Věk laserových zbraní se blíží

Laser Weapon System (LaWS):
Laser Weapon System (LaWS); větší foto / Public domain

Laserové zbraně nepochybně představují revoluci ve vedení vojenských operací. Laserové zbraně jsou technickou realitou dneška. Celá technologie však potřebuje ještě řadu let zrání. O současnosti a budoucnosti laserových zbraní se zamyslel Robin Hughes ve svém článku Raising HEL: The mirage of laser weapons.

Laserové zbraňové systémy LWS (Laser Weapon System) využívající vysoce výkonné lasery HEL (High Energy Laser) jsou prakticky nehlučné, dokáží bodově a okamžitě zasahovat cíle na mnohakilometrové vzdálenosti, mají škálovatelný účinek a dokáží velmi rychle ničit mnohonásobné cíle.

Klíčovou výhodou jsou nízké náklady na provoz i samotnou střelbu. Vojáci ocení velmi nízké nároky na logistiku a zásobování. Zcela odpadá organizačně a bezpečnostně náročná dodávka munice.

Zásadním přelomem v zavádění laserových zbraní je první operační nasazení laseru LaWS (Laser Weapon System) na lodi USS Ponce třídy Austin. Plavidlo je nasazeno s laserem od roku 2014 v Perském zálivu.

LaWS tvoří šest komerčních vláknových laserů o výkonu 5,4 kW. Zbraň navíc využívá další komerčně dostupné technologie, jako je polohovací základna L-3 Brashear KINETO K433, 500mm zaměřovací dalekohled nebo infračervené senzory.

„LaWS je neuvěřitelně důležitý pro rozvoj laserových zbraní," říká Steve Hixson, vicepresident divize pro energetické zbraně v Northrop Grumman. „Je to proto, že mnoho překážek pro nasazení laserů, které nemohl průmysl vyřešit, byly vyřešeny nasazením LaWS do válečné zóny. Je tady mnoho politických, právních a dalších otázek, které pouze vláda dokáže řešit, a které byly vyřešeny díky nasazení LaWS."

LaWS v akci

Nasazení laseru LaWS ukazuje obrat v myšlení o nasazení laserových zbraní. V minulosti se uvažovalo o nasazení velmi výkoných strategických laserů o výkonu jednotek megawattů pro ničení balistických hrozeb v rámci protiraketové obrany.

V současné době se však prosazuje nasazení taktických laserů o výkonu desítky až stovky kW. Podobné lasery dokáží vojensky i ekonomicky čelit vícenásobným levným cílům, jako jsou například bezpilotní letadla. Taktické lasery však dokáži velmi efektivně čelit i raketové, dělostřelecké a minometné RAM (Rocket, Artillery, Mortal) munici.

„To, co dnes vidíme, je sbližování dvou prvků: požadavek bojovníků po taktickém systému krátkého dosahu a zraní HEL technologií, zejména vláknových laserů a jejich účinnosti. Takže pokud jste zadali požadavek na ochranu proti raketám, dělostřelectvu, minometům, malým bezpilotním prostředkům a malým námořním lodím – tedy mnohem jednoduším cílům, než s kterými původně počítaly velmi výkonné lasery – zjistíte, že díky komerčně dostupným laserům máte vhodné kapacity k ničení těchto cílů," vysvětluje Hixson.

Klasickým příkladem dřívějších ambiciozních technologií je letadlo Boeing YAL-1A s velmi výkonným chemickým vzdušným laserem ABL (Airborne Laser). Laser s výkonem jednotek megawatů měl ničit balistické rakety až na vzdálenost 600 km. Podle Roberta Gatese, bývalého ministra obrany, byl ale ABL laser 20 až 30 krát méně výkonnější, než bylo třeba k efektivnímu nasazení pro daný účel.

Program byl v roce 2012 ukončen právě z důvodu kombinace nedostatečného výkonu laseru a kvůli velkým finančním nákladům na vývoj i následný provoz podobných zbraňových systémů.

Naproti tomu nové vláknové lasery nabízejí řadu výhod. Proti chemickým laserům jsou menší, kompaktnější a skladnější. Nepotřebují ke svému fungování také chemické látky, čímž se řadově zjednodušuje a zlevňuje provoz a logistika.

Obrovskou výhodou vláknových laserů pro vojenské aplikace je dostupnost vhodných komerčních technologií. V průmyslu se výkonné lasery využívají pro řezání, svařování i značkování. Například laser ADAM (Aerial Defense Anti Munition) od Lockheed Martin využívá komerčně dostupné vláknové lasery IPG Photonics.

Kromě LaWS běží ve Spojených státech i řada jiných programů vyvíjející laserové zbraně. Nadějný je program taktického vzdušného laseru HELLADS (High Energy Liquid Laser Area Defense System) o výkonu 150 kW.

Americké letectvo plánuje nasadit laser HELLADS na bojová letadla. Laser poslouží jako ochrana před protileteckými řízenými střelami. V operační verzi laserové pouzdro HELLADS bude mít maximální hmotnost 750 kg – elektrickou energii dodá proudový motor letadla.

Americká armáda a námořní pěchota vyvíjejí pozemní laser HEL MD (High Energy Laser Mobile Demonstrator), resp. platformu pro instalaci výkonných laserů. HEL MD je určen pro úkoly C-RAM (Counter – Rocket, Artillery, Mortar), tedy na ochranu pozemních jednotek před raketami, dělostřelectvem a minomety.

HEL MD

Firma Northrop Grumman rovněž pracuje ma novém laseru GAMMA, který, jak firma věří, plní požadavky programu amerického námořnictva LSWD (Laser Weapon System Demonstrator). V rámci programu LSWD plánuje námořnictvo na testovací lodi USS Paul Foster vyzkoušet laser o výkonu 100 až 150 kW.

Společnost se také aktivně podílí na programu ABC (Aero-adaptive Aero-optic Beam Control) . V jejím rámci americké letectvo vyvíjí laserovou střeleckou věž schopnou poskytnout letadlu 360° ochranu před raketovými hrozbami.

Northrop Grumman, Boeing a Lockheed Martin se také účastní iniciativy amerického ministerstva obrany RELI (Robust Electric Laser Initiative). RELI nesleduje hrubý výkon, ale účinnost laserů. Například laser HELLADS má účinnost pouze 20 %.

Jinak řečeno, k vytvoření laserového svazku o výkonu 150 kW je nutno vytvořit elektrický výkon 750 kW. Potíž není jen vyrobit tak velké množství elektrické energie, ale vypořádat se s odpadním teplem. V rámci programu RELI plánují inženýři vyvinout laser s účinností větší než 30 %.

TLWM Kontejner TLWM je samostatná laserová zbraň. Kontejner lze umístit pod křídla bitevního letadla nebo vrtulníku. / General Atomics

„Jestliže je vaše laserové zařízení dvakrát tak efektivní, potřebujete pouze poloviční množství energie k dosažení stejných optických vlastností. Znamená to také, že máte pouze poloviční množství odpadního tepla. Díky tomu můžete cely systém zabalit s menšími elektronickými a tepelným řídícími systémy, protože to je opravdu něco, co rozhoduje o velikosti celého laserového systému," vysvětluje Paul Shattuck, ředitel divize pro energetické zbraňové systémy ve firmě Lockheed Martin.

Lockheed Martin v rámci vlastního programu ATHENA (Advanced Test High Energy Asset), ctícího požadavky iniciativy RELI, vyvíjí kompaktní, lehký a efektivní laser o výkonu 60 kW. Půjde o univerzální zbraň, kterou lze umístit na palubu letadla, vrtulníku, nákladního auta nebo lodi. Lockheed Martin plánuje v roce 2016 nainstalovat laser ATHENA na platformu HEL MD a o rok později zahájit ostré střelecké zkoušky.

Zajímavý přístup zvolila firma General Atomics. Firma vyvíjí laserovou zbraňovou stanici TLWM (Tactical Laser Weapon Module) s laserem Gen 3. K dispozici mají být laserové zbraňové stanice o výkonu 50, 75, 150 a 300 kW.

Kontejner je napájen pouze vyměnitelnými lithium-iontovými bateriemi. Doba provozu laseru je delší než 30 sekund. Stanici TLWM lze jen s minimálními úpravami umístit na letadla, vrtulníky, lodě nebo vozidla.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Laserové zbraně klíčem k americké dominanci na moři

Americké námořnictvo (U.S. Navy) již řadu týdnů testuje v reálných podmínkách laserové dělo LaWS ...

AC-130J Ghostrider s laserovými zbraněmi

Velení amerického letectva pro speciální operace AFSOC (Air Force Special Operations Command) ...

Budoucnost laserů v protivzdušné obraně

Během tří let mohou Ozbrojené síly Spojených států získat operačně nasaditelný laser schopný ...

Rok 2023: Laserové zbraně na stíhačkách

Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) vyvíjejí kompaktní ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Todomatch
    18:29 01.06.2015

    No je to docela síla. Nové technologie - s potenciálem zcela změnit charakter války - se sypou jedna za druhou. Mikrovlny, drony, elmag děla, lasery a k tomu třeba F-35 schopná ...Zobrazit celý příspěvek

    No je to docela síla. Nové technologie - s potenciálem zcela změnit charakter války - se sypou jedna za druhou. Mikrovlny, drony, elmag děla, lasery a k tomu třeba F-35 schopná leccos z toho koordinovat či rovnou nosit, někde na oběžné dráze X-37B a celé to propojené do funkčního celku - to vážně vypadá na blížící se technologický skok. Škoda, že nejsme se Spojenými státy více integrováni - aby se to na nás všechno vztahovalo. Čína dělá co může, Rusko si obnovuje pozemní síly, ale tohle je z úplně jiného ranku a navíc to nespadlo z čistého nebe. Vývoj jistě běžel desetiletí. To by Čínu a Rusko mohlo pěkně otrávit. Jsou a budou dost silní na to, aby si udrželi pocit bezpečí, ale možná to zchladí jejich expanzivní plány. On ojíněnej vrtulník a parta promrzlejch chlapů v beranicích a s kalachama někde u pólu vypadá sice na fotce působivě a tohle je dost zásadně jinej přístup.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    17:35 01.06.2015

    Tyhle laserove zbrane uz tady jednou byly , za prvni studene valky jimi americane uzbrojili rusy az do stavu kdy se rusko rozpadlo. Tehdy to byla ale cista sci-fi, dnes je to ...Zobrazit celý příspěvek

    Tyhle laserove zbrane uz tady jednou byly , za prvni studene valky jimi americane uzbrojili rusy az do stavu kdy se rusko rozpadlo. Tehdy to byla ale cista sci-fi, dnes je to skutecnost a jsem rad, ze jsem se toho dockal. Je treba mit takovou tevhnologickou prevahu, zejmena proti nekomu kdo harasi zbranemi.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    17:05 01.06.2015

    to Superme: Nevěřte bájím. Všichni stále předpokládají, že když něco testují USA, Rusko má už jistě tajnou protizbraň. Proč by mělo? Že Rusové něco testovali? Ti testovali leccos a ...Zobrazit celý příspěvek

    to Superme: Nevěřte bájím. Všichni stále předpokládají, že když něco testují USA, Rusko má už jistě tajnou protizbraň. Proč by mělo? Že Rusové něco testovali? Ti testovali leccos a většinou neúspěšně. Víte třeba kolikrát se pokusili Rusové dostat něco na Mars? Od roku 1960, kdy se o to neúspěšně pokusili poprvé, učinili celkem 20 (dvacet) pokusů. A víte kolik bylo úspěšných? Polovina? Třetina? Kdepak - ani jeden. Naposledy v roce 2011 jejich sonda Fobos-Grunt ani nedokázala opustit oběžnou dráhu a v roce 2012 zanikla v atmosféře. Rusové sice tvrdí, že jednou - v roce 1971 - na Marsu přistála sonda Mars 3 a 20 vteřin vysílala, než se odmlčela. Nikdo jim to ale nevěří, nikdo jiný totiž žádné vysílání nezaznamenal. Přesto stále mnoho lidí věří, že je Rusko světovou jedničkou v kosmických letech. Američané ve spolupráci s Evropany po Marsu celkem běžně prohání různé robotické "rovery". Ten poslední má cca velikost osobáku, má skoro tři metry délky a váží téměř tunu! A třeba na Měsící byli Američané jako jediní a to dokonce šestkrát (lidé si často myslí, že jen jednou). Celkem si po měsíci špacírovalo 12 Američanů. Naposledy v roce 1972 a přitom právě dnes Rusko na Sputniku zvěřejnilo pro mě neuvěřitelnou zprávu:

    "Rusko a Čína připravují průlom ve světové kosmonautice, který je srovnatelný s prvním sovětsko-americkým letem do Vesmíru Sojuz-Apollo před 40 lety. Tak ruští experti okomentovali zahájení vytváření jednotných rusko-čínských technických standardů pro lety na Měsíc." (Sputnik, 1.6.2015)

    ... jakoby tam snad ještě nikdo nebyl, dokonalá ukázka ruské vychloubačnosti. Lze předpokládat, že s ruskými zbraňovými systémy to bude podobné.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    17:03 01.06.2015

    Superme: A nějaký *relevantní* zdroj by nebyl?

    Superme: A nějaký *relevantní* zdroj by nebyl?

  • Superme
    16:27 01.06.2015

    Germanicus - Nevím, kdo je dál, ale zrovna Rusové to testovali už dávno... https://www.youtube.com/watch?... Každopádně, zde je jeden velice dobrý ...Zobrazit celý příspěvek

    Germanicus - Nevím, kdo je dál, ale zrovna Rusové to testovali už dávno...

    https://www.youtube.com/watch?...

    Každopádně, zde je jeden velice dobrý článek:
    http://in.rbth.com/economics/2... Skrýt celý příspěvek

  • Roland
    16:02 01.06.2015

    zajímavá kombinace by byla mikrovlnka a na ničení elektroniky a následně tohle na zbytek - to by mohlo fungovat prakticky proti všemu co si dovedu představit - pokud teda nemá ...Zobrazit celý příspěvek

    zajímavá kombinace by byla mikrovlnka a na ničení elektroniky a následně tohle na zbytek - to by mohlo fungovat prakticky proti všemu co si dovedu představit - pokud teda nemá rusko/čína nějaký silový pole nebo nějaký podobný scifi vynález (to byl spíš vtip než vážný argument)...Skrýt celý příspěvek

  • Germanicus
    15:07 01.06.2015

    Drzim tehle technologii palce a jsem rad,ze v tomto odvetvi (alespon doufam) maji naskok nasi spojenci a nikoli jine zeme citici se ted jako Fenix vstavajici z popela.

    Drzim tehle technologii palce a jsem rad,ze v tomto odvetvi (alespon doufam) maji naskok nasi spojenci a nikoli jine zeme citici se ted jako Fenix vstavajici z popela.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2