Type 26 Global Combat Ship – budoucí chlouba Royal Navy

Type 26 GCS
Foto: Type 26 Global Combat Ship / BAE Systems

Ministerstvo obrany Velké Británie dnes představilo studii budoucí bojové fregaty. Plavidlo je označováno jako Type 26 Global Combat Ship (Globální Bojová Loď) a v 21. století bude tvořit páteř loďstva Jejího Veličenstva.

Fregata Type 26 GCS se označuje jako multifunkční plavidlo schopné plnit nejrůznější typy misí - od bojových, přes protipirátské operace až po humanitární mise po celém světě. Na designu lodi pracují společně Ministerstvo obrany Velké Británie a firma BAE Systems od roku 2010 s tím, že do služby má loď vstoupit již za 8 let, tedy v roce 2020. Počítá se, že Type 26 GCS postupně nahradí všech třináct starších fregat Type 23.

Type 26 GCS  má mít výtlak 5400 tun a na délku měřit 148 metrů. Rozměry lodě a výtlak byly oproti původním předpokladům, z důvodu přílišné finanční náročnosti, zredukovány. V počátcích se totiž uvažovalo o lodi s výtlakem až 6850 tun a náklady 768 mil. dolarů za každé plavidlo. Nyní je cena odhadována na 250-350 mil. dolarů za loď (cca 8,5 mld. Kč).

Type 26 GCS

Foto: Type 26 Global Combat Ship / BAE Systems

Po svém dokončení bude Type 26 GCS samozřejmě jedno z nejmodernějších plavidel na světě, schopné plnit široké spektrům úkolů. K tomu bude vybavené například multifunkčními vertikálními šachtami pro instalaci nejrůznějších raket – od protilodních, protiletadlových až po střely s plochou dráhou letu.

Merlin HM1

Foto: Hlavní bojovou sílu budou na lodích Type 26 GCS tvořit bojové vrtulníky Merlin (nebo Wildcat) v námořní úpravě. Na obrázku vidíme námořní verzi Merlin HM1 Královského námořnictva vyzbrojenou torpédem Stin Ray / Wikipedia.

Jednou z hlavních zbraní bude také dělo střední ráže (zřejmě ráže 113 mm odvoz od Type 23). První housle budou však především hrát námořní vrtulníky, buď Merlin nebo Wildcat, umístěné v krytém hangáru. Ten samý hangár pak také poslouží jako dokovací stanice pro nejrůznější bezpilotní systémy – operující ve vzduchu, na vodě a také pod vodou.

„Type 26 Global Combat Ship bude páteří Royal Navy pro příští dekády. Je navržena tak, aby se přizpůsobovala měnícím se hrozbám a dála se snadno vylepšovat.„ Peter Luff, Ministr pro obranné prostředky, logistiku a technologie.

Zda Type 26 GCS nahradí všechny starší plavidla Type 23 v poměru 1:1, uvidíme v polovině tohoto desetiletí, kdy má být dokončena první jednotka. V témže období bude potvrzeno dodržení rozpočtu a tak i počet objednávek. Jak je však v podobných případech železným pravidlem, je skoro jisté, že cena bude překročena a počet objednaných plavidel snížen.

Type 26 GCS je vedle nových letadlových lodí třídy Quenn Elizabeth jedním z nejdůležitějších projektů Royal Navy v první polovině 21. století. Stavba nejen, že přinese na ostrovech tisíce pracovních míst, ale udrží loďstvo Velké Británie na absolutní světové špičce.

Zdroj: BAE Systems

Nahlásit chybu v článku


Související články

VIDEO: F-35B Lightning II přistává na letadlové lodi

Pár dní nazpátek se udál významný milník v programu nového lehkého stíhače F-35 Lightning II. Verze ...

Ruská armáda kupuje francouzské válečné lodě Mistral

Co se ještě před pár lety zdálo čirou fantazií, se nyní stává realitou. Ruská armáda začíná pomalu ...

Robotičtí hasiči na palubách bojových lodí

Požár na palubách lodí, ať válečných či civilních, je vždy obrovský problém. Nemluvíme jen o ...

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • nautiluz
    17:54 26.08.2012

    Railgun je furt jen obycejne kineticke delo, to ze je to oblibeny namet ve scifi filmech nemeni nic na tom ze je to za predpokladu pouziti obrovskeho energetickeho zdroje trosku ...Zobrazit celý příspěvek

    Railgun je furt jen obycejne kineticke delo, to ze je to oblibeny namet ve scifi filmech nemeni nic na tom ze je to za predpokladu pouziti obrovskeho energetickeho zdroje trosku rychlejsi nez normalni projektil, railgun nebo dokonalejsi coilgun se da odstavit pouzitim silneho magnetickeho pulsu nebo zarusit pomoci generatoru elektromagnetickeho poleSkrýt celý příspěvek

  • Ondřej Lacina
    14:58 23.08.2012

    Jiří Houžvička: Tak já myslim že je docela jasný, že bude na naší straně, neboť (aspoň co teda já vim) práce na jeho výzkumu je dominantou západních zemí. Tak necháme se překvapit. Zobrazit celý příspěvek

    Jiří Houžvička: Tak já myslim že je docela jasný, že bude na naší straně, neboť (aspoň co teda já vim) práce na jeho výzkumu je dominantou západních zemí. Tak necháme se překvapit.Skrýt celý příspěvek

  • Jiří Houžvička
    08:36 23.08.2012

    Ondřej Lacina: Myslím, že do roku 2025 jich pár bude. Otázkou je, na čí straně bude ta loď s railgunem.

    Ondřej Lacina: Myslím, že do roku 2025 jich pár bude. Otázkou je, na čí straně bude ta loď s railgunem.

  • Nelson
    18:55 22.08.2012

    Před dvěma lety jsem byl v portsmouthu na námořních dnech a první z lodiček co vypadala takhle už tam byla "HMS Dauntless" ,krásná loď. Jediné co nás nechali vidět byla jídelna a ...Zobrazit celý příspěvek

    Před dvěma lety jsem byl v portsmouthu na námořních dnech a první z lodiček co vypadala takhle už tam byla "HMS Dauntless" ,krásná loď.
    Jediné co nás nechali vidět byla jídelna a udržbářská chodba:-)Skrýt celý příspěvek

  • Ondřej Lacina
    18:12 22.08.2012

    Josef: A řekni mi kolik torpédobotců/lodí jě touto zbraní operativně vybaveno? ;)

    Josef: A řekni mi kolik torpédobotců/lodí jě touto zbraní operativně vybaveno? ;)

  • Josef
    16:23 22.08.2012

    Jsem opravdu zvědavý, jakou obranu najdou proti moderním railgunům. Protože ten projektil nic nezastaví a rozpůlí takovouhle lodičku vejpůl (nejen ji). Asi se vrátíme zpátky k ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem opravdu zvědavý, jakou obranu najdou proti moderním railgunům. Protože ten projektil nic nezastaví a rozpůlí takovouhle lodičku vejpůl (nejen ji). Asi se vrátíme zpátky k tomu, kdo první vystřelí...Skrýt celý příspěvek

  • artrosis
    12:09 22.08.2012

    jo jo,...dávno tomu co se paluby bitevních lodí ježily dělovými hlavněmi...inu technologický pokrok a modernizaci nezastavíš.

    jo jo,...dávno tomu co se paluby bitevních lodí ježily dělovými hlavněmi...inu technologický pokrok a modernizaci nezastavíš.

Načítám diskuzi...