Modernizovaný tank M1A2 SEPv3 pro americkou armádu

M1A2 SEPv3 Abrams; větší fotoGeneral Dynamics Land Systems

Podle magazínu SCOUT americká armáda (US Army) za nedlouho obdrží pro účely vojskových zkoušek první modernizované tanky M1A2 SEPv3. Pokud půjde vše dobře, armáda začne zavádět do aktivní služby tanky M1A2 SEPv3 v roce 2020.

V aktivní službě americké armády se nachází 2361 tanků Abrams. 1605 tanků je vylepšeno na standard SEPv1 nebo SEPv2. Armáda plánuje postupně zhruba 1500 tanků vylepšit na standard SEPv3 a následně na SEPv4.

Přestavbu tanků Abrams zajišťuje General Dynamics Land Systems (GDLS). Americká armáda vznesla požadavek na modernizaci Abramsů na verzi SEPv3 v roce 2012. V roce 2015 GDLS získala zakázku na přestavbu šesti Abramsů na verzi SEPv3 v hodnotě 96,2 milionu dolarů.

Tanky M1A2 Abrams SEPv3 byly testovány od roku 2015, včetně ostrých zkoušek nového hlavního pancíře NEA (Next Evolutionary Armor) a nové protiminové/IED ochrany.

Na základě verze SEPv3 GDLS od roku 2016 vyvíjí dále modernizovanou verzi SEPv4. Testování Abramsů SEPv4 začne v roce 2022 a zavedení do výzbroje se očekává v roce 2024. Poté (resp. souběžně) pravděpodobně začne vývoj hloubkové přestavěného tanku M1A3 Abrams s novou hlavní výzbroji a novou pohonnou jednotkou.

GDLS před několika dny získala nové smlouvy na vývoj a výrobu vylepšených Abramsů. V rámci první smlouvě v hodnotě 270 milionů dolarů GDLS upraví v rámci předsériové výroby 45 tanků Abrams na verzi M1A2 SEPv3. První tanky nové dávky armáda obdrží na podzimu letošního roku. Všech 45 modernizovaných Abramsů armáda získá do roku 2019. Tanky poslouží k vojenským zkouškám a pokud vše dopadne dobře, následně začne přestavba zhruba 1500 tanků Abrams.

V rámci druhé smlouvy v hodnotě 311 milionů dolarů se GDLS zavázala vyvinout a dodat sedm prototypů Abramsů SEPv4. Ústředním bodem “čtyřkové” modernizace budou zcela nové pozorovací a zaměřovací senzory nové generace pro velitele a střelce. Detaily modernizace SEPv4 nejsou známe, musíme se tedy spokojit jen s tvrzením, že M1A2 SEPv4 získá celkově “vylepšené senzory, lepší schopnost přežití a ničivost”.

Modernizace M1A2 SEPv3 se opírá o několik klíčových oblastí – nový pancíř NEA, lepší protiminová ochrana, výkonnější zdroj a rozvod elektrické energie, nová munice, elektronická výzbroj, vylepšené pracovní prostředí posádky a vylepšené rozhraní člověk-stroj. SEPv3 je v podstatě skok v elektronice z roku 2005 (M1A2 Abrams SEPv2) do roku 2015 (M1A2 Abrams SEPv3).

Tank získal výkonnější pomocnou motorovou jednotku (APU), která zajišťuje dodávky elektrické energie v případě vypnutého hlavního motoru. Vylepšení doznala elektronická “výzbroj” tanku, včetně výkonnějších komunikačních systémů (přenos dat). Robustnější zajištění dodávek elektrické energie umožní v budoucnu instalovat náročnější elektronické systémy (např. prostředky velení a řízení) a komponenty (např. rušičky dronů). Tank SEPv3 získal také rušičku rádiem odpalovaných improvizovaných výbušných zařízení IED.

Očekává se, že Abrams SEPv3 získá sledovací systém JBC-P (Joint Battle Command Platform ), který pomocí GPS dokáže zanášet do společné situační digitální mapy pozice vlastních/nepřátelských jednotek. Posádka dále obdrží nové LCD displeje s velkým rozlišením a upravené ovládací konzoly. Počítá se s instalací nejnovější FLIR kamery pro pozorovacího přístroje velitele.

Klíčovou součástí SEPv3 je nový základní pancíř NEA a nová spodní ochrana proti minám a IED. O novém pancíři není mnoho informací, což je pochopitelné, protože úroveň pancéřování tanků je jedním z nejstřeženějších tajemství.


Abrams s navařenými ocelovými bloky na věži, které simulují větší hmotnost NEA pancíře; větší foto / GDLS

Během testování se objevily fotky SEPv3 s přídavnými ocelovými bloky navařenými na přední část věže. To jasně napovídá, že pancíř NEA bude mít větší hmotnost a bude umístěn minimálně na čele věže.

Abrams SEPv3 obdrží muniční datalink ADL (Ammunition DataLink) pro programováni ve vzduchu explodující tankové munice. Velitel tanku tak může vést palbu na ukrytou živou sílu (v zákopech, v budovách) i ukrytou lehce pancéřovanou techniku.

Na střeše věže bude umístěná nová dálkově ovládaná stanice pro kulomet nebo granátomet M153A1E1 CROWS-LP, která oproti předchozí generaci vyniká všeobecně menšími rozměry a lepšími pozorovacími a detekčními schopnostmi.

Výrazné zvýšení palebné síly přinese zavedení nové tankové podkaliberní munice M829A4. Při odhadech penetračních schopností se pouštíme na velmi tenký led, neboť (skutečná) schopnost penetrace tankové munice je, podobně jako u pancíře, střeženým tajemstvím. U předchozí generace munice M829A3 se nejčastěji odhaduje schopnost probití pancíře (na 2000 m) mezi 700 až 800 mm ocelového pancíře (RHAe).

Munice M829A4 je pochopitelně ještě výkonnější a navíc si údajně dokáže poradit i s ruskými reaktivními pancíři Kontakt-5 a Relikt. Záleží samozřejmě na vzdálenosti cíle a také na úhlu dopadu penetrátoru na pancíř.

Palebnou sílu SEPv3 výrazně zvýší vyvíjená programovatelná munice XM1147 (AMP). Munice AMP dokáže nahradit až čtyři různé tankové munice a je určena zejména k podpoře pěchoty v bojích v zastavěných oblastech.

AMP disponuje třemi módy iniciace – při dopadu, se zpožděním nebo v předem určené vzdálenosti (časová). Munice je určena zejména k likvidací protitankových týmů pěchoty, pěchoty, k vytváření otvorů do betonových zdí, ničení bunkrů, překážek nebo lehce pancéřované techniky. Bojovou hlavici AMP nastavuje velitel bezdrátově pomocí ADL.

Zdroj: SCOUT

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Ruské bojové vozidlo pěchoty Kurganěc-25 v roce 2021

Od roku 2021 začne nové ruské bojové vozidlo pěchoty (BVP) Kurganěc-25 nahrazovat v ruské armádě ...

PT-17: Polsko-ukrajinská modernizace tanku T-72

Na vojenské výstavě MSPO 2017 polská firma Bumar (člen PGZ) představila hloubkově modernizovaný tank ...

Ruské tanky T-80BVM a T-90M ohrožují program T-14 Armata?

Ruské ministerstvo obrany oznámilo redukci plánů na trvalé odstranění 10 000 dlouhodobě uložených ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jj284b
    20:04 07.02.2018

    zaujimave ze tu nik uz nespochybnuje ten udaj o troch ranach za 8 sekund, ktore zvladne nabyjac.. ked som to tu spominal pred par mesiacami ja, tak to zopar jedincov nevedelo ...Zobrazit celý příspěvek

    zaujimave ze tu nik uz nespochybnuje ten udaj o troch ranach za 8 sekund, ktore zvladne nabyjac.. ked som to tu spominal pred par mesiacami ja, tak to zopar jedincov nevedelo predychatSkrýt celý příspěvek

  • Gorn
    00:01 02.10.2017

    Rase: děkuji, super, to bylo jednoduché vysvětlení. Můžete ještě třeba odhadnout jak se takový "tank" dostane na 40 tun přesto že má hybridní pohon, laser s účinkem lepším než ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: děkuji, super, to bylo jednoduché vysvětlení. Můžete ještě třeba odhadnout jak se takový "tank" dostane na 40 tun přesto že má hybridní pohon, laser s účinkem lepším než cokoliv co testuje US Navy na lodích, PTŘS, RWCS, kanón, místo pro zbytečnou posádku a zařízení pro detekci IED (které je jednoznačně mimozemského původu)?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    23:51 01.10.2017

    Gorn: to je prosté, je to velitel výsadku, který tam jen očumuje. Reálně je to konfigurace 2+, tedy tak jak AČR požaduje od BVP konfiguraci 3+6+1 až 2. Zkrátka jedno až 2 nouzová ...Zobrazit celý příspěvek

    Gorn:
    to je prosté, je to velitel výsadku, který tam jen očumuje. Reálně je to konfigurace 2+, tedy tak jak AČR požaduje od BVP konfiguraci 3+6+1 až 2. Zkrátka jedno až 2 nouzová sedadla se hodí i u tohoto "tanku". Vliv na funkci ale nemá žádný.
    Pokud jde o ony nové motory, tak hodně zajímavý by byl hybrid turbína/elektromotor, nebo alespoň diesel/elekrika. Hodně věcí se tím usnadní a odpadne tím nutnost mít APU atd. Rozhodně tohle řešení má smysl, akorát to navrhl už Ferdinand Porsche... Ony už za WW1 měly tanky hybridní pohon.Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    23:42 01.10.2017

    Abych jen nehanil odkazy jiných tak bych se rád podělil o výborné video prezentující nejnovější Abrams

    https://www.youtube.com/watch?...

    Abych jen nehanil odkazy jiných tak bych se rád podělil o výborné video prezentující nejnovější Abrams

    https://www.youtube.com/watch?...

  • Gorn
    23:11 01.10.2017

    Rase: výborný odkaz, to video doopravdy krásně ukazuje jak dvojčlenná osádka všechno krásně zvládne. Dokázal byste vysvětlit proč jsou v tom vozidle tři vojáci? Ten třetí je ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: výborný odkaz, to video doopravdy krásně ukazuje jak dvojčlenná osádka všechno krásně zvládne. Dokázal byste vysvětlit proč jsou v tom vozidle tři vojáci? Ten třetí je výsadek?

    mimochodem: popis videa "Future combat ground vehicle based on advanced alien technology Israelis found in early 2000s in ancient vault" vám mohl napovědět co si o té prezentaci a schopnostech vozidla lidi myslí...Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    16:34 01.10.2017

    Kolt / Logik: Ano, měl sem tam dopsat i turbínu. Ale to co sem rozporoval byli "alternativní pohony" co tu byli navrhovány, které jsou stále totální logistickou katastrofou.

    Kolt / Logik: Ano, měl sem tam dopsat i turbínu. Ale to co sem rozporoval byli "alternativní pohony" co tu byli navrhovány, které jsou stále totální logistickou katastrofou.

  • KOLT
    16:28 01.10.2017

    logik, já to myslel jako dvousmysl :-) Výhody turbíny nikterak nezpochybňuji, naopak. Tou trávou kolem silnice jsem chtěl naznačit, že jede téměř na jakýkoliv uhlovodík. Čímž jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    logik, já to myslel jako dvousmysl :-) Výhody turbíny nikterak nezpochybňuji, naopak. Tou trávou kolem silnice jsem chtěl naznačit, že jede téměř na jakýkoliv uhlovodík. Čímž jsem reagoval na příspěvek od Jirosi, který chtěl "tam nechat diesel, mmj. protože se pro něj dá snadno sehnat palivo na nepřítelově území" (parafrázuji). Když pominu, že tam diesel nenechají, protože tam není. Tak s ohledem na kořistění paliva je turbína mnohem výhodnější, protože skutečně sežere téměř všechno, na co dokáží jezdit jiné motory. A krátkodobě ledasco dalšího.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    13:12 01.10.2017

    KOLT: současná verze ano. Ale k dispozici jsou už turbíny s podstatně vylepšenou efektivitou. Nedivil bych se, kdyby se v nějaké další modernizaci objevily v Abramsu. Viz např. ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: současná verze ano. Ale k dispozici jsou už turbíny s podstatně vylepšenou efektivitou. Nedivil bych se, kdyby se v nějaké další modernizaci objevily v Abramsu.
    Viz např.
    https://www.nap.edu/read/23490...
    Problém s neekonomickým volnoběžným chodem se pak řeší právě přídavnými APU.

    Furt to asi nebude tak efektivní jako dýsl (i ten šel dopředu), ale mohlo by se to "dostat na dohled". A výhody turbíny (akcelerace) jsou také nemalé, obzvlášť dnes, kdy jde v dělostřeleckých přepadech (ať již v roli útočníka či napadeného) o sekundy.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:40 01.10.2017

    Jirosi, tak zrovinka s ohledem na snadnou dostupnost "kořistního" paliva je nejlepší turbína v Abramsu. Ta žere i trávu kolem silnice ;-)

    Jirosi, tak zrovinka s ohledem na snadnou dostupnost "kořistního" paliva je nejlepší turbína v Abramsu. Ta žere i trávu kolem silnice ;-)

  • Jirosi
    09:16 30.09.2017

    Pokud mají v hlavě mozek, tak tam nechají diesel. Cokoliv jiného je pro vojenské využití totální kravina.

    Už jen možnost získávat v palivo na území nepřítele je nezastupitelná.

    Pokud mají v hlavě mozek, tak tam nechají diesel. Cokoliv jiného je pro vojenské využití totální kravina.

    Už jen možnost získávat v palivo na území nepřítele je nezastupitelná.

  • Rase
    23:14 29.09.2017

    K Leopard 3 a nástupci Abramse: Osobně bych rád, v blízké budoucnosti, viděl třeba i laser místo kulometu na věži, který by fungoval automaticky i proti PTŘS atd. Pohon vodík s ...Zobrazit celý příspěvek

    K Leopard 3 a nástupci Abramse:
    Osobně bych rád, v blízké budoucnosti, viděl třeba i laser místo kulometu na věži, který by fungoval automaticky i proti PTŘS atd. Pohon vodík s elektrikou, palivo třeba vázané na pancíř atd. minimálně teoreticky se to řeší už dnes. Eletrické pancéřování je taky hodně zajímavé, tohle řeší taky pár států (hlavně Britové). Osádka dvojčlenná, funkce byla pěkně vidět u videa k izraelskému vozidlu Carmel (viz odkaz níže). Hmotnost třeba i pod 40 tun. Vedle kanónu spřažený granátomet, samotný kanón je otázkou, asi to bude vysokotlaká stotřicítka, ale rád bych viděl klidně zmíněný railgun. Ono tohle všechno by bylo samozřejmě nákladné, ale jde o to, že nový tank by měl být něco víc, než jen evoluce těch stávajících - tedy úplně jiný koncept.

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    20:42 29.09.2017

    alea

    rase hovil o Leo 3 nie Abramse

    alea

    rase hovil o Leo 3 nie Abramse

  • alea206
    20:35 29.09.2017

    Rase: Osobne si nemyslim ze A3 bude az takova revoluce. Ocekavam nove: pasy, kanon, APU, reaktivni pancir, elektroniku. Hybridni motor (na poli vodikovych akumulatoru se za ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:
    Osobne si nemyslim ze A3 bude az takova revoluce. Ocekavam nove: pasy, kanon, APU, reaktivni pancir, elektroniku.

    Hybridni motor (na poli vodikovych akumulatoru se za posledni pulrok udali uzasne veci) ocekavam az u noveho tanku. Stejne tak u noveho tanku ocekavam aktivni obranu proti dronum human interface na bazi Augmented Reality. Bylo by krasne, kdyby novy kanon umel pracovat jak s klasickou munici, tak v rezimu reilgun. Ale to jeste neocekavam.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:13 29.09.2017

    flanker.jirka: Tak ono to není tak jednoduché, záleží jak moc revoluční budou chtít být u pohonu (může to být třeba hybrid), to samé výzbroj - přeci jen to nemusí být tak úplně ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka:
    Tak ono to není tak jednoduché, záleží jak moc revoluční budou chtít být u pohonu (může to být třeba hybrid), to samé výzbroj - přeci jen to nemusí být tak úplně konvenční kanón. U osádky se třeba mluvilo o tom, že bude jen dvoučlenná atd.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    11:52 29.09.2017

    Amící dělají pěknej tunning. Pokud mají osádky dobrý vývcik, tak se ještě nenašlo nic co by je s Abramsy přemohlo v bojích. Platfroma má stále využitelný základ pro další ...Zobrazit celý příspěvek

    Amící dělají pěknej tunning. Pokud mají osádky dobrý vývcik, tak se ještě nenašlo nic co by je s Abramsy přemohlo v bojích. Platfroma má stále využitelný základ pro další vylepšení.

    Když tu někdo vzpomene vývoj a spolupráci západních států, tak je to o něco lepší než všechny projekty Visegradské 4. Tam se krom chlebíčků na konferencích nevymyslí nic. Typhoon léta, Rafale létá, tanky slouží.
    ...v případě Rafale se nedivím, že si to dokončili frantíci sami, ve společném projektu to vypadalo tak, že se dva roky nedokázaly státy dohodnout kdo tomu éru dodá kanon. A jaké PLŘS to ponese. Rafale existuje rovnou i v námořní variantě a zpomalení v projektu lze přisoudit jen tomu, že skončila studená válka. V té době Typhoon ještě ani nevzlétnul.

    RaSe: co považujete za revoluci a co za evoluci? :-D ...předpokládám, že to bude mít pásy, pancíř, diesel motor, věž s kanonem. Asi by se už hodilo zlepšit ochranu osádky přemístněním dolů a mít nabíjecí automat, hadrkill ochrana by měla být standardem.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    11:09 29.09.2017

    Clanek: S nimi je problém, všechny ty projekty byly ale dokončené i bez Francouzů, tedy u tanku by to mělo jít taky. Předchozí projekty tanků byly o tom, že Němci je tak moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek:
    S nimi je problém, všechny ty projekty byly ale dokončené i bez Francouzů, tedy u tanku by to mělo jít taky. Předchozí projekty tanků byly o tom, že Němci je tak moc nepotřebovali, jelikož měli Leopardy a spolupracující státy většinou odpadly kvůli financím. Teď potřebují nový tank i samotní Němci, tak si to už nějak dokuchtí. Jde jen o to, zda budou chtít Němci revoluci, nebo jim postačí evoluceSkrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    22:55 28.09.2017

    Alexa: To už je taký francúzsky národný šport utiecť z medzinárodného projektu aby sa mohli osamostatniť. Napríklad Eurofighter - Rafale, Leopard 2 - Leclerc, aj z NATO už ...Zobrazit celý příspěvek

    Alexa: To už je taký francúzsky národný šport utiecť z medzinárodného projektu aby sa mohli osamostatniť. Napríklad Eurofighter - Rafale, Leopard 2 - Leclerc, aj z NATO už vystúpili...Skrýt celý příspěvek

  • alexa123
    18:57 28.09.2017

    Clanek Ansolutny súhlas. Franzuzi sú najmenej spoľahlivý partner ak sa bavíme o vývoji vojenskej techniky, Ale teraz asi nemajú na výber - náklady na vývoj vojenskej techniky ...Zobrazit celý příspěvek

    Clanek

    Ansolutny súhlas. Franzuzi sú najmenej spoľahlivý partner ak sa bavíme o vývoji vojenskej techniky, Ale teraz asi nemajú na výber - náklady na vývoj vojenskej techniky sú dnes tak vysoké, že ich polosocialistická ekonomika to neutiahne takže "joint venture" s inou ekonomikou je pre nich nevyhnutnosť. Holt - majú smolu.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    14:52 28.09.2017

    @Argel Spolecny tank Nemecka a Francie... neuverim dokud je u obou armad neuvidim. Francie ma ve zvyku se zucastnit snad kazdeho evropskeho zbrojniho projektu stejne jiste, jak ...Zobrazit celý příspěvek

    @Argel
    Spolecny tank Nemecka a Francie... neuverim dokud je u obou armad neuvidim. Francie ma ve zvyku se zucastnit snad kazdeho evropskeho zbrojniho projektu stejne jiste, jak jiste z nej nasledne i odstupuje. Eurofigter / Rafale, Napoléon I / Kampfpanzer III, VBCI... vsechno projekty (mimojine) Francouzko-Nemecke spoluprace co nevedli nikam. Docela bych se divil kdyby to zvlast u tak duleziteho produktu, jakym MBT je, tentokrat klaplo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2