zobrazit celý příspěvek

          Nie sú dôležité niekoho "kecy" ... ale to, že v obchodnej vojne Čína ťahá jednoducho za kratší koniec .... to je jednoducho fakt:

          "Ve vzájemném obchodu drží americký prezident lepší karty než Číňané. Zatímco USA z Číny dovážejí zboží za téměř 540 miliard dolarů, v opačném směru míří zboží za 120 miliard dolarů."
          Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika... Skrýt celý příspěvek

          • truther
            17:11 11.07.2019

            Krátkodobě na tom USA vydělají, za cenu ztráty dlouhodobé konkurenceschopnosti. Novináři IDNES si nemohou dovolit publikovat pro USA nepříznivé předpovědi.

            Krátkodobě na tom USA vydělají, za cenu ztráty dlouhodobé konkurenceschopnosti. Novináři IDNES si nemohou dovolit publikovat pro USA nepříznivé předpovědi.

      • truther
        13:13 11.07.2019

        "má len polovicu výkonu Slovenska či Česka ... " Čínská ekonomika se za posledních 20 let zšestinásobila. Jinak, do nominálního HDP se promítají životní náklady, často ovlivněné ...Zobrazit celý příspěvek

        "má len polovicu výkonu Slovenska či Česka ... "

        Čínská ekonomika se za posledních 20 let zšestinásobila. Jinak, do nominálního HDP se promítají životní náklady, často ovlivněné spekulanty s nemovitostmi. O reálné ekonomice toho moc neříkají.Skrýt celý příspěvek

        • truther
          13:15 11.07.2019

          kolaps Číny předpovídají západní "experti" každý rok, od roku 1989. Zatím jim to nevyšlo.

          kolaps Číny předpovídají západní "experti" každý rok, od roku 1989. Zatím jim to nevyšlo.

          • skelet
            15:20 11.07.2019

            teda co si pamatuju, tak experti prorokují leda růst, maximálně stagnaci kvůli "bublinám", ale kolaps?

            teda co si pamatuju, tak experti prorokují leda růst, maximálně stagnaci kvůli "bublinám", ale kolaps?

          • truther
            16:10 11.07.2019

            Netvrdím, že všichni. Třeba Gordon G. Chang o tom napsal knihu. Jen jsem chtěl říct, že když někteří předpovídají vítězství Trumpa v obchodní válce, mohou se stejně mýlit.

            Netvrdím, že všichni. Třeba Gordon G. Chang o tom napsal knihu. Jen jsem chtěl říct, že když někteří předpovídají vítězství Trumpa v obchodní válce, mohou se stejně mýlit.

          • dusan
            16:30 11.07.2019

            Neviem, že by niekto predpovedal "kolabs" ... ale krízu pre umelé nafukovanie štátom riadenej ekonomiky už predpovedajú mnohí a už sa to i potvrdilo ... Čína DOKÁZATEĽNE nafukuje ...Zobrazit celý příspěvek

            Neviem, že by niekto predpovedal "kolabs" ... ale krízu pre umelé nafukovanie štátom riadenej ekonomiky už predpovedajú mnohí a už sa to i potvrdilo ... Čína DOKÁZATEĽNE nafukuje účtovne svoj rast ...

            Čína musí rásť rýchlo ... lebo pri jej nízkej východiskovej základni potrebuje násobne vyššie rasty ekonomiky ako vyspelé štáty .. nejaké 2-3 % by bola pre nich katastrofa a rýchle zaostávanie za svetom ....Skrýt celý příspěvek

          • truther
            16:56 11.07.2019

            To je nesmysl. I kdyby rostli jen o procento rychleji než USA, tak se bude jejich pozice zlepšovat.

            To je nesmysl. I kdyby rostli jen o procento rychleji než USA, tak se bude jejich pozice zlepšovat.

          • dusan
            17:15 11.07.2019

            truther To je matematika ... USA - pri 1 000 dolároch je 2 % rast výsledok 1 020 eúr... Ćína - pri 400 dolároch je 4 % rast je výsledok 416 eúr .... Výsledok .... čínska ...Zobrazit celý příspěvek

            truther

            To je matematika ...

            USA - pri 1 000 dolároch je 2 % rast výsledok 1 020 eúr...

            Ćína - pri 400 dolároch je 4 % rast je výsledok 416 eúr ....

            Výsledok .... čínska ekonomika napriek dvojnásobného rastu zvýšila svoje zaostávanie za USA .....

            Mimochodom - ekonomický výkon Číňana je len 29 % ekonomického výkonu Amíka ....Skrýt celý příspěvek

          • truther
            17:37 11.07.2019

            ten rozdil se ale bude postupne zmensovat az nakonec bude cinske HDP rust rychleji i v absolutnich cislech

            ten rozdil se ale bude postupne zmensovat az nakonec bude cinske HDP rust rychleji i v absolutnich cislech

          • truther
            18:40 11.07.2019

            " To je matematika ..."

            presne tak, latka zakladni skoly. Reseni jednoduche exponencielni rovnice vam rekne, za kolik let Cina USA predezene.

            " To je matematika ..."

            presne tak, latka zakladni skoly. Reseni jednoduche exponencielni rovnice vam rekne, za kolik let Cina USA predezene.

          • truther
            21:35 11.07.2019

            proc minusujete? rovnice a^x = c*b^x a je rocni rust hdp USA b je rocni rust hdp Ciny c je pomer hdp Ciny/hdp USA x je pocet let do momentu, kdy Cina USA predezene reseni ...Zobrazit celý příspěvek

            proc minusujete?

            rovnice a^x = c*b^x

            a je rocni rust hdp USA
            b je rocni rust hdp Ciny
            c je pomer hdp Ciny/hdp USA
            x je pocet let do momentu, kdy Cina USA predezene

            reseni rovnice

            x = log(c)/(log(a) - log(b))

            c je v soucasnosti asi 2/3
            a je asi 1.02 (hodne optimisticka hodnota)
            b je asi 1.06 (v poslednich 20 letech byl rust vzdy vyssi)

            dostaneme x = 10

            kdyz bude b = 1.04 (nesmyslne pesimisticka hodnota)

            tak dostaneme x = 20

            to je nominalni HDP, v realnem HDP uz je Cina vys

            HDP na hlavu v geopolitice nema vyznam, to by muselo byt Lucembursko supervelmocSkrýt celý příspěvek

          • truther
            21:46 11.07.2019

            Docela to odpovida planu Ciny stat se supervelmoci do roku 2035. S rustem Ciny USA ztraci paky, kterymi v soucasnosti rust Ciny omezuje.

            Docela to odpovida planu Ciny stat se supervelmoci do roku 2035. S rustem Ciny USA ztraci paky, kterymi v soucasnosti rust Ciny omezuje.

          • logik
            22:01 11.07.2019

            truther: "proc minusujete?" protože rychlý růst je způsoben právě tím, že je čína efakto rozvojová země. Čím více bude dohánět západ, tím nutně pomaleji poroste. Ten trend se už ...Zobrazit celý příspěvek

            truther:
            "proc minusujete?"
            protože rychlý růst je způsoben právě tím, že je čína efakto rozvojová země. Čím více bude dohánět západ, tím nutně pomaleji poroste.

            Ten trend se už aktuálně ukazuje, tedy Tvůj předpoklad stabilního růstu GDP u Číny je nesmyslný.Skrýt celý příspěvek

          • Riiiederner
            12:52 14.07.2019

            truther proč mínusujeme člověka co si myslí že stealth a jiné technologie má usa díky studii mimozemské lodě v oblasti 51 protože se moc koukal na prvni dil transformerů tu snad už ...Zobrazit celý příspěvek

            truther proč mínusujeme člověka co si myslí že stealth a jiné technologie má usa díky studii mimozemské lodě v oblasti 51 protože se moc koukal na prvni dil transformerů tu snad už ani nikdo nemůže brát vážně byť by nějaký tvůj příspěvek dával alespoň sebemenší smysl protože bavit se s někým takovým je zbytečné btw přihlásil ses už na event storm area 51 ?Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        08:40 15.07.2019

        Viděl bych to opačně - čínani potřebují prodat USA více zboží, než USA do Číny, a proto skončí celní válka vítězstvím USA a odstraněním umělých obchodních bariér, které čína klade ...Zobrazit celý příspěvek

        Viděl bych to opačně - čínani potřebují prodat USA více zboží, než USA do Číny, a proto skončí celní válka vítězstvím USA a odstraněním umělých obchodních bariér, které čína klade importu. Což je mimochodem dobře pro svobodný obchod celého světa.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...