2S4 Tulpan: Největší ruský minomet opět v akci

2S4 Tulpan
2S4 Tulpan (2S4 Tilpán); větší foto /  Vitaly V. Kuzmin; CC BY-SA 3.0

Před několika dny ruská armáda provedla cvičení v Přímořském kraji na ruském Dálném východě u hranic s Čínou. V akci byly po dlouhé době viděny těžké samohybné minomety 2S4 Tulpan ráže 240 mm.

Podle oficiálních údajů se ve skladech ruské armády nachází 410 samohybných minometů 2S4 Tulpan. V aktivní službě, především pro výcvikové účely, je osm až deset houfnic Tulpan. Není prakticky žádná šance zjistit, kolik z uskladněných minometů je operačně nasaditelných, případně jak rozsáhlou údržbu před nasazením vyžadují.

Během posledního cvičení ruské vojenské jednotky Přímořského kraje vyvedly minomety 2S4 Tulpan do výcvikového prostoru. Na cvičení ruští vojáci simulovali odražení záškodníckých jednotek nepřítele. Jednalo se o první vyvedení minometů Tulpan po několika letech.

“Prapor byl uveden do pohotovosti a rychle vyveden do vymezeného území. Během přesunu dělostřelci simulovali přechod přes zamořené území a odrazili útok simulovaného nepřítele. Po dokončení přesunu na jejich organických vozidlech, vojáci cvičili rozmístění samohybných minometů Tulpan na palebné pozice a střet s nepřítelem na různé vzdálenosti. Mezi tím se opakovaně přesunovali do nových pozic, aby se vyhnuli simulované odvetné palbě nepřítele,” komentoval námět a provedení cvičení námořní kapitán Vladimír Matvejev, mluvčí vojenských jednotek Přímořského kraje.

2S4 Tulpan je největším samohybným minometem v ruské armádě i na celém světě. První kusy do služby ruské armády vstoupily v roce 1974. Minomety jsou přiřazeny do všech ruských vojenských okruhu. Podle agentury TASS například jižní vojenský okruh (u Černého moře) obdržel 150 nových kusů vojenské techniky, včetně minometů Tulpan.

Záběry z posledního vyvedení samohybných minometů Tulpan v Přímořském kraji.

V typické ruské dělostřelecké divizi jsou zařazeny tři minometné baterie po čtyřech minometech Tulpan (celkem 12 minometů v divizi). Původně byly jednotky s minomety Tulpan součástí záložních jednotek vrchního velení - minomety se měly v případě totální války využit jako minometná podpora pěchoty a provádět nezávislé úkoly, které vyžadují masivní dělostřeleckou podporu.

Minomet Tulpan nemá ve světě obdobu - dokáže odpalovat vysoce explozivní minometné granáty na vzdálenost až 20 km. Proč vlastně na tuto vzdálenost použít minomet a ne klasické dělostřelectvo?

Obecně jednou z výhod minometů je strmý dopad granátů na zem, oproti mnohem plošší balistické křivce dělostřeleckých granátů. Fragmentace minometného granátu při dopadu proto působí stejnoměrně na všechny strany, zatímco většina střepin (cca 80 %) z exploze dělostřeleckých působí pouze do stran - mrak střepin má tvar pomyslných motýlích/ptačích křídel.

Exploze granátu probíhá od podélné středové osy do stran. Pro ničivost granátu je klíčová poloha granátu při dopadu na zem - zde je největší rozdíl mezi účinnosti dělostřeleckých (dva obrázky vlevo) a minometných granátů (dva obrázky vpravo) v cíli. / Public domain

Při nabití minometu Tulpan je nutno hlaveň sklopit vodorovně se zemí, a mechanicky granát a prachovou náplň vložit za zadní strany hlavně skrz závěr. Střelba je prováděna pomocí ovládacího panelu ze vzdáleného místa. Pro ochranu vozidla lze využít kulomet PKT ráže 7,62 mm.

Posádka má k dispozici 20 vysoce explozivních 134 kg těžkých granátů a deset 230 kg těžkých granátů s pomocným raketovým motorem. S klasickými granáty Tulpan dostřelí na vzdálenost 7 až 9 km a s “raketovými granáty” na vzdálenost 17 až 19 km. Minimální dostřel je 800 m.

Náměr hlavně je +50 až + 80° a odměr ± 10°. Maximální rychlost palby při náměru +60° je cca 1 výstřel za 62 sekund a u náměru +80° jeden výstřel každých 77 sekund.

Hmotnost vozidla je 27 t a je poháněno motorem o výkonu 375 kW. Maximální rychlost na silnici je 60 km/h.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO musí být pro Rusko a Čínu méně čitelné

USA a NATO se řídí jasnými pravidly řešení krizových situací. Těchto jasných pravidel ale zneužívá ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ministerstvo obrany buduje lehké a vysoce mobilní brigády ...

Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • petres
    21:10 15.12.2016

    jacky3115 v křečovité snaze udělat z druhého hlupáka, jste toho hlupáka na druhou udělal ze sebe. To co zmiňoval logik se nazývá MRSI - Multiple Rounds Simultaneous Impact ...Zobrazit celý příspěvek

    jacky3115
    v křečovité snaze udělat z druhého hlupáka, jste toho hlupáka na druhou udělal ze sebe. To co zmiňoval logik se nazývá MRSI - Multiple Rounds Simultaneous Impact (schopnost současného dopadu, kterou umožní různá trajektorie - bývá to kolem 5 výstřelů) z minometů to umí AMOS a NEMO a několik typů 155 mm kanónových houfnic.
    U této ráže a při váze munice, není moc pravděpodobné, že bude snaha tuto schopnost realizovat.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    21:09 15.12.2016

    Logik: simultální dopad více granátů v jeden okamžik se pužívá pro znásobení účinku. Tulpan stříí 130 kg miny - co chcete násobit? Mimochodem Tulpan MÁ automatické nabíjení ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: simultální dopad více granátů v jeden okamžik se pužívá pro znásobení účinku. Tulpan stříí 130 kg miny - co chcete násobit?

    Mimochodem Tulpan MÁ automatické nabíjení (nabít 130 nebo 230kg minu už prostě nění v lidských silách.

    PavolIR: je samohybný jako každá samohybná houfnice. Jedinej rozdíl je, že u houfnic se typicky rozkládají jen rydla nebo opěry, zatímco u Tulpanu skládáte na zem ložiště - to ovšem, spolu s hlanví, zůstává pevně spojeno s vozidlem.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    20:51 15.12.2016

    Prečo ho nazývajú samohybným, keď je zjavne vezený? Pred paľbou ho musia z nosiča zložiť na zem ...

    Prečo ho nazývajú samohybným, keď je zjavne vezený? Pred paľbou ho musia z nosiča zložiť na zem ...

  • jacky3115
    20:32 15.12.2016

    Jasně, logiku.
    V několikasekundových sekvencích vypálí, ty první počkají a ty poslední si pohnou . Nemluvil jste o baterii.
    Teď plácáte o mobilitě .
    Tak jo - logik...

    Jasně, logiku.
    V několikasekundových sekvencích vypálí, ty první počkají a ty poslední si pohnou . Nemluvil jste o baterii.
    Teď plácáte o mobilitě .
    Tak jo - logik...

  • Padousek
    20:30 15.12.2016

    a kdy u nás v akci uvidíme minomety vz. 85 PRAM-S? Nebo jsou už vyřazené?

    a kdy u nás v akci uvidíme minomety vz. 85 PRAM-S? Nebo jsou už vyřazené?

  • lorgarius
    19:33 15.12.2016

    ten zvuk ked minomet vypali, povedal by som ze je to pekelny zvon ktory prave niekomu zazvonil umieracik.

    ten zvuk ked minomet vypali, povedal by som ze je to pekelny zvon ktory prave niekomu zazvonil umieracik.

  • logik
    18:54 15.12.2016

    Jacky - a kde je problém? Moderní houfnice i minomety - např. AMOS - todle umí. Co jsem neformulova dobře byla spíš ta mobilita - pásové houfnice jsou sice o dost těžší (např. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jacky - a kde je problém? Moderní houfnice i minomety - např. AMOS - todle umí.

    Co jsem neformulova dobře byla spíš ta mobilita - pásové houfnice jsou sice o dost těžší (např. MSTA má 42tun, todle 27t), ale to bude pravděpodobně omezení jen v případě leteckého přesunu, při pozemním transportu průchodnost houfnic asi nebude o moc horší.Skrýt celý příspěvek

  • jacky3115
    18:37 15.12.2016

    Logiku,
    čtete aspoň svoje výblitky ? Aby dopadly ve stejný čas ... opět kaviárové tousty.

    Logiku,
    čtete aspoň svoje výblitky ? Aby dopadly ve stejný čas ... opět kaviárové tousty.

  • logik
    17:20 15.12.2016

    Chybí tomu nabíjecí automat a proto schopnost vysypat více min na jeden cíl tak, aby dopadly ve stejný čas. Na druhou stranu, předpokládám, že oproti klasickým houfnicím je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Chybí tomu nabíjecí automat a proto schopnost vysypat více min na jeden cíl tak, aby dopadly ve stejný čas.

    Na druhou stranu, předpokládám, že oproti klasickým houfnicím je to o dost levnější a přitom mobilnější.Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
    17:05 15.12.2016

    U takhle velkých granátů by se už vyplatila nějaká verze s naváděním nebo s možností klouzavého letu pro větší dosah.

    U takhle velkých granátů by se už vyplatila nějaká verze s naváděním nebo s možností klouzavého letu pro větší dosah.

  • ujo Marek
    16:51 15.12.2016

    sú k nemu ešte stále k dispozícii aj jadrové míny?

    sú k nemu ešte stále k dispozícii aj jadrové míny?

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3