Zbrojní firma nové generace Anduril: Autonomní válka a technologická nadřazenost Západu
![Zbrojní firma nové generace Anduril: Autonomní válka a technologická nadřazenost Západu](/domains/0001/articles/maxi/8443.jpeg?202502031020)
-
3. 2. 2025
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Společnost Anduril Industries přepisuje stávající zvyklosti obranného průmyslu a pravidla moderního válčení. Tento rychle rostoucí vojensko-technologický startup, který v roce 2017 založil Palmer Luckey ze Silicon Valley, je označován různě – od revolučního inovátora až po předzvěst dystopie ovládané umělou inteligencí. S podporou fondů rizikového kapitálu, těsnými vazbami na Pentagon a rostoucím arzenálem autonomních zbraní posouvá Anduril hranice toho, co je ve válkách 21. století možné a etické.
Vysoký rozpočet americké armády se během studené války stal hlavním katalyzátorem růstu Silicon Valley. Díky masivním zakázkám a vládním financím začaly tamní společnosti vyvíjet technologie, které byly schopné řídit rakety, vypouštět satelity a udržovat schopnosti ozbrojených sil před konkurencí. Partnerství Pentagonu se Silicon Valley vedlo k některým z nejpřevratnějších technologických inovací v polovině a na konci 20. století.
V devadesátých letech minulého století vedl snižující se vojenský rozpočet spolu s prudkým rozšířením internetu v Silicon Valley k posunu. Technologické společnosti se z velké části distancovaly od válečného úsilí a začaly se zaměřovat na výrobu spotřebního zboží. Americké ministerstvo obrany se tak muselo spoléhat na několik tradičních dodavatelů v oblasti obrany, kteří se svou obří setrvačností a rigidností obřích korporátů jen pomalu reagovali na měnící se potřeby vedení válek. V důsledku toho se dny technologické dominance armády Spojených států začaly chýlit ke konci.
Pentagon proto stále častěji uvažoval o partnerství s novou generací dodavatelů ve stylu SpaceX, kteří jsou schopni postupovat rychleji, chytřeji a více se přizpůsobit budoucím potřebám státu. Tito partneři nakonec mohou částečně či zcela nahradit dlouhodobě zavedené a minimálně inovativní tradiční dodavatele obranných produktů. Na to zareagoval trh a vznikly nové zbrojovky jako Anduril (pojmenovaný podle fiktivního meče Andúrilu z trilogie Pán prstenů). K jeho cílům patří vytvářet moderní a nákladově efektivní výrobky, které předčí systémy zavedených společností. Na rozdíl od nich Anduril investuje do výzkumu, vývoje i výroby vlastní kapitál, místo aby se pouze spoléhal na financování ze státního rozpočtu.
Společnost Anduril existuje díky vytrvalosti investora rizikového kapitálu Trae Stephense. V roce 2014 Stephens změnil kariéru a nastoupil do amerického fondu rizikového kapitálu Founders Fund. Během svého působení ve firmě vypracoval tezi o nefunkčním přístupu vlády k zadávání zakázek v oblasti obrany a dal si za úkol podpořit další velký vojensko-technologický startup. Bohužel, startupy podporované rizikovým kapitálem měly jen zřídka úspěch při narušování pozic dlouhodobých dodavatelů pro ozbrojené síly USA. Přestože Stephens vhodnou firmu pro svou investici nakonec nenašel, v roce 2014 se osudově setkal s podobně naladěným podnikatelem Palmerem Luckeym.
Palmer Luckey
Související články
PREMIUM Bojové drony CCA aneb Dominance demokratického a tržně orientovaného Západu
Americké letectvo (USAF) šlape na plyn v programu proudových bojových dronů CCA (Collaborative ...
-
27.04.2024
-
18 komentářů
-
Jan Grohmann
PREMIUM Rebuild the Arsenal: Levná střela Barracuda pro vítězství demokracie
Velmi ambiciózní americký start-up Anduril Industries odhalil rodinu autonomních vzdušných ...
-
16.09.2024
-
7 komentářů
-
Jan Grohmann
Konec dekadentního západního obranného průmyslu: Přichází revoluce výroby zbraní od Elona Muska
Západní zbrojovky nedokáží držet krok s probíhající výrobní revolucí a přizpůsobit se nové době. ...
-
23.09.2024
-
35 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Arsenal-1: První americká zbrojní továrna budoucnosti se spustí v roce 2026
Rychle rostoucí americký výrobce zbraní Anduril postaví ve státě Ohio za jednu miliardu USD první ...
-
22.01.2025
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.